17000 TAXI? Runder-tuberculose ook een gevaar voor mensen gfl v.Empelen Hoe maak ik een politierapport? Voor bewoners van Haarlem-Noord, 't Kleverpark en Bloemendaal BEL BEZOEKT DE MODESHOW PATRONENHÜIS AGEMA BERTHKE ZATERDAG 26 MAART 1949 HAARLEMS DAGBLAD Een uiteenzetting van dr. H. H. Scholten, inspecteur van de Veeartsenijkundige dienst en van de Volksgezondheid In een vorig nummer gaven wij uit het jaarverslag van de Gezondheidsdienst voor Dieren in Noordholland cijfers over tuber culose onder het rundvee. Onder de 164.235 in deze provincie onderzochte run deren waren niet minder dan 25.956 rea- geerders of 16.3% (vorig jaar 8.4%). Voor Haarlem en omgeving zijn de cijfers nog ongunstiger, namelijk 2670 reageerders op 9980 onderzochte dieren of 26.8% (vorig jaar 5.5%). Wij hadden over deze aangelegenheid een onderhoud met dr. H. II. Scholten te Aerdenhout, inspecteur van de Veeartsenij kundige dienst en van de Volksgezondheid in Noordholland. Deze was het volkomen met ons eens, dat van deze gegevens een ernstige waarschuwing uitgaat, omdat de belangen der volksgezondheid hiermee nauw samenhangen. Nu zou het zo zei dr. Scholten on juist zijn uit de cijfers te concluderen, dat in dit ene jaar de runder-tuberculose zo sterk is toegenomen. Er moet in aanmer king genomen worden, dat het onderzoek thans verplichtend is gesteld, niet alleen in Noordholland, maar ook in Zuidholland, Utrecht en zes andere provincies, het geen tengevolge had. dat er nu veel meer bedrijven werden onderzocht (in Noordholland steeg het aantal onder zochte runderen van 129.996 tot 164.235). Bovendien is de tuberculine in de laatste tijd veel verbeterd, waardoor er meer reacties komen dan voorheen. Het is dus aan te nemen, dat wij nu betere cijfers hebben dan een vorig jaar. Temeer, omdat in ons gehele land dezelfde toeneming werd geconstateerd. Voor het volgend jaar wordt dan ook geen nieuwe toeneming van het percentage reageerders verwacht. Techt werd zo vervolgde dr. Scholten in het jaarverslag opgemerkt, dat een ideaal zou zijn, indien het mogelijk was onze veestapel ineens tuberculose-vrij t< maken door het afslachten van alle rea geerders. Maar daaraan is geen denken. Alleen in Noordholland zijn bijna 26.000 reageerders, zodat het voor ons gehele land zeker op 150.000 geschat kan worden. Fi nancieel zou het misschien nog voor elkaar te zetten zijn, maar door zo'n krachtsmid del zou onze gehele veehouderij ontwricht worden, omdat het niet mogelijk is die 150.000 reageerders in eens te vervangen door t.b.c.-vrije dieren. Daarom zit er niets anders op dan geleidelijk te werk te gaan, maar dan toch zo, dat het krachtige stre ven moet voorzitten te maken, dat over enige tijd alle runderen vrij zijn. Het is jammer, dat een deel der veehou ders nog niet doordrongen is van de noodzakelijkheid in deze krachtig mee ,te werken. Dit is verwonderlijk, want niet alleen is de Volksgezondheid in het spel, maar ook hun eigen belang. Een doelmatige bestrijding van de tuberculose eist, dat een veehouder zijn aangetaste dieren afscheidt van de gezonde. Maar. helaas, vele vee houders zijn eigenwijs. Het gevolg is, dat als wij het ene jaar in een stal tussen tien koeien twee reageerders vinden er het volgend jaar soms zeven of acht zijn, ter wijl het bovendien zeer wel mogelijk is, dat de twee a drie vrije op den duur ook nog hetzelfde lot ondergaan. Er kan niet ge noeg op het aambeeld geslagen worden: 'reageerders separeren. Wat zijn de directe nadelen van de run- dertuberculose voor de Volksgezondheid? zo vroegen wij. Dr. Scholten antwoordde: Het besmet tingsgevaar voor de mensen. Onderzoe kingen hebben aangetoond, dat het aantal gevallen, dat mensen tuberculose krijgen, die een gevolg is van aangetaste runderen, vrij groot is. Allereerst voor de mensen op de boerderij. Op een kleuterschool, die vooral bezocht werd door kinderen van veehouders, werden tien maal meer kin deren die op tuberculose reageerden ge vonden, dan eenzelfde school, waar kinde ren uit een ander millieu waren. Te verwonderen is dat niet, want een rund strooit immers overal bacillen. Nu