Minister Mansholt sprak vrijuit maar de exporteurs mopperen tetuseze MFF/e e/v mee. LDOSJ ES Boekenweek 7 Maart Amsterdamse Beurs Kort en Bondig Santpoort-dorp VRIJDAG 4 MAART 1949 HAARLEMS DAGBLAD 4 Verhoging der kwaliteit volgens hen niet te rijmen met verlaging der prijzen Toen minister Mansholt enige weken geleden de tentoonstelling „Bloemlust" te Lisse opende, ontvouwde hij daar zijn programma: betere kwaliteit, lager prijs, vrije handel en vrije concurren tie, Het vak moest worden „openge gooid" en geen heilige huisjes ontzien. Er was geen debat, maar wie zwe- gen, stemden niet toe. Dat waren de exporteurs, die hel helemaal niet eens zijn met dit credo van de minister! De bloembollenexporteurs, verenigd in de Bond van Bloembollenhandelaren, heb ben het programma van de minister van Landbouw geenszins onderstreept. Integen deel, in hun kringen is scherp verzet ge rezen tegen de opvattingen van de bewinds man. Dat is niets nieuws. Reeds geruime tijd botert het niet tussen Den Haag en Haarlem. Het klinkt allemaal heel mooi (zo luidt ongeveer het standpunt dat de bloembol lenexport inneemt), maar de vakmensen weten, dat verhoging van kwaliteit altijd geld kost. Hoe valt dit te rijmen met een verlaging der prijzen? Wat. de minister zegt over vrije handel en vrije concurrentie, betekent in werke lijkheid dat zowel kwekers als exporteurs nog in veel groter nood zullen komen te verkeren dan tot dusverre. Immers: de on derlinge concurrentie in het buitenland is nu al benauwend en men is daar van oor deel, dat er veel te veel Hollandse hande laren langs de weg zijn. Ongeveer drie kwart van het afzetgebied heeft de invoer gecontingenteerd, terwijl het niet te ver wonderen zal vallen, wanneer ook Canada hiertoe mettertijd overgaat. De berichten uit de V. S. zijn verre van opwekkend en speciaal is men aan de andere kant van de Atlantische Oceaan uitermate gevoelig voor een aggressieve prijzenpolitiek, die al spoe dig als „dumping" wordt betiteld. De exporteurs zien de enige mogelijkheid tot vergroting van de afzet in prikkeling van de kooplust uitsluitend door middel van reclameeen reclame die veel geld kost. Meer dan een millioen wordt hiefeaan jaarlijks uitgegeven. Wanneer het bloembollenbedrijf, als enig bedrijf in de land- en tuinbouwsector wordt vrijgegeven, zal dit betekenen, dat nog veel meer dan totnogtoe zal worden gekweekt boven de behoefte, dus dat er een nog veel groter surplus ontstaat. Een prijsregeling is dan eveneens onmogelijk. De kwekers zullen hun bollen tegen iedere prijs kwijt willen, de exporteurs in het buitenland concurreren elkaar dood. En uiteindelijk is ook de arbeider hiervan de dupe. Men zwijgt dan nog maar van de mogelijke reacties uit het buitenland op zulk een prijzenstrijd. Eenstemmigheid is zoek. De minister heeft verklaard, dat hij zich laat leiden door de adviezen van hen die het bloembollenvak terdege kennen. De ex porteurs echter betwisten dit. Zij zijn van oordeel dat des Ministers adviseurs het bloembollenbedrijf noch geheel kennen, noch geheel overzien. Nochtans hebben de exporteurs wel oog voor de moeilijkheden van de minister. Immers, wanneer hij bij het vak zijn oor te luisteren legt, verneemt hij een warre ling van adviezen en wensen die vaak rechtstreeks tegen elkaar indruisen. De grote lijn, de eenstemmigheid, is ten enen- Besloten voorstelling van Duitse film in „Frans Hals" De directie van het Frans Halstheater heeft besloten de eerste Duitse film, die sedert de bevrijding in ons land werd ge ïmporteerd „De moordenaars bevinden zich in ons midden", Woensdagmorgen 9 Maart tijdens een besloten voorstelling in haar theater voor een uitgelezen gezelschap van verschillende richtingen en gezindten onder meer is het college van B. en W. uitgenodigd te draaien, om een inzicht- te hebben in de algemene opinie over deze rolprent. De film kwam tot nu toe niet in roulatie, omdat de Nederlandse Bioscoopbond het vertonen van Duitse films niet aanwakkert, In ons blad van