Haarlems Dagblad Robert Schuman V.S. willen militaire verplichtingen in afzonderlijke verdragen vastleggen Perón roept „de werkende klasse" in het geweer tegen zijn belagers Fins kabinet door het oog van de communistische naald Franse communisten kondigen felle verkiezingsstrijd aan 63e Jaargang No. 19177 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admïn. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Uonderdag 24 FYLmail 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <©pretfjte lijaarfetrar^e Courant (Knno té*6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem GE MOET WEL LETTEN op het ont breken van de tweede n aan het eind van de familienaam. Want dit alleen toont hierboven aan, dat wijlen de grote compo nist Robert Schumann niet degeen is die bedoeld wordt. Zijn bijna-naamgenoot is de huidige minister van Buitenlandse Zaken in Frankrijk. Er is meer overeen stemming. Beiden waren Duitsers. Merk waardigerwijze heeft het tegenwoordige Frankrijk een minister die Duits staats burger is geweest en aan drie Duitse universiteiten heeft gestudeerd. En het is zeer met hem ingenomen. Hij is geen bril- lant redenaar, zoals zijn voorganger Georges Bidault was. Een sober, zakelijk man, die zich als minister van Financiën reeds had onderscheiden maar wiens optreden aan Buitenlandse Zaken aanvankelijk vrij wat verbazing heeft gewekt. Men is vooral in Frankrijk veel gewend op dit chapiter; er zijn ministers geweest die aan zes of zeven departementen zijn opgetreden. Dat iemand, die als een financieel expert en geenszins als „orateur" bekend stond op zijn twee-en-zestigste jaar het durfde be staan, de bijzondere-eigenschappen-eisende taak aan Buitenlandse Zaken op zich te nemen moest evenwel zelfs in Parijs ver wondering wekken. Een Zwitsers blad, die Weltwoche, heeft zijn persoonlijkheid geschetst in die sfeer van neutraliteit, die voor ons tot het ver-? leden behoort maar die door de Zwitsers nog immer wordt vastgehouden. Niet on vermakelijk is dat het blad in Robert Schuman evenmin een typische Duitser als een typische Fransman ziet, maarhet kenmerkende karakter van een Engelsman. Het schrijft: „Als Frankrijk een groot aan tal burgers bezat van het type-Robert Schuman: de gewetensvolle, toegewijde ambtenaar, die 's avonds, als hij het minis terie verlaat, alle lichten uitdraait, die altijd eet in het goedkope restaurant van het parlement en die nooit vergeet brood bonnen te gevenkortom: een man met een ras-echte Engelse burgerzin, wiens wijze van werken door ingewijden wordt vergeleken met die van Attleedan# zou de strijd tegen de machten van destructie en wrok niet al te moeilijk zijn. Want Frankrijks mogelijkheden op het gebied' der productie zijn gemakkelijker te ver- wezenlijken dan die van Engeland; het Europese besef van de Fransen is oVer het algemeen minstens even nuchter als dat van de Britten; de afkeer van de rol van grote mogendheid is groter dan men zou vermoeden. Maar het voorbeeld van disci pline, zelftucht, escetische ijver en burger zin, dat Robert Schuman geeft, is aller minst typisch Frans. Achter Attlee en Cripps staat de Engelse bereidheid zich op alle mogelijke wijzen beperkingen te ge troosten; achter Schuman staat niet een overeenkomstige wil der Fransen om niet teveel hooi op de vork te riemen en niet teveel geld uit te geven. Daarom zal Schu man het, ondanks zijn parlementaire zege, moeilijk blijven hebben: moeilijk ten over staan van het buitenland, omdat hij niet bereid is Frankrijk te laten behandelen als een land dat men veronachtzamen kan; moeilijk tegenover binnenlandse tegen standers en binnenlandse stemmingen." Een merkwaardige uiting, waarin het Zwitserse blad de ex-Duit.se