„Draglines" en zandzuigers moeten de C. A. Banck los werken Korstjens Kort en Bondig J RADIO ERRES en PHILIPS HAGEMAN Amsterdamse Beurs DONDERDAG 24 MAART 1949 HAARLEMS DAGBLAD '4 heeft losgewurmd en de opzichter die het werk op het strand leidt, heeft dat ook gedaan toen de „Heinrich Podeus" inder tijd van het strand moest worden getrok ken. En bovendien weten zij dat bij deze berging het „no cure, no pay" geldt, dus dat wanneer het karwei met gelukt, er aan hun maatschappijen geen duit betaald wordt. Het zal in ieder geval een moeilijk kar wei worden, ook al omdat het schip zo hoog zit en wanneer er één ding vast staat, dan is het dat de berging maanden zal duren. Het wordt wèl een extra-attractie van het Zandvoortse strand waar de dui zenden badgasten ongetwijfeld samen zullen drommen om de bergingspogingen te zien. Zelfs vanmorgen waren er al tientallen, die met een volharding naar de zes gravende mannen, de opzichter en een staartloos hondje dat geluk moet aanbrengen, bleven staren, als verwachtten zij dat het schip ieder ogenblik onder hoera-geroep vlot zou komen. EEN MOEILIJK KARWEI Gistermiddag is met het werk begonnen Voor de boeg van de C. A. Banck die j hij een Belgisch Victory-schip van de kust al is zij niet zo groot toch indrukwek kend hoog boven het Bloemendaalse strand torent, zijn sinds gisteren zes mannen bezig zakken te vullen met zand en van deze zakken een dammetje te maken. Hoewel zij stug doorwerken, maakt het toch maar een nietig effect en men zou nauwelijks ver moeden dat dit de ouverture is van de bergingswerkzaamheden, die door de firma W. A. van der Tak en mits Internationale Sleepdienst worden ondernomen, om de Zweed van het strand af te krijgen, waar hij zo onwrikbaar op schijnt te zitten. Er komt straks dan ook aanzienlijk grover geschut aan te pas in de vorm van twee „draglines" (grote graafmachines op rups banden) en twee grote zandzuigpompen. De draglines zullen aan beide kanten van het schip een geul van twee en een halve meter breed gaan graven. Om deze geul te beschermen tegen de inwerking van eb en vloed, die wel hun best zullen doen om het zand mee te voeren, wordt nu een dam van zandzakken gebouwd waarachter het door de draglines uitgegraven zand zal worden gestort. Wanneer deze geul eenmaal diep genoeg uitgegraven zal zijn en er water in komt te staan, dan komen de zandzuigers in actie. Zij zullen het zand onder het schip wegzui gen en dat is een vrij hachelijk karwei, om dat verhinderd moet worden dat het schip daarbij zou kapseizen. Ook in de banken waar de Banck nog over heen moet, zullen de zuigers een geul moeten maken. Achtersteven naar voren. Is er eenmaal leven 'in het schip geko men dan wordt het in zijn smalle ligplaats zo ver gedraaid, dat het zo haaks mogelijk op de zee komt te liggen met de achter steven naar voren. Dan komt het grote moment. Via katrollen gaan de lieren dan aan de zware ankerkabels trekken, die gis termiddag al zijn uitgebracht. Deze stoom- lieren kunnen een geweldige kracht ont wikkelen en zullen liet schip wel naar de laagwaterlijn krijgen. Is liet eenmaal zover, dan komen de sleepboten in actie, die de Banck over de banken heen moeten trek ken. Men hoopt echter dat het niet nodig zal zijn op de derde en vierde bank ook nog met zandzuigers te werken, aangezien de niet al te grote diepgang het schip mo gelijk in staat zal stellen over die banken heengetrokken te worden. Het is wel jam mer dat het schip machine-schade heeft, zodat, het niet met de eigen schroef een handje kan helpen. Het zal dan ook, wan neer het eenmaal vlot is naar Amsterdam worden gesleept, waar deze averij hersteld kan worden. Het duurt nog maanden. Maar voor het zover is als het zo ver komt tenminste zal er nog heel wat wa ter naar de zee moeten vloeien. Wind en water kunnen nog roet in het eten gooien en de oude romp zou het kunnen begeven, wanneer er wat al te hevig aan gesjord moet worden. De mannen van Van der Tak en Smit hebben echter al meer met dit bijltje gehakt. Zo is de hoofduitvoerder J. Lol leks net terug uit Zuid-Amerika, waar SCHEEPVAART Aardijk, Java—New York 23 Mrt te Djed- dah; Abbedijk. 