worden wel alle dieren met open tuber culose (de verspreiders van de be smetting) onmiddellijk afgemaakt, maar dit kan alleen als zij bekend zijn (vorig jaar in Noordholland 561). Het is altijd onzeker, wanneer een reageerder een „open" geval wordt en daarin zit juist het gevaar. Voor deze verergering in het ziekteproces geconstateerd wordt, kan zo'n rond al veel onheil hebben aangericht. Dus niet meer in de vacantie naar een boerderij? Neen, dat wil ik niet zeggen (zo ver volgde dr. Scholten). In de zomer als het vee in de weide loopt, loopt de stedeling op een boerderij geen gevaar, mits hij na tuurlijk daar dezelfde voorzorgen in acht neemt die ook voor alle andere Nederlan ders geboden zijn. Een koe, die uier-tuber- culose heeft, lever gevaar op voor besmet- ting. Daarom is het gevaarlijk ongekookte melk te drinken. Alle melk tenzij men absoluut zeker is, dat zij afkomstig is van t.b.c.-vrij vee moet goed doorgekookt worden. Ook pasteurisatie en sterilisatie doodt de ziekte-kiemen. Ongekookte melk is wel rijker aan vitaminen, maar beter minder vitaminen dan t.b.c.-bacillen. Nu is het nog tijd om Uw tuin te maken tot een lusthof, Mogen wij U eens advies komen geven. Voor vakkundige tuinverzorging Tuinbouwbedrijf HEEMSTEDE - TEL. 2-80-80 (Adv.) Agenda voor Haarlem ZATERDAG 26 MAART Stadsschouwburg: Cabaret Win» Sonneveld 8 uur. Rembrandt: „Amber", 18 j., 2.30. 6.30 en 9.15 uur. Palace: „De getemde avonturier ster", 18 j„ 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „New Orleans". 14 j.. 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 u. City: „Waternimf", alle leeft., 2.15, 4.30,-7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „De geheime agent", 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „The lady from Shanghai", 18 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. LISSE: Tentoonstelling „Hollands Glorie", 2—10 uur. ZONDAG 27 MAART Stadsschouwburg: Cabaret Wim Sonneveld. 8 uur. Rembrandt. Films over apen. 11 uur. Palace: ..Dr Ehrlich", 21 uur Luxor: ..De vier veren". 11.15 uur. City: „Zoals de ouden zongen", 11 uur. Frans Hals: „Het lied van de aarde", 11.30 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. MAANDAG 28 MAART Brinkmann: Onze Vloot, filmavond. 8 uur. Gem. Concertgebouw, tuinzaal: Piano-recital Hans Meihuizen, 8 uur. Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen. Hetzelfde geldt natuurlijk voor room. Die is evenwel te pasteuriseren of te steri liseren. In kaas kunnen t.b.c.-bacillen voorkomen. Het gevaar is bij jonge kaas groter dan bij oude. Geconstateerd is dat de bacillen in kaas een levensduur hebben van 33 tot 104 dagen. Maar dat wil toch niet zeggen, dat ik alle jonge kaas van mijn ontbijttafel weer, immers ook de melk, gebruikt voor de kaasbereiding, wordt voordien gepas teuriseerd. Maar wel komt ook hier de noodzakelijkheid naar voren, om ook voor het behoud van onze export van 'zuivel- artikelen, alles te doen, om onze veestapel t.b.c.-vrij te maken. Boottochten voor lichamelijk gebrekkigen Over gelden en deelnemers Evenals vorige jaren organiseert „Snel- verband" boottochten voor lichamelijk ge brekkigen. Leden van déze vereniging trachten op intekenlijsten gelden voor dit doel bijeen te krijgen. De commissie doet een dringend beroep op allen die willen medewerken tot het welslagen dezer toch ten te tekenen op deze lijsten of een bij drage te storten op gironummer 233733, ten name der penningmeeste$fèsse der bopiW commissie. Elk .bedrag; ^ho^Mi*yoo.k.vM welkom. Mmjiff" Zij die aan de komende tfechlèfi willen deelnemen,-kunnen-, zich meiqgtf iHj-de vól gende adressen; ,mej. A. •vffrCIN&elaar, Spijkermanslaan 2a, ae heer C. de VERFIJNING EN GRATIE zijn de kenmerken van de nieuwste Philips en Siera radio toestellen Komt U eens zien en luisteren bij: THEO VAN AMERONGEN DE RADIO-SPECIALIST VAN HEEMSTEDE - RAADHUISSTRAAT 35 - TEL. 29449 (Adv.) Voor besmetting door het gebruik van ^/"r^es' Gaelstraat 5, of bij hét.sêéféjariaat. vlees van runderen, die door t.b.c. zijn aangetast, behoeft geen vrees te bestaan. Daarentegen worden alle