Zaterdag 15 Januari van dit jaar gaven wij een uitvoerige bespre king van „De moordenaars bevinden zich in ons midden". male zoek. Ieder ziet alleen zijn eigen pro blemen, eigen belangen. Het vakbelang is eigenlijk maar een theoretische grootheid en de interpretatie daarvan voor de prak tijk loopt hemelsbreed uiteen. De bloembollenexporteurs zijn van me ning, dat mocht de minister zijn huns in ziens schadelijke opvattingen omzetten in daden, de bloembollenkwekerij en -handel zichzelve daartegen zal moeten beschermen. Maar de allereerste voorwaarde daartoe is, dat men het onderling eens is. Kwekers en exporteurs staan in vele ge vallen» scherp tegenover elkaar, terwijl ze beiden toch slechts één belang hebben. Ook in beide groepen onderling heerst verdeeld heid. Het wantrouwen, dat hieruit voort vloeit, is de grootste sta-in-de-weg voor eensgezind handelen, omdat het de moge lijkheid tot samenwerking in de wortel aantast. De meeste exporteurs zijn op het ogen blik buitenslands. Te verwachten valt ech ter, dat zij zich zo spoedig als dit mogelijk is zullen beraden tot het doen van stappen, om hun positie te beschermen. Ook in de eerstvolgende vergadering der Algemene Vereniging van Bloembollencultuur zal on getwijfeld deze kwestie de achtergrond der besprekingen vormen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 3 Maart 1949 GEHUWD: 3 Mrt. J. Klerk en C. M. Zwart; P. M. Schouw en T. de Vries; N. G. Gerrit sen en E. Timmerman; G. H. Koch en M. J. Broekhof. BEVALLEN van een zoon: 24 Febr., L. H. van Noordt—Hilbig; 28 Febr., T. A. Oerle- mansvan der Hoeff; 2 Mrt, E. den Hartog Ricardo; J. M. Schenk—Spanjaart; 3 Mrt, S. A. Twiest—van Herwaarde. BEVALLEN van een dochter: 1 Mrt, J. M. Brinkvan Steijnen; 2 Mrt. H. M. J. Lucas Huvzendveld; C. H. Bonsen—van Bourgon- dien; G. H. A. Merks—Booms; H. Oostwou- derWolfard; G. Dijkstra—van Dijk; C. P. ZeestratenBuskermolen; 3 Mrt, M. H. B. DuineveldKoreman. OVERLEDEN: 28 Febr.. E. A. Kol, 11 j., Graafschapstraat; 1 Mrt, L. J. Criens, 62 j., Ged Schalkburgergracht; J. R. I Vos, 78 j.. Gasthuisvest: D. Stolker, 76 j., Gen. Bothastraat; 2 Mrt, H. Berghuis, 74 j.. Pieter Kiesstraat; P. L. J. Marijnen, 63 j„ M. v. Heemskerkstraat; J. G. Kuijl, 86 j., Parklaan. De belangstelling voor het Frans Halsmuseum Een cursus voor bezoekers diè bijzondere interesse tonen Bij de rondleidingen die op Woens dagmiddag in het Frans Halsmuseum ge houden worden, kan de kennismaking met de kunstschatten natuurlijk niet meer dan ten dele plaats hebben. In 114 a 1 uur en langer kan zo'n wandeling niet duren, omdat het anders te vermoeiend wordt kunnen slechts de belangrijkste stukken bezichtigd worden, waarbij in het bijzonder gelet wordt op de werken, die de beschou wer een beeld geven van de ontwikke lingsgang die in de Haarlemse schilders school is waar te nemen. Er is evenwel gebleken dat sommige bezoekers, nu zij eenmaal het Frans Hals museum „ontdekt" hebben, daarmee nog niet tevreden zijn. Daarom gaat de direc teur. de heer H. P. Baard, cursussen met rondleidingen houden. De eerste heeft plaats op de Maandagen 14, 21 en 28 Maart en 4 April, telkens 's middags om 2.30 uur. Het is de bedoeling daarbij de verzame ling van kunstwerken in haar geheel te bezichtigen en nog meer interessante din gen te vertellen over de stukken en de schilders. Deelnemers aan deze eerste cursus kun nen zich persoonlijk of telefonisch op geven aan de bureaulist van het museum. Er behoeft niet meer betaald te worden dan de gewone toegangsprijs, dus in totaal slechts 1.