Haarlems Dagblad Openbaarheid „Noorwegen kan of het al in vrijheid beslissen dan niet meedoet" „Van georganiseerde tegenstand op Midden-Java geen sprake meer" Thorez' „verraders-verklaring" naar de Franse Openbare Aanklager 63e Jaargang No. 19178 J- Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N.„Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Vrijdag 25 Februari 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75, Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <®prcctjte tjaarlrmactr-Courant (Kinito i6*6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem VERSCHEIDENE strafvervolgingen zijn tegen Nederlandse journalisten aan hangig gemaakt omdat zij, door de rechter commissaris gevraagd naar de bron waar uit zij bepaalde informaties geput hadden, weigerden de justitie inlichting te geven. In de zaak-Lunshof, waarin deze journalist niet wilde mededelen wie hem inzage had verstrekt van de geheime notulen van de conferentie te Linggadjati, beriep hij zich op verschoningsrecht. De zaak kwam in hoger beroep en daarna in cassatie bij de Hoge Raad. Die verwierp in zijn arrest het bestaan van enig journalistiek verscho ningsrecht. Maar daarmee is de kwestii niet van de baan. Dit te minder omdat, in het arrest van de Hoge Raad zij niet uit alle gezichtspunten niet „uitputtend" zegt de jurist is bekeken. Wij hebben bericht dat voor de Haagse rechtbank tegen twee jour nalisten van de vakpers der Uilgevers- maatschappij De Gelderlander te Nijmegen ieder 100 boete en een maand gevange nisstraf voorwaardelijk (met een proeftijd van drie jaar) is geëist. Zij hadden gewei gerd de bron te noemen, waaruit zij ge gevens geput hadden voor publicaties over de geheime Margarine-conventie. Hun ver dediger, de Haarlemse advocaat mr. W. G. J. Veenhoven, heeft in een uitvoerig plei- ,dooi o.a. betoogd dat de publicaties van zijn cliënten het algemeen belang hebben gediend. Zij hebben tengevolge gehad dat ook de handel bij de Margarine-conventie is betrokken. Het is ook hier van belang dit punt naar voren te brengen, omdat het een voorbeeld geeft van wat inderdaad zo menigmaal gebeurt: dat publiciteit in een zaak, die geheim gehouden is, het algemeen belang ten goede komt. Dit raakt natuur lijk de waarde van de openbaarheid in het algemeen, en ik kan niet nalaten te citeren wat de schepper van de Grondwet van 1848 waarin de Persvrijheid zoals wij die kennen werd neergelegd daarover in dertijd gezegd heeft. In een vóór 1848 uit gesproken rede over de gebreken van de gemeentehuishouding drukte Thorbecke zich aldus uit: „Licht is in de politischp wereld zowel als in de natuur een nood zakelijk levenselement, bij welks gemis gene of niet dan een halve, ziekelijke ont wikkeling te wachten is. Zolang wij in ons gemeentewezen publiciteit missen zal de grote weg tot verbetering zijn gesloten. Zonder publiciteit geeh hervorming. Her vorming heeft de onverzoenlijkste aller vijanden: de gewoonte, tegen zich. Ge woonte is vooroordeelzielc, dewijl zij zonder onderzoek haar gang gaat en vooroordeel ruimt voor geen macht dan voor publiek onderzoek het veld." Ge begrijpt dat dit betoog van Thorbecke, toevallig aan de gemeentehuishouding ge wijd, zijn principiële opvatting ten aanzien van het ganse overheidsbeleid weergaf. Deze opvatting is het, die als een van haar belangrijkste kernen de Grondwet van 1848 beheerst. Wij hebben verleden jaar haar 100-jarig bestaan gevierd. Zij is weliswaar in de loop van die eeuw meermalen her zien, maar niet in haar liberaal-democra tisch wezen, dat inderdaad het bewinds- 'stelsel in de landen van het Westen heeft gevormd en blijvend kenmerkt. In ons staatsbestel vervult de Pers dus een taak van publiciteit, die ons volk als onmisbaar heeft erkend. Zij streeft die ook na in gevallen, waarin zij meent dat het openbaar belang toegepaste geheimhouding niet