voorzorgen ge nomen door de Vleeskeuringsdiensten en de Openbare Slachthuizen. Clandestien ge slachte dieren kunnen natuurlijk wel ge vaar opleveren voor de mensen. der bootcommissie, mej. G. W. Bout, Hof dijkstraat 50. NACHTDIENST APOTHEKEN Firma C, G. Lomeyer en Zn.. Barteljoris- straat 11, tel. 10175; Park-apotheek. Klever parkweg 13, tel. 11793; Teyler-apotheek. Teylerplein 79, tel. 17946. Bij het onlangs gehouden examen voor ter hand. Er werd veel water aange pot went De /cabel van de electrische m moest worden afgesneden. De brandt had veel bekeik". En nog een proeve: het politiediploma was het aantal can- didaten 1594. Van dit aantal slaagde 75.47 procent. Wij nemen aan dat on derstaande grepen uit opstellen en processen-verbaal, gemaakt op dit examen, van de overige 24.53 procent OVERTREDING ARBEIDSWET.Ik zach afkomstig zijn. dat een jongen die nog scholier van zijn beroep was pakjes bezorgde. BRANDT. Te A sloeg de bliksem in het Daar ik vermoeden dat de jongep ar- midden van een schuur en stond na enige ogenblikken in lichte laaie. Men waarschuwde onmiddellijk de brand weer met het gevolg dat de opslagplaats geheel uitbrandde. De eigenaar zat met de haren in zijn hoofd want er viel niets te redde zonder zich aan gevaar bloot te stellen. Wel was de brandweer inmiddels ter plaatse en deze nam het vuur met kracht beid verrichten die geen arbeid is ten behoeve van de huishouding waar de jongen wordt opgevoed, doch ten be hoeve van een open of besloten ruimten waar pleegd gewerkt te worden anders dan voor een aldaar gevestigde huis houding ten behoeven van het vervaar digen en tot het verkoop geschikt maken van vleeswaren Een technische U.L.O. gewenst Tussenvorm tussen Ambachts school en M.T.S. De u.l.o.school is in het bijzonder bestemd voor de opleiding van veel jongelui die menen dat hun toekomst op een kantoor of in de handel ligt. De jongens die het am bacht kiezen gaan naar de Ambachtsschool. Wie meer technisch is aangelegd en ook grotere capaciteiten heeft, zoekt plaatsing op de Midelbaar Technische School. Het is evenwel jammer, zo zei de heer A. P. M. van Riel, directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Haarlem, dat er geen school is die ligt tussen de Am bachtsschool en de M.T.S. In de practijk is mij herhaaldelijk gebleken dat daaraan be hoefte is. Ik bedoel zo iets als een techni sche u.l.o.-school, die tot grotere vakbe kwaamheid opleidt dan de Ambachtsschool. Zo'n onderwijsinrichting zou ook bestemd moeten worden voor jongens die met vrucht het lager onderwijs gevolgd hebben. Naast techniek zou grote aandacht besteed moe ten worden aan algemeen vormend onder wijs. In vier jaar kunnen de kinderen dan veel leren. Uit de opgeleiden zouden hoo; geclasseerde vakarbeiders, voorlieden, teke naars, opzichters, bazen en bedrijfsleiders gerecruteerd kunnen worden. Aan zulke la-achten heeft het bedrijfsleven behoefte. Maar daarnaast zal het nodig zijn in de loonregelingen meer onderscheid te maken in de loonschalen. Het is dringend nodig dat er meer gelegenheid komt om hogere lonen te geven aan de vakarbeiders die meer presteren dan gemiddeld hun vakge noten doen. Er zijn thans te veel jongelui die een kantooropleiding kiezen. Bedrijf en handel kunnen niet allen opnemen. Daarom moet gestreefd worden om te bereiken dat een deel een andere richting kiest. Dat kan be vorderd worden door de oprichting van zo'n technische u.l.o. Niet onmogelijk zou zijn de oplossing te zoeken in het oprichten van een kop op de thans bestaande Ambachts school. HOUD DE LENTE VAN UW JEUGD VAST in een artistiek portret gemaakt door RICHE FOTO ART 169 GROTE HOUTSTRAAT - TEL. 13472 (Adv.) Dalende werkloosheid in Haarlem en omgeving De directeur van het Gewes telijk Arbeidsbureau is niet ontevreden Nu het voorjaar' in het land komt ver meerdert de werkgelegenheid. Dit wil dus zeggen een vermindering van het aantal werklozen. Ook de statistiek van het Gewestelijk .Arbeidsbureau te Haarlem toont dit aan. In Haarlem en omstreken waren in de week van 712 Februari 1191 geheel werklozen en 260 arbeiders die bij de D.U.W. geplaatst