25 Mrt van Buenos Aires te New York verwacht. Alhena. Rotterdam— Buenos Aires pass. 23 Mrt Fernando Noronha Amsteldiep. 23 Mrt van A'dam te Batavia. Blijdendijk. Portland MainLonden oass. 23 Mrt Bishop Rocks Breda. CuragaoAmster dam 24 Mrt te Antwerpen. Java, Amsterdam Java 24 Mrt te Singapore. Kedoe. Rotter dam—Java 25 Mrt te Djibouti. Klipfop.tein, Amsterdam—ICaaapstad 23 Mrt van Las Pal- mas Kota Inten, Batavia—Rotterdam 23 Mrt van Padang. Maaskerk. 23 Mrt van Lagos te Tacoradi Maet.suycker, 23 Mrt van Singapore te Fremantle. Raki, 23 Mrt van Batavia naar Singapore. Roepat. Java—New York, 23 Mrt te Penang Rotti. Java—Amsterdam pass. 23 Mrt Kaap Trafalgar. Kamerlingh Onnes. 23 Mrt var. Batavia naar Rotterdam Slamat. Rotterdam—Java pass 23 Mrt Kaap del Armi. Tiba. Montevideo—Rotterdam 24 Mrt te Ant- werepn. Waterman. BataviaRotterdam pass. 23 Mrt Point de Galle. Weltevreden. 24 Mrt van Rotterdam te Batavia. Willem Ruys, Batavia—Rotterdam pass. 23 Mrt Kaap Bon. GEN. CRONJéSTRAAT 82 - TEL. 13C FONGERS, BURGERS.E.N.R., SIMPLEX RIJWIELEN Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 23 Maart 1949 ONDERTROUWD: 23 Mrt. A. Feenstra en G van Berloo: P. C. Leendertse en A. M. W. Strijbis: J de Bruiin en G. E. van Eek: L. J. Weiidt en G. C. Ëelman: M var. Messel en H. de Vries; C. van Doorn en C. A. de Bruin; J. Winkelman en S. A. Meier; B. Straats burg en M. F,. Effring; J. van Deelen en N. M. Snijder; W. van der Brink en N. Been hakker: J. B. Joosten en A. M. Koese; H. C. van Fraeijenhove en L. M. J. Michels: L. W. dc Koning en C J van der Sluis; F. C. Kornelissen en W Courbots; H. I. A. Groot huis en A C J van den Berg: J. C van der Meer en H. C J. Clavaux: W. G. ter Beke en H. M. van Veen; B. A. M. Marijnen en IJ. M. Kolderie: F. Hoogerdoorn en A. van Stijn; A. A. J. Schaap en G. J. Hendriks; H. H. Tollenaar en G. T. de Korte: C. Burger en M. Hoeben; K. Kreule en H. Jungeblodt; P. J. Neele en D. M. Rotteveel;*J. van der Werff en A. van Westerhoven: P. W. Iiensen en T. van Es; D. van der Sluis en T. Hoekstra; K. Anema en J. G. Visser. GEHUWD: 23 Mrt, A. W. F. Stals en A. M. Hilterman: H. Koevoet en E. Pauw; J. G. Jansen en T. M. Taling: G. Groenendaal en F Pan; J A. van/Ier Pol en C. M. Elberse: H. F. Scheelings on A. C. H. Booij; J F. van Dam en H M. Luijten; M. van Pelt en W Noordbruis; A. Verloop en C. J. Warmerdam. BEVALLEN van een zoon: 21 Mrt, K. Bos Koole; 22 Mrt. A. T Donckerwolcke—Jon ker; E. W. Rietvink—Kruijd; D. C. Toornend Rosenhart; H. ZuyderduinBakker: 23 Mrt, G. L. Marchandvan Dijk: E. Bisschopde Kiewit. BEVALLEN van een dochter: 20 Mrt. A. F. C WalbreehtRike; W. M. RoodStoe- lers; 21 Mrt. M. H. Erthuijsen—Nederstigt; A C. M Zwarter—van Kolk: 22 Mrt. J. A. Hoogland—Poppela'ars: I-I. J. Kooge— Bernd- scn; 23 Mrt. C A. Kaart—van Koten; J. S. Al phenaarGrocnewegen. OVERLEDEN: 20 Mrt, T. S. C. van der Meer. 42 j.. Versprockweg; 22 Mrt, C. C. Pirnvano, 1 d., Gasthuisvest; A. H, Fonkert —Wiebes, 78 j., de Keijstraat. ,De vrouw in de staat" Expositie in de Statenzaal Van hedenmiddag af tot en met Zaterdag kunnen de Haarlemse vrouwen maar voor vde mannen is het ten minste zo inte^ ressant en leerzaam! in de Statenzaal aan het Prinsenhof (ingang Stadsbiblio theek) het onderdeel „De vrouw in staat en politiek" van de ter gelegenheid van het regeringsjubileum van Koningin Wilhel- mina georganiseerde tentoonstelling „Dt Nederlandse Vrouw 18981948" bewonde ren. Wat had dat een dorre opsomming van jaartallen en feiten kunnen worden, indien de samenstelsters minder begenadigd waren geweest met de gave van de humor. Nu hebben zij met behulp van de moderne voorlichtingsmiddelen van beeldstatistiek en foto de lange weg van on- tot volmon digheid tot leven gewekt. Langs een grillige curve, die de lotge vallen van de vrouw in het staatsbestel uitbeeldt, staan de woorden „In spin de bocht weer in, uit spuit de bocht weer uit", welk oudvaderlands rijm beter dan dikke en ernstige verhandelingen de kern van de ontwikkelingsgang aanduidt. Een ander voorbeeld: In het moeizame traject tussen „De vrouw medezeggenschap?" (1900) en het voor-ontwerp-Romme „De gehuwde vrouw mag niet werken voor haar dage lijks brood", treft men een caricatuur aan uit 1913; „Zou de kiezeres nog trouwen?" De politieke partijen (ook groeperingen uit de verleden tijd als vrijzinnig- en so ciaal-democraten) zijn met stands ver tegenwoordigd. De Stadsbibliotheek was zo vriendelijk de expositie met heel wat toe passelijke litteratuur aan te vullen. Inzameling van oorlogstuig werd groot succes Van slaghoedjes tot vliegtuigbommen De Haarlemse politie, die de laatste we ken een intensieve actie heeft gevoerd om de restanten van munitie en ander oor logstuig dat zich nog onder de Haarlemse bevolking bevindt naar veiliger oorden over te brengen, heeft eer van haar werk gehad. Een circulaire werd verspreid, welk ge schrift bovendien op de scholen werd be handeld. In de pers werd een oproep ge plaatst en op gezette tijden werden slag zinnen via de radio-distributie omgeroe pen. In alle bioscopen werd een toepasse lijk filmpje gedraaid. Toen de Haarlemmers op dez- manier stormrijp waren gemaakt en tijdens de voorbereidingen waren de eerste resulta ten al ie bespeuren gingen leden van het geuniformde personeel ^p stap om huis aan huis naar niet-r..geleverd oor logstuig te vragen. De bewoners reageerden altijd spontaan en waren zich ervan bewust, dat zij eigen lijk al veel eerder de politie hadden moe ten waarschuwen. „Maar u weet hoe iat gaat. er is zoveel te doen en zo blijft het sloffen. Het resultaat van alle moeite is, dat be halve aanzienlijke hoeveelheden slaghoed jes, brandstaven, granaatdoppen en derge lijke, 35 geweren en pistolen, twee vlieg tuigbommen, waarvan éér van een halve meter lang, een tommy-gun, een vliegtuig mitrailleur, een pantservuist, een tank mijn, een zware mitrailleur, 227 granaten en 11653 patronen in handen van de po litie overgingen. Het is aannemelijk, dat er nog wel het een en ander te vinden is en de politie blijft indulgent: wie zijn oorlogsherinne ringen kwijt wil, kan op het Nassauplein terecht. Zij worden dan direct afgehaald. Bennebroekers pleegden een serie inbraken in IJmuiden De Haarlemse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen twee broers uit Bennebroek, die zich in de maand October hadden schuldig gemaakt aan een serie inbraken in IJmuiden. Het vonnis luidde zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De rechtbank overwoog in haar vonnis de bijzondere omstandigheden van de verdachten, die na de oorlog enige tijd geïnterneerd zijn geweest. Leiding van het Haven en Marktwezen De heer J. H. W. Scholte is afgetreden als adiunct-directeur van de Distributiedienst. Hi,; is thans werkzaam als waarnemend leider van het Haven- en Marktwezen, waarmee hij reeds sinds de pensioenering van de heer A. v. Driel tijdelijk belast was. Het is te verwachten dat in een eerstvol gende raadsvergadering de positie van de heer Scholte nader geregeld zal worden. Het Ballet der Nederlandse Opera Een uitstekend werk van Max Dooyes Het Ballet der Nederlandse Opera gaf gisteren, halverwege het tweede jaar sinds de oprichting, voor het eerst een volledige dansavond. Het uit maar liefst zes num mers bestaande programma oogstte een uit bundig succes, dat evenwel slechts voor een zeer gering deel door de geboden pres taties gerechtvaardigd werd en dan ook al leen als bewijs van een welwillende aan moediging mag gelden. Enkele stemmen uit het publiek gingen zelfs zo ver in hun waardering, dat zij vergelijkingen maak ten, nota bene in overtreffende zin, met de verrichtingen van de buitenlandse gezel schappen, die hier onlangs kort na elkaar hun vertoningen ten beste gaven. Dit is echter volstrekt niet geoorloofd, want de experimenten en fouten van deze ensem bles speelden zich af op een niveau, dat zich bergen hoog verheft boven het soms wel liefelijke dal, waarin onze danskunst voorlopig nog verkeert. De Nederlandse Opera beweegt zich op terreinverkennende kinderschoenen. Speciaal ten aanzien van de techniek en van de nauw daarmee sa menhangende vorming van toneelpersoon lijkheden bestaan zoveel elementaire desi derata dat de vervulling daarvan zeker vele jaren van ernstige training zal vergen. Met