Cambridge klopte na grandioze eindspurt Oxford met neuslengte 'PURE CHOCOLADE" Kort en Bondig J) HAARLEMS DAGBLAD 4 Boat Race 1949: Om nooit te vergeten (Van onze correspondent te Londen) De „Boat Race" van Zaterdag 26 Maart 1949 dat staat nu als een paal boven water zal tot in lengte van dagen in de geschiedenis blijven voortleven. Nog nooit heeft men in de volgboten een Boat Race aanschouwd, zo spannend als deze. De deskundigen waren het er tot op het laatste ogenblik niet over eens, welke van de beide ploegen favoriet was. Uit het ver loop van de race bleek duidelijk hoe groot beider kwaliteiten waren. Oxfords taktiek is volkomen gelukt tot de laatste 400 meter. Toen bleek de adem der donkerblauwen te kort te zijn en slaagde Cambridge erin met het klein ste verschil, dat ooit genoteerd is, namelijk neuslengte te winnen. Alle theorieën over de eindstrijd werden in deze race onge daan gemaakt. De tienduizenden, die de finish omstuwden, konden hun ogen niet geloven, toen zij in de verte beide achten zagen naderen, die boord aan boord om een voorsprong worstelden. Zo iets was niet gebeurd' sinds 1877, de enige maal, dat de strijd in een „dead-heat" eindigde. Oxford won de toss en koos de moeilijke Noordzijde van de zeven kilometer lange baan, met het kennelijke doel om dadelijk de leiding te nemen en de tegenstanders op een afstand te houden, ondanks het nadeel dat Oxford nu de buitenkant van de eerste reusachtige bocht moest nemen. Het plan slaagde. Na een formidabele start van beide ploegen lag Oxford reeds in de eerste minuut aan de kop met een halve lengte verschil. Het tempo van de twee teams was gelijk, 37i/2 slag. Na twee mi nuten was Oxford reeds tot een lengte uit gelopen en na de eerste mijl was er al licht tussen de boten. Zou Oxford dit keer weer eens winnen? Immers sinds 1926 slaagde het er slechts driemaal in, de Boat Race te winnen. Er was alle kans, dat Cambridge in de bochten zou inlopen, doch dit gebeurde niet. De lichtblauwen bleven desondanks schitterend partij geven. Toen het laatste rechte stuk naderde, begon de strijd een dramatisch karakter te krijgen. 'Cambridge zette met enorme „fighting spirit" alles op alles. „In - out, in - out. klonk de schorre stem van de stuurman, in een tempo, dat ongeveer 38 slagen per minuut bedroeg. Zienderogen liep de boot in op Oxford, dat in de eerste helft van de strijd een enorme krachtsinspanning aan de dag had gelegd en nu zichtbaar ver moeid raakte. Van de volgboten was toen niet meer te zien, wie er voor lag. De laatste driekwart mij! bleven de ploegen vlak naast elkaar en vochten zij als bezetenen. „Ja. Oxford haalt het toch! Nee, Cam bridge ligt een handbreedte voor". Het publiek was wild van opwinding. Men riep, men gilde. Toen schoten de ploegen door de finale. De vlag ging c laag en Cambrige had gewonnen met een neuslengte. Een ongeëvenaarde prestatie. Ook Oxford, dat zich aldus op het laatste moment de zege zag ontgaan, mag terug zien op een schitterende race. Cambridge's tijd was 18 minuten 57 se conden, iets meer dan een minuut langer dan vorig jaar, toen het eigen record ver beterd werd.. De televisie was een ongemeen succes. Het was de eerste maal, dat de race in haar geheel werd uitgezonden. Soms was het beeld zo duidelijk, dat men de gezich ten van de roeiers kon onderscheiden. Jennens, de Cambridge-slag, was de grote man: zijn laatste drie of vier slagen deden het. Davidge, de Oxford-slag, heeft ook het uiterste gegeven. Hij hield zich Cambridge van het lijf tot hij bijna gebroken was van uitputting. Hij en de rest van zijn ploeg zijn niet minder hartelijk dan de winnaars verwelkomd, want zij waren gelijkwaar dig. Volgens schatting waren er weer een klein millioen mensen op de been, de meesten feestelijk getooid met het lichte of donkere blauw'hunner favorieten. Voor dag en dauw waren tienduizenden al pre sent om zeker te zijn van een goed plaats je. Hun moeite is dit keer meer dan be loond.. Sport in 't kort VIJFKAMP VOOR HAARLEMSE ZWEM- CLUBS. Woensdag 30 Maart houdt de Zwemclub „Haarlem" haar jaarlijkse vijf kamp in Stoop's Bad. Het programma bevat de volgende wedstrijden: 100 meter borst- crawl; 100 meter schoolslag: 100 meter rug slag, deze wedstrijden zowel voor dames als voor heren; 5 x 50 meter vrije slag estafette voor jongens en voor meisjes adspiranten. Gemengde Zweedse estafette (50 m. rugsslag dames, 100 m. schoolslag heren, 200 m. vrije slag heren, 100 m. schoolslag dames en 50 m. rugslag heren). 