fySlAtwtSAlATA: c 3 Veffoesr Frankfurt en Godesherg ABliiisWoOP 56 ct. p.paid Verlovingsringen "leuwe Ijïtöaven Wereldnieuws Panda en de Meester-OtttdekMngsrelziger VRIJDAG 18 MAART 1949 2 IN DE WERELDPOLITIEK Thans, vier jaar na liet einde van demen van' Frankfurt en de symptomen van oorlog en de capitulatie van Duitsland, Godesberg tezamen gesmolten werden in is voor het eerst weer sprake van een Duits een heftige achterdocht, die waarschijnlijk initiatief in de politiek dat meer betekentzal leiden tot een openlijke sabotage van dan een uiting van moeizame binnenlandse alles wat in deze beide plaatsen in het ge- hergroepering na vernietiging der Duitse politieke structuur. Dit initiatief heeft de aandacht getrokken van Duitsers in Oost en West niet alleen, doch ook van de bui tenlandse mogendheden die oplettend de groei van een nieuwe politieke structuur in het voormalige derde rijk gadeslaan en alle pogingen in het werk hebben gesteld om die structuur met democratische geest te vervullen. Het initiatief was: de geheime conferentie van vooraanstaande figuren uit het Duitse maatschappelijke leven te Godesberg. Daar kwamen mannen bijeen die op wel zeer merkwaardige wijze het Duitse volk vertegenwoordigden. Zij waren geen representanten van de bestaande po litieke partijen, doch vormden een aparte groep van persoonlijkheden die op een of andere wijze in de verschillende „Lander" leidende füncties bekleedden. Zij waren geen van alle uitgesproken politiek ge kleurd, ofschoon enkele van hen wel tot politieke formaties behoorden. Bovendien kunnen zij zich er op beroemen het ver trouwen te genieten van een of andere bezettende mogendheid, een van hen zelfs staat bekend als een vriend der Russische bezettingsautoriteiten; zijn naam is Na- dolnv en hij bekleedde vroeger de functie van Duits ambassadeur te Moskou. Vroe ger, dat wil zeggen voor Hitier zijn diplo matieke corps met een nazi-kleurtje op schilderde. Nadolny's deelneming aan de conferentie te Godesberg, die werd be schreven als een poging om de eenheid van Duitsland te bevorderen teneinde het geschil tussen de bezetters te liquideren en tot een vredesverdrag te geraken, heeft in Amerika en Engeland natuurlijk aanstonds aanleiding gegeven tot achterdocht. „Wordt te Godesberg een Russische manoeuvre uitgevoerd om de vorming van een aparte West-Duitse staat te voorkomen? vroeg men zich wantrouwend af. Men vergat daarbij blijkbaar het tot in den treure op geworpen motief dat die West-Duitse staat slechts een noodoplossing betekenen moet omdat de Russen weigeren mede te werken aan een verenigd Duitsland, zodat een eventuele poging der Russen om door mid del van Nadolny of anderszins nader te komen tot een Duitse eenheid in overleg met het Westen, eigenlijk als een verheu gend verschijnsel had moeten worden ver welkomd. Doch dit terzijde gelaten, de conferentie van Godesberg had nog meer aspecten die wantrouwen wekten. Wan trouwen in de eerste plaats van de Duit sers zelf, die zich niet konden herinneren een der confererenden te hebben afgevaar digd of gemandateerd, wantrouwen van de politieke groeperingen, die in de mannen van Godesberg figuren meenden te ontdek ken wier activiteit herinnerde aan de ver ouderde, funeste Duitse diplomatie der „muffe klieken", waaruit eens Von Papen voortkwam en waarvan het beleid helaas de voedingsbodem van het nazidom had voorbereid. Men ging al aanstonds combineren en deduceren. In Frankfurt, waar de statuten en instituten van een toekomstige Duitse bondsregering worden gegrondvest, waren reeds eerder symptomen te voorschijn, ge komen die de meeste Duitsèrs een onaan gename gewaarwording hadden gegeven. Daar waren een dr. Volrath von Maltzan, een cr Pünder, een dr. Schniewind en een Nadolny bezig met de voorbereidingen van een toekomstige Duitse diplomatie, dat wil zeggen met de opleiding van toe komstige Duitse diplomaten die de bonds regering te zijner tijd