Haarlems Dagblad Herhaling van de eisen der lanuari-resolutie Tekst van het Atlantisch Pact wordt hedenavond gepubliceerd Schreieder is over de grens gezet Duits verzoek om grenskwestie liever door overleg te regelen Weerbericht 63e Jaargang No. 19196 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Vrijdag 18 Maart 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en ©predjtc 'Ljaarletnartjc «Courant (anno 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Amerikaanse resolutie verwacht inzake Indonesië LAKE SUCCESS, 18 Maart (A.F.P.) In welingelichte kringen te Lake Success verwacht men, dat de Verenig de Staten Maandag aanstaande pij de Veiligheidsraad een ontwerp-resolutie zullen indienen, waarin de beslissingen van de raad, neergelegd in de resolutie van 38 Januari jongstleden, opnieuw zullen worden bevestigd. Verklaard wordt dat er grote kans bestaat, dat deze nieuwe Amerikaanse resolutie het nodige aantal stemmen in de Veilig heidsraad zal verkrijgen en dus zal worden aangenomen. De Verenigde Staten zouden beogen hier door een einde te maken aan de impasse, waarin het Indonesische vraagstuk schijnt te zijn geraakt, als gevolg van de weigering van Nederland om uitvoering te geven aan bepaalde clausules uit de resolutie van 28 Januari, met name die betreffende de te rugkeer der republikeinse leiders naar Djokjakarta en de weigering van de repu blikeinen om deel te nemen aan de voor gestelde Rondetafel-conferentie, zolang deze clausules niet ten uitvoer zijn gelegd.- Het verluidt in genoemde kringen verder, dat de Amerikaanse delegatie in de afge lopen dagen met verscheidene andere dele gaties besprekingen over haar voornemen heeft gevoerd en dat zij thans bezig is een ontwerp-resolutie op te stellen. Geheime B.F.O.-resoiutie Het Chinese dagblad „Keng Po" vernam in een interview met een vooraanstaand lid van de Bijeenkomst Federaal Overleg, dat de B.F.O. haar houding bepaald heeft in een resolutie van 3 Maart, welke op 11 Maart te 12.15 uur reeds officiéél door de voorzitter der B.F.O. en de delegatieleiders is aangeboden aan de Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon. In genoemde resolutie zijn onder andere de volgende punten vervat: 1. herstel van Labour behoudt Belchers zetel De Britse Labourpartij heeft gisteren de tussentijdse verkiezing te Somerby ge wonnen. De Labour-candidaat Douglas Houghton verwierf 18.606 stemmen en zijn conserva tieve tegenstander, kolonel Byran, 16.454. De zetel, die vacant kwam door- dat Belcher zich terugtrok, was in 1945 met 17.710 stemmen door hem voor Labour gewonnen. De toenmalige conserva tieve candidaat, McCorquodale, kreeg toen 10.777 stemmen en de liberale candidaat 6.373. Belcher had zich uit het Lagerhuis te ruggetrokken; toen hij door een beweerd corruptieschandaal was gecompromitteerd. De kwestie-Belcher heeft blijkbaar geen averechtse uitwerking op de kiezers gehad. De naam Belcher werd tijdens de ver kiezingscampagne echter niet genoemd. Zowel de Labour- als de conservatieve candidaat hielden zich op dit punt aan een „gentleman's agreement". Aansluiting van West-Duitsland bij de Benelux bepleit De A.N.P.-correspondent meldt uit Düs- seldorf: Het te Wuppertal verschijnende blad „West Deutsche Rundschau", spreekbuis van de „Freie Demokratische Partei", de invloedrijke liberale partij in West-Duits land, bevat heden een pleidooi voor het openen van besprekingen, met het doel te komen tot aansluiting van West-Duitsland bij de Benelux. Het voorstel werd gedaan „met het oog op de natuurlijke economi sche betrekkingen tussen Benelux en West- Duitsland,. die steeds hebben geleid tot de meest waardevolle aanvulling van de eco nomie dezer landen". Het blad gelooft, dat door zulle een aaneensluiting