Ravels in 1911 voor piano gecompo neerde achtdelige suite van walsen (nobles et sentimentales) stelde Darja Collin zich voor als choreographe. Dit wat zoetgevoois de en schools gestelde abstracte ballet, waarin het modernisme uit de periode van na de eerste wereldoorlog aarzelend con tact zocht met het vooropgestelde classi cisme, bleef ver ten achter bij de geest van de muziek. De epiloog met divan en trans parant gordijn maakte de breuk volkomen. De uitwerking van het divertissement uit „Faust" van Gounod ondervond overge plant op een naakte scène ernstige schade van de in één woord afschuwelijke costumes, die wel door een min of meer kleurenblinde ontworpen schenen te zijn. Ook het dansen was dikwijls bepaald on schoon. Alleen Mascha Stom slaagde er in met een vloeiend spel van in hun eenvoud fraaie lijnen de aandacht op zich gevestigd te houden. Miep Vleugels verscheen enkele malen ten tonele met een veroverende al lure, doch zij mist helaas de voor ballerina onontbeerlijke finesse. De saaie plastiek van het corps de ballet voltooide de banaliteit van het geheel. De grote verrassing kwam na de pauze, toen de heftig levende „Maskerade" van Max Dooyes op muziek van Castelnuovo Tedesco werd gepresenteerd, een magne tisch spel van voortdurend even heldere bewegelijkheid. Keer op keer ontwikkelden zich hoogstaande momenten van met louter visuele middelen opgeroepen dramatische spanningen. Een meeslepend adagio, tref fende effecten met groepen, die elkaar de motieven toewierpen en een spitsvondige finale leverden voldoende hoogtepunten om de schaarse, met onbenullige stoplappen gevulde inzinkingen te kunnen vergeven. De daarna volgende „Entretiens de la Belle et la Béte" gaven een lelijke terugslag te zien, mede door het weinig overtuigende optreden van 'Maryska Doom, die danste alsof zij in de studio bezig was. Waarom Max Dooyes met een pas de deux op een „Nocturne" van Chopin een niet eens zo onbedreven révérence maakte in de rich ting van de romantiek zal wel een raad sel blijven, zolang de daarvoor geschikte executanten ontbreken. „Moulin Rouge 1900" van Darja Collin in een voortreffelijk décor van Gerard Hordijk besloot het programma met aan stekelijke gaiété parïsienne, die na enige misverstanden en zonder pruiken moest worden gebisseerd. Eenvoudige maar met veel geest gelanceerde dansen vormden sa men een vrolijke revue van een verlopen tijdperk. Een canailleuze Miep Vleugels en een kostelijk onhandige amateur van Peter Demaat waren de uitblinkers. Van Darja Collin, in de walsen na de pauze vriende lijk, maar eentonig en nietszeggend, zag men nog een solistisch optreden in haar oude favoriet „Idool" op muziek van Eric Satie, vol verstilde poëzie. Maurice van IJzer begeleidde muzikaal enattent. Deze danskunst bewees in ieder geval een vatbaarheid voor verbetering. DAVID KONING. C. Kleywegl sprak tot Prot.-Chr. socialisten Voor de Protestants-Christelijke werk gemeenschap in de Partij van de Arbeid te Haarlem sprak Woensdagavond de heer C. Kleijwegt uit Nijmegen over „Onze Op dracht". Spreker legde de nadruk op „onze", in dit verband dus de opdracht aan protestants-christelijke socialisten. Deze opdracht, aldus spreker, is in de eerste plaats, ernst te maken met eigen Christen zijn, daarvan te getuigen door woord en daad in de wereld, onder mede-christenen. Bij vele van deze mede-christenen leeft nog sterk een bepaald soort antithese-ge dachte, meestal eenvoudigweg samenge trokken in de leuze „Christenen behoren bij elkaar." Wii moeten nu onze mede christenen ervan overtuigen, dat dit alleen opgaat voor de Kerk, maar dat deze leuze op buitenkerkelijke, politiek terrein een menselijk, „tactisch" bedenksel is, daar ten onrechte verheven tot beginsel en helaas leidend tot een „kerkje-spelen", dus tot schijn-zekerheid en misbruik van Gods naam. Onze eerste opdracht is, zo vervolgde de heer Kleijwegt, de mensen van de antithese de ogen te openen voor de onwaarachtig heid en dus de on-christelijkheid van die willekeurige Christelijke politieke eenheid, waartoe ze behoren. Eerst daarna valt er met hen over socialisme te praten, kunnen we vrij