staatsburger, die Frans minister is en zich onderscheidt door „ras-echte" let wel: ras-echte Engelse burgerzin, die het vergelijkt met de Engelse premier Clement Attlee, eigen lijk bewonderend voorstelt alseen Europeaan. De stroming des tijds doet zich gevoelen en ook de Zwitserse mening brengt er haar hulde aan. Schuman is geen ex-Pruis of Thüringer maar een geboren Lotharinger; de Elzas en Lotharingen werden door de Duitsers na hun overwinning in de Frans-Duitse oorlog van 1870'71 geannexeerd en bleven bij hun rijk tot hun nederlaag in 1918. Daar door kómt het dat Schuman Duits staats burger is geweest. Het zijn vaak stroeve mensen, die geboortig zijn uit die grens provincies en zulle een indruk maakt ook Schuman. Hij is ongemakkelijk voor zich zelf en niet al te makkelijk voor anderen. Dat herinnert aan een andere Lotharinger, die als Frans staatsman, zelfs een heel grote rol heeft gespeeld én die een zuiver- Franse naam droeg: aan Raymond Poin- caré, verscheidene malen minister-presi dent, president der Republiek gedurende de eerste Wereldoorlog, in de twintiger jaren, als hoofd der regering, „redder van de franc". Een vastberaden, onverzettelijk, niet alleen stroef maar zelfs nors man. Een man overigens van de revanche: nationa list en verbitterd door het leed dat Lotha ringen ervaren had. Dat is Schuman niet. Gisteren hebben wij bericht dat Altmeier, eerste minister van de Rijnpalts, verklaard heeft dat Frankrijk geen duimbreed Duits grondgebied eist. Schuman had hem daar van bij zijn jongste bezoek aan Parijs de verzekering gegeven. Dit moge Den Haag tot overdenking stemmen, Den Haag, waar men na de geluwde annexatie-lust van 1945 nog steeds de gedachte aan een nietig restant „grenscorrecties" niet heeft opge geven. Hetgeen des te zonderlinger schijnt nu de ontwikkeling in de richting van Europees federalisme en van opneming van West-Duitsland in een Europese aaneen sluiting zich steeds duidelijker aftekent. Het Zwitserse blad meentdat Robert Schuman's begrippen van discipline, zelf tucht, ijver en burgerzin te weinig weer klank in Frankrijk zullen vinden, waar zovelen geneigd zijn teveel hooi op hun vork te nemen en teveel geld uit te geven. Dit is, geloof ik, een critiek die voor een zekere kring van Franse politici gerecht vaardigd moge zijn, maar niet voor de Franse burger in het algemeen. Integen deel: het leven van de gemiddelde Frans man is veelal soberder dan dat van zijn Noordelijke evenknie. Hij is geenszins geneigd teveel hooi op zijn vork te nemen en teveel geld uit te geven, maar eerder tot het tegendeel. Zelfs vaak in te sterke ma4e: zijn spaarzin wordt dan neiging tot oppotten en uiterste voor zichtigheid: met te weinig durf èn te enge levensopvatting. Dit heeft de goede kant dat hij mannen van net type-Schuman wel degelijk waardeert. Men kon in Frankrijk ten allen tijde geduchte critiek vernemen op het andere tjrpe Parijse politicus. Poincaré genoot dan ook veel vertrouwen in het land toen hij als degelijk saneerder der financiën optrad. En dat deed hem slagen. Mannen van het type-Schuman heeft Frankrijk nu meer dan ooit nodig. Dat zij kunnen optreden en succes behalen is een hoopvol verschijnsel. R. P. Op Prinses Marijke na, die met Prinses Wilhelmina op Paleis Soestdijk blijft, is het gehele Koninklijk Gezin thans in Sankt Anion am Arlberg bijeen. Dinsdagavond arriveerde Koningin Juliana met prinses Margriet in het Oostenrijkse wintersportplaatsje om zich bij haar echtgenoot en haar twee oudste dochtertjes te voegen. Atlantisch pact nadert zijn voltooiing De V.S. verwachten met de Atlantische mogendheden te zullen onderhandelen over afzonderlijke bilaterale overeenkomsten betreffende de