waren. Totaal dus 1451. Thans zijn de cij fers: 967 geheel werklozen en 274 bij de D.U.W. Tezamen dus 1241, wat een vermin dering betekent van 210. Verwacht wordt dat in de komende weken nog meer werk lozen aan de arbeid zullen gaan. De directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau, de heer A. P. M. van Riel, was niet pessimistisch over het verloop van zaken op de arbeidsmarkt. Uitgezonderd in de drie Noordelijke provincies, waar het getal werklozen in verhouding wat groter is, kan gezegd worden, dat alles vrij regel matig loopt. Ook in onze omgeving is het oantal werklozen wel iets groter dan in vorige jaren, maar daarin zit niets veront rustends. Er is alleen te constateren dat het in deze tijd wat moeilijker geworden is voor mindergeschikte en oudere mensen om werk te vinden. Maar ieder die werken wil. hetzij vakarbeider of ongeschoolde, komt nog geregeld aan werk. Er zijn ook wel wat meer kantoor- en handelsbedienden zonder werk, maar ook dat tnoet niet wor den overdreven. Elk die op dit gebied wat in zijn mars heeft en niet ouder is dan bij voorbeeld 50 jaar, krijgt nog wel werk. Bloemencorso Bloembollenstreek Reeds veel deelneming verzekerd Op 23 April zullen door Hillegom, Lisse en Sassenheim wederom de rijdende bloem stukken langs de bollenvelden trekken. Het bloemencorso van vevledèn jaar was Voor velen een openbaring en vond in pers, radio en filmjournaal weerklank tot ver buiten onze grenzen. Naar het zich laat aanzien zal het bezoek dit jaar' overweldi gend worden, daar reeas thans talrijke ver zoeken om inlichtingen van reisburëaux, touringcarondernëmingen er.z. het Comité bereiken. Naast talrijke firma's uit de bol lenstreek, gaven ook reeds verscheidene ondernemingen van buiten de streek zich als deelnemer op. In de jury namen onder andere reeds zitting de hef ér. J. T. Ch. Dix, C. Thi'm en R. M. van der Hart. Waar deelneming van firma's of af delingen der Algemene Vereniging van Bloembollencultuur buiten de bollenstreek door het Comité Bloemencorso zeer wordt gewaardeerd, delen wij mede dat gelegen heid tot aanmelding als deelnemer nog openstaat tot 9 April aan het secretariaat, Raadhuis, te Hillegom. „Blanke Ballast" Goede voorstelling ter ere van de heer Piet Wouda ïï,Döor Inspanning Uitspanning" gaf gis- têravónd een 'voorstelling in de schouw- bürg;hiet een 'feéstelijk besluit: de huldi ging 'van de jieer Piet Wouda, die gedu rende vier decennia van zijn leven trouw .jiiêéf. .aan .zijn grootste liefhebberij: het 'amateurtoneel. Nadat de beschermvrouwe en de voorzitter der vereniging hem ge schenken hadden aangeboden, waarbij een woordvoerder van de donateurs en een kleindochter nog enige bloemstukken voegden, betrad de jubilaris, onder de in druk van het vreugdebetoon, het prosce nium om te verklaren, dat hij in de naaste toekomst zijn ambitie niet zou verlooche nen. Hoofdrollen mocht men echter niet meer van hem verwachten, omdat zijn ge heugen hem soms lelijk in de steek begon te laten. Doch naaf de vertolking van bij figuren, zoals een oom of een onderge schikte, wilde hij gaarne solliciteren. Intussen verhinderde het genoemde be zwaar hem niet een goedgevoelde en ir alle oprechte' eenvoud vaak heel mooie uitbeelding te geven van de door fatale drankzucht bezeten dokter in liet ongeveer twintig jaar oude melodrama van Afrika's Westkust „Blanke Ballast" van Leon Gor don. Men kan vinden dat hij de zwakhe den van deze permanente oanneling uit de beschaafde wereld iets te beminnelijk maakte, daar stond tegenover als factor van diepere waarde, dat hij zich zodoende mocht bedienen van een menselijke toon vol zorgzame genegenheid, die wonderwel met zijn eigen natuur scheen samen te stemmen. Het laten doorschemeren van wat lichte humor bij het betrachten van zijn ondeugden verleende bovendien veel tekening aan zijn spel. Willem van der Veer bereikte door mid del van een kennelijk zeer gedetailleerde regie bijzonder goed de zenuwslopende atmosfeer van het tropische broeinest van onverdraagzaamheid, waardoor de trage handeling geleidelijk aan spanning toenam en de enkele momenten