c D SNEEUWWIT MENTHO-REX Eerste Kamer aanvaardt minister Lieftincks begroting laffi-iwia De Armenzorg in Haarlem „Zo'n aardig badplaatsje" Panda en de Meester^Ontdekkingsreiziger Nieuwe Uitgaven Q Wereldnieuws VRIJDAG 4 MAART 1949 2 (Van onze parlementaire redacteur Toen minister Lieftinck Donderdagmid dag zijn uitvoerige beantwoording van de opmerkingen over zijn begroting begon, was de minister-president naast hem gezeten. Hij merkte eerst even op, dat er geen ver schil in inzicht tussen zijn buurman en hem bestond. Mr. Pollema (C.H.) had name lijk gemeend, dat er in de Millioenennota een blijmoediger toon te bespeuren was ge weest ten aanzien van de financiële toe stand dan in de destijds door dr. Drees uit gesproken regeringsverklaring. Beide stuk ken waren echter op dezelfde gegevens ge grond geweest en dus moest men volgens de minister van Financiën bedoeld onder scheid waarschijnlijk toeschrijven aan zijn opgewekter gemoedsgesteldheid. De korte karakterisering was waarschijnlijk wel juist. In elk geval kon men gisteren bij de bewindsman, die de belangen van onze schatkist te behartigen heeft, een zekere mate van blijmoedigheid waarnemen. Want onverdroten en in opgewekte toon ging hij in den brede op de verschillende aoor de financiële deskundigen in de Senaat ge maakte opmerkingen in, ook al viel er wei nig 'nieuws te vertellen. Hij kondigde een verzachting van de Ondernemingsbelasting aan en zal de volgende week met de vaste commissie voor de belastingen van de Tweede Kamer een bespreking houden naar aanleiding van het feit, dat op de aanstaan de Beneluxconferentie nadere aanpassing op het gebied van het belastingstelsel der drie landen aan de orde zal komen. Door deze weg te bewandelen wil minister Lief tinck voorkomen, dat die door conferentie het parlement voor voldongen feiten inzake deze aangelegenheid geplaatst zou worden. Voortgezette verhoging van de binnen landse productie, van het productiever mogen in Indonesië en bevordering van de kapitaalsvorming staan op het lijstje van hetgeen de minister noodzakelijk noemde, niet in de laatste plaats om tot gezondma king van onze betalingsbalans te komen. Een der hoofdtaken van de regering was, er voor te zorgen, dat ons land na afloop van de Marshall-hulp waarvan wij, in tegenstelling tot hetgeen de heer Van San ten (Comm.) beweerd had, niets voor de orde-handhaving in Indonesië gebruiken economisch weer geheel op eigen benen zal kunnen staan. Met mr. Teulings (K.V.P.), die in het algemeen lof voor het beleid van de be windsman had geuit, was de minister van mening, dat er voor sombere geluiden over eventueel inflatorische spanningen vol strekt geen aanleiding bestaat. Dë te vor men Nederlands-Belgisch-Luxemburgse economische unie roerde hij nog even aan, toen hij zeide, dat vooral ook van belang is op welk peil wij het monotaire evenwicht weten te verzekeren. Voorts is versterking en verinniging van de Europese samenwer king met het oog op het te voeren econo misch beleid een der hoofddoeleinden. Industrialisatie en financiële politiek was een der vele andere onderwerpen, die de minister besprak, waarbij hij verklaarde dat het de regering ernst is op dit gebied bestaande maatregelen te verzachten of weg te nemen, waarbij hij nog eens ken baar maakte, de dividend-stop niet te wil len opheffen omdat hij een dergelijke vrij heid voor de bedrijven op dit ogenblik niet verantwoord acht. Minister Lieftinck ver klaarde voorts niet van plan te zijn ons rente-peil op korte termijn te laten optrek ken naar het zijns inziens uitzonderlijk hoge rentetype in België. Met zekere voldoening stelde de minister vast, dat de staatsschuld sinds 30 Juni 1945 afgenomen was met ongeveer een milliard. De heer De Bruyn (K.V.P.) had met behulp van een blijkbaar voor