Smyrna Na acht zittingen over de finish „DE SCHELP" Haarlem's grootste speciaal zaak de „Woibaal" - A. J. KAAN „Enige alternatief van wereldoorlog is wereldregering" QKort en Bondig Amsterdamse Beurs VRIJDAG 18 MAART 1949 HAARLEMS DAGBLAD De Haarlemse Gemeentebegroting Na acht zittingen viel de voorzitterlijke hamer over het budget, waarmee de Haar lemse gemeenschap het in het lopende jaar zal moeten stellen. Alleen de Communisten bleken het met de vastgestelde verdeling van de stedelijke pot niet eens te zijn en verklaarden bij monde van de heer Van der Pas, dat zij geacht wensten te worden tegen gestemd te hebben, omdat deze begroting een spiegelbeeld van de regeriugspolitiek vormt. Een opvatting overigens die na al hetgeen öc leden van deze fractie in de afgelopen dagen hebben verkondigd, niemand meer in verbazing kon brengen. Zoals de laatste jaren gebruikelijk is, sprak de heer Klein Schiphorst namens de raad het slotwoord, een tikje weemoedig dit keer, nu hij na 26 jaren de stad als raadslid trouw gediend te hebben, voor het afscheid staat. Hij prees de geest van vriendschap en saamhorigheid, die over deze raad immer vaardig is „ook al inter rumperen we wel eens" en loofde de sympathieke leiding van de voorzitter. Mr. Cremers bracht op zijn beurt dank aan alle ambtenaren van hoog tot laag, de boden en de stenografen incluis, voor liet door hen verzette werk. „Boven vele redevoeringen had men het motto "burgerzin" kunnen schrijven", aldus de burgemeester. „Veel goede raad is gegeven om dat besef onder de Haarlemse bevolking te verstevigen en het College zal daar zeker zijn voordeel meedoen. Maar aan het tekort aan burgerzin ligt een veel groter kwaad ten grondslag: gebrek aan naaste liefde.. De gemeentelijke overheid alleen kan hiertegen niets doen, daartoe moeten overheid, kerken, verenigingen en particulieren de handen inéén slaan." De voorzitter sprak tenslotte de hoop uit, dat de nieuwe raad evenveel blijk van bur gerzin zou geven als de tegenwoordige vroedschap. De heer Silvis (AR) was beangstigd door de talrijke ongeschoolde werkkrachten, die de laatste tijd door de industrie werden afgestoten. B. en W. spraken weliswaar de verwachting uit, dat velen in de landbouw werk zouden vinden, doch spreker geloofde, dat het beter zou zijn deze mensen tot omscholing te animeren. De heer Silvis had tot zijn genoegen ge merkt, dat Sociale Zaken ernaar streeft bij de gesteunden verantwoordelijkheidsgevoel aan te kweken, zelfs als dit meer zou kos ten. Voorts vroeg hij inlichtingen over de modernisering van de gezinszorg, een nood zakelijk onderdeel van de maatschappelijke steun en hij besloot met hulde te brengen aan het hoofd van de afdeling Sociale Zaken en zijn ambtenaren en aan het College. De heer Van der Veldt (KVP) be toogde, dat men niet alleen moest streven naar een zo groot mogelijke sociale zeker heid, doch ook naar een opvoering van de individuële zelfstandigheid. De heer Spek (A.R.) stond achter een rapport van de Stichting van de Arbeid over de organisatie van het ziekenfonds wezen, waarin wordt aanbevolen dat van overheidswege wordt gesuppleerd indien de verhoogde ziekenfondspremie bij vrijwillig verzekerden op moeilijkheden stuit. Ook zag hij de ambtenaren graag in de verplich te ziekteverzekering opgenomen. De heer Vooren (CPN) bleek niet be vredigd door het antwoord, dat het College had gegeven op zijn vraag of de steunnor- men verhoogd zouden kunnen worden. De dreigende werkloosheid vormde ook het kernpunt van het betoog van de heer Me ij er s (Arbeid). „Er is maar één mo gelijkheid voor de toekomst van ons land. Zoveel mogelijk bekwame vakmensen te kweken. Het gaat er nu niet meer om „een gave gulden" te redden, we moeten eerst zien dat we een gulden krijgen." En, zo vervolgde de heer Meijers, laat men toch vooral het verband tussen prestatie en be loning niet uit het ,oog verliezen. Dat is de enige manier om het euvel van de onge schooldheid te ontgaan. Hoe meer geschool den aan het werk kunnen gaan, des te meer ongeschoolden