Heemsteedse haven veroorzaakt omwonenden hinder Amsterdamse Beurs Spreek met Joop D.K.W. Molmantel DINSDAG 22 FEBRUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD 3 Maatregelen ter bestrijding zijn in voorbereiding Het vraagstuk van de afvoer van riool- stofl'en en afvalwater is in Heemstede al lang aan de orde, In de dertiger jaren is het rioleringssysteem gecompleteerd, waar door gelukkig een einde kwam aan de toe stand, waarbij de vaarten en grachten als open riolen gebruikt werden. Vooral voor de Blekersvaart en de Zandvaart gaf dit een belangrijke verbetering, toen tenslotte ook alle blekerijen op de riolering waren aangesloten. Voordien waren het n.l. vooral de chemicaliën uit de blekerijen en de was- serijen, die bovengenoemde vaarten ver ontreinigden. Maar met de verzameling van alle vaste afvalstoffen en al het afvalwater in het gesloten rioleringssysteem, was uiteraard het vraagstuk nog slechts voor de-helft op gelost. De andere helft van de kwestie bleef de verdere verwijdering van de rioolinhoud. Bij de bestaande toestand mondt het hoofd stamriool uit in de Haven bij het begin van het Heemsteeds Kanaal, dat de Haven ver bindt met het Zuider Buiten Spaarne. Dit kanaal is betrekkelijk kort; te kort in ieder geval dan dat de rioolinhoud tijdens de af voering door dit kanaal door een biologisch zuiveringsproces voldoende gereinigd zou kunnen worden. En dus vloeit ongereinigd, althans onvoldoende gereinigd, water bin nen in het boezemwater van het Hoog heemraadschap Rijnland. Overal in ons land dreigt op dezelfde wijze het boezemwater zozeer verontreinigd te worden, dat in menig opzicht grote na delen veroorzaakt kunnen worden. Daarom stonden reeds vóór de oorlog de Hoogheem raadschappen e.d. geen nieuwe uitlozingen van rioolwater en afvalstoffen op de boe zemwaters toe, tenzij dit water in grote zuiveringsinstallaties gereinigd zou zijn. Ook voor Heemstede was destijds reeds in overleg met het R.I.Z.A., d.i. het Rijksr Instituut voor Zuivering van Afvalwater, een voorlopig plan voor een zuiverings installatie gemaakt. In hoofdzaak kon daar bij uit twee systemen gekozen worden, n.l, de biologisohe en de chemische zuivering. Eerstgenoemd systeem behoeft grote be- vloeiingsvelden, het tweede z.g. reinwater- kelders. Andere voor- en nadelen van beide systemen buiten beschouwing gelaten, vergt het eerste dus grotere terreinoppervlakten. Deze zouden evenwel in Heemstede aan Spaarne of Ringvaart wei te vinden zijn. De kosten van het voor-oorlogse plan waren destijds begroot op vierhonderd duizend gulden; thans zouden de stichtings- kosten ten minste anderhalf millioen be dragen, zodat het gemeentelijk budget door rente en aflossing met meer dan honderd duizend gulden per jaar zou moeten worden belast. Het is op z'n minst twijfelachtig of de gemeente deze last op zich zou kunnen nemen zonder een rioolbelasting of iets der gelijks in te voeren. Dit maakt het begrij pelijk, dat aan de zijde van de gemeente geen behoefte bestaat aan een snelle tot- H. J. L. Klein Schiphorst Bedankte voor enkele functies- Wij hebben reeds gemeld dat de heer H. J. L. Klein Schiphorst, die 74 jaar ge worden is, geen nieuwe candidatyur voor de Haarlemse gemeenteraad zal aanvaar den. De heer Klein Schiphorst heeft nu ook bedankt als voorzitter van het Bedrijf schap voor de Bouwbedrijven en als voor zitter van de R.-K. Bond voor het Bouw bedrijf. Ongetwijfeld zal het in deze orga nisaties, waarvoor de heer Klein Schiphorst grote verdiensten heeft gehad, betreurd worden, dat hij meent dat de tijd gekomen is om het werk aan jongere krachten over te dragen. Machinist brak zijn been Maandagmiddag was een machinist werkzaam op een zandzuiger, welke stond op een tuin aan de Herenweg nabij het Manpad in Heemstede. De man is uitge gleden en zijn linkerbeen kwam in aanra king met een as. Het gevolg was, dat het been op drie plaatsen gebroken werd. Per ziekenauto is de machinist naar de Maria- stichting in Haarlem overgebracht. HOOFDINSPECTEUR VOERMAN IN MILITAIRE DIENST. De korpschef van 'de Bloemendaalse ge meentepolitie, hoofdinspecteur J. Voerman, is in militaire dienst opgeroepen. Hij is reserve eerste luitenant bij het vierde re giment infanterie. Op 8 Maart zal hij vertrekken. Tijdens zijn afwezigheid fun geert inspecteur J. j. van Sonsbeek als commandant. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 21 Februari 1949 ONDERTROUWD: 21 Febr., H. J. F. van Summeren en A. T. Bakker. GEHUWD: 21 Febr., C. J. Gaijaard en H. R. H. de Haas. BEVALLEN van een zoon: 19 Febr., G. M. C.