Haarlems Dagblad „Verblijf van Britten te Akaba betekent bestandsschending" Voormalig commandant van Tweede Legercorps voor het Hoog Militair Gerechtshof „Vier waandenkbeelden" gesignaleerd door Amerikaans atoomgeleerde <53e Jaargang No. 19200 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 30724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Woensdag 23 Maart 194-9 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 14,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom m <©prcctjte 'tjaacletnacijc Courant (anno 165:6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Israëlische klacht bij de Veiligheidsraad Israel heeft Dinsdag officieel bij de Vei ligheidsraad een klacht ingediend over de aanwezigheid van Britse troepen te Akaba. die „een schending van de op 29 Mei door de Veiligheidsraad aangenomen resolutie" wordt geacht. Israel is van mening, dat deze aanwezigheid een „averechts effect" kan hebben op de onderhandelingen met Trans- jordanië. In een aan de pers verstrekte verklaring Van de Israëlische delegatie wordt gezegd: „De Israëlische missie bij. de TJNO heeft heden aan de leden van de Veiligheidsraad en de secretaris-generaal haar bezorgdheid geuit over het ongunstige effect, dat de aan wezigheid van Britse troepen in Transjor- danië kan hebben op de huidige wapenstil standsonderhandelingen tussen Israel en Transjordanië op Rhodos. Gemeld wordt, dat de Britse strijdkrach ten te Akaba van plan zijn andere secties van het Transjordaans-Israelïsche front over te nemen. De aankomst van Britse troepen te Akaba in Januari was een schending van de reso lutie van 29 Mei van de Veiligheidsraad, welke het binnenvoeren van militairen in een van de landen die verwikkeld zijn in het Palestijnse conflict verbood. De ver sterking van die strijdkrachten de vorige week was een verergering van die oor spronkelijke schending. Op dit ogenblik zijn onderhandelingen gaande krachtens de wapenstilstandsreso lutie van 16 November voor de terugtrek king en vermindering van strijdkrachten; krachtens de bestandsresolutie hadden er nooit Britse troepen mogen aankomen. Krachtens de wapenstilstandsresolutie had den zij direct teruggetrokken moeten wor den." Dr. Bunche is het eens met Israel. Dr. Ralph Bunche, de waarnemende UNO- bemiddelaar in Palestina, heeft gisteravond aan de Veiligheidsraad gerapporteerd dat het onderhouden van patrouille-activiteit en het versterken van de vóór het sluiten van de wapenstilstand in Palestina aan weerszijden van de'grens in het Akaba- gebied gelegen troepen „in strijd is met de wapenstilstandsvoorwaarden, die door bei de partijen zijn aanvaard". Dr. Bunche deelde verslaggevers mede, dat hij sprak over „versterkingen van elke aard, de Britse inbegrepen". Een Britse woordvoerder te Lake Success reide in een commentaar op gisteren bin- Bevin gaaf overleggen met dr. Karl Arnold Wellicht ook over grenscorrecties In antwoord op een telegram van de minister-president van Rijnland-Westfalen, Karl Arnold, heeft Bevin verklaard dat hij zich na zijn terugkeer uit Washington naar Duitsland zal begeven. De Britse minister van Buitenlandse Zaken is door Arnold uitgenodigd om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de toestand in verband met de voorgenomen grenscorrecties tussen puitsland en de Benelux-landen. Bevin zegt voorts in zijn antwoord, zo meldt de correspondent van het ANP nog, dat hij ook het land Noordrijn-Westfalen zal bezoeken en dan gaarne de gelegen heid te baat zal nemen om met dr. Arnold te spreken over problemen, die van