Haarlems Dagblad L^ueuille Nederland aanvaardt uitnodiging voor conferentie te Batavia Zij die vielen voor onze vrijheid worden op 4 Mei herdacht Afgevaardigden van tien landen accoord over de hoofdbeginselen Weerbericht 63e Jaargang No. 19205 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Dinsdag 29 Maart Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en Oprcrljtc Uaaclcmsrtjc Courant (3nno t6*6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HET BEGINT er waarlijk op te lijken alsof de Franse minister-president Henri Queuille erin slagen zal de Vierde Republiek in leven te houden en zijn eigen bewind zelfs nog geruime tijd voort te zetten. Er is wel het een en ander af te dingen op de uitslagen van de pas gehou den verkiezingen voor Provinciale Staten ik gebruik de Hollandse term maar Want het geweldige zetel-verlies der com munisten is in hoofdzaak gevolg van het samenwerken der andere partijen in de districten, waar herstemming moest plaats hebben. Het percentage stemmen, op de communisten uitgebracht, bedraagt nog on- I geveer 25 en is dus veel hoger dan het percentage zetels, door hen verworven. Maar de regerende Derde Macht heeft zich gehandhaafd en haar positie en aanzien op nieuw aanmerkelijk versterkt. Dat was al eerder gebeurd toen Queuille zijn grote staatslening deed slagen, een succes dat aanvankelijk niemand hem had .toegedacht. Het buitenland vraagt zich verwonderd af of opnieuw, gelijk zo menigmaal in het verleden geschied is, Frankrijk in een zware .crisis op het uiterste moment de mannen gevonden heeft, die het hit het moeras zul len halen. Henri Queuille heeft in Robert Schuman, de minister van Buitenlandse-Zaken, in de econoom Maurice Petsche en in enige an deren voortreffelijke medewerkers gevon den. Dat neemt niet weg dat de verdienste voor de gunstige ontwikkeling van zaken :in deze maanden ongetwijfeld in de eerste plaats aan hem toekomt. Hij is erin ge- islaagd zijn regeringscoalitie niet alleen tus- !sen de machtsgroepen van rechts en links Gaullisten en communisten op de been te houden en haar werkelijk gezag te doen uitoefenen, maar bovendien in die coalitie zelf de samenwerking en het even wicht te bewaren. Hetgeen niet eenvoudig kan zijn geweest, omdat de samenstellende delen in niet geringe mate verschillen. Kennelijk heeft hij zich in deze omgeving de ervaren bruggenbouwer getoond en bo- I vendien het gezag verworven van de er- Ikende aanvoerder: het gezag dat zich op zo jhoge motieven boven de tegenstellingen weet te plaatsen, dat zijn beslissende woord wordt aanvaard. Zijn eigen partij-richting radical-socialiste, hetgeen het best ver- 1 taala wordt met vrijzinnig-democraat heeft hem in de botsing der uitersten, die Frankrijk zozeer afgemat heeft, in het juiste midden geplaatst en gelegenheid gegeven tot constructief beleid. Zijn partij, die zo 'lang onder leiding van Edouard Herriot (heeft gestaan, is na een tijd van inzinking weer vooruitgaande en heeft ook bij deze jongste verkiezingen vooruitgang geboekt. Dat een gunstige ontwikkeling van zaken <zïch in Frankrijk voordoet is vóór West- Europa, dat vorderingen maakt op de weg i die naar Federale Unie moet leiden, van het (grootste belang. Als zij zich voortzet zal een 1 van de grootste hindernissen zijn wegge- Inomen. Federale Unie is alleen denkbaar op Westers-democratische grondslag; een Itriomf van de Gaulle zou voortzetting van 'een democratisch bewind uiterst twijfel- ach tig gemaakt hebben en in. elk geval die sfeer van opgedreven nationalisme hebben verwekt, waarin de groei van internatio- nale eenheid geen practische