-Weijersvan Brero; 20 Febr., E. T. Zwart Spronk; A. H. SmitBroekhuizen; C. C. Van der WeidenRuigrok; 21 Febr., E. N. Koopman—Galenkamp; N. Jansen—Groene- velt. BEVALLEN van een dochter: 19 Febr., P. J. van den Nouwland—Blom; G. G. Moen— Kluft; H. M. van 't Hoffvan Straaten; C. M. F. Ouddekende Groot; A. Adriaansede Vries; M. C. Hokkeling—Speelman; M. J. A. H. BosmanWeevers, 2 d.; 20 Febr., H. Das bergvan der Heiden; H. A. van der Stoop Uijtendaal; H. J. MunstermanBlazer; G. A HoremanJol, 2 d.; J. KreijgerDekker; G. A. van der Walde Zwaan; S. Jongepier ^-Klupper. OVERLEDEN: 18 Febr., P. Hart, 83 j., Atjehstraat; 19 Febr., A. C. KreuleJonker, 66 j., Junoplantsoen; Jonkvr. J. H. van Sprengler, 61 j., Wagenweg; A. J. Timmer, 52 j., Berkenstraat; M, F. van der Steen, 54 j., Kamperlaan; M. J. HansenMinger, 67 j., Lange Heerenvest; A, MetzReinhart, 84 j., Heerensingel; M. E. CroeseMurphy, 24 j., Diezestraat; J, de Jong—Bakker, 43 j., Thor- beekestraat; 20 Febr., M. J. van DoomRap, 61 j., Aelbertsbergstraat; E. M. H. van Els- wijck, 44 j., Hazepaterslaan. Agenda voor Haarlem DINSDAG 22 FEBRUARI Gem. Concertgebouw: Volksconcert HOV, uur. Rembrandt: „Het meisje van de Veen- hoeve", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 u. Palace: vMijn zuster Eileen", alle leeftijd., 2.00, 4.15, '■00 en 9.15 uur. Luxor: „Vijfde colonne", 18 3-, 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Harpoen", 18 j„ 2.15. 4.30, 7.00 en 9,15 uur, Spaarne:: ..Dood in de wolken", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 Uur, Frans Hals: „Keizerwals", alle leeft., 2-30, 7.00 en 9.15 uur. WOENSDAG 23 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Les ballets des Champs Elysées", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. standkoming van de zuiverings-installatie. Hier komt nog bij, dat er in geheel het land bijna tweehonderd grotere of kleinere zuiverings-installaties „in voorbereiding" zijn. De benodigde materialen voor al deze installaties zullen slechts verdeeld over een reeks van jaren beschikbaar gesteld kun nen worden, zodat het zelfs niet bij bena dering te voorspellen is, wanneer de zui veringsinstallatie in Heemstede, gesticht zal kunnen worden. Intussen begint de lozing van het hoofd stamriool in de Haven bij de kanaalmon ding meer en .meer bezwaarlijk te worden. Bij bepaalde weersomstandigheden, wind richting e.d. worden de omwonenden door kwalijk-riekende geuren geplaagd. Hierin zal op een of andere wijze voorzien dienen te worden vóór de kostbare zuiverings installatie de afdoende oplossing zal bren gen. Bij de deskundige instanties is deze noodoplossing thans in studie. AAN ONZE ADVERTEERDERS Onze redactie wordt voortdurend opgebeld voor het opgeven van advertenties. Dat geeft veel oponthoud. Voor opgaaf van advertenties dienen de nummers van de administratie: 10724 en 14825 Voogdijvereniging „Tot Steun" Dezer dagen werd de algemene leden vergadering van de Haarlemse afdeling van de over het gehele land werkende, vrijzinnig protestantse Voogdijvereniging „Tot Steun" gehouden onder leiding van notaris Wildschut. Uit het jaarverslag bleek dat er in Haarlem veel te doen is en ook gedaan wordt. Er werden dit jaar kinderen verpleegd in allerlei gezinnen (soms in uithoeken van het land), ook wel in inrichtingen waar psychiatrisch onder zoek en controle kan plaats hebben. Kin deren, wier ouders van de ouderlijke macht zijn ontzet wegens verwaarlozing hunner plichten, werden geholpen. Op het resultaat van de opvoedende arbeid kon met voldoening worden teruggezien; zo kwamen verschillende kinderen die meer derjarig zijn geworden in een behoorlijke betrekking terecht. Hoewel ondanks een goed geslaagde propaganda verleden jaar het ledental aanmerkelijk is toegenomen, is het van belang de actie om leden te werven, voort te zetten. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredenden, de voorzitter mr. E. J. W. Top en de penningmeester, de heer H. Deinum, bij acclamatie herkozen. Kamermuziek in Weeshuis der Hervormde Gemeente Het Weeshuis der Hervormde Gemeente, aan de Olieslagerslaan bezit een zeldzaam mooi exemplaar van een barok cabinet- orgel. Dit werd nu het middelpunt waar omheen zich een zeer interessant historisch concert ontwikkelde, met compositiés'van Schütz, Schein, Tunder, Bach en Handel. Benevens het orgel, was er een clavecim- bel, er werkte een klein kamerorkest mee, plus een fluitsoliste en er zongen twee zangeressen. Programma en uitvoerend materiaal duidden op een verantwoord stijlbegrip. Dus kon men met genoegen de voorname bedoelingen en de goede smaak als prijsbaar overwicht in de schaal leg gen, daar waar men de technische eisen wel enigszins onderschat had. Want wat is het mooi een dergelijk reiken naar een zuiver doel, zelfs al is in dit reiken een gebaar van ongeduld. Het is een niet ge noeg te prijzen eigenschap van de jeugd. De avond begon heel mooi met een can tate van Tunder, de beroemde voorganger van Buxtehude als cantor-organist aan de Mariënkirche te Lübeck. De sopraan Ti neke van Raalte zong met zuiver geluid haar partij, het kamerorkest speelde vlot en klankschoon onder leiding van Maar ten Kooy en de fraaie achtergrond van het orgel, voldeed als continuo uitstekend. Een zwaardere eigenlijk te zware op gave bleek het Brandenburgse Concert no. 5 van Bach, hoewel het concertino, be staande uit Gerda Brands, fluit, Roelof Stoffer, viool en Leendert Huges, clave- cimbel, zich voortreffelijk weerde. Huges wist zich zelfs bijzonder te onderscheiden in de fameuze cadens van het eerste deel; en het trio zonder begeleiding (Deel II) klonk zeer muzikaal. Een drietal geestelijke concerten voor twee sopranen en orgel van Heinrich Schütz klonken doorgaans zeer bevredi gend, soms zelfs heel mooi; alleen in de eerste helft van „Der Herr ist gross", konden de beide zangeressen, Tineke van Raalte en Beb van de Hurk, het rhyth- misch niet best met elkaar vinden. De so praan Beb van de Hurk maakte nog een goede beurt met de cantate „Wachet auf" van Tunder, waarbij haar geluid tot mooie expressie kwam. Ook het orkest leverde hierbij goed werk. Tenslotte ging het bekende orgelconcert in F van Handel in de oorspronkelijke vorm, met begeleiding van strijkorkest. Dit vond ik het belangrijkste van de avond, alleen reeds om het feit, dat we dit werk nu eens konden horen in nagenoeg de zelfde bezetting waarover Handel bij de creatie er van gebruik maakte; want wij weten dat het orgel waarop hij zijn con certen speelde als entre-acte van zijn orato rio-uitvoeringen, niet veel groter was dan het cabinetorgel van het Weeshuis alhier. Het had ook slechts één klavier en geen pedaal. Alleen was het een open acht-voet en een trompet rijker. De organist Dick Decker gaf met zijn uitvoering een knap staaltje van de aparte techniek om met gehalveerde klavieren te werken. Plet Andante van het werk was als zodanig een verrassend instrumentaal hoogtepunt van de avond. JOS. DE KLERK. Wegenwacht voor wielrijders De Nederlandse R.K. Bond voor het Rij wielkleinbedrijf heeft het initiatief geno men tot de oprichting van een wegenwacht voor wielrijders. De opzet is te komen tot een corps fietsende rij wiel reparateurs, die op de voornaamste wegen in ons land gedu rende de zomermaanden hulp kunnen ver lenen. Reeds werd contact opgenomen met de A.N.W.B. De plannen verkeren thans in een vergevorderd stadium van voorbe reiding. „Nieuwe Koers" hield een week-einde Het gewest Noordholland van de Demo- cratisch-socialistische Jongeren Vereniging Nieuwe Koers organiseerde het afgelopen weekeinde in Haarlem een propaganda- bij eenkomst, welke onder meer door wet houder F. S. Noordhoff werd bijgewoond. Een hartelijk welkomstwoord werd gespro ken tot Alfred Raabe, een Duitse geestver want. .Drs. J. J. Voogd, hoofdredacteur van het orgaan van de „Nieuwe Koers", sprak over „Hoe is de stand". Men kan het socialisme niet begrijpen als men niet terug gaat naar het ontstaan van deze beweging, die gebo ren werd uit de schreeuw naar gerechtig heid uit het hart van de bijna verdierlijkte arbeidersmassa, zoals die ten onder ging onder de koude maatschappelijke orde van het kapitalisme. Hierin is sindsdien veel verbetering gekomen; doch thans is het probleem hoe de menselijke ziel gered wordt uit de ban van de techniek, de mas sale vervlakking, de verburgerlijkte mo raal. Leiding van het maatschappelijk le ven, onbeperkte geestelijke vrijheid en be vrijding uit de benepen moraal zijn de doel einden van het moderne socialisme, welks beweging ook anders van samenstelling is geworden door de toetreding van nieuwe maatschappelijke groepen boeren, intel lectuelen, middenstand en vooral door de doorbraak op geestelijk gebied, door de ontmoeting van Kerk, Humanisme en So cialisme. De radicale gesteldheid, die hier voor nodig is, dient zich op dit moment