hem door ingewijden gereed gemaakt papiertje een pleidooi voor positieverbetering van de in specteurs der belastingen gehouden. Hierop reageerde de bewindsman met zijn bewon dering te uiten voor de „diep gewortelde overtuiging", welke uit het betoog van ge noemde senator had geklonken, die zich „kennelijk diep in deze stof had inge werkt". Waarna de verklaring volgde dat met alle waardering voor de genoemde groep van ambtenaren, opgemerkt moest worden dat er voor incidentele regelingen toch weinig te zeggen viel. Vermeld zij nog, dat de minister ver klaarde, naar aanleiding van een door de heer Van de Kieft (Arbeid) gevoerd be toog om recht te doen wedervaren aan de Joodse Nederlanders, uit wier gestolen ver mogens de bezetters destijds de kampen in Last van zenuwen t Mijahardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Westerbork en Vught hadden bekostigd, zich over de vraag omtrent eventuele ver goeding van de 25 millioen gulden in kwes tie nader te willen beraden. Tenslotte nam de Eerste Kamer de be groting van Financiën zonder hoofdelijke stemming aan. Staking der Amsterdamse gemeentewerksters opgeheven Na een staking van acht weken hebben de Amsterdamse gemeentewerksters be sloten Maandag het werk te hervatten op dezelfde voorwaarden als vóór de staking. Het gemeentebestuur zal hun ontslag in trekken. In het Georganiseerd Overleg zal hun verzoek om loonsverhoging behandeld worden. maar nu veredeld met SPOREX.' Dit gloednieuwe SPOREX is een wonderlijk middel. Het maakt Uw wasgoed - na elke was - witter- steeds-witterDit fantastisch-werk- zame bestanddeel voorkomt de geelzucht der was! Het draagt telkens een straaltje extra-wit op Uw wasgoed over!! Vraag om Sneeuwwit! 28 cent per groot pak! De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 19.00 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Koor. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Symphonische muziek. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 School radio. 12.15 Metropole-orkest. 12.30 Weer- praatje. 12.33 Vervolg orkest. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Voor de strijdkrachten. 13.30 Amusementsorkest. 13.50 Film en toneel. 14.10 Cowboyliedjes. 14.20 Engelse les. 14.40 Symphonische muziek. 15.10 Muziekcursus. 15.30 De Mastreecnter Staar zingt. 16.00 „Meer vreugde". 16.10 Lichte muziek. 16.30 Gregoriaans. 17.00 De Wigwam. 18.00 Accor deon. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.15 Kampvuren langs de evenaar. 19.30 Internationale chansons. 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 20,05 De gewone man. 20.12 Menuet van Berlioz. 20.20 Lichtbaken. 20.50 Piano. 21.00 „Negen heit de klok". 21.45 Radio-estafette. 22.00 Week- end-serenade. 22.30 Actualiteiten. 22.40 Re portage Europese biljartkampioenschappen. 22.45 Gebed. 23.25 Kamerorkest. HILVERSUM II, '114.5 M. 7.00. 8.00, 13.00, 18.00 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 en 8.15 Platen. 9.00 Boston Promenade orkest. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Voor arbeiders in continu bedrijven. 11.35 Moderne pianomuziek. 12.00 Accordeoia. 12.30 Weerpraatje. 12.33 „De kleine man". 13.15 Kalender. 13.20 Dans- orkest, 13.50 Charles Trenet zingt. 14.00 Het Nederlandse lied. 14.20 New Mayfair Orkest. 14.30 Marinierskapel. 15.00 Uit de Achterhoek. 15.25 Symphonie no. 40 van Mozart. 16.10 Komt u binnen. 16.25 Orkest Kostelanetz. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Schijvenschouw. 17.30 Om ij bij de twintig. 18.15 Populaire liedjes. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Zorg voor onze soldaten. 19.45 „Passepartout". 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Promenade-orkest. 21.00 Socialistisch commentaar. 21.15 De winkel van Sinkel. 22.00 Schrammelmuziek. 