8. Sociale voorzieningen in beeld gebracht F Economische Zaken goedgekeurd Als de schoonmaak, Nederlandse verliezen in Indonesië NEDERLANDERS Q Wereldnieuws WOENSDAG 23 MAART 1949 HAARLEMS DAGBLAD 2 Belangwekkende expositie van de Haarlemse Raad van Arbeid De sociale verzekeringen waardoor de Nederlandse bevolking tegen de materiële gevolgen van de ongunst der tijden en der omstandigneden wordt beschermd, zijn de laatste jaren met verstrekkende voorzieningen uitgebreid. Lang niet allen, die dage lijks met de sociale verzekeringen hebben te maken ambtenaren, werkgevers, werk nemers zijn in staat zich een goed beeld te vormen van het samenstel van maat regelen, dat getroffen is om de nooddruft onder de arbeidende bevolking in geval van ziekte of ongeval, overlijden, invaliditeit of ouderdom te beperken. De Vereniging van Raden van Arbeid heeft thans een tweetal gemakkelijk ver plaatsbare stands ingericht, waarop de verschillende verzekeringen overzichtelijk staan aangegeven met vermelding van het aantal deelnemers, hun voornaamste rechten en verplichtingen en het bedrag, dat jaarlijks met deze voorzieningen is gemoeid. Een tafeltje met informatieve brochures en folders completeert het geheel. Gisteravond werd deze compacte voorlichtende expositie door de voorzitter van de Haarlemse Raad van Arbeid, mr. H. B. Wilöt Meyboom, bij een klein aantal genodig den, waaronder het lid der Tweede Kamer, de heer Th. S. J. Hooy, de wethouders D. J. A. Geluk van Haarlem en C. Schulz van Bloemendaal, directeuren en ambte naren van Arbeidsbureaus en Sociale diensten uit Haarlem en omgeving en vertegen woordigers van het onderwijs, geïntroduceerd. Mr. Wildt Meyboom deelde mede, dat getracht zal worden inzonderheid bij scho len en vakorganisaties belangstelling voor deze aanschouwelijke uiteenzetting over de sociale verzekering te wekken. Geïnte resseerden kunnen dagelijks in het ge bouw van de Raad van Arbeid terecht. Op "Woensdagavond en Zaterdagmiddag wor den bovendien toelichtingen gegeven. De stands blijven zes tot acht weken in Haar lem, daarna gaat men ermee de boer op, allereerst naar Velsen en Haarlemmer meer. -Uit dè inleiding, die de voorzitter hield, vermelden wij nog de volgende gegevens: De uit 1901 daterende Ongevallenwet, in T921 belangrijk gewijzigd, verzekert de arbeiders bij een ongeval en er worden er 1300 per dag bij de 221.000 ingeschre ven ondernemingen geregistreerd gedu rende de eerste zes weken van een uit kering van 80 procent van zijn loon, daar na van 70 procent. Bij overlijden wordt aait de weduwe een rente van ten hoogste 60 procent van het loon uitgekeerd. Per jaar belopen de uitbetalingen ingevolge deze wet 36 millioen gulden. De ziektewet thans ook voor huis personeel mits vijf (volle) dagen per week bij één werkgever in dienst voorziet in een uitkering van 80 procent van het loon tot een maximum van 52 (sedert minister Drees, daarvoor was het 26) weken achter elkaar. Gemiddeld worden in ons land 3800 werknemers per dag ziek gemeld, bij de Raad van Arbeid Haarlem bedraagt dit getal bij normaal klimaat vijftig, doch in de afgelopen griepperiode was het wel drie keer zoveel. Met de uitkering volgens de Ziektewet is per jaar zeventig millioen ge moeid. Het Ziekenfondsbesluit waarborgt de werkende mens en zijn gezin geneeskundi ge hulp, ziekenhuisverpleging, apothekers leveranties en alles wat voorts de genezing kan bevorderen. In het raam hiervan wordt jaarlijks 125 millioen gulden uitge keerd. Dan volgt- één van de jongste wetten, de Kinderbijslagwet, die wjj aan minister' Van den Tempel hebben te danken en die de lasten der grote gezinnen verlicht, op dat de jeugd zijn deel aan de levensvreug de en aan de ontwikkelingsmogelijkheden zal kunnen krijgen. Voor 1.037.000 kinde ren wordt per jaar 135 millioen gulden uit gekeerd. Deze