Haarlems Dagblad Britse Rechtspraak Twee-en-dertig kleine correcties in de westgrens van Duitsland Chinese communisten willen 1 April vredesonderhandelingen beginnen Tweede ronde van de verkiezing der Franse departementale raden 63e Jaargang No. 19204 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Adrain. 10724, 14325. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij ZB. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en 6pccci]tc 'iBaactcmactic «foucant (anno 1656) Maandag 28 Maart 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE VEROORDELING van de hoofd redacteur van het Londense dagblad Daily Mirror tot drie maanden gevangenis straf en van de vennootschap, die deze krant uitgeeft, tot tienduizend pond ster ling boete verdient nadere toelichting. Dit vonnis werd geveld omdat de Daily Mirror zich schuldig gemaakt had aan „contempt" of court" letterlijk: minachting van het Hof, in het algemeen: overtreding van een beginsel van de Engelse rechtspraak. Dat beginsel zegt dat niemand al bestaat ook de zwaarste verdenking tegen hem door een ander schuldig genoemd mag worden voor de rechter uitspraak in zijn zaak heeft gedaan. Maakt iemand inbreuk op deze rechtsregel, dan beschouwt men dit als een uiting van minachting voor de hoogheid van het Recht. De aanklacht in deze zaak was ingediend door John Geor-ge Haigh, die in voorarrest zit onder verdenking van het plegen van een afschuwelijke moord op een oude vrouw. Hij heeft niet bekend, maar zelfs als hij dat wel gedaan zou hebben, zou zijn raadsman deze klacht tegen de Daily Mir ror hebben kunnen indienen. Want hij is niet veroordeeld; hij heeft nog niet terecht gestaan. Het is trouwens overal ter wereld vooral in moordzaken herhaaldelijk voorgekomen dat een bekentenis onwaar bleek te zijn. Geestelijke afwijkingen heb ben dikwijls mensen tot fantastische zelf beschuldiging geleid. Het blad Daily Mirror is een geïllu streerd volksblad, dat haast evenveel ruim te aan foto's als aan tekst besteedt. Het legt zich toe op daverende koppen en be oefent een soort sensationalisme, dat alleen in enkele wereldsteden door sommige bla den wordt nagejaagd. Geen enkel Neder lands dagblad heeft dit soort luidruchtig heid ooit vertoond. De Daily Mirror, onder leiding van zijn hoofdredacteur Silvester Bolam, is in het geval-Haigh zover gegaan dat het blad de verdachte niet alleen be titeld heeft als „een vampier", maar hem bovendien beschuldigd van nog verschei dene andere moorden, waarvan de daders tot dusver niet zijn ontdekt. Het heeft een foto gepubliceerd van een der slachtoffers en daarbij beschreven op welke wijze Haigh die vrouw zou hebben vermoord. De Lord Chief Justice of England, Lord Goddard de hoogste rechterlijke autoriteit des lands die met de rechters Mr. Justice Hum phreys en Mr. Justice Birkett zitting had in de zaak tegen de Daily Mirror zei dat dit het ernstigste en schandelijkste geval van deze aard was dat zich bij zijn weten ooit had voorgedaan. Hij citeerde de termen die door Lord Hardwicke in het jaar 1742 dus meer dan twee eeuwen geleden! in een dergelijk proces tegen een allang niet meer bestaande krant, de St. James' Evening Post, waren gebezigd. Lord Hard wicke had toen gezegd, dat op deze wijze de mensheid werd bevooroordeeld tegen verdachten voordat hun zaak was behan deld. „Wie ongelukkigerwijze de uitingen van de Daily Mirror heeft gelezen moet zich wel met verwondering' afvragen hoe Haigh na déze publicaties nog een faire beoordeling moet vinden", zei Lord God dard. Hij richtte bovendien nog een grim mige waarschuwing