22.35 ..Je moet maar pech hebben". 22.40 Orgel. 23-15 Reportage Europese biljartkam- ioneschappen. 23.25 „Sfeer en Rhythme". ï.45 Orgel en piano. Over verhoging van steun en toepassing van verhaal In de afdelingen van de Haarlemse raad is er op gewezen dat een herziening van de Armenwet in een stadium van voorbe reiding verkeert. Daarom vroegen ver schillende leden of B. en W. bereid zijn er bij de regering op aan te dringen de onsympathieke vorm van verhaal op in boedels van armlastigen uit de wet te doen verdwijnen. In het antwoord van B. en W. wordt er op gewezen dat de Regering een Staats commissie heeft ingesteld met betrekking tot de herziening van de Armenwet. Om trent de voorstellen dezer commissie is nog niets bekend zodat het moeilijk is afge zien van het feit dat het onderwerp tot de competentie van de Staten-Generaal be hoort reeds thans hieromtrent in détails te treden. Opgemerkt zij dat in de com missie de gemeenten door middel van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zijn vertegenwoordigd. Het verhaal op inboedels van gesteun- den is geen onderwerp op zichzelf, doch maakt deel uit van het verhaalsrecht in het algemeen en dan in het bijzonder van het verhaal op alle bezittingen van de ge steunde zelf of zijn nalatenschap. Hiérbij diene men te bedenken, dat alle inboedels niet van" dezelfde betekenis zijn; vaak hebben zij slechts een geringe geldswaarde, doch meermalen komen ook waardevolle inboedels voor; in een dergelijk geval kan dan een aanmerkelijk deel der kosten op de boedel zelf worden verhaald. De uit sluiting hiervan zou dus een ernstige be nadeling van de gemeente en onder om standigheden ook van de onderhouds plichtigen kunnen betekenen, o.a. indien de resterende kosten door de boedel zou den kunnen worden gedekt en bij gebreke daarvan ten laste dier onderhoudsplichti gen zouden komen. Tenslotte zouden de andere crediteiten, zelfs concurrenten, terwijl de gemeente preferent is, hierdoor ten koste van de gemeente worden be voordeeld, waartoe toch zeker geen aan leiding bestaat. In de praktijk doet zich dit verhaal in het algemeen voor in twee gevallen: a. bij het blijvend opnemen van alleenstaande gesteunde in een in richting of tehuis; b. na het overlijden van een alleenstaande gesteunde. In het eerste geval kan de betrokkene slechts een enkel stuk medenemen, terwijl hij zich van de rest toch moet ontdoen. In het tweede geval zijn de enige belangheb benden de erven, zo die er zijn. Daar er steeds onder de gesteunden be hoeften bestaat aan meubilair, worden de goederen, voor zover zij niet moeten wor den verkocht, voor de voorziening in deze behoefte bestemd. De familieleden aan wie uiteraard fami liestukken, als portretten enz. worden ge laten, hebben hierbij voorrang naar ge lang van hun omstandigheden, al of niet tegen betaling. Deze regeling houdt zo besluiten B. en W. met alle belangen rekening en biedt de gelegenheid om in menig geval de helpende hand te bieden. Voorts werd in de afdelingen gevraagd of B. en W. plannen in voorbereiding heb ben tot verhoging van de steunnormen. Ook werd op uitbreiding van de verstrek king van steun in natura aangedrongen. De steunnormen, welke dienen als richt lijn aldus het antwoord bij de vast stelling van de uit te keren hulp krachtens armenzorg, worden regelmatig verhoogd naar gelang de levenstandaard stijgt. Ver hogingen van deze normen zijn ingegaan op 15 Juli 1945, 20 Januari 1947, 5 April 1948 en 1 November 1948. Nauwkeurig wordt gevolgd hoe de lijn van de levens standaard zich beweegt en wanneer de noodzakelijkheid blijkt, dat 90k de steun normen worden verhoogd, dan zal dit, evenals voorheen, plaats vinden. De verstrekking van steun in natura (voedingsmiddelen) wordt zoveel mogelijk beperkt overeenkomstig de moderne opvat tingen van armenverzorging. Alleen de ver strekking van kleding, schoeisel en dek king, welke in belangrijke mate in natura geschiedt, zal in 1949 door het eindigen van het consumentencrediet uitgebreid moeten worden. Uiteraard voor zo ver de in het bezit van de hulpbehoeven den zijnde textielpunten dit toelaten. Aantal gesteunden Op 1 Januari 1949 waren ingevolge de Armenwet 1417 personen in steun bij So ciale Zaken. 