verlening van militaire hulp, zodra het Atlantisch pact is getekend en het Congres gelden heeft toegewezen voor de herbewapening van die mogend heden. Met deze overeenkomsten zou men ze kerheid willen krijgen, dat de militaire voorraden gebruikt zullen worden over eenkomstig de beginselen van het verdrag en dat de andere mogendheden van het verdrag hun best zullen doen in de geest van „Europa helpt zich zelf" ook elkaar te voorzien en uit te rusten. Het beschikbaar stellen van Europese bases voor de Ame rikaanse luchtmacht zou eveneens in deze overeenkomsten behandeld kunnen wor den. Men beschouwt te Washington de voorgestelde militaire overeenkomst verge lijkbaar met de bilaterale economische overeenkomsten, die de V.S. met de landen van het plan-Marshall hebben gesloten. In dat geval zou een dergelijke overeenkomst de waardigheid en souvereiniteit der lan den, die bij het verdrag zullen zijn aan gesloten, zorgvuldig waarborgen. Sluiting van het pact binnen twee weken? Volgens onbevestigde berichten uit Wash ington heeft men over het ontwerp van het Atlantische Pact op de volgende twee punten overeenstemming bereikt: 1. Een gewapende aanval op een der Atlantische mogendheden zal worden be schouwd als een aanval op allen en ieder land verplicht zich tot het verlenen van bijstand tegen de aanval in overeenstem ming met zijn rechten van zelfverdediging volgens het handvest der UNO. 2. Elk land zal voor zich zelf beslissen over de aard van de actie, met inbegrip van een mogelijk gebruik van de strijd krachten, die het tegen de aanval zal on dernemen. Deze clausules zouden worden versterkt door andere artikelen, die voorzien in bijna voortdurende consultaties en in gecoördi neerde voorbereiding van verdedigings plannen. In diplomatieke kringen is men van me ning, dat deze overeenkomst de weg heeft vrijgemaakt voor een spoedige sluiting van het pact, mogelijk binnen veertien dagen. Permanente commissie be studeert pact-ontwerp Uit gezaghebbende bron te Londen ver neemt Reuter dat de permanente commis sie van de landen der Westeuropese Unie gisteren in Londen bijeengekomen is om het ontwerp van het Atlantische Pact te bestuderen. De permanente commissie zal de Washingtonse ambassadeurs van de vijf landen instrueren aangaande de vol gende, „beslissende fase" van de onder handelingen over het Atlantisch Pact Naar verluidt heeft de voorlopige overeenkomst, die Zaterdag in Washington werd bereikt, het probleem opgelost dat geschapen was Israel en Egypte tekenen wapenstilstand Officieel is op Rhodos bekend gemaakt, dat de wapenstilstandsovereenkomst tus sen Israel en Egypte heden in Hötel des Roses" aldaar is ondertekend. Namens Israel zullen dr. Walter Eytan en kolonel Ygal Yadin en namens Egypte de kolonels Seif ed Din en Rahmani teke nen. Reuter vernam van welingelichte zijde dat de Egyptenaren, door de ontwerp- wapenstilstandsovereenkomst goed te keu ren, tevens een tot nog toe bestreden clau sule hebben aanvaard, waarbij aan de Is raëlische regering wordt toegestaan haar troepen in Beersjeba te houden. Kolonel Seif ed Din bracht bij terugkeer uit Cairo de goedkeuring door de Egypti sche regering van de ontwerp-wapenstil- standsovereenkomst mede, welke hij on middellijk ter kennis bracht van dr. Bun- che. Laatstgenoemde bracht daarop het nieuws over aan het hoofd der Israëlische delegatie, dr. Eytan. door de poging van het Congres der V.S., om de verwijzing naar militaire verplich tingen uit de tekst van het pact te schrap pen. De ondertekenaars van het pact stellen thans voor, naar men meent te weten, de wederzijdse militaire bijstand afhankelijk te stellen van de constitutio nele positie van ieder betrokken land. De werkgroep