tot directie-leden van de Daily Mirror. Als zij ter vergroting van de losse verkoop van hun blad het nog eens ondernamen zulke publicaties te doen zouden zij ondervinden „dat de arm van de wet lang genoeg is om ook hen persoonlijk te bereiken." Moordzaken worden in Engeland met een jury berecht. Men past er, evenals in verscheidene andere landen, de volksrecht- spraak toe. Een jury bestaat uit twaalf leden. Zij zijn leken, hetgeen niet alleen betekent dat zij juridische kennis missen maar ook dat zij geen practische ervaring hebben. Zij stellen nooit de strafmaat vast, maar beslissen of de verdachte schuldig of niet schuldig is. Staat iemand bijvoorbeeld terecht onder beschuldiging van doodslag en acht de jury het feit. bewezen, dan maakt de rechter uit hoeveel jaar gevangenisstraf hij krijgt. De jury kan dit alleen pogen te beïnvloeden door aan haar uitspraak een toevoeging te verbinden een „rider" heet dat waarin zij genadige beoordeling aan beveelt: recommendation to mercy. Is ver dachte evenwel van moord met voorbe dachten rade beschuldigd en antwoordt de jury op de haar gestelde vraag „Guilty", dan kan de rechter niet anders doen dan de doodstraf uitspreken, want op dit mis drijf staat niet minder. Alleen de mogelijk heid van gratie blijft dan hog open. Ver oordeling kan in Engeland alleen geschie den op grond van een unaniem^ uitspraak van de jury. Alle twaalf leden moeten het „schuldig" onderschrijven. Is er ook maar één die dat niet doet, dan moet de hele zaak opnieuw, met een andere jury, behan deld worden. Blijkt ook in dat geval de jury het niet onderling eens te zijn, dan ziet men van verdere vervolging af. Het principe, dat verdachte het voordeel moet genieten van elke twijfel aan zijn schuld (the benefit of the doubt) komt in deze regel sterk tot uiting. (In Schotland is dit anders; daar kan de jury bij meèrderheid van stemmen schuld vaststellen.) Het is duidelijk dat de leken-rechtspraak de noodzaak meebrengt, dat de juryleden, I voorzover men dat in menselijke zin waar- borgen kan, onbevooroordeeld zijn. Zij zijn, in het algemeen gesproken, natuurlijk ge makkelijker te beïnvloeden dan een be- roepsrechter. Vandaar de commentaar van Lord Goddard, dat menigeen zich verwon derd af zal vragen hoe Haigh nog een fair oordeel zal kunnen verwerven. Niettemin geldt de strafbaarheid van „contempt of I court" in Engeland ook bij misdrijven, die niet onder de lekenrechtspraak vallen' en waarin dus geen jury optreedt maar alleen de beroepsrechter beslist. Een geval waarin iemand in het openbaar van een misdrijf beticht wordt eer de rechter uitspraak heeft gedaan zoals het geval van de Daily Mirror doet zich dan ook maar hoogst zelden voor. En in de loop dei* eeuwen is onder nadenkende mensen in Engeland dan ook algemeen de mening aanvaard, dat dit ontoelaatbaar en'onrechtvaardig is. De, be langrijkheid en juistheid van dit rechts principe vallen niet te ontkennen. Spoedig Israëlisch consulaat in Amsterdam In een interview met Aneta te New York vertelde de minister van Buitenlandse Za ken van Israel, Mosje Sjaret, dat Israel zeer spoedig een consulaat in Amsterdam denkt te openen. Zij beslaan een totale oppervlakte van 135 k.m.2, met 13.500 bewoners Rechtspositie der bevolking gewaarborgd In de hoofdsteden der Westelijke landen is een officieel communiqué gepubliceerd over de op handen zijnde grenscorrecties. Hierin wordt onder andere verklaard, dat de regeringen van de Verenigde Staten, van Frankrijk, van Engeland en van de Benelux-landen het nuttig geacht hebben, wegens de onvoorziene vertraging in