Haarlems Dagblad en <©pcccljte ÏBaarlctnatije Courant (anno i6?6) „Ronde laf el-conferentie gaat door, eventueel ook zonder de Republiek" „Nederlandse plannen komen niet overeen met de Januari-resolutie" Zes woningen in Sassenheim in de as gelegd Vier mensen kwamen a!s gevolg van de storm om het leven Weerbericht 53e Jaargang No. 19182 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Woensdag 2 Maart 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Dr.BEEL Volledige souvereinifeifs-overdrachf op zo korf mogelijke termijn De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr. Beel, heeft gisteren op een persconfe rentie verklaard, dat de Ronde Tafel-con ferentie te Den Haag in elk geval zal door gaan, ook indien de republikeinse leiders onverhoopt de uitnodiging tot deelname niet zouden aanvaarden. Hij zeide: „Ik ben vol vertrouwen, dat het Indonesische realisme zeer wel de grote betekenis van de confe rentie voor de toekomst van Indonesië zal begrijpen en de ernstige wens van de Ne derlandse regering om eens en voor al een oplossing te bereiken op de juiste waarde zal weten te schatten." Dr. Beel releveerde hierna de eenstem mige aanvaarding door het B.F.O. en deelde mede, dat de voorlopige federale regering ook reeds besloot de conferentie bij te wo nen en in een bijeenkomst, uitgeschreven voor heden, een delegatie zou aanwijzen. Dr. Beel zeide voorts, dat dr. Koets Maan dag en Dinsdagmorgen op Banka bespre kingen heeft gevoerd, welke in goede sfeer zijn begonnen en nog voortgezet zuilen wór den. Op verzoek van de republikeinse re gering zullen hieromtrent voorlopig geen verdere mededelingen worden gedaan. Dr. Beel verklaarde nog, dat Soekarno was uitgenodigd als president van de republiek. Op vragen betreffende de kw'estie der vrijlating van dé republikeinse leiders zei de dr. Beel, dat onmiddellijk na zijn terug keer uit Den Haag de nog bestaande, beper kingen in hun bewegingsvrijheid waren opgeheven. De republikeinse leiders heb ben dezelfde rechten en verplichtingen als iedere andere ingezetene van Indonesië. Hun terugkeer naar Djokja is nog niet mo gelijk, aangezien hier nog de staat van be leg geldt en de Nederlandse regering uit eindelijk verantwoordelijk is voor de vei ligheid van alle Indonesiërs. Hij verklaarde echter met nadruk, dat de vrijlating in genen dele afhankelijk is van het deel nemen aan de Ronde Tafel-conferentie. Binnenhof. Dr. Beel deelde mede, dat de conferentie Zou gehouden worden in de grafelijke zalen op het Binnenhof. Men heeft in Nederland gelegenheid om in vrijheid en onder vreed zame omstandigheden veilig en in het open baar te vergaderen. Dr. Beel geloofde niet, dat, zoals de zaken nu liggen zijn aanwezig heid noodzakelijk is. Dit wil niet zeggen, dat hij niet tijdens de conferentie voor een kort bezoek naar Nederland zou kunnen reizen. Dr. Beel deelde verder mede, dat 11a de overdracht der souvereinïteit, de Verenigde Staten van Indonesië even souverein zullen Zijn als Nederland. Be bedoelingen van de Nederlandse re gering samenvattend, zette dr. Beel uiteen dat de Nederlandse regering zich voorstelt, op de kortst mogelijke termijn de volledige Eouvereiniteit over te dragen aan een demo cratische federale regering van Indonesië, met alle consequenties van dien. Dr. Beel stipuleerde uitdrukkelijk, dat bij Nederland geen gedachte aanwezig is van de unie als superstaat. Voorts legde hij er de nadruk op, dat van het ogenblik der souvereiniteitsoverdracht af, de verant woordelijkheid voor orde en rust geheel bij de regering der V.S.I. is gelegen. Aangeno men mag worden, dat bij het bepalen van de datum dier overdracht, intussen stappen zullen