Vóór Pasen „Het pact bevat geen geheime clausules of overeenkomsten" De vergroting van „Groenendaal' Predikbeurten Het leerlingen-aantal bij het Lager onderwijs in Haarlem Amerikaans Plastic Kunstgebit ZATERDAG 19 «ÏAART 1949 HAARLEMS DAGBLAD Minister Bevin: Heemstede Wij zijn aan een grool avontuur begonnen" Emest Bevin, de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in een ver klaring aan het parlement naar aanleiding van het Noord-Atlantisch verdrag gezegd, dat het verdrag geen geheime clausule be vat. „Geen land, dat onschuldig is aan aggressieve bedoelingen, oehoeft ook maar de geringste vrees of ongerustheid te koes teren. Dit verdrag is een zuiver defensieve regeling voor de gemeenschappelijke vei ligheid van de landen, die zich aansluiten. Het richt zich tegen niemand. Indien wij er van worden beschuldigd, dat wij ons aan een scharen tegen enig land of enige studeer de tekst. Dit is een historische gebeurtenis. Het is zeker een van de groot- groep van landen, zeg ik eenvoudig: be ste stappen naar wereldvrede en veiligheid die sinds het einde van de eerste wereld oorlog zijn genomen. Mijns inziens kun nen wij zeggen, dat deze overeenkomst het begin van een nieuw tijdperk van samen werking en begrip betekent". Bevin sprak in een radiorede over de „voortdurende propaganda van die com munistische regeringen tegen het Westen, die een voortdurende campagne van agi tatie voeren, welke er op berekend is het economische leven te ontwrichten, Europa te verhinderen tot rust te komen en een toestand van chaos "te scheppen, opdat de wil van het Kremlin zou kunnen worden uitgevoerd en geheel Europa in slavernij gebracht". De gehele conceptie van het verdrag moet worden beschouwd als een concrete uitdrukking van het identieke standpunt, dat de Westelijke landen reeds lang inne men. Het is gebaseerd op een gemeen schappelijke erfenis en beschaving van hun volken. Het is gegrondvest op de be ginselen van de democratie, individuele vrijheid en het heersen van recht tussen de landen. Er zijn geen geheime clausules, geen geheime overeenkomsten". „Het pact ontzegt de Sovjet-Unie niet het recht haar eigen systeem te hebben. Het probeert niet '.e interveniëren, maar evenzeer verzet het zich tegen het recht van enige mogendheid met aggressieve be doelingen onze instellingen te vernietigen, ons in slavernij te brengen of een toestand te scheppen, die hen in staat zal stellen de politie-staat in te voeren of de listen uit te voeren, die in zoveel andere landen wor den toegepast. Ik twijfel er niet aan, dat er een zeer intensieve propaganda tegen het pact zal worden gevoerd. Wij zullen van expan sionisme worden beschuldigd wij zullen van alles worden beschuldigd". Bevin besloot: „Wij zijn heden aan -en" groot avontuur begonnen. Ik geloof, dat het uiteindelijk zal helpen de universele vrede te vestigen". Radiorede van Acheson. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acrffeson, heeft in een radiorede voor het gehele land verklaard: ,.De landen, die zich aansluiten bij het Atlantisch pact, weten dat oorlog niet be taalt. Andere zijn wellicht niet zo diep „noemde het Atlantisch Pact het voor- hiervan overtuigd als wij. Het Noord-At lantisch pact moet helpen hen te overtui gen." Zich in het bijzonder richtend tot „die volken, wie de ware kennis van de demo cratische regering misschien is onthouden' zei Acheson: „Dit land is niet voornemens oorlog te voeren tegen wie dan ook. Het zoekt geen oorlog, het heeft een afschuw van oorlog. Het acht oorlog niet onvermijdelijk. Zijn politiek wordt ontworpen met het speciale doel met vreedzame middelen de geweldige tegenstellingen te overbruggen die de in ternationale gemeenschap op het ogenblik benarren". „Frankrijks hoop vervuld' In een radiorede tot het Franse volk heeft Robert Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, verklaard, dat Frank rijk thans krijgt, waar het tussen beide oorlogen op gehoopt had: een Amerikaans aanbod van onmiddellijke hulp bij de de fensie en een garantie van bijstand in ge val van oorlog. Hij zeide, dat de landen van Oost-Europa 23 onderlinge verdragen hadden gesloten en hij vroeg zijn luisteraars of het niet algemeen bekend was, dat de Westelijke geallieerden in vertrouwen op de gemeen schappelijke overwinning en in de oorlog geboren vriendschap hun troepen gedemo biliseerd