van het eco nomische leven der betrokken landen het snelst de welvaart en het gezonde goede renverkeer kunnen worden bereikt die door het Europese herstel-programma beoogd worden. Een herstel, en zelfs intensivering van de vroegere economische betrekkingen Wordt .dringend noodzakelijk genoemd. De tegenwoordige verdeling van Duitsland wordt geen hindernis voor de verwezen lijking van dit doel geacht. Voorts wordt zulk een aaneensluiting voorgesteld als: „Een wezenlijke stap tot economische en tenslotte ook politieke vereniging van ge heel Europa". Volgens het blad zal de vrees voor een nieuwe bedreiging van de vrede door Duitsland op deze wijze het best kun nen worden uitgebannen. Er behoeft, zo Wordt opgemerkt, geen vrees voor te be staan dat een opneming van West-Duits land in haar economische en politieke ge- Volgen zou kunnen leiden tot een hegemo nie van Duitsland over de kleinere landen, niet andere woorden, tot een herhaling van de Duitse verovering van West-Europa, nu met vreedzame middelen. Duitsland zou, zo Wordt gezegd, ook al is het het grootste land, in een consultatieve raad voor de unie slechts een van de vier stemmen hebben. Het zal niet op meer aanspraak maken, daar het zich bewust is, dat liet offers moet brengen voor een opneming in de Europese orde. Pogingen om de „C. A. Banck" vlot te brengen Naar wij vernemen is aan L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst opgedragen 'te trachten het bij Zandvooi-t gestrande s.s. „C. A. Banck" vlot te brengen. De bergings operaties zullen uitgevoerd worden in sa menwerking met W. A. van den Tak's Ber gingsbedrijf. Zoals in dergelijke gevallen gebruikelijk is. zal men onder andere ge bruik maken van zandpompen, die op de Platforms aan beide zijden van de scheeps huid worden geplaatst. Het. te verwijderen tand zal worden afgevoerd achter een aan te leggen dijk van zakken zand. Het gehele Werk zal van langdurige aard zijn en zeker gelijke maanden in beslag nemen. de republiek te Djokja; 2. erkenning van de bemiddeling door de commissie der UNO; 3. het verzoek tot het uitvaardigen van een bevel tot staking van het vuren. Op een vraag waarom deze resolutie nog niet is gepubliceerd, verklaarde de zegs man aan „Keng Po", dat verschillende leden der B.F.O. gekant zijn tegen publica tie en dat de B.F.O., teneinde een scheuring in haar gelederen te voorkomen, op deze publicatie geen druk wil uitoefenen. De voorzitter der publiciteitscommissie der B.F.O. had, toen hem door Aneta daar naar gevraagd werd, op dit bericht geen commentaar. Kolen komen volgende winter nog niet vrij Bij de behandeling van de begroting van Economische Zaken in de Eerste Kamer heeft minister Van der Brink verklaard, dat het welslagen van de uitgestippelde „Beneluxlijn" mede afhankelijk is van de resultaten van het Marshall-plan. Het ligt in de bedoeling voor 1 Juli van het volgend jaar de meeste der z.g. schaarste-voor- schriften te doen vervallen. Ten aanzien van de brandstoi'fenvoorziening was de minister niet optimistisch: men mag er niet op rekenen dat de kolen het volgend stook- seizoen vrij zullen zijn. JOURNALISTIEKE VERANTWOORDELIJKHEID Naar het A.N.P. verneemt is clezer da gen de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van een wetsontwerp inzake de journalistieke verantwoordelijkheid. De vernietiging van de Duitse oorlogsindustrieën is deze week voortgezet met het opblazen van de hef- en kraaninstallaties der Germaniawerven in Kiel. Een zware explosie velt een aantal .der stalen gevaarten. Besprekingen te Washington over Groenland en IJsland geëindigd Heden zullen, na acht maanden van onderhandelingen, de voorwaarden van het Atlantisch verdrag, waardoor de Verenigde Staten van Noord-Amerika en de