zijn genomen om een einde te maken aan de guerilla. Het vraagstuk van de interim-periode heeft door het vraagstuk van de vervroeg de overdracht der souvereiniteit een geheel ander karakter gekregen. Of er een fede rale interim-regering zal komen of niet, zal afhangen van hetgeen in de Ronde Tafel conferentie zal worden besloten. Mr. Van Klef fens: Nog geen herstel der republiek In een redevoering op een bijeenkomst van de „Netherlands-America Foundation" in de Sulgrave Club te Washington, heeft de Nederlandse ambassadeur in de V. S„ mr. E. N. v. Kleffens Maandag o.a. gezegd, dat Nederland geen gevolg kan geven aan de eis van de Veiligheidsraad tot onmiddel lijk herstel van de republiek, en dat Neder land ook niet de bevoegdheid kan erkennen van de Veiligheidsraad om in de Indonesi sche kwestie tussenbeide te komen, aange zien het hier niet een geschil betreft tussen twee souvereine staten. Hij zeide verder, van mening te zijn dat, indien de republiek opnieuw werd hersteld, het communisme in dit deel van Azië vaste voet zou krijgen. De Nederlandse ambassadeitr in de Verenigde Staten, mr. E. N. van Kleffens, heeft tijdens een plechtigheid op de ambassade te Washington het Groot-Officierskruis van de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden overhandigd aan generaal majoor Frederick E. Uhl. De Amerikaanse generaal ontving deze hoge onderscheiding voor zijn verdiensten voor de Geallieerde zaak bij de campagnes in het Westelijk deel van de Grote Oceaan UNO-commissie telegrafeert Veiligheidsraad: Verslechtering van de toestand in Indonesië Delegatie der B.F.O. vertrok heden naar Banka BATAVIA (Aneta) Thans is officieel bevestigd, dat de Bijeenkomst Federaal Overleg aan dr. Beel heeft medegedeeld, alle delegaties in de B.F.O. zich een stemmig bereid hebben verklaard, de uit nodiging" voor de conferentie in Dén Haag op basis van de regeringsverklaring te aan vaarden. Op het voorstel, dat een delegatie der B.F.O. Woensdag naar Banka zal gaan om te Pangkalpinang overleg te plegen met de republikeinse leiders, ontving de B.F.O. van de resident van Banka ten antwoord, dat ir. Soekarno had verzocht de bespreking zo mogelijk op Woensdag en Donderdag te Muntok te houden, „zodat er een intensief overleg mogelijk zal zijn." In verband hiermede vertrokken de he ren Hamid, Anak Agoeng, Djoemhana, Ka- liamsjah, Ateng en Vleer Woensdagochtend naar Banka. Voltallig kabinet naar de Ronde-tafelconferentie Naar het A.N.P. verneemt, zal de dele gatie, die Nederland op de Ronde-tafel- conferentie zal vertegenwoordigen, bestaan in het voltallige Nederlandse kabinet. Om trent de aan te wijzen adviseurs zal nog nader overleg worden gepleegd. Voorts zullen ook, zoals reeds werd ge meld, de beide vertegenwoordigers van de West-Indische gebiedsdelen in Nederland als leden aan de conferentie deelnemen. De vergaderingen der conferentie zullen Waarschijnlijk worden gehouden in de grafelijke zalen op het Binnenhof. Dr. Van Mook naar Engeland en Amerika Dr. Van Mook is Dindsagmiddag op het Londense vliegveld aangekomen. Tegenover journalisten verklaarde hij, dat de toe- 1 stand in Indonesië op het ogenblik niet zeer i duidelijk was. „Wij hopen echter allen, dat het probleem binnenkort zal zijn opgelost." Zaterdag zal dr. Van Mook naar New Vork vertrekken, na Donderdag een lezing m het Koninklijk Instituut voor Internatio nale Zaken te Londen gehouden te hebben. BATAVIA, 1 Maart De commissie van de UNO voor Indonesië heeft heden tele grafisch rapport uitgebracht aan de Veilig heidsraad, waarin de volgende conclusie is opgenomen: „De commissie is verplicht te rapporteren, dat per 1 Maart de partijen in de