ge meenschappelijk belang zijn. Van gezaghebbende zijde wordt te Lon den vernomen, dat de datum van Bevins bezoek aan Duitsland pas zal worden vast gesteld na diens terugkeer uit Washington. Te Londen is men van mening, dat de „kwesties van gemeenschappelijk belang", waarover Bevin in zijn brief aan Arnold spreekt, vermoedelijk ook de territoriale eisen van Nederland zullen omvatten. Chinese communisten veroordelen Hatta In een uitzending van radio-Noord Shensi hebben Chinese communisten gisteravond de Indonesiërs aangespoord een „verenigd militair front van het proletariaat" met Rusland te vestigen. Mits zij op eigen kracht kunnen steunen, moet 't voor 70 millioen In- I donesiërs absoluut mogelijk zijn hun strijd tegen de Nederlanders te winnen en even als in China een volksrepubliek onder lei ding van het proletariaat te vestigen, aldus 'deze zender. Het anti-imperialistische Sovjet-front staat aan de zijde van de Indonesiërs en is" sterker dan de Anglo-Amerikaanse impe rialisten, zo werd gezegd, j De republikeinse regering onder Hatta werd in deze uitzending veroordeeld als een reactionnaire bourgeois-regering. Dr. Harster krijgt 12 jaar I Het Bijzondere Gerechtshof in Den Haag heeft dr. W. Harster, gedurende de oorlog „Befehlshaber" der Sipo en van de S. D., nau Rauter de hoogste Duitse politie-auto- riteit in Nederland, veroordeeld tot 12 jaren gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis. Hem waren verschil lende oorlogsmisdrijven ten laste gelegd, onder andere deporteren van Joodse land genoten, het in „Schutzhaft" nemen van Nederlanders en het toelaten van onmen selijke toestanden in het kamp te Amers foort. De procureur-fiscaal had 15 jaren met aftrek geëist. Doodvonnis voltrokken. Bij Koninklijk Besluit is afwijzend be schikt op het gratieverzoek van J. Suyker- buylc, die tot de doodstraf werd veroor deeld bij sententie van het Bijzonder Ge rechtshof te 's-Hertogenbosch. Het vonnis is hedenmorgen voltrokken. Suykerbuyk was betrokken b"ij de over val op eén groep illegale werkers op de Vloeiweide te Rijsbergen (N.B.). nengekomen berichten, volgens welke dr. Bunche Engeland er van had „beschuldigd" de wapenstilstand ,te hebben geschonden, dat de aanwezigheid van Britse troepen te Akaba niets te maken had met de wapen stilstand in Palestina. Hij voegde er hier aan toe, dat de aanwezigheid van deze troepen volledig in overeenstemming is met de rechten, welke Engeland volgens zijn verdrag met Transjordanië bezit. Nieuwe Sovjet-troepen in Duitsland Tienduizenden Sovjet-soldaten, die, in Oost-Duitsland zijn aangekomen, zullen, naar verwacht wordt, deelnemen aan de manoeuvres die heden begonnen zijn, aldus wordt vernomen in Duitse kringen, die in nauw contact staan met de Sovjet-autori teiten. De nieuw aangekomen troepen zouden voornamelijk bestaan uit 19- en 20-jarige soldaten, die hun dienstplicht vervullen en een voor-oefening in de Sovjet-Unie heb ben gehad. Verwacht wordt, dat deze troepen na de manoeuvres die ongeveer een maand zul len duren, de plaats zullen innemen van de oudere soldaten, van wie velen oor logsveteranen zijn. Een ..schitterend," voorbeeld. Ook in Engeland heeft men te kampen met een groot tekort aan schoolruimte. Om daarin te voorzien gaat men nu gebruik maken van „prefabricated" schoolgeboiLwen van aluminium, die in negen maanden gebouiod kunnen worden en waarvan het eerste exemplaar, in een voorstad van Bristol, thans gereed gekomen is. Deze scholen zouden aan de hoogste eisen voldoen en de bouwkosten zijn betrekkelijk laag. Advocaat-fiscaal