som wordt slechts met een klein verschil door het voor de noodvoor- ziening'-Drees benodigde, bedrag overtrof fen. De Invaliditeitswet, waarvan het bijzon dere is, dat het initiatief tot de verzeke ring van de arbeider zelf moet uitgaan, heeft sedert October een groot aantal ver beteringen ondergaan, onder meer door kinder- en gezinsbijslagen. De uit deze wet voortvloeiende ouderdomsrente be draagt vijf gulden per week. Een normaal gezin kan het na het overlijden van de kostwinner tot ongeveer duizend gulden per jaar brengen. Mr. Wildt Meyboom wees er met nadruk op, dat men vrijwillig op zijn rentekaart kan blijven doorplakken, waardoor men het zelf in de hand heeft later op meer ouderdomsrente aanspraak te kunnen ma ken. Tenslotte belichtte de spreker nog de jongste schakel in de keten van sociale verzekeringen: de Noodwet-Drees., die voorlopig tot Januari 1950 voorziet in een ouderdomsuitkering van achttien gulden per week voor man en vrouw sa men, hoewel men, door de berooide toe stand van !s lands financiën daartoe ge dwongen, de eventuele eigen inkomsten van de ouden-van-dagen voor de helft op Een schip vol met „TIP" voer gedwongen Van Filipsland naar Oude Tonge, Plots riep er een „Moord" TIP VAN BOOTZ over boord! Tien zijn er in het water gesprongen. HZEEEGE0 A. te Amsterdam ontv. 1 fl. TIP (Adv.) De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Kwartet voor fluit en strijkers van Mozart. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Orkest en zangsolisten. 11.00 Voor zieken. 11.40 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Theo Baylé zingt. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Liederen van E. de Curtis. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Kamerorkest en hobo-solist. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Platen. 15.30 Piano- werken van Scarlatti. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Balletmuziek 17.00 Jeugdjournaal. 17.30 Sweelinck-kwartet. 18.00 Leger des Heils. 18.15 Lezing over sociale verzekering. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.15 Orgel. 19.30 Actualiteiten. 19.45 De R.V.D. antwoordt. 20.15 Ster-ayond. 21.30 Familiecompetitie. 22.00 Muziek uit Carmen. 22.05 De vaart der volken, 22.25 Piano-duo speelt Schubert. 22.45 Overdenking. 23.15 Orkest Marelc We ber. 23.35 Serenade in C van Dohnanyi. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Muziek van Johan Strauss. 9.35 Een lied gaat de wereld rond. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeids vitaminen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Orgel concert. 11.45 Voordracht. 12.00 Lichte mu ziek. 12.30 Weerpraatje, 12.33 In 't spionne tje. 12.38 Piano. 13.15 Platen. 13.20 Metropole orkest. 14.00 Voor de tuin. 14.20 Solisten concert. 15.00 Voor zieken en gezonden. 16.00 Assortimento. 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 Welk dier?. 17.30 Voor modelvliegtuigbouwers. 17.35 Lichte muziek. 17.50 Uit Indonesië. 18.15 Sportpraatje. 18.30 De Romancers. 19.00 Ver volgverhaal voor de jeugd. 19..10 Avond school. 19.45 Muziek van Strauss. 20.05 Zoek licht. 20.15 Orkest en Moura Lympany, viool. 21.30 Luisterspel „Het wonder der armen". 22.15 Negro Spirituals. 22,45 Lezing over het visserijbedrijf. 