verwerkelij- 1 king meer belooft. De generaal heeft voort- durend Kamer-ontbinding geëist; na de jongste verkiezings-resultaten schijnt daar geen aanleiding meer voor te zijn en het is s ook niét aan te nemen, dat hij er in de huidige sfeer de overwinning bij zou kun- nen behalen, t Hetgeen men verneemt over Queuille's (persoon strekt tot vermeerdering van ver trouwen. Hij is, evenals Robert Schuman, die na een lange financieel-economische loopbaan plotseling en met succes aan Bui- tenïandse Zaken is opgetreden, een sober- levend man en een stugge werker. Aan zijn 1 talrijke vroegere vervullingen van het ministerschap, die wij indertijd opgesomd 1 ihebben, dankt hij natuurlijk een grote er- vai'ing, al heeft die zich niet eerder tot het minister-presidentschap uitgestrekt. Vroe ger trad hij telkens weer als minister van Landbouw op. Al is hij zelf oorspronkelijk geen landbouwer geweest, maar medicus, hij stamt toch van het platteland en kent 1 de boeren. Dit is geen elegante figuur in het Parijse leven, geen avontuurlijke poli ticus, maar evenals de zwijgzame Lotha- s (ringer Robert Schuman een vastberaden werker. Zijn moedig gedrag in oorlogstijd i 'heeft zijn persoonlijk aanzien verhoogd. De vreemdeling, die als vacantieganger de Franse hoofdstad bezoekt en zo licht ge- j neiga is de feestvierders van het Parijse Uitgaansleven met het Franse volk te ver- warren, begrijpt niet dat een in zijn brede 1 lagen sober levend volk zich herhaaldelijk 3 ergert aan de politieke manoeuvres in de 3 (hoofdstad en dat het pas in de geest Ivan zijn meerderheid vertegenwoordigd 2 wordt als mannen van het type-Queuille en ISchuman aan het roer komen. De Franse vooruitzichten zijn sterk op- t (geklaard. Moge de huidige ontwikkeling zich voortzetten. Aan mogelijkheden en aan - hulpbronnen ontbreekt het niet. R. P. r Franse verkiezingen s I I I Verschuiving naar rechts De verkiezing van de Franse depavtemen- llale raden heeft de regerihg-Queuille als s jhet ware een nieuw mandaat gegeven, e kvaardoor de door generaal De Gaulle ge- {eiste kamerontbinding veel minder urgent is geworden. Het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft bij de bekend making van de cijfers als commentaar ge geven, dat de communisten „zijn weg gevaagd". Zij hebben slechts 37 zetels behouden in de departementale raden, wat een verlies van 147 betekent. De regerings coalitie behaalde in totaal 747 zetels, dat is 163 minder dan zij voordien bezat, welk Verlies voornamelijk op de socialisten drukt. De RPF behaalde 389 zetels, doch maakt aanspraak op 540 zetels, aangezien zij beweert dat bij de P.R.L. (republikeinse vrijheidspartij en onafhankelijk-rechtsen) een aantal RPF-aanhangers zetelt. De rege ringscoalitie van haar kant beweert dat j haar zetelaantal eigenlijk tot 1081 is opge- i lopen, aangezien zij het aantal zetels van de P.R.L. tot de coalitie rekent. De P.R.L. had voor de verkiezingen 248 zetels, thans 334. De verschuiving naar rechts die deze ver- kiezing duidelijk heeft gedemonstreerd is voornamelijk ten goede gekomen aan de P.R.L. en de Gaulle, doch deze verschuiving heeft weinig afgedaan aan de regerings- Partijen, die thans evenals voorheen een on dubbelzinnige meerderheid bezitten. 