acht beschuldiging van desertie en ongehoorzaamheid ongegrond Voor het Hoog Militair Gerechtshof heeft gisteren terechtgestaan de 63-jarige gene- raal-majoor b.d. J. Harberts uit Wasse naar, die in de Meidagen van 1940 com mandant is geweest van het Tweede Le gerkorps. Aan generaal H. was tenlastegelegd dat hij in de Meidagen 1940 bevelen van de Commandant Veldleger eigendunkelijk zou hebben overschreden en door desertie zijn vechtende troepen in de steek zou hebben gelaten. Het onder generaal H. gestelde Tweede Legerkorps bestond uit de tweede en vier de divisie en lag bij de Grebbeberg. Generaal H. ontruimde 13 Mei zijn com mandopost te Doorn. Vele officieren waren hiervan niet op de hoogte. Toen zij de commando-post ontruimd vonden, dachten zij, dat hun bevelhebber gevlucht was. Generaal H. verklaarde, dat hij telefo nisch het bevel had ontvangen om terug te trekken. Hij gaf het bevel door aan alle onder zijn bevelen gestelde eenheden. Een kapitein die de kluts kwijt was, liet de telefooncentrale afbreken. Daardoor be stond er geen verbinding meer met de troep. Hij besloot ïn overleg met zijn staf de commandopost naar Jaarsveld te verplaat sen. De Commandant Veldleger, wiens mening later over deze besluiten is ge vraagd, heeft verklaard, dat hij het kon billijken dat generaal H. naar Jaarsveld v/as vertrokken. De beschuldiging, dat hij de terugtocht niet zou hebben geleid verwierp generaal H. De bevelen en aanwijzingen voor de terugtocht waren reeds lang aan de divisie commandanten bekend. Toen generaal H. zijn commandopost in Jaarsveld had ingericht dirigeerde hij van daar uit de terugtrekkende troepen naar verschillende sectoren van de Vesting Hol land. Hij moest toen vaststellen, dat er geen stellingen waren, waarop zijn troepen kon den terugtrekken. Laatste woorden in het proces-Kravchenko Uitspraak op vier April Het proces-Kravchenko. dat de Parijze- naars een interessant kijk- en hoorspel heeft opgeleverd en verder wekenlang ge legenheid heeft geboden aan voor- en tegenstanders van het Sovjet-regiem om elkander hun grieven in het gezicht te slin geren, heeft Dinsdag zijn slotzitting beleefd. Voor het laatst zijn de hoofdpersonen nog eens aan het woord geweest. Kravchenko, die 10.000 pond sterling schadevergoeding eist van het weekblad „Les Lettres Fran- gaises" wegens smaad, heeft het laatste woord gewijd aan een waarschuwing tot de West-Europeanen. De beklaagden bleven tot het laatst bij hun aantijgingen dat de uitgeweken Rus in dienst staat van de Amerikaanse oorlogsophitsing. De schrijver van het door Kravchenko aangevochten artikel in „Les Lettres Fran chises", Wurmster, verklaarde dat degenen, tegen wie het proces in feite was gevoerd, „niet Morgan en hijzelf waren, doch Marx, Engels, Lenin, Stalin en het grote land, dat de onwrikbare toeverlaat vormt van mil- lioenen arbeiders door de gehele wereld. De rechtbank zal op 4 April uitspraak doen. Kravchenko deed een beroep op de recht bank een „duidelijk en streng vonnis" tegen de beklaagden te wijzen. „De tijd is gekomen voor. de Westerse wereld om op te houden met voeren van een struisvogelpolitiek, zij moet de feiten klaar en duidelijk onderkennen en zich de situatie in haar volle ernst voor ogen stel len. De wereld kan niet vrij zijn. indien een zesde gedeelte van haar bevolking on der de dictatuur leeft van een geheime staatspolitie, waarvan de uitoefening ge paard gaat met verschrikkingen, welke de wereld nog nimmer heeft gekend", aldus Kravchenko. Hij pleitte voor het maken van een dui delijk