te Washington zal heden een nieuwe bijeenkomst beleggen. Denemarken blijft huiverig Gustav Rasmussen, de Deense minister van Buitenlandse Zaken, heeft de parle mentscommissie voor buitenlandse aange legenheden te Kopenhagen meegedeeld, dat de besprekingen over een Scandina visch verdedigingsverdr'ag „tijdelijk tot rust gekomen" zijn. Minister-president Hedtoft verklaarde na de bijeenkomst: „Ik denk niet, dat wij tot enig besluit over het At lantisch verdrag kunnen komen, totdat de inhoud bekend en volledig bestudeerd is". Naar verluidt heeft Rasmussen om respijt verzocht, toen de Amerikaanse am bassadeur, die hem deze week met de Britse ambassadeur bezocht, hem ge vraagd zou hebben, of Denemarken wenst uitgenodigd te worden tot het bijwonen van de besprekingen over het Atlantisch Verdrag. La Plata het invloedrijke blad „El Mundo" te doen herverschijnen. Perón noemde in zijn rede als zijn tegen standers: „ten eerste binnenlandse politici zoals radicalen en conservatieven; ten tweede tegenstanders op economisch ter rein, vertegenwoordigd door het internatio naal kapitalisme en de oligarchie, ten derde communisten en socialisten". Officieel is medegedeeld dat de Argen tijnse regering besloten heeft een „mini sterie van binnenlandse verdediging" in te stellen, dat beheerd zal worden door gene- raad Humberto Sosa Molina, die ook de portefeuille van oorlog blijft beheren. Een antwoord op de aanval tegen zijn echtgenote BUENOS AIRES, 23 Febr. (Reuter). President Juan Perón van Argentinië heeft in een redevoering voor de bond van spoorweglieden meegedeeld, dat hij de werkende klassen van Argentinië over een paar dagen zal moeten vra gen „op te trekken ter verdediging van onze zaak". Perón waarschuwde zijn tegenstanders, die zich volgens hem zowel in Argentinië als in het buiten land bevinden. Zoals bekend meldde de New York Times vorige week, dat Argentijnse legerleiders druk uitoefenen op de president om zijn vrouw, Eva Duarte de Perón, die grote in vloed zou hebben op de linkse groepen, het proletariaat der „descamisados" (hem- delozen), uit het openbare leven te bannen. Woensdag heben drukkers in geheel Ar gentinië gehoor gegeven aan een oproep 1 jn Oslo werden gepubliceerd, tot een 24-uursstaking uit solidariteit met de stakers, die reeds gedurende 16 dagen schaarste aan nieuwsbladen in de hoofd stad veroorzaken. Aan de'vooravond van de derde verjaar dag van de verkiezing van Perón tot presi dent verdubbelen de autoriteiten thans hun Candidafen voor Nobel-vredesprijs Juan en Eva Perón onder de gegadigden pogingen om de staking te breken. Men trof voorbereidingen om zo nodig met be hulp van gedwongen arbeidskrachten uit Sovjets willen geen telling van hun strijdkrachten De Sovjetrussische gedelegeerde in de UNO-ontwapeningscommissie, Jacob. Ma- lik, heeft verklaard, dat hij zich zou ver zetten tegen een Amerikaans voorstel tot benoeming van een werkcommissie voor het voorbereiden van een telling van wa^ penen en gewapende machten in de ver schillende landen. Malik zeide, dat dit voorstel „slechts een poging is van Amerika om agenten van de inlichtingendienst bin nen te brengen ter verkrijging van mili taire inlichtingen, terwijl het de gegevens over zijn eigen atoomwapenen verborgen houdt". De commissie besloot met negen tegen twee stemmen (Sovjet-Unie en Oekraine) de werkcommissie te instrueren studie te maken van plannen voor een telling van gewone bewapening en gewapende mach ten in de gehele wereld. Amerika zou vervanging van Trygve Lie wensen NEW YORK, 24 Februari. (AFP). De Amerikaanse journalist Drew Pearson schrijft in de „Daily Mirror" dat het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken voornemens is