vooral te uiten in een grote visie op het In donesische vraagstuk, waar de basis van volkomen vrijwilligheid en overeenstem ming de enig aanvaardbare is. De bezieling die dit alles vereist, dient vooral te komen van de jongeren; zij mo gen onbezonnen zijn en fouten maken, als zij de hunkering van het hart, de felheid van de liefde, de blijheid van het vertrou wen maar behouden. Als zij daarin slagen, dan kan het antwoord zijn: „De stand is goed!" Die hunkering en felheid, de bitterheid maar ook de vreugde, kwamen tot uiting in het wegens te vervullen militaire dienst van de leider Jan Brouwer voorlopig laat ste optreden van het cabaret „De rode pijl", dat met de revue „Spitsuren" een groot succes behaalde. Zondagmiddag was te gast J. Schiphorst, bestuurslid van de Nederlandse Raad voor Europese Federatieve Organisatie en van de K.V.P.-jongeren-organisatie. Deze stel de, dat de wetenschap al internationaal is geworden, doch dat de politiek hierin ach terblijft. De UNO is al een verbetering bij de Volkenbond vergeleken, die een zuivere statenbond was; het vetorecht bederft ech ter veel. Belangrijk is dat deze zaak lééft onder alle vrije mensen; de diverse orga nisaties trachten dat vooral de laatste twee jaren te bereiken; de verantwoordelijke personen moeten door de volken gestuwd worden. De verouderde souvereiniteitsge- dachte vervaagt gelukkig al in Vijf-landen- pact, Benelux en Europees Raadgevend .lichaam. Op deze rede volgde een zeer geanimeerd debat; een waardige afsluiting van deze dag vormde de declamatie van mevr. T. Kerkhoff-Pet, die met pianobegeleiding van Agnes Voogd gedichten van Garmt Stuive ling en Henriëtte Roland Holst voordroeg. Engelse bouwkunst in de tweede helft van de zeventiende eeuw Voor de Haarlemse leden van het Ge nootschap Nederland-Engeland, Maandag avond bijeen in Brinkmann, sprak mr. Cecil Gould over „Britse architectuur in de twee de helft van de zeventiende eeuw en haar verwantschap met de Nederlandse". Spreker begon .reeds met te zeggen, dat over het algemeen de Britse zeventiende- eeuwse bouwkunst verre achter stond bij de Engelse contemporaire muziek en litte ratuur, en vele van de lantaarnplaatjes die zijn lezing illustreerden toonden zulks in derdaad onweerlegbaar aan. Het was zelfs merkwaardig, dat de enkele beelden van Hollandse kerken tussen die van vele mo numentale Britse bouwwerken haast een rustpunt vormden voor oog en geest. Het eerste gedeelte van zijn lezing wijdde spreker aan de dominerende figuur in de Britse bouwkunst van de zeventiende eeuw: Sir Christopher Wren, knap meetkundige en astronoom, later (na de grote brand van Londen in 1666) herschepper van St. Paul's Cathedral te Londen en bouwmeester van andere kerken en wereldlijke gebou wen. In Wren's werk spelen Italiaanse in vloeden (hij was een groot bewonderaar van Bernini) een belangrijke rol, maar daarnaast ook Franse en Nederlandse. Hoewel Wren Frankrijk bereisde en Hol landse bouwwerken slechts van gravures kende, zijn de Franse en Nederlandse in vloeden bij hem ongeveer gelijk verdeeld; de laatste komen voornamelijk tot uiting in de baksteenbouw. Na de pauze behandelde spreker het werk van enige van Wren's leerlingen, van wie Sir John Vanbrugh, even bekend toneel schrijver als architect, de belangrijkste was. Lantaarnplaatjes gaven ook van zijn werk onconventioneel, romantisch en soms fantastisch een behoorlijke indruk. By de Doopsgezinde gemeenten van Krommenie en WormerveerJisp is beroe pen de heer H. Hylkema, proponent te Bloemendaal. SCHEEPVAARTNIEUWS Aagtekerk Rotterdam-Sydney 22 Febr. te Genua; Agamemnon 21 Febr. van Cura- gao te New York; Albabi Rotterdam-Rio de Janeiro 21 Febr. 60 mijl N. Finisterre; Axel- dijk 22 Febr. van Galveston te New Or leans; Delfshaven 21 Febr. van Casablanca naar Dakar; Eemland 21 Febr. van Ham burg te Antwerpen; Farmsum Rotterdam- Golf van Mexico pass. 21 Febr. Terceira; Garoet Singapore-R'dam 22 Febr. te Be- lawan; Java Amsterdam-Batavia 21 Febr. te Marseille; Johan van Oldenbarnevelt Java-Amsterdam pass. 21 Febr. Aden; Ka- merlingh Onnes 21 Febr. van Probilingo naar Macasar; Klipfontein Beira-Amster- dem pass. 21 Febr. Kaap St. Vincent; Ak- krumdijk Houston-Rotterdam pass. 21 Febr. Flores; Kota Gede vermoedelijk 26 Febr. van New York naar New Orleans; Lem- sterkerk 21 Febr. van Bombay naar Rotter dam; Maaskerk 21 Febr. van Lagos naar Port Harcourt; Manoeran San Francisco- Manilla pass. 21 Febr. Saipan; Modjokerto 