zullen tevens aan de slag kunnen blijven. En alleen de vakbekwame arbeider zal dat kwaliteitsproduct kunnen leveren, dat in het buitenland een kans maakt. De heer Grégoi"e vertrouwde even wel geen enkele reme *.ie. zolang niet afge rekend is met de kapitalistische productie methode. Wethouder Noordhoff antwoordt "Wethouder Noordhoff verwaarloosde In zijn antwoord de mogelijkheid van een toenemende werkloosheid niet, doch kon aan de hand van een bericht in ons blad van gisteren, waaruit bleek, dat het aantal werklozen weer daalt, waarschuwen tegen een overdreven pessimisme. De door de heer Silvis aangeroerde omscholing zou hij nader bespreken. Hij gaf dit raadslid tevens de verzekering, dat Haarlem, wat het peil der armenzorg betreft, de vergelijking met andere grote steden met glans kon door staan en dit geldt ook voor de steunnormen, die, als het even kan weer verhoogd zullen worden. Wat de suppletie der ziekenfonds premie aangaat, is reeds contact met de Vereniging van Nederlandse gemeenten op genomen. De heer Blok d jj k wilde het gebouw van de Armenraad eens flink laten door tochten, doch de heer Noordhoff antwoord de, dat men maar moest wachten tot de staatscommissie, die een nieuwe armenwet voorbereidt, alle deuren en ramen openzet. f HOTEL ZANDVOORT Zaterdags en Zondags Soirée Dansante Zondags van 4—6 uur MATINéE Orkest LORENZO Bueno de Mesquifa-chansons (Bekend uit „Extase". Amsterdam) H Truck met aanhangwagen reed NZH-bus te Spaarndam aan In hoger beroep stond voor de Haarlemse rechtbank een twee en vijftigjarige chauf feur van de NZH terecht, die door de kantonrechter veroordeeld was tot een geld boete van f40, subsidiair acht dagen hech tenis. In Mei van he£ vorig jaar stond zijn sutobus geparkeerd nabij de weg langs het Zijkanaal E in Spaarndam. Later trok hij zijn wagen op, die dwars over de weg kwam té staan, maar op dat ogenblik naderde een truck met oplegger. De chauffeur van de truck week uit. doch kon niet voorkomen, dat een aanrijding ontstond. De buschauffeur verklaarde, dat hij eerst op de weg had gekeken, toen hij begon te starten. Er naderde toen geen voertuig. De bestuurder van de truck deelde echter mee. dat de buschauffeur had moeten zien, dat Zijn wagen naderde. De officier van justitie merkte in zijn requisitoir op, dat hij zich niet kon aanslui ten bij de uitlatingen van de kantonrechter plaatsvervanger over de opleiding van bus chauffeurs. Het betreft hier echter een geval van een chauffeur, die reeds geruimen tijd achter het stuur zit. Verdachte had beter moeten opletten, ^dan was een aanrijding voorkomen Hij eiste een geldboete van f 60. subsidiair dertig dagen hechtenis. De verdediger, mr. H van Zutphen, be toogde dat verdachte wel heeft opgelet en dat hij een andere auto heeft laten passeren. Spreker pleitte vrijspraak. De rechtbank zal op 31 Maart uitspraak doen. De Haarlemse raad had in 1930 en 1937, toen hij weigerde nieuwe uitgaven te vo teren voor de Armenraad, al eens zijn neus gestoten bij Gedeputeerde Staten. De laatste loodj'es Na het negende hoofdstuk plegen de vroede vaderen (en moederen) altijd heel wat minder spraakzaam te worden. Ook bij het begrotingswerk geldt, dat de laatste loodjes het zwaarst wegen. De heer H a p p (Arbeid) wist evenwel aller aandacht te winnen met een algemene beschouwing bij „Handel en Nijverheid", waarin hij betoogde, dat het bedrijfsleven en de gemeente zoveel raakpunten hebben, dat een nauw regelmatig contact door een actieve commissie te onderhouden op aller lei gebied als Handels- en Nijverheids onderwijs, vakopleiding, verkeersregelin gen, herscholing, vrije tijdsbesteding sociale maatregelen, zeer gewenst was. In dit verband zag hij nog de mogelijkheid van een wijkindeling in de levensmiddelen sector onder het oog. Wethouder Schreurs ging in de kern met dit betoog accoord, doch meende, dat in de stedebouwkundige en industrialisatie commissie een dergelijk contact reeds Be stond. De heer H a p p vond deze colleges evenwel niet breed genoeg en diende een motie in, waarin hij