van schokkende kortsluiting, gelet op het karakter van het stuk, voldoende verklaard werden. Als ge heel bezien stond deze opvoering op een lang niet onverdienstelijk peil. Piet de Wit voerde met een vulkanisch sarcasme de rol van „de man die blijft" tot een hoogtepunt van zijn carrière als dilet tant. Na de ontbolstering door de loop der omstandigheden toonde hij de naakte kern van zijn wezen, die hij onder een mom van norse onverschilligheid steeds zo had gesuggereerd, dat men ondanks zijn on behouwen optreden iets van sympathie voor hem koesterde. Een heel goede pres tatie. die door de vele versprekingen nau welijks werd ontsierd. Gré van Dam-Cor- net gaf de kleurlinge Tondeleyo volkomen aannemelijk en Corry de Mon vrolijkte het eerste bedrijf wat op met haar gymnasti sche dansen. Van de overigen moét Wim Gardien nog worden genoemd, al ging de taak om de hevige emoties van de nieuwe ling mee te voelen zijn krachten enigszins te boven. De voorzitter maakte bekend, dat „Door Inspanning Uitspanning" op een wedstrijd te Middenmeer de derde prijs had behaald en dat mevrouw De Mon bij die gelegen heid de beste deelneemster was bevonden. DAVID KONING Cabaret-avond voor militairen uit Indië Gisteravond hield in de Concertzaal de Bond Militairen uit Indië een contactavond, waarop nadat :ij namens het voorlopig comité door de heer J. Halewijn was ge opend het woord werd gevoerd door majoor J. Rietveldt, algemeen secretaris van de Bond. Deze -verklaarde dat de Bond de liefde voor vorstenhuis en vaderland op peil wil houden. Vooi'ts moet zij hen eren, die vielen en hun ixabestaanden steunen. Ook degenen die in de tropen ziek zijn ge worden of gewond geraakt zijn, hebben trouwens recht op die steun. De banden die in Indonesië gelegd zijn, moeten hier in stand gehouden worden. Maar het voor naamste is, aldus de majoor Rietveldt, dat de militairen die teruggekomen zijn, zich verenigen opdat zij sterk genoeg, staan wanneer het er op aan komt hun rechteix te verdedigen. Temeer daar wanneer straks de grote groep terug komt, zij een natio naal probleem zal vormen. Wij eerstko- mers, zei de secretaris, moeten voor haai de weg gebaand hebben. De majoor zag de Bond als een groep van jonge mensen, gehard in de tx-open, die brengers zijn van orde, vrijheid en recht, dingen die in ons vaderland naar zijn mening hard, hard nodig zijn. Na deze x'ede werd een non-stop cabaret programma gepresenteerd, waar aan onder andex-en medewerkten: Tonny van Zwol als conférencier. Jan Davids met zijn ac cordeon. Eddy Canzoni, Jolly en Joker en Ko'tje en Toontje. Na de pauze richtte de oud-commandant van de U-brigade, ko lonel J. W. Sluyter, nog een kort woord tot de vele aanwezigen, waarin hij appel leerde aan de gevoelens van kameraad schap door dik en dun die de troepen over zee kenmerkte. Deense avond in Haarlem Op Donderdag 31 Maart vindt met me- dewerking van Det Danske Selskab (Hel Deense Instituut) een bijeenkomst plaats gewijd aan Denemarken in de Kroonzaal van „Brinkmann" te Haarlem. Er zullen enige Engels-sprekende ge luidsfilms worden vertoond, die in het Nederlands van een toelichting voorzien worden door mevrouw T. Galatius-Jensen. „Weldadigheid naar Vermogen" In het jaarverslag van de vei-eniging „Wel dadigheid naar Vermogen" wordt meegedeeld, dat in 1948 de afgetreden bestuursleden mevrouw D. v. d. BreggenSpillenaer Bil- gen, mevrouw douair, C. E. Baresse Sweerts de LandasGoedkoop, mevrouw E. Wester - mannHiibner en mej. C. M. Heerkens Thijssen en de heren mr. A. Beets, jhr. B. G. van Styrum, J. C. Tadema en mr. P. Bar bas herkozen werden. In het begin van het verslagjaar bedankte Jonkvrouwe J. Schorer als lid van het be stuur wegens gezondheidsredenen. De heren J. C. Tadema en J. C. Dirks bedankten in de ldop van het jaar wegens hun hoge leeftijd als lid van het bestuur. Het bestuur gedenkt met grote ex-kentelijkheid alles wat deze bestuursleden zo vele jaren voor de ver eniging hebben gedaan, Als nieuwe leden van het bestuur werden gekozen mevrouw O. H. de BooyGooszen, mevrouwjE. F. van Strienvan. Hasselt, me vrouw H. A. TollenaarVeth