De „Fair Deal" van president Truman gaat allerminst van een leien dakje Ds Hildering over zuiveringsactie te Peniwen Vietnam rekent op hulp van Chinese communistische legers De nieuwe bonnen De kleine Wereld Sportprogramma's Oostelijke voetbalploeg gaf goed partij DONÖERDAG 24 MAART 1949 J Van verkiezingsbeloften komt practisch niets terecht De Chinese Munt in Sjanghai is thans begonnen met de aanmaak van nieuwe zilveren munten die d.e basis zullen vormen van het nieuwe economische herstelprogramma. De munten dragen aan de ene zijde de beeltenis van drr-Sun Yat Sen en aan de keerzijde een Chinese jonk. Vijf van deze muntpersen leveren thans 300.000 stuks per dag af. Stakingsdreiging in het Ruhrgebied De stakingsdreiging in het Ruhrgebied is toegenomen nu onderhandelingen tussen leiders van bouwvakverenigingen en werk gevers mislukt zijn. De landarbeiders hebben aangekondigd loonsverhoging te zullen eisen en de meer derheid van de arbeiders in drukkerijen, papierindustrie en chemische industrie zijn vóór een stakingsactie. Ook de mijnwerkers en arbeiders in staal- en ijzerfabrieken hebben loonsver hoging geëist en dreigen met staking. Geen Sovjet-actie tegen de West-mark Duitse politieke kringen, die in nauw contact staan met het Sovjet-hoofdkwar tier, meldden gisteravond dat de Sovjet autoriteiten besloten hebben geen tegen maatregelen te nemen tegen de invoe ring van de Westelijke mark als enig wet tig betaalmiddel in West-Berlijn. „In drie maanden vrij van Franse overheersing" Een zegsman van de Vielnam-republiek deelde dezer dagen aan United Press mede dat een overwinning van de corpmunisten in China een langer verblijf van de Fransen in Indo-China onmogelijk zou maken. „Wanneer de Chinese communisten aan onze grenzen staan en ons een beetje hulp verlenen, denken wij dat we de Fransen in drie maanden uit ons land verdreven heb ben." Vietnam heeft de Fransen al drie jaar bestreden zonder ooit interventie van bui ten te vragen en is een land geworden van een voortdurende guerilla. Frans Indo-China is een staat die ver schillende invloeden van buiten af heeft ondergaan. Het bestaat uit verschillende r Van onze correspondent te New York) De voorjaarswind ruist door de palmen van Florida. Uit een stralend blauwe hemel doet de zon haar koesterende stralen neer dalen op het brede strand en op president Truman, die daar een korte vacantie door brengt. Maar uit de draagbare radio, die naast zijn strandstoel staat, komen kwade be richten uit Washington: Storm en ijzige kilte, waartegen zijn „fair deal" moet op tornen. Toen president Truman vorig jaar. zijn verkiezingscampagne voerde, noemde hij het toen zittende 80ste Congers het op een na slechtste in de geschiedenis der Verenig de Staten, doelend op. het geringe aantal wetten dat tot stand kwam, het merendeel waarvan bovendien door Truman niet con structief werd geacht. Maar het 81ste democratische con gres, dat nu al tien weken bijeen is, heeft nog niets gepresteerd en spotters in Washington zeggen nu: „Harry had vorig jaar gelijk. Het 80ste Congres was op een na het slechtste. Het allerslechtste is het 81ste." Nadat Truman in November 1948 onver wachts als overwinnaar uit de stembus te- voorschijntrad, raakte hij met zijn adviseurs klaarblijkelijk in een overwinningsroes, waarbij hij uit het oog verloor, wat hij wel en wat hij niet kon doen- met het 81ste Congres. Truman verklaarde dat hij door zijn stembusoverwinning een mandaat van het Amerikaanse volk had gekregen voor de verwezenlijking van zijn „fair deal", die niets anders is dan socialisatie in de oude ,,new deal" stijl van Roosevelt. De republikeinen waren zo geschokt en uit de balans door hun nederlaag dat zij zich niet realiseerden wat hun positie in bet 81ste Congres kon zijn. Het zag er naar uit dat Truman een paar gemakkelijke en naar zijn opvattingen productieve jaren tegemoet ging. Nederlagen. Beziet men nu de feiten