1 Dr. Van Royen voorzitfer der Nederlandse delegatie De waarnemend voorzitter van de Neder landse delegatie in Indonesië voor de on derhandelingen met de republiek heeft heden het volgende schrijven aan de voor zitter van de UNO-commissie doen toe komen. „Ik heb de eer u mede te delen, dat de Nederlandse regering kennis heeft genomen van de inhoud van het telegram van de voorzitter van de Veiligheidsraad aan de voorzitter van de commissie van de UNO voor Indonesië, gedateerd 23 Maart 1948 en van uw aan mij gericht schrijven, gedateerd 26 Maart 1949. De Nederlandse regering, na kennis te hebben genomen van het feit dat de Veiligheidsraad van gevoelen is dat de voorgestelde besprekingen dienen te worden gehouden zonder dat daarbij wordt vooruit gelopen op de rechten, eisen en op de posities van de partijen en dus ook niet op de Nederlandse ver antwoordelijkheid voor vrijheid en orde in Indonesië welke verantwoorde lijkheid tevens bepalend is geweest voor de door Nederland aangenomen houding ten opzichte van de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari 1949 is bereid aan de voorgestelde besprekingen deel te nemen. Geen electrocuties te Djokja 's-GRAVENHAGE, 29 Maart (ANP. De republikeinse noodregering op Sumatra heeft dezer dagen in een radioboodschap verklaard, dal door de Nederlanders zestig Indonesische studenten geëleetrocuteerd zouden zijn, als représaille tegen de recente aanval op Djokjakarta. De vertegenwoordiger van India heeft in de Veiligheidsraad op deze mededeling ge wezen en verklaard, dat zijn interventie bij de Veiligheidsraad was gevraagd inzake deze wreedheid. Van officiële zijde vernemen wij thans, dat het bericht van iedere grond ontbloot en het product van republikeinse radio- propaganda is. Malik eist nieuw onderzoek naar de toestand in Djokja LAKE SUCCESS, 28 Maart (Reuter) Bij de aanvang van de bijeenkomst van Maandag van de Veiligheidsraad drong de Russische afgevaardigde Malik aan op een onmiddellijk onderzoek van de toestanden in Djokja. De Russische afgevaardigde leverde commentaar op een telegram van de commissie der UNO in Indonesië, waarin gezegd werd dat er geen ernstige schade was aan de stad Djokja, maar dat enig materiaal en uitrusting sinds 18 De cember was verwijderd of vernietigd. Volgens Malik bevatte deze inlichting duidelijk een tegenstrijdigheid. Hij ver zocht de Veiligheidsraad te vragen, wie verantwoordelijk was voor het vernieti gen of verwijderen van zekere belangrijke uitrusting in de voormalige republikeinse hoofdstad. Tevens vroeg hij de raad de commissie te instrueren verder een onder zoek te dezer zake in te stellen. De voor zitter van de raad wees er op, dat Indo nesië niet .op de agenda stond voor de bijeenkomst van Maandag en er derhalve geen actie ondernomen kon worden. De raad ging vervolgens over tot de behande ling van de kwestie op de agenda: de kwestie Triëst. Ondertekening van het Atlantisch pact Zowel minister Stikker als ambassadeur Van Klef fens zullen het Atlantisch pact voor Nederland ondertekenen, zo vernam Aneta. De ondertekening zal plaats vinden op Maandag vier April tijdens een plechtig heid die om drie uur 's middags begint en bijgewoond wordt door president Truman. Meer dan duizend personen, onder wie een groot aantal leden van het Amerikaanse Congres en van het corps diplomatique zul len getuigen zijn van de ondertekening. Minister Stikker wordt Donderdag te Washington verwacht na Dinsdag en Woensdag in New York te hebben doorge bracht. Zaterdag zal hij de vergadering van de ministers van Buitenlandse Zaken van de mogendheden van het Atlantisch pact op het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken bijwonen. President Truman heeft de Britse oor logs- premier Winston Churchilldie momenteel een bezoek brengt aan de Verenigde Staten, in Washington een diner aangeboden. Hier begroeten zij elkaar met een hartelijke handdruk. Indien deze besprekingen zullen plaats vinden, ligt het in de