een enquête naar de wenselijkheid van een permanente con tactcommissie van overheid Cen bedrijfs leven vroeg. De wethouder vond de kwestie niet op- poi-tuun en de motie sneuvelde met 1121 stemmen. Dezelfde afgevaardigde sneed nog het probleem van de vuilnisverwijdering aan. waarbij hij instemde met de afwachtende houding van het College, zolang dit vraag stuk nog bij zoveel instanties in studie is. Hij wilde er wel de nadruk op leggen, dat het hier om een zaak gaat. die zowel voor de stad als voor het platteland gewichtig is en ver boven het vuil verwijderen alleen uitgaat. De hëer Voogd (Arb.) zorgde tot slot nog voor een vrolijke noot toen hij, naar aanleiding van een opmerking van B. en W. over het gehalte van de in de Stadsschouw burg opgevoerde stukken, bezwaren had tegen een optreden van hei College als keurmeester van kunstwerken. „Ik erken wethouder Angenents compe tentie in tram- en buskwesties, doch ik sta huiverig tegenover zijn oordeel inzake .Tramlijn Begeerte", aldus dit jonge raads lid onder algemene hilariteit. Rapport over de H.O.V. aanvaard Nadat de heer Grégoire (C.P.N.) n de Raad bij het voortgezette debat over de subsidie van de H.O.V. en het rap port van de muziekcommissie nog op en kele wonde plekken de vinger had gelegd overbelasting van het orkest, slechte sa menwerking tussen de dirigenten kwam wethouder Geluk tot de beantwoording der sprekers. Het verst was zijns inziens de heer Schippers gegaan, die had laten door schemeren dat hij twijfelde aan de rede lij kheid van een voortzetting van de subsi diëring van het orkest. Die vraag was ook lang en breed in de muziekcommissie be sproken, doch men was tot de conclusie gekomen, dat men bij een opheffing der H. O. V. te zeer afhankelijk zou worden van de welwillendheid der overige orkes ten, waarvan vooral het Concertgebouw orkest had getoond zich er bij uitvoe ringen buiten Amsterdam liefst zo gemak kelijk mogelijk af te willen maken. Bovendien waren de jeugdconcerten en de koorverenigingen niet gediend met het verdwijnen van een goed begeleid ïngs- orkest. Samenwerking met Utrecht en Leiden was niet wel doenlijk gebleken, al is het niet uitgesloten dat de H.O.V. in de sleu telstad wat meer gaat concerteren dan voorheen het geval was. Veel zal ;n de toekomst afhangen van de keuze Vs.n de juiste dirigent, waarbij de wethouder op merkte, dat voor de H.O.V. een bijzondere taak is weggelegd door een kans te geven aan talentvolle jongeren, zoals ook in het verleden is geschied. Verder moet de be langstelling van de burgerij voor het orkest gewekt en afgedaan worden met de befaamde „onder onsjes", waarover een oud-bestuurslid had geklaagd. Het bestuur zal ook de beproefde paden eens dienen te verlaten om het publiek te trekken. De raad ging ermee accoord, dat de ge meente de salarissen der orkestleden tot de helft zal garanderen (het Rijk neemt de andere helft voor zijn rekening) tot een maximaal bedrag van 80.000. Eén der taken van de te benoemen gemeenteverte genwoordigers zal bestaan in het vinden van een oplossing voor het uitbetalen van de achterstallige salarissen. Maatschappelijke steun en voorzorg „Na enkele jaren van een tekort aan •erkkrachten op elk gebied, is thans een periode aangebroken, waarin de urgentie van een nationaal plan tot actieve bestrij ding van de werkloosheid steeds meer wordt gevoeld", betoogde de heer N o o y (K.V.P.) in zijn op een gedegen economi sche leest geschoeide algemene beschou wingen over het negende hoofdstuk der gemeentebegroting: Maatschappelijke steun en voorzorg. De heer N o o y was van me ning dat het opleiden van vaklieden een levenskwestie voor ons volk betekent, dat de werkloosheid bestreden moet worden door een actieve industrialisatie en dat B. en W. contact moeten opnemen over de werkloosheidsbestrijding met de omliggen de gemeenten. De heer B 1 o k d ij k (Arb.) ging de evolutie na van Burgerlijk Armbestuur via GR00TE HOUTSTRAAT 108 TÉl,13046 HAARLEM NIEUWE PLATEN!! Chopin Piano Concert no. 2 Beethoven 2e, 3e. 5e, 6e en 8e Symphonie