gemakkelijk de vele zotte mis verstanden opruimen, die omtrent het so cialisme in het algemeen en de Partij van de Arbeid in het bijzonder onder hen kunstmatig in het leven gehouden zijn. Het is het opgevoed zijn van het Chris telijk volskdeel in het isolement, dat vele duizenden de uitvlucht biedt, zich te ont trekken aan werkelijke verantwoordelijk heid, aan het geven van een persoonlijk antwoord op de vele vragen van goed en kwaad op maatschappelijk gebied, die toch juist een Christen niet zou mogen voorbij gaan In lijnrechte strijd met het Evangelie beheerst het kapitalisme nog steeds de wereld, leven nog millioenen in stoffelijke en daardoor ook in geestelijke afhankelijk heid, aldus de heer Kleijwegt. In deze si tuatie mag een Christen niet slapen. Onze opdracht is, het kerkvolk wakker te schud den en op te wekken tot waarachtigheid Niet tot een of ander vaag idealisme, maar tot de werkelijkheidszin van het socia lisme, dat geen lapwerk wil, maar vraagt om een kans, het maatschappelijk kwaad in de kern aan te grijpen. De treinen voor bloembollen-kijkers Stopplaatsen in de bollenstreek Wij hebben mededelingen gedaan over het voornemen der Nederlandse Spoorwe gen om speciale treinen te laten lopen voor mensen die op Zon- en feestdagen de bollenstreek willen bezoeken. De bedoelde extra treinen lopen alleen tussen Amsterdam en Den Haag op de Zondagen 3, 10, 17, 24 April en 1 Mei en op Paas-Maandag 18 April. Het zijn treinen die uit Den Haag ver trekken om 9.53, 10.53, 11.53, 12.53, 13.53, 14.53, 15.53, 16.53 en 17.23. Uit Amsterdam 10.10. 11.10, 12.10, 13.10, 14.10, 15.10, 16.10, 17.20 en 18.10. De stopplaatsen zijn Haarlem, Heemste de- Aerdenhout, Bennebroek-Vogelenzang, Hillegom. Lisse, Noordwijkerhout, Voor hout, Warmond en Leiden. Andere treinen stoppen dus niet aan de stations in de Bollenstreek, maar rijden gewoon volgens de dienstregeling. Wanneer weer geregelde stoptreinen? Men weet dat in de toekomst te vér- wachten is dat er weer stoptreinen tussen Haarlem en Leiden zullen worden inge voerd. In de aanstaande zomerdienstregeling zal dat evenwel nog niet geschieden. Er is nog geen beslissing genomen voor de winterdienst 1949/1950. Ijsfabrikant verdacht van me.ineed In de strafzitting van de Haarlemse recht bank van 13 Januari werd een zaak behan deld tegen een Zaanse buschauffeur, die in hoger beroep was gegaan tegen een vonnis van de kantonrechter te Zaandam. Deze had de chauffeur veroordeeld tot een geld boete omdat hij in Juni van het vorig jaar betrokken was bijeen aanrijding in de Parkstraat te Zaandam. Tijdens de zitting werd een zes en veertigjarige ïjsfabrikant, verdacht van meineed, aangehouden. Hij verklaarde, dat een personenauto, 'die in botsing was gekomen met de autobus, was doorgereden, hoewel hij vroeger aan de politie en de kantonrechter had meegedeeld dat de bestuurder van de kleine auto ge stopt had. Vanmorgen had de ijsfabrikant zich we- jens meineed Le verantwoorden. Hij zeide destijds gelijk met de buschauffeur naar de zitting te zijn gegaan en toen hadden zij afgesproken, wat de ijsfabrikant zou ver tellen. Verdachte gaf toe, meineed gepleegd te hebben. De officier van justitie eiste een gevan genisstraf van vier maanden. De verdediger, mr. F. W. v. Dijk, merkte op, dat verdachte reeds vele verklaringen heeft afgelegd. Hij is er van overtuigd, dat de ijsfabrikant geen meineed gepleegd heeft en verzocht hem onmiddellijk in vrijheid te stellen. De rechtbank wees het verzoek af en bepaalde de uitspraak op 7 April. Hierna werd de zaak voortgezet tegen de buschauffeur. De officier van justitie eiste bevestiging van het vonnis van de Zaanse kantonrech ter. Hoogste Belgische onderscheiding voor vice-president Raad van State De heer E. Graeffe, ambassadeur van België te Den Haag, heeft Woensdagmid dag tijdens een receptie op de Belgische ambassade, aan jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State, het Grootlint in de Leopoldsorde, de hoogste Belgische onderscheiding, over handigd. 38 millioen woorden voor Haarlemse H.B.S.