bedoeling van de Nederlandse regering, dr. J. H. van Royen als leider van de Nederlandse delegatie aan te wijzen. De Nederlandse regering zou het op prijs stellen, indien dr. van Royen van het begin af aan deze besprekingen deel neemt, en stelt daarom voor, dat de eerste bijeen komst zal worden uitgesteld tot het tijd stip, waarop dr. van Royen te Batavia zal zijn aangekomen. Dr. van Royen zal spoe dig zijn reis aanvangen. Zodra de datum van zijn aankomst bekend zal zijn, zal ik u daarvan uiteraard in kennis stellen." Onze parlementaire redacteur wijst er op dat de door het kabinet in Den Haag genomen beslissing neerkomt op een on voorwaardelijke aanvaarding om ih Bata via te gaan deelnemen aan het preliminaire overleg, waarbij dan de UNO-commissie een belangrijk aandeel zal kunnen hebben in het aan de hand doen van de oplossin gen, die tenslotte het samenkomen van de Rondetafelconferentie in Den Haag zullen kunnen bevorderen. Verkiezingen in het Saargebied Bij de Zondag in het Saargebied gehou den gemeentelijke verkiezingen werden op de christelijke volkspartij in totaal 49.7% der stemmen uitgebracht, Op de sociaal democratische partij stemde 31.1% en op de communisten 8.6% der kiezers. De kort geleden opgerichte democratische partij verkreeg 6.6% van het aantal uitgebrachte •stemmen. Tijdens de laatste, in 1946 gehouden plaatselijke verkiezingen, was de stemmen verdeling als volgt: christelijke volkspartij 52.3%, sociaal-democratische partij 25.3% Ipn communistische partij 9.7%. Treinoverval op West-Java BATAVIA, 29 Maart (Aneta). Uit al hier ontvangen berichten blijkt, dat Zon dagmiddag een trein tussen Pabaroean en Tjikampek in West Java nabij Tandjoeng Rasa door een bende van enige honderden mannen werd aangehouden, die de passa giers dwong uit te stappen. De machinist en de stoker moesten de trein met de bende terugrijden. De bende zette een aanval in op het militaire detachement te Pabaroean. Dit detachement ondernam een tegenaanval, waarbij tenminste vijftien leden der bende, waaronder een Japanner, werden gedood. Maandagmiddag zijn op het Bloemendaalse strand de twee ..draglines" aangekomen, die 077i de gestrmide C. .4. Banck een geul zullen graven, waardoor mc7i het schip over enige maanden naar buiten hoopt te slepen. Op dit plaatje lijkt liet wel alsof de dragli7ie maar één grote hap hoeft te doen om de boot tussen zijn tanden te krijgen, maar zo gemakkelijk gaat het helaas niet. UNO-commissie bevordert contact Djokja—Banka BATAVIA, 29 Maart (Aneta). Namens de republikeinse delegatie heeft de UNO- commissie aan de Nederlandse delegatie verzocht de nodige faciliteiten te verschaf fen, opdat een viertal republikeinen uit Djokja een bezoek kan brengen aan Banka om aldaar met de republikeinse autoriteiten overleg te plegen. „De Nieuwsgier" meldde hedenochtend, dat „de voorgestelde conferentie te Batavia slechts zal behandelen de uitvoering dei- paragrafen 1 en 2 van de aanvankelijke resolutie van de Veiligheidsraad, namelijk de punten, die betrekking hebben op het staken der vijandelijkheden en de terugkeer van de republikeinse regering naar Djokja; pas wanneer over deze punten overeen stemming is verkregen volgt de eigenlijke conferentie, die zich zal bezig houden met het tijdstip waarop en de voorwaarden waaronder de partijen aan de Rondetafel conferentie zullen deelnemen". In een commentaar, dat in kringen van de UNO-commissie hierop werd gegeven, wordt gezegd, dat alle berichten over de door de conferentie te Batavia te behande len onderwerpen „in hoge mate speculatief" zijn, waaraan werd toegevoegd, dat nog geen