de sluiting van een definitief vredesverdrag met Duitsland, een voorlopig onderzoek in te stellen naar het grensvraagstuk en die kleinere correcties ten uitvoer te leggen, welke gewettigd worden door behoeften van administratieve aard en eisen van verkeer langs de Westgrens van Duitsland. Het vraagstuk der grenzen van Duitsland zal definitief worden geregeld bij het vre desverdrag. De zes regeringen hebben de voorstellen tot voorlopige grenscorrecties, welke haar door een te Parijs bijeengekomen studie comité zijn gedaan, goedgekeurd. De zes regeringen hebben eveneens de grenzen van het Saargebied aan een on derzoek onderworpen en zijn, onder voor behoud van bekrachtiging of wijziging bij het definitieve vredesverdrag, overeenge komen de bestaande grenzen te handhaven met kleine wijzigingen. De gebieden welke betrokken zijn bij deze correcties zullen worden geplaatst onder de territoriale bevoegdheid van de buurstaten van Duitsland. Deze wijzigingen zullen bekrachtigd 'of gewijzigd kunnen worden bij de definitieve regeling met betrekking tot Duitsland. Door de aanbevelingen van de Londense conferentie zijn de werkzaamheden van het studie-comité zeer beperkt van omvang gebleven. Slechts die voorstellen mochten aan een onderzoek worden onderworpen waarvan vast staat, dat zij geen schade van enige omvang zullen toebrengen aan de Duitse economie en welke slechts van on dergeschikt belang zijn en als gewenst be schouwd kunnen worden inet het oog op het wegnemen van plaatselijke misstanden en het verbeteren van de verbindingsmo gelijkheden..Dit zeer beperkte kader, waar binnen het studie-ccmïté zich mocht bewe gen, liet niet toe territoriale eisen van gro tere omvang der Westelijke naburen van Duitsland in beschouwing te nemen. Binnen de aldus vastgestelde grenzen zullen 32 geringe correcties ten uitvoer worden gelegd op een nader vast te stellen tijdstip en wel langs de grens tussen Duits land enerzijds en Nederland, België, Luxemburg, het Saargebied en Frankrijk anderzijds. Zij beslaan een totale opper vlakte van omstreeks 135 vierkante kilo meter en betreffen een bevolking van on geveer 13.500 bewoners. De nauwkeurige grenzen zullen worden vastgesteld door afbakeningscommissies. Deze commissies zullen beslissen na in dien dit wenselijk voorkomt plaatse lijke atuoriteiten te hebben gehoord als mede personen uit de betrokken streken. Maatregelen zullen worden genomen ten einde de belangen van de bewoners te waarborgen, zowel met betrekking tot hun persoonlijke rechtspositie als wat betreft hun roerende en onroerende goederen. Niemand zal gedwongen worden de natio naliteit aan te nemen van het land, waar* bij het door hem bewoonde gebied wordt gevoegd. Het zal hun vrijstaan zich in Duitsland te vestigen, in welk geval zij de hun toebehorende roerende goederen kun nen meenemen. Hun onroerende goederen kunnen zij naar verkiezing in eigendom behouden of verkopen met de bevoegdheid de tegoeden naar Duitsland over te maken. Indien zij dit wensen, kunnen zij in het betrokken gebied blijven wonen. Technische correcties. Van bevoegde zijde te Den Haag wordt voorts medegedeeld: De getroffen regelingen moeten worden bezien in het licht van de politieke ont wikkeling sinds 1944, toen voor het eerst sprake was van schadevergoeding in de vorm van gebiedsafstand door Duitsland. De oorspronkelijke opvatting, dat de on- schadelijkmaking van Duitsland het best verzekerd zou worden door ver-gaande desindustrialisering en agrarisering maakte geleidelijk plaats voor het inzicht, dat voor de economische en politieke toe komst