onderscheid tussen de Sovjet-Russi sche regering en het door haar geregeerde volk. „Indien de Europese volken zich niet losmaken van hun vrees voor het commu nisme en zich niet aaneenscharen tegen de Sovjet-Russische bedreiging, lopen zij ge vaar hun vrijheid en onafhankelijkheid te verliezen," besloot hij. Guerilla-activiteit op Java Aneta meldt over de guerilla-activiteit in Indonesië, dat ïn de afgelopen week in Bondowoso twee agenten van de Daerah- politie zijn doodgeschoten, die op wacht stonden voor de woning van de Patih. Op de weg van Malang naar Batoe werd een auto aangehouden. De passagiers werden beroofd en één van hen kreeg een buik schot. In Pakisadji werd een gepension- neerd militair doodgeschoten. Voorts wer den aanslagen op bruggen en dijken ge pleegd en wegen ondermijnd. Op de weg van Bandoeng naar Cheribon werd een autobus onder vuur genomen. Er vielen twee gewonden. Bij Salatiga heeft een hevig gevecht plaats gehad tus sen 33 man IVG-personeel en politie en een aantal leden van de guerilla-groep „Pasoekan Merbaboe". De guerilla's open den een intensief vuur met Bren-guns en de patrouille gebruikte Brens, mortieren en handvuurwapens. De Nederlandse pa trouille die bedreigd werd door munitie gebrek, slaagde er tenslotte in versterking te krijgen. Ook de guerilla's kregen echter hulp en het gevecht kwam pas ten einde toen twee Nederlandse jachtvliegtuigen zich in de strijd mengden. Volgens het be richt vielen er geen slachtoffers aan Ne derlandse zijde maar moesten de Indone siërs enige doden achterlaten. Het Dagblad te Batavia weet te berich ten dat de politie aldaar een Nederlandse communist heeft gearresteerd, die de lei der zou zijn van een grote ondergrondse organisatie. Deze wordt verantwoordelijk geacht voor een reeks geheimzinnige ont ploffingen in Batavia. Bij deze arrestatie werden wapenen en explosieven in beslag genomen. Voorsprong der Verenigde Staten op atoomgebied slechts zeer tijdelijk Dr. David Bradley, een Amerikaans ge leerde op het gebied der atoomenergie, heeft in een toespraak te Washington verklaard, dat de Sovjet-Unie niet slechts het atoomgeheim bezit, „doch mogelijk reeds atoomwapens fabriceert". Dr. Bradley is de opsteller van het ver slag over de proeven met atoombommen bij Bikini. „De mening dat Amerika een monopolie betreffende de kennis der atoomenergie bezit, vormt een der „vier noodlottige waandenkbeelden", die de Amerikanen onvoorbereid doen zijn op een mogelijke atoomoorlog", zo zeide Bradley. „Deze vier waandenkbeelden zijn ons grootste gevaar groter dan het gevaar van het prijsgeven van enige wetenschap pelijke formule". De vier waandenkbeelden zijn volgens Bradley de volgende: 1. De „mythe van het geheim". De Sov jet-Unie, zo kan men als zeker aannemen, is in het bezit van het wetenschappelijke geheim van de atoombom. 2. De kwestie van de kennis hoe de atoomwapens te maken. Volgens dr. Brad ley hebben de Verenigde Staten slechts een voorsprong van zeer tijdelijke aard. Ieder die een atoomtoren kan bouwen, kan plutonium maken. Het is zeer wel mogelijk dat de geïndustrialiseerde Sovjet-Unie, ge steund door gevangen genomen Duitse geleerden, reeds atoomwapens produceert. 