definitieve beslissing is genomen over de te behandelen onderwerpen. Gelijk bekend, is de invitatie voor de conferentie aan de republikeinse en de Het woord is aan Carlyle: Voorzichtigheid woont een verdie ping lager dan beleid. Nederlandse delegaties gebaseerd op de jongste resolutie van de Veiligheidsraad, waarin twee punten worden genoemd waarover overeenstemming dient te wor den bereikt. Ten eerste spreekt de resolutie over de uitvoering van de resolutie van 28 Januari, in het bijzonder over de eerste twee para grafen daarvan, en in de tweede plaats over de tijd en de voorwaarden met betrekking tot de Rondetafelconferentie. In verant woordelijke Nederlandse kringen te Batavia legde men er in dit verband de nadruk op, dat deze beide punten niet kunnen worden gescheiden. Kamerlid vraagt onderzoek naar het gebeurde in Peniwen Het lid der Tweede Kamer de heer Van de Wetering (C.H.) heeft aan de minister president en aan de minister van Overzeese Gebiedsdelen a.i. verzocht een onderzoek te doen instellen naar de door ds. H. A. C. Hildering vermelde feiten omtrent het voorgevallene in de dessa Peniwen (Oost- Java). Bijdrage gevraagd voor monument op Waalsdorpervlakte De commissie Nationale Herdenking heeft richtlijnen verstrekt aan de burgemeesters van alle gemeenten in Nederland voor de nationale herdenking op 4 Mei van de in de tweede wereldoorlog omgekomen Neder landse en geallieerde militairen, zeelieden en verzetstrijders. Deze richtlijnen zijn ge lijk aan die van de drie voorgaande jaren. Van des avonds 18 uur af zullen van alle openbare gebouwen, particuliere woningen en vaartuigen de vlaggen halfstok gehan gen worden. Om 19.30 uur zal een ieder kunnen deel nemen aan een „stille tocht" naar een plaats in de gemeente, waar Nederlandse militai ren, verzetsstrijders of militairen der bond genoten in de strijd de dood vonden of zijn begraven. Van 19.45 uur af tot 30 seconden vóór 20 uur zullen de klokken van alle kerken luiden. Te 20 uur precies zal, nadat 30 seconden tevoren door middel van het voor elke ge- Minister Tsaldaris: „Binnenkort misschien een verbond met Tito' Constantine Tsaldaris, de Griekse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft tijdens een interview met de correspondent van de „Daily Mail" te Corinthe, dat deze de minister afnam bij de heropening van het Kanaal van Corinthe, als zijn persoon lijke mening te kennen gegeven, dat hij het mogelijk acht dat koning Paul van Grie kenland zich binnen een jaar met maar schalk Tito van Joegoslavië „verbindt". Ook zeide Tsaldaris, dat de Griekse gueril- lastrijders niet kunnen overwinnen en dat het accent in de Balkan thans van de Griekse oorlog naar een „verdrijven" van Tito verlegd zou worden. „Het is altijd doel van de Sovjet-Unie geweest toegang te krijgen tot de Middellandse Zee", aldus Tsaldaris. „Dat was de bedoeling van de Griekse guerilla. Misschien was het in het belang van Engeland en Amerika, dat wij de guerillastrijders niet te spoedig zouden verslaan, want de Griekse oorlog is een belangrijke factor geweest in de ontwik keling van de politiek der Westelijke we reld ten aanzien van het communisme. Doch nu zijn wij sterk en is er absoluut geen mogelijkheid, dat de guerillastrijders winnen, zij kunnen de strijd misschien overleven, maar niet winnen". De Griekse legerstaf deelt mede: „De eer ste en twee divisie guerillastrijders, die in Januari Karpenissi hebben aangevallen, zijn op 21 Maart uit de streek van Agrafa in de-richting van Valtos teruggetrokken met de bedoeling de stad Arta in het Zuiden van Epirus aan te vallen. Deze beweging der