Indonesische kwëstie in gebreke zijn gebleven tot een overeenkomst te komen over de instelling van een federale interim regering. De situatie is het gevolg van het in gebreke blijven der Nederlandse regering om de procedure te aanvaarden als neer gelegd in de resolutie van 28 Januari en niet slechts van een verschil van opvatting over de bijzonderheden van de structuur en bevoegdheden der regering. Wanneer het laatste het geval v/as zou de commissie be reid zijn aanbevelingen te doen ten aan zien van de structuur van de federale interim-regering. In de resolutie wordt overwogen, dat de instelling v£m een fede rale interim-regering het resultaat zal zijn van onderhandelingen tussen de partijen. Wanneer deze regering effectief wil zijn moet zij de weerspiegeling vormen van de uitwisseling der ideeën van beide partijen, het geven en nemen zoals bij bonafide ónderhandelingen geschiedt. Er zijn geen onderhandelingen tussen de Nederlandse regering en de republiek, zoals in de reso lutie voorzien, geweest. De commissie heeft de taak van verslaggeven vervuld, welke aan haar is opgedragen door de resolutie van 28 Januari, ondanks de in dit rapport omschreven moeilijkheden. Bij het uit oefenen van deze functie heeft zij contact gehad met de Nederlandse delegatie. De commissie heeft de republikeinse leiders op Banka bezocht. Zij heeft onofficieel con tact gehad met de leden van de republi keinse delegatie, die in Batavia verblijven. Individuele leden van de commissie hebben incidenteel en onofficieel contact gehad met de leden van de B.F.O. Er is echter geen gelegenheid geweest voor de commissie om helpend op te treden op de manier, welke in de resolutie is voorzien, uitgezonderd in beperkte mate, zoals hier beschreven. Scepticisme over Ronde tafel conferentie. De commissie zelf heeft volgens de be palingen van de resolutie van 28 Januari geen bevoegdheid om de uitnodiging, welke zij ontvangen heeft tot bijwoning van de „Ronde-tafelconferentie" in Den Haag, te aanvaarden. De procedure, die voorafgaand aan de overdracht van de souvereiniteit gevolgd zou moeten worden, ongeacht het uiteindelijke doel van de op 26 Februari bekend gemaakte Nederlandse voorstellen, is niet die, welke in de resolutie is om schreven. Er is geen aanwijzing te vinden in de gedane mededelingen of in de uit nodiging aan de commissie, dat de rol, welke haar gevraagd wordt te spelen, over eenkomt met de bevoegdheid, welke haar door de resolutie van de Veiligheidsraad is gegeven. De commissie beschouwt daarom de uitnodiging en de daarmede in verband staande documenten als bevattende een tegenvoorstel of een substituut voor de in de resolutie neergelegde voorzieningen. De commissie verwijst daarom het tegen voorstel ter overweging naar de Veilig heidsraad, met verzoek de commissie in structies te geven ten aanzien van de hou ding, welke zij moet aannemen ten opzichte van de bedoelde uitnodiging. De commissie zal de Veiligheidsraad nadere inlichtingen doen toekomen met betrekking tot de voor gestelde Ronde-tafelconferentie of enig ander voorstel. Wapenstilstandsbesprekingen tussen Israel en Transjordanië Op Rhodos zijn heden, met voorafgaande besprekingen tussen dr. Bunche en de af zonderlijke delegaties, wapenstilstandsbe sprekingen begonnen tussen Transjordanië en Israel. De Israëlische delegatie arriveerde giste ren per vliegtuig. De Transjordaanse dele gatie kwam eergisteren op Rhodos aan. Naar men verwacht zullen de formele besprekingen heden een aanvang nemen. Vigier van de UNO heeft een ontwerp overeenkomst voor een wapenstilstand aan een Libanese en Israëlische delegatie over handigd. De commissie heeft haar taak opgevat als