c 3 EERSTE KAMER Begrotingen van Sociale Zaken en van de Staatsmijnen goedgekeurd Verbetering van het wegennet HOEST ueuwe Ukg. aven Panda en de Meester «"Ontdekkingsreiziger Wereldnieuws j DONDERDAG 24 MAART 1949 2 Pijle accoord geen jaagsysteem (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken in de Eerste Kamer bleek de heer Oosterhuis (Arbeid) slecht te spreken te zijn over de communisten en de nauw met hen verwante E.V.C. Hij be toogde dat het de „leermeesters der sta- kingsgymnastiek" niet ging om de arbei dersbelangen, maar om zoveel mogelijk onrust te zaaien. Deze woorden sprak hij ook over de methoden welke zich op sta- kingsgebied in de hoofdstad openbaren. Minister Joekes moest toch eens met zijn ambtgenoot van Binnenlandse Zaken over leggen omtrent daartegen eventueel te treffen maatregelen. Intussen had deze senator het ook, zij het op heel wat min zamer wijze, aan de stok met de heer De Bruyn (K.V.P.), die het tarïefloonstelsel als ondoeltreffend voor productieverhoging en bovendien als bedenkelijk met het oog op de hoge waarde der Christelijke solida riteit had bestreden. Volgens de heer Oos terhuis is dit stelsel voor verschillende be drijven ten behoeve van de economische wederopbouw van ons land onvermijdelijk. Minister Joekes bracht hij dank voor zijn gulden loontoeslag, er echter meteen aan toevoegende, niet zo optimistisch gestemd te zijn als de bewindsman wat betreft de vraag of die gulden nu wel voldoende is met het oog op de gestegen of stijgende kosten van het levensonderhoud, welke uit de verlaging der subsidies op bepaalde levensmiddelen voortvloeien. Tussen de heer De Bruyn en de minister kon men een verschil in waardering van het „staatsloon- dwangstelsel" waarnemen dat eerstgenoem de nu zo spoedig mogelijk wilde zien ein digen. Dit was zo ongeveer het belangrijkste uit het gisteren begonnen debat over Sociale Zaken, waaraan de goedkeuring zonder hoofdelijke stemming van de begroting der Staatsmijnen was voorafgegaan. Zulks als sluitstuk na uiteenzettingen van minis ter Van den Brink, die nagenoeg niets Wel varkens-, geen rundvlees De plaatselijke toewijzïngscommissaris van het bedrijfschap voor vee en vlees schrijft over de huidige toestand der vlees distributie: De kwestie is, dat er deze week in het geheel geen rundvlees voor de bonnen be schikbaar is. De slagers worden alleen be voorraad met een zeer groot kwantum var kensvlees en nog wat nuchter kalfsvlees. Het komt praktisch hierop neer, dat de slager voor de helft van de bonnen spek beschikbaar heeft en voor de rest varkens vlees. De consument wordt düs aangeraden ook het gedeeltespek op te nemen, daar dit anders overblijft en als de slager een grote voorraad spek overhoudt, krijgt hij. weer minder vlees. Deze toestand van wei nig of geen rundvlees zal .qog wel enige maanden aanhouden. Eerst 'in het najaar zal een grotere aanvoer van rundvlees mo gelijk zijn. DANKBAARHEID VAN EEN AMERIKAANSE PILOOT. In Breda heeft de Amerikaanse ambas sadeur, dr. Herman B. Baruch, aan de bur gemeester van Breda tienduizend sigaret ten overgedragen, die verdeeld zullen wor den onder veertig burgers dezer gemeente, die in de bezetting aan Amerikaanse pilo ten hulp hebben verleend. De zending siga retten is een geschenk van de voormalige Amerikaanse piloot Richard Reardon, wiens vliegtuig in de omgeving van Breda neer kwam en die zich dank zij de hulp van een onbekend gebleven Bredanaar in vei ligheid wist te brengen. De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I, 30L5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Muziek van Johann Strauss. 9.15 Voor zieken. 9.30 Familiecompetitie, voor zieken. 10.00 Vioolconcert van Saint Saëns. 10.30 Morgendienst. 11.00 Zang door Cornells Kalk man. 11.30 „Midzomernachtsdroom" van Men delssohn. 12,00 Platen. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Kamerkoor. 13.15 Vrolijke liedjes. 