partisanen werd bijtijds aan onze troe pen gemeld die de mars naar Arta hebben gestuit en slag hebben geleverd. De ge vechten zijn op 23 Maart begonnen en duren nog voort: tot gisteren bedroegen de verliezen der verzetsstrijders 242 doden en 447 gevangenen. Gisteren hebben de guerillastrijders in de Peloppönnesos, centraal Griekenland en Macedonië 42 doden en 54 gevangenen ver loren, terwijl onze verliezen 2 doden, 7 gewonden en 18 vermisten bedragen". Contact tussen Duitse Lander over de grenscorrecties DüSSELDORF, 28 Maart (van de ANP- correspondent). De grenscommissies van de Landdagen van Noordrijn-Westfalen, Neder-Saksen en de Rijn-Palts zijn heden te Düsseldorf bijeengekomen om te beraad slagen over de grenscorrecties. De minister president, dr. Arnold, heeft aan de commis sies verslag uitgebracht over de huidige toestand, waarna men besloot zich aan te sluiten bij de door de regering van Noord rijn-Westfalen geleverde officiële commen taar. Men zal regelmatig gecombineerde bijeenkomsten blijven houden, teneinde de acties te coördineren en ervaringen uit te wisselen. Minister-president Arnold heeft voorts aan de fractie-yoorzitters van de Landdag verslag uitgebracht over de beslissingen in zake de grenscorrecties. Vrijwel de gehele pers in West-Duitsland publiceert zeer scherpe commentaren op deze beslissingen. De strekking der meeste commentaren is, dat Duitsland deze wijzi gingen nooit zal kunnen erkennen en dat zij koren zijn op de molen der communistische RAAD VAN EUROPA LONDEN, 28 MAART (United Press) De afgevaardigden van tien Westelijke landen begonnen vandaag de détails uit te werken voor een voorgestelde Raad van Europa en binnen weinige uren had men een grote mate van algemene overeenstem ming over de hoofd-principes bereikt. Het communiqué dat aan het eind van een gehele dag van onderhandelingen werd uitgegeven, ademde een geest van optimis me, doch merkte ook op dat er nog vele kwesties in bijzonderheden geregeld moe ten worden. In het communiqué van de vertegen woordigers der tien landen werd voorspeld dat de besprekingen nog enige tijd zullen voortduren. Het is het doel van deze conferentie om overeenstemming te bereiken over alle kwesties die aan de orde zijn en om ge meenschappelijke voorstellen voor te be reiden welke kunnen worden overgelegd aan de bijeenkomst der ministers van Bui tenlandse Zaken, welke na Pasen te Londen zal beginnen, zo werd in het communiqué medegedeeld. De ministers van Buitenlandse Zaken moeten de besluiten bekrachtigen die op de huidige conferentie der ambassadeurs en gezanten genomen worden. Aan de conferentie wordt deelgenomen door de ambassadeurs van België, Dene marken, Frankrijk, Italië, Nederland, Noor wegen en Zweden, de hoge commissaris voor Ierland, de gezant van Luxemburg, terwijl de Britse onder-minister van Bui tenlandse Zaken sir Gladwyn Jebb als voorzitter fungeerde. Volgens de plannen zal de Europese Raad bestaan uit een honderd leden tellende As semblee en een commissie van tien minis ters, een soort kabinet. Deze twee groepen hebben tot taak de Europese politiek en economie te coördineren. De kern van de raad zal bestaan uit de vijf landen der Brusselse Alliantie Enge land. Frankrijk. België, Nederland en Luxemburg. Zweden en Ierland zijn ter Agenda der algemene UNO-vergadering Volgens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zal de algemene ver gadering der UNO, die 5 April te Wash ington wordt hervat, vier voorname onder werpen behandelen, die niet in Parijs be sproken werden. Deze zijn: 1. de bestem ming van de Italiaanse koloniën. 