gedoogt. Ik voeg daar onmiddellijk aan toe dat zij anderzijds discretie behoort te doen gelden en dat dit ook ruimschoots ge schiedt. Nu is er een wetsbepaling, die ieder Nederlander de plicht tot getuigen voor de rechter oplegt, behoudens uitdruk kelijke uitzondering van enkele gevallen en beroepen en van familie-relatie met de beschuldigde. In het kader van deze wet geving is de positie van dé journalist nim mer geregeld. Hijzelf is van oordeel dat hij, een maatschappelijk belangrijke taak ver vullend, die in de Grondwet door uitdruk kelijk verleende vrijheid van drukpers is erkend, vertrouwen moet genieten. Geeft de rechter hem dat niet, zou de rechter de plicht tot getuigen in volle consequentie tot gevangenisstraf toe ook op journalis ten toepassen, die hun bron weigeren te noemen, dan zou hij aan die plioht tot ge tuigen in menig geval groter waarde hech ten dan aan de bevordering van het alge meen belang'. Dit, men zal het geredelijk erkennen, zou onaanvaardbaar zijn: in strijd met de geest van de Grondwet. Hier bij zij aangetekend dat minister "Van Maarseveen een dergenen is dié erkend hebben, dat in bepaalde gevallen het alge meen belang kan eisen dat de journalist met aan ambtenaren opgelegde geheim houding bij zijn publicaties geen rekening houdt. Voor ons journalisten is geheimhouding van de namen dergenen, die ons vertrou welijk inlichtingen verstrekt hebben, ge biedende eis. Wij kunnen daar geen inbreuk op maken. Het ons geschonken vertrouwen moeten wij volstrekt nakomen. Dat heeft nu tot verscheidene vervolgingen geleid: sinds de zaak van de journalisten van De Gelderlander aanhangig is gemaakt is al weer een nieuwe aan de orde gesteld, dit maal tegen een redacteur van de Nieuwe Haagse Courant. Nu zal menigeen vragen: waarom neemt de wetgever het verschoningsrecht van de journalist niet in de wet op? De moeilijk heid ligt in het feit dat de journalistiek tot dusver geen „gesloten beroep" is. aan be paalde qualificaties gebonden. Zodat ieder een zich journalist zou kunnen noemen. Het. is mogelijk dat daarin eens verandering zal komen, maar zeker is het niet. In de hui dige toestand bestaat het gevaar dat de réchter een houding van zo weinig soepele wets-toepassing gaat aannemen, dat de mo gelijkheid tot goede uitoefening van ons beroep daarmee in gevaar wordt gebracht. En dat, tengevolge van bedreiging met ge vangenisstraf. sommige journalisten er van zouden gaan afzien bepaalde publicaties te doen, die zij nodig achten in het algemeen belang. (Anderen zouden er de gevangenis voor over hebben, maar daarmee dan ook tijdelijk worden uitgeschakeld.) Mr. Veenhoven heeft in zijn knap en doorwerkt pleidooi voor de Haagse recht bank, welks juridische strekking zich uiter aard beter voor behandeling in vakbladen leent, vermeld dat in de Vergnigde Staten een wet, regelend het verschoningsrecht van de journalist, in voorbereiding is. Hij heeft er de nadruk op gelegd dat de Pers verhouwen moet genieten en haar open barende taak kunnen vervullen zonder be dreiging met strafvervolging. Zolang het Oranje-Express' in Oostenrijkse bergen In de hoge hergen van Oostenrijk hoopt de Ko ningin voor een korte tijd haar laaglandse re- geringszorgen te verge ten, Dinsdagmiddag laat voegde Hare Majesteit zich zoals men weet met Prinses Margriet Sankt Anton bij haar echtgenoot en de oudste twee prinsesjes reeds Woensdagmorgen trok het Koninklijke gezin in alle vroegte met de ski's de bergen in om nog zoveel mogelijk te profiteren van de sneeuw, die met het lengen der dagen reeds snel begint weg te slin ken. Hier gaan zij in het kabeltreintje de Galzig op. Minister Lange over het Atlantisch Pact: Geruchten over pressie van Westerse zijde ontkend Halvard Lange, de Noorse minister van Buitenlandse Zaken, heeft Donderdag in het parlement te Oslo verklaard, dat zijn besprekingen te