3. Het is evenzeer een waandenkbeeld, dat de atoomwapens absolute wapens zijn. Paniek op een brug eist zeventien doden Het Nieuwsblad te Batavia bericht, dat gisteren voor zonsopgang bij Bekassi 17 mensen werden gedood, toen onder een groep van enkele duizenden Indonesiërs, die naar de sawahs gingen, door de vol gende oorzaak op de brug over de Kali Bekassi paniek ontstond. Toen de eersten van de groep zich op de brug bevonden, naderde van de andere zijde een auto met brandende koplampen. De mensen dachten waarschijnlijk, dat de auto op de smalle brug zou doorrijden en drongen terug. Zodoende ontstond paniek, waardoor honderden onder de voet ge raakten of van de brug werden gedrongen. De paniek plantte zich voort op de an deren, die het geschreeuw hoorden. In totaal werden minstens twaalf vrouwen en kinderen en vijf mannen gedood, terwijl een tiental personen vermist wordt. De ge wonden zijn naar Batavia overgebracht. Belgische diamantindustrie gaat veertien dagen staken Naar Belga meldt, zal de Belgische dia mantindustrie een veertiendaagse staking houden met ingang van 28 Maart, als ge volg van overleg te Antwerpen van afge vaardigden uit de werkgevers en werk nemers. Aan het einde van dit overleg werd een motie aangenomen die in verschillende punten de grieven der diamantindustrie opsomt, de regering aanspoort om maat regelen te nemen die deze industrie kunnen saneren en tenslotte een veertiendaagse slaking aankondigt. Luchfbrug-Dakota neergestort Een Dakota van de Britse luchtmacht, die deel nam aan'het vervoer ïn de „lucht brug" op Berlijn, is gisteravond te 23.15 uur plaatselijke tijd, even buiten het vlieg veld van Lübeck. neergestort. Van de uit drie koppen bestaande be manning waren twee leden op slag dood. de derde overleed in bet ziekenhuis. Het verongelukte toestel bevond zich op de terugvlucht van Berlijn naar Lübeck. Zij zijn dit niet. Zij zijn onderhevig aan duidelijke beperkingen en behoren wel degelijk op strategische ep tactische wijze gebruikt te worden, zo zeide Bradley. 4. Het laatste even absurde als gevaar lijke waandenkbeeld is de mening, dat de atoomwapens in werkelijkheid niet van zo groot belang zijn. Er worden pogingen gedaan de „waarde" van de atoombom te verkleinen. Dr. Bradley zeide te hopen dat David Liliental, voorzitter van de atoomcommïs-. sie, toestemming zou ontvangen de analyse van de uitwerking van atoomwapens der commissie te publiceren. Het officiële rap port over de proeven bij Bikini behoorde eveneens bekend gemaakt te worden, al dus meende dr. Bradley. Gruber heeft alle hoop nog niet laten varen De Oostenrijkse ministerraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan het verslag van de minister van Buitenlandse Zaken, dr. Gruber, betreffende de werkzaamheden van de conferentie der plaatsvervangers over het staatsverdrag met Oostenrijk. In. de loop van zijn uiteenzetting heeft Gruber er op gewezen dat de berichten als zouden Frankrijk, Engeland en de Ver enigde Staten niet volledig medewerken aan het totstandkomen van het verdrag, volstrekt ongegrond zijn. De grootste moei lijkheid, aldus de minister, spruit voort uit de steun van de Sovjet-Unie aan de Joe goslavische gebieds-eisen. De besprekingen worden echter voortgezet en alle hoop mag niet worden opgegeven. NIEUWE CHINESE REGERING BIJEEN. De nieuwe Chinese regering zal heden onder leiding van minister-president Ho Ying-Tsjing voor het eerst bijeen komen. Naar men verwacht zal het de politiek van de plaatsvervangende president Li Tjoeng Jen, namelijk het trachten vredes voorwaarden te vinden op basis van gelijk heid, voortzetten. Het nieuwe kabinet wordt als gematigd liberaal beschouwd. De advocaat-fiscaal verklaarde in zijn requisitoir, dat men zeer voorzichtig moest zijn met een oordeel uit te spreken over z.g. lafheidsdelicten. Dikwijls zijn beschul digingen ontstaan, zo zei hij, uit de behoefte om een schuldige te