-A Volksdemocratische lente Het begin van de lente werd dezer dagen in het Praagse blad „Mlada Fronta" door Josef Danek als volgt bezongen, aldus declameert United Press: Gezang en stilte In de schone geurende dagen gaan aan de lente vooraf. Onder de tred van de ploeger breekt de harde winteraarde en terwijl de paarden lange voren trekken droomt de boer van een tractor die zweet en arbeid spaart. Een meisje met loshangend haar schenkt de zon een klappende zoen. Zwaar van boezem, en verheugd dat de coöperatieve wasmachine nu haar taaie zozeer verlicht, dx-aagt zijn vrouw het maal aan, blij dat hun ongeboren kind in een crèche zal kunnen komen als de oogsttijd daar is. BEI'ERKT VERKRIJGBAAR? Cochran naar Banka Batavia. 24 Maart (Aneta). Het Ame rikaanse lid van de UNO-commissie voor Indonesië, Merle H. Cochran, is heden ochtend per vliegtuig naar Banka vertrok ken voor een bezoek aan de republikeinse leiders aldaar. Hij zal vervolgens naar Singapore vliegen, alwaar hij de nacht zal doorbrengen. Morgen wordt Cochran te Batavia terug verwacht. Cochran wordt bij zijn reis naar Banka en Singapore vergezeld door William Lacy, onderhoofd van de afdeling Verre Oosten van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken, die enkele dagen in Indonesië verblijf hield. Lacy reist mee tot Singapore. Een woordvoerder van de UNO-commis- sie had „geen commentaar" op de vraag of Cochran namens de commissie de repu blikeinse leiders op Banka bezoekt. Hij kon evenmin meedelen of Cochran ver trokken was voor of na het bekend worden te Batavia van de beslissing van de Veilig heidsraad ten aanzien van de Canadese resolutie. Water uit de rivieren Ter gelegenheid van het bezoek dat de twee Nederlandse scholieren Guus Sedee uit Nijmegen en Jenny Ellen van Reyen uit Heemstede aan de Verenigde Staten hebben gebracht, werden door de Ency clopaedia Britannica Inc. te Chicago twee volledige uitgaven van deze beroemde encyclopedie aan hun respectievelijke scholen aangeboden. Jenny van Reyen is leerlinge van de H.B.S. A, welke s hooi nu dus in het bezit komt van dit prachtige boekwerk, dat uit 24 delen bestaat en 38.000.000 woorden en begrippen omvat. Op de foto ziet men Guus Sedee (links) en Jenny van Reyen op het moment, *lat hun de serie boekwerken wordt aange boden tijdens een korte plechtigheid in New York City. Guus Sedee en Jenny van Reyen werden gekozen om Nederland te vertegenwoordigen op het vierde jaarlijkse „Forum voor hoger onderwijs", dat op 5 Maart 1949 onder auspiciën van de New York Herald Tribune werd georganiseerd. Van elk van de 17 Marshalllanden werden twee scholieren, een jongen en een meisje, aangewezen om hun land op het Forum te 'ertegenwoordigen. Ieder van deze 34 scholieren ontving een uitgave van de En cyclopaedia Britannica voor zijn of haar school. Groningse kustvaarder op een mijn gelopen en gezonken De ca 200 ton metende, in Groningen thuisbehorende kustvaarder „Albatros", kapitein-eigenaar lï. Rieske. is gisteravond bij Grena ("Denemarken) op een mijn ge lopen. De uit vijf koppen bestaande be manning is gered en in Denemarken aan land gebracht. Het schip, dat met een lading zout op weg was van Hengelo naar Gothenburg, is hedenmorgen gezonken. naar de duinen? Belangrijke werken der Am sterdamse waterleiding in voorbereiding Reeds jaren zijn plannen in studie om water uit de rivieren naar de winplaatsen der waterleidingen in het Westen des lands over te brengen. Onder andere geldt dit voor Amsterdam. De noodzakelijkheid is gelegen in het feit dat door de toeneming der bevolking door de waterleidingbedrij ven meer water aan de duinen onttrokken wordt dan toelaatbaar wordt geacht. Onder andere vallen daaronder de waterleidingbedrijven van Amsterdam, 's Gravenhage en de Provincie Noordhol land. De gemeente Haarlem acht dit voor onze waterleiding niet nodig, omdat ons win- gebied voor de eerste 75 jaar voldoende wordt geacht, en omdat het waterverbruik in Haarlem (door het gebruik van water meters) betrekkelijk laag is. Wat Amsterdam betreft is deze aangele genheid in een acuter stadium gekomen. Het eerste rapport van B. en W. aan de raad dateert van 1940. Toen zijn er even wel de oorlogsjaren tussen gekomen. Nu is er binnenkort