Mozart Ave Verum - Koor Haydn Vioolconcert in C maj. Césa.1, Franck Variations Symphonïques Grieg Herzwunden Letzter Frühling Tchaikowski Valse Serenade Verder opnamen van o.a. Benj. Gigli - Rich. Tauber - Jussi Bjorling - Paul Robeson waarbij Ave Maria v. Schubert, Duet Parel vissers. Heeft U al van Edith Piaf LES TROIS CLOCHES (Adv.) Carillonbespeling Zaterdagmiddag van drie uur tot kwart voor vier zullen drie beiaardiers zich laten horen op het carillon van de Grote Kerk. Het zijn de heren M. J. Ritter uit Delft, W. ter Burg uit Enkhuizen en R. Heering uit Haarlem. De heer Ritter speelt een preludium van Bach en een sonate van G. van Hoey. Daar na laat de heer Tei Burg een eigen fantasie en een gavotte van G. H. Boedijn horen. De Haarlemse beiaardier Heering besluit het programma met „Dansje" van C. Roe- lofs en „Andante cantabile" van Jef Denijn. Achttien Haarlemse bakkers deden hun klanten tekort Ambtenaren van de Prijsbeheersing heb ben in Februari een onderzoek ingesteld bij een aantal Haarlemse banketbakkers naar de mate waarin zij de door hun cliën ten ingeleverde ingrediënten voor gebak of taart in hun producten verwerkten. Daarbij kwam uit, dat achttien Haarlemse firma's de ingeleverde artikelen niet of niet vol doende teruggaven, hetgeen door de tucht rechter met boeten, variërende van vijftig tot tweehonderdvijftig gulden werd ge honoreerd. Voorts liep een firma tegen de lamp, die bij de revisie van een stofzuiger allerlei niet-verrichte werkzaamheden in rekening bracht en daardoor de werkelijke reparatie, kosten van zes gulden en een kwartje tot veertig gulden wist op te vijzelen. In Winsum (Gr.), is de kapitale boerderij van J. Falkema in de as gelegd, vermoedelijk doordat een jongetje met lucifers in de schuur had gespeeld. Men wist 45 koeien en 3 paarden te redden, 5 koeien, 5 kalveren en tal van landbouwmachines verbrandden. Slechts een klein gedeelte van het voorhuis bleef behouden. Burgerlijke stand van Haarlem ONDERTROUWD: 17 Mrt, H. Peschar en T. Klunder; A. P. Verhage en J. Staal. GEHUWD: 17 Mrt, H. van Donkelaar en J. Iken; G. van der Jagt en C. M. Keesman; J. F. de Waal Malefijrien M. W. C. Plasberg; B. Paap en W. Fortgens; G. J. M. Brandsma en E. Klaassen. BEVALLEN van een zoon: 14 Mrt, G. G. BeckingKawilarang; 15 Mrt, A. M. Deenik Verhoeven; 16 Mrt, T. M. SierhuisWay;. M. T. J. van der VeldenMeeuwissen; P. LodderLagerweij; 17 Mrt, J. A. M. van LeeuwenNederkoora; A. J. SmitVerhulst; L. R. Peperde Zoete. BEVALLEN van een dochter: 16 Mrt. G. M. Philippovan Wijk; N. van Ester Wee; 17 Mrt, L. KoopsSinkgraven. OVERLEDEN: 15 Mrt, W. M. Sollie—Derks, 47 j., Hazepaterslaan. in 21 tinten motecht Kaans wol De Beste GEN. CRONHéSTRAAT 129 - TEL. 11385 Derde appèl van de WFB bracht opnieuw honderden Haarlemmers in haar gelederen Driehonderdvijftig nieuwe leden en ruim twaalfhonderd gulden aan bij dragen voor het komende locale pro- paganda-offensief waren de verheu gende resultaten van het derde beroep dat de Wereld Federalisten Beweging gisteravond in het Gem. Concertge bouw op de Haarlemmers deed om zich bij haar aan te sluiten en tezamen de idee van een wereldregering op fedei-alistïsche grondslag te helpen uitdragen en verwezenlijken. De bekende K.L.M.-piloot en schrijver A. Viruly opende de rij van sprekers. In zijn twintigjarige vliegersloopbaan had hij nog nooit reële grenzen, waar dan ook ter we reld, kunnen ontdekken en was hij er steeds meer van overtuigd geraakt, dat de geografische „wereldeenheid", die men in zijn beroep zo sterk ervaart, ook in politiek opzicht een realiteit kan en moet worden. De enige werkelijke scheidslijnen die er op aarde bestaan waren die tussen de goe de en de slechtwillende mensen, de op bouwers en de afbrekers en zo zag Viruly ook de conflicten die de wereld thans ver deeld houden, als dezelfde conflicten die in het hart der mensen woelen. Wil de mens een harmonische „eenheid" worden, dan moet hij met zijn privé conflicten in het reine komen, anders gaat hij ten onder. En voor de wereld, de