13.45 Platen, 14.20 „Poème d' Extase" van Scriabin. 14.40 Lezing over meubels. 15.00 Het oud- Nederlandse geestelijke volkslied. 15.30 Bal letmuziek. 15.40 Voorlezing. 16.00 Bekende operamuziek. 16.40 Lijdensgedïchten. 17.00 Fragment uit eerste s.vmphonie van Tsjai- kofski. 17.10 Frans muziekcorps. 17.30 Koor. 18.00 Pianoduo. 18.15 Lezing over zendings werk. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Geestelijke liederen. 19.30 Actualiteiten. 19.45 C.M.B.- lezing. 20.15 Leger des Iieils. 21.15 Busch strijkorkest. 21.45 Muziekforum. 22.15 Elégie van Fauré. 22.25 Leger des Heils-liederen. 22.45 Overdenking. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00, 8.00. 13.00. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 8.15 Operettemuziek van Léhar. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Werken van Mendelssohn. 9.35 Platen. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Moderne pianomuziek. 11.10 Een kind groeit op. 11.30 Accordeola. 12.00 Russische liede ren, 12.30 Weerpraatje. 12.33 Sportprognose. 12.45 Platen. 1.3.20 Lichte muziek. 13,50 Franse chansons. 14.00 Kookkunst. 14.20 Kamer orkest. 15.00 Boekenschouw. 16.00 Dans- orkest. 16.30 Tussen 12 en 16. 17.00 Filmland. 17.20 Muziekcatiserie. 18.15 Felicitaties. 18,30 Congres Vrouwenbond P. v. d. A. 19.00 Denk om de bocht. 19-15 Lezing over de Unesco. 19 30 Godsdienstig leven in Groningen. 20.05 Gronings Strijkkwartet. 20.30 Leven in een bedrijf. 20.55 Pas verschenen boeken 21.00 Gevraagde platen 21.30 Luisterspel „Het mysterie van dc Prinsengracht". 22.00 Bui tenlands overzicht. 22,15 Swing and Sweet. 22.4.0.Mej. dr. N. A. Bruining. 22.45 Avond wijding. 23.15 Lezing over geboortebeperking. 23.30 „Romeo et Juliette" van Berlioz. nieuws kon vertellen en die onder meer nog eens verklaarde, voor de mijnwerkers de nadelen van een vijfdaagse werkweek groter te achten dan de mogelijke voor delen. De minister ontkende dat het pijler- accoord met groepsindeling, dat de bezol diging der mijnwerkers beheerst, op een „jaagsysteem" zou neerkomen. TWEE SQUADRONS VAN DE M.L.D. IN DIENST GESTELD. Op het marinevliegkamp Valkenburg zijn dezer dagen de squadrons no. 1 en no. 320 van de Marine Luchtvaartdienst door de Commandant Zeemacht in Nederland, schout bij nacht J. J. L. Willinge officieel in dienst gesteld. Het 320ste (Dutch Squadron van de R.A. F.) had in de oorlogsjaren in Engeland een goede naam. Het bestond uit personeel van de Nederlandse Marine Luchtvaartdienst, dat na de Mei-dagen van 1940 naar Enge land kon ontkomen en daar onmiddellijk in geallieerd verband de strijd tegen de vijand voortzette. Het werd aangevuld met vlie gers van de legerluchtmacht die bij de marine gedetacheerd werden en voorts met Nederlanders, die na hun vliëgopleiding in de R.A.F. bij het 320ste squadron ingedeeld werden. Monument bij hotel „De Wereld" te Wageningen Tegenover hotel „De Wereld" te Wage ningen, waar in 1945 de Duitsers de capi tulatie-overeenkomst ondertekenden, zal een gedenkteken worden geplaatst. In opdracht van een plaatselijk comité heeft de beeldhouwer H. Richter een ont werp gemaakt. Het ontwerp stelt voor de bevrijde mens, de handen geheven tot het licht. Dit meer dan levensgrote beeld wordt in brons gegoten en geplaatst op een twee meter hoog voetstuk van hardsteen, waar op sluipende dieren de wreedheid der oor logsmisdadigers symboliseren. In het voetstuk wordt gebeiteld: Psalm 22 22 en 23: „Verlos mij uit der leeuwen muil, zo zal ik Uwen naam mijn broederen vertellen. In het midden der gemeente zal ik U prijzen" en voorts deze regels van prof. E. L. Smelik: „Gij, die voorbijgaat, denkt gij vaak genoeg: hoe was uw lot, als niet, die dag van Mei, gebreideld werd wiens klauw en beet u sloeg? Toen is uw land bevrijd! Ook gij! Ook gij!" POST VOOR MILITAIREN OP THUISREIS De opvarenden van het s.s. „Watei-man", dat met troepen