der laatste tien weken, dan blijkt dat de president zijn mandaat schromelijk heeft overschat. Van de vele verkiezingsbeloften, die hij zo vrij gevig deed, heeft hij tot op heden niets kunnen inlossen en de laatste dagen brach ten hem zelfs een Maart-regen van pijnlijke nederlagen. De president beloofde een civil rights program, verbetering van de positie van de neger, en kreeg de negerstemmen op 2 No vember 1948. Maar de Zuidelijke democra ten, de Dixïecrats, tezamen met de republi keinen, hebben tot op heden met succes tegen het civil rights program opgetornd, en het ziet er naar uit dat de uiteindelijke „negerwet" weinig zal lijken op wat Tru man beloofde. De negers voelen zich bedro gen voor de zoveelste keer en hun leider Walter White (een merkwaardige figuur: hij heet „wit", hij is zo blank dat hij zonder enige moeite als blanke kan door gaan, maar hij verkiest zijn negerbloed niet te verloochenen en heeft zijn leven in dienst gesteld van de verheffing van de neger in Amerika) had hooglopende ruzie met senator McGrath (Trumans propagan daleider) in het Senaatsgebouw, waarbij White op lang niet malse wijze aan McGrath te kennen gaf dat hij walgde van dit spel. Toen was er de vacature van hoofd van de National Security Resources Board, een uitermate verantwoordelijke en behoorlijk betaalde functie. Truman zette bovenaan de aanbeveling: Wallgren, een vriend van de president, uit erkentelijkheid voor de diensten door Wallgren tijdens de laatste verkiezingen bewezen. Maar de benoeming werd door een Senaatscommissie gekraakt met 7 tegen 6 stemmen. De beslissende stem die Truman de nederlaag bracht, was van een democraat, die met 6 republikeinen meestemde. Taft-Hartley-wet geldt nog En dan de Taft-Hartley-arbeidswet. Dat was het symbool. Als die uit de weg ge- ruitnd kon worden, dan was dit het teken dat de oude jaren van de New Deal terug waren, de jaren waarin de Wagnerwet (door de republikeinen van het 80ste con gres geschrapt) gold, die de georganiseerde arbeid bijna alle en de ondernemer bijna geen rechten gaf. Het was het grote stuk De Maartse buien, die zich enige dagen over ons land hebben ontladen, konden deze Amsterdamse schilder niet van zijn stuk brengen. Om zich tegen de nattigheid te beschermenmaakte hij gebruik van een paraplu. Droog aan het werk in een typisch straatje van de Amsterdamse Jor- daan met de Westertoren op de achtergrond. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 24 MAART Gemeentelijk Concertgebouw: Matthaus Passion (in Nederlandse vertaling», 7.30 uur. Frans Hals: „In 't geheim getrouwd", 18 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Weekend in Waldorf hotel", alle leeft., 1,45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Vrouwen in de nacht". 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Een kind klaagt aan", 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Waternimf", alle leeft., 2,15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Gedoemd te sterven". 14 j., 2.30. 7.00 en 9.15 uur LISSE: Tentoon stelling „Hollands Glorie", 2 tot 10 uur. VRIJDAG 25 MAART Stadsschouwburg: ..Door Inspanning Uit spanning' Blanke Ballast. 8 uur. Gem. Con certgebouw: „Bond militairen uit Indië8 u. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. LISSE: Tentoonstelling „Hollands Glorie", 2—10 uur. tijdens de verkiezingscampagne, en de ar beiders waren vol vertrouwen dat de her ziening van de wet een der eerste agenda punten zou worden. Wel, dit was inderdaad het geval, maar van een intrekking is nog geen sprake en de nieuwe wet die dit jaar tot stand zal komen, zal heel veel trekken van de Taft-Hartley wét behouden. Dit heeft de chefs der vakverenigingen tussen hamer en aanbeeld geplaatst. Ook zij voe len zich allerminst gerust over de gang van zaken in Washington en in hun rug beginnen de arbeiders roerig te worden, want de werkloosheid neemt nog steeds toe. Bovendien verwijt