—. Dertig personen kunnen er aan deelnemen. De rondleidingen op Woensdagmiddag Nu voor de rondleidingen op Woensdag middag zoveel belangstelling wordt ge toond, is het nodig die enigszins te „sprei den", omdat de groepen kijkers anders el kaar te dicht op de hielen zitten. De rondleidingen beginnen voortaan om 2, 2.30 en 3 uur. J.l. Woensdagmiddag waren er bijna 200 bezoekers, die over zes gidsen verdeeld werden. Dit is wel het maximum, dat op een middag verwerkt kan worden, want er zijn nu zes gidsen beschikbaar. Indien er in de toekomst nog meer bezoekers komen, overweegt de directeur de uitbrei ding van het aantal gidsen. Daarvoor wil hij dan een beroep doen op studenten of on derwijzers, die voor dit werk, dat van veel betekenis is voor de bevordering van het kunstgevoel bij de burgerij, geschikt heid bezitten. Provinciale steun voor behoud van het Huis Van Looy Het voorstel van Gedeputeerde Staten aan de Provinciale Staten, om aan het Comité tot behoud van het Huis Van Looy te Haarlem een subsidie te verlenen, is besproken in de afdelingsvergadering van de Provinciale Staten. Een der leden merkte op met genoegen bemerkt te hebben, dat Gedeputeerde Sta ten blijkbaar terug zijn gekomen op hun onlangs ingenomen standpunt, dat zij aan de beeldende kunst geen subsidie zouden verlenen. Hij meent intussen, dat Gedepu teerde Staten in deze de Provinciale Staten voor een voldongen feit stellen, nu zij, zij het onder voorbehoud, aan het Comité reeds een subsidie hebben toegezegd, zodat eigenlijk de Staten hierover bezwaarlijk kunnen gaan discussiëren. Overigens vindt hij een aankoop van 98 schilderijen door het Comité rijkelijk veel, aangezien, naar hij meent te weten, bij de gemeente Haar lem de bedoeling voor zou zitten, slechts een vierde deel van de expositieruimte voor het werk van Van Looy beschikbaar te stellen. Een ander lid vroeg een nadere toelich ting van de redenen, waarom de gemeente Haarlem eerst de nalatenschap van de Weduwe Van LooyVan Gelder verwierp om ten slotte toch de plannen van het Comité te steunen en het Museum Van Looy te kopen. Het lid van Gedeputeerde Staten, ter vergadering aanwezig, deelde mede, dat tot de voordracht werd besloten om een mis lukking van de plónnen van het Comité te voorkomen, echter sans préjudice ten aan zien van de kwestie al of niet steun te verlenen aan de beeldende kunst. Aan de nalatenschap waren enige eigenaardige voorwaarden verbonden, gelijk b.v. het elke week doen houden van een voordracht uit de werken van Van Looy en het in dienst houden van een bepaalde gedienstige, welke voorwaarden aanvaarding te be zwaarlijk maakten. Voor een voldongen feit werden de Staten niet gesteld, want Gedeputeerde Staten deden niets anders, dan in principe toezeggen. De vergadering verklaarde zich met het voorstel te kunnen verenigen. „De Voorzorg" neemt woningen nabij de Vondelweg in gebruik De vijf-en-negentig woningen, welke de Woningbouwvereniging „De Voorzorg" heeft laten bouwen aan de Vondelweg en de Roemer Visscherstraat zijn gereed ge komen. Zaterdag 12 Maart zullen ze offi cieel in gebruik worden genomen. Na een bijeenkomst in restaurant Brinkmann brengen genodigden een bezoek aan de nieuwe huizen. Tuinbouw en Plantkunde bestaat zeventig jaar Hoewel 7 Maart de officiële datum is, waarop de afdeling Haarlem en omstreken der Koninklijke Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde is opgericht werd door verschillende omstandigheden daartoe genoodzaakt gisteravond in Dreefzicht het zeventigjarig bestaan gevierd. Dr. A. J. Verhage, de voorzitter van de afdeling bracht in zijn openingswoord in herinnering de verdiensten van wijlen de heer J. H. Krelage, die de stoot had gege ven tot oprichting, voor de tuinbouw en hoe ook dr. E. H. Krelage, erelid van de Koninklijke Maatschappij, steeds warme belangstelling had aan de dag gelegd voor het werk van de afdeling Haarlem en omstreken. Gememoreerd werden de ver diensten van verschillende bestuursleden, onder andere van de heren J. F. Ch. Dix en A. C. Kloet. Dr. Verhage gaf verder een overzicht van het werk door de afdeling in de loop der jaren verricht en legde daarbij in het bijzonder de nadruk op alles, wat zij voor het Tuinbouwonderwijs heeft gedaan en hoe zij door het houden van leerzame voordrachten, excursies en tentoonstellin gen had medegewerkt om de belangen van de tuinbouw te bevorderen. De heer J. Putman Cramer bood namens het hoofdbestuur