en de heer P. W. Peereboom. De vereniging ontving aan contributiën, kérstgiftên en legaten f 18.136. Aan ondersteuningen in geld en natux-e werd uitgekeerd f 16.657. De gezinnen werden bezocht door 23 huis- bezoeksters verdeeld over vier afdelingen. Tot deze afdelingen behoorden aan het ein de van het verslagjaar 111 gezinnen (weke lijks ondersteunden). De vex-eniging droeg bij aan de Commissie van Samenwerking voor Bijzondere Noden aan de Sociale Raad, aan Sociale Zaken en aan particulieren. Aan achttien gezinnen werden voorschot ten gegeven (aan sommigen meer dan een maal). De voorschotten werden verleend 'voor kopen van kleding, huisraad, werk materiaal, dekens, gehoorapparaat, brand stoffen. enz Verder bleef de vereniging borg bij de Haarlemse Hulpbank voor twee voorschot ten (één voor het betalen van ziekenhuis kosten en één voor het aanschaffen van kleding). De vereniging telt thans circa 2137 leden en donateurs. De vereniging zal op Zaterdag 16 April een straatcollecte houden, waarvoor nog dringend collectanten worden opgeroepen. Te Sclioondijke ontdekte de politie op de vliering van een huis. bewoond door een landbouwersknecht, een opslagplaats van munitie en springstoffen. Enige duizenden kilo's patronen, granaten, kruit en dergelij- ken werden verwijderd. De politic stelt een onderzoek naar de herkomst van het ge vondene in. Handbal programma Zondag wordt er een begin gemaakt met de wedstrijden in de promotie- en degradatie- competities. In de eerste plaats zijn het dan de kampioenswedstrijden van de eei-ste klas- sers der districten, die de aandacht vragen. De deelnemers hieraan zijn: Dames. West A: ADA, Amsterdam. West B:- Athene, Den Haag. Noord: HCG. Groningen. Oost: Actief. Deventer. Zuid: EHV, Eind hoven. Heren. West A: Aalsmeer, Aalsmeer. West B: CWP, Den Haag. Noord: Jahn II. Stads kanaal of Quick, Groningen. Oost: HGV, Hengelo. Zuid: Eindhoven, Eindhoven. De winnaars van de halve competitie bin den de strijd aan tegen de laatstgeplaatsten der hoofdklasse, bij de heren dus tegen Olympia, Hengelo of DES, Eindhoven en bij de dames tegen Vlugheid en Kracht, Gro ningen of UDI, Arnhem. Bij de indeling der promotie- en degrada tie competitie, district le/2e klas zien wij: Dames: HOC, Haarlem; Niloc, Amsterdam en HHC, Hilversum of Blauw-Wit, Am sterdam. Heren: APGS, Amsterdam; Turno, Am sterdam en Zeeburg, Amsterdam of Sport Vereent. Zuilen. De promotie- en degradtiecompetitie twee de klas wordt verspeeld tussen: Dames: Sagitta, Amsterdam; WVGV, Weesp en Attilla. Utrecht of AHC. Amsterdam. Heren: HOC. Haarlem; Vriendschap. Am sterdam; UD, Utrecht en één der laatste dx-ie van de 2e distr.klas te weten: Tonido, Amsterdam; AHC, Amsterdam en WVGV, Weesp. In Winterswijk speelt de bondsploeg-heren tegen een Oostelijk elftal een oefenwed strijd, en in Schiedam komen de afdelings- en stedelijke elftallen van Rotterdam en Den Haag tegen elkaar in het veld. Het programma luidt: Kamp. cornp. distr. Ie klas. dames: EHV —HCG. PromVdegr. dis.tr. le-2e klas. dames: HOC Niloc. 14 uur, Schalkwijkerweg. Prom./degr. distri 2e/afd. Ie klas. dames, Concordia IINieuwe Niedorp, 14 uur, Schalkwijkerweg. Prom./degr. distr. 2e/afd. Ie klas, heren: HOCVriendschap, 15 uur, Schalkwijker weg. De ploegen van HOC staan meteen voor zware opgaven. De Niloc-dames mogen dan wel als laatsten geëindigd zijn, maar dikwijls is het klasseverschil nog vrij groot. De heren van Vriendschap beschikken over een zeer goede ploeg, die met kop en schouders uitstak boven zijn mededingers in de afgelopen competitie. De reserves van Concordia kun nen door te winnen een groot voordeel aan de BGV-dames bezorgen. Dezen zouden dan gelijk komen met Nieuwe Niedorp met vier punten uit dx-ie wedstrijden, beide ploegen komën nog tegen elkaar uit. Het verdere rooster luidt: Dames: Rood-Zwart IIBGV II: Bato I OSS I. 10.45 uur, Nooirder Sportpark: Bato II OSS II 9 45 uur Noorder Sportpark; Con cordia IRapiditas I, 10 uur, Schalkwijker weg. Heren: Concordia I—Rapiditas I, 10.30 uur, Schalkwijkerweg: Concordia IIRapiditas II, 9 uur, Schalkwijkerweg; Bato—Bato