om de vervanging te verzoeken van Trygve Lie als secretaris generaal van de UNO op grond van de critiek die hij heeft uitgebracht tegen het voorgenomen Noord-Atlantisch pact. Het ministerie meent, zo schrijft Pearson, dat het pact het gezag van de UNO zal ver stevigen in plaats van verzwakken zoals Trygve Lie heeft beweerd. „Het ministerie is de mening toegedaan, dat die critiek door Moskou is ingegeven', aldus Pearson's conclusie. Onder de 23 candidaten voor de Nobel prijs voor de vrede, wier namen gisteren bevinden zich de Argentijnse president, generaal Juan Perón, zijn vrouw, de voormalige filmster Eva Duarte Perón,- mevrouw Elea nor Roosevelt, dr. Karei Renner, president van Oostenrijk, sir John Boyd Orr, voor malig directeur der F.A.O. (voedsel- en landbouworganisatie der UNO), Drew Pear son, Amerikaans hoofdartikelenschrijver, Graaf Coudenhove-Kallergi, stichter en voorzitter van de Pan-Europese bond, al gemeen secretaris van de commissie voor een Europese parlementaire unie, dr. J. G. Guerrero, president van het Permanent In ternationaal Gerechtshof, Maria Montes- sori, Italiaans paedagoge, Johannes Ude, Oostenrijks theoloog, Louis Brouckère, voorzitter der Belgische socialistische partij. Somaliland komt weer onder Italiaans beheer De Italiaanse minister van buitenlandse zaken graaf Sforza heeft bij het uitbrengen van rapport over zijn Parijse besprekingen met de ministers van buitenlandse zaken van Engeland en Frankrijk in de Italiaanse kamer van afgevaardigden verklaard, dat alle mogendheden hebben ingestemd met het teruggeven van Somaliland aan Italië in trustschap, zo meldt Reuter. Sforza voegde er aan toe, dat een oplos sing voor Tripolitanië mogelijk schijnt door oprichting van een aparte staat, die met banden van een overeenkomst aan Italië gebonden zou zijn. Eritrea gaf de voor naamste mogelijkheid. Benauwde zege na vier stemmingen Bij een verhit debat in het Finse parle ment, dat op een korte onderbreking na dertig uren duurde en de landbouwpoli tiek der regering tot onderwerp had, is het tot enige benauwde ogenblikken voor het kabinet gekomen. Midden in de dis cussies dienden de Volksdemocraten een fusie van communisten en links-socia listen een motie van wantrouwen in, die eerst in „automatische stemming" kwam. De parlementsleden drukten daar toe de voor- of tegen-lcnop in, die zich op hun lessenaars bevindt en het resultaat van deze „stemming onder druk" was een draw: de regering kreeg 97 stemmen voor, en evenveel tegen zich. De socialisten (re geringspartij) verlangden toen een „open" stemming, die hetzelfde resultaat had. Vol gens de Grondwet moest er toen geloot worden en bij deze loting verloor de re gering. Inmiddels hadden de socialisten echter, zo meldt althans Reuter, „een te- genmotie van vertrouwen" ingediend, die zij bij automatische stemming met 9597 stemmen verloor. Wederom verzochten toen de sociaal democraten om een open stemming met als resultaat: 98 voor de regering, 96 tegen. Volgens de tellers had een communistisch lid echter twee stembriefjes ingeleverd. Deze ontkende dit, maar het parlement weigerde in te gaan op een verzoek van de volksdemocratische partij de kwestie voor de grondwetscommissie te brengen. Een aantal volksdemocraten verliet daarop de zaal uit protest, met de mede deling, dat de regering „door een truc aan de macht was gebleven". Minister-president Fagerholm heeft naar verluidt na het debat, zijn partijleden par ticulier meegedeeld, dat hij met het oog Belgische communisten gaan tegen Europa-congres demonstreren BRUSSEL, 24 Februari (A.N.P.) De Belgische communistische partij roept hedenmorgen in haar partijblad „La Dra- peau Rouge" alle leden op tijdens de rede