10 x 50 meter vrije slag estafette dames; 20 x 50 meter vrije slag estafette heren. Zvjemmert Kring Haarlem KNZB Op één na waren alle verenigingen ver tegenwoordigd op de jaarvergadering van de kring Haarlem van de Koninklijke Neder landse zwembond, welke werd gehouden onder voorzitterschap van de heer G. Voogd. In zijn openingswoord liet de voorzitter het afgelopen jaar de revue passeren en bracht dank aan de heer M. Driessen, die. als waar nemend competitieleider, niettegenstaande het minder gunstige zomerseizoen, de compe titie tot een goed einde heeft gebracht. Ver volgens werden de jaarverslagen uitgebracht; het ledenaantal was wederom iets vermin derd en de financiële toestand was, gezien de geringe inkomsten, niet ongunstig. Het kring- bestuur is als volgt samengesteld: G. Voogd, voorzitter, J. J. Hogeland Sr., vice voorzitter; P, Wapstra, secretaris, P. van Goor, penning meester, P. Borst, Chr. Steenken en L. A, Roozekrans, commissarissen. Aan het wegens drukke werkzaamheden afgetreden bestuurs lid de heer H. J. B. Hackenitz werd dank gebracht. De leden van de Zwemcommissie werden herkozen; op verzoek van de heer J. J. Hogeland Jr., die vele jaren het secreta riaat heeft waargenomen, is nu het secre tariaat in handen van mej. Th. M. Turken burg. Bij de verkiezing van de polocommissie rezen enige moeilijkheden en wel om te voor zien in de functie van competitieleider; nadat de candidaten zich hierover hadden beraden, bleken zij deze moeilijkheid te kunnen op lossen. Gekozen werden H. J. Leyenaar, voorzitter; C. Zeeman, penningmeester; mej. M. Zieren, J. de Mayer, J. Rol. J. J. Wen sing. D.W.T. zal nog een lid voor deze com missie aanwijzen.. De dramatische finale van de Boat Race 1949. Zij aan zij flitsen de beide achten van Oxford en Cambridge in moordend slagtempo de finish tegemoet. Korfbal Technische dag te Amsterdam De uitslagen van de selectie-wedstrijden te Amsterdam waren: Noordholland a Noordholland b 13; Noordholland a Noord-Oost-Zuid 42; ZuidhollandNoord- Oost-Zuid 32; Noordholland bZuidhol land 2—3. De wedstrijden hebben voor de keuzecom- mjssie weinig nieuwe gezichtspunten opge leverd. of het zou moeten zijn de SOS-speler Lindeboom en de VKC-speelster A. Térpstra, die in de ploeg Noord-Oost-Zuid boven hun ploeggenoten uitstaken. Daarbij bewees mej. Tex-pstra over een prima schot te bezitten. De wijze waarop zij in de wedstrijd tegen Zuidholland, in combinatie met mej. Stel (Vitesse), een doelpunt maakte, was uitste kend- Zij deed niet onder voor de westelijke speelsters. De wedstrijden bewezen voorts, dat P. Oer- lemans (Swift), R. Schoonderwoerd (Archi pel alsmede de dames0 S. Fronczeek (Archi pel) en G. Hofwegen de Graaf (Deetos) voor lopig niet meer voor een plaats in het nationale team in aanmerking zullen komen. Oosterkwartier 2 bereikt de volgende bekerronde. De wedstrijd Oosterkwartier 2OBZB I Is geen mooie wedstrijd geworden. Dat kon ook niet, want er stond voor beide partijen teveel op het spel. OBZB nam reeds spoedig de leiding. Toen A. Griinwald gelijk had ge maakt was er weer hoop voor de Haarlem mers. P. Kuvener doelpuntte uit een vrije worp. op fraaie wijze (21). Nog voor rust zag OBZB kans om gelijk te maken. Na de hervatting waren de verdedigers heer en meester van het veld. Eerst vijftien minuten voor het einde zorgde J. Drogtrop er voor