West-Europese landen in een defensieve alliantie verenigd worden, bekend worden gemaakt. Bij het sluiten van dit eerste bond genootschap in vredestijd tussen de Oude en de Nieuwe Wereld wordt van tenminste acht mogendheden, wier ge zamenlijk grondgebied een bevolkings aantal van meer dan 250.000.000 men sen draagt, verwacht dat zij het begin sel zullen aanvaarden dat een aanval op één van hen zal worden beschouwd als een aanval op allen. Het gebied, dat door het sluiten van het verdrag zal worden bestreken, is aanzienlijk groter dan dat der acht contracterende mogendheden. Van gezaghebbende zijde geeft men te kennen dat het verdrag van toepassing zal. zijn op de Europese territo ria van het gehele Noord-Atlantische ge bied en de zich daarin bevindende eilanden, op Frans-Algiers, West-Duitsland en West- Oostenrijk en voorts op de overzeese ge biedsdelen van de contracterende mogend heden. Men verwacht dat Denemarken, IJsland, Italië en Portugal zich zullen verbinden met de acht initiatiefnemende landen, na melijk de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië, Canada, Frankrijk, België, Neder land, Luxemburg en Noorwegen. Kort nadat de tekst van het verdrag be kend is, zullen de ministers van Buiten landse Zaken der twee voornaamste con tracterende mogendheden, namelijk de Ver enigde Staten en Groot-Brittannië, zich in een radio-rede tot hun volken richten ten einde de betekenis van het verdrag uiteen te zetten. De ondertekening van het verdrag zal in het begin van de volgende maand plaats hebben, na de publicatie der voorwaarden op- heden zijn er dus nog twee weken be schikbaar voor openbare besprekingen dooi de parlementen der deelnemende landen. In de Verenigde Stalen is een uitgebreide publiciteits-campagne ingezet, teneinde het Amerikaanse volle duidelijk te maken, wat de gevolgen voor Noord-Amerika van het sluiten van het verdrag zullen zijn. Het doel van deze campagne is steun te ver krijgen voor het verdrag, niet alleen opdat dit door de Senaat zal worden bekrachtigd, doch ook om de goedkeuring van het Con gres te verkrijgen voor uitgaven tot een bedrag van ongeveer 1500 millioen dollars, nodig voor liet verstrekken van militaire voorraden en uitrusting aan de andere con- Chinees generaal rebelleert tegen Kanton-regering Generaal Yoei Ying-Kai is tegen het commando van de Chinese regering in Kanton in opstand gekomen en heeft zich meester gemaakt van de havenstad Swatou, 280 km ten Noord-Oosten van Hongkong, aldus Chinese persberichten, die Donder dag te Hongkong zijn binnengekomen. Generaal Yoei voert het bevel over strijd krachten aan de grens van Kwantoeng en Foekien. Volgens de berichten had hij de burge meester van S\yatou en vooraanstaande militaire en burgerlijke autoriteiten in het begin van deze week voor een banket uit genodigd en hen vastgehouden. Hij beval vervolgens de banken het in de kelders be waarde geld over te geven. tracterende mogendheden, die thans bond genoten zijn geworden. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard dat de Ver enigde Staten zullen trachten in de periode van 1 Juli 1949 tot 30 Juni 1950 het thans bij de West-Europese militaire formaties bestaande tekort aan wapens op te heffen. Groenland exi IJsland. Gustav Rasmussen, de Deense minister van Buitenlandse Zaken, heeft bij zijn te rugkomst uit de Verenigde Staten te Kopen hagen verklaard, dat er geen plannen lo pende zijn voor de vestiging van meer Amerikaanse bases op Groenland. Hij bevestigde dat de positie van Groen land in Washington ter sprake was geko men, doch „ik heb geen geheime overeen komst in deze gemaakt", verklaarde hij. Rasmussen zeide dat, indien Denemar ken tot het Atlantisch pact zou toetreden, de toekomst van Groenland een zaak zou