zouden moeten ver tegenwoordigen in het buitenland. En de keuze van die toekomstige diplomaten her innerde eveneens aan de kliek van Von Papen en, wat erger is. aan de kliek die Von Ribbentrop rond zich verzameld had. De verdenking dat een groepsvorming plaats had die de buitenlandse vertegen woordiging wilde ontrekken aan de invloed der toekomstige bondsregering en dus aan de invloed van de in Duitsland gegroeide politieke formaties, maakte dat de sympto- Maak een einde aan dat on ophoudelijk hol gekuch, zui ver Uwademhalingsorganen van sljjin en ziektekiemen, neem nog vandaag de bekende, slijmoplossende: heim bekokstoofd is. Het is niet duidelijk of de Westelijke bezettingsautoriteiten op de hoogte zijn van de intenties der besluiten en discussies van Frankfurt en Godesberg, doch wanneer men in aanmerking neemt dat die bezet tingsautoriteiten de Duitse politieke her groepering zoveel mogelijk de vrije hand' had gelaten en slechts zou ingrijpen wan neer er directe niet te tolererer. ontwikke lingen plaats hebben, dan kan *ien veilig aannemen dat zij zich tot nu toe weinig gelegen hebben laten liggen aan deze ge beurtenissen. Men kan eveneens aannemen dat de sluwe oude Duitse diplomaten partij heb ben getrokken van de vrijheid die de be zetters hun schonken. Zij hebben klaar blijkelijk de bestaande politieke structuur in West-Duitsland genegeerd om te komen tot het geraamte van een toekomstig ministerie van Buitenlandse Zaken dat op het juiste tijdstip in een ommezien zou kunnen worden bekleed naar hun inzich ten en in werking gesteld volgens hun tevoren beraamde plannen. Wat die plan nen zijn? Niemand kan het met zekerheid zeggen, maar men lean veronderstellen dat zij niet geheel zullen stroken met de bedoelingen die de buitenwereld tot nu toe heeft gehad ten aanzien van de Duitse buitenlandse politiek. Een kliek, hoe dan ook gevormd en met welke geest ook be zield, is voor Duitsland een gevaar dat onmogelijk kan worden overschat. Een kliek aan liet hoofd van de buitenlandse politiek ener toekomstige Duitse regering, een kliek die niet is voortgekomen uit de politieke overtuiging van de meerderheid qler Duitse democraten doch integendeel is gekozen uit kringen die een zwart verleden hebben, zou de meest funeste ontwikkeling betekenen, die ten aanzien van Duitslands politieke wedergeboorte zou kunnen plaats hebben. Dit gevaar heeft niet te maken met geheime wapenfabricage of achter bakse opleiding van soldaten, maar het zou er in de toekomst mee te maken kun- 111 Ui ViTA o VONK BIRD'S EYE Vrasj d» WINTERZON KRISTAL Nieuwe vliegtuigen krijgen namen van oude meesters De vliegtuigen van de K.L.M. droegen voor de oorlog alleen vogelnamen. Thans zijn de Douglas DC-4 en de Lockheed Con- stellation-vliegtuigen naar steden en land streken in Nederland of de overzeese ge biedsdelen genoemd. De Douglas DC-6 toe stellen dragen de namen van de leden van het Koninklijk gezin. Nu alle twaalf door de K.L.M, bestelde „Convair-Liners" zijn afgeleverd, zullen deze nieuwe aanwinsten van de K.L.M. - vloot de namen van oude meesters van de Nederlandse schilderkunst krijgen. De hiertoe gekozen namen zijn: Albert Cuyp, Jan van Goyen, Frans Hals, Meindert Hob- bema, Pieter de Hoogh, Adriaen van Ostade, Paulus Potter, Rembrandt, Jacob van Ruysdael, Jan Steen, Gerard Ter- borgh en Johannes Vermeer. Deze namen zullen op de neus van de vliegtuigen worden geschilderd. In de cabine zal een reproductie van een be kend werk van de betrokken meester wor den aangebracht. Meer benzine en meer deviezen voor Engelsen Hugh Gaitskel, de Engelse minister voor brandstof en energie, heeft in het Lager huis medegedeeld dat gedurende de zo mermaanden het benzinerantsoen in Enge land zal worden verdubbeld. Voorts werd medegedeeld dat met in gang van 1 Mei 1950 Engelsen meer de- viezen mogen meenemen naar Nederland, nen krijgen. Het zou in ieder geval be-België, Frankrijk, Luxemburg, Oostenrijk, tekenen