Washington de regering ervan hadden overtuigd, dat een Scandina vische alliantie op een „pactvrije" basis niet langer een practische mogelijkheid was. Solidariteit, die beperkt is tot kleinere neutrale eenheden kon niet het nodige effect hebben ter voorkoming van oorlog. Lange vervolgde: „Als wij deze gedrags lijn kiezen dienen wij naar de mening van de regering te streven naar deelneming aan de'voorbereidende besprekingen over een vredes- en verdedigingspact tussen de Noord-atlantische landen en wel spoedig 'genoeg om onze invloed te doen gelden bij de formulering van zulk een regionale overeenkomst. Dit zou Noorwegen niet aan een Atlantisch pact binden. De uiteindelijke beslissing zou door het parlement worden ;enomen. De bases-kwestie. Het Atlantisch Pact draagt geen offensief karakter. In antwoord op onze zorgvuldig gestelde vragen te Washington hebben wij de verzekering gekregen, dat het nooit in de bedoeling van de V. S. heeft gelegen in vredestijd om bases in Noorwegen te ver zoeken en dat er geen verzoek zou worden gedaan om gemeenschappelijke bases voor bij het pact aangesloten landen." Heif standpunt van de Verenigde Staten en van Groot Brittannië is, dat een Scan dinavische defensieve unie, welke niet door een bondgenootschap is gebonden, geen politieke of materiële steun van het Westen moet verwachten. De grote Westerse de mocratieën, die oorlog wensen te voor komen, trachten stabiliteit en een nieuw evenwicht in ons gedeelte van de wereld tot stand te brengen. Dit is slechts mogelijk op basis van solidariteit en samenwerking op het gebied van economie, politiek en landsverdediging in een gedeelte van de wereld, dat groot genoeg is om een factor van belang in de wereldpolitiek te zijn. „In het ontwerp-verdrag wordt voorzien In het stichten van gezamenlijke raad gevende en voorbereidende organen, waarin alle partijen op voet van gelijkheid stem men. De bijzonderheden der verplichtingen tot het verlenen van wederzijdse hulp in geval van een aanval zijn nog niet nader omschreven", aldus Lange. Hij vervolgde: „Er werd zowel te Washington als te Londen de nadruk op gelegd, dat de Amerikaanse en Britse re geringen geen invloed op onze beslissing wensen uit te oefenen, terwijl zij evenmin druk op ons willen uitoefenen. Het ligt ge heel aan ons te beslissen, of wij direct tot het te sluiten verdrag willen toetreden, of dat wij wensen te wachten totdat het pact volledig vaste vorm heeft aangenomen. Ook bestaat- de mogelijkheid op een latere datum, of helemaal niet toe te treden. Wij moeten deze beslissing op basis van onze eigen overwegingen nemen. Het At lantisch verdrag moet een vrijwillige unie van vrije volken worden." Het Sovjet-aanbod. Minister-president Lange deelde verder nog mede, dat het .antwoord van Noor wegen op de jongste nota der Sovjet-Unie, waarin het sluiten van een niet-aanvals- verdrag tussen beide staten wordt aange boden, nog in overweging is. Dit antwoord zal worden gegeven, zodra het parlement in de loop van de volgende week in de gelegenheid zal zijn geweest deze aange legenheid te bespreken en een beslissing te nemen. Laatste kier in IJzeren Gordijn gaat dicht Praag weigert uitreispassen aan Tsjechische sportlieden De voor Zondag vastgestelde ijshockey- wedstrijd tussen de Racing Club de Paris en een Praagse ploeg is afgelast omdat de Tsjechische minister van voorlichting weigert aan enige spelers, wie dan ook, vergunning te geven het land te verlaten. Men schrijft in Parijs deze houding toe aan het feit dat al te veel Tsjechische ath- leten de laatste tijd geweigerd hebben terug te keren nadat ze in het buitenland waren opgetreden. Vliegramp in Peru kostte 22 mensen het leven Op het vliegveld van Cuzco, in Peru, is een Douglas DC 3 bij de start verongelukt en in brand gevlogen. Twee-en-twintig mensen zijn bij dit ongeluk om het leven