zijn waarover alle deelnemende landen zouden moeten beslissen. De besprekingen tussen Benediktsson en Acheson, de IJslandse en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, zijn ge ëindigd. Een gemeenschappelijke verklaring is gepubliceerd, waarin Benediktsson zegt, dat al zijn vragen „tot onze volledige te vredenheid" zijn beantwoord. Benediktsson heeft „de speciale positie van IJsland als een land zonder militaire macht" uiteen gezet en verklaard, dat IJsland geen toe stemming zal geven tot het vestigen van enige buitenlandse militaire basis in vredes tijd. ZEEPOST NAAR OOST EN WEST Met de volgende schepen kan zeepost naar de overzeese gebiedsdelen worden verzonden. De datum, waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staat tussen haakjes achter de na men der schepen. Naar Indonesië: 23 Maart: s.s. „Zuider kruis" (21 Maart); 26 Maart m.s. „Mata- ram" (24 Maart); naar Curagao en de ove rige Nederlandse Antillen: 23 Maart: m.s. Hydra" (21 Maart). Minister van Justitie ziet geen wettige grond om hem langer in Nederland te houden Voormalig verzet protesteert Van officiële zijde wordt medegedeeld dat Schreieder Donderdag naar Duitsland is gebracht en ter beschikking gesteld van de Britse autoriteiten in de Engelse bezet tingszone. De voor deze uitleiding benodig de papieren waren op 16 Maart ontvangen. Daarna was bepaald dat Schx-eieder op 17 Maart naar de Britse zóne in Duitsland ge bracht moest worden. De minister van Justitie heeft in ant woord op onlangs gestelde vragen van het Eerste Kamerlid Schalker (C.P.N.) over de uitwijzing van Schreieder geantwoord: „Nu het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden deels Schreieder heeft vrijge sproken, deels de procureur-fiscaal in zijn vordering niet ontvankelijk heeft ver klaard en daarbij de onmiddellijke invrij heidstelling van de verdachte heeft gelast, blijft er geen andere grond over om hem in bewaring te houden dan de omstandigheid, dat hij als ongewenste vreemdeling naar Duitsland behoort te worden teruggevoerd. Het is duidelijk, dat daartoe behoort te worden overgegaan, zodra de feitelijke mo gelijkheid hiervoor aanwezig is. Men kan de verdachte niet ingesloten houden op grond van de vreemdelingenvoorschi'iften tot de Bijzondere Raad van Cassatie uit spraak heeft gedaan. Dit zou neerkomen op een negatie van de beslissing van de onafhankelijke rechter en een misbruik van de aan de vreemdelingen voorschriften ontleende bevoegdheden, welke strijdig zouden kunnen worden geacht met begin selen van de rechtsstaat. De terugkeer van Schx-eieder naar Duitsland dient dus op normale wijze voortgang te vinden. Weliswaar zou het mogelijk zijn Schx-eie der hier te lande in vrijheid te laten, doch dit zou gelet op de antecedenten van Schreieder de motivering van zijn bui- ten vervolgingstelling blijve geheel voor rekening van de procureur-fiscaal te 's-Gravenhage niet verantwoord te ach ten zijn. Voor de behandeling van het ingestelde beroep in cassatie is de tegenwoordigheid van Schreieder niet noodzakelijk. Zij kan ook buiten zijn tegenwoordigheid plaats vinden. Mocht na vernietiging van de uit spraak van het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwax-den alsnog een veroordeling van Schreieder volgen, dan kan zijn uitlevering opnieuw worden aangevraagd." De Parlementaire Enquête-commissie was reeds met haar vex-hoor van Schx-pieder ge reed. Een protest. De Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet in Nederland deelt naar aanleiding van de uitwijzing van de oud- S.D. Kriminal-sekretar" Schreieder het volgende mede: „De Raad protesteert met klem tegen Schreieders verwijdering van Nedei-landse bodem, waarmede ernstig geweld wordt daan aan het rechtsgevoel van het