21 Febr. van Batavia te Belawan; Niger- stroom 21 Febr. van Dakar naar Le Havre; Oranjefontein Beira-Amsterdam pass. 21 Febr. Perim; Ossendrecht Manchester- Tacoradi pass. 21 Febr. Canarische Eilan den; Pericles Amsterdam-Chili 21 Febr. te Funchal; Poelaulaut 21 Febr. van Colombo naar Suez; Prins Willem van Oranje 22 Febr. van St. John te Le Havre; Veendam 21 Febr. van Bermuda naar New York; Zijpenberg 22 Febr. van Rotterdam te Genua; Zwijndrecht 21 Febr. van Narvik te Emden. a Zuiderkruis, Soerabaja-R'dam, 22 Febr. van Aden» Cremer speelde „Uitvaart" Indrukwekkende voorstelling Hoewel ik niet behoor tot degenen, die het ernstige toneelstuk „Uitvaart" van Sut ton Vane na de ook vormtechnisch mees terlijke eerste acte nog langer om de in houd bewonderen, acht ik toch een opvoe ring hiervan door amateurs een daad van hoge betekenis, al ware het slechts om de strenge eisen, die zowel aan de spelers als aan het publiek worden gesteld. De merk waardige opzet van de bijna ten einde toe beheerste fantasie, meer dan een kwart eeuw geleden ontstaan, over de doortocht naar het leven hiernamaals prikkelt nog steeds de aandacht. Maar de nadere uit werking ofschoon voortdurend delicaat en wars van sentimentaliteiten, verslapt stel selmatig. De hemelse berechting naar men selijke maatstaven op grond van tevoren on bekende omstandigheden verkleint de waar de van dit speculatieve melodrama na de pauze tot overtollige bakerpraat. De letterlievende vereniging „Cremer" heeft aan deze tweede poging in dit seizoen om het onbeduidende speelplan te door breken buitengewoon veel zorg besteed, speciaal wat betreft het scheppen der raad selachtige sfeer. Daardoor kreeg de giste ren gegeven voorstelling althans deze be klemmende zin, dat men alle opvarenden van het dodenschip met onbekende bestem ming scherp zag reageren op de uiteinde lijke vragen van het bestaan. Overigens hadden de ironische tussenwerpsels gerust wat spitser mogen zijn. Onder de aandachtige en weloverwogen regie van Henk Bakker, in een voortreffe lijk gemaakt en belicht décor trotseerden de negen medewerkenden eenparig de ver onderstelling, dat dilettanten de intrinsieke spanning van dit uitzonderlijke drama niet zouden kunnen handhaven. Anneke de Wilde en Wim Rijke, als de jeugdige zelf moordenaars die in bevreesde overgave aan elkander door de onwerkelijkheid doolden, gingen zo volkomen in hun rollen op, dat zij, sprekende met ijle stemmen uit een andere wereld, een bijna onstoffelijke ge daante verkregen. Termen als; ontroerend- mooie voordracht en zuivere plastiek, die men zelden in een critisch verslag aantreft, zijn in dit geval op hun plaats. Om deze indruk niet te verstoren zal men er, bij eventuele herhalingen, goed aan doen de slotscène drastisch te bekorten. Een grote verrassing bood voorts het in letterlijke zin weledelgestrenge optreden van Fons Cornet als de onderzoeker en het ondanks een vrij langdurige inzinking heel gevoelige spel van Agnes Koorenblik (vooral in het begin) als de vrouw uit het volk. Aad Stroman putte iedere emotie van de gekwelde dronkaard uit zijn binnenste en gaf daar overtuigend uitdrukking aan, doch dient de uitspraak van zijn vocalen te verbeteren. Eki Oostwald-Bouwer was niet helemaal het type voor de snobistische dame met slechte manieren, evenmin als Johan van Doorn voor de onaardse steward, doch bei den beschikten over genoeg talent om met aanvaardbare figuren voor de dag te komen. De al te spontane zieleherder werd door Herman Deinum als gast met intens beminnelijke humor uitgebeeld. Mocht men sommige uitlatingen iets feller beklem toond wensen, het aandoenlijke gebed in het derde bedrijf verwekte één der hoogte punten van de avond. Eerst gaandeweg beantwoordde Kees Crombouw aan de eisen, welke ten aanzien van de arrogante parvenu gesteld moesten.wor,den. „Cremer" neemt met deze voorstelling deel aah een landelijke toneelwedstrijd voor tien verenigingen. DAVID KONING. Stijgende werkloosheid onder politieke delinquenten Bestaan van Tehuis te Over- veen tot 1 Maart verlengd De afdeling Haarlem van de Stichting Toezicht Politieke Delinquenten heeft ver slag uitgebracht over haar werkzaamheden in de jaren 1947 en 1948. In totaal waren in het laatste jaar 1270 toezichthouders voor 2340 politieke delinquenten beschik baar. De meeste van deze vrijwillige krach ten behoren tot de categorie „Huisvrou wen" (263), maar dat komt natuurlijk om dat bij de vrouwen een minder ver door gevoerde