II, 15 uur, Schalkwijkerweg. Voortaan ook geldprijzen in nationale motorraces Zoals men weet worden bij internationale motorraces en -terreinritten onkostenvergoe dingen en geldprijzen toegekend, niet zozeer om het beroepsrijden te animeren, maar om de deelnemers tegemoet te komen in de zeer hoge aanschaffings- en onderhoudskosten van hun machines. Ook in de Grote Prijs van Nederland der ,KNMV (de Asser T.T.) wordt reeds vele jaren met onkostenvergoe dingen en om geldprijzen gereden, evenals trouwens het geval was met andere motor sportmanifestaties hier te lande, waaraan door buitenlanders werd deelgenomen. Het hoofdbestuur van de K.N.M.V. nu heeft een dezer dagen besloten om sommige categorieën startbewijshouders ook in zuiver nationale wedstrijden (wegraces en terrein- ritten) in aanmerking te laten komen voor een onkostenvei-goeding en prijzen in con tanten De Commissie voor Wedstrijdfinanciën adviseerde om de Senior-wegrenners uit sluitend om geldprijzen te laten rijden. Junior-wegrenners daarentegen zullen een voor allen gelijke onkostenvergoeding ont vangen en de hun toe te kennen prijzen zullen bestaan uit zilveren bekers, medailles enz. Voetbal VSV ontvangt Heerenveen De gewone competitie is achter de rug en kampioens-, promotie- en degradatie wedstrijden, evenals ontmoetingen voor de KNVB-beker staan op het programma. Haarlem en omgeving krijgen daarvan een belangrijk deel. In IJmuiden zal de ene Zondag een elftal trachten kampioen van Nederland te worden en de volgende Zondag stelt een ander elftal ernstige pogingen in het werk eerste klasser te blijven. Vier Haarlemse clubs zullen proberen een hogere klas te bereiken en twee moeten degradatiewed strijden spelen. Mogelijk wordt dit aantal groter doordat Velsen en DCO voor beslis singswedstrijden in het veld verschijnen. De IJmuidenaars trekken naar het Sport park om VSV en Heerenveen aan het werk te zien. De eerste wedstrijd van de kam pioenscompetitie staat op het programma. Er is nog weinig te voorspellen, maar wij vermoeden, dat: beide clubs een belangrijke rol zullen vex-vullen in de strijd om de hoog ste titel. SW speelt vanmiddag tegen AG OW in Rotterdam en Zondag komen de Zuidelijke kampioenen BW en NOAD tegenover elkaar. SchotenW A Op het terrein van EDO zet Schoten de promotiecompetitie in met een wedstrijd tegen WA. Twee kampioenen staan dus tegenover elkaar, die trachten zullen de tweede klas te bereiken. Gemakkelijk is de opgave niet, want voor één plaats zijn vijf candidaten. Baarn ontvangt SDW en De Kennemers heeft vrij. Schoten verschijnt in de volgende op stelling: doel: Kessens; achter: De Groot en Meyer; midden: De Kleyn, Butter en Bot; vóór Alkema, Geurts, Klooster, Tjeertjes, Keulemans. TYBB trekt naar ONA in Gouda en staat eveneens voor een moeilijke taak. Velsen en CW ontmoeten elkaar op het terrein van HVV om uit te maken, welke club degradatiewedstrijden zal spelen. DCO en BKD zijn gelijk geëindigd in de vierde klas en een beslissingswedstrijd is nodig, welke op het terrein van ETO in Hoofddorp gespeeld wordt. In de vereniging DCO bestaal: grote belangstelling voor de ontmoeting en met autobussen trekken sup porters naai- Hoofddorp. De tweede, derde en vierde klassers zet ten de bekercompetitie voort. Varend naar Java Het sprookje en de kerm\ Er was eens een klooster, dat bovj op een hoog in zee stekende rots stoii In het klooster woonden monniken i boven op het prachtige, witte gebor stond een vuurtoren. De monniken zorgdi er voor, dat de vuurtoren 's nachts altj weer brandde: zij hooi-den dag en nacht I zee tegen de rots, waar zij woonden, be ken. Zo leefden zij lang en gelukkj Eeuwen lang. Tot plotseling op een dag Maar neen, ook op die dag brevierdl zij in de kloostertuin, keken over de ocea) en verzox-gden de vuurtoren. Er gebeur) eigenlijk niets bijzonders op die dag. Jar mer, het had zo'n aardig sprookje kunni worden. Het leven ging rustig verder bij i monniken, daar op die aller-zuidelïjki punt van Portugal Cape St. Vincent. Ove dag zagen zij wat schepen passeren en nachts zorgde het lipht van de vuurtor] er voor, dat