mensheid als ge heel bestaat er ook slechts datzelfde alter natief. Misschien zal de Kain zegevieren. Dan komt er een derde wereldbrand, waar door, in een laatste militaire „zegepraal", alle leven op onze aardbol zal worden uit geroeid. Doch als de mens gaat beseffen dat hij al lang wereldburger is, en zich verheffen kan boven de bekrompenheid van het nationale denken, zoals de vlieger zich verheft boven zijn minuscule start- baantje, dan zal de finale débacle uitblij ven en dan zullen oorlogen tussen de vol ken in de toekomst even ondenkbaar zijn als nu bijvoorbeeld een gewapende overval van, zeg Halfweg op Amsterdam-West. De heer G. H. Honing stelde het alter natief: wereldvernietiging of wereldrege ring nog scherper. Van de UNO mag men niet meer heil verwachten dan van haar voorganger de Volkenbond, want ook deze nieuwe organisatie vaart onder de verkeerde vlag der nationale souvereinitei- ten. Daardoor konden de Grote Vijf de leiding nemen en het veto-onrecht instel len, waarmee men de kleinere volken de mond kan snoeren. Het zwaard, het brute recht van de sterkste, ligt weer in de schaal en onder zulke omstandigheden kan de UNO nooit blijvende vrede, maar hoog stens een labiel evenwicht van krachten scheppen. Daarom moeten wij zelf ons 'ct in handen nemer, en snel en energiek aan pakken om wereldeenheid en wereldrege ring op te bouwen, want alleen deze kun nen een derde wereldoorlog verhinderen. Schilderkunst Sociale Zaken naar Maatschappelijke Steun en Voorzorg en deed aan het slot van zijn betoog een aardige suggestie aan de hand, waar de heer Klein Schip horst (K.V.P.) dan ook geestdriftig zijn Instemming mee betuigde: laat de jongelui i'an de Ambachtsschool aan het einde van hun praktijk-lessen onder bekwame lei ding een object bouwen van algemeen nut ter bekroning van hun opleiding, bijvoor beeld een club- of buurthuis, een Nazorg paviljoen of een gebouwtje op één der sobool- en werkluinen. Gezagvoerder Viruly in het Concertgebouw te Haarlem: „Ik heb nergens ter wereld ooit grenzen gezien!" Voor dr. C. J. Schuurman die vervolgens het woord voerde stond het vast dat er op korte termijn een wereldregering komt; de vraag is slechts wat voor een? Komt er een nieuwe oorlog dan zal de overwinnaar met zijn „blok"-genoten stellig een i reld-regering instellen maar voor zulk een opgedrongen overheersing voelen wij al even weinig als voor de wereld-slavernij die het gevolg zou kunnen zijn van een universele revolutie, ontketend door de met demagogie en leugens misleide mas- saas. Een wereldregering die aan het es- sentiëel-menselijke vorm kan geven is echter mogelijk als alle volken in volle vrijheid van denken en handelen aan de conceptie daarvan kunnen meewerken en daarnaar streeft de W.F.B. De heer Bakker, algemeen propagandist der W.F.B., zette uiteen welke plannen de beweging heeft om haar doelstellingen te verwezenlijken. In 1950 zullen er in de gehele wereld officieuze verkiezingen wor den gehouden voor de leden van een we reldgrondwet-gevende vergadering op ba sis van een lid per één millioen mensen. Gezamenlijk zullen deze afgevaardigden dan een wereldgrondwetsontwerp opstel len, dat aan de regeringen ter ratificatie zal worden voorgelegd. Het grote argument van de sceptici luidt nu altijd: „Goed. jullie kunnen een grondwet opstellen, die klinkt als een klok, maar de regeringen zullen haar nooit'accepteren." De heer Bakker zou hierop willen antwoorden - en dat ant woord ontlokte de vergadering een langdu rig en geestdriftig applaus - dat „de rege ringen haar wel zullen moeten accepteren, want wanneer 80 a 85 procent van de ge hele mensheid zich voor een wereldrege ring uitspreekt, dan is niets in staat, om wereldregering tegen te houden." In een bezielend slotwoord wekte de heer P. Kremers, algemeen voorzitter van de W.F.B., de aanwezigen op. de bewe ging, die thans over de gehele wereld ruim 20 millioen, in Nederland circa 15000 en in Haarlem al 2500 leden telt, in woord en daad naar beste vermogens en met alle energie te blijven uitdragen en