23.15 Lichte muziek. de uitkering in mindering moet brengen. Deze aftrek zal bij verbetering van de gel delijke positie van het Rijk verzacht wor den. Natuurlijk krijgt deze categorie sedert kort ook een duurtetoeslag. Men moet bij deze noodwet-Drees bovendien in het oog houden, dat voor deze uitkeringen nooit premies zijn opgebracht, zodat ze uit de opbrengst der belastingen gefinancierd moeten worden. He.t jongere geslacht zal zeker met een premieregeling dienen te rekenen. Op het ogenblik profiteren 400.000 personen van de noódvoorziening-Drees, die per jaar 135 3/4 millioen vergt. In totaal wordt per jaar in ons land ingevolge de sociale voorzieningen 584.500.000.uitgekeerd. Daarmee kan Nederland de toets der critiek in vergelijking met andere landen met glans doorstaan. Overigens is het merkwaardig, dat de oudste regelingen het minst kosten; eerst in de laatste jaren zijn de verststrekkende schikkingen getroffen. Men moet, zo besloot de spreker, even wel goed bedenken, dat men alleen royaal kan zijn, als ook de gelden er zijn. We kunnen ons echter in een regering ver heugen, die zich in dit opzicht van haar verantwoordelijkheid bewust is. Het sociaal wenselijke moet ook econo misch mogelijk zijn en in dit licht bezien vond mr. Wildt Meyboom het veelzeggend, dat de Raad van Arbeid de laatste tijd grote moeite heeft de premies bij de be drijven binnen te krijgen, zodat men soms tot scherpe maatregelen, zoals het aanvra gen van faillissement, zijn toevlucht moest nemen. Wollen dubbele BOUCLÉ LOPER aan weerszijden legbaar 50 c.rr breed 25 70 c.m. *ft«| OQ breed i 1 q p.M. p.M. KRUISSTRAAT 11 HAARLEM Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: de handelsvennootschap onder de firma „Come", gevestigd en kantoorhoudende te Haarlem, Kleverlaan 28 a, b en c, en de enige vennoten: Franciscus Meeuwenoord, wonende te Haarlem, Elzenplein 10 en Hendrik Cor net, wonende te Haarlem Jan Luylcenstraat 40. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. J. H. Junge, advocaat en procu reur té Haarlem. K. Bilder, aannemer, wonende te Aerden- hout, gem. Bloemendaal, Distellaan 32. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. A. Bruch, advocaat en procu reur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van F. Feitsma, handelende onder de firma Martin, transportondernemer,- wonende te Haarlem, Sophiastraat 65. Muziek Derde Chopin-recital van Theo van der Pas Voor de derde maal in dit seizoen kwam Theo van der Pas in Haarlem een Chopin- recital geven. De belangstelling was dit maal niet zo overweldigend als beide vo rige keren, maar ze was toch nog vrij be hoorlijk. Als hoofdschotel van zijn programma bracht Van der Pas de 24 Préludes. Merk waardig stuk, deze reeks voorspelen, die geen voorspelen zijn, maar op zichzelf staande afgeronde schetsen, die ieder een eigen gemoedsstemming vertolken; men zou kunnen zeggen 24 pagina's uit het mu zikale dagboek van de componist. Het aantal werd bepaald naar de twaalf ma- jeurtoonaarden en de twaalf mineurs van de kwintencirkel, evenals in het „Wohl- temperiertes Klavier" van Bach; maar de volgorde is willekeuriger dan bij deze. Het spreekt vanzelf dat de inhoud een romantisch-subjectieve is. Het is een zwa re opgave voor de vertolker, deze „muzi kale roman" in 24 hoofdstukken boeiend te vertellen. Maar Theo van der Pas is daartegen opgewassen; hij verstaat de kunst om uit het notenbeeld de poëtische synthese te puren. Wel verwekelijkt zijn romantisch aanvoelen zich soms enigszins tot de Schumann-sfeer, maar andermaal vertolkt hij op sublieme wijze de tere distinctie en de geweldige spanningen van de ziel van Chopin. Van der Pas was zijn recital begonnen met Andante spianato en Polonaise op. 22, het eerste deel in de improviserend-dich- terlijke sfeer die zo karakteristiek is voor de kunst van de Poolse meester van het klavier, en de tweede helft met de bril- lante stuwing en virtuose beheersing die deze Polonaise vergt. Na de pauze werd het publiek vergast op de Polonaise in cis op. 26, gevolgd door een Nocturne, een Mazurka en een Wals, om te besluiten niet met de Polonaise in fis, zoals het programma luidde, maar met die in As, op. 53, de Polonaise der Polo- naisen. Dit laatste nummer werd een prachtige manifestatie van technisch kun nen en van fantastische herscheppingsdrift. Maar wat mij in de tweede helft van de avond het