dat zijn ploeg in de volgende rond kwam (3—2). Sport Vereent 2 won zijn laatste bekerwed strijd met 3—2 van DTV 3 dank zij doel punten van W. Jacobs en J. de Pater 2 x). Nieuw Flora startte slecht in de bekercom petitie, want het verloor met 41 van Rohda 4. Aui-ora deed het beter en won met niet minder dan 10—8 van TCNH. De overige uitslagen waren: Zilveren korf: Groen GeelWesterkwar tier 2 uitgesteld: DED—ZKV 7—4. Z. N. v. d. D.: Roda 3—Amum 2 3-^: KCO —Blauw Wit 5 5—5: KCN 2—KVH 4—3; Meo BEP 7—2: SVK 2Oosterpark 52. De uitslagen van de Haarlemse Korfbal- bond waren: Senioren: Oefenwedstrijd: Animo Ready 1HKB-12-tal 43. Tweede klasse: THB 2Aurora 4 20. Derde klasse: Oosthoek 3SV 4 45; Wa tervliet 4Haarlem 2 23 (onder protest van „Watervliet"). Schaken ANPHaarlems Dagblad Enige maanden geleden had in Den Haag de eerste ontmoeting plaats tussen eei. 'iental schaker'; van het A.N.P en van Haarlems Dagblad. Toen wonnen de A. N. P.'ers mei 5,/2-4V2. Zaterdagmiddag kwa men de Hagenaars en Amsterdammers naar Haarlem. Nu won het A.N.P. met 7-3 Volslagen outsider wint de Grand National Prins Bernhard onder de toeschouwers Het is nu eenmaal nooit met enige ze kerheid te voorspellen wie de' zwaarste steeple-chase ter wereld, de Grand Natio nal, zal winnen en daarom neemt menig een zijn toevlucht tot speculaties die niet zozeer gegrond zijn op de capaciteiten van het paard als wel op het gezegde „nomen est omen" (de naam is een voorteken). Zo stond het ditmaal voor het Engelse com munistische blad „Daily Worker" bij voor baat vast, wie er Zaterdagmiddag op de Aintree-baan zou winnen en inderdaad kreeg de krant gelijk. Het was de volslagen outsider „Russian Hero" (Russische held), die onder de Ierse jockey Larry McMorrow als eerste door de finish ging. Zoals gewoonlijk won een outsider Zater dag 's werelds zwaarste steeple-chasede Grand National in Liverpool, en wel het paard Russian Hero onder L. McMorrow. Op dit plaatje is het veld echter nog niet zover, hoewel het feest voor jockey Black, die na een val met Royal Cottage over de anderhalve meter hoge heg schuil zoekt in de roemruchte Beechers Brook, wel definitief voorbij is. De 250.000 toeschouwers, waaronder zich ook Prins Bernhard en de Franse generaal de Lattre de Tassigny bevonden, die naar Liverpool waven gekomen, hebben wel waar voor hun geld gekregen, want de race was rijk aan spanning en sensationele verrassingen. De grootste daarvan incas seerde de eigenaar van Russian Hero, William Williamson, die's ochtends beslo ten had zijn paard niet te laten starten, omdat hij vreesde dat de negen-jarige ruin niet genoeg in conditie zou zijn. Pas op het laatste moment herzag hij zijn beslissing en won daardoor de prijs van honderd duizend gulden. Russian Hero noteerde 66—1. Van de 43 starters voor deze steeple van bijna zeven kilometer kwamen er slechts elf met ruiter aan de finish. Roimond van Lórd Bicester kwam acht lengten achter de winnaar binnen en werd tweede. Op de derde plaats kwam Royal Mount van mrs. Harvey en vier werd de grote favoriet Cromwell onder de uitstekende heerrijder Van Reyen kampioen eerste klas klein biljart De uitslagen van de Zaterdag in restaurant Brinkmann te Haarlem gespeelde wedstrij den om het Nederlands kampioenschap eerste klasse klein-biljart, cadre 35/2, luiden: Van Dijk 162 9 42 18.00 Beekman 400 9 138 44.44 Van Oosterhout 400 13 128 30.76 Steffers 138 13 32 10.61 Van Reyen 400 20 77 20.00 Berkelmans385 20 75 19.25 De Blank 400 30 53 13.33 Brink 294 30 42 9.80 Steffers 400 24 72 16.66 Van Dijk 302 24 48 12.58 Van Oosterhout 302 1<2 84 26.64 Van Reijen 400 12 120 33.33 Brink 202 12 52 16.83 Berkelmans400 12 .103 33.33 De Blank 375 27 66 13.88 Van Dijk 400 27 96 14.81 Van Reyen uit Kerkrade is Zondagmiddag ongeslagen kamipoen geworden met een al gemeen moyenne van 27.18. Tweede werd de Amsterdammer Beekman met een iets hoger gemiddelde: 28.97. Met nummer vier, Ber kelmans (Vught), promoveren Van Reyen en Beekman naar de hoofdklasse, omdat zij boven het moyenne van 20 hebben gespeeld. De laatste uitslagen zijn: Berkelmans 400 16 117 25.00 De Blank 253 16 66 15.81 Van Reyen 400 11 106 36.36 Beekman 295 11 151 26.81 Beekman 400 14 94 28.75 Van Oosterhout.. 