op de thuisreis uit Indonesië naar Nederland is, zullen op 3 April bij aan komst in Port Said, post kunnen ontvangen, mits deze niet later dan 27 Maart in Neder land gepost wordt. Ook de tbuisvarenden van het m.s. „Kota i Inten" kunnen post ontvangen bij aankomst in Port Said op 9 April. Deze corresponden tie moet uiterlijk 3 April gepost zijn. St. Jansteen en St. Laurens zullen verdwijnen De gemeente Hulst in Zeeuws-Vlaande- ren ondervindt reeds geruime tijd hinder van haar te enge begrenzing. Een steeds groeiend aantal inwoners, dat thans 4800 zielen bedraagt, is samengedrongen op een oppervlakte van nog geen 190 ha. Gedepu teerde Staten van Zeeland willen Hulst uit breiden door opheffing van de gemeente St. Jansteen, welke met haar 4000 inwo ners een oppervlakte van ruim 2800 ha beslaat. Deze gemeente zal aan Hulst wor den toegevoegd, met uitzondering van het gehucht Heikant, dat reeds gedeeltelijk tot de gemeente Koewacht behoort en ge heel aan die gemeente wordt toebedeeld. Ook de gemeente Clinge zal een bijdrage tot de uitbreiding van Hulst moeten leve ren. Zij zal het gehucht Kapellebrug moe ten afstaan, maar hiervoor te zijner tijd compensatie verkrijgen door de inpoldering van het verdronken land van Saeftinge. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben ook een plan tot vergroting van de gemeente Middelburg in Noordelijke rich ting. Naar het oordeel van Gedéputeerde Staten dient Brigdamme, een deel van de gemeente St. Laurens, dat door lintbebou wing reeds aan Middelburg is verbonden, aan deze laatste gemeente te worden toe gevoegd. Daar het overige deel van St. Laurens dan te klein voor een zelfstandig bestaan is, zal dit aan Serooskerke worden toebedeeld, met uitzondering van zeer kleine delen in het Noordoosten en Noord westen, waarmee respectievelijk Veere en Grijpskerke vergroot zullen worden. Een weg langs de duinvoet van Scheveningen over Wassenaar-Katwijk-Noordwijk-de Zilk, langs Haarlem naar de tunnel in Velsen Door het steeds toenemend autoverkeer is het noodzakelijk dat het wegennet ver beterd wordt. De weg HaarlemLeiden, die door vele dorpsbebouwingen gaat, levert nu reeds vele bezwaren voor het verkeer op. Reeds lang wordt gewerkt aan uitwerking van plannen om een nieuwe brede parallelweg te maken, die de bebouwde kommen mijdt, zodat het snelverkeer daarvan geen belem meringen ondervindt. Helaas moesten wij op het departement van Waterstaat vernemen, dat_ het in de eerstkomende jaren niet mogelijk zal zijn over te gaan tot het maken van deze weg. Er zijn financiële beletselen, terwijl ook rekening gehouden moet worden met het bouwvolume. Voorlopig zal men zich dus moeten be perken tot het verbeteren van de bestaan de weg. Daartoe bestaan wel mogelijkheden nu de tram HaarlemLeiden niet meer rijdt en die wegbaan op verscheiden plaat sen gebruikt kan worden voor verbreding van de weg. Dit brengt evenwel geen uit- .komst voor de plaatsen waar de weg de dorpen doorkruist. Wel wordt gewerkt aan de verdere voor bereiding van een nieuwe verbinding Noord-Zuid. Dit wordt een weg die in Sche veningen begint en dan langs de duinvoet naar Wassenaar loopt en vervolgens, langs Katwijk en Noordwijk, in de nabijheid van de Zilk uitkomt. Vandaar gaat hij, het grondgebied van Haarlem rakende, naar de tunnel die in Velsen wordt gebouwd. Het wordt een weg voor zwaar Serkeer. In Zuidholland is het gehele tracé van de weg al bekend en is men op enkele plaatsen al begonnen met de aanleg. In Zuidholland wordt het een weg met drie rijbanen elk van drie meter. Het wordt aangenomen dat de weg op net gebied van Noordholland breder zal moeten zijn. Daar wil men dan ook twee wegen maken elk van twee rij banen van drie meter. Het tracé van de weg in Noordholland is nog niet vastgesteld. Voor het daartoe.kan komen moeten nog verschillende moeilijk heden opgelost worden. De Planologische Dienst van Noordhol- land