gekomen. De verongelukte machine was een mili tair transportvliegtuig. Twee van de pas sagiers hebben de ramp overleefd, doch zijn ernstig gewond. De tweede piloot - en een mecanicien bleven ongedeerd. verschoningsrecht de Nederlandse journa list ontzegd wordt zal hij zich moeten blij ven beroepen op de internationale erecode. Dit zij hier tenvolle onderschreven. R. P. GENERAAL-MAJOOR J. MEIJER: Benden staan bijna altijd onder Japanse aanvoerders SEMARANG, 25 Februari. (Aneta) „De guerilla-strijd neemt met de dag af aldus verklaarde de territoriale troepen commandant van Midden-Java, generaal- majoor J. Meyer, in een interview met de speciale correspondent van Aneta te Sema- rang. „Het optreden tegen de benden duurt gestaag voort en wij zijn thans halverwege naar de toestand van redelijke veiligheid. Er blijven uiteraard nog verspreide wape nen in handen van individuen, maar bij opklaring van de politieke toestand, wan neer de regering een vaste lijn aangeeft, kan de opsporing van deze wapenen, het geen de taak van het bestuur en van de politie is, intensief ter hand genomen worden", aldus de commandant. Hij zeide, dat van georganiseerde republikeinse een heden geen sprake meer was. Reeds de tweede dag van de politiële actie was de leiding en waren de verbindingen van de T.N.I.-eenheden verbroken. De rondzwer vende benden van 20 tot 40 man, hoogstens ten getale van 500 man, zijn veelal samen gesteld uit restanten van vroegere een heden. Spoorlijnen heropend Het gros van de munitiedumps is in Nederlandse handen, en de benden krijgen onderling twist, ook al wegens moeilijkheden bij de voedselvoorziening. „Een gedecentraliseerde bezetting, waar bij de detachementen behalve in de grote plaatsen ook tot in de uiterste hoeken en in de kleinste plaatsen gelegerd zijn, maakt het mogelijk een gesigna leerde bende op korte termijn van verschillende punten uit te bereiken", aldus generaal Meyer, die mededeelde, dat de Noordkust tot Rembang is vrijgegeven en dat te Solo de handhaving van de orde vrijwel geheel is overgedragen aan de po litie en het legioen van de Mangkoenegoro. De generaal vertelde, dat verschillende spoorlijnen en fabrieken in het gebied Bo- jolali-Klaten en Solo-Sragen heropend waren. Hij zeide, dat overal, waar contact met de benden verkregen werd, telkens een of twee Japannezen, als aanvoerder (s) optredend, gesignaleerd waren. „Er zijn veel meer Japannezen dan we veronder stelden. Velen hebben Indonesische namen aangenomen en zijn soms moeilijk te her kennen: onlangs werden immers nog twee Japannezen gearresteerd met Indonesische namen Meyer. Rumoerig debat in het parlement Minister-president Henri Queuille heeft gisteren in de Franse Nationale Vergade ring meegedeeld, dat de jongste verklaring van de communistische leider Maurice Thorez naar het bureau van de Openbare Aanklager is gezonden. „De justitie moet besluiten, of te dezer zake tot gerechtelijke actie moet worden overgegaan", aldus Queuille. Deze verklaring van de Franse premier werd gedaan tijdens een rumoerig parle- ments-debat over de uitlatingen welke in het begin van deze week door de genoemde leider der Franse communistische partij zijn gedaan. Thorez zei n.l., dat, indien het Sovjet-Russische leger Frankrijk zou bin nenvallen, de Franse arbeiders dezelfde houding tegenover het Rode Leger zouden aannemen als hun collega's in Polen en Roemenië hebben gedaan. Het debat werd geopend door Mare Scherer (MRP), die de vraag stelde: „be schouwt Maurice Thorez zich als de leider van een partij, die in dienst staat van een buitenlandse mogendheid?" Maurice Thorez antwoordde: „De Franse arbeiders en de vrienden des vredes zullen alles doen, wat in hun macht ligt, om een oorlog tegen de Sovjet-Unie onmogelijk te maken". Deze verklaring werd door de commu nistische afgevaardigden luide toegejuicht. „De