dat in het hart van Europa op- Italië, Noorwegen, Spanje, Portugal, Zwe- nieuwe een kaste zou gaan beschikken over den en Zwitserland. Volwassenen zullen machtsmiddelen en over een volk, dat met ingang van die datum 50 pond en maar al te snel op sleeptouw kan worden kinderen beneden 15 jaar 35 pond sterling genomen. J. L. mee mogen nemen. (U.P.) Uranium-smokkelarij in de V.S. ontdekt De veiligheidsdiensten van de Verenigde Staten en Mexico stellen op het ogenblik een onderzoek in naar een uranium-smok kelarij uit de Verenigde Staten naar Mexico. In Januari werd bij een gewone weg controle ontdekt dat een Mexicaan een stukje uranium-erts in zijn bezit had, dat waarschijnlijk gestolen was uit één van de laboratoria van de Amerikaanse productie van atoom-energie. Tot dusverre is deze geschiedenis angstvallig door de autoritei ten geheim gehouden. Men had algemeen gedacht dat de atoom-productie der Ver enigde Staten geen lekken van deze aard kon bevatten. (U. P.) In de West ging men voor de eerste keer ter stembus Donderdag zijn de eerste algemene ver kiezingen op de Nederlandse Antillen ge houden. Op Curagao waren er 37.688 en op Aruba 12.819 stemgerechtigden. Het aan tal stemgerechtigden in het gebied der Nederlandse Antillen bedroeg ruim 65.500. Bij de verkiezingen bestond geen opkomst plicht. De vier paftijen op Curagao hebben fle laatste dagen veel propaganda gevoerd: stoeten van honderden auto's met vlagge tjes reden rond. Met luidsprekerwagens werden de candidaten aangeprezen. Het eiland was van 16 Maart tot 18 Maart „drooggelegd" met het oog op verhitte ge moederen. De verkiezingen hadden op alle eilanden een ordelijk en rustig verloop. De opkomst was zeer goed: op Aruba was om 12 uur reeds door meer dan de helft van de stem gerechtigden gestemd. (Adv.) Uit de Haarlemse Rechtszaal De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00. 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Kerkkoor. 7.45 Gebed_. 8.15 Piano (Schumann). 8.25 Hoogmis. 9.45 Ida Presti. gitaar. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Schoolradio. 12.15 Piano. 12.30 Weerpraat-je. 12.33 Amu sementsorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Voor de strijdkrachten. 13.30 Amusements-orkest. 13.50 Film en toneel. 14.10 Piano (Brahms). 14.20 Engelse les. 14.40 Reger-Bruckner- cvclus. 15.10 Muziekcursus. 15.30 Gemengd koor. 16.00 Getuigenis van een deurwaarder. 16.10 Muziek uit Amerikaanse films. 16.30 Gregoriaans. 17.00 De Wigwams. 18.00 Volks- liederenkwartet. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Kampvuren langs de evenaar. 19.30 Frans koor. 19.4a Voor Neder landers in Duitsland. 20.05 De gewone man. 20.13 Platen (Haydn, Beethoven). 20.20 Licht baken. 20.50 Platerf (Brahms, Massenet). 21.00 „Negen heit de klok". 21.45 Radio-estafette. 22,00 Weekend-serenade. 22.30 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.25 Symphonie no. 2 van Tsjaikofski. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00, 8 00. 13.00. 18.00 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 8.15 Orkest en piano. 8.55 Svmphonie-orkest van München (Beethoven. Mozart. Verdi e. a.). 10 00 Morgenwijding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Voor arbeiders in continubedrijven. 11.40 Duetten voor sopraan en alt. 12.00 Accordeola. 12.30 Weerpraatje. 12,33 Cubaans orkest. 13.15 Kalender. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Tweede rhapsodie van Gerswin. 14.00 Het Nederlandse lied. 14.20 Platen. 14.30 Engelse harmonie-orkesten. 15.00 Streek-uitzending (Salland). 15.25 Kamer orkest (Havdn en Ravel). 16.10 ..Komt u bin nen". 16.25 Lichte muziek. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Nieuwe platen. 17.30 Om en bij de twin tig. 18.15 Populaire liedjes. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Prof. dr. H. Brugmans: „De eenheid in Europa". 