is overtuigd, dat door de aanleg van deze weg de belangen van Haarlem in be langrijke mate gediend zullen worden. In dien Haarlem enige aansluitingen op deze weg maakt, kan een deel van het verkeer dat nu door Haarlem gaat, buitenom geleid worden. Het verkeer in de stad wordt daar- door dan ontlast. De weg is natuurlijk ook van belang voor alle gemeenten in de Bollenstreek, omdat die door het aanleggen van aansluitende wegen .daarvan immers ook kunnen profi teren. Het Is nog niet bepaald op welk punt de weg van drie rijbanen over zal gaan in een van vier. De verbinding Amsterdam HaarlemZandvoort Tenslotte vernemen wij dat gewerkt wordt aan plannen om de weg Amsterdam HaarlemZandvoort te verbeteren. De bestaande weg wordt op den duur niet vol doende geacht om te kunnen beantwoorden aan de eisen van het verkeer. Iri Zandvoort zal de weg het bestaande tracé volgen, ook al zal verbreding wenselijk zijn. Maar ver der op zal er een nieuwe weg moeten ko> men die, door Bloemendaal en het Zuidelijk deel van Haarlem, aansluiting geeft op de wegen door de Haarlemmermeer en de weg naar Amsterdam. Op enkele punten kan gebruik gemaakt worden van bestaande wegen. Het juiste tracé is evenwel nog niet vastgesteld. Het ligt in de bedoeling nabij de Spaarnelaan een nieuwe brug over het Zuider Buiten Spaarne te maken. De nieu we weg loopt dan verder achter de sport velden, die daar zijn aangelegd, om. RodeHoestpoeders van Mijnhardt Doos 45 er. -"iv 'nriiï— In- en uitvoer gedaald in Februari Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige cijfers had de invoer in Februari 1949 een waarde van f402 millioen (Jan. 1949: f464,5 millioen) »en gewicht van 1.270.000 ton (Jan. 1949: 1.498.000 ton). Enkele belangrijke importen waren (in millioenen guldens): slachtvee en vlees 7.3 (Jan. 1949: 11,6); sinaasappelen 7,3 (0,3); tarwe en tarwebloem 7,1 (18,1); mais 5,3 (18): copra 9,1 (11,4); sojabonen 4,1 (1,9); palmolie 12,5 (6,2); cacaobonen 9,3 (5,7); tinerts 6,2 (7,6); steenkolen 11,9 (11,9); mine rale oliën 12,9 (18,6); hout 13 (22,9); onge- sponnen wol 9 (6,3); ongesponnen katoen 16,3 (13,7); plaatijzer en -staal 7,9 (11,5); staaf- en profielijzer en staal 9,8 (7,7)auto's en autochassis 12,3 (10,2). De uitvoer had in Februari 1949 een waar de van f245.6 millioen (Jan. 1949: 317.7 millioen) en een gewicht van 645.000 ton (Jan. 1949: 653.000 ton). De belangrijkste posten bij de uitvoer wa ren: pekelharing 3,2 (2,9); gecondenseerde melk 9,8 (11): boter 4,6 (16); kaas 10,6 (11,3): aardappelen 3,6 (6,2); verse groenten 4,2 (6,5); zaaierwten en -bonen 3,2 (2,4); zaai granen 6,3 (0,3); aardappelmeel 3,4 (4); cokes 3.6 (3,8); minerale oliën 5,5 (3,2); ge neesmiddelen 4,5 (2,4); superfosfaat 3,8 (4,5); kunstzijden garens 5,1 (8.1): wollen weefsels 3.7 (5.3); katoenen weefsels 11.9 (17.1); ruw ijzer 4,6 (4); tin in blokken 6,4 (9,6) radio artikelen 6,1 (10,8); schepen 12,6 (3,8). JEÜGDVERWAARLOZING EN -MISDADIGHEID Van 28 tot 31 Maart wordt te Amersfoort in de Internationale School voor Wijsbe geerte een conferentie gehouden over de bestrijding van jeugdverwaarlozing en -misdadigheid. De conferentie gaat uit van de internationale studiecommissie van de Union Internationale de - Protection de l'Enfance te Genève. Een groot aantal deskundigen uit ver schillende landen zal aan deze conferentie deelnemen. Na afloop van de.besprekingen zullen de deelnemers gedurende drie dagen verschei dene instellingen bezoeken, Twee doodvonnissen De Bijzondere Raad van Cassatie heeft overeenkomstig de conclusies van de pro cureur-fiscaal, de beroepen van de ter dood veroordeelde Abraham K. en Pieter S. ver worpen. Beiden waren door de Groninger Kamer van het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden tot de doodstraf veroordeeld. K. en S. waren in dienst bij de Amster damse politie en werden tijdens de bezet ting verbonden aan het bureau