kapitalistische landen", aldus Thorez, „zijn opnieuw in een strijd om de overzeese markten gewikkeld en oorlog zal hiervan onvermijdelijk het gevolg zijn, tenzij de volken der wereld in verzet komen". Over het Atlantisch Pact verklaarde Thorez: „Wat ook de uiteindelijke vorm er van zal zijn, er zal een programma wor den opgesteld, dat het leveren van wapens op leen- en pachtbasis aan West-Europa inhoudt. Wij zijn nog steeds van mening, dat het Amerikaanse volk, evenals welk ander volk ook. geen oorlog wenst. Het zijn de •egeerders van het Amerikaanse volk, die •eeds hun keus oorlog hebben ge daan en wensen, dat hun beslissing zal worden onderschreven door hun volk en door de volken van andere landen". Het debat, dat tot na middernacht voort duurde, werd stormachtig, toen de voor malige minister van Financiën, René Mayer, verklaard had: „De leiders van de Franse communistische partij staan onder de bevelen van Moskou". ,U bent een gemene lasteraar!", riep Thorez, waarna van alle kanten uitroepen van afkeuring weerklonken. Met 386 tegen 182 stemmen gaf de As- semblée tenslotte uitdrukking aan haar „vertrouwen in de regering wat betreft de verdediging van de nationale onafhanke lijkheid en het toepassen van de wet". Tenslotte waarschuwde minister-presi dent Queuille de communisten: „Allen, die in conflict komen met de wet, het moreel van het leger ondermijnend, zullen hun daden moeten verantwoorden voor de ge rechtshoven". Hij verklaarde verder, dat Frankrijk elke militaire hulp, die de V. S. zouden kunnen zenden als gevolg van het onder tekenen van het Atlantisch Verdrag, wel kom zou achten. Vervolgens deed hij me dedeling, dat Thorez' verklaring naar het bureau van de Openbare Aanklager was gezonden. Door de minister van Justitie Robert Lecour werd voorts nog bekend gemaakt, dat er een verzoek tot opheffing van de parlementaire onschendbaarheid van de communist Marcel Cachïn is ingediend. Naar verluidt is tegen Cachin, die ook po litiek directeur van „l'Humanité" is, een rechtsvervolging ingesteld wegens het pu bliceren van de verklaring, dat het Franse volk „nooit tegen de Sovjet-Unie oorlog zal voeren". Koninklijk Gezin enige dagen later naar Zermatt Prins Bernhard licht ongesteld Naar het ANP verneemt zal de reis van het Koninklijk Gezin van Sankt Anton naar Zermatt, welke vandaag zou plaats hebben, enige dagen worden uitgesteld wegens een lichte ongesteldheid van Prins Bernhard. Beurs in Buenos Aires reageert fel op conflict-Eva Perón De Argentijnse autoriteiten hebben gisteren drastische maatregelen genomen om een ineenstorting te voorkomen van de effectenmarkt te Buenos Aires, die de afgelopen weken een ongekende daling in de koersnoteringen der aandelen te zien heeft gegeven als gevolg van de actie in bepaalde Argentijnse kringen tegen me vrouw Perón. aldus besloot generaal-majoor Beschietingen en ontvoeringen in Oost-Java Eerst thans is bekend geworden, dat Vrij dag j.l. een tuin-employé van de suiker fabriek Petaroekan bij Soerabaja die in zijn auto het emplacement van een aan grenzende fabriek opreed, onder vuur ge nomen en dodelijk getroffen werd. Maandagmorgen viel een auto met poli sari bij Lawang in een hinderlaag. Twee tie-aflossing voor de onderneming Wono- agenten werden gedood en een werd ge wond. Te Lawang werd een alleenwonende weduwe vroeg in de ochtend op het terras van haar woning door terroristen ver moord. Op de suikerfabriek van Kebon Agoeng werden acht leden van de ondernemings- wacht ontvoerd. Van hen is niets naders vernomen. Revolte in Siam verijdeld In Siam is de noodtoestand afgekondigd nadat de politie een nieuw complot om de regering van maarschalk Piboel Songltram omver te werpen verijdeld had, aldus wordt uit officiële bron te Bangkok ver nomen. Veertien personen, onder wie twee offi cieren van het Siamese leger en enige Chinezen, die