19.45 „Passe partout" 20.05 Dingen van de dag. 20.20 Promenade-orkest. 21.00 Socialistisch com mentaar. 21.15 „De winkel van Sinkel", 22.00 Schrammel-orkest. 22.25 Schetsen uit het leven. 22.40 Lichte muziek. 23.15 „Sfeer en rhythme, 23.40 Denny Vaughan, piano. Gestolen of gevonden? Het stond vast dat de 100 k.g. lood, die in een hoek van de rechtszaal was opge stapeld, afkomstig was van het dak der zogenaamde biljartkoepel in „Groenen- daal" te Heemstede. De jongeman P. D. IC. te Heemstede, die in het bankje der verdachten stond, werd door de Officier van beschuldigd dat hij dit lood gestolen had, ook al beweerde deze zelf, dat hij het gevonden had aan de leant van de weg onder de Zilk. Omdat K. al vaker veroordeeld was, zij het ook voor minder ernstige feiten, eiste de Officier 8 maanden gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. Looddiefstallen ne men zo zei mi-. G. W. F. Valk Bouman in deze omgeving sterk toe en daarom is het gewenst door strenge straffen onder de looddieven wat schrik te brengen. De verdediger mr. B. E. van Tijn vond het verhaal van verdachte toch niet geheel onaannemelijk. Het kan best zijn dat een ander het gestolen heeft en het heeft weg gegooid toen hij zich achtervolgd waande. In dat geval kan IC. alleen veroordeeld worden voor verduistering endat is een feit van minder ernstige aard. Een die tot nu toe niet wilde oppassen Die omschrijving is van toepassing op de 19-jarige jongeling uit Heemstede, wiens zaak daarna behandeld werd. Hem was alleen diefstal van 10 uit de zak van een mede-werkman tenlaste gelegd, maar uit de stukken bleek dat hij nog meer van dergelijke feiten gepleegd had. Hij was al jaren geleden enige keren door de Kin derrechter en daarna bij andere vonnissen ter beschikking van de regering gesteld. De Officier vulde dit aan met de mede deling dat hij ook verdacht werd 200 van zijn vader gestolen te hebben. Toch wilde de Officier hem nog één kans geven en stelde aan de rechtbank voor een jaar plaatsing in de Jeugdgevangenis te Zutphen te gelasten. Mr. van Tijn vond het beter met de Zy2 maand die verdachte al preventief zit te volstaan omdat hü nu geplaatst kan wor den bij de Marine-Luchtvaartdienst. Daar in heeft hij veel zin en als men hem daar in toom kan houden, kan er nog iets van hem terecht komen. Een zonderling geval Een zonderling, raadselachtig geval vond de Officier de zaak van de 30-jarige W. C. van W. te Haarlem. De man is nog nooit veroordeeld maar nu heeft hij kort achter elkaar twee fietsen gehuurd en verkocht. De Officier voelde er daarom iets voor om van deze verdachte een reclasseringsrapport te vragen. Mocht de rechtbank dit niet wensen, dan stelde hij voor hem te veroordelen tot 6 maan den gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis. De verdediger, mr. A. W. Hellema, wist meer van de verdachte te vei-tellen. W. had behoorliik werk en zorgde goed voor zijn gezin. Toen kreeg hij, wegens een geschil met zijn chef, ontslag. Aan zijn vrouw durfde hij dit niet te zeggen en daarom verliet hij op de uren waarop hij vroeger werkte, zijn woning. Maar toen moest er geld zijn om de komedie vol te houden en om daaraan te komen huurde hij de fietsen en verkocht die. Het is zo vervolgde de verdediger geen echte misdadiger. Als de rechtbank hem nu met een lichte straf laat gaan, hij zit al meer dan een maand in voor-arrest, dan zal hij weer trachten werk te vinden om voor vrouw en kinderen te kunnen zorgen. Dat viel tegen Ja inderdaad, het viel de Haarlemmer- lieder D. A., die door de kantonrechter veroordeeld was tot 35 boete, omdat hij zijn aardappelenland onder kever, tegen toen de Oficier de rechtbank voorstelde er 75 van te maken. Temeer omdart A. alleen in beroep gekomen was omdat hij de boete te hoog vond. Maar de president wees hem op de ernst van het feit. Als er niet met alle macht tegen de Coloradokever wordt opgetreden betekent dit een gevaar voor onze voed selvoorziening. Onlangs hebben