vinden voor net falen van een actie. In deze zaak is generaal H. daarvoor aangezien.. Het verlaten van de commandopost te Doorn noemde de advo caat-fiscaal een voorbeeld van wijs beleid en vooruitziende blik. De door generaal H. getroffen regeling voor de terugtocht was een vrijpostige doch een gelukkige keuze. Resumerende kwam de advocaat-fiscaal tot de conclusie, dat opzet en kwaadwillig heid niet bewezen waren. Hij vroeg het Hof generaal H. van het ten laste gelegde vrij te spreken. Het Hof zal op 5 April uitspraak doen. Luchtbrug Dedgum—Weimar Tijdens de jubileumfeesten in 1948 wer den in het dorpje Dedgum bij Bolsward (Fr.) ballonnetjes opgelaten, voorzien van gefrankeerde antwoordbrief kaarten De Westenwind dreef de ballonnetjes Oost waarts en nimmer hoorde men er iets van, totdat Peppi Schiller te Weimar, in de Rus sische zone van Duitsland, er op 6 Maart een vond en de briefkaart retourneerde. De postambtenaren hebben blijkbaar de Ne derlandse 6-cents postzegel geaccepteerd, want de afzender, de jeugdige Joh. Bruins- ma te Dedgum, die de kaart van Peppi ont ving, behoefde geen strafport te betalen. Als water Tijdens het debat in het Engelse Lager- j huis over een wetsontwerp tot vereen- j voudiging van de Engelse spelling j zo vertelt Newsweek fctcam de schrij ver Sir Alan Herbert met het volgende argument tegen de voorgestelde phone- tische schrijfwijze. „Woorden", zei hij, „hebben de functie om een bepaalde betekenis duidelijk te maken aan een zo groot mogelijk aantal mensen. Vol- gens deze spelling wordt water als „uoortur" geschreven. Ikzelf spreek het j echter uit als „worter". De Cockney laat de „t" weg en zegt „wa'er". Maar hoe spreken de Schotten hel uit? Is er een Schot hier aanwezig die ons dat kan vertellen?" Met grote waardigheid stond daarop de Schotse socialist Rankin op en zei: „Wij zeggen whiskey Sir Alan". Als spoken rijzen de gestalten der Parijse verkeersagenten uit het avondduister op de drukste punten van dc Fransehoofd stad. Zij hebben thans witte capes en ver lichte dirigeerstokkenwaardoor hun aanwijzingen beier dan voorheen kunnen worden waargenomen. Onderzoek naar smokkelarij van opium voltooid BATAVIA, 23 Maart (Aneta). Het Indonesische hoofdparket te Batavia heeft het onderzoek naar de opiumsmokkel vol tooid. Hiervan is een officieel document samengesteld, waarin wordt gezegd, dat de na de politiële actie van December 1948 in Djokja en elders aangetroffen documenten dermate overtuigend bewijsmateriaal op leverden, dal met zekerheid verklaard kan worden, dat „de grondoorzaak van het feit, dat grote hoeveelheden opium in de smok kelhandel zijn terechtgekomen, terug is te voeren tot onverantwoordelijke daden van republikeinse regeringspersonen". Het rap port noemt een minimumhoeveelheid van 15.000 kg, welke door het toedoen van de republiek in de smokkelhandel zijn terecht gekomen, „waarvan een gedeelte over de grenzen van Indonesië". Het vei-meldt de zakengang bij het afvoeren van opium naar Djokja na dé Japanse capitulatie en zegt. dat daarna „onder verantwoordelijkheid van de minister van Financiën en de pre mier (toenmaals respectievelijk Sjafroe- din Prawiiranegara en Sjahrir) hoeveel heden opium ter beschikking werden ge steld van departementshoofden ter betaling van diensten, welke door deze laatste niet tegen meer legale vergoeding konden wor den verkregen". In de loop van 1947 werd de deviezenpositie van de republiek moei lijker. waarop in Juli tijdens een zitting van het kabinet-Sjarifoeddïn besloten werd opium buiten de republiek