men in arbeiders kringen de regering, dat zij het werkloos heidsvraagstuk veel te rooskleurig beziet. Volgens het departement van Arbeid zijn er ongeveer 3,3 millioen werklozen, maar het departement beschouwt statistisch ie mand, die een uur per week werkt, als „niet werkloos". De statistici der vakvere nigingen, die hun eigen methode van tabelleren hebben, schatten dat er bijna vijf millioen personen uit het arbeidspro ces geraakt zijn. Tenslotte: een „fair deal" heeft geld nodig, veel geld, dat via belastingen opge bracht moet worden uit de kringen van hen, „die het missen kunnen", dat is vol gens Truman de groep, die meer dan 6000 dollar per jaar verdient. Maar het ziet er helemaal niet naar uit, dat er belasting verhogingen zullen komen. Een Zuidelijke democraat, die door anciënniteit voorzitter is van het fiannciele comité van de Senaat, heeft er zich pertinent tegen uitgesproken, en belastingherziening vormt thans zelfs geen agendapunt. België vraagt uitstel van accijnzen-accoord Van officiële zijde wordt te Brussel medegedeeld, dat de Belgische regering aan de regeringen van Nederland en Luxemburg heeft verzocht de overeen komst inzake de unificatie van de accijn zen in de drie landen niet op de hiervoor vastgestelde datum, 1 April, in werking te doen treden, doch de uitvoering van deze overeenkomst uit te stellen tot een nader te bepalen tijdstip. 's-GRAVENHAGE, 22 Maart (ANP). Het persbureau der Nederlands Hervormde Kerk deelt het volgende mede: „Ds. H. A. C. Hildering, zendingspredi kant të Soerabaja doet mededeling van een bericht dat in het laatste nummer voor komt van „Pawartos-ringkes", het maand blad van de Oost-Javaanse kerk. welk be richt als volgt luidt: „De gemeente Peniwen met een zielental van ongeveer 3000 had op Zondag 20 Februari 1949 een huivering wekkend leed te doorstaan, om welke reden de godsdienstoefening op die dag werd stopgezet. Op deze dag namelijk zette een onderdeel van het Nederlandse leger een zuiveringsactie in, waarbij tien personen, leden der gemeente en onder hen een ker- keraadslid, werden neergeschoten. Dit fusil leren geschiedde om 9 uur 's morgens, op het uur van de Zondagse godsdienstoefe ning. Kennen zij, die dit deden, dan niet de betekenis van het „Vreest de Heer en hebt uw naaste lief?" Tot zover het Javaanse persbericht, waar bij ds. Hildering vermeldt, dat in zijn bezit is een afschrift van het rapport, dat de kerkeraad van Peniwen uitbracht over het gebeurde aan het dagelijks bestuur der synode te Malang, aan de brigade-comman dant en de resident te Malang en aan het zendingsconsulaat te Batavia. Aan dit rap port worden de volgende bijzonderheden ontleend. Te Peniwen is een polikliniek en kraam- verpleging „Panti Usada", die reeds vier jaren werkt en gehuisvest is in de oude zendingspastorie. Vanwege de grote toeloop werd deze kliniek in December j.l. uitge breid met twee schoollokalen. Vele vroed vrouwen en leerling-vroedvrouwen hadden zich beschikbaar gesteld, in totaal 23 per sonen. Toen de Nederlandse leger-afdeling het ziekenhuis binnentrad werd aan allen, ver pleegden en verplegenden, bevolen naar buiten te gaan. Daarop werden op het voorerf drie leden van het personeel en twee patiënten neergeschoten cn één pa tiënt zwaar gewond. Acht leden van het personeel werden meegevoerd, eveneens vrijwel alle medicijnen, terwijl de inboedel kort en klein werd geslagen. Deze schiet partij vond plaats op Zaterdag 19 Februari, des middags te vier uur. Uit de christen gemeente werden drie vrouwen verkracht, terwijl van één de man en van een ander dezer drie de verloofde werd doodgescho ten. Voorts werden nog een kerkeraadslid, een landbouwer eri een oude man van 62 jaar doodgeschoten, terwijl zij reeds de handen geheven hadden. Nog vijf anderen werden zwaar gewond. Van alle slachtof fers worden de namen in het rapport, dat gedateerd is 25 Februari 1949, vermeld. Het rapport is