steunen, H. L. Prenen exposeert bij Leffelaar Tot 5 April wordt bij Leffelaar op de Grote Markt in Haarlem een tentoonstel ling gehouden van tekeningen door H. L. Prenen. Het is een grote collectie, bestaan de uit illustraties, vrije tekeningen en en kele studies naar het levend model. Prenen is een uitgesproken romanticus en zonder dat er ook maar in de verste verte van navolging sprake is (integendeel, het werk is zeer origineel) schieten ons bij het zien van dit werk onwillekeurig de namen van enkele grote negentiencle-eeuw- se illustratoren te binnen. Vooral bestaat, dunkt mij, innerlijke verwantschap met Gustave Doré. Maar ook kan men dit werk niet zien zonder aan Franse of Russische schrijvers te denken. Zo brengt mij het fijn menselijke portret van een heertje met een hangsnor en een brilletje, een figuur van Gogol of Puschkin voor de geest. Voor weer andere dingen wordt' de beschouwer on weerstaanbaar aan Balzac herinnerd. Van de directe illustraties troffen mij die bij de sprookjes van Bomans en van Perrault het meest. Van de Bomans-illustraties noem ik een prachtige kop bij „De 12e Koning", een groteske tragische scène van publiek om een stel galgen bij „Hans en het lachkruid", een aan een boom bungelende figuur in mooit penbehandeling voor „De rijke bra menplukker" en een heel mooie prent bij „De Musicus en de Rentenier". Van die bij Perraults „Contes de la mère l'Oie" bleef mij vooral bij een geestige „Riquet met de kuif", een griezelige „Chambre secréte de Barbe bleue" en een erg mooie compositie voor „Anna, zuster Anna" ook uit Blauw baard. Van het journalistieke werk memo reer ik de grote fraaie tekening van de beide clowns en het callïgrafisch mooie circuspaard met het springende clowntje. Verder een vignet uit „de Linie" met een Greco-achtig heerschap. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan, en zo heb ik toch nog wel het meest genoten bij de vrije tekeningen. Boven ligt een gave, ver doorgevoerde tekening in groene inkt van een oude boom met wat kleine figuurtjes, erg mooi. Verder hangen en liggen daar een rijtje aquarel len die eigenlijk allemaal heel mooi zijn. Apart noemen wil ik hiervan een naakt met even wat kleur op de geheven armen en wat bloemen in het donkere haar. Ook nog een bewegelijk gedane „Danseres met tambourijn". Beneden troffen mij in het bijzonder een landschap „Souvenir de Georges Michel", een intiem Spaar neland schapje in gewassen sepia en een illusierijk klein stilleven. Met een paar uitstekende modelstudies van badende vrouwtjes en een zeer mooi blad waarop twee meisjes met een baby op de arm wil ik deze opsomming besluiten. Prenen, die ook schrijver is, schijnt de laatste jaren meer te schrijven dan te teke nen. Toch hoop ik nog veel tekeningen van hem te zien. L. H. H. SCHUTTE. Weer brand op H.F.C.-terrein Voor de tweede keer in korte tijd is er brand geweest op het terrein van H.F.C. De brand die in de kleedkamer woedde, werd ontdekt door twee surveillerende agenten. Door de terreinknechten van de in de buurt gelegen tennisbanen is het vuur mét een slang op de waterleiding ge blust. De vloer en de zoldering van het ge bouwtje werden beschadigd. De politie stelt naar de oorzaak een onderzoek in. SCHEEPVAART Alhena, RotterdamBuenos Aires, pass. 16 Mrt Madeira. Aludra, RotterdamPerz. Golf, 18 Mrt te Aden. Delfland, 18 Mrt van Amsterdam te Buenos Aires. Groote Beer, BataviaAmsterdam 18 Mrt te Port Said. Kedoe, RotterdamJava, 16 Mrt te Port Said. Nieuw Holland, 18 Mrt van Sydney te Adelaide. Madoera, JavaAmsterdam, Mrt van Singapore. Mariekerk, Rotterdam- Japan 17 Mrt van Aden. Ruys, PenangMau ritius, 17 Mrt Sabang. Salawati, JavaAm sterdam pass. 16 Mrt Finisterre. Salatiga, New York—Java pass. 17 Mrt Perim. Socra tes, Chili—Amsterdam 17 Mrt van Cristobal. Stad Haarlem, Melilla—IJmuiden pass. 17 Mrt Ouessant. Tasman, 18 Mrt van Amoy te hongkong. Tjitjalengka, 17 Mrt van Hong kong naar Batavia. Triton, 17 Mrt van New York naar Curasao. Waterland, Amsterdam —Buenos Aires 17 Mrt te Las Palmas. Wa