Joodse Za ken. Na „Dolle Dinsdag" werden zij naar Groningen gezonden, waar zij voor de S.D. werkten. Zij hebben vele personen doodge schoten, velen mishandeld en voorts huis zoekingen en arrestaties verricht. GOETHE-FESTTVAL Generaal Eisenhower, voorzitter van de Columbia-universiteit in New York, heeft van de universiteit van Frankfort een uit nodiging ontvangen om in Augustus het Goethe-festival bij te wonen. De universiteit van Frankfort heeft 226 invitaties verzonden aan buitenlandse uni versiteiten en hoogleraren om, op een spe ciale bijeenkomst op 28 Augustus in Frank fort, de 200ste geboortedag van Goethe te herdenken. Vragen over BuHinkamp Door het lid der Tweede Kamer de heer W. Steinmetz (K.V.P.) zijn aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting de volgende vragen gesteld: Kan de minister mededelen of het juist is, dat de minister medewerking heeft toe gezegd voor de bouw van een Butlin- vacantiekamp te Zandvoort? Indien deze vraag bevestigend wordt be antwoord of indien de minister alsnog be reid zal zijn zijn medewerking te verlenen, hetgeen betekent, dat een inrichting tot stand komt: „Met verscheidene logeerpaviljoens met een totale capaciteit van 1500 bedden, aan de duinzijde gebouwde centrale gebouwen voor recreatiezaal, een eetzaal, een theater e.d. aan de Zandvoortse boulevai-d? Is de minister dan niet van oordeel, dat de tot standkoming van een dergelijke .inrichting in strijd is met de mededelingen, dat het zwaartepunt in de eerstkomende jaren moet worden gelegd bij een zo ruim- mo gelijke bevordering van de volkshuisves ting? Wil de minister alle maatregelen nemen, welke nodig zijn om te voorkomen, dat in deze tijd, waarin de woningschaarste nog ontstellend is, een dergelijke inrichting, in welke omvang dan ook, tot stand komt, daar zulks niet gerekend mag worden on der noodzakelijke, noch nuttige utiliteits bouw? Export van pootaardappelen zal waarschijnlijk dalen Ir. J. A. Hogen Esch, verbonden aan het Instituut voor Rassenonderzoek van Land bouwgewassen te Wageningen heeft in een radiocauserie medegedeeld dat de export van pootaardappelen van 140.000 ton in 1939-'40 is toegenomen tot 440.000 ton in 1947-'48, welke een geldswaarde vertegen woordigde van ongeveer 100 millioen gul den. Wegens de grote aardappel-overschot- ten in de West-Europese landen in 1948 en een afneming van het aardappelverbruik zal men rekening moeten houden met een belangrijke daling van de export, mede door de concurrentie van Denemarken, Schotland, Ierland, Tsjechoslowakije en Canada. De grootste afnemers van pootgoed zoals Frankrijk, België, Duitsland (bi- zóne) en Zwitserland hebben zelf de teelt van pootaardappelen ter hand genomen. Ook wat betreft de export van zaaizaden kan een sterke stijging worden geconsta teerd. Werd in het seizoen 1939-'40 17.000 ton geëxporteerd, in de jaren 1947-'48 be droeg de uitvoer 67.000 ton. DORDRECHT HEEFT 70.000 INWONERS De heer J. van der Zee te Dor drecht heeft op het bureau Bevolking zijn vierde kind aangegeven. De baby, Johan nes van der Zee, maakt het zeventigste duizendtal inwoners van de gemeente Dordrecht vol. Het gemeentebestuur heeft een spaarbankboekje voor de kleine Jo hannes aangeboden. Prins Bernhard en de Prinsesjes ter.ug Prins Bernhard is Woensdagmiddag met de prinsesjes Beatrix en Irene op het vlieg veld Soesterberg aangekomen. Zij werden door Koningin Juliana verwelkomd. Woensdagmorgen om 9 uur hadden Prins Bernhard en de prinsesjes met een extra trein der Oostenrijkse staatsspoorwegen St. Anton verlaten. In Friedrichshafen stond de Dakota van Prins Bernhard gereed,waar. mee de reis naar Nederland werd voort gezet. Zowel de Prins als de prinsesjes waren enthousiast over de in St. Anton doorge brachte wintervacantie en verklaarden het volgend jaar gaarne te zullen terugkomen. Het einde van de distributie Aéntal ambtenaren al ge daald van 21.000 