de afdeling de gelukwen sen aan. Een gevarieerd cabaretprogramma zorg de daarna, dat de stemming er in kwam. Een geanimeerd bal besloot de avond. SCHEEPVAART Aldabi, Rotterdam—Buenos Aires pass. 3 Mrt Pernambuco. Alhena, 3 Mrt van Ham burg te Antwerpen. Amsteldijk, Colombo Djibouti pass. 3 Mrt Guardafui. Bali, New YorkJava 4 Mrt te Colombo. Bengkalis, 3 Mrt van Batavia naar Cheribon. Blom- mersdijk, Rotterdam—New York 3 Mrt te Antwerpen. Groote Beer, 3 Mrt v. Soerabaja te Batavia. Eemland, Amsterdam—Buenos Aires pass. 3 Mrt Dungeness. Hugo de Groot, 3 Mrt van East London naar Durban. Johan van Oldenbarnevelt, JavaAmsterdam pass. 3 Mrt Gibraltar. Kertosono, JavaNew York pass. 3 Mrt Sabang. Kota Gede, 4 Mrt van New York te New Orleans. Lievevrouwekerk, ColomboRotterdam 3 Mrt van Djibouti n. Massawa. Meliskerk, Rotterdam—Japan 3 Mrt te Hongkong. Nijkerk, Amsterdam— Mombassa pass. 3 Mrt Guardafui. Oranje fontein, Beira—Amsterdam 3 Mrt van Genua. Poelau Laut, Java—Amsterdam 3 Mrt te Suez. Ridderkerk. SydneyRotterdam 3 Mrt van Marseille. Rijnland. Buenos AiresAm sterdam 4 Mrt te Rio Grande. Soestdijk. van Batavia naar Singapore. Stuyvesant, Amster damParamaribo 3 Mrt van Dover. Slamat, 4 Mrt 3.45 uur van Antwerpen te Rotterdam. Streefkerk, Madras—Rotterdam 3 Mrt van Aden. Talisse, 4 Mrt van New Orleans te Charleston. Tegelberg, Hongkong—Rio de Janeiro 4 Mrt te Lorenzo Marquez. Weltevre den, RotterdamBatavia 3 Mrt van Port Said. Woensdrecht, Santos—Curagao 3 Mrt van Para. Zuiderkruis. Soerabaja—Rotter dam pass. 3 Mrt Gibraltar. Garoet Java Rotterdam pass. 3 Mrt Point de Galle. Morgen Laatste Dag Geschenk: „Twee Negerpopjes" Een uitstekende novelle GR. HOUTSTRAAT 100 TEL. 13060 Flora blijft fris Het enthousiasme voor de Winterflora- tentoonstelling in het Krelage-Huis is nog steeds niet bekoeld. Tot nu toe hebben reeds 23.000 mensen geparadeerd langs de tulpen, hyacinten, narcissen en wat er nog meer aan lente-kleuren en geuren is ge ëxposeerd en onder hen bevonden zich tal van prominente persoonlijkheden van het corps diplomatique die van hun belang stelling voor deze bij uitstek Hollandse schoonheid kwamen getuigen. Vooral des avonds is het druk. Eergisteravond waren er bijvoorbeeld drieduizend bezoekers en de 1400 schoolkinderen, die gistermorgen naar de bloemen kwamen kijken, droegen ook hun steentje bij om het bezoekers aantal te doen stijgen. Wanneer de laatste bezoeker zijn spijtige schreden naar de uitgang heeft gericht, is het echter met de drukte nog niet voorbij! Want onmiddellijk staan er dan 30 man klaar, die de verlepte bloemetjes buiten zetten en er verse voor in de plaats bren gen. Na een hele nacht van hard werken hebben zij dan de satisfactie, dat Flora er de volgende dag met haar nieuwe make-up weer even bekoorlijk uitziet als op de eerste dag en haar stralende schoonheid met ge rechtvaardigde trots aan alle gasten uit binnen- en buitenland kan tonen. Candidaten P. v. d. A. Heem stede voor de raadsverkiezing De afdeling Heemstede van de Partij van de Arbeid heeft besloten bij de aan staande gemeenteraadsverkiezing met de volgende candidatenlijst uit te komen: 1. H. Disselkoen, 2 dr. E. Brongersma, 3 W. J. Reynders, 4 A. J .J. Verspoor, 5 A. N. Zonneveld, 6 mevr. N. Meyer-Wisse, 7 J. H. Bai-tman, 8 J. F. Saarberg. 9 mevr. J. C. C. van Zeeventer-van Male, 10 H. J. Verkouw, 11 J. Galjaard, 12 J. Paternostre, 13 W. van Doorn. Bond Plaatselijke Keuze Op verzoek van de Bond voor Plaatse lijke Keuze belegde het Haarlems Cen traal Drankweer Comité een bijeenkomst met bestuursleden van de aangesloten or ganisaties. De heer F. S. Noordhoff be lichtte de voorgenomen propaganda- actie, die beoogt het beginsel van Plaat selijke Keuze in de Drankwet te doen op nemen. Op 7 Mei zal deze actie ingeluid worden op een congres, dat in Amster dam geb 'uden wordt, 's Morgens gaat dit congres uit van de Nationale Commissie tegen bet Alcoholisme en .des middags beeft rnr. In 't Veld, als algemeen voorzit