hadden en hun bewapening ver minderd, terwijl de Oost-Europese landen dit niet hadden gedaan. „De Franse regering zal met een vol komen onbezwaard geweten dtf instrument van vrede en veiligheid tekenen en voor ratificatie voordragen", aldus besloot Schu- Russisch commentaar Een bericht van de correspondent van het nieuwsbureau Tass te Washington is de eerste Russische reactie op de publica tie van de tekst van het Atlantisch Pact. „De verklaring van de Russische minister van Buitenlandse Zaken, die 29 Januari 1949 is gepubliceerd", aldus dit bericht, naamste wapen van de aggressiepolitiek der leidende kringen in de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië. De tekst, die zo juist gepubliceerd is, bevestigt deze me- nirig volkomen". „De opstellers van dit Pact", zo gaat de correspondent van Tass te Washington verder, „trachten achter mooie woorden over de vredelievende doeleinden die men nastreeft, en over de trouw aan het hand vest van de UNO, het duidelijk aggressief karakter van het Atlantisch Pact te ver bergen, ofschoon dit onverenigbaar is met het handvest van de UNO. De gepubliceer de tekst bewijst, dat het Pact een politiek en militair karakter heeft, daar het de vereniging der strijdkrachten van de part ners vaststelt met het oog op een gezamen lijke militaire actie". De correspondent besluit: „De tekst van het Pact laat geen twijfel wat betreft het doel: de reactionnaire kringen in de Ver enigde Staten en Groot-Brittannië wensen een reeks staten als bruggehoofden en militaire bases te gebruiken om hun ag gressieve doeleinden te bereiken". De hulpbronnen der Sovjet-Unie en die der „Atlantische landen" Een vergelijkend overzicht van de hulp bronnen die de landen van het Atlantisch pact ten dienste staan en die waarover het Sovjet-blok kan beschikken, toont aan dat de twaalf landen, die naar verwacht wordt tot het Atlantisch pact zullen toetreden, aanmerkelijk „rijker" zijn Bij de cijfers die wij hieronder publice ren, moet echter de reserve worden ge maakt, dat zij moeilijk te controleren zijn voor zover zij Rusland betreffen. Bij de verschillende rubrieken geven wij eerst de cijfers voor de Atlantische mogendheden en dan die van het Sovjet-blok. Bruto-tonnage oceaanschenen: 4.148.600 —1.671.000. Steenkoolproductie (over 1947): 980.500.000 ton404.700.000 ton. Staalproductie (over 1947): 112.500.000 ton—31.300.000 ton. Olie-productie (over 1946): 1.741.957.000 barrel—201.733.000 barrel. De Atlantische mogendheden hadden in 1947 40.924.070 motor-voertuigen in ge bruik. Het Sovjet-blok slechts 1.427.467. Globaal genomen kan men zeggen dat de Atlantische mogendheden bijna over 34 maal zoveel scneepstonnage beschikken als het Sovjet-blok, dat hun olie-productie acht maal zo hoog, hun steenkoolproduc tie meer dan tweemaal zo hoog en hun staal-produetie meer dan driemaal zo hoog is als die van de Sovjet-Unie en haar sa tellieten. Huisbroeitentoonstelling In het R.K. Verenigingsgebouw te Heem stede werd Vrijdagmiddag de Huisbroeiten toonstelling van School- en Werktuinen geopend. Dank zij de goede zorgen van de jury bestaande uit de heren J. F: Dix Sr. en H. Walet, had men er met eenvoudige middelen een aardige show van gemaakt. De burgemeester van Heemstede, jhr. J. P. W. van Doorn, wethouder Disselkoen en de heer J. v. d. Velden, inspecteur van het L.O., wai-en onder de aanwezigen. De heer J. Stavenga, hoofdleider van de Heemsteedse School- en Werktuineh, memoreerde in zijn openingswoord, dat het vooral aan het streven van wethouder Disselkoen is te danken dat een oude tra ditie is hersteld. Wethouder Disselkoen hield een toe spraak waarin hij er op wees, dat heden na een lange onderbreking deze tentoon stelling weer gehouden kon worden. Toen spreker de zaal binnenkwam, was hij ver heugd bij het zien van zoveel frisse kleu rige bloemen, maar nog groter werd zijn vreugde bij het zien van zoveel jonge frisse mensen die deze bloemen hadden gekweekt, want jonge mensen en bloemen horen bij elkaar. Daarna liet spreker de wisselprijs zien, een zilveren embleem waarin als motieven een hyacint, tulp en narcis zijn verwerkt, rustende op een voetstuk, dat ruimte biedt voor twaalf inscripties. Voorts was een aantal boeken ter beschikking gesteld. De wisselprijs werd gewonnen door de St. Antoniusschool. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: D. H. Dros en E. F. Reinders; A. G. Prins en J. E. Meijer; D. Jacobs en G. T. Lukkien. GEBOREN: Joost George Frederik, z. van W. G. F. Bordes en van J. P. Snijder; Ronny, z. van A. Strijbis en van J. T. Geutskens; Petrus Theodorus Maria, z. van A. van der Weiden en van A. M. Horstman. OVERLEDEN: A. M. PlaisierWusten- hoff,, 63 j.; C. B. Nordemann, 51 j.; D. Vader, 70 j.; Wed. C. E. OverhausHageraats, 80 j.; D. J. Schulte, 80 j.; C. W. C. Daamen, 57 j. GETROUWD: A. J. Parmentier en A. A. Baumeister; H. Visser en A. J. Koper; J. A. Admiraal en L. H. M. Jansen; L. Sloots en I. E. Six: P. J. Bon en A. Booms. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: dr. P. M. v. d. Gugten, Heemst. Dreef 37, tel. 29903; dr. J. G. M. v. Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 28377: dr. A. Lr C. v. Lier, Pieter A'ertszlaan 6, tel. 29875. Wijkverpleging: Zuster v. d. Hoek, Heemst. Dreef 158, tel. 29464. Geopende Apotheek: Heemst. Apotheek. Binnenweg 98. tel. 28197; Aerdenhout Apo theek, Zandv. laan 164, tel. 26772. Bennebroek ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt waar genomen door dr. straatweg, tel. 300. H. J. Steenge, Rijks- Italiaanse Kamer geeft de Gasperi haar vertrouwen De Italiaanse regering heeft van de Ka mer het vertrouwensvotum gekregen, waarom zij verzocht had voor het aanvan gen van de besprekingen met het oog op Italië's toetreding tot het Noord-Atlantisch pact. Pieti-o Nenni. voorzitter der meerder heidssocialisten, heeft verzocht om ontbin ding van de Italiaanse Kamer van Afge vaardigden en het houden van nieuwe ver kiezingen om het land zelf te laten beslis sen, of Italië zich bij het Atlantisch ver drag zal aansluiten. Het vertrouwensvotum kreeg een meer derheid van 172 stemmen. De uitslag van de stemming was 342 stemmer, vóór. 170 stemmen tegen en 19 onthoudingen. Toen het resultaat van de stemming was bekend gemaakt gingen af gevaardigden, die de regering steunen, en afgevaardigden van de oppositie elkaar te lijf. Het handgemeen duurde tien minuten ■waarna de afgevaardigden de zaal ont ruimden en de zitting schorsten. Het Engelse slagschip van 30.000 ton de „T^elson" heeft Donder dag zijn laatste reis ge maakt met bestemming naarlnverkeithing Baai in Fifeshire, waar het op een der grote wer ven gesloopt zal wor den. Het machtige oor logsschip, aan boord waarvan onder meer de 'overgave van Italië en een deel van de capitulatie van Japan ondertekend werden,op weg naar de snijbran ders en de slopers hamers. Het zware scheepsgeschut, de luchtdoelkanonnen en de kostbare richtmid- delen en vuurleidings- apparatuur zijn reeds gedemonteerd, zoals duidelijk op de foto te Meer dan ooit tevoren maakt Heemslede zich op om dit voorjaar de goede gastvrouw te zijn voor duizenden bezoekers uit Haar lem of uit de verdere omgeving. In de talloze bloemperken van de Heem- steedse Dreef en van de overige openbare plantsoenen zijn ruim honderdduizend tul pen en bijna twintigduizend hyacinten uït- geplant die nu reeds allerwege boven de grond komen en in de eerstvolgende maan den een ongekende kleurenpracht in het stadsbeeld zullen brengen. Maar het beste wat Heemstede dit voor jaar aan zijn bezoekers te bieden heeft, is toch de nieuwe bos-aanwinst: .Meeren- berg", dat met een oppervlakte van 27 h.a. tezamen met Groenendaal een aaneenge sloten bosterrein vormt van 76 h.a.! Meerenberg heeft de laatste vijftien jaar heel veel geleden, allereerst door onvol doende onderhoud, verder door het vanda lisme van de Duitse soldaten, die er ge legerd waren, en door het clandestien om hakken van tal van bomen, die in de be ruchte hongerwinter als brandstof moesten dienen, terwijl tenslotte kampeerders ook nog al wat schade veroorzaakt hebben. Vooral een van de schilderachtigste ge deelten van het bos, de z.g. Konijnenberg, een heuvel, die met hoog geboomte be plant is, heeft het<rnoeten ontgelden. Het zal zelfs wellicht onvermijdelijk zijn om dit deel grondig te reorganiseren en voor lopig voor het publiek af te sluiten. Verschillende kleinere gedeelten zijn in de afgelopen maanden door'de Plantsoen dienst terdege onder handen genomen: hiel en daar zijn nieuwe wandelwegen aange legd. op andere punten daarentegen zijn vroeger bestaande voetpaden juist in een nieuwe beplanting weggewerkt. De grote, brede laan, die goeddeels even wijdig