242 personen kregen uitkering volgens de overbruggingsregeling en 35 volgens de sociale bijstandregeling. Bij de D.U.W. waren er 220 geplaatst. De Armenraad Ook is in de raadsafdelingen gevraagd of de gemeentelijke instellingen regel matig gebruik maken van de adviezen van de Armenraad, B. en W. antwoorden dat de dienst voor Sociale Zaken dit niet doet. Het is enerzijds van groot belang te achten, dat de huisbezoeken worden afge legd door bezoekers, die volledig op de hoogte zijn van de moderne opvattingen van de armenverzorging en met de rege lingen van overbruggingsuitkering en so ciale bijstand, alsmede van de nog daarbij komende regelingen voor bijzondere cate gorieën hulpbehoevenden als vreemdelin gen, politieke delinquenten, kleine zelf standigen, oorlogspleegkinderen en oorlogs slachtoffers; dit is nog veel meer van be lang bij het geven van adviezen. Het is daarom zeer gewenst, dat dit personeel behoort tot de instelling die de hulp ver lenen moet, opdat een direct contact moge lijk is tussen de adviserende ambtenaar en de desbetreffende steunafdeling. Dit is niet het geval wanneer de huisbezoeken eri het geval wanneer de huisbezoeken en vooral de adviezen worden uitgebracht door een bezoeker van de Armenraad. Van deze bezoeker kan niet verwacht worden, dat hij dusdanig ten opzichte van de ver schillende regelingen georiënteerd is, als aé bezoeker van de dienst voor Sociale Zaken. Anderhalf jaar geëist tegen directeuren der A.D.M. Voor het Bijzondere Gerechtshof te Am sterdam is de zaak voortgezet tegen de 69- jarige thans gepensionneerde directeur van de Amsterdamse Droogdok Maatschappij, P. F. en de 59-jarige nog in functie zijnde directeur A. V. De advocaat-fiscaal, mr. A. H. v. d. Veen, achtte de opzet tot hulp verlening aan en bevoordeling van de vijand bewezen. Naar zijn mening was er tijdens de bezetting met een zekere gretig heid voor de vijand gewerkt. Hij vond het uiterst bezwarend, dat op bevel van de beide verdachten op of terstond na Dolle Dinsdag een groot deel van de correspon dentiemappen der firma, waarin zich de correspondentie met de Duitse instanties bevond, was vernietigd. Mr. Van der Veen eiste tenslotte tegen ieder der verdachten een gevangenisstraf van anderhalf jaar met ontzetting uit de openbare rechten, alsmede uit het recht om een leidende functie te bekleden in het scheepsbouw- of scheeps- reparatiebedrijf voor de tijd van 10 jaar. VIER JAAR GEëlST TEGEN HAARLEMMER. Voor de Arnhemse rechtbank heeft terechtgestaan de metselaar J. P. uit Haar lem, die reeds 17 maal wegens inbraak veroordeeld is en die in Juli 1948 met een Arnhemse inbreker zou hebben ingebroken in een juweliers winkel te Arnhem. De officier van justitie eiste vier jaar ge vangenisstraf. Mr. Helmich uit Haarlem, die P. ver dedigde, verklaarde dat zijn cliënt thans eerlijk werk heeft gevonden en vastbesloten is met inbreken op te houden. Het verzoek van de verdediger tot on middellijke invrijheidstelling van ver dachte werd afgewezen. Uitspraak op 15 Maart. Woensdag kwamen in Den Haag nieuwe belangrijke versterkingen voor ons per sonen-autopark aan. Het transport, dat uit 140 axito's van lichte klasse bestond, arrriveert. op het emplacement-van „Staatsspoor". VERKOUDHEIDSZALF^ verdrijft de kou terwijl u slaapt Grote pot 75 cent Frans-Nederlandse samenwerking op filmgebied Binnenkort