ondertekend door de predikant van Peniwen." Aldus de mededelingen van ds. Hildering. Bevin gaat in Duitsland niet over grenscorrecties spreken Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken sprak gis teravond de persberichten tegen volgens welke de minister van Buitenlandse Zaken. Bevin, tijdens zijn bezoek aan Duitsland met West-Duitse leiders zou spreken over grenscorresties. Er blijkt enig misverstand te zijn gerezen door een Maandag le Düsseldorf gepubli ceerde brief van Bevin aan Karl Arnold, premier van Noordrijnland-Westfalen. die Bevin had uitgenodigd te komen en de grenscorrecties te bespreken. In zijn ant woord verklaarde Bevin nogmaals van plan te zijn Duitsland te bezoeken zodra hij zou zijn teruggekeerd uit Washington na de ondertekening van het Atlantisch pact en voorzover zijn bezigheden zulks toelieten. De woordvoerder van het Britse ministerie zeide vervolgens, dat Bevin zeer zeker een bezoek aan Noordrijnland- Westfalen in zijn program zou opnemen en besprekingen hoopte te voeren met Arnold ever aangelegenheden van gemeenschap pelijk belang. Bij deze besprekingen zouden evenwel, naai- men meende te weten, geen grenscorrecties behandeld worden. 's-GRAVENHAGE 23 Maart (ANP). Naar aanleiding van het bovenstaand be richt déelt men ons van bevoegde zijde mede, dat in Batavia omtrent de in dit be richt gemelde feiten niets bekend is. On middellijk na ontvangst van het bericht heeft men echter van officiële zijde ver klaard, dat een onderzoek zal worden in gesteld. Wij achten plaatsing van dit bericht noodzakelijk, ofschoon het niet vol ledig is, o,a. wat betreft de aanleiding tot het gebeurde. Evenmin blijkt er uit of het een afdeling van de Koninklijke Landmacht of van het K.N.I.L. zou betroffen hebben. Het bericht spreekt zichzelf tegen aangaan de de datum, want er wordt eerst over Zondag 20 Februari (met betrekking tot een godsdienstoefening) én later over Zaterdag 19 Februari gesproken. Uit een en ander blijkt des te duidelijker, dat nader onder zoek gewenst is voordat van oordeel sprake kan zijn. Met nadruk vestigen wij er de aandacht op, dat ook als de genoemde wreedheden gepleegd blijken te zijn, dit niet aan ons leger als geheel, dat een meer dan ooit zware en gevaarlijke taak te vervullen heeft, geweten mag worden. Indien in en kele gevallen wreedheden zijn begaan die nen die afzonderlijk beschouwd te worden. Tegen het voorkomen van zulke dingen moet scherp worden opgetreden. Wij hebben het bericht een dag aange houden om nadere informatie in te winnen. Die heeft nog niet tot resultaat geleid. Mede gezien de bron van het bericht achten wij langer aanhouden niet nodig. Redactie. (Adv.) Van 27 Maart tot en met 9 April zijn de volgende bonnen geldig: VOEDINGSMIDDELENKAARTEN 903 061 Vlees (A, B. D) 100 gram vlees 062 Vlees (A; B) 300 gram vlees 063 Vlees (D) 100 gram vlees 064 Algemeen (A, B. D) 250 gram rijst 065 Algemeen (A. B, D) 250 gram boter, margarine of vet 066 Algemeen (A, B) 500 gram boter, margarine of vet 067 Algemeen (A, B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 068 Algemeen (A, B) 125 gram koffie 072 Algemeen (B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 074 Algemeen (D) 250 gram boter, mar garine of vet 075 Algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. TABAKSKAARTEN 903 70 Tabak (QA) 2 rantsoenen sigaretten kerftabak 72 Tabak (QC) 2 rantsoenen sigaretten of BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD. ZE, MD, MF, MH 904 (bijzondere arbeid, aanstaan de moeders, zieken) Geldig zijn de bonnen, gemerkt met de letter J. (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan. waarop de betreffende bonnen voorkomen). De bonnen 044. 