de schepen ook in het donlj veilig om de kaap konden varen. Misschien hebben die monniken h| klooster nog nooit van zee uit gezien. D, hebben zij iets gemist, want al is hun g schiedenis dan niet opwindend genoeg vo een sprookje, de aanblik van dat wit klooster op die hoge rots mag zo word genoemd. Een bijna ongeloofwaardig mc sprookje. Maar Tanger, tegenover Gibraltar, vif kermis. Zo lijkt het tenminste. De stad als een fakkel. Lichtkogels, draaiende zo nen en andere xiitingen van de vuurweij industrie schieten de lucht in en werp vluchtige lichtschijnsels op de ruw gek; telde bergen op de achtergrond. De basis van de driehoek wordt gevorn door een boulevard, de tophoek ligt mi stens een kilometer hoger en veel dien Ixet land in, tegen de bergen op. Tussen I zijden van deze triangel ligt Algiers. Vrcj ger woonden er zeerovers met een li over het ene oog en een gemene blik i het andere. Aan hun zij droegen zij e pas gewette degen. Nu is dat alles an de De Algex-ijnen dragen een bril en hoogste een boksbeugel. Verder gaan zij prat i een bedenkelijk stadsdeel, dat Kash-1 heet en een zekere vermaardheid genii Er is een film over gemaakt, die Pépé Moko heette. Het is beter te zwijgen ot) Kash-Ba. Een dolfijn dartelt voor de boeg u Rustig, onvermoeibaar ploegt het schip do de Middellandse Zee. De tocht naar Bata\! is nog lang. We zijn nog niet eens bij Pc Said, de eerste pleisterplaats. E. P. in KINDER, en DAMESKLEDING welke zal worden gehouden op Vrijdaj 8 April in de Concertzaal van Hotel De Leeuwerik Kruisstraat 30, Haarlem. Eer pracht collectie snoezige Kinderkleding waarin U de kleintjes zelf zult zieiv De dames in een rijke sortering Voor-; jaars- en Zomer-modellen. Inlichtingen en kaarten bij Julianapark 22, Tel. 20872, Haarlen Entrée 1,25 inclusief belasting Biljarten Eerste overwinning van Steffei Bij de in restaurant Brinkmann te Har lem voortgezette wedstrijden om het ka pioenschap van Nederland eerste klas kle biljart 35/2 heeft Steffers zijn eerste ove winning geboekt en is daardoor op de vijf] plaats gekomen. Des middags kwam hij tegen Berkelmans, die nog ongeslagen wj Deze maakte onder andere een serie van l| waardoor hij een zodanige voorsprong ve kreeg, dat Steffers hem niet meer kon inti len. In de vierde ronde was de Haarlemnl sterker dan De Blank; zijn hoogste se: was 91. De strijd om de leiding is zeer spanned Na de tweede dag hebben nog drie spelc geen nederlaag geleden, namelijk Beekmé Van Reyen en Van Oosterhout. Deze spels moeten vandaag of morgen nog tegen elk/ uitkomen. Het verloop is belangwekkend.1 De uitslagen van Vrijdag waren: Van Reyen Beekman De Blank341 Steffers Berkelmans Van Oosterhout Van Dijk Van Oosterhout Van Reijen Van Dijk 400 10 195 461 73 10 20 7) 400 19 73 211 341 19 56 lij 274 13 62 2lf 400 13 162 30) 400 23 158 17] 386 23 81 16' 362 20 60 18 400 20 91 20) 400 13 102 301 213 13 41' 16) 400 20 111 ofli 195 20 34 8' 400 22 78 18] 332 22 74 iül De stand na de tweede dag luidt: 4 1600 59 149 28 Van Reyen 4 1600 60 195 26 Van Oosterhout 4 1600 90 158 17 Berkelmans 2 1328 72 162 Steffers 1 945 58 97 16 Van Dijk 1 1453 101 81 14 0 1361 82 86 1: 0 712 72 44 «1 Korfbal Oefenwedstrijd HKB-twaalfti Als laatste oefenwedstrijd voor de wa strijden om het A.K.B.-schild speelt Zond3 middag het volgende H.K B.-twaalftal f| oefenwedstrijd tegen Animo Ready op Gemeentelijk Sportterrein aan de Kleverlaij Aanval. Heren: B. de Heer en M. v.) Brink (beiden ..Watervliet"). Dames: A. SI? ger en J. Wehnes (beiden „Haarlem"), i Midden. Dames: A. Kraay (THB) en I Eekhout (Haarlem). Heren: C. Krï» (THB) en M. Veerbeek (Watervliet). Verdediging. Heren: L. Waage (Oosté kwartier) en A. J. Beenders (Nieuw Flor Dames: C. Schouten fTHB) en mevr. J. x Veende Korte (Oosterkwartier). Sport in 't kort B-PLOEG VOOR DE RONDE VAN DERLAND. De technische leiding van] Ronde van Nederland heeft de Nederland] B-ploeg samengesteld. Deze ploeg zal bests'] uit de volgende renners: Henk Lakenisj Cor de Best. Loos, Gerrït Peters, Hq Smits, Motké, Buuron en Snellen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6