wij z< vervolgde de president iemand voor hetzelfde feit 150 opgelegd. A. zal nu ongetwijfeld betreuren dat hij in beroep gegaan is. Inbraak in een fabriek Begin October hebben een bankwerker uit Haarlem en een koopman uit Lisse een in braak gepleegd in een fabriek aan de Oude- weg te Haarlem. Eerstgenoemde werkte in de fabriek en wist, dat op een bepaalde dag een groot bedrag, vermoedelijk f 12.000 in de brandkas/ kon liggen, omdat er lonen uit betaald moesten worden. In het kantoor troffen zij een brandkast aan. Met een bijtel hebben zij deze geopend. In de brandkast vonden zij echter een bedrag van ongeveer f300. Dit hebben zij meegenomen en ge deeld. Donderdagmorgen hadden zij zich voor de Haarlemse rechtbank, verdacht van diefstal door middel van braak, te verant woorden. Tegen de koopman, die reeds eerder ver oordeeld is, eiste de Officier van Justitie een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden en tegen de ander een straf van één jaar en drie maanden. De verdedigers mrs H. J. Pot en H. Helmïg verzochten een gecombineerde straf op te leggen. Alle uitspraken zijn op 31 Maart, W Wij maken iets A T bijzonders in Zonder enige verplichting kunt U deze bewonderen K A N K A N Minister Spaak vertelde enkele details van het Atlantisch Pact In een zitting van de commissies voor buitenlandse aangelegenheden van beide Belgische Kamers zeide premier Spaak dat het Noord-Atlantisch Pact niet in strijd is met het. Engels-Russisch en Frans- Russisch vriendschapsverdrag. „Het is een zuiver vredelievend en defensief verdrag". In een geheime zitting, waarbij ook de communisten aanwezig waren, las Spaak gedeelten van het ontwerp van het verdrag voor. Een commissielid deelde na afloop mee, dat Spaak had gezegd: „Wanneer de UNO volgens de opgestelde plannen gewerkt had, zou dit verdrag niet nodig zijn ge weest". Het verdrag, zo deelde Spaak ver der mede, wordt voor twintig jaar geslo ten; er is een clausule aan toegevoegd dat de mogelijkheid opengelaten wordt na tien jaar in de tekst veranderingen aan te brengen, wanneer een of meer der leden zulks noodzakelijk achten. Spaak verklaarde, dat de verdragslui tende partijen zich verplichten tot onder ling beraad, zo spoedig als zij van mening zijn dat de internationale toestand gevaar lijk wordt. Een gewapende aanval op een lidstaat zal worden beschouwd als aggressie tegen de ondertekenende mogendheden. In geval van een dergelijke aanval ver plichten de verdragsluitende partijen zich tot onmiddellijke bijstand aan het slacht offer. doch het Atlantisch Pact bevat geen verplichting, dat deze bijstand noodzake lijkerwijze gewapende hulp inhoudt. Een katholiek lid van de commissie ver klaarde na de vergadering, dat Spaak ge weigerd had zekere vragen te beantwoor den. Het lid wilde niet zeggen welke vra gen. Hij zeide, dat Spaak erop had ge zinspeeld, dat de aanwezigheid van com munisten hem belette op deze vragen te antwoorden. Affaire-Mindszenty voor de UNO-Assemblée? De Boliviaanse gedelegeerde Eduardo Anzo Matienzo heeft de secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie, schrfitelijk ver zocht, in overeenstemming met art. 1 van het Handvest de kwestie van de veroor deling van kardinaal Mindszenty op de agenda van de eerstvolgende Assemblée te plaatsen. De mogelijkheid dat het proces- Mindszenty door de Veiligheidsraad in be handeling zal worden genomen zou waar schijnlijk door een Russisch veto worden uitgesloten. (U.P.) Regering van India waarschuwt communisten De minister van Binnenlandse Zaken van India heeft gisteren de communisten ge waarschuwd dat de regering ieder geweld hunnerzijds krachtdadig zou onderdrukken. Met luid gejuich werd deze verklaring in het parlement begroet. De minister zei de dat de regering zeker de goede kanten van het communisme niet miskende en ook niet wilde uitroeien, maar hij voegde er aan toe dat de regering geen andere uit weg zag dan geweld, wanneer