te verkopen ter verkrijging van buitenlandse valuta, waar toe de bevoegdheid uitsluitend berustte bii Sjarifoeddin. In het tijdvak van Juli 1947 tot en met Januari 1948 werd door het opiumdepót te Djokja afgeleverd 600 kilo ruwe en 62.500 tubes bereide opium, waar bij was inbegrepen de opium, die de mi nister van Financiën, Maramis, op eigen naam liet afgeven en persoonlijk verkocht. Het rapport geeft voorts bijzonderheden over de smokkelorganisatie, die door de republiek werd opgezet, waarvan Maramis de ziel blijft: hij onderhoudt persoonliik nauw contact met de smokkelaars. Het agentschap van deze organisatie te Singa pore charterde een Catalina met Australi sche bemanning, waarmee 5000 kilo naar Sumatra werd overgebracht ten behoeve van het republikeinse bestuur aldaar, In Mei, Juni en Juli van het vorig jaar kreeg het agentschap te Singapore van Maramis acht ton opium: van de opbrengst daarvan werden Straits-dollars naar republikeinse vertegenwoordigers gezonden, terwijl hier van voorts de delegatie van Indonesische studenten naar Rangoon bekostigd werd. Later werd ook voor het financieren van geïnfiltreerde republikeinse eenheden op ruime schaal opium gebruikt, zoals aanvra gen voor opium voor legeronderdelen wer den gericht tot Hatta afs minister van De fensie a.i. Van republikeinse zijde werd te berde gebracht, dat de republiek niet ge bonden is aan internationale verdragen be treffende verdovende middelen. Boyd's benoeming bevestigd De Amerikaanse senaat heeft de benoe ming van dr. James Bovd tot directeur van het federale mijnbouwbui'eau bevestigd. Zoals bekend is uit protest tegen deze be noeming onder leiding van John Lewis een mijnstaking van veertien dagen begonnen, waarbij ongeveer 425.000 man betrokken zijn. Boyd werd vorig jaar door Truman aan gewezen. Brand in Londens octrooibureau Duizenden octrooien zijn gisteren in het octrooibureau te Londen door brand ver nield. Drie verdiepingen van het gebouw zijn volledig vernield. Het woord is aan Valtour: Het is niet voldoende logisch te zijn in deze wereld; men moet ook weten te leven met degenen die het niet zijn. „Congres voor wereldvrede" te New York gehandicapt Visa voor deelnemers geweigerd De Amerikaanse ambassade tc Londen heeft de visa ingetrokken voor vier Britse geleerden en schrijvei's, die van plan waren het culturele en wetenschappelijke congres voor wereldvrede te New York, dat het aanstaande weekeinde zou beginnen, bij te wonen. Ook werd bekend gemaakt, dat de Ame rikaanse ambassade te Parijs visa gewei gerd had aan drie Franse afgevaardigden naar het congres, De oi-ganisatoren van het congres ver klaarden, dat als gevolg van deze maat regelen de enige buitenlandse afgevaar digden op wier aankomst zij konden reke nen 23 afgevaai-digden uit Oost-Europese landen, waaronder Rusland, en een afge vaardigde uit West-Afrika waren. Dr. Shapley, de voorzitter van het initia tief comité van het congres, heeft in een telegram aan minister Acheson geprotes teerd tegen de intrekking van de visa en de minister verzocht op zijn besluit terug te komen. Het Amerikaanse ministerie verklaarde, dat de gedelegeerden uit Oost-Europa toe gelaten werden, omdat zij officiële verte genwoordigers waren. De gedelegeerden uit de andere landen waren geen officiële regeringsvertegenwoordigers. De schrijver Thomas Mann, een der 560 vooraanstaan den op cultureel gebied die hun steun aan de conferentie geven, heeft in een telegram aan Shapley zijn leedwezen betuigd. De (liberale) „Manchester Guardian" heeft heden critiek op het