specificatie van de beroepen is te j maken dan bij de mannen. Daarna volgen de hoofdarbeiders (134), vervolgens de academisch gevormden (112); handarbei ders, beoefenaars van vrije beroepen, mid denstanders en boeren nemen slechts in ge ringe mate aan het toezicht deel. Overigens heeft deze statistiek slechts betrekkelijke waarde, omdat van niet minder dan toezichthouders het beroep onbekend is. Het aantal onder toezicht gestelden liep van 2208 in 1947 op tot 2340 in het jaar daarop, doch het aantal werklozen onder heen steeg van 60 tot 300, daarvan behoor den 200 tot de categorie handels- en kan toorbedienden. Daarbij zijn niet inbegrepen 24 gewezen ambtenaren en twaalf intellec tuelen in engere zin. In 180 gevallen vroeg de Stichting voor tijdige opheffing van het toezicht, hetgeen slechts in twee gevallen niet door de pro cureur-fiscaal werd toegestaan. Onder de politieke delinquenten bevin den zich 550 statenlozen (voornamelijk ge wezen wapendragers in vijandelijke dienst). In 1947 werd 79 keren een overtreding van de opgelegde voorwaarden geconsta teerd, in 1948 is dit aantal nog niet bekend. Zowel in 1947 als in 1948 werden drie ge vallen aan de betrokken autoriteit door gegeven. De Stichting hield door middel van enige vergaderingen contact met de toezichthouders en was blijkens het uit voerige verslag zeer actief op alle punten, waar de geestelijke, juridische en materiële belangen van de onder toezicht gestelden in het geding waren. In het bijzonder verdient de zorg voor de huisvesting vermelding. Het Tehuis aan de Zijlweg in Overveen functioneerde ook in 1948 onder de directie van mevrouw C. KoningStroink ten bate van een groot aantal daklozen. Hoewel het Tehuis reeds op 1 Januari van dit jaar opgeheven moest zijn, bleken einde December nog 53 perso nen aanwezig, die ondanks alle moeiten nog niet elders ondergebracht konden wor den. Daarom is het bestaan van het Tehuis weer met twee maanden verlengd. By de Koninklijke Machinefabriek Gebr. Stork en Co. te Hengelo zijn de groot ste twee diesel-motoren gereed gekomen, welke deze onderneming ooit heeft gemaakt. Ze zijn bestemd voor het vlaggeschip der NorskeAmerika Linje, dat in aanbouw is bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam. Elke motor heeft een vermogen van 8175 pk. Hef Noordersportpark in Haarlem Een speelweide van 7000 m2 Het Noordersportpark in Haarlem nadert steeds meer zijn voltooiing. Dit jaar nog zal de jeugd worden toegelaten op de speelweide, die een oppervlakte heeft van 7000 m2. Er mag evenwel niet gevoetbald worden, wel is het toegestaan er spelletjes te beoefenen. In de afdelingen van de raad was ge vraagd om rondom de speelvijver platte stenen aan te brengen ten behoeve van de spelende kinderen. B. en W. achten dit denkbeeld evenwel niet uitvoerbaar. De taluds om de speel vijver zijn zeer drassig tengevolge van de veenachtige bodem en de lage ligging. Om daar tegels te leggen zou eerst een nieuwe houten beschoeiing gemaakt moeten wor den, terwijl verder op de plaats het veen vervangen zou dienen te worden door zand. Alles zou dus op hoge kosten komen, en bovendien door zo'n verandering het ka> rakter van de vijver in het park sterk zou worden aangetast. Het verdient daarom meer aanbeveling bij het plan voor de in richting van een zwembassin op het daar voor in het park gereserveerde gedeelte rekening te houden met de aanleg van een piasvijver. Indien de post op de begroting het toelaat zullen er dit jaar in het park een aantal banken met leuning worden geplaatst. De tandverzorging in Haarlem Eerste resultaten van de Schooltandverzorging Indertijd wezen wij er op dat er in Haar lem plannen bestonden om de tandverzor ging beter te regelen. Daarbij werd de mogelijkheid overwogen bij de Zieken fondsen het klinieksysteem te vervangen door een systeem van vrije tandartsen' keuze. In de afdelingen van de raad is gevraagd hoe het met deze plannen staat. B. en W. antwoorden daarop: „Er zijn nog steeds moeizame onderhan delingen gaande tussen de kring Haarlem van de Nederlandse Maatschappij tot be vordering der Tandheelkunde en de te Haarlem werkende ziekenfondsen, om tot een oplossing te geraken. Het geschil tus sen beide partijen is te zoeken in het feit, dat de tandartsen staan op het standpunt, dat sociale tandheelkundige verzorging het best kan worden verstrekt door hulp ten huize van de tandartsen (vrije tandartsen keuze). De ziekenfondsen vermenen, dat het voortbestaan van