189 14 33 13.50 Steffers 365 23 101 15.86 Brink 400 23 50 17.39 De eindstand luidt: gew, car. brt. h.s. gem. 1. Van Reyen 7 2800 103 195 27.18 2. Beekman 6 2695 93 159 28.97 3. Van Oosterhout 5 2509 129 158 19.44 4. Berkelmans 4 2513 120 162 20.94 5. Steffers 2 1848 118 101 15.66 6. Van Dijk 2 2318 161 90 14.39 7. De Blank 1 2329 155 86 15.02 8. Brink 1 1508 139 52 10.84 Na afloop reikte jhr. dr. J. C. Mollerus de kampioensmedaille uit en de voorzitter van het district Haarlem, de heer H. van der Broek de persoonlijke prijzen. SCHULTE EN BOEYEN MOETEN STRIJD STAKEN. Het Nederlandse koppel SchulteBoeyen, dat een grote achterstand had in de Parijse Zesdaagse, heeft in het be gin van Zaterdagmiddag de strijd gestaakt. Boeyen had al enige dagen last van bron chitis. Handbal Overwinningen voor HOC De uitslagen van Zondag luiden: Districts- kampioenscompetitie dames: EHVHCG 5—0. District West A: promotie/degradatie le/2e klas, dames: HOC—Niloc 1—0; heren: HOC Vriendschap 65; dames: WGVGSagitta 13; dames. Concordia IINieuwe Niedorp 0—2. Verder zijn nog gespeeld, dames: Concordia Rapiditas 90: BatoOSS 14; heren: Con cordia IRapiditas I 43; Concordia II Rapiditas II 32. In de eerste ronde dei- promotie/degradatie wedstrijden hebben de beide lcampioensploe- gen van HOC zich kranig geweerd. De dames versloegen Niloc. De overwinning is hoofd zakelijk te danken aan de krachtige verde diging, die keer op keer de stormlopen op het doel keerden. Dat er weinig verschil in krachten was, bewijst wel het feit, dat eerst kort voor het einde het beslissende doelpunt werd gemaakt. Bij de heren was het een uiterst spannende strijd, lammer was het dat IES« HEEP GRATIS bij elke f 1.50 boodschappen, uitgezonderd suiker en roomboter. •an de „bookies", die millioenen hadden noeten uitkeren, wanneer Cromwell ge- vonnen zou hebben. De enige schaduw die over dit evenement viel, was dat het paard <6 ^tFenlrodMÏewónaénra'éin^dên I Cottage een ongelukkige val maakte in remise). 1 on stierf. r,ord Mildmay. Zulks tot grote vreugde de spelers zich hierdoor lieten beïnvloeden waardoor er dikwijls te fors werd gespeeld HOC opende de score. Kort daarop maakte Vriendschap uit een 13 meter worp gelijk Hetzelfde spelletje herhaalde zich tot drie maal toe. Steeds was het HOC, dat iets uit liep, waarop dap het antwoord van Vriend- schap volgde in de vorm van de gelijkmaker. Bevestiging fis. P. J. Mackaay Als predikant in algemene dienst Ds. P. J. Mackaay, die sinds 1944 de Nederlands Hervormde Gemeente van Haarlem als predikant diende en onlangs werd benoemd tot secretaris van de Her vormde Raad voor de uitwendige zending, waardoor het noodzakelijk was, dat van wege de Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk voor hem een predikants plaats in algemene dienst werd gesticht, is gisteravond in de Pieterskerk te Leiden door dr. K. J. Brouwer, zendingsdirector te Oegstgeest, in zijn ambt bevestigd. Onder hen, die deze bevestigingsdienst bijwoonden, merkten wij onder meer op de rector van de Nederlandse Zendingshoge school, dr. E. Jansen Schoonhoven, de zen dingsdirector, dr. W. F. Dankbaar, de oud rector dr. F. J. Fokkema., ds. D. J. Vossers als vertegenwoordiger van het classicaal bestuur van Leiden, de praeses en enkele leden van de Haarlemse kerkeraad, een deputatie van de Jonge Kerk uit Wijk VII der Nederlands Hervormde Gemeente te Haarlem en vele anderen. Nadat dr. K. J. Brouwer was overgegaan tot de bevestiging van ds. Mackaay, hield hij een korte predikatie naar aanleiding van Markus 3 14a: „En hij stelde er twaalf, opdat ze met hem zouden zijn." Dr. Brou