loopt met de grens van Groenendaal, eindigt diep in het terrein bij de grote vijver. Hier is een ruim zitterras aange legd, terwijl de vijver zelf is uitgediept; door een en ander is een fraaie waterpartij ontstaan, die voor veel bezoekers een bij zondere aantrekkelijkheid zal blijken te hebben. Aan het andere einde van deze laan, bij de Herenweg, is op een hoog bin- nenduin een uitkijk-plateau aangelegd, waar enkele rustieke banken tot zitten noden en vanwaar te genieten valt van een schitterend vergezicht over bollenvelden en ver geboomte. In dit Westelijk deel van het nieuwe bos bevinden zich enkele percelen eikenhak hout die tezijnertijd vervangen zullen wor den door eikenbos maar ook een perceel oud bos met hier en daar zeer zware bo men. Hier is nog een aardige waterpartij met een vriendelijk boswei-tje, dat bij uit stek geschikt zal blijken voor pic-nics. Meer naar het Zuidwesten liggen enkele percelen essenhakhout en essenbos, door sneden door enkele wegen, waarlangs ge mengde coniferen zijn geplant. Noordelijk van de grote oprijlaan, tegen de grens van Groenendaal en van Bosbeek liggen enkele percelen open bos met veel jonge berken en Larix, afgewisseld met beuken. Geheel naar het Oosten, naar de zijde van de Glipperweg, wordt de beplanting ijler. Hier liggen ook de oude gebouwen, die ten dele als opslagplaatsen in gebruik zijn, en aan de noordzijde de z.g. oranjerie. De Duitsers hebben dit oude bouwwerk tijdens de bezetting als paardenstal ge bruikt, of liever: misbruikt! terwijl zij er de gehele binnenbetimmering uit- sloopten. Alleen het fraaie koepelvormige plafond van het theehuis, d.i. het midden stuk van- de oranjerie, bleef gespaard. De oude glasruiten werden als schietschijf ge- Wat Meerenbergte bieden heeft bruikt en daarmede moedwillig vernield. De restauratie van dit gebouw zal niet gemakkelijk cn zeker vrij kostbaar zijn. Naar wij' vernemen wil het gemeentebe stuur hiermede wachten tot een goede be slemming voor dit gebouw zal zijn gevon den, opdat herstel, verbouwing en nieuwe inrichting dan zullen kunnen samenvallen en dubbele uitgaven vermeden worden. Wij hebben reeds bericht, dat de offi ciële openstelling van Meerenberg op Dins dag 12 April a.s. zal geschieden. Het ge meentebestuur is voornemens deze open stelling te doen geschieden op een zo plech tige, maar levens zo feestelijke wijze, als met de betekenis van dit nieuWg recreatie oord voor Heemstede en voor de gehele omgeving in overeenstemming is. Lisse Een Oranje-Comité In de zaal Van Riel was Vrijdagavond een vergadering belegd, waarbij uitgeno digd waren de vertegenwoordigers der Buurtverenigingen, met het doel het op richten van een Oranje-Comité dat de vie ring van de Koninklijke feestdagen ver- zox-gt. Deze bijeenkomst werd gepresideerd door de heer F. van Leeuwen, die in het kort meedeelde om welke reden het be staande comité is ontbonden. In de ver gadering bleken voorstanders te zijn om een Oranjevereniging op te richten. Na uitvoerige discussie besloot men voorlopig als comité in samenwerking met de Buurt verenigingen deze zaak te behartigen. .,De Waternimf' (City). Men heeft onlangs deze „Bathing Beauty" drie weken lang in een andere bioscoop kunnen bewon deren. Het verwondert ons niet, dat zij te ruggekeerd is. Men kan deze geestige show- film. die ook de jazz-liefhebbers het volle pond geeft, gerust nog eens gaan zien, al was het alleen maar om de kostelijke grap pen van de komiek Red Skelton. „Een kind klaagt aan" (Lux or). Wanneer wij op deze voortreffelijke film iets af te wijzen zouden hebben, dan is dat hoogstens het onbegrip van de vertaler, die „Fallen idol" met bovenvermelde akelig- pathosvolle titel afdeed. Dat kind klaagt namelijk volstrekt niet aan. Het heeft al leen éen van de teleurstellingen ondervon den die van zijn dromenwereld een echte wereld zullen maken. Het kind in kwestie is het zoontje van de Franse gezant in Lon den, dat een kinderlijke adoratie heeft op gevat voor de butler-des-huizes, die deze adoratie met grote tederheid en wijsheid tegemoet komt. Hij doet dat tot zijn eigen huwelijks-problemen hij is getrouwd met een vrouw die van iedere tederheid en wijsheid volslagen gespeend is en heeft daarbij zijn hart verloren aan een typiste van dé ambassade teveel voor hem wor den. Wanneer zijn vrouw hem betrapt bij een heimelijke ontmoeting