2. De be handeling van Indiërs in Zuid-Afrika. 3. De positie van Spanje. 4. De vrijheid van voorlichting. Volgens de woordvoerder is het te ver wachten, dat de algemene vergadering een Pools voorstel voor het toepassen van eco nomische sancties tegen Spanje in over weging zal nemen. Hij kon niet zeggen wat de houding van Amerika in deze kwestie zou zijn. Ook wordt verwacht, dat de assemblée de behandeling van zekere kwes ties, die in Parijs ter sprake zijn gekomen, zoals het gebruik van het veto-recht, zal voltooien. De woordvoerder voorspelde een korte zitting van vier a vijf weken. conferentie gekomen nadat zij de verzeke ring hadden ontvangen dat de Europese Raad zich niet bemoeit met militaire aan gelegenheden. die gereserveerd blijven voor het Atlantisch Pact. Beide landen zijn buiten dit pact gebleven. Het program zal de volgende maand ter definitieve goedkeuring worden voor gelegd aan een conferentie der tien minis ters van Buitenlandse Zaken. In de voorgestelde Raad van Europa zal aan Italië voor het eerst sinds de val van Mussolini de status van een grote mogend heid worden toegekend, aldus meldt Uni ted Press. Zoals de plannen thans zijn op gesteld zullen Engeland, Frankrijk en Ita lië in de nieuwe organisatie een gelijk waardige positie innemen. De zeven ove rige leden zullen minder invloed uitoefe nen, zo zegt men in bevoegde kringen, maar verscheidene kleine landen doen reeds pogingen om groter medezeggen schap te verkrijgen. De tien mogendheden- conferentie te Londen, die vandaag met haar tweede zittingsdag begonnen is. zaj over deze verschillende kwesties een be sluit moeten nemen. Uit conferentiebronnen wordt vernomen, dat aan Engeland, Frankrijk en Italië ver moedelijk elk achttien zetels zullen wor den toegewezen, waardoor zij tezamen een meerderheid in de Europese assemblée zouden kunnen vormen. Het voorlopige ontwerp kent aan Ierland. België en Ne derland elk negen zetels toe. aan Zweden zes, aan Denemarken en Noorwegen vier en aan Luxemburg twee of drie. Het schijnt dat in het bijzonder Noorwegen maar ma tig ingenomen is met het aan dit land toe gewezen deel. Anti-Tito-partisanen komen in actie De Italiaanse inlichtingendienst te Goriza aan de Joegoslavisch-Italiaanse grens heeft medegedeeld dat vluchtelingen bericht hebben dat Vrijdag zeventien personen om het leven kwamen bij een gevecht tussen Anti-Tito-partisanen en Joegoslavische troepen. De strijd zou hebben plaats gevon den nabij Tolmino, waar een grote parti- sanengroep van anti-Tito-elementen poogde om haar operatief gebied te verleggen van de heuvels van Istrie naar de Italiaans- Joegoslavïsche grens. De schietpartij werd duidelijk gehoord door de Italiaanse obser vatie-post te Goriza. Intussen kwamen ook berichten binnen dat twaalf personen gearresteerd zijn op aanklacht te hebben deelgenomen aan het opblazen van het munitie-depót in Dol Otliza op Vrijdag j.l. Onder de arrestanten bevinden zich drie vrouwen. De Joegosla vische politie blijft de Carso-bergen naar verdachten afzoeken. OPENING DER SUMATRA- CONFER ENTIE. De speciale correspondent van Aneta meldt, dat dr. Mansoer hedenochtend de conferentie voor Sumatra te Medan heeft geopend. Er waren 80 afgevaardigden uit alle delen van Sumatra, uitgezonderd uit het republikeinse Atjeh en het eiland las. meente meest geschikte signaal dit tijdstip is aangekondigd, op de plaatsen der her denking gedurende twee minuten volkomen stilte in acht genomen worden. De burgerij zal worden opgewekt om deze stilte alge meen in acht te nemen. Op de plaats der herdenking zullen geen toespraken worden gehouden. Wel kunnen bloemen