Neder landse volk. De Raad vraagt zich met grote bezorgdheid af, of er voldoende waarbor- Vrachtauto ramt pui Wat de sigarenwinkelier op de gevaar lijke hoek Zijlstraat-Gedempte Oude Gracht al meer gevreesd moet hebben, is vanochtend gebeurd. Een davenx-ende slag deed hem om half twaalf opschrikken uit zijn bezigheden en toen hij opkeek staax-de hij midden in de koplampen van een 3-tons militaix-e vrachtwagen die tot stilstand was gekomen met de cabine midden in de étalage op de hoek tegenover het post kantoor, temidden van een onbeschrijfe- lijke ravage. Glasscherven, gebroken pij pen en sigaren, vernielde neon-buizen en platgedrukte dozen en kistjes vormden het droevig overschot van wat zo even nog een keurige étalage was. Erger was nog, dat de muur een paar fikse scheuren ver toonde en zwaar ontzet was. De bestuurder van de auto, die afkom stig is uit de Ripperda-kazerne, vex-telde dat hij met zeer matige snelheid (naar zijn zeggen 15 a 16 km) door de Zijlstraat in de richting van de Grote Markt reed, toen plotseling een dame die uit de Nassaulaan kwam, het kruispunt overfietste. Om een aanrijding te voorkomen, gooide hij het stuur om en remde krachtig. Door het natte wegdek slipte zijn wagen echter en gleed door met het bovenvermelde droeve resultaat. Gelukkig bevond er op dat mo ment zich niemand tussen het pand en de wagen en liep dit slippertje af zonder dat iemand enig letsel kreeg. De vrachtwagen bleek van steviger ma kelij dan het huis, dat onder de hoede van monumenten-zorg staat, want hij kreeg vrijwel geen schade. gen zijn, dat de verdachte, wanneer zijn zaak in hoogste instantie zal worden be recht, weer ter beschikking zal worden ge steld van de Nederlandse justitie, overtuigd als de raad is, dat Schreieder schuldig is aan misdaden tegen de menselijkheid. Het heeft er de schijn van, dat Schreieder doel-' bewust van Nedexiandse bodem is verwij derd. Indien dit juist mocht zijn, dan is het protest der illegaliteit nog klemmender, daar hiex-in een zeer ernstige miskenning wordt gezien van de door het verzet ge brachte offex-s,welke in vele gevallen slacht offers waren van deze S.D. Kriminal- sekretar." Linkse obstructie in het Italiaanse parlement De kapper was het slachtoffer Reeds gedurende anderhalf etmaal ach tereen is de Italiaanse Kamer van Afge- vaai'digden in debat over het Atlantisch pact, tengevolge van de van linkse zijde gevoerde obstructie, waardoor men nog niet aan de stemming is kunnen toekomen. De „grote Wolfszaal", waar in Juni 1946 de Italiaanse republiek werd geprocla- meex-d, geleek hedenmorgen meer op een slaapzaal. Uitgeputte afgevaardigden lagen er te slapen op sofa's en divans en in ai-m- stoelen. Slechts een vijftigtal leden bevond zich in de vergaderzaal. De meesten van dezen lagen met hun hoofd op hun lesse naar te slapen, terwijl de links afgevaar digden elkander, naar rato van vijf per uur, aflosten op het spreekgestoelte. Iedere spi-eekbeurt mag twaalf minuten duren. Reeds 130 communisten en meerderheids socialisten hebben een spreekbeurt ver vuld en nog 45 komen er vandaag aan de beurt. Verder verwacht men nog vertra ging doordat men van linkse zijde van plan zou zijn aanspraak te maken op het recht van alle oudministers om vergunning te vragen voor een toespraak tot de Ka mer zonder tijdslimiet. Volgens de laatste inlichtingen bereiden communisten en meerderheidssocialisten zich voor op een hernieuwde strijd tegen het pact bij de behandeling in de Senaat, waar. naar men verwacht, Maandag aan staande het debat zal beginnen. Meer dan honderd moties zouden van linkse zijde worden ingediend. Ook in de Senaat zou de obstructie-tactiek worden toegepast. De meest overwerkte man in deze parle mentaire strijd is tot nog toe