wer merkte op, dat de benoeming van ds. Mackaay een uiting is, dat er in de Her vormde Kerk wel heel duidelijk een ver nieuwing aan de gang is. Was deze kerk vóór de oorlog grotendeels op haar zelf ge richt, reeds tijdens de bezetting drong het besef tot haar door, dat zij meer ernst moest maken met haar apostolische taak en haar prediking tevens moest richten tot de niet-Christelijke wereld. Ook de nieuwe kerkorde is hier een duidelijk bewijs van. Een der gevolgen daarvan was de oprich ting vah de Hervormde Raad voor de uit wendige zending. Nu ds. Mackaay als secre taris van deze raad is benoemd en als zo danig ook is bevestigd, komt hij te staan in de wijdere ruimte der Wereldkerk. Hij zal, aldus dr. Brouwer, tot het kerkvolk moeten uitgaan en dit volk onder de aan dacht moeten brengen, dat het ook een ver antwoordelijkheid heeft ten opzichte van de wereld. Hierna kwam dr. Brouwer tot zijn tekst woord, waarbij hij er op wees, dat Christus met de roeping der twaalf de grondslag heeft gelegd voor Zijn gemeente in deze wereld. Zal de Kerk waarlijk haar roeping verstaan, dan heeft zij uit te gaan tot de wereld en zal zij getuigen van het nieuwe Rijk, dat komen zdl. Tot slot richtte spre ker zich in een persoonlijk woord tot ds. Mackaay. Ds. Mackaay aanvaardde met een korte overdenking zijn ambt, waarin hij betoog de, dat God de mensen niet geroepen heeft om bij Hem te blijven en dat Hij de op dracht heeft gegeven: „Predik het Evan gelie alle creaturen". Hij wenst niet, dat Zijn kerk temidden van deze wereld blijft staan als een gesloten groep. Dit uitgaan tot de wereld ziet spreker als het aposto laat der Kerk. Aan het einde van zijn predikatie richtte ds. Mackaay zich nog tot zijn bevestiger, dr. Brouwer en de aanwezige Haarlemse gemeenteleden, die hij de verzekering gaf, dat hij ook in dit nieuwe ambt nog vaak zal terugdenken aan de aangename tijd, welke hij in deze stad heeft doorgebracht. Vijftig jaar getrouwd en abonné op ons blad Op 12 April zal het feest zijn op nummer 5 in de Haarlemse Assendelverstraat. Dan hopen de heer F. Hurkmans en mevrouw L. I-furkmansBeute de dag te herdenken, waarop zijn voor een halve eeuw voor de ambtenaar van de Burgerlijke Stand ver klaarden, dat zij hun levens voor immer verbonden wensten te zien. Op dezelfde dag (het kan anders best wat later zijn geweest, zo precies is dat niet meer na te gaan in onze administratiebesloten zij, dat Haar lems Dagblad hen dagelijks op de hoogte zou houden van wat er in hun stad en in de wereld voorvalt. Dat zij van hun keuze geen spijt hebben gekregen, stemt ons na tuurlijk tot voldoening. Wij wensen dan ook niets liever dan dat onze krant het echt paar Hurkmans nog vele jaren in gelukkige omstandigheden het nieuws in steeds r mere mate in huis mag brengen. Feest bij Ripperda In een der zalen van het Krelagehuis hield de Haarlemse voetbalclub Ripperda Zaterdag een feestavond ter gelegenheid van het 28-jarige bestaan. Een uitstekend verzorgd cabaret program ma waarin het duo Jolly en Joker, de drie Rossini's het leeuwenaandeel hadden, heeft de talrijke aanwezigen de gehele avond aan genaam bezig gehouden. De juiste stemming was spoedig aanwezig want The Jolly players zorgden voor de voor zo'n gelegenheid ge bruikelijke muziek. De voorzitter, de heer v. d. Plas opénde de avond en begroette de aanwezigen, onder wie natuurlijk ook de oud-voorzitter de heer J. Adelaar, die nog steeds zijn krachten aan de club schenkt; hij verzorgt speciaal het eerste elftal. Het ge- bodene stond op uitstekend peil en de tal rijke aanwezigen hebben van een goed ver zorgd programma kunnen genieten. Een ge zellig bal besloot deze avond waarop Rip perda met genoegen kan terugzien. Het is gebleken, dat de onderlinge vriendschap bij Ripperda in orde is en met dit feest zijn de vriendschapsbanden onge twijfeld nauwer aangehaald. ,Het lied van Pierrot" Varend naar Java: Wim Sonneveld speelde