de commu nisten er alleen maar op uit waren om chaos te stichten (U. P.) Communisten bereiden overtocht van Yangtse voor Een militair zegsman in Nanking^ beves tigde gisteren de geruchten dat hónderd duizend Mandsjoerijse communisten het dal van de Yangtse binnengestroomd wa ren om bij de komende vredesonderhan delingen meer druk op de regering te kun nen uitoefenen. Hij zeide voorts dat de communistische commandant zijn troepen samen trok op de Noordelijke oever van de Ysangtse en dat er voorbereidingen getroffen werden, om de rivier over te steken. Meer dan de helft van China staat nu onder communistisch bewind. (U. P.) Voetbal J e u g d t o u r n o o i mefzeven ploegen Noord IerlandEngeland wordt te Haarlem gespeeld De Football Association had in 1947 reeds plannen gemaakt een internationaal jeugd- tournooi te organiseren, dat echter geen door gang kon vinden. In 1948 is het eerste we- reldtournooi voor jeugdige spelers in de leeftijd van 16 tot 18 jaar te Londen gehou den. Inmiddels had de F.I.F.A. het besluit genomen voor een dergelijk tournooi een beker ter beschikking te stellen, waarom jaarlijks zal worden gespeeld. De K. N. V. B. heeft de organisatie op zich genomen voor het cuptournooi 1949, waaraan deelnemen Engeland, Schotland, Noord Ier land, Frankrijk, België, Oostenrijk en Neder land. De deelnemers zullen worden onder gebracht in het Christelijk Lyceum te Zeist. De gezelschappen bestaan uit 15 spelers en f begeleiders, onder wie de trainer. Het tour nooi wordt gespeeld volgens afvalsysteem, dat niet geheel aan het gestelde doel kan beantwoorden, omdat het aantal deelnemers oneven is, aangezien Denemarken niet kon inschrijven en Luxemburg en Zwitserland niet als invallers konden fungeren. De loting, verricht door de commissaris van de Konin gin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, had het volgende resultaat: 1. Nederland: 2. Oostenrijk: 3. Noord Ierland: 4. Engeland; 5. Frankrijk; 6. Schotland; 7. België. De eerste ronde is dientengevolge aldus samengesteld: Maandag 18 April Utrecht: Nederland Oostenrijk. Haarlem (terrein HFC): Noord Ierland—Engeland en Den Bosch: Frankrijk -Schotland. België is vrij. De winnaars van NederlandOostenrijk en Noord IerlandEngeland komen Dinsdag 19 April te Amsterdam tegen elkaar uit. ter wijl België die dag speelt tegen de winnaar van de ontmoeting FrankrijkSchotland te Hiilversum. De verliezersontmoeting wordt te Zeist gespeeld. De eindstrijd wordt Donderdag 21 April gespeeld op het Sparta-terrein te Rotterdam, voor de derde plaats wordt die dag op het VUC-veld te Den Haag gespeeld. De eind strijd van het troosttournooï wordt gehouden op het UVV-terrein te Utrecht. De wedstrijden duren 2 x 40 minuten, bij gelijk spel wordt 2 x 10 minuten verlengd. Slechts voor een gewonde doelverdediger zal een invaller worden toegestaan. Zwemmen Jaarvergadering „De Waterratten" Onder voorzitterschap van de heer G. Voogd is Donderdagavond de jaarvergade ring van de H. Z. en P. C. „De Waterratten" gehouden. De jaar-verslagen van de secreta ris en van de Technische coipmissie gaven een gunstig beeld van het afgelopen jaar. Het jaarverslag van de penningmeester sloot met een voordelig saldo. De aftredende bestuursleden de heren P. Wapstra, penningmeester en F. Pennarts, tweede secretaris, werden met algemene stemmen herkozen. Op voorstel van het be stuur .verd tot uitbreiding met twee leden overgegaan. Gekozen werden de heren C. M. H. van der Broek en J. Kerkhoff. De techni sche commissie werd eveneens met twee leden uitgebreid; gekozen werden de heren 5. T. de Vries en P. Gottmer. Overgegaan werd tot het instellen van 'n propaganda- commissie. Tot afgevaardigden naar de kringvergadering werden benoemd de heren S. T. de Vries en J. M. Thuis. Op de algemene vergadering van de K. N. Z. B. zal DWR worden vertegenwoordigd door de heren P. Wapstra en J. M. Thuis, Biljarten Kampioenschap van Haarlem In hotel „Hof van Holland" zijn Donder dagavond de wedstrijden begonnen om het kampioenschap van de eerste klas b van het district Haarlem. De uitslagen waren: Van de Broek 197 45 19 4.37 Swart 225 45 25 5.