048, 049, 050, 051, 053, 056, 057, 058 en 059 Algemeen der bon kaarten voor voedingsmiddelen kunnen vernietigd worden. De rondleidingen in hef .Frans Halsmuseum Op 5 Woensdagen reeds 650 deelnemers Ook Woensdagmiddag was er weer veel belangstelling voor de rondleidingen. Er zijn op 5 Woensdagmiddagen in totaal 650 bezoekers geweest. Daaruit blijkt dat de bewoners van Haarlem en omstreken de weg naar het Frans Halsmuseum begin nen te leren. Verleden jaar kwamen in het museum (dat totaal door 27.350 personen werd bezocht) niet meer dan 2700 bewo ners van Haarlem en omstreken, waaron der nog kinderen in schoolverband waren. Voorlopig blijven de rondleidingen op Woensdagmiddag doorgaan. In de drukke vacantie-maanden gaat dit niet, omdat er dan steeds veel bezoekers zijn. Er zal even wel getracht wordedn dan avondrondlei dingen voor personen in Haarlem en om streken te organiseren. Personen die door werkzaamheden ver hinderd zijn om op Woensdagmiddag daar aan deel te nemen zullen dit zeker met genoegen vernemen. De wedstrijden bij kunstlicht op het ter rein van „Haarlem" trekken grote belang stelling. Dat bleek Woensdagavond bij de ontmoeting tussen het Nederlandse B elftal en het Oostelijk elftal. Natuurlijk ging de interesse uit naar het spel van vele bekende spelers, die in de toekomst in aanmerking komen voor het Nederlands elftal. De toe schouwers, die voor deze voetballers geko men waren zijn bedrogen uitgekomen. Het spel van het Nederlands B elftal is tegen- gevaUen. Er zat weinig verband in de ploeg en de achterhoede speelde zeer zwak. Daar door werd het Oostelijk elftal, dat een goede indruk vestigde, vele malen in de gelegen heid gesteld gevaarlijk door te breken. In het bijzonder kreeg rechtsbuiten Bloemen- daal (Go Ahead» veel vrij spel en daar hij zeer actief optrad, kwamen er vaak van de voet van deze buitenspeler vele goede voor zetten, waarvan middenvoor Van der Weert dankbaar gebruik maakte. Deze nam de drie doelpunten voor zijn rekening. In de middenlinie van het Oosten was Möring opgesteld, die een goede partij speel de, vooral in de tweede helft. Daardoor kreeg de vleugel GroeneveldTimmermans, die voor rust goed samenspeelde, minder gele genheid door te breken. Het moest toen van individueel spel komen en Groeneveld was het beste op dreef Willemink (Heracles) als spil steunde de achterhoede goed. Het achtertrio zorgde er voor. dat de voonvaart- sen van het Nederlands B elftal weinig ge legenheid kregen om te schieten. In de Oostelijke ploeg waren spelers van AGOVV niet opgesteld, omdat de club Zaterdagmiddag tegen SVV speelt. Zij zullen wel meespelen, als het elftal op 3 April tegen Noord-Oost Frankrijk uitkomt in het Goffert Stadion. Van het Nederlands B elftal heeft de voorhoede het beste voldaan en zij is gekozen in de Zwaluwenploeg, die op 3 April in Rijssel speelt. Tevreden over hot spel zijn wij echter niet. Er werd te weinig samen gewerkt en schutters ontbraken om het technische overwicht in doelpunten uit te drukken. Schaap ('t Gooi) speelde bijzonder goed, maar in de omgeving van het doel schoot hij onbeheerst en verscheidene kan sen gingen verloren. Van der Tuin (Hermes), die voor Köneman (SVV) op de rechtsbui tenplaats was opgesteld, stond enige malen dicht bij doelman Koers (Hengelo», die een uitstekende indruk vestigde, maar schieten kon de Schiedammer niet. Groeneveld was de favouriet van het Haarlemse publiek, doch hij slaagde er niet in, ondanks vele pogingen een doelpunt te maken. Midden voor Van Roessel (Longa) wisselde goede met minder goede ogenblikken af. Ook hij was geen schutter. In de middenlinie begon Kroon (Feijen- oord) vrij kalm en Van der Weert kon door breken. De doelman De Munck (Sittardse Boys» was echter in vorm en keerde vele schoten van Van der Weert en in het begin ook van de linkervleugel Langwenus (WVC) Van der Eist (Theole). De achterspelers hebben niet voldaan. Mertens (Willem H) verving Van Bun. J provincies waarvan twee. Tonkin en An- nam, een zuiver Chinees karakter dragen. Twee andere, Cambodia cn Laos zijn geheel op Indische leest geschoeid. De cultuur van Cochin-China is opgebouwd uit een