met het Franse meisje ontstaat een ruzie, die daarmee ein digt dat zij een fatale val van een trap doet. Het kind dat van deze hele geschiedenis getuige is en voor het eerst geconfronteerd wordt met levensproblemen, waarvan het nog nooit gedroomd heeft, vlucht dan ont zet de nacht in. Maar zo groot is zijn loyali teit dat het zelfs probeert met leugens zijn ideaal dat van de piëdestal is gevallen te redden, in casu de butler te behoeden voor een veroordeling wegens doodslag die hij overigens niet eens gepleegd heeft. Carol Reed heeft deze film. die voor de zoveelste maal het Engelse meesterschap over subtiele problemen bewijst, gemaakt met een menselijkheid en een vindingrijk heid, die men in de huidige film-industrie helaas maar zelden aantreft. Het is nooit teveel en nooit te weinig wat hij geeft, hij doceert nergens en treft alleen met dodelijke zekerheid aldoor de gevoelige plek. Dat hij daarbij de beschikking had over Bobby- Henry, een „wonderkind" dat verre blijft van de suikerige schepsels van Hollywood en met gevoelige intelligentie over de moei lijkste opgaven heen komt en over Ralph Richardson als butler, heeft het hem zeker gemakkelijker gemaakt. Michèle Morgan als typiste kon ons iets minder bekoren. Haar uit de toon vallen kan echter worden geëxcuseerd,daar zij dat als Franpaise in dit Engelse milieu mocht doen, zonder aan de realiteit afbreuk te doen. W. L. B. „Vrouwen in de nacht" (Palace). Zeer nadrukkelijk wordt aan het begin van deze film medegedeeld dat de gegevens voor het scenario ontleend zijn aan „bijzonder geheime documenten" uit de Amerikaanse oorlogsarchieven. Op grond hiervan hadden we allerlei opzienbarende onthullingen vei-- wacht, maar in plaats daarvan kregen we een nogal sensationele spionnage-historie te zien welke zich onder een permanente regen van Amerikaanse bommen afspeelt in een club van Duitse en Japanse officie ren in Sjanghai, waar meisjes hun onvrij willige medewerking moeten verlenen bij de „gezellige" avondjes, die deze heren or ganiseren. "Tot de verdere opwindende ge beurtenissen behoren moorden, schietpar tijen en Japanse pogingen om de Duitsers het geheim van een „kosmische straal" te ontfutselen. De meisjes, geassisteerd door een als Duitse majoor vermomde Ameri kaan spelen daarbij een soms actieve, soms passieve rol. Tot besluit vliegt de hele club de lucht in en slechts de Amerikaan en zijn geliefde komen er heelhuids af. We geloven graag dat meisjes in officiers clubs in Sjanghai heklinnen zijn geweest. Maar als Hollywood met deze film beoogde, ons daarvan te overtuigen, is het zijn doel voorbijgeschoten. S. K. „Gedoemd te sterven" (Spaarne) is gelukkig niet half zo erg als de titel doet vermoeden. De hoofdrollen in deze nog al melo-dramatische driehoeks-affaire die het Rusland van 1916 tot kleurige achtergrond heeft, worden vertolkt door de onvergete lijke Franse acteur Harry Baur en de Brit se film-Hamlet. Laurence Olivier, zodat men althans wat het spel betreft volop waar voor zijn geld krijgt. Voor de liefhebbers van spanning en sensatie valt er bovendien te genieten van veel spionnage en kanon gebulder. Het programma wordt aangevuld mei een Wild Westfilm, die vooral kwaliteiten heeft waar zij op gemoedelijke wijze met zichzelf de draak steekt. H. C. „In 't geheim getrouwd" (FransHals) Als men goed in gedachten houdt, dat „In 't geheim getrouwd" zich afspeelt in Amerika, waar het mogelijk is zich ieder ogenblik van de dag naar een vrederechter te begeven om te trouwen en waar jonge lui een verbintenis kunnen aangaan zonder- dat de ouders op de hoogte zijn, dan kan men met genoegen het verhaal volgen van Shirley Temple en Jerome Courtland, die in allerlei moeilijkheden geraken, omdat na verloop van enige tijd uitkomt, dat één van hen reeds getrouwd is. De ouders van de bruid en bruidegom hebben echter onenig heid en de verwikkelingen nemen steeds toe. Een aantal familieleden, waarvan er enkelen spoedig kwaad worden, als iemand van de andere familie een poging onder neemt minder prettige opmerkingen te maken, zorgt voor de -vrolijke noot. A. O. „Weekend in Waldorf hótel" (Rem brandt-theater). New York's be roemde hótel-wolkenkrabber Waldorf Asto ria is het middelpunt van een verhaal, waarvan compositie en verwikkelingen duidelijk Vicky Baum's productieve geest verraden. Een aantal gasten, al of