ter van de Bond voor de P. K., de leiding. Aan het eind van de Haarlemse bijeen komst gaven alle aanwezigen zich op als leder van de Bond voor Plaatselijke Keuze. De dag der dagen, dat een kleine plek Ons manen moet tot eredienst van leed Om wat de vijand aan dit volk misdeed, Meer dan in oorlogsroes: wreedaardig-gek. In 't weer gewoon bestaan van alledag Staat aan de Dreef het teken van dat lot, Hoe voor de vijftien kwam 't rampzalig schot - En weer het Leven dom geofferd lag. Wat baat het vragen en de moede klacht Waarom hij viel.en hij, de vriend, de man Want er is geen die dit begrijpen kan: Het snel bevel, de moord, de brute macht. Laat ons gedenken door een beeld van brons De dupen van die dag, die argeloos, Beangst, verwonderd dat het lot hen koos, Toen vielen voor de levenden, voor ons - L. A. C. (Bij de herdenking van de vijftien slachtoffers van de Duitse terreur die 7 Maart 1945 aan de Dreef te Haar lem gefusilleerd werden. Het hier naast afgebeelde monument van Mari Andriessen, dat aan hen ge wijd is, wordt Maandag op de Dreef te Haarlem onthuld). Auto's werden beschadigd Ter hoogte van perceel 427 is gister morgen halftien op de Rijksstraatweg een aanrijding ontstaan tussen een personen auto rijdende in de richting van Santpoort en een voor de auto in dezelfde richting rijdende wielrijder, die zonder op het ver keer te letten naar links de rijweg over stak. De autobestuurder trachtte nog door krachtig te remmen en naar links uit te wijken een aanrijding te voorkomen, doch de auto maakte een halve slag om, raakte de wielrijder met de rechterachterzijde en kwam daarna met de rechtervoorzijde tegen een huis tot stilstand. De wielrijder liep een wond op boven het rechter oog, alsmede een hersenschud ding. Na door een lid van de Ongevallen- dienst te zijn verbonden is hij per zieken-, auto naar zijn woning overgebracht. Van de auto werd het rechtervoorspat- bord ingedeukt, een koplamp vernield en de bumper verbogen. Het rijwiel werd licht beschadigd. Op de hoek Oranjestraat en Voorzorg straat reed de bestuurder van een per sonenauto van de Voorzorgstraat in de richting Zuid-Noord en verleende aan een vrachtauto, welke van rechts kwam, geen voorrang. Van de personenauto werden de voor spatborden, koplampen en radiateur ver nield. Van de vrachtauto werd slechts het linkervoorspatboord ingedeukt. Anslijnschool blijft gehandhaafd Naar wij vernemen hebben Gedeputeer de Staten het besluit van de gemeenteraad van Haarlem tot instandhouding van de Anslijnschool aan de Friese Varkenmarkt, hoewel deze school het door de Lager On- werwijswet 1920 vereiste aantal leerlingen niet haalt, goedgekeurd. Rotterdam krijgt een grote havententoonstelling Voornamelijk ter viering van het herstel van de Rotterdamse haven zal in Mei of Juni 1950 een groots opgezette haventen toonstelling worden gehouden van inter nationaal karakter. Men verwacht medewerking van de Koninklijke Marine en van de rijksdiensten van Scheepvaart, Waterstaat en Visserij. Er zal een stichting in het leven worden ge roepen, waarin de gemeente en het be drijfsleven vertegenwoordigd zijn. In prin cipe zal door de gemeente Rotterdam een garantiefonds worden gesticht van een millioen gulden. Bij een eventueel nadelig saldo zullen de eerste honderdduizend gul den ten laste van de gemeente komen. Overlevende. Te New York is de par tituur verschenen van een nieuw werk van Arnold Schönberg, het oratorium „De over levende van Warschau". Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie. Holl Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Biliton Mij. II Slotkoers gisteren 285% 229% 217% 1561/2 254 257% 108^ 157% 158 127 154 - 148% 158% 107% 345 Openings koersen 288J4 230 219 156% 158% 142% 156 149% Brandverzekering voor Haarlemse gemeente-eigendommen Kosten bedragen ruim f 60.000 per jaar De gemeente Haarlem heeft veel open bare gebouwen, bedrijven, scholen, wonin gen en kunstbezittingen in eigendom. Die zijn thans bij particuliere maatschappijen tegen brandschade verzekerd. Het is begrij pelijk dat daarvoor een groot bedrag aan premie verschuldigd is. Wij hebben de ver. schillende posten die daarvoor op de ge meentebegroting voor 1949 zijn uitgetrok ken bij elkaar geteld en komen dan op een bedrag van ruim 60.000. Wij vinden daarbij de volgende grote bedragen: electriciteitsbedrijf 12.000, gasfabriek 15.000, slachthuis 1800, Con certgebouw ƒ2250, Stadsschouwburg ƒ3750. Openbare leeszaal, bibliotheek en Frans Halsmuseum tezamen 4350. De andere posten zijn niet gespecificeerd, zodat wij niet weten hoeveel er voor het Stadhuis betaald moet worden, evenmin de collec tieve schoolgebouwen en de gebouwen waarin verschillende diensten zijn onder gebracht. Haarlem heeft, met inbegrip van de woningen der bouwverenigingen, meer dan 5000 huizen in eigendom en daar elk huis ongeveer 1.50 a 1.75 kost, zit daarin ook een bedrag van bijna 10.000. Over 1946 en 1947 werd veel minder aan premie betaald, maar voor 1948 is het verzekerde bedrag in afwachting van een nieuwe taxatie overeenkomstig het tegenwoordige prijspeil met 200 ver hoogd. In de afdelingen van de raad is gevraagd of er geen reden is dat de gemeente het risico voor eigen rekening neemt, of onder brengt in een onderling fonds van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten. B. en W. antwoorden: In de tegenwoor dige omstandigheden achten wij het niet verantwoord om voor de zeer hoge bedra gen, waarover het hier gaat, zelf het risico te gaan dragen. Voor een onderling fonds gelden in zekere mate dezelfde bezwaren. Over de mogelijkheid van kostenbesparing is reeds overleg gaande. In verband met de aard van dit overleg kunnen daaromtrent nog geen mededelingen worden gedaan. Wel kan reeds worden medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt ook voor de wo ningbouwverenigingen tot een kostenbe sparing te komen. Een burgerdag in Haarlem? Denkbeeld wordt overwogen In verschillende gemeenten in ons land wordt de behoefte gevoeld om de bevol king, meer dan tot heden, te interesseren voor alles wat met het openbare bestuur samenhangt en ook de onderlinge band te verstevigen. Daarbij komt o.a. de kwestie aan de orde of er wijkraden moeten worden ingesteld. Bekend is dat Rotterdam in deze is voor gegaan. B. en W. van Haarlem hebben, naar aanleiding van vragen in de afdelin gen van de raad gedaan, medegedeeld, dat zij de ontwikkeling van het instituut van de wijkraden reeds enige tijd met aandacht hebben gevolgd. Of er aanleiding zou be staan ook in Haarlem dergelijke wijkraden in het leven te roepen, zal nader worden onderzocht door een kleine commissie van raadsleden onder voorzitterschap van de burgemeester. In de afdelingen is verder opgemerkt dat er veel meer gedaan moet worden tot ver sterking van het plaatselijk gemeenschaps gevoel, naar het voorbeeld van Zwitserse en Vlaamse gemeenten en van de Neder landse gemeenten Wateringen en Lekker- kerk. Ook in Haarlem kunnen op dit gebied rijke initiatieven tot ontplooiing komen, in welk verband o.m. werd gedacht aan de in Londen gehouden „Civic Week". Zou ook in deze gemeente niet een z.g. burgerdag kunnen worden ingesteld? zo vroegen raadsleden. In het kader hiervan zouden de vertegenwoordigers van de diverse Haar lemse organisaties door het gemeentebe stuur kunnen worden uitgenodigd voor een bijeenkomst in de prachtige hal van het Stadhuis. In een korte, doch indrukwek kende uiteenzetting zou dan tot uiting kun nen komen wat het zeggen wil in een vrij, democratisch land te mogen wonen en werken. Zo kan burgerzin worden ge kweekt. De nationale openingsavond van de culturele organisaties in het najaar van 1948 was een uitnemend voorbeeld van hetgeen deze leden bedoelen, maar zij wil len er toch een nog algemener karakter aan doen verlenen. Daarop hebben B. en W. geantwoord: „Het belang van versterking van het plaat selijk gemeenschapsgevoel erkennende, zullen wij gaarne overwegen op welke wijze wij op dit gebied stimulerend werk