aldus zegt men, de pai-lementsbarbier. Hij heeft in 24 uur tijds meer dan driehonderd afgevaar digden geschoren en sloot Donderdagavond zijn salon van louter uitputting. Het woord is aan Gonia de Palajos: Het kan aan mij liggen, maar ik vind. nooit iemand groot- als hij mij laat voelen dat ik klein ben. Koning Willem II in Tilburg herdacht Donderdag was het een eeuw geleden dat koning Willem II te Tilbux-g overleed. In de schouwburg aldaar is een hei^ien- kingsbijeenkomst gehouden. Na het „Te Deum" van Marius Monni kendam, sprak prof. dr. L. G. J. Verberne over Willem II als koning der Nederlan den en vooral over zijn betekenis als staatsman. Des avonds werd een openbare herden king gehouden. Hier is gesproken door de heer Jef de Brouwer over de persoon van koning Willem II. Des morgens was met militair eerbetoon een krans gelegd bij een gedenkteken, dat de plaats aanduidt van het huis, waarin de koning ovex-leed. De burgemeester van Tilburg, nxr. baron van Voorst tot Voorst, hield een korte toe spraak, waarin hij de verbondenheid van Tilburg met de overleden vorst, die eerst als kroonprins en later als koning geruime tijd in deze stad leefde en zoveel bijdroeg tot de opkomst van industrie en nijverheid, herdacht. Namens H. M. de Koningin werd een kx-ans gelegd door mr. G. C. D. baron van Hardenbroek en namens de ridders in de Militaire Willemsorde door de generaal- majoor b. d. H. Koot. Hierna volgde een officiële ontvangst door het gemeentebestuur in het paleis raadhuis, waar de koning Willem II-ten- toonstelüng werd bezichtigd. Op het Wil lemsplein werd een défilé gehouden door onderdelen van de Koninklijke Landmacht. Tijdens het défilé cirkelden enige foi-maties der Koninklijke Luchtmacht over de stad. De herdenkingsplechtigheden werden onder andere bijgewoond door ministers mr. J. R. H. van Schailc, mr. T. R. J. Wij ers, prof. dr. F. J. Th. Rutten en mr. W. F. Schokking. Even het weeropbellen Even bellen of ik een regenjas mee j moet nemen". Dit zullen de telefoon- abonnés in het district Utrecht deze l zomer kunnen zeggen, want dan zal het mogelijk zijn op een bepaald nummer j het laatste weerbericht van het K.N.M.I. J te vernemen. Deze nieuwe telefoon-ser- vice is volgens P.T.Teen wereldpri- meur, waarvoor de plannen reeds oud l zijn en waarvan de bewoners van het i i Sticht de eersten zullen zijn, die er van kunnen profiteren. De andere telefoon- districten komen later aan de beurt. „Grenscorrecties betekenen annexatie" Minister-president van Noordrijnland- Westfalen, Karl Arnold, heeft Donderdag ochtend te Düsseldorf in de Landdag be kendgemaakt, dat hij aan de Nederlandse en Belgische regeringen telegrammen heeft gezonden waarin hij deze landen verzoekt af te zien van de voorgenomen correcties aan de Westduitse grens en door middel van rechtstreekse onderhandelingen deze coiTecties te vermijden. Hij zei dat de voox-genomen grenscorrec ties betrekking zouden hebben op 150 lcm2 en op 16.000 Duitsers, die het gevaar lopen van Duitsland te worden afgescheiden en zelfs van nationaliteit te veranderen. De minister-president herinnerde er aan, dat hij 14 Maart Bevin heeft uitgenodigd zich ter plaatse rekenschap te komen geven van de ongunstige gevolgen, welke deze correc- ties voor „het veel belovende begin van de stichting ener Europese gemeenschap" zou den hebben. Arnold zeide, dat het blijkbaar niet gaat over „verstandige verbetering van onover zichtelijke grensverhoudingen door middel van overleg, doch om eenzijdig opgelegde gebiedsafstand, die door de Duitsers als annexatie wordt beschouwd". Het Duitse volk,-dat volgens Arnold vertrouwen stelt in het Atlantisch Handvest, is thans ont steld dat gebiedsafstand werd opgelegd met gebruikmaking van Duitsland's