— Noort 225 21 28 10.71 Van 't Hof 153 21 43 7.28 25 25 41 9.— 22 Op de pointes, door J W. Schultink. (G. A. van Oorschot, Amsterdam). Schultink wekt met zijn gedegen studie „Op de pointes" sterk de indruk de geschie denis van het ballet met geen ander doel te boek te hebben gesteld dan om de wereld van het onwankelbare gelijk zijner particu liere inzichten te overtuigen.. Wie zich ech ter niet door de enigszins geborneerde toon van de typische maniak tot kennismaking laat weerhouden, kan uit dit rechtlijnig overzicht dat de programmatische onder titel „De West-Europese dans als cultuur spiegel" volledig recht doet wedervaren meer fundamenteel begrip voor de kunst der beweging opdiepen dan uit de minder pedante, doch veel oppervlakkiger kronie ken, die heden ten dage in het buitenland bij de vleet worden gebundeld om een aan tal indrukwekkende foto's met lyrisch com mentaar te omlijsten. Hier is ten minste een schrijver aan het woord, die weet waar hij het over heeft. De verschillende dansvormen, in de loop der tijden beoefend, worden onderzocht op hun waarde als demonstratie van het menselijk levensgevoel. Schultink beperkte zijn soms welwat droge beschouwingen niet tot de blote feiten, maar trachtte in de eerste plaats de mentaliteit terug te vinden waaruit deze zijn geboren. Niet de ontwikkeling der technische uitdrukkingsmiddelen als zodanig maakt het doel van zijn onderzoek uit, doch het blootwoelen uit het stof der jaren van de maatschappelijke voedingsbodem en het doorpeilen van het geestelijk klimaat, dat elk nieuw verschijnsel voortbracht. Mede daardoor verdient de lectuur van dit boek ook aanbeveling buiten de enge kring dei- weetgierige balletomanen, die vermoedelijk de tintelende sfeer van het theater blijven missen en naar meer verlangen dan naar een opsomming van alleen maar hoofdzaken. Zijn conclusies, in de hand gewerkt door een overvloed van tot bewijzen voorbestemd ma teriaal. lonen ruimschoots de moeite van het overdenken, ook doordat zij menigmaal tot vruchtbare tegenspraak prikkelen en op die manier het inzicht verrijken. Het is jammer, dat Schultink niet meer zorg heeft besteed aan de behandeling van de taal. Behalve door fouten in de spelling van veel namen wordt zijn betoog ontsierd door allerlei malle of domweg verkeerde woorden zoals: Choreograven, kunstgedach- tige (tegenstelling van kunstgevoelige) en suggestivistisch. Ook de vele en soms letter lijke herhalingen werken irriterend. Dit alles neemt niet weg, dat wij dit boek een ruime kring van aandachtige lezers toe wensen en dank brengen aan de uitgever voor zijn onbaatzuchtige dienst aan het dansminnend publiek bewezen. Ruim twintig illustraties begeleiden de tekst. DAVID KONING Schaken Competitie vrijwel geëindigd In de wedstrijden om het kampioenschap van de N.H.S.B. heeft Het Oosten, kampioen van de le «klasse B. weinig succes kunnen behalen. De eerste wedstrijd tegen VAS II werd al zeer slecht gespeeld en ging met 714214 verloren. Tegen ASC II ging het belangrijk beter, doch ook nu werd het een nederlaag, zij het met het kleinst mogelijke verschil: 414514. Doordat VAS II en ASC II tegen elkaar gelijk speelden, behaalde VAS II, dank zij beter bordpuntengemiddelde, het kampioenschap. In de 2e klasse A werd HSG III kampioen na een 7—3 overwinning op Het Oosten II. Tegelijkertijd werd Het Oosten II door deze uitslag gedoemd tot. het spelen van degrada tiewedstrijden. In de 2e klasse B was de verrassing de nederlaag van Kennemerland I tegen Heem stede II: 414514. Toch werd Kennemerland I kampioen dank zij betere bordpunten dan HWP I. Met HSG III gaat Kennemerland kampen tegen Santpoort I om een plaats in de le klasse. Bloemendaal II eindigde in deze afdeling onderaan. In de 3e klasse A won HSG IV met 614314 van Weenink II; Bloemendaal III besloot het seizoeon met een 714214 overwinning op Kijk Uit II. Noch voor de hoogste noch voor de laagste plaats waren deze uitslagen van belang,, Vulpenhouders KANTOORBOEKHANDEL DE ROOII Anegang 14 - Tel. 11963 - Haarlem (Adv.) £0 Nobels 225 33 30 6-81 Willemse 175 33 35 5.30 Vanavond worden de wedstrijden voort gezet. 