zaam kunnen zijn." In Utrecht is besloten dit jaar de burgers die voor het eerst op de Kiezerslijst zijn geplaatst tot een bijeenkomst uit te nodi gen, om hen te vertellen welke betekenis het heeft kiezer te zijn geworden in een democratische staat. Het wordt een plech tige bijeenkomst, omlijst door het optreden van het Utrechts Stedelijk Orkest. Boven dien zal ieder ook nog een boekje ontvan gen waarin belangstelling gevraagd wordt voor het gemeentelijke leven. Wij verklappen geen geheim als wij zeg gen dat de heer F. S. Noordhoff een der raadsleden is die' zich sterk interesseert voor de gedachte van het organiseren van een burgerdag te Haarlem. Nu hij inmid dels in het college van B. en W. is opge nomen, zal hij natuurlijk in dit college voortgaan met het ijveren daarvoor. Nederlandse trawler in Enge land in beslag genomen Britse douane-beambten van Campel- town in Argyllshire hebben zich Donder dag aan boord begeven van een Neder landse motortrawler, die zou hebben gevist binnen de territoriale wateren voor de Firth of Clyde, hetgeen verboden is. Het schip, de „Deli" uit Scheveningen met schipper F. Rog werd naar de haven opgebracht. „Gieterij-congres 1949" in Amsterdam Van 29 Augustus tot 2 September 1.949 zal te Amsterdam in het Indisch Instituut het jaarlijkse Internationale Gieterij-con gres worden gehouden, ditmaal met de Nederlandse vereniging van Gieterij-tech nici als gastvx-ouwe. Voorzitter van deze vereniging is ir. F. W. E. Spies van de Hoog ovens in IJmuiden. Gedurende het congres zullen enige excursies naar metallurgische bedrijven en gieterijen gemaakt worden. Een inwoner van Bilthoven plaatste vorig jaar advertenties in dagbladen, waarin hij zich architect en grootgrondbezitter noemde en heidegrond in Rhenen te koop aanbood. Gegadigden uit alle delen des lands gingen op zijn aanbieding in, betaalden een bepaald bedrag vooruit enhoorden nooit meer iets van de „grootgrondbezitter". De man is thans gearresteerd. De Nederlandse Handel Maatschappij te Amsterdam bericht, dat zij bereid is aandelen in de Surinaamse Bank N.V. over to nemen en wel op deze basis, dat voor f 1000 aan delen Surinaamse Bank verstrekt zal worden f 1250 gewone aandelen.of certifi caten van gewone aandelen Nederlandse Handel Maatschappij ten volle delende in de winst over het boekjaar 1949 en volgende jaren, benevens een bedrag van f200 in contanten. Tegen de „Kriminal-Seferetar" Franz Fischer, een van de leiders van het Juden- Referat" van de S.D. is wederom de dood straf geëist. De zaak Fischer diende 8 Februari voor het Haagse Bijzondere Hof. Er werd toen de doodstraf geëist, doch het Hof, van oordeel, dat het onderzoek niet volledig was geweest, liet nog een aantal getuigen dagvaarden. Hun verklaringen gaven de advocaat-fiscaal echter geen aanleiding, zijn oordeel te wijzigen. Wegens de „Leipzlger Messe" die van 6 tot 13 Maart gehouden wordt, zullen op 5 Maart vijf extra K.L.M.-vliegtuigen met be zoekers naar Berlijn vliegen. Vandaar zullen zjj met bussen naar Leipzig vervoerd worden. Het bestuur van de Haagse Jeugd Actie heeft een telegram gezonden aan de Neder- Landse Jeugd Gemeenschap.waar in't opnieuw ernstige bezwaren tegen vestiging binnen 's lands grenzen van vacantieverblijven door de op winst gerichte vermaaksindustrie „But- lincamps" kenbaar gemaakt. - Zeepost kan worden verzonden naar Indonesië op 15 Maart met het m.s. „Pro metheus" (uiterlijk 12 Maart posten), naar Curasao en de overige Nederlandse Antillen op 11 Maart met het m.s. „Delft" (uiterlijk 9 Maart posten) en naar Suriname op 16 Maart met het s.s. „Cottïca" (uiterlijk 14 Maart posten). De collectieve Israel-actie, die tot doel heeft over de gehele wereld gedurende de komende vier maanden gelden in te zamelen voor hulp aan de staat Israel, is thans be gonnen. De financiering van de nieuwe Joodse staat is een groot probleem, vooral door de immigratie sedert 14 Mei 1948, de datum, waarop Israel werd gesticht. Prof. dr. H. M. J. Oldewelt