een nader voorstel van B. en W. aan tie raad te verwachten om tot uitvoering van dit millioenen-werk over te gaan. Toch is, al verenigt de raad zich met dit voorstel, niet te verwachten dat onmiddellijk tot uitvoering zal worden overgegaan, want dan moet de zaak nog in Gedeputeerde Staten van Noordholland komen en ook door Den Haag worden goedgekeurd. Inmiddels is men begonnen de punten uit te zettten waar de persleiding (die. het water van de rivieren naar de duinen der Amsterdamse Waterleiding moet brengen) zou kunnen worden gelegd. Nieuwe prijzen voor koffie en thee Het Voedselvoorzieningsblad van heden bevat een publicatie over de prijzen van koffie en thee. De verhoging van de aankoopprijzen in het buitenland van koffie maken het nood zakelijk de binnenlandse prijs voor ge brande koffie te verhogen. Met ingang van 21 April zal de verbruikersprijs ten hoog ste 4.40 per kg mogen bedragen. Sedert 14 Maart bedraagt de maximumprijs bij verkoop aan verpakkers 3.26 per kg en bij de verkoop aan kleinhandelaren 3.74 per kg. Deze prijzen gelden voor koffie van de beste kwaliteit. De verkoopprijzen voor koffie van" mindere kwaliteit zullen naar verhouding lager moeten zijn. Met ingang van 25 Maart zijn de maxi mumprijsregelingen voor thee en theebal- len opgeheven. Daar de voorziening ruim gewaarborgd is en de onderlinge concur rentie voor dit artikel groot is, behoeft voor prijsstijging geen vrees te bestaan, zo deelt het ministerie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening mede. STAKING IN SURINAME OPGEHEVEN. De staking bij de Billiton maatschappij in Suriname is heden geëindigd. De arbei ders namen genoegen met een week loon extra, een week loon als bonus over 1948, alsook over 1949 en voorts een week loon als compensatie voor overwerk. Een con flict over het laatste punt was de aanlei ding tot de staking. Willem van Otterloo naar het Residentie-orkest? Naar wij vernemen, heeft het bestuur van het Residentie-Orkest, wegens de be noeming van een opvolger van Frits Schuurman, gisteren een bespreking ge voerd met Willem van Otterloo, die, naar verluidt, zeer ernstig voor de vacature in aanmerking zou komen. Een benoeming wordt echter niet voor de volgende week verwacht. De heer W. Koster, monteur te Leeu warden. heeft in samenwerking met de heer L de Vries een televisie-ontvang-apparaat gebouwd, waarmee men de Philips experi mentele uitzendingen kan ontvangen. Hij is de eerste in Friesland, wiens experiment op dit gebied met succes is bekroond, Het apparaat stond in de toren van de St. Boni- faciuskerk op een hoogte van veertig meter. BINNENLAND Bü het station Bussum is een 5-jarig jongetje uit een electrische trein gevallen. Hel knaapje stond met de rug tegen een portier geleund en heeft vermoedelijk de portierkruk neergedrukt. Het kind viel naast de rails en kreeg een ernstige schedel- basisfractuur. Bij Koninklijk Besluit is mr. E. M. J. Sassen, oud-minister van Overzeese Gebieds delen, benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. liet troepenschip „Volendam" zal Vrij dag met detachementen van het K.N.I.L., de Koninklijke Marine en de Koninklijke Land macht uit de Rotterdamse haven naar Indo nesië vertrekken. Op 19 April zal in Den Haag de lucht machtstafschool worden geopend. Tot nu toe erden de toekomstige staf-officieren van de legerluchtmacht in Engeland opgeleid. De gemeenteraad van Wageningen heeft besloten tot herbouw van de vorig jaar afgebrande gemeentelijke schouwburg. De kosten worden geraamd op f 429.000, waarvan in mindering lcomt f 87.000 der verzekerings som. De nieuwe schouwburg krijgt ruim 600 zitplaatsen en een afzonderlijke vergader zaal. HAARLEM EN OMGEVING B. en W. van Heemstede stellen de ge meenteraad voor een crediet van f 17.100 ter beschikking te stellen voor het doen aan brengen van waterclosets met reservoirs in de complexen gemeentewoningen aan de Balistraat, Talmastraat en Bankastraat, voor zover die in deze woningen nog niet, aan wezig zijn. De Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, departement Haarlem, houdt een bijeenkomst op Donderdag 7 April in Brink- mann. Gr Markt, waar