18. Nu Panda hoefde daar achter die onwelriekende vuilnisbakken niet lang op de verdere gebeurtenissen te machten. De auto stond nog nauwelijks geheel stil, of het ongunstige individu met de dophoed en de als heer geklede persoon stapten uit. Laatstgenoemde viel in het bijzonder op doordat hij een glinsterend oogglas droeg en een vermoeide slem had, maar- Heemstede I mee hij nu de verbaasde huisknecht Floor- met tijdig bespoten liad tegen de Colorado- 1 Ije aansprak. „Kijk niet zo dom, man," zei I hij kortaf. „Hier heb je iets voor de schrik. Wij komen iemand in dit hotel bezoeken, maar het moet een verrassing blijven, be grepen? Houd je mond, of anders ,,Hè? Wat? O? Zei u iets?" vroeg Floortje met een bundel bankbiljetten in zijn hand maar toen waren de heer en het indi vidu al snel naar binnen gelopen. Nu sprong natuurlijk ook Panda uit zijn schuilplaats, en ook hij glipte langs Floor tje naar binnen. .Zeg! Hee!" riep deze verontrust. Wacht nu toch eens even! Ho daar! Wat moet dat allemaal? Waarom krijg ik geld als iemand naar binnen gaat, en zvaarom zit jij in de vuilnisbak?" Arme Floortje! Hij vond het leven toch al zo onbegrijpelijk! En nu was er niemand, die hem iets uitlegdeivant Panda liet geen tijd verloren gaan, maar volgde de vreem de geweldenaars op de hielenechter zonder dat zij het merkten. Berlijn. Het gemeentebestuur van West- Berlijn heeft met algemene stemmen I een resolutie aangenomen, waarin het besluit van de Westelijke gealliëerden om Berlijn niet op te nemen in de voor- gestelde Westduitse staat, wordt be-1 treurd. „De bevolking van het geblok keerde Berlijn kan haar strijd om de vrijheid slechts met succes blijven voe ren, als zij zich ten nauwste verbonden weet met alle vrijheidslievende en de mocratische krachten in Duitsland", aldus de resolutie. Moordende politiek. De politie in Tokio heeft thans bekend gemaakt, dat een samenzwering is gesmeed door een uiterst rechtse groep, om de socialisti sche leiders, die verantwoordelijk wor den gesteld voor de wet op de mijn- contröle, om het leven te brengen. De politie van Kokoera, op Kioesjioe, heeft reeds 14 leden van deze „vereniging van volkspolitie" gearresteerd, die de plaatselijke leider van een linkse groep wilden vermoorden omdat hij een rol heeft gespeeld bij de goedkeuring der wet. Nog een pijler? Van welingelichte zijde te Ottawa werd vernomen dat de Cana dese regering het resultaat der beraad slagingen van de Veiligheidsraad over het Berlijnse vraagstuk wil afwachten, alvorens te beslissen of de Canadese luchtmacht zal helpen de „luchtbrug" naar Berlijn in stand te houden. Vredesrubriek. Radio-Moskou meldt, dat alle Sovjet-Russische bladen een bij zondere rubriek hebben ingesteld „vóór een hechte vrede onder de volken ea tegen de oorlogsstokers". In deze ru briek zullen alle boodschappen, uit gaande van diverse Sovjetrussische en buitenlandse organisaties ten voordele van het congres der voorstanders van de vrede, dat in April te Parijs zal wor den gehouden, opgenomen worden. Blank Australië. Het Australische hoogge rechtshof heeft met vier tegen twee stemmen besloten, dat mevrouw Annie O'Keefe, de Indonesische vrouw van een Australiër, niet uit het land zal worden gezet en ook de acht kinderen uit haar eerste huwelijk in Australië mogen blijven. Zoals bekend, was me vrouw O'Keefe in verzet gegaan tegen haar uitwijzing, die was uitgevaardigd overeenkomstig de bepalingen tot handhaving van een „blank Australië

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2