is in ons land de première te verwachten van een film. welke in Frans- Nederlandse samenwerking tot stand is ge komen, namelijk „Zo'n aardig badplaatsje" (Une si jolie petite plage). De film werd geregisseerd door Yves Allégret een jong Frans regisseur, die de laatste tijd zeer op de voorgrond treedt en de voornaamste rollen worden vertolkt door Gérard Philipe (bekend door zijn creatie in „Le diable au corps") en Madeleine Robinson. „Zo'n aardig badplaatsje" is een gecom bineerde productie van de C.I.C.C. te Pa rijs en de „Dutch European" te Amsterdam. De film wordt in ons land uitgebracht door Filmex. De „Dutch European" werd geboren uit een samenwerking tussen het filmverhuur kantoor „Nederland" en Filmex, toen vast stond dat wederom Nederlandse studio ruimte geïnstalleerd zou worden en hieruit de noodzaak voortvloeide, mogelijkheden' tot productie van speelfilms in Neder land te onderzoeken en op haar juiste v/aarde te schatten. Het is steeds de mening der oprichters der „Dutch European" geweest, dat een gezonde com merciële en artistieke basis voor een filmproductie in Nederland slechts dan kon worden geschapen, indien het mogelijk zou blijken, door internationale contacten deze studioruimte in Nederland in te schakelen in de mogelijkheden, welke de internatio nale filmproductie biedt, teneinde aldus de Nederlandse filmmaker in de gelegenheid te stellen, noodzakelijke ervaringen op te doen en daarnaast gunstige voorwaarden te scheppen voor de afzet van het vervaar digde product. In feite is de Nederlandse bioscoopbezoeker zo vergroeid met de om standigheid, dat hij week in week uit zijn keuze kan maken uit de gehele wereld markt, dat films gemaakt in eigen land, hem eerst dan werkelijk ook gaan interes seren, indien deze op internationaal peil staan. De oprichters der „Dutch European" zijn er van overtuigd, dat deze opinie tenslotte in ons land door de nuchtere feiten zal worden bevestigd. Het heeft oorspronkelijk in de bedoeling der samenwerkende producenten gelegen, „Zo'n aardig badplaatsje" in de Nederland se studio's te doen vervaardigen. Omdat deze studioruimte echter eerst later gereed kwam clan oorspronkelijk was geraamd en het niet mogelijk bleek de productie te verschuiven, werd tenslotte besloten, de film in Franse studio's te vervaardigen. De Nederlandse co-producente heeft daarop haar volledige medewerking gegeven, op dat deze eersteling een manifestatie zou worden van wat er op het ogenblik in de jonge Franse kunstenaars leeft en, als Ne derlandse participante, geen andere eisen gesteld dan die van haar artistieke mede verantwoordelijkheid ten aanzien van een film, die zij straks onder eigen vlag ook aan haar Nederlands publiek had voor te zetten. Weer een journalist voor de rechter Inlichtingen geweigerd over de bron van zijn berichten De officier van justitie hij de Haagsp rechtbank heeft een maand gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en 100 boete geëist tegen de journalist J. de R., die als getuige voor de rechter-commissaris weigerde de bron van een zijner berichten te noemen. De journalist kreeg in het najaar 1947 opdracht de verdwijning te onderzoeken van 100.000.die per brief van het post kantoor te Alphen aan de Rijn werden ver zonden. Hem kwam tenslotte van drie kanten ter ore, dat bepaalde personen als verdachten werden gezocht, dat grenspos ten gewaarschuwd waren en dat de num mers van bankbiljetten uit de gestolen brief bekend waren. Deze gegevens werden hem van een zijde, die hij betrouwbaar achtte, bevestigd en daarna ging hij t,ot publicatie over. Dit werd hem aangerekend als door kruising van het politie-onderzoek in deze zaak. Toen hij tegenover de rechter-com- missaris weigerde zijn bron te noemen werd een strafvervolging tegen hem ingesteld. Bij