sterkst heeft geboeid, was de uiterst delicate en totaal vergeestelijkte interpretatie van de Mazurka in cis, op. 63 no. 3. Dat was piano-poëzie in de hoogste macht. Het opgetogen publiek kreeg als toegift nog de bekende wals in As van Brahms. Vreemd aan 't slot van een Chopin- recital een ander geluid te horen, al is dit dan nog zo lief en aardig. JOS. DE KLERK Haarlemse Reddingsbrigade Onder voorzitterschap van de heer Joh. M. Schmidt werd gisteravond de jaarvergade ring" van de Haarlemse Reddingsbrigade voor Drenkelingen gehouden. In zijn openings woord deed de voorzitter een beroep op de leden, om zich bij de Ongevallendienst aan te sluiten. Het jaarverslag van de secretaris getuigde van een actief Brigadeleven en dat van de penningmeester gaf een nadelig saldo aan. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren A. G. J. v. d. Berg, penningmeester, Joh. G. van Gennip, secretaris en J. M. Thuis, commissaris, werden met algemene stemmen herkozen. Mevr. S. C. Dijkstra—van Baren en de heer P. ter Haak werden als leden van de technische commissie herkozen. In de vacature in deze commissie ontstaan door het bedanken van dr. P. Floor werd benoemd dr. D, Heymans. De heer C. H. Vrugt werd opnieuw benoemd tot hoofdinstructeur. Na enige bespreking werd met algemene stem men besloten de contributie over het jaar 1950 te verhogen met f 1, Hendrik Andriessen volgt Sem Dresden op Als directeur van Kon. Conservatorium voor Muziek Bij Koninklijk Besluit van 18 Maart is met ingang van 1 Mei benoemd tot directeur van het Koninklijk Conser vatorium voor Muziek te 's-Graven- hage Hendrik Andriessen te Utrecht, die onder meer medewerker voor mu ziek aan dit blad is. De heer Andriessen volgt in deze functie Sem Dresden op, die onlangs wegens hét bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd is afgetreden. De nieuwe directeur van het Koninklijk Conservatorium voor Muziek is op 17 Sep tember 1892 te Haarlem geboren. Zijn eer ste muziekonderwijs ontving hij van zijn vader, v^n zijn broer Willem en van Louis Robert. Daarna studeerde hij aan het Am sterdamse conservatorium, waar Bernard Zweers he.m compositieleer onderwees en Jean B. de Pauw hem orgel- en pianoles sen gaf. In 1916 deed hij eindexamen. In 1937 werd hij directeur van het conservatorium der Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst te Utrecht, na hoofdleraar voor com positie aan het Conservatorium te Amster dam te zijn geweest. Hij componeerde onder andere drie sym- phonieën, missen, een sonate voor cello en piano; orgelwerken, muziek bij „Salomon'.' van Vondel, vele liederen en kamermuziek werken alsmede, de opera „Philoméla" op tekst van Jan Engelman. Ir. V. J. P. DE BLOCQ VAN KUFFELER EREDOCTOR. De senaat van de Technische Hogeschool te Delft heeft besloten aan ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, oud-directeur-generaal van de Zuiderzeewerken, die Dinsdag ze ventig jaar is geworden, het doctoraat ho noris causa aan te bieden op grond van zijn technische en organisatorische verdiensten voor de afsluiting en gedeeltelijke droog making van de Zuiderzee. De uitreiking van de doctorsbul zal in September geschieden. EERSTE KAMER Er komt een adviescommissie voor de huisbrandvoorziening (Van onze parlementaire redacteur) Bij de Dinsdagmiddag en de Eerste Ka- met voortgezette behandeling van de be groting van Economische Zaken heeft mi nister Van dehBrinkde Marshall-hulp van grote betekenis voor West-Europa genoemd omdat zij een doeltreffende econo mische samenwerking bevordert. Dit blijkt trouwens uit hetgeen onlangs op Benelux- gebied bereikt is ter Haagse conferentie. Met de belangrijkste Oost-Europese landen zijn, aldus de minister, belangrijke handels- en betalingsaccoorden afgesloten. Overigens moet men niet, zoals de communisten doen, het