van Europa de inschakeling van een economisch gezond Duitsland onontbeer lijk is. Inzake de inwilliging der door de Wes telijke buurstaten van Duitsland ingedien de territoriale aanspraken werd uitstel no dig geoordeeld. Niet nodig was dit uitstel, voor zover het zuiver technische grenscor recties betrof, die van geen invloed op de economische wederopbouw van Duitsland werden geacht. Nadere gegevens omtrent omvang en ligging van de thans aan Nederland toegestane grenscorrecties en het ogenblik, waarop zij zullen worden uitgevoerd, zullen te zijner tijd ver strekt worden. Deze zuiver technische correcties zullen uitsluitend een aantal moeilijk heden van waterstaatkundige, ver- keers- en douane-technische aard opheffen. Als zodanig dienen zij niet slechts Nederlandse, doch ook zij het in bescheiden mate Europese belangen. Teneinde elke twijfel aan het zuiver technisch karakter der grenscorrecties buiten te sluiten en te verhinderen, dat zij als steen des aanstoots misbruikt kunnen worden, hebben de zes regeringen begin selen vastgelegd, welke de rechtspositie der betrokken Duitse bevolking in alle op zichten waarborgen. Nieuwe radiozender voor hef Vaticaan Geschenk van Nederlandse katholieken In alle r.lc. kerken in Nederland is gis teren een brief voorgelezen waarin de bis schoppen de gelovigen vragen, de Paus ter gelegenheid van ziju gouden priesterfeest een nieuwe radiozender aan te bieden. De Paus heeft met dit denkbeeld zijn instem ming betuigd. SYNTHETISCH CHLOROMYCETIN. Een Amerikaanse firma heeft bekend gemaakt, dat het „wonderbaarlijke genees middel" Chloromycetin, dat met succes werd toegepast bij de bestrijding van ty phus en andere koortsen, thans voor het eerst langs synthetische weg is vervaar digd. Tornado raast over V.S. Een tornado heeft een aantal staten in het Zuiden en Zuid-Westen van Noord- Amerika geteisterd. Het aantal doden be draagt ten minste 25, waarvan 16 in Ar kansas, zes in Mississippi, twee in Okla homa en één in Texas. Een kolonel van de nationale garde van Mississippi zeide, dat de stadjes Belden en Tupelo door de storm zijn weggevaagd. Roemeens vorstenpaar heeft een dochter De echtgenote van de te Lausanne in ballingschap vertoevende koning Michael van Roemenië de vroegere Anne van Bourbon heeft Zaterdag het leven ge schonken aan een dochter, die de naam Margarita heeft gekregen. (U. P.) Sinds November 194S hebben zich meer dan 40.000 brieven uit de Verenigde Staten opgestapeld op het vliegveld Bromma bij Stockholm. Al deze correspondentie is ge richt aan zekere mr. Robert Farr, die een internationale vriendschapsorganisatie in het leven riep, ten doel hebbende een millioen brieven per week uit Amerika naar Europese landen te laten zenden ten einde op deze wijze internationale contac ten te leggen. Tot op heden heeft mr. Farr zijn post nog niet opgevraagd. Om nu te zorgen dat de Amerikanen niet voor niets hebben geschreven zullen de brieven thans aan willekeurige personen in Zweden wor den toegezonden, met het verzoek ze te beantwoorden. Een deel van de stapels brieven. Pessimisme in Nanking over de te verwachten resultaten NANKING, 27 Maart. (United Press). De Chinese premier Ho Jing Tsjing heeft vanochtend met zijn kabinet geconfereerd over de aankondiging der Chinese commu nisten dat op 1 April te Peiping de vre desonderhandelingen zullen beginnen. Deze datum was Zaterdagavond door de communistische radio genoemd. De communistische aankondiging is te Nanking over het algemeen eerder met pessimisme dan met optimisme begroet, ondanks het feit dat al zo lang op het vaststellen