het begin van de behandeling voor de rechtbank zeide de president, mr. Bor- gerhoff Mulder, dat hij zich de moeilijk heden in de journalistiek kon indenken, doch dat het beroepsgeheim voor journalis ten door d,e Hoge Raad niet wordt erkend. Uiteindelijk, zo zeide hij, zal de rechterlijke macht er toe moeten overgaan in deze za ken om gevangenisstraf op te leggen. De verdediger, mr. S. Gerbrandy, zeide, dat het bewuste arrest van de Hoge Raad zowel de journalistiek als de rechterlijke macht in een moeilijke situatie brengt. Hij betoogde dat een reeks strafprocessen in Frankrijk tenslotte tot de gewoonte heeft geleid om ambtshalve acte te verlenen, dat bij een beroep op journalistiek verscho ningsrecht de journalist zich zijn bron niet herinnert. Mr. Gerbrandy bracht voorts de gijzeling in 1937 van de Haagse journalist Hansen in herinnering. Deze werd ten slotte uit de cel ontslagen „omdat het Kerstmis werd". Journalisten, zo zeide mr. Gerbrandy, behoren na het arrest-Lunshof van de Hoge Raad een grotere mate van voorzichtigheid in acht te nemen. Anderzijds zal de rechter- lijke macht iets soepeler moeten gaan op treden om niet door een regen van straf processen de zaak nog moeilijker te maken. In dit geval lag het nieuws op de straat. Drie bronnen gaven inlichtingen. Er was dus geen geheim, iedereen kon het blijk baar weten. De verdediger betoogde voorts, dat het hier een geval van overmacht betreft. Zijn cliënt heeft niet kunnen weten, dat de pu blicatie een strafvervolging ten gevolge zou kunnen hebben. Dit was in de zaak- Lunshof wel het geval en dus werd het beroep op overmacht in deze zaak door de Hoge Raad verworpen. Mr. Gerbrandy zeide, dat zijn cliënt, de journalistieke traditie getrouw, inlichtingen over de bron van zijn berichten moest wei geren. Indien hij gesproken zou hebben, zou zijn positie in het vak onmogelijk zijn ge worden, waardoor ontslag had moeten volgen. Het is zeer twijfelachtig, of De R. dan ooit nog een andere journalistieke functie zou hebben gekregen. Mr. Gerbrandy merkte tenslotte op, dat de aan zijn cliënt verstrekte gegevens in het Algemeen Politieblad stonden en dat dit blad geregeld in handen van sommige persorganen komt. Dit was aan De R. be kend. Een ter zitting aanwezige journalist werd door de president als getuige opgeroepen en verklaarde, dat het politieblad inderdaad op zijn redactie ontvangen wordt. Teneinde getuigen-deskundigen, de hoofd redacteuren van de Nieuwe Rotterdamse Courant en van de Volkskrant, te horen over het beroep op overmacht en om an dere vraagstukken te doen onderzoeken, schorste de president de procedure en ver wees haar terug voor nader onderzoek naar de rechter-commissaris. Meer ingelegd dan terug betaald bij spaarbanken Volgens opgave van de Rijkspostspaarbank bedroeg het bedrag aan inleg bij deze bank in Januari f24.367.489 tegen f25.304.054 in Januari 1948. Het bedrag der terugbetalingen bedroeg in Januari f 23.967.115 tegen vorig jaar f25.699.009. De gemiddelde grootte van de ingelegde bedragen in Januari steeg in vergelijking met Januari 1948 van f 102.50 tot f 104,11. Het gemiddelde bedrag der terug betaling daalde van f 184,95 tot f 182,06. Het saldo tegoed per ultimo Januari be draagt f 1.415.801.133 (hierin is niet begrepen de over 1948 bijgeschreven rente)tegen vorig jaar f 1.513.865.991. Bij de spaarbank voor de stad Amsterdam werd gedurende Februari ingelegd f 1.801.723 en terugbetaald f 1.231.937. De spaargelden zijn dus toegenomen met f 569.786. Geduren de de eerste twee maanden van 1949 zijn de spaarsaldi toegenomen met f 1.081.720 en be dragen thans f63.899.607. Bij de spaarbank te Rotterdam werd in Februari ingelegd f3.104.472 en terugbetaald f 1.834.991, zodat hier f 1.269.471 meer is in gelegd dan terugbetaald. Gedurende de eerste twee maanden van 1949 zijn de spaar saldi toegenomen met f2.505.509. Het tegoed per 28 Februari 1949 bedraagt f 85.940.730. Ir O. J. Cleveringa te Zutphen is ontheven van zijn opdracht als rijkslandbouwconsulent voor onderzoek van de bodemstructuur. Ir. Cleveringa is in algemene dienst werkzaam gesteld, waarbij hem gelegenheid is gegeven zijn onderzoekingswerk voort te zetten. Ir. Cleveringa is een voorstander van terugkeer tot natuurlijke bemesting van de grond. 