handelsverkeer met die landen over schatten. Het handelsverkeer met Duits land is nog lang niet, wat het zou moeten zijn, al vielen er wel enige lichtpunten in dit opzicht te ontdekken. De Benelux-lan- den streven er naar onderling en tegenover andere landen zoveel mogelijk tot even wicht van de betalingsbalans te komen. Tegenover de heer Oosterhuis (Arbeid) betoogde de minister, dat socialisatie geen middel is voor conjunctuurbeheersing, waarna hij ook sprak over noodzakelijke industrialisatie, in welk opzicht de deviezen het zwakke punt zijn. Dit zal echter ook meer en meer het geval worden op de binnenlandse kapitaalmarkt. De minister zette uiteen, waarom hij van mening was, dat bij zijn prijspolitiek voldoende even wicht valt waar te nemen door rekening te houden zowel met de bedrijfs-ecenomische als met de nationaal-economische belangen. Duidelijk was, dat minister Van den Brink allerminst voelt voor een volkomen van bovenaf geleide economie en dat hij ter dege de zelf-verantwoordelijkheld een rol van betekenis wil laten spelen. Hierna volgde nog een pleidooi voor soberheid van de enkeling èn van de gemeenschap. De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer krijgt een hogere subsidie wegens het grote belang van het toeristenbezoek. Tot besluit kwam de minister op het brandstoffenvraag'stuk, vaststellende dat antbraciet-schaarste zich algemeen in Europa doet gevoelen. Toch was de totale brandstofvoorziening in 1948- 1949 niet ongunstiger dan gedurende het vorige stookseizoen. Ten opzichte van het geheel der brandstoffenvoortbrenging heeft er waarlijk geen misrekening plaats gevon den, maar tot nu toe was het helaas niet mogelijk te voren enige voorraden af te leveren. Aan de moeilijkheden, door het publiek ten opzichte van de kolenaflevering Werkloze, die schilderij beschadigde, veroordeeld De 46-jarige J. C. K. uit Naaldwijk, die op 11 Maart in het Boy mans-museum te Rotterdam de aandacht op zich wilde ves tigen door het schilderij „Diana in het bad" met een mes te beschadigen, heeft Dinsdag voor de Rotterdamse rechtbank terechtge staan. Hij verklaarde, dat hij acht weken werk loos was. en door zijn daad de aandacht op zich had willen vestigen. Een psychiater deelde mede, dat ver dachte verminderd toerekeningsvatbaar is en dat zijn geestesstoring een ziekelijk karakter heeft. De officier van justitie was van mening, dat niet van een incident, maar van een symptoom sprake is. In 1946 heeft verdachte te Amsterdam in het Rijksmuseum het schilderij „Het Joodse Bruidje" van Rem brandt met water natgegooid. Ook toen heeft hij zichzelf aangegeven. In zijn brief aan de justitie schreef hij: „Liever zorge loos in de gevangenis, dan rond te lopen met de eeuwige angst voor .werkloosheid". Er moet, zo zeide de officier, een oplossing gevonden worden, opdat deze man niet vrij blijft rondlopen. Hij eiste een jaar gevan genisstraf, waarvan zes maanden onvoor waardelijk met een proeftijd van drie jaar, onder toezichtstelling van een psychiater, alsmede voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering. De rechtbank wees onmiddellijk vonnis. K. werd veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf, door te brengen in een bij zondere strafgevangenis en voorts conform de eis van de officier. De Emmabloem-collecte De jaarlijkse Emmabloem-collecte ten bate van de strijd tegen de tuberculose zal dit jaar te Haarlem en Bloemendaal plaats vin den op Woensdag 6 April. Gezien het grote aantal gevallen van tuberculose doet het Comité voor deze collecte een dringend be roep op allen om mede te werken. Zij, die willen collecteren kunnen zich op geven voor Haarlem aan het Consultatie bureau, Ged. Oude Gracht 41; voor Aerden hout bij mevr. M. van Riemsdijkvan Lim burg Stirum; voor Bloemendaal bij mevr. G. Elderingv. d. Schoot en voor