van een datum was aangedron gen. De meeste waarnemers geloven dat de regeringspartij een moeilijke, zo niet onmogelijke taak zal hebben verzachtingen te verkrijgen van de oorspronkelijke acht voorwaarden die de leider der communis ten, Mao Tse Toeng, gesteld had. Het Chinese volk paart wat betreft de vredesbesprekingen hoop aan bezorgdheid. Niemand binnen of buiten de regering durft zich aan voorspellingen te wagen omtrent het uiteindelijk resultaat der ko mende besprekingen, doch de mening van het publiek werd stellig weergegeven dooi de president van de nationale universiteit van Peiping, Hoe Sji, toen deze verklaar de dat „vrede moeilijker is dan oorlog" en door de opmerking van een regeringsauto riteit „dat indien de aanstaande bespre kingen tot vrede zouden leiden, dit het eerste wonder in tweeduizend jaar zou zijn". De regering schijnt zich geen illusies te maken wat betreft de strengheid van de communistische voorwaarden. Sjao Li Tse, een van de regeringsgedelegeerden en een krachtig voorstander Van vrede, ver klaarde dat de vooruitzichten niet gunstig kunnen zijn zolang de communisten aan hun oorspronkelijke acht voorwaarden vasthouden. Van regeringszijde wordt vernomen dat de vredesdelegalie van plan is nog een be- De koning amuseert zich. Het beroemde bloemenfeest van Nice is ook dit jaar weer met veel vrolijkheid gevierd. Duizenden waren tiaar de Rivièrastad gestroomd om de „Slag der Bloemen" mee te strijden. Ook de 90-jarige Koning Gustaaf van Zweden woonde het feest bij. Men ziet hem hier van de tribune af bloemen werpen naar de kleurige optocht en zich kennelijk uitstekend vermaken, zoek aan Tsjang Kai Tsjek te brengen al vorens naar Peiping zal worden gereisd. Premier Ho Jing Tsjing hield vandaag achter gesloten deuren besprekingen met de delegatie voor de vredesconferentie. Golf ven terreur in de Oosthoek Een golf van terreur slaat door de Oost hoek (Oost-Java), als gevolg waarvan ern stige schade aan tabaksondernemingen in dit gebied werd aangericht, aldus meldt Aneta uit Soerabaja. In de omgeving van Besoeko zijn 180 loodsen verbrand en op drie ondernemingen ging '11 voorraad tabak van in totaal 1000 balen verloren. Slechts het fermenteren van de tabak wordt op cle gewone voet voortgezet; de andere werkzaamheden stagneren ernstig. Een bende ter sterkte van 200 a 300 man heeft Vrijdag j.l. het fabrieksemplacement van de rubber- en theeonderneming „Pa rakan Salak" bij Bandoeng (West-Java) aangevallen. De fabriek bleef, dank zij het ingrijpen van de ondernemingswacht en der employés, gespaard, doch verschillende ge bouwen zijn verbrand. Er vielen geen ver liezen aan mensenlevens te betreuren. Dezer dagen zijn in een der Noordelijke randkampongs van Malang twee Indo nesiërs uit hun huis gehaald en vermoord. In de Zuidelijke randkampong zijn enige terroristen gedood. Republikeins communiqué meldt: 150.000 doden sinds December NEW YORK, 28 Maart. (ANP-Aneta). In een communiqué dat door het republi keinse Indonesische kantoor alhier Zater dag werd gepubliceerd wordt melding ge maakt van een Nederlandse aanval met vliegtuigen op Wonosari, ten Zuid-Oosten van Djokja, waarbij volgens deze mede deling verscheidene honderden personen zouden zijn gedood en gewond. Volgens dit communiqué zou sedert 19 December op Java en Sumatra het aantal doden en gewonden 150.000 hebben bedragen met een onmetelijke materiële schade. Uiteenzettend, dat de militaire positie der Nederlanders steeds moeilijker wordt, zegt het communiqué, dat de republikeinse leiders, die op Java en Sumatra nog in vrijheid