verdacht worden van com munistische sympathieën, zijn gearres teerd. Er worden meer arrestaties ver wacht. Een hoge officiële zegsman deelde Reu ter mede, dat de samenzweerders het voor nemen hadden de premier alsmede voor aanstaande leden van het kabinet te ver moorden. Er werden in Bangkok bijzon dere voorzorgsmaatregelen getroffen. Truman zal zijn „New Deal" doorzetten President Truman heeft tijdens een de monstratie van de democratische partij te Washington verklaard, dat hij zo nodig het reizen door de Verenigde Staten, zoals hij dat verleden jaar gedaan heeft tijdens de verkiezingscampagne, zou hervatten om zijn nieuw sociaal hervormingsprogramma van zijn „New Deal" er door te krijgen. Door bepaalde groepen en door personen met speciale belangen werden zijn plan nen voor progressieve sociale wetgeving bestreden, alsof zij nooit gehoord hadden van de verkiezing van vorig jaar Novem ber, aldus Truman. Hij deelde mee, dat hij in de komende weken in een speciale „boodschap aan het Congres" zal aandrin gen op invoering van een stelsel van ver plichte ziekteverzekering. Nieuwe Labour-zege in Hammersmith Tory-candidaat bij tussentijdse verkiezing verslagen De Labour-candidaat, Tom Williams, heeft bij de tussentijdse verkiezing voor het Britse parlement in Hammersmith (Londen) zijn Conservatieve rivaal, An thony Fell, verslagen. Hij verenigde 15.223 stemmen op zich, zijn tegenstander 13.610. De Labour-meerderheid is dus 1.613 stëm- men. Bij de algemene verkiezingen was de Labour-meerderheid in Hammersmith 3.458 stemmen. Labour kreeg toen 12.502 stemmen, de Conservatieve partij 9.044. Dit was de 48ste tussentijdse verkiezing sedert de laatste algemene verkiezingen. Reeds 31 maal heeft de Labourpartij met succes een zetel verdedigd, die zij reeds bezette, nog maar een keer heeft zij een zetel verloren. Deze tussentijdse verkiezing was een der heftigste en luidruchtigste sedert vele jaren. Beide partijen hebben het volle ge wicht van haar propaganda ingezet. Morgan Phillips, de secretaris van de Labourpartij, heeft in een na de bekend making van de verkiezingsuitslag uitgege ven verklaring ontkend, dat de Labour partij enig plan had om „het land te ver rassen met versnelde verkiezingen" voor het einde van de huidige zittingsperiode van het parlement in 1950, zoals eerder in persberichten is gesuggereerd. Het woord is aan Philemon: Anderen beoordelen is een gevaarlijk ding; niet zozeer omdat wij ons in hen kunnen vergissen, als wel omdat wij mogelijk so de waarheid over ons zelf vertellen. In de gemeente Hammersmith (Londen) is gisteren een tussentijdse verkiezing gehouden en niemand minder dan Churchill kwam de candidatuur van de Conser- vatiei:e gegadigde bij de kiezers aanbevelen. Hier voert de leider van de oppositie het woorcl voor een groot gehoor in Blythe Road met naast zich in de auto de candidaat mr. A. Fell, die inmiddelszoals elders in dit nummer gemeld door de Labour-GMÜidaat verslagen werd. Joegoslavië's eisen jegens Oostenrijk Autonomie voor Sloveens- Karinthië struikelblok? De vice-minister van Buitenlandse Zaken van Joegoslavië Bebler heeft thans de Joe goslavische eisen jegens Oostenrijk aan de plaatsvervangers der Grote Vier te Lon den voorgelegd. De voornaamste eisen zou den omvatten: 1) rectificatie van de huidige grens tus sen beide landen; 2) politieke, economische en culturele autonomie voor dat deel van „Sloveens Karinthie" (het meest Zuidelijke deel van Oostenrijk), dat tot de Oostenrijkse repu bliek zou blijven behoren; 3) „Substantiële herstelbetalingen" van Oostenrijk aan Joegoslavië; 4) Het waarborgen van minderheids rechten aan die Kroaten en Slovenen. die buiten het autonome gebied zouden blij ven. Bebler gaf toe, dat Oostenrijk „waar schijnlijk met het oog op de conferentie" bepaalde concessie had gedaan. Een reso lutie, aangenomen door het