mr. J. H. Kiewit de Jonge zal spreken over Rusland. Het Frysk Selskip Gysbert Japicz houdt een bijeenkomst op Woensdag 30 Maart in de Stadsschouwburg. Opgevoerd wordt „De Redfin" van J. Bosga. Dr. Zeylmans v. Emmichoven uit Den "Haag, spreekt in het O. R. G. Centrum, Wes- terhoutpark la, op 28 Maart over Psycho logie der Volken en op 4 April over Amerika in het bijzonder. Op Zaterdag 26 Maart is in de Begijn hofkapel te Haarlem een bijeenkomst ge organiseerd voor de jongeren van diverse kerkgenootschappen, te weten Luthersen, Doopsgezinden, Vrijzinnigen. Jeugd en Evangelie, Jonge Kerk, enz. Er zal de film van de Wereldraad der Kerken, Amsterdam 1948, worden vertoond. Ds. A. G. Honig, Geref. pred. te Amsterdam, zal iets vertellen van de Assemblee. Morgen, Vrijdagavond* spreekt ds. Kvuyt, zendeling in Posso, in gebouw „Irene" in Overveen over „Het goed recht der zending". Bij een examen in de dames modevak ken te Schiedam is geslaagd als costumïère mevr. A. SoestDekker te Haarlem. „Buurtbclang Aerdcnhout-Bentveld" houdt haar jaarvergadering in restaurant „Boekenrode" op Maandag 28 Maart. De agenda vermeldt o.a. bestuursverkiezing (af tredend: de vooi-z., de heer mr. A. Bos en de heren mr. P. J. Prinsen Geerligs en J. de Graaf, die -allen herkiesbaar zijn). Na de huishoudelijke zaken houdt ds. Jac. Jonker een lezing over „Twee jax-en onder onze sol daten op Java". Dr. A. F. J.'Portie!je van „Artis" zal Zondagmorgen 27 Maart in het Rembx-andt Theater vier films over apen en hun gedra gingen inleiden en toelichtexx. De films zijn in samenwerking met hem opgenomen door de heer H. C. Vel'kruyseix, oud-directeur van de school voor Bouwkunde te Haarlem. De pianist Hans Meihuizen zal Maandag 28 Maart in de kleine zaal van het Gem. Concertgebouw een recital geven, Het pro gramma bevat o.a, werken van Haydn, Beet hoven, Liszt (Danlesonate), Chopin, Fauré en Scriabine. EVENTUEEL OOK IN HUURKOOP CED. OUDE GRACHT 52 tegenover de Kerk TEL. 12762 (Adv.) Schaken Oude Slot promoveert In de derde klasse C van de Noordhol landse Schaakbond is Het Oude Slot I de sterkste gebleken: zelfs een nederlaag van 64 in de laatste ï'onde tegen Zandvoort kon het kampioenschap niet in gevaar bren gen. Doordat O. A. G. zich terugtrok, volgt automatische promotie naar de tweede klasse. Daar zullen de I-Ieemstedenaren on getwijfeld een goed figuur slaan. Het Oosten III zal waarschijnlijk op de tweede plaats eindigen; het won met 6143Va van H.S.G. V en staat gunstig tegen Het Schouwtje. De voorlopige uitslag is 44. In de derde klasse D eindigde Heemstede IV op de tweede plaats na een gelijk spel tégen Hillegom I. S.S.C.H. heeft uitstekend gedebuteerd. Voor de eerste maal werd in de competitie gespeeld en het kampioenschap van de vierde klasse A is behaald, na een 64 overwinning op Heemstede V. Het Oude Slot II won met 5Va4Va van Het Zwarte Paard, waax-na bet de tweede en derde plaats deelt met De Uil II. Heemstede V eindigde onderaan. In de vierde klasse B is de wedstrijd P.E.N.H.W.P. II voorlopig 4Va4'a nog niet beslist. De uitslag hiervan is beslissend voor de bezetting van de bovenste plaats. S.S.C.H. II verloor met 37 van Het Oude Slot III. De laatste club verloor weer van Het Oosten IV voorlopig 2Va5'/a. H.W.P. II won met niet minder dan 91 van S.S.C.H. II, ter wijl P.E.N, I met 28 Het Schouwtje II ver sloeg. S.S.C.H. II was de zwakste in deze afdeling. In de vierde klasse C wei'd de grootste uit slag van het seizoen geboekt: H.W.P. III won met 91414 van Kijk Uit III. BESLISSINGSWEDSTRIJD DCO De beslissingswedstrijd voor de tiende plaats van een der vierde klassen tussen DCO (Haarlem) en BDK (Amsterdam) zal op 27 Maart wox-den gespeeld op het terrein van ETO te Hoofddorp. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 286% 288% 231% 223 232 yx 224% Philips 158 158%; Fokker 135% Nederlandse Ford Nederlandse Kabel 257 v. BerkeJ's Patent 109% Scheepvaart-Unie. 161 160% Holl Amerika Lijn 160% Deli Maatschappij 135 136% V A 149% 152% A'dam Rubber 140 141» Ned. Handel Mij. 151 N.-I. Handelsbank 103 H Biliton Mij. II 330

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6