niet in relatie staande met elkander, wordt door de camera gedurende een week-eïnde ach tervolgd en de stem van de onzichtbare commentator zegt aan het einde opgewekt: „Zo ziet men wat er in zo'n week-einde al niet gebeuren kan in Waldoi'f Astoria". Daarmede is de draagwijdte van deze film (en van Vickv Baum's boek dat er de stof voor leverde) duidelijk getekend. Het is de som van een aantal kunstig in elkander verweven eenvoudige en menselijke avon turen, beleefd door figuren die elk voor zich een mensentype vertegenwoordigen. Zij worden in Waldorf Astoria langs en naar en van elkander af gevoerd som migen van hen vinden er in dit week einde het geluk dat zij onbewust zochten, anderen- vinden er de straf voor de boze plannen die zij temidden van luxe en com fort in hun hotelkamer smeedden. Er is een goede dosis humor gemengd in dit samen stel van belevenissen en ontwikkelingen, een goede dosis sentimentaliteit ook overi gens en daarmee zijn de voornaamste kwa liteiten van deze rolprent opgesomd. Over kwaliteiten gesproken: Bij het voorprogramma kan men de uitslag van de laatste Holland—België match vergelijken met de prestaties die de rode en. oranje- duivels op het groene veld gelevérd heb ben. J- L. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. Zaterdag 7.30: Consistorie, ing. Oude Groenmarkt. Avondgebd. Ds. C. P. Hoekema. Zondag 10: Ds. L. Brink. Velsen. 4: Liturgische Godsdienstoefening voor Doof stommen en Slechthorenden in de Consisto rie. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. E. Pot. Bevestiging van lidmaat, H. Av. 7: Jeugddienst. Ds. G. Lans. Amsterdam. Noorderkerk, Velserstraat. 10.30: Ds. G, Mol, Heemstede. 7: Ds. E. Dijkhuis. Oosterkerk Zomerkade. 10 en 7: Ds. A. J. van Rhijn. Bakenesserlterk, Vrouwestraat. 9.30; Kin- derkerk. Ds. E. Dijkhuis. Kapel Bethesda Sa- repta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Mw. A. Wakker-de Wijs. 10.45: Ds. J. van Nieu- wenhuijzen. Heemstede. Diaconessenhuls, Hazepaterslaan. 4.15: Dienst. Rusthuis, Jans straat. 10.30: Ds. E. Dijkhuis. Jeugdkapel: Noord Wijkh. Molenaerstr. 10.30: Dhr. Jong kind Oost Wijkgebouw Oosterkerk 10: Dhr. D. Boer. West Wijkgeb. Leidsestr. 10: Mej. Jo Timmer. Centr. Consistorie Gr. Kerk 10: Dhr. F. H. Geurseri. Ver. van Vrijz. Her vormden. Jacobstraat 6. 10.30: Ds. J. de Graaf. Egliso Wallonne, Begijnhof 30. Di- manche 20 Mars a 10 h. 15: Service, présidé par le pasteur E. Jordan, a 19 h. 45: Réunïon de Jeunesse. Le pasteur E. Jordan sur l'Evan- gélisation en France. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: Dhr. W. F. Staalman. Huizen. Zuiderkapel, Zuiderstr. 15. 10: Dhr. H. C. van der Flier. Evangelist te Enschedé. 5: Dezelfde. Evangelisatiesa menkomst. 7.45: Jeugdbijeenkomst o.l.v. H. v. d. Brink. Opwekkingssamenkomsten, Zui derstraat 15. Donderdag 8: Lt.-Commissioner A. C. Beekhuis van het Leger des Heils. Zang door Jettie Visser, sopraan. Vrije Evang. Gemeente, Bakenessergracht. 9.30 en 5: Ds. D. J. D. du Fossé. met zangkoor. Ned. Herv. en Mevrouw Bosveld Ned. Chr. Gemeen- schapsbond. Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst. Pinkstergemeente. Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Samenkomst. Ver gadering van Gelovigen, Jansstraat 85. 10: A. Ramakers. (Broodbrekcn). Gemeente des. Heren, Lange Molenstr. 22. 10 en 5: Samen komst. Gemeente van Christus, Jansstr. 85. 10.30: Eredienst en Preek. 8: Samenkomst.' Kerk van Juzus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Ged. Oude Gracht 47. 5: Zondagavondvergadering. Gemeente Gods Jansstraat 85. 10: Samenkomst. Christian Science, Jansstr. 74. 10: Ned. Taal. 11.15:: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendings kerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Gods dienstoefening. Universele Eredienst (Soefi- Bewegïng) Nassauplein 8. Geen dienst.. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", Jans straat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Mevr. L„ Servaes Smits-Peletier. Overveen. Broedergemeente. Parklae.n 34, Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 7: Ds. Schutz. Bijbellezing, Jansstr. 85. Vrijdag 8: A. Ramaker. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. J. de Jong. Immanuëlkcrk. 10: Dr. H. v. d. Loos. 7: Dezelfde. Bijzondere dienst. Ned. Prot. Bond, Berkenstr. i0. 