6. De donkere heer, die uit de vrachtauto was gekomen, schreed het hótel binnen, op de voet gevolgd door de buigende Cesarc Crescendissi- mo ni door Floortju en Panda, die allebei net zoveel koffers droegen als zij maar dragen kon den. „Een aardig hotelletje; zeer wel!" sprak de donkere heer. llii hield zijn hoed op en zijn kraag omhoog, alsof hij het koud had of alsof hij niet herkend wilde worden. „Ik ben de lijfsecretaris van Zijne Overluchtige Verheven heid de Dey van Kromostan," sprak de heer. „Een zeer groot heerser uit hel Oosten, zoals men ongetwijfeld weet. ,,Si si!" riep de direc teur, Cesarc. „Groot, Moltol Grandissimo!" itZijne Verhevenheid wenst hier enkele ruime en zonnige kamers te betrekken," ging de secretaris voort. ..en hij zond mij vooruit om aJjes in orde te maken. De rekening komt latei- wel. Dit, is eenvoudig en duidelijk, nietwaar?" „Het is net of ik hem ken," dacht Panda. „Dal isMaar meer tijd had hij niet, want toen moest hij al met Floortje naar boven om de koffers naar de mooiste kamers te brengen, Dr. B. G. L. M Tosseram; Indonesia (Nederland in den vreemde). Dr. B. G. L. M. Tosseram, directeur van een H.B.S. te Utrecht, daarvoor leraar aan het Christelijk Lyceum te Haarlem, heeft een prettig boekje geschreven over „Indonesia, a tropical part of the Netherlands" Het werd uitgegeven door de vereniging „Nederland in den vreemde" en is vooral bestemd voor de buitenlandse aardrijkskundelararen, die in minder dan vijftig bladzijden volkomen op de hoogte worden gebracht van de hoofd lijnen van de ethnografische, economische, sociale en culturele structuur van 's werelds belangrijkste archipel. Alleen in politiek opzicht blijft het zo vaag, dat zij, die het Nederlandse beleid vertrouwen willen schen ken er te weinig houvast in vinden, terwijl de ondertitel „a tropical part of the Nether lands" slechts de achterdocht kan voeden van hen, die de Nederlandse bedoelingen met scepsis tegemoet treden. New York Times over de Nederlandse regeringsverklaring In een hoofdartikel, getiteld „De Indo nesische paradox" schrijft de New York Times van Dinsdag: Misschien, en mis schien ook niet zal de Nederlandse rege ring verrast zijn door de koelheid, waar mede haar verklaring van Zaterdag in Indonesië en elders is ontvangen. Voor verrassing was echter zeker geen reden na de oorlog die de Nederlanders in het re publikeinse gebied hebben gevoerd. Theo retisch is die oorlog op 1 Januari be ëindigd en daarvan is door Nederland dan ook kennis gegeven aan de Veiligheids raad. Maar in feite zijn de Nederlanders genoodzaakt geweest de operaties tegen wat zij noemen „rebellerende elementen" voort te zetten. Dit zijn dan guerillaben- den, die erin geslaagd zijn de Nederlandse verbindingslijnen te belagen en de Neder landse troepen verliezen toe te brengen. De schuld voor deze toestand valt gro tendeels op de Nederlanders zelf terug, want zij hebben het uitgelokt. Er zou min stens een groter mate van rust en orde in het republikeinse gebied hebben kunnen heersen als de Nederlanders er zich niet mee hadden bemoeid en geen oorlog tegen de republikeinse leiders zouden hebberi ge voerd. De Nederlanders zijn blijkbaar van mening dat, als de republikeinse leiders weigeren aan de Ronde-tafelconferentie deel te nemen, zij hun plannen zonder hen