meng sel van de Chinese en de Indische. De eerste nationalistische beweging ont sprong in de Chinese provincies in 1927. De leider van deze beweging was Ho Tsjih Minh, de „vader der Vielnam-republiek", Ho Tsjih Minh werkte voor Borodin, een Russisch communist, die in nauw contact stond met China's eerste president. Voor het eerst ontmoette hij Borodin in Moskou waar hij zeven jaar onder een valse naam werkte en vervolgens zag hij hem terug in Kanton tijdens de Chinese opstand. Her haaldelijk werden opstanden door de Fran sen onderdrukt en het grootste deel van zijn leven bracht hij in de gevangenis door. Tijdens de grote veranderingen die plaats grepen na de Japanse bezetting kwam Ho echter weer op de voorgrond en zelfs thans zijn zijn politieke ideeën dezelfde als die uit zijn Moskou-tijd. In 1945 werd door een raad van nationale partijen de „democratische republiek van Vietnam" uitgeroepen. De bezetting van het Noordelijk deel van Indo-China door Chinese troepen na de in eenstorting der Japanse overheersing gaven Ho vrij spel zijn regering op te bouwen en naar verluidt onderhoudt hij momenteel nauw contact met de communistische Chi nese legerleiding. Door zijn communistische neigingen heb ben de Fransen altijd geweigerd met hem te onderhandelen en zijn zelfs zover gegaan hem uit te sluiten bij de besprekingen met Bao Dai, voormalig keizer van Annam, over een voorlopige constitutie voor Indo-China. Ho Tsiih Minh heeft thans verklaard dat Vietnam het leven voor iedere Fransman onmogelijk zal maken in Annam en Cochin- China. Hij zeide dat de nationalisten even veel recht hebben hulp van China te vra gen als de Fransen om het aan Amerika te vragerir- De Vietnam-republiek bevat op het ogen blik de provincies Tonkin en het Noordelijk deel van Annam, maar men zegt dat de republiek ook zeer veel invloed heeft in de provincie Cambodia. Radio-Vietminh heeft de onlangs tussen de Franse regering en Bao Dai gesloten overeenkomst over de onafhankelijkheid van Vietnam afgewezen. „De regering van Vietnam acht dit document van geen waar de," aldus de radio-omroep. „De Vietna mese regering en het volk volgen de weg, die Ho Tsji-Minh heeft aangegeven: de strijd voortzetten om volkomen onafhanke lijkheid te verier ij gen." Gewoonlijk welingelichte kringen te Sai gon beschouwen dit als de eerste officiële verklaring over de houding, die de regering van dr. Ho Tsji-Minh tegenover de over eenkomst zal aannemen. TULPENRALLYE Stockholm en Oslo geen startplaatsen Ten gevolge van moeilijkheden, welke ten aanzien van de Tulpenrallye in Stock holm en Oslo zijn gerezen, heeft de sport- commisise van de RAC-West, die deze ster- rit organiseert, zich genoodzaakt gezien ge zien genoemde steden als startplaats te doen vervallen. Met het oog op de overtocht van Enge land naar het vasteland zijn de routes van hen, die te Londen en Glasgow starten, enigszins gewijzigd. De deelnemers, die uit Londen vertrek ken, rijden naar Dover in plaats van naar Folkestone, steken van daar over naar Duinkerken om via Boulogne de verder voorgeschreven route te volgen. Over het algemeen was het Oosten in de eerste helft het meest in de aanval en nam na vijf en twintig minuten spelen de leiding door toedoen van Van der Weert, daartoe in staat gesteld door Bloemendaal. In de laat ste minuut van de eerste helft maakte Van Roessel gelijk. Na de hervatting bracht Van der Weert de stand op 13 en even voordat scheidsrechter mr. M. Slingenberg het einde aankondigde, doelpuntte Schaap, Wedstrijden tegen de Fransen. De Zwaluwenploeg. die Zondag 3 April te Rijssel tegen het elftal van de Ligue du Nord speelt, is als volgt samengesteld: Doel: De Munck (Sittardse Boys). Achter: Van Bun (MW) en Schijvenaar (EDOi, aanvoerder. Midden: Stoffelen (Ajax), Terlouw (DCV) cn Schwencke (HBS). Voor:' Van der Tuijn (HDVS), Schaap ('t Gooi). Van Roessel (Longa), Timmermans (ADO) en Groeneveld (Haarlem). Reserves