10.30: Ds. H. Jansen, te Heemstede. Ver. Doopsgez, I Gemeente, in de Noorderkapel Minahassa- i straat. 10.30: Ds. Daalder. Gcrcf. Kerk. Noord- Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. L. Hoorweg Jr 5: Ds. J. W. Siertsema. Christ. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. Leeu- 2 weriklaan. 10: Ds. J. E. Drost. Relig. Kring, Eikenl. 5. 10.30: Dr. J. v. d. Griendt. Bussum, HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op 1 het Wilhelminaplein. 10: Ds. H. Bartlema. t 7: Ds. J. E. Drost, Aerdenhout. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. F. R. A. Henkels. 7: Ds, j- J. W. v. Nieuwenhuijzen Christ. Lyceum c (ing. v. Merlenstr.) 10.45: Ds. W. J. van El-i den, Haarlem. Prinsessekadc 3 10.30: Jeugd-1 kapel. Jeugdgebouw a. d. H. Dreef 10: Dhr. J R. Oostra. Jeugdkapel. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. IC. Boersema, Hv„ Lei- z den. Doopsgez. Kring, geb. Volksbond. Hst k Dreef. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. Hst. Geref, r Kerk. Chr. Lyceum. 9: Ds. de Ruig. 5: Ds z Boeyinga. Koediefslaan. 10: Ds. A. Dondoxp 5: Dr. P. J. Richel Camplaan 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. A. Dondorp. Geref. Kerk. He- renweg 111 9.30 en 4.30: Ds. M. Vx-ieze. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. 0 W. M. Maas. 11 BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. J. H. Stelma. Ned. Prot. Bond, Potgie- öi terweg 4. 10.30: Prof. Dr. L. J. van Holk, u. Rem. Leiden. Opwekkingssamenkomst in tv Schapenduinen. Brederodelaan 57. Donder- ,v dag 8: H. v. d. Brink. Geref. Kerk. 9. 10.30 en t 3.45: Dr. J. L. Koole. Vrije Katholieke Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. 111 OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Cb 111 de Beus. 7: Ds. Joh. Bronsgeest, Jeugddienst d( Geref. Kerk. 10 eix 5: Ds. Mr. D. E. Mulder! te Leiden. I ge SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Dj G. van Wijngaarden. IJmuïden. „De Toorts' Duinweg. 10: Ds. P. A. Tichelaar. Ned. Herv. lil Evangelisatie. Parklaan 34. Woeixsdagavond Kapel 5: Dhx\ H. W. Hofmeester. Hilversum] .30: Ds. P. Zand. v. Delft. Evang. Lutherse Gemeente, Witte Herenstr. 10.30: J. Ritzema Bos. proponent van 's Gravenhage. Ver. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Ds. Lecndertz Renxonstr. Gereform. Gemeente. 10.30: Dr. J. W. Hex-fst. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Wilhelminakerk. 10: Ds. J. W. Siertsema. 5: Ds, P. de Ruig. Zuid-Oosterkerk 10: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Ds. J. A. van Arkel. Geref. Kerk. Begijnhofkapel 10 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente onder 't Kruis, Bakenes sergracht 63. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink van Rotterdam. Oud-Geref. Gemeente, Oudé Gracht 47. Maandag 7.15: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds. H. Bakker, van A'dam. 8: Jeugdsamenkomst (geb. Salem). Leger des Hciïs, Schagchelstraat 26. 10: Heiligings- dienst, 8: Veiiossingssamenkomst o.l.v. Maj. Christ. Geref. Kerk. 3: Ds. J. C. Maris. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost Ve Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. West Kon. Emmaschool. Raafstraat 10: Ds. E. Sa- In raber. Jeugddienst. 5: Ds. G. H. v. d. Woord, y/; Bidstond voor het gewas. Evangelisatie ,ja Bethel, Oost Kolk. 10: Dhr. H. de Wachter, -1., uit Beverwijk. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds, afi A. J. Kromhout. be HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 en H tot Ds. Salver da. Ve: NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. Dorp sla 9.30: Ds. J. Breeuwsma, H. Doop. 3: Ds. M, }-e M. de Jong. Abbenes 9.30: Ds. G. Koch, »-e. Haax'lem-N. 3: Ds. J. Breeuwsma. Bethel. 10; Ds. M. M. de Jong. °f. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dhrj a11 A, C. Brörens. 