zijn, geloven de overwinning te zullen behalen, indien de Nederlanders op een algehele militaire overwinning aan sturen. Het enige alternatief, onderhande len, komt volgens hen niet in aanmerking op de basis van een wettiging door de Veiligheidsraad van de Nederlandse mili taire winst in de verlopen maanden. Eerste convooi Soerabaja— Batavia BATAVIA, (Aneta). Het eerste con vooi, dat na de oorlog over land Batavia van Soerabaja uit bereikte, is Zaterdag aangekomen. Het was Vrijdagochtend om 11.00 uit Soerabaja vertrokken. Het con vooi bestond uit vijf jeeps, bemand met personeel van de KL en het KNIL. Voorts met mariniers en een Franse militaire waarnemer. De commandant van het con vooi, de eerste luitenant van het KNIL J. A. Florentinus, verklaarde, dat de af stand van ongeveer 800 k.m. zonder rust was afgelegd. De route liep via Bodjone- goro, Semarang, Cheribon en Bandoeng. Aanvullende verklaring van ds. Hildering over Peniwen SOERABAJA, 28 Maart (Aneta) Naar aanleiding van de Peniwen-affaire heeft dominee Hildering het volgende verklaard: „Nadat de Oost-Javaanse kerk zelf de zaak Peniwen bij de militaire commandant van Malang had voorgebracht, trok het ge beurde ook de aandacht van de terroriale commandant van Oost-Java. In een onder houd met deze bleek, dat x-eeds een ernstig onderzoek werd ingesteld naar hetgeen bij Peniwen was voorgevallen. Dit onderzoek wordt nog voortgezet. De generaal zegde toe persoonlijk zijn aandacht op het geval gericht te houden en de strengste straffen te zullen toekennen aan degenen, die zich misdragen mochten hebben, ómdat zulks te enenmale in strijd zou zijn met de scherpe orders, die hij had doen uitgaan en waaraan hij ook stipt de hand hield, omdat naai zij n eigen zeggen de strijd slechts gaat tegen kwaadwillende elementen en niet tegen vrouwen, burgers en kinderen. Gaarne geef ik dit aanvullend bericht, omdat iedere medaille nu eenmaal twee zijden heeft en omdat ik door langdurige contacten overtuigd ben, dat deze comman dant en meerderen met hem als oprechte christenmensen een even grote afschuw van wandaden als de gesignaleerde hebben en slechts begeren op integere wijze hun moei lijke plicht te doen", aldus dominee Hilde ring. Het woord is aan Wie zich lang bedenkt kiest niet altijd het beste. Drie arrestaties bij Wereldvredesconferentie Op de wereldvredesconferentie te New York is medegedeeld, dat drie Canadese afgevaardigden geari'esteerd zijn. Functio narissen van de immigratiedienst deden de arrestatie op een banket van afgevaardig den der conferentie. De Canadezen werden ondervraagd naar de legaliteit van hun aanwezigheid in de V. S. Het betreft Barker Fairly, vice-voor- zitter van de Canadees-Sovjet-Russische vereniging, zijn vrouw, een lid van de culturele commissie van de Canadese pro- gessieve Labour-partij, en John Goss, to neelspeler en schouwburgdirecteur. Immigratie-ambtenaren te Washington hebben verklaard, dat Goss en mevr. Fairly na de ondervraging toestemming hebben gekregen naar Canada terug te keren. Ook de heer Fairly is in vrijheid gesteld en hij mag in de V. S. blijven. Regeringscoalitie veroverde ruim de helft der vacante zetels Gisteren beleefde Frankrijk de „tweede ronde" van de kantonnale verkiezingen, waarbij gestemd werd voor het bezetten van 1508 zetels in 89 departementale raden. Vei-leden week Zondag hadden in de eei-- ste ronde 723 candidaten de vereiste abso lute meerderheid behaald. Gisteren was voor het bezetten van de resterende 785 zetels het behalen van een eenvoudige meerderheid voldoende. De grote partijen der coalitie-regering