tot 3.000 Het aantal artikelen dat onder de distri butie valt, neemt steeds af. Daarom is het te verklaren dat ook het corps ambtenaren gedurig kleiner wordt. In 1945, toen de distributie op volle toeren werkte, waren er niet minder dan 21.000. Nu is het aantal al verminderd tot 3000. En nog geregeld wordt tot inkrimping overgegaan. Men weet dat het de bedoeling Is dat met Juli 1950 aan de distributie een einde ge komen zal zijn. In de komende maanden zullen nog wel meer artikelen van de bon af gaan. Welke dat zullen zijn is nu nog niet met zekerheid te. zeggen. In elk geval staat vast, dat de kolen-distributie in de komende winter nog gehandhaafd blijft. Wat de textiel betreft is een verruiming te verwachten. Er is van deskundige kant verklaard, dat er geen reden is de textiel in de distributie te houden wanneer het mogelijk blijkt 120 textielpunten per jaar aan te wijzen. Voor de eerste 4 maanden van 1949 werden 35 punten inwisselbaar gesteld. Dat zou, indien over de twee an dere perioden van 4 maanden een gelijk aantal werd aangenomen, niet meer dan 105 per jaar opleveren, dus nog iets beneden het aangenomen kwantum. Mogelijk is evenwel dat na Mei een grotere aanwijzing gerechtvaardigd zal zijn en dat kan dan leiden tot het vrij geven van textiel. Minister Mansholt heeft reeds aangekon digd dat het te verwachten is, dat in het komende najaar de vleesdistributie kan worden opgeheven. Over het vrij-geven van boter en vet be slist het ministerie van Economische Zaken, omdat dit departement een volledig over zicht heeft van de ff) ons land beschikbare voorraden. Hetzelfde geldt voor kaas. Wij vernamen van góed-ingelichte zijde dat de 17.000 distributie-ambtenaren die in de loop der jaren ontslagen zijn, voor een groot gedeelte er in geslaagd zijn ander werk te vinden. Allerwege wordt mede werking ondervonden om de mensen te helpen. In de laatste tijd wordt het even wel moeilijker, omdat er op de arbeids markt reeds een teveel aan administratief personeel is. Reeds eerder wezen wij er op, dat ontslagen ambtenaren (die allen op ar beidscontract zijn aangesteld) in een wacht geldregeling vallen. In 1945 hadden de distributie-kantoren in Haarlem, Bloemendaal (inbegrepen Zand voort) en Heemstede (inbegrepen Benne- broek) ongeveer 350 ambtenaren. Nu zijn de diensten gecombineerd en werken er nog 61. Nu verschenen het vervolg op CARNAVAL DER DESPERADO'S de Nederlandse roman over Geheime Dienst en Englandspiel Prijs f 6.90 In voorraad bij BOEKHANDEL VEKO Zijlstraat 96-98 - Telefoon 11706 WEGENS ENORM SUCCES verlengen wij tot 31 Maart onze lO'/o KORTING op het overtrekken van lampekappen KELLER SPAARNWOÜDERSTRAAT 13 - TEL. 15778 (Adv.) Schrijn van Karei de Grote in Aken geopend De kostbare, uit de dertiende eeuw da terende schrijn, die het stoffelijk overschot van Karei de Grote bevat, is in tegenwoor digheid van de bisschop va"n Aken onder het opzeggen van de daarbij behorende li turgische gebeden geopend. Medici en experts op kunstgebied heb ben daarna een onderzoek naar de toe stand van de schrijn ingesteld. Het Dom kapittel is tot dit onderzoek overgegaan, omdat tijdens de beide laatste wereld oorlogen de schrijn, tezamen met andere schatten uit de Dom, geëvacueerd is ge weest. Op het einde van de laatste wereld oorlog stond de schrijn in een vochtige mijngang in Siegen in Westphalen. Medici hebben na de opening van de schrijn gecon- constateerd, dat het gebeente van de keizer over het algemeen goed in tact is gebleven. De gewaden hebben echter schade opge lopen en de kleuren zijn verbleekt. Nadat een protocol over het onderzoek was opgesteld en in de schrijn gelegd, werd deze onder het houden van liturgische plechtigheden weer gesloten. In Den Haag zijn besprekingen begon nen over het lopende handelsverkeer tussen Nederland en de Amerikaanse, Britse Franse zones van Duitsland. Ferdinand Langen, De witte mufs De