7: Ds. Mijnarends, Amstels sta veen, Jeugddienst. Vergelijkingen tussen openbaar-en bijzonder onderwijs Aan de Statistische Gegevens der ge meente Haarlem ontlenen wij de volgende cijfers over het aantal leerlingen bij het Lager- en Voortgezet Lager onderwijs: 1948 1949 1938 Gewoon en voortgezet lager onderwijs Openb. scholen 5245 5238 Bijz. scholen 10869 10770 Uitgebreid lager onderwijs Openb. scholen 1023 994 Bijz. scholen 1526 1637 Buitengewoon lager onderwijs 5740 9474 849 1304 Openb. scholen Bijz. scholen Totalen: Openb. scholen Bijz. scholen 442 177 6710 12572 400 175 176 12582 6878 10954 Bij deze statistiek is geen rekening ge houden met het aantal leerlingen dat de Rijksleerschool (verbonden aan de Rijks kweekschool voor Onderwijzers) bezocht. Dit is ook een inrichting voor openbaar onderwijs. Deze school telt op dit ogen blik 260 leerlingen. Uit bovenstaande cijfex-s blijkt dat het aantal leerlingen van de bijzondere scholen geregeld vermeerderd, terwijl er een ver mindering te constateren is van het getal leerlingen der openbare scholen, In tien jaar steeg het aantal leerlingen der bijzondere scholen van 10954 tot 12572, wat neerkomt op een stijging van 14.75%. In hetzelfde tijdvak verminderde het aantal kinderen op de openbare scholen van 6878 tot 6710, of met 2.44%. De totale schoolbevolking vermeerderde sinds 1938 van 17832 tot 19282, of 8.1%. De aanwas van het leerlingenaantal, die een gevolg is van de stijging van het be volkingscijfer van Haarlem, vinden wij terug in de vermeerdering van het aantal kinderen der bijzondere scholen, nog aan gevuld met een kleine teruggang van het leerlingen-aantal der openbare scholen. Aannemende dat het aantal leerlingen van de Rijksleerschool in die tien jaar constant is gebleven, namelijk 260, blijkt dat er in 1938 op een bevolking van 137.576 zielen 18092 schoolkinderen waren, of 13.15%. Over 1948 waren dit 19542 kinde ren op een bevolking van 160.828, of 12.15%. Dit wijst op een daling van het aantal de ziji siü het vai tici gro afz bra wo: E kinderen in vei-houding tot de bevolking Stai Hadden wij nog de vei-houding van 1938] alle dan zouden er nu 21450 kinderen op dl van scholen zitten, of 1908 meer. Wat wil zeg- toe- gen de bevolking van ongeveer zes scholel nog van ruim 300 kinderen. en In de oorlogsjaren was het geboortecijfer De in Haarlem, een verschijnsel dat zich vrij! snel wel overal voordeed, laag. Dat verklaar wer het feit natuurlijk dat er nu in verhou in diixg minder kinderen zijn van de school] vine plichtige leeftijd. Over enkele jaren zal dit doel weer anders worden. Het geboortecijfer ken over 1946 is zeer sterk gestegen. Ook ove' ring 1947 was het nog aan de hoge kant. Dit tot maakt wij wezen daax'op reeds eerde: void dat over de jaren 1952 en 1953 gerekend De moet worden met de omstandigheid dat dl ring schoolbevolking sterk zal toenemen. Daan van door staan de gemeenten, ook Haarlem nesii voor het probleem hoe die stroom leerlin ten gen moet worden opgevangen. Aan vel^ sleui scholen zullen dan dubbele eerste klassen den gemaakt moeten worden, zowel in 1952 ali ke c 1953. Gedurende zes of zeven jaren zullet ging die dubbele klassen moeten blijven ge handhaafd, maar dan worden het elk jaal natuurlijk hogere klassen. Een nadere bestudering van de cijfen J_ toont aan dat de vermindering van he] aantal kinderen op de openbare scholej voor gewoon en voortgezet lager onderwij het grootste was, namelijk van 5740 to 5245, of 8.62%. Ar Daarnaast was de stijging bij de bijzonj comr dere scholen voor gewoon en voortgezcj P133] lager onderwijs van 9474 tot 10869, cq bescl 14.7%. voor Daarentegen is het aantal leerlingen vat roeP de openbare scholen voor ulo in de laatst! aaar tien jaar gestegen van 849 tot 1023, wa|aet J neerkomt op 20.5%. Ilands Het aantal leerlingen van de bijzonder jjaar scholen voor ulo steeg van 1304 tot 1526 of 17%. Ook het aantal kinderen bij de open bare scholen voor buitengewoon onderwij steeg sinds 1938 van 289 tot 442. De stij ging bij deze tak van bijzonder onderwij was slechts 1, namelijk van 176 tot 17! Tot heden is er alleen een R.K. school. I is nu evenwel zeer spoedig de opening v?: een Protestantse school voor buitengewoo! onderwijs te verwachten. LAAT U UW MOND VERZORGEN Wanneer U 's morgens Uw slechte tanden bij ons laat trekken plaatsen wij nog dezelfde dag een muurvast in de mond. Volledige garantie. - Trekken desgewenst in Evipanslaap. - Spreekuu» van 9 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds. - Bovendien Dinsdags- en Donderdagsavonds van 7-9 uur CLAES DE VRIESELAAN 21b, TELEFOON 37519, ROTTERDAM doen tegen zuive Sovje sr Eèi: Henai snelw de Ni gekos (geluk De der v; hem 1 tijdig mendi De vijf p opengi inevrc docht* evenei dinger de he* te ver zeten ernstij Naard trekk* De

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 8