van premier Queuille besloten 'tot een ge meenschappelijk offensief tegen de com munisten. In ieder kantonnement waar de communisten een groote aanhang hebben, besloten de regei-ingspartijen hun onder linge geschillen te vergeten en hun gemeen schappelijke steun te geven aan één can- didaat der middenpartijen. De regeringspai-tijen hoopten tevens de toenemende invloed van de RPF van de Gaulle te kunnen indammen, doch waren bereid om, wanneer noodzakelijk, met de Gaullisten samen te werken indien dat de verkiezing van een communist zou kunnen beletten. De communisten hebben alle „combines" van de hand gewezen en hun volgelingen, opgewekt om alleen te stemmen op candi daten die hun oppositie tegen het Atlan tisch pact kenbaar hebben gemaakt- De socialisten van het departement Bou- ches-du-Rhóne hebben voor de RPF ge stemd, teneinde de communisten uit te schakelen. In tal van departementen hebben de aanhangers van de RPF alleen met het doel het communisme de weg te versperren en bloc op de candidaten van de regerings partijen gestemd, onverschillig of deze socialistisch, volksrepublikeinen of radica len waren. UNO-Commissie rapporteert over toestand in Djokja De UNO-commissie voor Indonesië heeft telegrafisch een rapport inzake de toestand te Djokja aan de Veiligheidsraad gezonden. Hierin wordt gezegd, dat geen ernstige schade aan de stad Djokja is toegebracht, welke op enigerlei wijze het herstel van de republikeinse regering zou verhinderen. Het rapport zegt dat hel echter nodig zal zijn, dat de Nederlandse autoriteiten faci liteiten scheppen voor liet doeltreffend functioneren van de republikeinse regering, zoals vermeldt wordt in het tweede artikel van de resolutie, die de Veiligheidsraad op 28 Januari heeft aangenomen. De be vindingen omtrent de toestand in Djokja zijn neergelegd op basis van de inlichtin gen van de militaire waarnemers en de plaatsvervangende leden, die op 21 Maart Djokja bezocht hebben, zo wordt gezegd. De tekst van twee punten van dit rap port luidt: 1. „Er is geen ernstige schade aan de stad Djokja toegebracht, die op enigerlei wijze het herstel van de republikeinse regering in Djokja zou verhinderen. 2. Het gebrek echter aan materialen en uitrusting, die zijn weggevoerd of ver nield sedert 18 December 1948, zal het doeltreffende functioneren van het republikeins bestuur ernstig bemoei lijken. Het zal daarom nodig zijn, dat de Nederlandse autoriteiten faciliteiten verschaffen als vermeld in artikel 2 van het uitvoerend deel der resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari". De UNO-commissie voor Indonesië is hedenochtend op verzoek van Mohammed Roem, voorzitter der republikeinse delega tie, voor een bezoek van één dag naar Banlca vertrokken. Nederlands commentaar. Het rapport van de UNO-commissie van Zaterdag met betrekking tot de toestand te Djokja heeft aanleiding gegeven tot een commentaar van gezaghebbende Neder landse zijde te Batavia, waar men van mening is dat het accent hier verkeerd ligt, aangezien het gebrek aan materialen en uitrusting reeds voor 18 December 1948 een doeltreffend functioneren van de repu blikeinse regering had bemoeilijkt. Afge zien hiervan was een groot gedeelte van de uitrusting en de materialen welke voor die datum in Djokja werden gebruikt, af komstig van openbare diensten te Batavia en Bandoeng, en enkele jaren geleden naar Djokja gevoerd. Uiteraard aldus deze gezaghebbende Nederlandse kringen worden deze materialen thans weer ge bruikt ten behoeve van deze diensten. In de eerste ronde van verleden week Zondag eisten de regeringspartijen