is door de universiteit van Istanbul aangezocht voor de leerstoel voor algemene wijsbegeerte. Prof. Oldewelt is sinds September 1946 hoogleraar in de cultuur philosophic en haar geschiede nis aan de universiteit van Amsterdam. Anderhalf jaar gevangenisstraf is geëist tegen een 42-jarige postbeambte uit Arnhem, die meermalen pakketten met sigaretten had gestolen. Ook had hij briefkaarten met, prijs vraagoplossingen ontdaan van de extra post zegels en deze op kaarten geplakt, die hij met oplossingen onder eigen naam inzond. De officier van justitie zei, dat in 1948 in Gelderland en Overijssel 1500 maal aangifte van postdiefstallen is gedaan. Er zullen nog 22 postbeambten terechtstaan. - De tuchtrechter voor de prijzen te Assen veroordeelde A. P. te Assen tot een boete van f 1500 wegens het vragen van een te hoge huur voor een woning en winkelhuis. A. van G. te Meppel kreeg een boete van f 12.000 omdat hij schoolschriften tegen een te hoge prijs had verkocht. Benoeming. Prof. dr. Willem van Hoog straten, echtgenoot van de pianiste Elly Ney, die jarenlang het orkest van het Salz- burger Mozarteum heeft geleid, is benoemd tot dirigent van het Philharmonisch orkest van Stuttgart. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen tot 13 Maart in Sankt Anton blijven. HAARLEM EN OMGEVING De gemeenschap Haarlem van het Hu manistisch Verbond houdt a.s. Zondagmorgen een bijeenkomst waar dr. O. Noordenbos zal spreken over „De humanistische traditie in Nederland", in restaurant Brinkmann, Grote Markt. - Mej. Florence de Boer spreekt op de Maandagen 7 en 14 Maart voor de Volks universiteit in het Frans Hals Museum over „Hygiëne der vrouw". Des nachts is ingebroken in een villa aan de Van Merlenlaan te Heemstede. De inbrekers hebben zich toegang verschaft door verbreking van een glas-in-loodruit aan de achterzijde van de woning. Gestolen zijn een radio-toestel, een tafellaken en een grote hoeveelheid tafelzilver. In Heemstede is een vrouw aangehou den, verdacht uit een winkel een groot aantal aardewerk snuisterijen te hebben gestolen. Het gestolene is in beslag genomen. AAN ONZE ADVERTEERDERS Onze redactie wordt voortdurend opgebeld voor het opgeven van advertenties. Dat geeft veel oponthoud. Voor opgaaf van advertenties dienen de nummers van de administratie: 10724 en 14825 Dit geldt ook voor inlichtingen over de kleine advertenties. Bazar voor de Kleuterschool in Santpoort-dorp Een krijgshaftige (wassen) politie agent sommeerde gisteren, vandaag en Zaterdag de bezoekers van de bazar in het Bloemendaalse Jeugdhuis een dubbeltje te offeren voor het Christe lijk Kleuterschoolwerk in Santpoort station, dat in het gebouw „De Toorts" een voorlopig en mettertijd in een eigen tehuis wellicht een blijvend onderdak vindt. De gerechtelijke „dwang" wordt verder op door vertegenwoordigsters van de zwakke sexe met een vriendelijke glim lach herhaald, want de bazar zal drie dagen lang de kas der stichting voor het kleuteronderwijs in Bloemendaal-Noord en Santpoort-station moeten spekken. Don derdagmiddag leek dit een hoopvolle zaak, want zowel grabbelton, raden van avon tuur, een schiettent als een exclusieve schilderijententoonstelling kregen heel wat belangstelling. Wat ook wel nodig is, want blijkens een bord bij de ingang is er 20.000 nodig voor het nieuwe schooltje. Daarnaast had den de theeschenkerij en de verschillende stalletjes, waarvoor vele firma's waarde volle artikelen beschikbaar hebben gesteld, veel aftrek. Ds. J. H. Stelma heeft Donderdagmiddag de bazar met een korte toespraak geopend. Hij prees het bestuur der stichting voor zijn activiteit, en dat gezien het finan cieel verslag van de voorbereidingen zelfs de American Overseas Airlines bij deze zaak betrokken is, was voor hem een sprekend bewijs van de ruime basis, waar op men haar heeft opgezet. Het echtpaar Van Kempen heeft direct na de opening een allegretto van Grieg voor fluit ea piano ten gehore gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6