zijn: Landman (Neptunus), Wa- gener (Willem II), v. Hart (Ajax) en Van Dijk (Ajax). Het Oostelijk elftal, dat dezelfde dag in het Goffert Stadion te Nijmegen speelt, komt uit in de volgende opstelling: Doel: Koers (Hengelo). Achter: Dekker (Heracles) en Albers (Vitesse). Midden; Möring (Enschedé), Willemink (Heracles) en Dijkgraaf AGOVV Voor: Bloemendaal (Go Ahead», Engelsman (Quick, Nijmegen), Hanskamp (AGOVV), v. d, Weert (Wageningen) en Langwenus (WVC). Wijziging spelregels De Woensdrg gehouden vergadering van de spelregels- en scheidsreehters-commissie van de FIFA, heeft het Schotse voorstel, om aan het strafschopgebied de vorm van een halve cirkel te geven in plaats van een recht hoek verwezen naar de eerstvolgende ver gadering van de international board, die zich dan ook beraden zal over eer» ander Schots voorstel, om de buitenspelregel te wijzigen. De commissie besliste voorts, dat scheids rechters bevoegd zijn om spelers, die buiten de lijnen slaags raken, terwijl de bal in het veld is, naar de kleedkamer te verwijzen, en dat een opgooi verricht moet worden op de plaats waar de bal tot rust is gekomen. Verder werd het volgende bepaald: een speler die na de aftrap op het veld komt of naar het veld terugkeert, moet zich bij de scheidsrechter melden, zodra deze het spel door een fluitsignaal heeft onderbroken. Voor alle wedstrijden is een minimum van zeven en een maximum van elf spelers vereist. Scheidsrechters, die twee internationale wedstrijden hebben geleid, krijgen recht op I een speciaal onderscheidingsteken. Stervend schip Wie zou er die vriendelijke gerimpelde zee voor aanzien dat zij kortgeleden zo een hellefeeks geweest is? Onder 't gouden licht van de lente lijkt zij een spiegel, zij ligt rustig en meewarig te zien naar het schip op haar strand, alsof zij niets weet van het boze spel dat een einde gemaakt heeft aan de vaart van die kolos, die nu als een dode walvis hulpeloos en meelijwekkend op het zand leunt. De zee en de Zuidwester heb ben samen in dolle driestheid met dit schip gekaatst, z:j hebben het op het strand zien belanden. Misschien zijn zij ervan geschrok ken, zoals kwajongens wit worden om de de neus wanneer hun bal door een ruit vliegt. De Zuidwester is er stilletje vandoor gemuist, de zee doet onschuldig en braaf. Maar het schip wacht op zijn einde, het kijkt met dode ogen naar de horizon waar rookpluimen en zeilen voorbijglijden in een geruisloze optocht. Het had willen meedoen aan die optocht, het had over die einder willen heenvaren in trotse snelheid. Het schip op het strand kreunt in zijn naden van heimwee naar het water. Het heeft over de zeeën gezworven in het ver trouwen dat het vriendelijk gedragen zou worden, zoals een kind gedragen wordt door zijn moeder. De zee is een ontaarde moeder geworden toen zij de Zuidwester op visite kreeg. Vele grijze dagen zijn over het stervende schip gegaan, het lag als op een gedoofde planeet waar alle leven verloren is geraakt. Het ligt te verdrogen in rul zand, daarin wordt het vastgehouden tot het geen adem meer heeft. Wij kunnen er nu op Zondag naar toe. Daar is wat bijzonders te zien aan 't strand, een reusachtige schaduw valt over het gele zand en tegen de duinen. Een schip op het droge! De gestrande kolos is een beziens waardigheid geworden. Wie heeft er naar omgekeken in de drukke haven waar het zijn kolen en zijnlading kwam halen? Daar was het een schip tussen schepen, geen mens liep een meter verder om het te bezien. Een schip in het water is als een ster aan de hemel, geraakt er gauw op uit gekeken omdat er zoveel zijn. Maar als een ster op aarde valt dan zullen we er omheen gaan staan in een r.auwe kring om te zien hoeveel punten zij wel heeft en waarvan zij gemaakt is. Dit schip is als een apart, ver wereldje op aarde gevallen. En daarom willen wij het bekijken. Het is een bewoonbaar we reldje dat niet bij onze vaste grond hoort. Het