Gulden Pers, Amsterdam. Deze novelle wordt verteld door een jonge tje dat een kinderliefde opvat voor zijn buurmeisje hij wandelt een keer uit school met haar naar huis, maar trekt zich verder in dromen terug; er blijft hem slechts haar witte muts. die een fetisj wordt voor zijn verlangen, dat met haar zelf toch geen raad weet. maar zich richt naar de liefde die puur is als sneeuw Haar mutsje harmonieerde volkomen met de besneeuwde, laag hangende takken van de bomen, waaronder ze snel doorschoof" men aarzelt voor men die harmonie aanvaardt, maar de symboliek kent geen genade). Tenslotte verliest hij ook die zuiverheid, het mutsje raakt besmeurd door toedoen van Lucas, die wat meer van de liefde weet' en de ij van vrijen hoog uithaalt; in de stemming van opgeluchte redelijkheid, die verloren illusies tijdelijk pleegt te ver vangen, loopt hij naar huis. Het verhaal is aanvaardbaar genoeg, maar men heeft met de uitbeelding van het geval geen vrede. Die is overlegd grauw van kleur (de pulp en de zure stank bij het huis van Lucas, de regenachtige luchten, en ook de onverschilligheid van de vader), met het wit als enige verlichting, nog veel overlegdér. De beheerste somberheid van de heer Langen zelf is teveel voor het jongetje, dat als „ik" optreedt, en een naar, ouwelijk gezicht moet trekken om bij de woorden, die het zegt, te passen. Het is een zonderling, onbestemd wezen, eerder een dwerg dan een kind. De vereenzelviging is noodgedwongen mislukt, tot schade aan de uitwerking van een boeiend gegeven. S. M. RECTIFICATIE De titel van het gisteren op deze plaats besproken boek was door een zetfout onher kenbaar verminkt. Dit boek heet namelijk „Onze voornamen" (door J. A. Meyers en J. C. Luitingh; Moussault's Uitgeverij, Amsterdam). De zetter had daarvan gemaakt „Onze voormannen". Xéfo m\ 1 23. Heer Geofridus Goudbakker en Dop zaten er tamelijk 'onbenullig bij, terwijl Joris het glimmende klontje tussen zijn vingers ronddraaide en vervolgens op hoge toon het woord nam. „Foei, foei, lieden!" zo sprak hij. „Wat beeldt gij u in? Met grof geweld wildet.gij u verrijken! Institia caponiet honoribus est, gelijk wij, minna ren der klassieke letteren, plegen op te merken! Laat mij in klare taal de zaak uiteen zetten. Het is ulieden bekend, dat Zijne Opperverhevenheid de Bey van Kro- mostan hier vertoeft om iets te verkopen. Door de békende ontdekkingsreiziger Joris Goethbloeth Meester Doctor Goeth- bloeth, mag ik wel zeggen dat ben ik, mag ik wel zeggendoor. die bekende ontdekkingsreiziger is in het gebied van de Bey van Kromostan een terrein gevon den, waarin zich het beroemde mineraal bevindt; drie-straal-freqtlent enige die weet waar het precies gevonden wordt; in de tweede plaats zal de Bey veel geld willen hebben alvorens u het recht te verlenen om op zijn gebied dit caponiet uit de grond te graven. Dus mijne vrienden.ik zal het goed met u maken. Betaal mij tweehonderd daalders, dan sta ik u AAn --« - hoog-ioniserend caponiet. dat, gelijk gij ik u één klontje caponiet af, zodat ge het weet, zeer kostbaar is. Hier heb ik de i kunt onderzoeken. Bevalt het u. dan kun- kaart. waarop de vindplaats van dit capo- nen. we verder zaken doen. Welnu niet staat aangegeven. Nu wilt gijlieden u door brute kracht meester maken van het geheim van dit caponiet. Foei - foei. hoe dom'. In de eerste plaats ben ik de Geofridus Goudbakker en Dop hadden niet veel keus cn betaalden dus twee honderd daalders, en toen gingen ze ver drietig en verslagen weg. Maar Panda.c Nederlandse boerenzoons naar Amerika Einde Maart zullen 32 zoons van Neder landse boeren voor de duur van een half jaar naar Amerika vertrekken teneinde kennis te nemen van de Amerikaanse land bouwmethoden. De groep zal worden ver gezeld door ir. C. W. A. van Beekom. De deelnemers zijn gekozen door het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité en de Christelijke