Cabaret en pantomime Eugène Decroux heeft in Frankrijk met zijn twee inmiddels op dit gebied ver maard geworden leerlingen Jean-Louis Barrault en Marcel Marceau de oude in vergetelheid geraakte pantomime de kunst van de absolute stilte in ere po gen te herstellen. Hier te lande nam de voortvarende ca baretier Wim Sonneveld daartoe met steun van laatstgenoemde het moedige initiatief. Vanwaar deze belangstelling voor een eenre, dat na de sluiting van de Funam- bules in 1862 zo goed als geen zuivere be- oefnaars meer vond? Ill geloof: uit verzet tegen de voortdu rend toenemende overheersing" van het woord, welke de scheppende functie van de acteur buitenspel zet. Bovendien bezit de tegenwoordig gangbare taal van het theater, aan steeds engere begrenzing ge bonden, nog nauwelijks enige toverkracht. Wie de verrukking lief heeft kan zich niet langer bedienen van dit ongevleugelde proza en vandaar deze romantische terug keer naar het braak gebleven arbeidsveld van de eens zo populaire saltimbanques. Wim Sonneveld heeft zich blijkbaar vooral door het speelse element van de magische koppeling van het bizarre aan het charmante tot de pantomime aange trokken gevoeld. Zijn hier ter stede in het afgelopen weekeinde vertoonde mimo- drama „Het lied van Pierrot" is daaren boven de projectie van een dichterlijke verbeeldingskracht, die ook de vaak tref fende, enigszins melancholieke grond stemming bepaalde. Maar overigens over heerste de litteraire conceptie, zodanig dat de toeschouwer het gevoel kreeg niet een originele creatie te zien, doch de vertaling van verzwegen dialogen in plastische be wegingen. Niet voor niets noemt men de pantomi me, deze miraculeuze beheersing van de ruimte, de kunst van het onbereikbare. De vereiste op het innerlijke gevoelsbeeld ge richte concentratie kan alleen worden ver kregen bij een perfecte beheersing van de lastige techniek. Enkele maanden van trai ning zijn daarvoor natuurlijk niet voldoen de. Vandaar dat Sonneveld ook geen echte pantomime aandurfde en zijn gebarenspel liet steunen op een inleidende tekst van de dichter Nijhoff, de sfeerverwekkende muziek van Pierre Verdonck en een spec taculair décor van Friso Wiegersma. Het nadeel daarvan was, dat men terecht kwam in een min of meer achterlijk niemandsland tussen toneel en dans. De uitstraling van emoties bereikte men zelden. Maar het schouwsel ging met zoveel zwier en fantasie over de planken, dat het publiek tenslotte opgetogen raakte. -Spe ciaal de lenige Hetty Blok en de kwieke Pulcinella (Punch zegt men in Engeland) van Luc Lutz maakten aanspraak op waar dering. De anderen kwamen in het op internationaal peil .staande cabaretpro gramma na de pauze beter tot hun recht: Lia Dorana en Wim Sonneveld als een heel gek zangnummer, Georgette Hage- öoorn met successen uit haar eigen réper toire en Cruys Voorbergh in een meester lijke solovertoning. De beide avonden wer den besloten met drie chansons mimées die de uitzonderlijke reputatie van dit ensem ble triomfantelijk bevestigden. Alles bijeen een vertoning die gezien mocht worden. DAVID KONING. PRIJSVERLAG1HI Mee. Tot een minuut voor het einde was de stand 5o, toen HOC aan alle onzekei-heid een nde maakte en de stand op 65 bracht. De wedstrijd Concordia—Nieuwe Niedorp af aardig spel tc zien, waarbij vooral de loelverdedigers door goed werk op de voor grond traden, Tot de rust bleef de stand blank, doch nadat een goede tien minuten van de tweede helft verspeeld waren doel puntte Nieuwe Niedorp tweemaal, De bekende acteur Felix Bressart, die zo wel op de planken als op het wittte doek in vele komische rollen triomfen vierde, is Zaterdag in een ziekenhuis overleden. In Nederland werd hij vooral bekend door zijn optreden in „De Privé-secretaresse". In 1933 week Bressart uit Duitsland naar Zwitserland uit, vanwaar hij vijf jaar later naar Hollywood ging. Daar werkte hij onder meer mede aan de films „Escape", Bitter