voeringen die Winston Churchill en Paul Henri Spaak Zondag ter gelegenheid van het Europees congres op een massaverga dering in het Brusselse beursgebouw zullen uitspreken, een grote demonstratie te orga niseren om te protesteren tegen de Euro pese unie. op de krappe overwinning binnenkort een coalitieregering zal vormen. Volgens nadere berichten zou hij tijdens de besprekingen over een Scandinavisch militair verbond besloten hebben een coali tie te vormen, indien dé besprekingen zou den mislukken en Noorwegen zou beslui ten zich bij het voorgestelde Atlantisch verdrag aan te sluiten. Lesvliegtuig in West-Java neergestort BATAVIA, 24 Februari (Aneta) Na bij het vliegveld Kalidjati in West-Java is een lesvliegtuig neergestort. Hierbij werd de instructeur gedood en de leerling vlieger gewond. Het woord is aan La-Rochefoucauld: Gewichtigdoenerij is een wonderlijk gedrag van het lichaam, uitgevonden om de gebreken van de geest te ver bergen. „Spionnen voor Amerika moeten beloond worden" Daartoe strekkend Amerikaans wetsontwerp in behandeling Washington, 23 Februari (Reuter). Een wetsontwerp, dat de Verenigde Staten toestaat vreemdelingen te belonen, die agenten van de Amerikaanse geheime dienst in het buitenland helpen, zal ver moedelijk door de commissie voor gewa pende diensten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden worden goedgekeurd. Volgens dit wetsontwerp zullen ieder jaar 100 personen in de Verenigde Staten worden toegelaten, die waardevolle inlich tingen hebben verschaft aan bedoeld agen ten. „Dit is direct spionnage, hoe men het ook noemt, en men moet zijn spionnen iets kunnen aanbieden", aldus Carl Vinson, voorzitter der commissie. Wie de centrale geheime dienst daarvoor in aanmerking laat komen, zou zich permanent in de Ver enigde Staten kunnen vestigen en om het burgerschap kunnen verzoeken. Commu nisten of voormalige communisten zouden van deze beloning niet uitgesloten worden. Volgens functionarissen van de geheime dienst wil men met dit wetsontwerp „af vallige" communisten aantrekken, die mis schien over „belangrijke inlichtingen" be schikken over landen en regeringen achter het „IJzeren Gordijn". De bespreking van het wetsontwerp was geheim. Geen correspondenten of toe schouwers mochten haar bijwonen. „Er is heel wat in deze wet, dat wij, niet hier of in het Huis van Afgevaardigden kunnen bespreken", aldus Vinson. 'urkse manoeuvres De Turkse strijdkrachten zijn gisteren begonnen met uitgebreide land-, zee- en luchtmanoeuvres in en aan beide oevers van de Bosporus nabij de ingang van de Zwarte Zee. Deze manoeuvres hebben ten doel na te gaan, of de Turkse, strijdkrach ten in staat zijn elke van de Zwarte Zee uit ingezette aanval af te slaan. De ma noeuvres werden gadegeslagen door de leiders van de Amerikaanse missie voor hulpverlening aan Turkije en door eén aantal Amerikaanse waarnemers en des kundigen. Op strategische punten langs de kust waren gecamoufleerde luchtdoelbatterijen opgesteld. Gemotoriseerde eenheden na men aan de manoeuvres deel. „Wij zullen nooit oorlog tegen de Russen voeren" „Het Franse volk weet heel goed, dat het land van het socialisme ons geenszins be dreigt, ons nooit zal aanvallen, evenmin als het enig land bedreigt of kan bedrei gen, en derhalve zal het Franse volk nooit oorlog voeren tegen de Sovjet-Unie", zo verklaarde het hoofdbestuur dér Franse communistische partij in een gisteren aan genomen resolutie. Na verklaard te hebben, dat men de bedoeling heeft Frankrijk in een monster achtige oorlog mee te slepen, zegt de reso lutie: „Wij Franse mannen en vrouwen, wensen de vrede, wij kunnen van mening verschillen ten aanzien van vele aangele genheden, maar de vrede