om bijstand te verlenen bij het uitvoeren van de resolutie en rapport uit te brengen van de feiten, die betrekking hebben op de situatie, welke de resolutie tot klaarheid wil brengen. De commissie zal niet tussen beide komen bij pogingen van de partijen om vrijelijk tot overeenstemming te komen en staat voor alle partijen ter beschikking voor overleg. Tegelijkertijd betreurt de commissie het, dat het niet mogelijk is geweest voort te gaan met uitvoering van de reso lutie. Zij is zich ook bewust van de toe nemende verslechtering van de Indonesi sche situatie en van het toegenomen gevaar voor de stabilisatie in de wereld, dat daar van het gevolg moet zijn. Washington zwijgt In Amerikaanse regeringskringen toont men weinig neiging, zijn mening te uiten omtrent de nieuwe Nederlandse voorstellen betreffende Indonesië, aldus meldt de diplo matieke correspondent van Aneta uit Washington. Deze terughoudendheid spruit blijkbaar voort uit de overweging, dat onder de huidige omstandigheden iedere verklaring voor of tegen andere plannen dan die, welke zijn geformuleerd in de resolutie van de Veiligheidsraad, door beide partijen zou kunnen worden uitgelegd als een afwijking van het standpunt, dat door de Verenigde Staten als lid van de Veilig heidsraad is ingenomen. Uit alle opmerkingen van Amerikaanse functionarissen blijkt intussen wel duide lijk dat tot dusver geen wijziging is ge komen in het standpunt der Amerikaanse regering, dat de republiek een der partijen in het geschil blijft en dat men hier geen geloof hecht aan de mogelij kheid van een afdoende oplossing van de Indonesische j kwestie zonder de medewerking van beide partijen. Hongaarse beschuldigden ver klaren geïntimideerd te zijn Vijf van de medebeschuldigden van kar dinaal Mindszenty, wie zwarte handel in vreemde valuta is ten laste gelegd, hebben Dinsdag bij de behandeling van hun zaak voor de rechter reeds afgelegde bekentenis sen ingetrokken. Zij verklaarden zich on schuldig. Zij zeiden gehandeld te hebben onder intimidatie, zenuwoverspanning en de invloed van slechte gezondheid. De vijf bedoelde beschuldigden zijn Gyor- gy Nagy, voormalig employé van de Hon gaarse Nationale Bank, mevr. Forgach, Ede Dukesz en Manu Dukesz, eigenaars van een atelier, en Pal Csonka, beursmakelaar. Van tien andere beschuldigden vexxklaar- den drie zich schuldig, dat is, met de vier die Maandag bekenden meegerekend, zeven in totaal. De zaak tegen twee andere be schuldigden zal apart behandeld worden wegens slechte gezondheidstoestand van de betrokkenen. Zaterdag worden de uitspraken in deze processen verwacht. Russische repatriëringscommissie in Amerikaanse zone geblokkeerd Generaal Lucius Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, heeft verklaard, dat de Sovjet-Russische repa triëringsmissie in de Amerikaanse zóne verstoken zal worden van water, electrici- teit en gas, telefoon en andere faciliteiten, wanneer zij niet vandaag vertrekt. (De missie had, zoals eerder gemeld, van de Amerikanen order gekregen per 1 Maart te vertrekken.) Géneraal Clay zeide: „Hoe de leden van de missie aan voedsel moeten komen is niet mijn zaak." Een officier van de Sovjet-missie ver klaarde later aan Reuter, dat de missie onbepaalde tijd zal blijven totdat orders van de regering te Moskou ontvangen zou den zijn. Volgens de officier beschikte de missie over genoeg voedselvoorraad. ATTLEE NAAR BERLIJN. De Britse premier Attlee zal van vier tot zeven Maart een bezoek aan Berlijn brengen teneinde het Britse deel der orga nisatie voor de luchtbrug te inspecteren, zo is officieel te Londen medegedeeld. De premier zou een bezoek aan Berlijn zelf brengen evenals aan