Sioeet" en „Ziegfield Girl". Twee mijlpalen Enorme Engelse lichtreclames flitsen aan en uit; zij propageren whisky en sigaretten, de K.L.M. cn een vacantie in de Zwitserse Alpen. Schepen varen af en aan. De nauwe straten zijn helder verlicht. Overal rijden de nieüwste.Engfilse en Amerikaanse auto's. Dit is Port-Saia, onze eerste haven op weg naar Indië. Voor de reiziger verschilt het niet veel van Aden, waar hij vier dagen later voor anker gaat. Voor hem betekenen beide plaatsen een opeenhoping van klein bootjes om het schip. Bootjes met verwaarloosd uitziende mannen, die schreeuwend allerlei koopwaar aan de markt trachten te brengen. Onbetaalbare tassen en koffers, afzichtelijke kleedjes, goedkope maar goede sigaretten, si naasappels, bananen en dadels. Tussen deze twee plaatsen in liggen twee belangrijke mijlpalen in de reis. De eerste is het Suez-kanaal, een wat teleurstellende sloot voor ons, die het Noordzeekanaal kennen. Rechts en links liggen talloze legerkampen, de meeste verlaten; de woestijn is niet anders dan een slordige verzameling zandhopen en het is er geens zins warm. Nu en dan moet het schip uit wijken in een meer terzijde van het kanaal, als er een tegenligger aankomt. Daarna komt de Golf van Suez, glad als de Mooie Nel op een zomerse middag, met .imposante rotsachtige bergen langs de oever. De tweede mijlpaal is een meer persoonlijke. Want in de Rode Zee komt de dag, waarop wij het Europese pak verwisselen voor tropenkleding; de dag, waarop enigszins gezette, oude heren plotseling in korte broek, poloshirt en sokjes verschijnen. In kleding, waarin zij in Holland niet op de allerwarmste zomerdag zouden willen worden gezien. Vier uur lang ligt het schip in de haven van Aden. Dan zet het koers in de richting van de Indische Oceaan. Het land verdwijnt uit het zicht, tx-eurig staan wij op het ach terschip, want vóór ons liggen negen dagen zee. Negen dagen vlakke horizon, frisse wind, dolfijnen en vliegende vissen. Door een lange gang lopen wij naar onze cabine. Het is stil aan boord, 's Middags wordt er niet gewerkt, gelezen of muziek gemaakt. Men slaapt. Diep onder in het schip dreunt zacht de motor, hier en daar ruisen luchtverversers. In de hut van de dokter jankt een hond, die zijn laatste tro- peninjectie ontvangt. Verder is er niets te horen. Negen dagen rust en stilte. Maar dan Sabang en een paar dagen later Ba tavia, het eindpunt. E. P. Jeugdig ruifer valt van zijn paard Zaterdagmiddag .is op de hoek van de Ramplaan en de Korte Zijlweg een 9-jarig jongetje van zijn paard gevallen. Zijn ros ging aan de haal toe*» het door een hond werd aangeblaft en tegen die escapade bleek zijn rijkunst niet bestand. Het kerel tje kreeg bloedende schaafwonden aan het hoofd en aan de rechterhand. Hij is ter plaatse door een arts verbonden en daarna naar huis gebracht. Het paard, dat aan een manége in Haarlem toebehoort, werd op de Vlaamseweg door een onversaagd man tot staan gebracht. Nederlandse bloembollen in Rockefeller Center Meer dan 5.000 vroege rode en witte dub bele tulpen uit Nederland zullen van Don derdag af twee weken worden tentoonge steld in Channel gardens, Rockefeller cen ter, te New York. De bollen zijn vorig jaar October uit Nederland geïmporteerd. Later zal te New York een collectie uit Nederland geïmporteerde blauwe, gele en witte Irissen worden geëxposeerd. Hoofdinspecteur vervoer N.Z.H.V.M, De heer D. M. v. d. Vijver, tot voor kort chef van de uitvoerende dienst van de N, Z. H. V. M. te Leiden, is benoemd tot hoofdin specteur van het vervoer van deze maat schappij ta Haarlem, BINNENLAND Te Schiedam is het voor de Turkse staatsrederij bestemde passagiersschip „Ana- doïuhisari" te water gelaten. Dit schip is het laatste van een serie van zes schepen, die door de werf Gusto voor Turkije zijn ge bouwd. Te Cadzand is een graf van twee Duitse soldaten gevonden. In het' graf bevond zich ook een fles, waarin