Boeren- en Tuinders- bond, welke zich tevens met de organisatie van deze reis hebben belast. Aan de er varingen van de deelnemers zal bekend heid gegeven worden door hun rapporten in de landbouwvakpers te publiceren. De groep zal op 25 Maart van Antwer pen uit met de „Edam" naar Amerika ver trekken. Na een verblijf van enkele dagen in Washington zullen zij op daarvoor in aanmerking komende bedrijven worden ondergebracht. Zij zullen in de gezinnen van de Amerikaanse landbouwers worden opgenomen- De wereld-scheepsruimte Blijkens de deze week door Lloyd's Regis ter of Shipping gepubliceerde statistieken bezat Amerika in 1948 de grootste vloot van motor- en stoomschepen. Deze vloot, die 33.5% vormde van de wereld-koop vaardijvloot, is sedert 1939 met 202% ge groeid van 8.909.892 ton tot 26.900.739 ton. De Europese landen, wier koopvaardij vloten het vorige jaar groter waren dan voor de oorlog, waren Spanje (27%) en Zweden (25%). De scheepsruimte van de Duitse koopvaardijvloot was het vorige jaar vergelijking met voor de oorlog 90% kleiner, die van de Japanse 82%, die van de Italiaanse 39%. De Deense, de Franse en de Griekse vloot waren elk 28% kleiner en die van Neder land en Noorwegen elk 12%. Groot-Brittannië en Noord Ierland be zaten in 1948 22.4% van de totale scheeps ruimte der gehele wèreld, vergeleken met "11% in 1939. De wereld-scheepsruimte omvatte in 1948 90.291.593 ton. Kwakende colonnes. Een hele legermacht kikvorsen heeft zich gisternacht meester gemaakt van het stadsgedeelte van Lin coln (Engeland). De inwoners moesten hun deuren gesloten houden, terwijl de mannen terstond een geweldige klop jacht op de dieren organiseerden. In ge sloten colonnes trokken de kikvorsen gisteravond laat uit de richting van het kerkhof de stad in en onder luid ge kwaak maakten zij hun intocht in het dichtbijgelegen stadsgedeelte. Lieden die nog naar huis moesten, hadden de grootste moeiteom zich door de op dringerige beesten heen te werken. (U.P.) Achterlijk. Professor Lancelot Hogben ver klaarde dezer dagen op een lezing te Londen, dat de officiële Russische aan vaarding van Lysenko's theorieën, die met de wetten van Mendel de algemeen aanvaarde opvattingen verwerpen, op zijn zachtst gezegd verklaard moet wor den uit het feit, dat de Russen 30 jaar ten achter zijn. Ontvangst. Toen Winston Churchill gisteren aan boord van de Queen Elizabeth" te New York aankwam, werd hij opge wacht door ongeveer honderd demon stranten, vrouwen en mannen, die zich in de naburige straten hadden opgesteld. De demonstranten riepen in koor; „Geen Noordatlantiseh pact. Ga naar huis Churchill". De demonstratie was geor ganiseerd door het comité tegen oorlogs propaganda van de nationale raad van de vereniging voor Amerikaans-Sovjet- russisché vriendschap. Vampires. De Zwitserse Nationale Raad heeft met 90 tegen 6 stemmen een cre- diet van 108 millioen Zwitserse francs goedgekeurd voor de aankoop van 100 jachtvliegtuigen van het type „Vam pire". Reeds eerder werden credieten goedgekeurd voor de aankoop van 75 van die toestellen. Blank-Australië. De Australische Labour- regering zal de „Australië-blank"-poli- tiek met onverminderde kracht voort zetten, zo deelde gisteren de minister voor de immigratie, J. I. Calwell mede. „Er zal gepn sprake zijn van een „kal- meringspolitiek", zei hij. Calwell sprak verder van „het ideaal, dit land tot ont wikkeling te laten brengen door Euro peanen", dat volgens hem reeds was ge- oropageerd door verre voorzaten van de huidige blanke bewoners en steeds 'rouw is nagekomen door alle goede Australiërs. Calwell zei tenslotte dat de beslissing van de Hoge Raad. die de deportatie van de Indonesische mevr. O'Keefe onmogelijk maakte, „een van de voornaamste steunpilaren heeft om vergeworpen, op welke de blank-Austra. lië-politiek sedert 1901 stevig heeft ge rust. (U.P.)

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2