omliggende vliegvel den en andere objecten in de Britse zóne waarop de functie van de luchtbrug ge baseerd is. Razende storm deed brandweer machteloos staan Gistermiddag omstreeks vier uur is de Bij dorpstra at in Sassenheim door felle brand geteisterd, waardoor zes gezinnen dakloos ziin geworden. Het perceel Bijdorpstraat 27 waar de brand op de zolder begonnen was, was het middelste van een rijtje kleine arbeiders woningen, met riet gedekt, van het keu ken-kamer-zolder-type, die vroeger teza men een boerderij hadden gevormd. De bulderende Noordwester joeg de vlammen, die al spoedig uit het rieten dak sloegen, snel over naar de andere huizen in het blok. zodat binnen korte tijd alle zes woningen in lichter laaie stonden. Kort na de melding van de brand aan de Sas- senheimse brandweer riep deze de assisten tie in van de Leidse ploeg, die tegen half vijf arriveerde. 'Merkwaardiger wijze plantte het vuur zich zo goed als recht tegen de wind in voort. Tussen de zolders van de diverse huizen bestond geen afdoende brandscheï- ding. De enige mogelijkheid was het stui ten van het vuur in de bedreigde huizenrij, waarin men slaagde in het zesde pand, dat half door het vuur werd verwoest. De vijf andere huizen werden in de as gelegd. De omliggende percelen, die door het over waaien van de vonken groot gevaar liepen, konden door het opspuiten van enorme watermassa's behouden blijven, doch lie pen daarbij uiteraard aanzienlijke schade op. Eenvoudig was deze bescherming niet, aangezien het water van vrij grote afstand moest worden aangevoerd. Nauwelijks een uur nadat het eerste alarm had geklonken, waren de zes wo ningen, waarvan verscheidene bewoond door grote gezinnen, volledig vernield. Al leen. de muren stonden nog gedeeltelijk overeind. Herbouw zal niet mogelijk zijn. Met behulp van de omwonenden kon een klein gedeelte van de inboedel worden ge red. Verscheidene bewoners waren niet tegen brand verzekerd. Allen zijn tijdelijk door de buren opgenomen. Om half zeven rukte de Leidse brand weer in, waarna de Sassenheimse nog ge ruime tijd met de nablussing bezig bleef. Het verkeer ook de busdienst Haar lem-Leiden ondervond vertraging door dat de slangen dwars over de Hoofdstraat moesten worden gelegd. Bij het onderzoek kwam vast te staan, dat de brand veroorzaakt is door kinderen, die met lucifers speelden, terwijl de moe der even afwezig was. Wat er over is van het blokje woningen in Sassenheim nadat het vuur zijn werk gedaan had. Bankbiljettencirculatie weer boven 3 milliard De geldbehoefte van de ultimo blijkt de Nederlandse Bank wederom tot een grote uitgifte van bankbiljetten te hebben ge noodzaakt. De verkorte balans over de week, afgesloten op 28 Februari, laat althans een aanwas van de circulatie zien met niet minder dan 66 millioen gulden, tengevolge waarvan de biljettenomloop op nieuw boven de 3 milliard is uitgekomen en thans 3045,2 millioen gulden groot is. Rente blijft laag De grote beleggers zijn van mening, dat het rentepeil in Nederland, na de totstand koming van de Benelux, zal worden opge trokken tot het Belgische peil, aldus heeft volgens „Het Vrije Volk" minister In 't Veld gezegd tijdens een rede te Deventer. De minister verklaarde echter zeer positief, dat dit'niet zou gebeuren. Minister Lief- tinck zal dit binnenkort onomwonden dui delijk maken. Het woord is aan John Stuart Mill: hi tijden van crisis moeten wij zowel domme veranderingen als dom verzet tegen veranderingen vermijden. Geen „Twist" in de Ameri kaanse zóne De Britse film „Oliver Twist" is in de Amerikaanse zóne van Duitsland verboden, zo heeft het Joodse wereldcongres mede gedeeld. Dit besluit is door