Overveen bij mevr. A. M. BuhrmannLe Gras. Uw handen onooglijk maakt, PUROL maakt ze weer spoedig gaaf en zacht. Doos 30-60 ct. (Adv.) ondervonden, was de regering niet schuldig. Intussen ligt het in 's ministers bedoeling nu ook een advies-commissie voor de huis brand in het leven te roepen, waarin onder meer tevens de afnemers vertegenwoordigd zullen zijn. Hierna kregen we nog iets nieuws. Naast de minister zat onze eerste staatssecretaris, dr. Van der Grinten, die zich aan het vraag stuk van de bedrijfsorganisatie wijdt. Hij kreeg het woord om daarover nog een en ander mee te delen. Daarmee liet zich dus voor het eerst in 's lands vergaderzaal een staatssecretaris horen. De begroting van Economische Zaken ging er tenslotte zonder hoofdelijke stem ming door. De Kamer begon daarna aan de begroting van de Staatsmijnen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in In donesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Overleden ten gevolge van oorlogsverwonding op 23 Fe bruari 1949: korp. A. M. Terloo uit Ouden bosch. Gesneuveld 28 Febr. 1949: sold. Ie kl. A. P. van der Vliet uit Zoeterwoude; 5 Maart: sold. P. A. Jacobsen uit Renkum; overleden teii gevolge van oorlogsverwon ding op 6 Maart: sold. H. J. den Brok uit Oss. Gesneuveld 7 Maart: sold. J. van Beek uit Rotterdam; sold. T. Boer uit Slie- drecht; korp. D. J. van Iiunnik uit Vee- nendaal; 8 Maart: sold, le kl. I. van den Bosch uit Kesteren; 9 Maart: serg. J. M. Harmsma uit Haskerland; 10 Maart: 2e lt. W. Warmer uit Amsterdam-C.; majoor C. de Zwaan uit Amsterdam-C.; 11 Maart: sold. A. J. Ververda uit Wierden (O.); 13 Maart: sold. J. T. Hensgens uit Kerkrade; serg. J. M. Hermens uit Amstenrade (L.); serg. H. J. J. in 't Hulst uit Venray; sold. J. P. Willems uit Posterholt (L.). Overle den tengevolge van oorlogsverwonding 14 Maart: sold. H. M. Raaymakers uit Veghel. Gesneuveld 14 Maart: korp. J. C. Snatersè uit Gouda. Koninklijk Ned. Ind. Leger: Gesneuveld 7 Febr. 1949: Men. sold. 2e kl. infie C. Jacob; Men. sergt. 2e kl. infie R. M. Po- mantow; 28 Febr. 1949: Jav. sergt. 2e kl. infie Ngatman; Jav. sold. 2e kl. infie Sai- ran; proef verbintenis soldaat Soewardi; 1 Maart: Men. sold, le kl. infie A. E. Run- tuwene; Boeg. sold. 2e kl. infie Sastra. Overleden tengevolge van oorlogsverwon ding op 1 Maart: Mal. sold, le kl. infie Abdoerahin. Gesneuveld 2 Maart: Mal. sold. 2e kl. infie Hasan; 4 Maart: Amb. sergt. 2e kl. infie Z. N. Mutulessy; allen afkomstig uit Indonesië. De eerste resultaten der volks- en beroepstelling Bennebroek opende de rij In Den Haag wordt nog steeds gewerkt aan de verwerking van de resultaten van •de op 31 Mei 1947 gehouden Volks- en Be roepstelling. Van de gemeenten in onze om geving is alleen Bennebroek afgewerkt. De verwachting is dat over drie maanden alle gemeenten van Zuid-Kennemerland over de gegevens kunnen beschikken. In Velsen heeft de verwerking van de cijfers over de Beroepstelling oponthoud gegeven omdat zoveel werkkrachten van de Hoogovens in andere gemeenten gehuisvest zijn. In Hil- legom en Lisse moesten moeilijkheden overwonnen worden doordat bij de ant woorden op de formulieren niet steeds vol doende onderscheid was gemaakt tussen bloembollenkwekers en handelaars. Blijkens de Volkstelling had de gemeente Bennebroek op 31 Mei 1947 3131 in woners (1435 mannen en 1696 vrouwen), maar daarvan waren er in gestichten 281 mannen en 516 vrouwen, zodat er buiten die gestichten 1154 mannen en 1180 vrou wen stonden ingeschreven. De oudste inwoner was 91 jaar, verder waren er twee van 89 en één van 88 jaar. Het totaal aantal inwoners boven de 80 was 40. Gehuwd waren 548 mannen en 592 vrou wen, ongehuwd 832 mannen en 961 vrou wen, gescheiden van tafel en bed drie man nen en drie vrouwen, in weduwstaat 43 mannen en 121 vrouwen, gescheiden negen mannen en 19 vrouwen. Naar de leeftijden verdeeld is de samen stelling der bevolking buiten de gestichten alsvolgt: 015 jaar 733, 16 jaar 25, 17 jaar 29, 18 jaar 37, 19 jaar 31. 