worden neergelegd. In de kerken zullen herdenkingsbijeen komsten worden georganiseerd. Het is gewenst dat die avond van 18 uur af geen openbare vermakelijkheden wor den gehouden en alle verkooplokaliteiten gesloten zijn. Aan inrichtingen van onderwijs zal wor den verzocht de laatste lesuren voor de nationale herdenkingsavond te wjjden aan de geschiedenis van de strijd voor Neder landss vrijheid. Ook dit jaar zal in de Ridderzaal een plechtige bijeenkomst gehouden worden. De minister-president dr. W. Drees, en de ambassadeur van een buitenlandse mogend heid zullen een toespraak houden. De mu zikale omlijsting wordt verzorgd door een symphonie-orkest onder leiding van Sam Swaab, met medewerking van cle zangeres Annie Woud en een Amerikaanse pianist. Charlotte Kohier zal declameren. Voor deze plechtigheid zullen de Nederlandse regering en vertegenwoordigers van alle bevriende buitenlandse mogendheden worden uitge nodigd en voorts kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders en maatschappelijke en po litieke organen. De nabestaanden van ge sneuvelden, militairen en verzetsstrijders zullen de ereplaats in de Ridderzaal in nemen. De Nederlandse Spoorwegen zullen te 20.00 uur de treinen twee minuten laten stilstaan. De K.N.A.C., de A.N.W.B. en de grote transportbonden adviseerden hun leden die stilte in acht te nemen. Uit de volgende plaatsen in Nederland worden radio-reportages gegeven'. Wete ringschans, Lochem. Oudehaske, Den Hel der, Nederweert. Waalsdorpervlakte. De commissie Nationale Herdenking deelt nog mede dat de herdenkingsplaats in de Waalsdorper duinen dringend nadere voor zieningen behoefde. De ruw houten krui sen, waaraan de slachtoffers gebonden wer den voordat ze werden doodgeschoten, lie pen gevaar te vermolmen. Na vele moeilijk heden is men er in geslaagd deze kruisen te verbronzen, waardoor zij voor het nage slacht bewaard kunnen blijven. Ook de directe omgeving van de herdenkingsplaats dient verbeterd' te worden. De commissie Nationale Herdenking wil geen pompeus monument bouwen, doch een sober gedenk teken. Vóór de gebronsde kruisen zal een eenvoudige rand van Franse kalksteen worden geplaatst, waarin een gedenkplaat van heizelfde materiaal wordt aangebracht. Dit monument zal 13.000 gulden kosten. De commissie acht het,niet juist voor dit na tionale monument geldelijke steun van de regering te vragen. De commissie doet daar om een beroep op het Nederlandse volk om bij te dragen tot de sobere verzorging van de plaats waar 269 personen uit het gehele land door de Duitsers werden neergescho ten. Op gironummer 1713 ten name van de commissie Nationale Herdenking kunnen bijdragen worden gestort. Wanneer vóór 15 April de nodige 13.000 bijeen zijn, zal het gedenkteken'op 1 Mei worden gebouwd. Politie-mannen in Sovjet-zóne wegens „corruptie" gearresteerd Een gehele eenheid Duitse politie in de Sovjet-zóne, 80 officieren en manschappen tellend, is ontwapend en naar de politie- gevangenis van Halle gebracht, zo meldt het Duitse nieuwsbureau DPD. De man nen, die waren gestationneerd aan de Brits-Russische zónegrens, worden be schuldigd van economische misdaden en corruptie. LENTE Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Koude nacht met plaatselijk ochtend mist. Morgen overdag droog en zon nig weer met ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Zwakke tot ma tige wind uit uiteenloper.de richtingen met hier en daar in de kuststreken tijdelijk een koele zeewind. 30 Maart: Zon op 6.21 uur, onder 19.09 uur Maan op 6.43 uur, onder 20.16 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1