heeft voorrang en door onze eensgezindheid kunnen wij deze bewaren". In de resolutie wordt verder nog ver klaard, dat de Franse verkie zingen, op 20 en 27 Maart „in een onge woon gespannen atmosfeer zullen verlo pen". Tot slot wordt in de resolutie critiek geoefend op de afwijzing van de Sovjet- Russische voqrstellen tot vredelievende samenwerking, ontwapening en verbod van atoomwapenen, en worden de „Ame rikaanse imperialisten", die naar de we reldoverheersing streven, er van beschul digd op oorlog met de Sovjet-Unie aan te sturen. De resolutie oefende verder critiek op de regeringspolitiek, „die voor de arbeiders ontoereikend loon en werkloosheid ten ge volge heeft". De resolutie legt er de nadruk op, dat practisch hetzelfde geldt voor de ambte naren, de gepensionneerden, de boeren, ambachtslieden en handelaars, en zegt, dat de belastingdruk te zwaar is voor de Zoals gemeld is de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr. L. J. M. Beel, gistermorgen na zijn besprekingen met de Nederlandse regering naar Batavia teruggekeerd. De echtgenote en een dochtertje van dr. Beel deden hem uitgeleide op het vliegveld Schiphol. - Rechts achtergrond de ministers mr. J. H. van Maarseveen en dr. W, Drees. op de kleine en middelgrote belastingbetalers, „terwijl de collaborateurs en de smokke laars op schandalige wijze beschermd worden". De resolutie wekt de Fransen op om te stemmen voor de opzegging van „verdra gen, die de nationale onafhankelijkheid doen verliezen", voor de eerbiediging van de intergeallieerde overeenkomsten en van het Handvest van de UNO. voor het beëindigen van de oorlog tegen Vietnam, voor de betaling van de oorlogsschade en voor de veiligheid van Frankrijk, voor het in werking treden van het Frans-Sovjet- Russisch bondgenootschapsverdrag, de sta bilisatie van de franc, en voor het ontzeg gen van het recht aan de regering de munt te devalueren, voor de eerbiediging van het recht van staking en vergadering en voor de openbare school. „Laten wij door onze eendracht, tegen de oorlogsstokers, de weg banen voor de samenstelling van een regering van democratische een dracht", aldus de resolutie. Inmiddels heeft de Franse regering er mee ingestemd, dat er heden een debat zal worden gehouden over de jongste verkla ring van Thorez, de leider der Franse com munisten over de houding van zijn partij ingeval van oorlog met de Russen. Sofia verwerpt Amerikaans protest Inzake arrestatie van kerkelijke leiders Te Washington is officieel bekend ge maakt, dat een Amerikaans protest tegen de arrestatie van 15 protestantse kerkelijke leiders in Bulgarije is verworpen. In de Amerikaanse nota aan Sofia was verklaard, dat de arrestatie een „duide lijke terroristische poging" was, om gods dienstige groeperingen te intimideren. De nota die op 21 dezer bij het Bulgaar se ministerie van Buitenlandse Zaken was ingediend was binnen een uur verworpen. Tevens was verzocht om faciliteiten voor vertegenwoordigers der Amerikaanse lega tie opdat deze het proces konden bijwo nen". Op dit laatste verzoek hebben de Bulga ren niet gereageerd. De „World Student Federalists" zullen dit jaar in Amsterdam een congres houden in de week van 21 tot 28 Augustus. TIJDELIJKE OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N-M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Enkele overdrijvende wolkenvelden. Overwegend droog weer. Matige of zwakke wind uit Westelijke richtin gen. Tamelijk koude nacht met plaat selijk lichte nachtvorst. Morgen in de namiddag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. 25 Februari: Zon op 7.36 uur, onder 18.12 uur Maan op 7.21 uur, onder 15-17 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1