20 jaar 38, 21—24 jaar 139, 2539 jaar 524, 4049 jaar 184, 5064 jaar 211, 6569 jaar 72 en 70 jaar en ouder 111. In de gestichten werden verpleegd 227 mannen en 370 vrouwen, het personeel be staat uit 54 mannen en 146 vrouwen. De totale bevolking behoort, volgens eigen opgaven, tot de volgende kerkgenoot schappen: Rooms Katholiek 1208, Her vormd 965, Gereformeerd 495, Geref. kerk art. 31 15, Christ. Gereformeerd 25,'Geref. Gemeente 7, Evang. Luthers 20, Doopsge zind 27, Remonstrant 18, overige kerkge- Panda en de Meester^Ontdekkingsreiziger 22. -Ja de heer Geofridus Goudhakker en zijn ongure helper, Dop, waren een ogenblik zo perplex, dat zij werkelijk de deur van de kamer van de Bey sloten, maar al spoedig hadden zij zich hersteld. Dat is die misselijke druktemaker!" zei de heer Goudhakker. „Op de korrel, Dop!" En de woorden hadden zijn lippen nog niet verlaten, of hij en Dop hadden allebei een gevaarlijke revolver te voorschijn gehaald en die op Joris Goedhloed gericht. Panda begon het nu beslist angstig te vindenen aangezien Dop hem los had gelaten sprong hij haastig op zij. Maar Joris Goedbloed mocht dan al gehavend en bepleisterd zijn tengevolge van de bom, die op zijn auto was geivorpen.bang of uit het veld geslagen was hij niet. Integendeel! Hij wandelde rustig naar binnen, kalm tus sen de heer Goudbakker en Dop door alsof er geen revolvers bestonden, en gaf hen beiden een duw, zodat zij allebei in een gemakkelijke stoel tuimelden. „Neemt u plaats, waarde heren," zei hij daarbij los jes. „P-p-p-pas op ik schiet!" stamelde Dop. Gij zult wijzer wezen!" glimlachte Joris. Intelligentia superbus non olet, gelijk het welbekende spreekwoord luidt. Want datgene, waarnaar gijlieden zo vol ijverig zoekt, dat bevindt zichhier. En ik ben de enige, die u daaromtrent de zo vurig begeerde wetenswaardigheden mede kan delen!" En met die woorden hief hij een klein, glinsterend balletje tussen duim en wijsvinger omhoog.,..* lieuwe 1. itga ven J. A. Meyers en J, C. Luitingh, Onze voormannen Moussault'S Uitgeverij, Amsterdam. De heer Meyers is een meester in de kunst van Tsjekov's Ippolit Ippolititsj, die alleen dingen zei die iedereen reeds lang wist en zijn leven besloot met de woorden: „De Wolga stroomt uit in de Kaspische Zee.... Paarden eten haver en hooiZo vertelt hij „De Verenigde Staten van Amerika is een veel te lange naam; men spreekt van Ame rika, wat echter verwaring kan wekken, dus liever de Amerikaanse afkorting: U. S. A.", wat dient ter illustratie van „Namen mogen in het dagelijks taalverkeer niet te lang zijn; zijn ze te lang, dan worden ze tot een kortere vorm herleid". Tussen zulke mededelingen door vindt men andere monsters van zijn kennis, minder voor de hand liggend, maar zelden Belangwekkender van inhoud: ont- ledinugen van namen, die voor een taal kundige studie goed materiaal zouden zijn, maar hier in de lucht blijven hangen. Zo zijn de zestig pagina's, die aan de lijst van namen voorafgaan, niet bijzonder onder houdend. 1-Iet geval ligt, met mate, anders voor de lijst zelf, van „welhaast alle voor namen, die een ambtenaar van de burgerlijke stand in Nederland voorgelegd kan krijgen". Daar vindt men een fraaie collectie, waaruit men exemplaren zacht of klaterend over de tong kan laten glijden; mits met beheersing genoten, een fijn genoegen. Wat de beteke nissen betreft, dat valt tegen; van de grote meerderheid zijn zij blijkbaar niet bekend, en de pil wordt maar dunnetjes verguld door de lange opgaven van corresponderende namen in andere talen. Tenslotte vergeeft men, voor zich heen murmelend „Melusina Saskia Natalena Hetgarda", of onstuimig „Rollo Dietbald Rauwert Bogislaus!" roepend, de inlei ding veel voor het verhaal over de society- dame die Zwaantje Hendrika heette al kan niemand waar maken dat de Romeinen „nomen sed omen" zeiden, waneer zij „de naam zij een voorteken" bedoelden. S. M. Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS nootschappen 59, geen kerkgenootschap 292. Onder de bewoners zijn 18 personen van vreemde of zonder nationaliteit, waar onder acht Duitsers. De Beroepstelling wees' uit dat er 184 nï&nnen en 11 vrouwen zelfstandige be- drijfshoofden zijn. Kleine zelfstandigen zijn er 14, medewerkende echtgenoten 22. Er zijn 10 directeuren van N.V. of Coöperaties, 21 bedrijfsleiders, 228 mannen en 115 vrou wen die als arbeiders werken, 44 medewer- kende kinderen en 160 mannelijke en 150 vrouwelijke employés. Het totaal aantal werkenden is 654 mannen en 309 vrouwen. In de woongemeenten werkten 334 mannen en 239 vrouwen, verder waren er 320 mannen en 70 vrouwen die als forensen elke dag naar hun werkgemeenten trekken. Daarvan reisden per trein 29, per tram 86, per auto 26* per bus 5, per motorrijwiel 5, per fiets 174, twee met een ander vervoer middel (welk?) en vijf liepen. Inmiddels j is de tram ook door de autobus vervangen. I BANKBILJETTENCIRCULATIE IS VERDER GEDAALD. Voor de derde maal déze maand is de circulatie van de Nederlandse Bank, blij- kens de weekstaat per 21 Maart, ingekrom- 1 pen en wel van 2984,3 tot 2956,1 millioen gulden, waarmede de biljettenomloop, naar het zich laat aanzien, de laagste stand over Maart zal hebben bereikt. De geldmarkt is 1 ruim van middelen voorzien. Deze geld- ruimte is mede toe te schrijven aan de be- taling van de achterstallige Amerikaanse dividenden, waarvan het totaal geraamd wordt op 60 a 70 millioen gulden en waar- I van de bedragen geleidelijk in de markt I komen. Evenals de circulatie der bankbiljetten I is ook die der muntbiljetten afgenomen en j wel van 137,7 tot 136,8 millioen gulden. De J goudvoorraad bleef onveranderd op 439,1 millioèii gulden. 2 MILLIOEN gelen regelmatig met Superol Vijfling. In Chili is een vijfling geboren, vier jongens en een meisje. Moeder en kinderen maken het wel. Dagboek. Het dagboek van Katherina Schratt, gewezen vooraanstaande ac trice en vriendin van keizer Frans Jozef van Oostenrijk, is uit een kluis te Wenen verdwenen. Een Amerikaanse uitgever had een grote som voor het dagboek ,geboden. Tabak. De tabaksrantsoenering in de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland is gisteren afgeschaft. Men verwacht, dat in de Franse zóne tot eenzelfde maatregel zal worden overgegaan. In West-Duitsland zijn ongeveer 27.000 ton Amerikaanse tabak aanwezig, ter wijl nog 10.000 ton Turkse en 2.500 ton Griekse tabak worden verwacht. Baard-vacantie. Aan de gemeenteraad van Pretoria is voorgesteld, met het oog op de inwijding van het voortrekkersmo nument in December aanstaande aan enkele politie-agenten vacantie te ver lenen (buiten bezwaar van de Preto- riaanse schatkist), teneinde hen in de gelegenheid te stellen, een bij deze plechtigheid passende baard te laten groeien. Automaat. De Amerikanen zullen dit jaar op hun stranden toestellen plaatsen ter voorkoming van zonnebrand. Om zich op een aangename en onschadelijke wijze te laten bruin-branden laat men een munstuk glijden in een soort ben zinepomp en door middel van een slang met een verstuiver aan het einde zijn lichaam bespuiten met een geparfu meerde olie. Injecties. Bij Tegal op Java werd na een massa-injectie aan iedereen die inge spoten was, een rijstkaart verstrekt. De belangstelling voor deze injecties was derhalve zeer groot. Eén man zag zelfs kans om zich vier injecties te laten geven. Hij kreeg daarvoor vier rijst- kaarten. Enige uren na zijn thuiskomst stierf hij echter.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2