terman, 18 Mrt van Batayia te Tjilatjap; Willem Ruys, pass. 17 Mrt Socotra van Ba tavia naar Rotterdam. Averdijk, 18 Mrt van Londen te Antwerpen. Buys Ballot, Curasao —Antwerpen pass. 17 Mrt Azoren. Veendam, R'dam—New York pass. 17 Mrt Scillies. BINNENLAND De heer A. Kievit te Rotterdam is be noemd tot lid der Eerste Kamer in de vacature dr. Donkersloot (Partij van de Arbeid). Tegen de in- en uitbreker Gerrit B. uit Amsterdam, die door de rechtbank tot 3 jaar was veroordeeld, is in hoger beroep 6 jaar en ter beschikkingstelling van de regering geëist. Tussen Oirschot en Moergestel is drs.1 M. van Iersel, directeur der Kwattafabriek te Breda, met zijn auto tegen een boom ge- j reden. De heer Van I. werd uit de wagen geslingerd en zo ernstig gewond dat hij tij- dens zijn overbrenging naar een ziekenhuis in Tilburg is overleden. Te Leeuwarden zijn diploma's uitge- reikt aan die beroepschauffeurs in Friesland, die gedurende een jaar niet betrokken zijn geweest bij een verkeersongeval, waarvoor j hun een verwijt treft, noch een overtreding I hebben begaan, welke hun kan worden toe gerekend en die bovendien ten overstaan van een commissie blijk hebben gegeven van een behoorlijke kennis van de verkeers regels. Deze geen-ongelukken-wedstrijd" was uitgeschreven door de Vereniging voor Veilig Verkeer te Leeuwarden. De Amsterdamse rechtbank heeft heden vonnis gewezen in de zaak tegen vier recher cheurs van de Amsterdamse politie. Een hunner, die een groot bedrag van een zwarte handelaar uit Bussum had aangenomen, kreeg 1 jaar en 9 maanden. De drie anderen, die een deel van dit geld hadden gekregen, werden veroordeeld tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. HAARLEM EN OMGEVING Dr. A. F. J. Portïelje zal Zondagmorgen in het Rembrandt Theater te Haarlem de films inleiden en toelichten, die met zijn me dewerking zijn opgenomen in het aquarium van Artis, door de heer H. C. Verkruysen, oud-directeur van de School voor Bouw kunde. Ds. M. M. de Jong, Ned. Herv. predikant te Nieuw-Vennep, ontving een beroep naar Woerden. De heer J. Kerkvliet, koster van de Grote of St. Bavokerk is tijdelijk benoemd tot ontvanger der Ned. Herv. Gemeente van Haarlem. In een wïjkavond van Wijk VII der Ned. Herv. Gemeente van Haarlem, te hou den in het wijkhuis op 25 Maart, zal de Zwitserse predikant ds. F. Scherzer die ge werkt heeft op het eiland Sangihe in de zending spreken over zijn werk, toegelicht met films en projecties. Hij zal in het Neder lands vertellen. De Gereformeerde Vrouwenbond houdt zijn Bondsdag op 30 en 31 Mei hier ter stede. Dr. M. J. A. de Vrijer uit Rotterdam, die vroeger predikant bij de Ned. Herv. Ge meente van Bloemendaal was, is benoemd tot bijzonder hulpprediker bij de Ned. Herv. Gemeente van Hemmen. De heer R. S. Wierda, adjunct-direc teur bij de strafgevangenis te Haarlem is bij Koninklijk Besluit benoemd tot directeur tweede klas in vaste dienst bij het gevange niswezen met aanwijzing als standplaats Strafgevangenis Vught. De herdenking van het 300-jarig bestaan van de Nieuwe Kerk wordt gehouden in de avonddienst van 15 Mei. Verschillende predi kanten zullen het woord voeren. Het Gereformeerd Evangelisatie Zang koor. Haarlem Noord, houdt ter gelegenheid van zijn 12W-jarig bestaan op 29 Maart een samenkomst in de Kloppersingelkerk. Als feestredenaar zal optreden ds. J. van der Linde uit Den Haag, die vroeger predikant te Haarlem is geweest. Donderdagavond 24 Maart zal in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat in eèn Opwekkingssamenkomst spreken Lt-Commis- sioner A. C. Beekhuis van het Leger des Heils, die directeur van de Kweekschool voor Officieren van het Leger des Heils en Commandant_ in Ned.