absolute weei-loosheid en volkenrechtelijke onmon digheid. „Het moet worden vastgesteld, dat de rechtsgedachte in het Europese verkeer weer opnieuw noodlijdend schijnt te zijn. Wanneer nu wordt tegengeworpen, dat Hitler-Duitsland zich nog minder aan vol kenrechtelijke verplichtingen heeft gehou den, dan kan daarop worden geantwoord, dat tweevoudig onrecht nog geen recht schept en dat de winst van de strijd tegen Hitier daarin bestond, de heerschappij van het geweld door de heerschappij van bet recht te vervangen", zo zeide de minister- president. Arnold zeide bij zijn laatste be zoek te Brussel de overtuiging te hebben gekregen, dat de eisen tot afstand van Duits gebied ook in België en Nederland geen gemeengoed van de openbare mening zijn. Namens alle partijen, uitgezonderd de communisten, stelde dr. Adenauer voor een resolutie aan te nemen om de stappen van de minister-président goed te keuren. Deze Vierde geldsanering in Berlijn? In Westelijke kringen te Berlijn wordt te kennen gegeven, dat de Westelijke mark van Zondag a.s. af het enige wettige be taalmiddel in de Westelijke sectoren van Berlijn zal worden. Op die datum zou Berlijn daardoor zijn vierde geldsanering in minder dan één jaar krijgen. Duitse economische deskundigen hebben hun plannen voor de inwisseling thans ge reed. Vernomen wordt dat deze plannen door de Westelijke geallieerde autoriteiten zijn goedgekeurd. resolutie werd aangenomen met algemene stemmen, behalve die der communisten, die verklaarden, dat zij door de andere partijen waren gepasseerd en dat zij meen den, dat de andere partijen door hun steun aan de politiek der Westelijke bezetting geen recht hadden zich in deze als pleit bezorgers van het Duitse volk op te werpen. Tegenover de pers verklaarde dr. Arnold na afloop der zitting, dat hij niet inzag dat er bezwaar tegen het voorgestelde overleg kan zijn, wanneer er index-daad de gewenst bei-eidheid tot opbouw van een Europese samenwerking bestaat. Over de houding der Britse bezetting in deze kwestie zeide Arnold overtuigd te zijn, dat de Britse bezetting ten zeerste geïnte resseerd is bij een oplossing door weder- zijds ovex-leg. Luchtbrugvliegtuig verongelukt Een Amerikaans luchtbrugvliegtuig is heden bij het landen op het besneeuwde vliegveld Tempelhof verongelukt en in het centrum van Berlijn neergekomen. Er vielen geen slachtoffers. Dit is het vijftiende ongeluk sedex-t het begin van de luchtbrug in Juni j.l. De Amerikanen verloren tot nog toe bij deze operatie negen vliegtuigen en 26 man, de Britten vijf machines en dertien man, tér- wijl in totaal tien burgers om het leven kwamen. Karens negeren amnestie aanbod De opstandige Karens in Insein, 25 kilo meter ten Noorden van Rangoon, hebben niet geantwooi-d op het amnestie-aanbod van de Bii-mese regering. Een officiële woordvoerder zeide, dat de regering een groot offensief tegen de Karens in deze sector zou beginnen. Voor de opstandelin gen in de andere delen van het land geldt het aanbod nog tot 31 Maart. Inderdaad hebben regeringstroepen over de gehele breedte van het front een offen sief ingezet tegen de opstandelingen) die hun troepen thans hebben samengetrokken in de nabijheid van de rijst-uitvoerhaven Bassein, die op een afstand van 110 kilo meter ten Noord-Westen van Rangoon is gelegen. VRIJ KOUD. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Wisselende bewolking met enkele buien. Meest matige, tijdens buien af en toe krachtige wind tussen Noord en West. Tamelijk koude nacht met plaatselijk nachtvorst, vooral op tegen de wind beschutte plekken. Overdag weinig verandering in temperatuur. 19 Maart: Zon op Maan op 6.46 uur, onder 18.50 uur 0.33 uur, onder 8.41 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1