congres uitge oefend. Het blad is van mening dat „het congres te New York een onderdeel vormt van een hoogst merkwaardig stuk Sovjet- Russische piopaganda, een propaganda, welke thans over de gehele wereld wordt gevoerd. Dit congres vormt één van de vertakkin gen van aanval op het plan-Marshall en op het Atlantisch Verdrag". Thomas Dewey, aan wie als gouverneur van de staat New York van vele zijden verzocht is het voorgenomen „cultureel en wetenschappelijk congres voor de wereld vrede" te verbieden, heeft geweigerd aan deze verzoeken gevolg te geven ofschoon hij verklaarde te weten, dat dit „een aan gelegenheid van het communistisch front" is. Dewey zeide, dat het nemen van maat regelen tegen het congres zou neerkomen op „verloochening van ^ns vitale beginsel van vryheid van meningsuiting voor iedereen, ook voor hen met wie wij fun damenteel en onovei-brugbaar van merting verschillen." De Sovjet-Russische afgevaardigden naar het congres, die inmiddels per vlieg tuig op Shannon in Eire zijn aangekomen, zeiden verbaasd te zijn over het weigeren van visa aan afgevaardigden uit andere landen. Alexander Fadejef, de secretaris generaal van de Sovjet-Russische schrij versbond, zeide: „De wens van onze groep is, in de V.S. de intellectuele banden tus sen het Amerikaanse en het Russische volk te verstevigen. De misverstanden tussen de Westelijke wereld en de Sovjet-Unie zijn te betreuren en door middel van rui mere uitwisseling van culturele ideeën zullen vele ervan uit de weg geruimd kun nen worden." Proces in Praag Gisterochtend is voor de rechtbank te Praag een proces begonnen tegen 15 jonge lieden van 18 tot 27 jaar. Tien hunner worden er van beschuldigd voor Februari 1948 een gewapende opstand te hebben beraamd en later de hand te hebben gehad in het illegale uitwijken van vluchtelingen. De voornaamste beklaagde, Vrana, wordt ook van hoogverraad beschuldigd. Hij zou namelijk in contact hebben gestaan met Kolarec, persattaché bij de Amerikaanse ambassade te Praag, die hem in verbinding met een Amerikaanse officier zou hebben gebracht. De andere beklaagden worden er van beschuldigd deze feiten, waarvan zij op de hoogte waren, niet bij de autoritei ten te hebben aangebracht. Vei-moedelijk zal de rechtbank Vrijdag a.s. uitspraak doen. Sancties van Cominformlanden tegen Joegoslavië De Cominxorm-landen hebben de prijzen van hun goederen voor Joegoslavië ver- huogd met twintig a vijftig procent, aldus blijkt uit een door het tweede congres van metaalarbeiders te Ljoebljana aangenomen resolutie. Andere door de Cominformlan den tegen Joegoslavië genomen economi sche maatregelen zijn volgens de resolutie: Het niet leveren door Hongarije en Tsje- choslowakije van industriële uitrusting, die nodig is voor uitvoering van het Joegosla vische vijfjarenplan: stopzetting van her stelbetalingen door Hongarije; verlenging van de leveringstermijn van goederen voor de Joegoslavische aluminum-, ijzer- en staal- en electi-otechnische industrie; niet leveren van uiti-ustingsstukken^van vitaal belang voor de zware industrie, zoals pomp- installaties en ketels. OOOOCOCOOOOOOOOO'i ZACHT OVERDAG. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Droog weer met weinig wind en nog enkele overdrijvende wolkenvelden. Gedurende de nacht en vroege ochtend plaatselijk nevel of mist en tamelijk koud. doch bijna nergens nachtvorst. In de namiddag over het algemeen zonnig en zacht weer. 24 Maart: Zon op 6.35 uur, onder 18.59 uur Maan op 5.27 uur, onder 13.05 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1