de tandheelkundige kliniek noodzakelijk is, zij het dat wijzi- ging'_ en uitbreiding worden overwogen. Het is ons bekend, dat beide partijen ern stig streven naar een oplossing, welke beide kan bevredigen". De Schooltandverzorgingsdienst is 26 November 1948 met zijn werk begonnen. Zoals men weet worden elk jaar de kin deren van de eerste klassen der lagere scholen behandeld. Op de duur krijgt dus de gehele schoolbevolking een „gesaneerd" gebit, want na het eerste jaar wordt nog geregeld controle gehouden. De behandeling van de leerlingen vindt plaats in de school zelf, waarvoor een ver plaatsbaar instrumentarium aanwezig is. Tot heden werden bezocht 27 scholen met 32 klassen. Hiervan waren: 15 openbare scholen, 9 Rooms-Katholieke scholen en 3 Protestants Christelijke scholen. Het totaal aantal leerlingen van deze klassen be draagt 1147. Hiervan waren 69 kinderen afwezig. Van 30 kinderen gaven de ouders geen toestemming tot behandeling, zodat tenslotte 1048 leerlingen werden onder zocht. Hiérvan hadden 749 geen behande ling nodig. Wel behandeld werden dus 299 kinderen. Bij deze 299 kinderen werden 403 vullingen gelegd in niet meer wisse lende kiezen: 19 melktanden werden ver wijderd, die schade berokkenden aan het blijvende gebit. Lisse Ned. Christen Landarbeidersbond De afdeling Lisse van bovengenoemde Bond houdt Woensdag 23 Februari haar jaarvergadering. De agenda vermeldt o.a. een causerie van een hoofdbestuurder. Verder het optreden van het duo Gouw. Zandvoort PERSONALLY Mej, A. Joustra te Zandvoort is aan de Leidse universiteit geslaagd voor het docto raal examen geneeskunde. Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie. Holl.Amerïka Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Biliton Mij. n Slotkoers Openings gisteren koersen 296% 296 235% 235 218% 219 154% 154 128% 255 262%, 1101/2 1591/2 162 141 140i/2 153% 154 150 150 I6II/2 1121/2 360 Ds. E. Eminen, scriba der Generale Synode van de Nc-d. Hervormde Kerk, is na een verblijf van vier weken in Amerika in Nederland teruggekeerd. Ds. Emmen is als gedelegeerde van de Generale Synode naar New York geweest om daar aan geestelijken van gelijke geloofsrichting een uiteenzetting te geven van de betekenis der verklaringen van de Generale Synode. Op de Zwolse toren, de „Peperbus" worden proeven genomen met een televisie ontvanger. De uitzendingen van de Philips- televisiezender in Eindhoven zijn tamelijk goed ontvangen. Het „Miilioenenlyntje", de spoorlijn van Schaesberg over Kerkrade naar Simpelveld zal op 15 Mei als proef weer in gebruik worden genomen. De Nederlandse Spoor wegen overwegen de mogelijkheid van electrificatie. Het statiousgebouw te Kerk- 1 rade dient thans als magazijn van een bouw- materialenhandel. Voorlopig zal men daar van een noodstationnetje gebruik maken. Toen een 15-jarige jongen in de ouder lijke woning te Rotterdam een bad nam, viel een electrisch lampje in de badkuip, waardoor het water onder stroom kwam te staan. Op het ogenblik dat hij een kraan dichtdraaide ging de stroom door zijn lichaam, ten gevolge waarvan hij is over leden. Tot hoofd van liet vrachtbedryf der K. L, M. is met ingang van 1 Maart benoemd drs. D, S, F. de Boer, thans onder-directeur van de N.V. A.T.O. Het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwar den veroordeelde de 51-jarige advocaat en procureur H. W. M, J. R. tot een gevangenis straf van 16 jaar met ontzetting uit de kies rechten voor het leven. Hem werd verboden het beroep van advocaat en procureur uit te oefenen. R. werd schuldig bevonden aan verraad van een aantal reserve-officieren, die te Groningen de z.g. stadswacht for meerden. Twintig jaar is geëist tegen de Duitser Erwin Risch, ex-Oberscharfiihrer der SD in Delfzijl, die tijdens de bezetting een aantal arrestanten zonder vorm van proces heeft doodgeschoten. R. zag niet in dat hij onjuist gehandeld had. Hy had „slechts bevelen uit gevoerd". De 40-jarige gewezen opperwachtmees ter der staatspolitie J. J. S. uit Schiedam hoorde voor het Haagse Bijzondere Haf levenslang tegen zich eisen. Hem was onder andere ten laste gelegd dat hij de (intussen tot de doodstraf veroordeelde! hulpagent M. had aangezet tot het verraden van twaalf agenten die geregeld naar de Engelse zender luisterden. De agenten werden gearresteerd en kwamen allen om het leven. Een grote vrachtauto met aanhangwagen in in Arnhem, doordat de remmen weigerden, over een vluchtheuvel en een trottoir gere den en tegen het gebouw van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer gebotst. De gevel werd zwaar beschadigd. HAARLEM EN OMGEVING Voor de Vereniging voor Paedagogiek zal de heer A. C. Oleff uit Rotterdam een causerie houden over: „Het Kind in strijd tegen Leugen en Angst". De lezing wordt gehouden in het Jeugdhuis, Ged, Oude Gracht 47 op Donderdag 24 Februari. Vanwege het Chr. Paedagogisch Studie centrum worden allerwege in den lande z.g. verfrissingscursussen gehouden waarvan er 54 zijn georganiseerd en waarvoor zich ongev. 