in totaal 516 zetels en 51,2 procent van het totaal aantal stemmen voor zich op. De officiële cijfers van het ministerie van Binnenlandse Zaken gaven de communisten slechts T procent der stemmen en de Gaullisten 2. procent van het stemmentotaal. De officieuze uitslagen van gisteren gaven het volgende beeld (over 2 van de 785 zetels heeft men nog geen zekerheid) Regeringspartijen 394 van 783. namelijk 171 socialisten, radicalen 143, MRP 75 (te- sarhen 50,3 procent.); Gaullisten 219 (28,2 procent); Communisten 20 (2,5 pi-ocent). Rechtse groeperingen, onafhankelijken en anderen 150 (19 procent). De opkomst der kiezers was beter dan vorige week, toen 40 procent verstek liet gaan. Reeds Woensdag opening van Bataviase conferentie? Reuter meldt, dat de UNO-commissie voor Indonesië Woensdag 30 Maart als de openingsdag van de besprekingen tussen de republikeinse en Nederlandse delegatie te Batavia heeft voorgesteld. Intussen acht men het in Nederlandse politieke klingen te Batavia niet waar schijnlijk, dat de voorbereidende confe rentie op de door de commissie voorgestel de datum van 30 Maart zal kunnen begin nen. Men wees er op, dat dr. Van Royen thans nog te New York vertoeft en dus zeker niet voor 30 Maart te Batavia zal kunnen zijn, terwijl mag worden aange nomen, dat hij nog enkele dagen in Den Haag zou verblijven alvorens naar Bata via te vertrekken. Voorts heeft de Bijeenkomst Federaal Overleg bij de besprekingen erkenning als partij gevraagd, waarover nog geen be-i slissing is genomen. Na de besprekingen, die dr. Beel Zater dag en Zondag heeft gevoerd met de voor lopige federale regering en de vertegen woordigers van de deelgebieden is het ad vies van dr. Beel op het voorlopig stand punt van de Nederlandse regering naar Den Haag verzonden. De UNO-commissie is uit Banlca te Bata via teruggekeerd, vergezeld door de minis ters Moh. Natsir, Leimena en de staatse- cretaris Pringgodigdo. Naar Aneta vernam hebben de republi keinse leiders op Banka, in antwoord op de uitnodiging van de commissie tot deel neming aan de conferentie op 30 Maart, ge antwoord, dat alvorens zij dienaangaande een besluit konden nemen, er eerst overleg moest plaats vinden met republikeinse per soonlijkheden die thans te Djokja ver blijven. Van republikeinse zijde werd ver nomen, dat bepaalde personen uit Djokja (bijvoorbeeld de republikeinse minister Djoeanda) daartoe naar Banka zouden kunnen komen. Overigens achtte men het ook aan repu blikeinse zijde niet mogelijk, de conferentie te Batavia op 30 Maart te laten aanvangen. BETOGING IN OSAKA. Te Osaka kwam het gisteren tot een botsing tussen 35.000 manifestanten en 2.000 politiemannen. Een dertigtal betogers en tien politiemannen werden gewond. De betoging was op touw gezet door uiterst links georiënteerde groepen en vakbonden tegen de regering Josjida. Twintig demonstranten werden gearres teerd. URANIUM-'VONDST IN ENGELAND. Volgens de „Sunday Graphic" meent men in een kolenmijn in Kent (Oost-Engeland) uranium te hebben aangetroffen. Er wor den thans monsters van de gevonden delf stof onderzocht. AFNEMENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Droog weer met aanvankelijk nog overdrijvende wolkenvelden, later weinig of geen bewolking. Matige en langs de Waddenkust tijdelijk nog vrij krachtige wind uit Oostelijke richtin gen. Vannacht kans op lichte nacht vorst, morgen overdag temperatuur ongeveer normaal voor de tijd van het jaar. Zon op 6.23 uur, onder 19.03 uur 'Maan op 6.34 uur, onder 19.06 uur (Nieuwe maan)

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1