de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland genomen en door het ministerie van Buitenlandse Zaken aan het Congres medegedeeld. Het ministerie had het Congres eveneens medegedeeld, dat het in Zwitserland uit gegeven tijdschrift „Neue Politiek" even eens in de Amerikaanse zóne verboden was. De Amerikaanse autoriteiten zouden een onderzoek instellen naar de uitgever van het blad en naar de vraag hoe het in de Amerikaanse zóne verspreid werd. Hef s.s. „C. A. Ba nek" zit nu hoog op het Bloemendaalse strand Het Zweedse s.s. „C. A. Banck", dat Dinsdagochtend op het Bloemendaalse strand is gelopen heeft zich thans stevig in het zand vastgezet. Het schip is een slag gedraaid en ligt nu met de kop naar het strand. Nadat de Zandvoortse reddingsboot „Dudok de Wit" gistermorgen één lid der bemanning van boord had gehaald, werd 's middags nogmaals een tocht naar het gestrande schip ondernomen. Dertien van de twintig Zweden, die nog aan boord waren, gaven de voorkeur aan de vaste wal en gingen met de reddingsboot terug. Het schip ligt nu zo hoog, dat het volgens deskundigen niet meer mogelijk zal zijn, de „C. A. Banck" met sleepboten vlot te trekken, tenzij men, evenals destijds bij de „Heinrich Podeus" is geschied, een diepe geul naar zee graaft. Nu het schip echter in de lengte over de banken ligt, bestaat de kans dat het doormidden breekt. De gestrande Zweed trok gisteren on danks het ruwe weer honderden be langstellenden naar het strand. Zelfs enige inwoners van Apeldoorn waren er speciaal voor per trein naar Zandvoort gekomen! De storm heeft niet alleen in het gehele land vrij grote schade aangericht, maar ook mensenlevens geëist. In Groningen sloeg een bootje om op het Winschoterdiep, waardoor een 42- jarige arbeider van een scheepswerf ver dronk, In Heer Hugowaard werd een 39-jarige landbouwer, die op het dak een losge raakte plaat zink wilde vastmaken, door een vallende schoorsteen getroffen. Hij viel op straat en overleed korte tijd daarna. Een dergelijk ongeluk gebeurde in Cu- Iemborg, waar een 46-jarig"e timmerman, die op het dak van het R.K. ziekenhuis dakpannen wilde vastleggen, door een windstoot van het dak werd geslingerd. Hij viel van een hoogte van 13 meter op straat en was op slag dood. In Leeuwarden werden twee meisjes door een neerval lende boom getroffen. Een van haar kreeg ernstig inwendig letsel en moest naar een ziekenhuis worden overgebracht, waar zij enkele uren later is overleden. In Almelo ontstond grote consternatie onder de bewoners van de huizen bij de St. Georgierskeik toen er be weging kwam in de torenspits. Vijftig hui zen werden onmiddellijk ontruimd, een maatregel welke later overbodig bleek te zijn. Hoewel de toren gescheurd was, bood hij weerstand aan de kracht der elemen ten. In Deventer moest de politie de straten in de omgeving van de St. Lubuinustoren afzetten, omdat grote stukken lood naar beneden vielen. Een der oudste molens in ons land, de Doesburgermolen bij Ede, die uit 1607 dateert, werd zwaar beschadigd. Twee wieken en de kap werden afgerukt. Tussen Ede en Kootwijk knapten twee masten van de bovengrondse hoogspan ningsleiding af. Een woonwagen in 't woon wagenkamp te Oldenzaal werd door een rukwind opgenomen en twintig meter verder neergesmakt. Er bleef slechts een hoop verplinterd hout over. In de kustplaatsen werd niet alleen door de storm, maar ook door het hoge water schade aangericht. Tijdens vloed sloegen in Vlissingen zware stortzeeën over de gehele lengte van de boulevard, hetgeen sinds mensenheugenis niet is voorgeko men. Aan de binnenzijde van Boulevard Bankert ontstond door het overslaande water een groot gat. De Noord-Zuid-Hollandse Reddingmaat schappij, wier reddingbootbemanningen de laatste dagen nieuwe roem verwierven, boekte zelf ook een vrij belangrijke scha depost. In De Cocksdorp op Texel had de maatschappij een barak laten bouwen voor de reddingboot „Jhr. H. J. Ortt". Een windstoot heeft deze barak volkomen weg gevaagd. Slechts het huisje waarin de tractor is ondergebracht, bleef staan. De reddingboot liep geen schade op. De luchtvaart heeft weinig jxinder van de storm ondervonden. Alle K.L.M.