3000 deelnemers hebben opgegeven. De eerste cursusmiddag uitgaande van de afd. Kenne- merland van de Ver. van Chr. onderwijzers zal a.s. Vrijdag in de dr. A. Kuyperschool te Haarlem gehouden worden, onder leiding van den heer L. v. d. Zweep, inspecteur L.O. Woensdag 23 Februari houdt het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling in het Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104 een lezing, met smalfilm en lantaarnplaatjes, over het onderwerp „Vogels van weide en riet landen". Inleider is de heer Jan P. Blijden- stijn. De kapitein ter zee J. Callenfels, die in November inspecteur-generaal van het loods wezen is geworden, is met ingang van 11 Maart bevorderd tot schout by nacht, Dc Poolse meesterpianist Stefan Aske- nase zal op Zondag 27 Februari in het Gem. Concertgebouw een Chopin-recital geven. Uitgevoerd zullen worden o.a. Polonaise, Im promptu, Mazurka's en Etudes. Prof. dr. J. Tielrooy zal Woensdagavond voor de gemeenschap Haarlem van het Hu manistisch Verbond in restaurant Brinkmann, Grote Markt spreken over „Voltaire". Dr. G. Stuiveling houdt, ter gelegenheid van de Boekenweek, op Donderdagavond 3 Maart in de aula van de HBS ,,'t Kopje", op uitnodiging van de boekhandel J. M. de Wit, een lezing over Arthur van Schendel. „Jeugd en Evangelie" en de Hervormde Jeugdraad van Bloemendaal houden Vrijdag 25 Februari in gebouw „Domi" te Over veen een culturele avond. Mede werking verlenen Regina van der Hoeven— Tuininga, die gedichten van H. Roland Holst en Jan Prins zal voordragen, Bertje Davelaar, die op de piano werken van Bach en Chopin ten gehore zal brengen en Ernst Bjelke, die liederen van Dvorak zal zingen. Voor bege leiding zorgt Simon Halie. Journalisten veroordeeld die weigerden hun bron te noemen De officier van justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage eiste zowel tegen de al gemeen hoofdredacteur van de vakpers der N.V. Uitgeversmaatschappij „De Gel derlander", W. H. K., als tegen de redac teur P. J. J. RL C. van het vakblad „De Kruidenier" een boete van honderd gul den en een maand gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Beide journalisten weigerden tegenover de rechter-commissaris hun bron of bron nen te noemen, waaruit zij gegevens putten voor publicaties over de zogenaamde Margarineconventie", een geheime over eenkomst tussen de Nederlandse regering en de Margarine-industrie. Zij beriepen zich op het verschoningsrecht, dat echter bij het arrest van de Hoge Raad onlangs in de „zaak-Lunshof" voor journalisten niet werd erkend. AANBESTEDING De Directeur van Openbare Werken te Haarlem zal op Maandag 7 Maart 1949. des voormiddags 11.30 uur in het Stadhuis aldaar in het open baar aanbesteden: Het maken van een hou ten beschoeiing bij het Havenplein, langs het IJ te Spaarndam. Bestek met één tekening lig gen ter inzage op het bureau van Openbare Werken, Ja- cobijnestraat 24 en zijn zolang de voorraad strekt aldaar verkrijgbaar tegen be taling van f 2.50 per stel. H.H. Bestuursleden MULLENS en zijn Solisten. Wij verzorgen uw gehele feestavond met le klas artis- ten. Gratis en vrijblijvend advies. Met Joop en zyn muziek! Verloopt uw feestavond vlot en kwiek!" Offertes J. MULLENS, Brouwersstraat 59, Haarlem, Cabriolet 1936 te koop agb. wegens aanschaffing grotere wagen. Motor in prima staat. Met Nat. Bewijs, en verw. Desk. onderz. toegest. Telef. 13337 Haarlem, door omst. ter overname, ge heel nw., m. 42. Br. no. 2702 TAPIJTEN Ontvangen import: Karpetten f 56.80, f 105, f 254, M. Smyrna 280 x 380, f 565., beperkte voorraad vitrage en overgordijnstoffen. Alles zo lang de voorraad strekt. Ver koop Dond., Vrijd., Zaterd. van 1—5 uur. TAPIJTHAN- DEL „MARO" N.V., Gebouw St. Bavo, Smedestr. 23, Hrl. GROTE HOUTSTRAAT 136 t.o. Luxor MEISJESJURK in prima katoen ruitje groen/wit bleu/wit lengte 105-110-115 f 15.35 voor SPORT en SCHOOL

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3