-Indië is geweest. Zijn onderwerp is: „Het nieuwe volle leven". Mej. Jettie Visser, sopraan te Hillegom zal enige liederen zingen. De Haarlemse Reddingsbrigade houdt Dinsdag 22 Maart haar jaarlijkse algemene ledenvergadering in restaurant Brinkmann, Grote Markt. De agenda vermeldt onder meer de bespreking van het zomerprogram- ma en een eventuele verhoging der con tributie. Heemstede Geslaagde avond van Jackie-commissie Ten bate van het Gereformeerde Jeugd huis hield de Jackie-commissie Donderdag avond een bijeenkomst in het Verversings huis „Groenendaal". Medewerking ver leenden het Heemsteeds Fanfarekorps „Excelsior", de heer A. de Gier (tenor), de heer G. v. Bakel (piano) en de reciteer- club „Onder Ons". Na het openingswoord van de heer K. v. Aalst bracht „Excelsior" enige pittige nummers ten gehore. De heer A. de Gier, begeleid door de heer Van Bakel, zong enige nummers, waarmee hij veel succes oogstte. De reciteerclub „Onder Ons" bracht het bekende toneelstukje „Cel 13 is vrij" voor het voetlicht. Daarna gaf „Ex celsior" enige marsen ten beste, ditmaal begeleid door het geklepper van honderden kienplankjes. Deze avond werd gekiend waarvoor mooie prijzen beschikbaar wa ren gesteld. De stemming bleef er tot het laatst in. Aan het slot werd nog een uit eenzetting gegeven van het doel van de Stichting Jeugdhuis. Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie Holl Amerika Lijn Deli Maalschappi) H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Biliton Mij. II Slotkoers gisteren 284% 228% 220% 155% 257 109% 159% 160 133% 150% 140% 150 104 325 Openings koersen 287% 227% 219 155% 132% 149% 139 Bloemendaal aanvaardt schenking gedenkteken In de Donderdagmiddag gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Bloe mendaal heeft ir. De V a s s y (Arbeid) dank gebracht aan B. en W. voor het uit brengen van een rapport over de verde ling van het bouwvolume. Op het ogenblik kan er weinig gebouwd worden, maar voor de toekomst zijn de richtlijnen, in het rapport genoemd, van belang. Mr. Vliegen (Arbeid) merkte naar aanleiding van de mededeling van B. en W. over de verbetering van de voetpaden in het villapark „Duin en Daal" op, dat het college overtuigd is, dat spoedig tot verbetering moet worden overgegaan. De gemeente mag echter niet vergeten, dat als een ongeval gebeurt, zij aansprakelijk gesteld kan worden. Daarom gaf spreker B. en W. in overweging die plaatsen te herstellen, welke daarvoor in aanmerking komen. De heer Daams (WD) diende een motie in, waarin aangedrongen wordt Jfö het belang van de volkshuisvesting te be vorderen, dat „Wildhoef" zo spoedig moge lijk gebruikt wordt voor de oorspronkelijke bestemming. Burgemeester jhr. mr. 'C. J. A. d e n T e x was van mening, dat met de motie weinig bereikt zal worden. Er moet op gerekend worden, dat als de Stormschool opgeheven wordt de woningen van de officieren nog niet vrij komen. Mogelijk worden die be stemd voor andere officieren, omdat Haar lem een garnizoensstad is. Ook kunnen ze bestemd worden voor de officieren van het Marine-hospitaal. Met de stemmen van mevrouw Fahren- fort, de heren Bier en Daams voor werd de motie verworpen. B. en W. werd een crediet verleend van 5.250 voor verdere verbetering van het sportveld aan de Vrijburglaan. Vastgesteld werd een nieuwe salarisverordening voor het gemeentepersoneel en een verordening tot aanwijzing van en verhuring van dienstwoningen. Besloten werd de gemeen te bij de aanstaande verkiezingen niet in kieskringen te verdelen. Tot onbezoldigd ambtenaar van de Burgerlijke Stand werd benoemd mr. H. W. Vliegen. De vergadering aanvaardde de schen king van een bedrag voor het oprichten van een monument voor de doden uit de laatste oorlog. Het zal geplaatst worden achter de Nederlands Hervormde Kerk te Bloemendaal. De voorzitter dankte allen, die hun medewerking hebben verleend. Mevrouw Fahrenfort (WD) vroeg of advies gevraagd zal worden aan de winkeliers en de huisvrouwen, als bepa lingen gemaakt worden, welke verband houden met de winkelsluitingswet. Tenslotte deelde de voorzitter mee, dat op Zaterdag 26 Maart om twaalf uur een herinnerings^teen aangebracht zal wor den in één van de nieuwe arbeiderswonin gen, welke op het ogenblik in Vogelenzang gebouwd worden, v .v v zijr D ber< tiscl na c rust liar< Reu M tair behi tiscl

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6