-dien sten fungeerden nonnaal. De toestellen der lijndiensten vertrokken en arriveerden alle vrijwel op tijd. Tien (loden in Keulen. Maandagnacht en Dinsdag heeft te Keu len een hevige storm gewoed. Er zijn tien doden en tien gewonden. Ongeveer hon derd huizen zijn beschadigd. Gedeelten van muren zijn ingestort. Te Düsseldorf zijn drie doden en meer dan twintig gewonden. In de streek van Koblenz en Mainz is het aantal gewonden aanzienlijk. Te Mainz werd een vrouw bedolven onder het puin van een stuk muur, dat door de wind werd omgeblazen. Een brandweerman, die aan de reddingspogingen deelnam, werd van een ladder geslingerd en ernstig gewond. Het verkeer in sommige wijken van Mainz, waar ruïnes voortdurend instorten, is ge stremd. Watersnood in Engeland. Aan de Westkust van Engeland zijn door de hevige storm overstromingen voorge komen, zoals men sedert 50 jaar niet heeft beleefd. In het Noordelijk deel van Nor folk heeft de zee verscheidene kleine vis sersdorpen overstroomd. De straten en de weiden staan onder watei'. Schepen aan de grond. Het vijf duizend ton metende Amerikaanse stoomschip „Cape Nome" en het negen duizend ton metende Engelse schip „City of Lucknow" zijn gisteren door de hevige storm in de monding van de Schelde aan de grond gelopen. Sleepboten stelden pogingen in het werk om de „Cape Nome" vlot te kx-ijgen, doch slaagden hierin niet." Het schip was op weg van Rotterdam naar Antwerpen. Het Engelse schip kon vlot gesleept wor den en zette zijn reis naar Antwerpen voort. Joegoslavië houdt vast aan eisen tegenover Oostenrijk Dr. Ales Bebler, de Joegoslavische onder minister van Buitenlandse Zaken, heeft voor de plaatsvex'vangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der vier grote mo gendheden te Londen verklaard, dat ver- dere onderhandelingen over de Joegosla vische eisen aan Oostenrijk onmogelijk zouden zijn, indien niet werd toegegeven, dat de huidige gx-ens tussen beide landen vex-anderd moet worden. Bebler's verklaringen voor de plaats- vexwangers zijn een antwoord op de ge deeltelijke verwerping van de Joegoslavi sche compromis-voorstellen door dr. Karl Gruber, de Oostenrijkse minister van Bui tenlandse Zaken. „De grens tussen beide landen is een schreeuwend onrecht", aldus Bebler. „De verklaring, die Gruber aflegde, deed niet uitkomen, dat Oostenrijk wexkelijk ver zoening wenst", zo zei hij. De plaatsvervangers, die daarop hun besprekingen voortzetten, konden nog geen overeenstemming bereiken over artikel twee van het vredesvei'drag voor Oosten rijk, waarin internationale garantie van Oostenrijks territoriale integriteit wordt voorgesteld, hetgeen door de' Sovjet-Unie onnodig wordt geacht. De plaatsvervangers zullen heden weer bijeenkomen. KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Verder afnemende en tijdelijk naar Noord-Oostelijke richtingen ruimende wind. Wisselende bewolking met voor namelijk in de kuststreken nog enkele verspreide buitjes. Koude nacht met bijna overal lichte en in het Zuid- Oosten van het land plaatselijk matige vorst. Morgenmiddag" temperatuur en kele graden boven het vriespunt. 3 Maart: Zon op Maan op

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1