nationaal be vrijdingsfront van Sloveens Karinthië, waarin de wens te kennen werd gegeven met de Sloveense volksrepubliek binnen Joegoslavië te worden verenigd, rechtvaar digde de oorspronkelijke eis van Joego slavië. „Wij zijn bereid", aldus dr. Bebler, „pre cieze voorstellen over te leggen zodra wij er zeker van zijn dat die mogendheden, die zich tot dusver tegen onze eisen hebben verzet, bereid zijn in principe de vier eer dergenoemde punten te accepteren, die volledig in overeenstemming zijn met de voornaamste principes van de democrati sche vrede, waarvoor wij allen tezamen hebben gevochten". Na het betoog van Bebler is de confe rentie der plaatsvervangers tot Maandag uiteengegaan. Het is dan de beurt aan de Oostenrijkse minister Gruber om het stand punt van zijh land nader toe te lichten. Oostenrijkse reactie In Weense diplomatieke kringen wordt verklaard, dat het aanbod van dr. Bebler als een goed begin kan worden beschouwd. De Oostenrijkers zouden niet toegeven, al dus deze kringen, als de Joegoslaven hen niet nog meer tegemoet komen. Men gaf echter toe, dat Joegoslavië reeds ver van zijn oorspronkelijke eisen was afgeweken. Geen Oostduitse zieken meer naar Westberiijnse hospitalen Het geallieerd militair bestuur te Ber lijn heeft een order uitgevaardigd, dat patiënten, die hun domicilie hebben in de Sovjet-sector van Berlijn of in de Sovjc-t- zóne van Duitsland niet meer opgenomen zullen worden in ziekenhuizen van West- Berlijn. Men nam dit besluit „met tegenzin", al dus de bekendmaking, op grond van bet ongewoon hoog percentage patiënten uit de door de Sovjet-Unie bezette streken, waarvan de kosten geheel door de Weste lijke sector gedragen worden. Een uitzon dering wordt gemaakt voor ongevallen en spoedgevallen en wanneer functionarissen van de geneeskundige dienst van het Brits, Frans en Amerikaans militair bestuur toe stemming verlenen. De in de Westelijke ziekenhuizen aanwezige patiënten uit de Sovjet-sector en -zóne (17 procent der bedden) zullen geleidelijk, voor zover de toestand van de patiënten het toelaat, ont slagen worden. Inleidende vredesbesprekingen in China Uit Nanking meldt Reuter dat een vre- desdelegatie uit Sjanghai waarin geen vertegenwoordigers van politieke partijen zitting hebben, Donderdag begonnen is met het voeren van inleidende vredesbe sprekingen met de Chinese communisti sche leider Mao Tse Toeng, in diens hoofd kwartier in Zuidwestelijke richting van Peiping. De Chinese delegatie staat onder leiding van dr. Yen, een ei-varen staatsman, en van de voormalige ambassadeur'te Moskou dr. Shao Li Tse. Verwacht wordt, dat zij tijd en plaats vast zal stellen voor de later te voeren officiële vredesonderhandelingen. „Medeplichtigen" van Mindszenty voor Boedapester rechtbank BOEDAPEST, 24 Februari. (Reuter). De volksrechtbank te Boedapest heeft Donderdag de beschuldigingen gepubli ceerd tegen 14 beweerde medeplichtigen van kardinaal Mindszenty in illegale valu- tahandel, die Maandag te Boedapest zui len-terecht staan. Zij worden er onder meer van beschuldigd 2.500 dollar naar het buitenland te hebben verkocht zonder machtiging van de nationale bank en 20.000 dollar in Hongarije hebben verkocht, waardoor „de financiële belangen van het land werden geschaad". LATER TOENEMENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Gedurende de nacht over het algemeen weinig bewolking. Plaatselijk lichte nachtvorst en matige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen. Morgen overdag geleidelijk toenemende bewol king met later voornamelijk in het Noord-Westen van het land plaatselijk enige regen. Matige, aan de kust tijde lijk krachtige wind tussen Zuid-West en West. Ongeveer dezelfde temoera- tuur als vandaag. 26 Februari: Zon op 7,34 uur. onder 18-13 uur Maan. op 7.40 uur. onder 16.32 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1