ten uitvoer kunnen brengen. Volgens de laatste berichten hebben de republikeinse leiders nog niet gegeven wat de Neder landers een „bevredigend antwoord" noe men en blijkbaar zijn zij nog steeds op Banka geïnterneerd. Het scepticisme van de republikeinen is begrijpelijk, daar het Nederlandse aanbod tot overdracht der souvereiniteit voor geheel Indonesië aan een representatieve federale regering niet vergezeld gaat van een belofte tot een spoe dig terugtrekken van de Nederlandse troe pen van het republikeinse grondgebied. Toen dr. Drees van zijn in ijltempo ge bracht bezoek aan Indonesië in Januari terugkeerde, heeft hij gezegd dat de po gingen tot vorming van een nationale -regering voor Indonesië „vruchtdragender zouden zijn, als de internationale be moeiing mei' dit vraagstuk wat zou afne men". Toch is het misschien een gezond verschijnsel, dat deze belangstelling tot uiting blijfi komen. Indonesië is in het Verre Oosten een kritiek punt. Als daar een rechtvaardige overeenkomst kan wor den bereikt, zal het prestige der Weste lijke naties er in moreel opzicht stijgen en de Nederlandse regering heeft hier de kans om de democratie te steunen als zij haar oprechtheid met daden aantoont. Aldus de „New York Times". Doodgraversstafemg. Als gevolg van de staking van 300 doodgravers te New York wachten 700 doden om te worden begraven. Kardinaal Spellman is met honderd seminaristen aan het werk ge gaan om in de met sneeuw bedekte, bevroren grond grafkuilen te graven. Hij verklaarde: „Ofschoon ik hoop dat het niet nodig is, zullen wij hier blij ven tot wij ons van onze taak hebben gekweten". De doodgravers zijn al zeven weken in staking. Eén en al oor. Enkele dagen geleden heeft de 24-jarige Nederlandse schilderes Cock van Gent, die aanzegging van het immigratiebureau had gekregen, dat zij de V.S. moest verlaten en terugkeren naar Nederland, indien zij niet in haar eigen onderhoud kon voorzien, een ad vertentie gezet waarin zij voor 240.000 gulden haar linkeroor te koop aanbood om zich zonder financiële zorgen aan het schilderen te kunnen wijden. Thans heeft zij iemand gevonden, die belang stelling heeft voor haar kunst, zij het niet voor haar oor. Marjorie Plant, eigenares van een hotel te Santa Monica in Californië, heeft zich bereid ver klaard de carrière van mej. Van Gent te bekostigen op voorwaarde, dat zij in haar hotel muurschilderingen maakt. Bewijsmateriaal. Naar gemeld wordt heeft Scotland Yard thans genoeg bewijs materiaal verzameld om John Haigh, die zich thans in hechtenis bevindt, te doen vervolgen wegens een serie der afgrij selijkste moorden in de Britse geschie- nenis. Hij heeft tenminste vijf slacht offers gemaakt, wier lichamen naar men gelooft in een zuur werden opge lost en wier bezittingen met behulp van vervalste documenten werden ver kocht. Deze verkopen zouden ongeveer 28.000 pond sterling hebben opge leverd. Erfenis. Uit Parijs wordt geseind, dat een gerechtshof aldaar ex-koning Peter van Joego-Slavië tot wettig eigenaar heeft verklaard van aandelen ter waar de van ongeveer 25.000 pd. st., die zijn vader, koning Alexander, voor zijn vermoording te Marseilles, op 9 Octo ber 1934, bij een Franse bank had ge deponeerd. Daar, het hof de Servische en niet de Franse wetgeving van kracht verklaarde bij het bepalen van de be stemming der aandelen, zullen de beide broeders van ex-koning Peter geen aan spraken op de erfenis kunnen doen gelden. Slerk verhaal. In een toespraak bij de ont hulling van een gedenkplaat ter her innering aan de nationalisatie van de spoorwegen, een jaar geleden, heeft president Peron van Argentinië ver- klaard: „Wij waren sterk in de stem bussen, maar wij zijn nog sterker ia de straten, als dat nodig mocht zijn'\

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2