een getypt briefje zat. Hierop stonden de namen van de begraven soldaten, alsmede de verklaring, dat deze militairen dienst hadden geweigerd, hun eigen graf hadden moeten graven en daarna doodgeschoten waren. De inpolderingswerken van het Zuid- Sloe zullen zeer spoedig beginnen. De kosten zullen f 1.690.000 bedragen. De nieuwe 1700 m. lange verbindingsdijk tussen Walcheren en Zuid-Beveland moet in Novexnber van dit jaar gereed komen. Volgend jaar kan dan begonnen worden met het bouwrijp maken van de nieuw gewonnen 400 ha. grond. De nieuwe Sloe-polder zal in totaal 480 ha. groot zijn. Tussen de Nederlandse regering cn de bezettingsaxxtoritciten van West-Duitsland is een compensatietransactie tot stand geko men, volgens welke Nederland 25 millioen kilogram rogge zal leveren in ruil voor tarwe. Deze rogge komt hoofdzakelijk uit Limburg. Het hospitaal-troepentransportschip „Grootc Beer" met aan boord ongeveer 6C0 afgekeurde en zieke militairen uit Indonesië xs Zondagmorgen in Amsterdam aangekomen. In Bergen op Zoom is een brand uitgebroken in de meubelopslagplaats annex garage van de firma V/erts. Een nieuwe personen-auto cv. een bestel-auto, twee cetkamerameublementéh, vele in aan maak zijnde meubelen cn eexx grote hoeveel heid kapok gingen verloren. De verzameling familieportretten en foto-albums l il Indonesië, waarvan de eige naars onbekend zijn, is thans te bezichtigen ir. het Centraal Museum, Bethaniëstraat 2, 's Hertogenbosch voor her. die familie, vrien den of kennissen in Indonesië hebben gehad. Het museum xs Zaterdagsmiddags en Zondags gesloten. Doordat de „Kotu Inten" is ingelopen op de vaartijd komt het schip op 7 April in plaats var. op 9 April in Poet Said aar.. Brie ven voor opvarenden moeten thans uiterlijk op 31 Maart worden gepost inplaats van op 3 April. De schoenenproductie in Nederland bedroeg volgens opgaaf van het Centraal Bureau voor de Statistiek in December 1948 1.114.000 paren en in Januari 1949 979.000 paren. Mr. P. J. van Boi'tel, lid van de Bossche gemeenteraad en vice-perisdent van het ge rechtshof aldaar, is in de leeftijd van 69 jaar overleden. Hoewel de wettelijke regeling van het kampeervraagstuk nog op zich laat wachten, is het aantal gemeenten, dat voor kampeer ders een kampkaart verplicht heeft gesteld zodanig toegenomen, dat in het komende seizoen practisch geen kampeerder het meer zonder deze kaart zal kunnen stellen, aldus deelt de A.N.W.B. mede. De kaarten worden afgegeven door de Nederlandse Kampeer- kaarten Centrale ^aan ieder, die te goeder naam en faam bekend staat. Muurschildering Joep Nicolaas. In de Nederlandse Zeemansclub te New York is een muurschildering van de Nederlandse kunstenaar Joep Nicolaas onthuld, die deze kunstenaar aan de Nederlandse koopvaardij had opgedragen. HAARLEM EN OMGEVING Op Vrijdag 1 April geeft de jonge Ne derlandse pianist. Theo Bruins in de Haar lemse Concertzaal het laatste piano-recital in dit seizoen. Het programma bevat werken van Sweelinck, Bach, Chopin, Honegger en Debussy. De illustratie van Toergénew's „Jagers- verhalen", opgenomen in ons nummer van Zaterdag was van. de hand van Thijs Mauve (niet Mauver). Hij is een kleinzoon van Anton Mauve. De Deense avond, die op Donderdag 31 Maart in de Kroonzaal van restaurant Brink mann wordt gehouden, is georganiseerd door de streekafdeling van de stichting World Friendship Association (Nedexdand) Donderdag 31 Maart wordt in de Zuider kapel, Zuiderstraat te Haarlem, een Zendings avond gehouden, waar zendeling mr. A. Thorne zal vertellen over zijn ervaringen in Spaans Guinea (West Afrika), van welk ge bied hij zendingsleider is. De Remonstrantse Broederschap heeft tot opvolger van prof. dr. G. J. Heering tot hoogleraar aan het Remonstrants Seminarie te Leiden benoemd ds. G. J. Sxrks, sinds 1931 predikant van de Remonstrantse gemeejftfo te Amsterdam. 1

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6