is vreemd in een vreemde wereld te kunnen binnenkijken, ge kunt het schip met uw hand aanraken zonder natte voeten te krijgen. Toen het ver in zee voer was het voor ons even ver als de sterren. Het droeg mensen aan boord wier wereld eindigde aan de verschansing rondom. Als het over een brede rivier naar zijn haven koerste blafte de scheepshond met de nekharen overeind naar de koeien en paarden in de wei, als naar vreemde gevaarlijke wezen die z(jn wereldje niet kent. Een varend schip is een planeet met eigen banen, het is zo zelfstandig en vrij. Een schip op het strand is als een olifant in een artis-kooi. tragisch en hulpeloos door zijn nutteloze kracht. Wij gaan naar de dierentuin om een gorilla aan zijn tralies te zien hangen, en wij gaan naar het strand om een gevangen schip roerloos te zien in zijn zandbed. Wij hebben vreemde dingen nodig. Hon derd fiere stomers in al hun glorie en vrij heid dampen voorbij ver in zee: maar wij kijken slechts naar een kreunende, leunen de stumper van een schip dat geen voet verzetten kan. Nu is er een lentezon het strand komen geelverven, zij heeft het schip uit zijn grauwte geheven en in wat licht gezet. Straks komen de kleuren van de badgasten rond de kolos zwerven, het scheepslijk zal een centrum van vermaak worden. Maar ook in de zon is het een triest gezicht. Het zou plezieriger zijn die grauwe romp naar zijn einder te zien glijden onder een zware rookpluim. En te kunnen zeggen als weleer: Goede reis. j. L. Het programma van de KNVB luidt vol gens de Sportkroniek: kampioenschap van Nederland: SVV—AGOVV (Zaterdag); VSV —Heerenveen: BW-NOAD. Promotie eerste klas, district II: DFC—HVV; DHC—RCH. Promotie tweede klas, district I: Schoten— VVA; SDWBaarn. Promotie tweede klas, district II: ONATYBB; ScheveningenHol- landiaan. Promotie derde klas, district I: TDOTerrasvogels. Bekerwedstrijden: QSC VVB; HFCETO: Zandvoortmeeuwen Rivalen: DEM-ADW: Hillinen—SCA: Vi tesseVliegende Vogels: De MeteoorNAS; ADOTHB; VroneVVD; BeverwijkDe Germaan: Nieuwe Nic-dorp—EHS; Bloemen daal—Ahrends; Onze GezellenMadjoe. In de afdeling Haarlem van de KNVB worden gespeeld: eerste klas A: EDO 3— DIO 2; RCH 5Kinheim 2; WaterlooGeel Wit: Haarlem 3 a—ADO 2. Eerste klas B: EDO 4Haarlem 4: Beverwijk 2RCH 5; Terrasvogels 2—DEM 2; Nieuw Vennep Concordia: DSK—Schoten 2. Tweede klasA: DSK 2HFC 4: Hoofddorp BoysDSS 2; Ripperda 2Halfweg 2; Zandvoortmeeuwen 5—Heemstede: DCO 2—THB 2. Tweede klas B: Schoten 3—Waterloo 2; Stormvogels 3 Haarlem 5: VVE 2—TYBB 2: WB 3—SVY; VSV 4Kennemers 4. Tweede klas C: Voge lenzang— Spaarnestad; HBC 3—ETO 2; Hil linen 2—Hillegom 2; Bloemendaal 3—RCH 6. Tweede klas D: Ripperda 3Stormvogels 4; Schoten 4—Kinheim 3: Haarlem 6—Kenne mers 5; Beverwijk 3—Velsen 3: DIO 3—Onze Gezellen 2 Zaterdagmiddagcompetitie, afde ling A: ETOIJmuiden 2: Kennemerland 2 VEW: Tweede Jeugd—VVRA: Telefonia— Kinheim. Afdeling B: Kennemerland 3 RCH; Nieuw VennepKinheim 2; IJmuiden 4—SIZO 3. Afdeling C: RCH 2—Hillinen: Zandvoortmeeuwen 2—Kennemerland 6: SVJ 3—SIZO 4. Het korfbalpr-ogramma luidt: Reserve tweede klasse: Olympia 2Aurora 2. Zilve ren korf: Groen GeelWesterkwartier 2: DED—ZKV. Z. N. v. d. Dagbal: Roda 3Amum 2: Aurora 1TCNH; DTV 2—Westerkwartier 3; Rohda 4Nieuw Flora 1; Sport Vereent 2 DTV 3: Oosterkwartier 2—OBZB. In de Haarlemse Korfbalbond worden gespeeld: Seniorenprogramma. Oefenwed strijd: Animo Ready 1—HKB-12-taL Tweede klasse: THB 2Aurora 4. Derde klasse: Oost hoek 3—SV 4; Watervliet 4—Haarlem 2. Sport in 't kort BOSLOOP VAN GITA. Zondag 27 Maart houdt de Haarlemse Dames Atletiekvereni ging „GITA" tot besluit van de winter- training 1949. de tweede GITA prestatie bos- loop voor haar leden, in de omgeving van „Kraantje Lek" te Overveen. Er wordt in drie ploegen gestart n.l. wedstnjdgroep, over de afstand van 800 m. nieuwelingen en meisjes- groep 600 m. VOETBAL

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5