Haarlems Dagblad Oude Brieven Dringende waarschuwing tegen gewelddaden en overhaaste actie „Aanspraken op de wereldheerschappij zijn in de oorlog onhoudbaar gebleken" 63e Jaargang No. 1920Ö Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred- 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Vrijdag 1 April 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Adveri.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «©pcecbtc Ttóarlcmactjc «Courant (anno 1656) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem GROOT OPGEMAAKT verschijnen van daag weer in de „wereldpers" Churchill en Moskou. Ge weet dat zij het niet geheel met elkaar eens zijn. Winston, vertoevend in de Staten, nog immer met het V-teken mensenmassaas tot geestdrift brengend, heeft verzekerd dat wij allemaal al Rus sisch zouden zijn als de atoombom er niet geweest was. Ofschoon hij voorts bedaard heid en overleg aanbeveelt en het mogelijk acht oorlog te vermijden. Moskou verguist zijnerzijds het Atlantisch Pact, dat het als een bewijs van Angelsaksisch streven naar wereldoverheersing gelieft voor te stellen en in schrille tegenstelling plaatst tot zijn I eigen tientallen onschuldige defensieve ver dragjes met bevriende staatjes, die alleen (maar ten doel hebben de herleving van het Duitse gevaar te voorkomen. Temidden van dit wereldrumoer vraag ik uw aandacht voor een vriendelijke brief - j wisseling die plaatsgreep in de eerste jaren dezer eeuw, toen er nog geen wereldoor- Ilogen geweest waren: in een ver verleden dus, dat nu wonderlijk stil en vredig ge weest lijkt te zijn. Ofschoon er toen ook wel gevochten werd, maar op veel kleiner schaal. Men sloot vrede als het uit was en had de koude oorlog nog niét uitgevonden. ÏToen gebeurde het dat de Franse roman- j schrijver Romain Rolland, die pas vijf-en- dertig jaar was en spoedig als een zo groot auteur erkend zou worden, dat hij in 1-915 de Nobelprijs won voor zijn tiendelige roman-cyclus Jean Christophe, in een hotelletje in Brunnen (Zwitserland) ver bleef. Hij zat daar eenzaam piano te spelen, itoen een Hollandse dame met twee jonge 'meisjes, haai? dochters, binnentrad. Zij na men geruisloos plaats en luisterden. Toen 'de pianist zijn spel eindigde bedankte het oudste meisje hem enthousiast Rolland, die begaafd musicus was, heeft de littera tuur ook op dit gebied met belangrijke werken verrijkt en stelde zich meteen aan hem voor. Zo maakten zij kennis en 'Rolland volbracht bergtochten met de Hol landsen en had lange gesprekken met de twintigjarige Agatlre, waarin zij het over veel oneens bleken, want zij behoorde tot een conservatieve en religieuze kring en hij was .vooruitstrevend democraat en vrij denker. Maar het korte verblijf in Brunnen leidde toch tot vriendschap en werd be sloten met Agathe's voorstel om in brief wisseling te treden. Mme Adrienne Lautère, Frans romanschrijfster, zelf Hollandse van geboorte, zendt mij het Franse tijdschrift l'Age Nouveau, waarin zij een zestal van Rolland's brieven aan liet Hollandse meisje publiceert. Want zij heeft, onlangs in Hol land vertoevend, bij haar gelogeerd zij is de vrouw van een bekend advocaat ge worden en toen zijn de oude brieven te voorschijn gekomen. Mme. Lauthère heeft er die zes uit gekozen, want l'Age Nouveau 'kon wegens papiernood ze niet alle drie-en twintig afdrukken. Maar ze geven ongetwij feld een beeld van het geheel. Zich richtend tot dit Hollandse meisje dat hij nauwelijks kent, zijn brieven aanvangend met Chère Mademoiselle en besluitend met hoffelijk heden ook aan het adres van haar moeder en zuster is Romain Rolland de typische Franse causeur, levendig, soms brillant, babbelend over velerlei: de Boeren-gene- raals de Wet, de la Rey en Botha die hij pas ontmoet heeft en hogelijk bewondert, de moord op het Servische koningspaar Alexander en Draga in de „Konak" te Bel grado, de Duitsers, de Engelsen, het Franse toneel en de litteratuurHij geeft haar vaak raad. Hij adviseert haar wat zij lezen moet, hij kenschetst auteurs, legt haar uit wie Jean-Jacques Rousseau was en welke zijn betekenis is geweest, geeft een niet vleiend oordeel over George Sand„Zij is mij niet sympathiek, zij is een soort ichrijfmachine, ongetwijfeld verbazingwek kend, want wat heeft zij niet allemaal ge- ichreven en wat heeft zij niet allemaal ;edacht! Maar haar gedachten zijn zelden laar eigene; zij ontleent ze aan haar vrien- jden. En haar stijl heeft dat soort gemakke lijkheid, dat mij als woordenrijk en sma keloos aandoet. Nogmaals: zij is geenszins :onder betekenis, maar geen genie en het larfc ontbreekt. Al mijn sympathie, in haar •erhouding met Musset, gaat uit naar Mus set". Zo weidt hij uit, soms bewonderend, soms scherp in zijn critiek zoals ook op Wag ner's muziek en meermalen vriendelijke bezorgdheid tonend voor het welzijn van Mademoiselle Agathe. Als zij zich triest voelt zegt hij: „Ik weet niet zo goed hoe ik u raad moet geven; ik weet niets van uw leven. Maar ziet ge, tegen het „spleen" be- itaat maar één geneesmiddel. Dat is lief hebben: houden van het komt er niet op aan wie of wat: een man, een vrouw, een Ikind, een hond, een kat, een boek.... het doet er weinig toe, ge moet van iets hou den. Dat betekent het afscheid van de woestijn waarin ge verkeert, van die kilte van het hart die ieder onzer kent uit er varing. meer of minder vaak en lang- iurig. Het is zelfs beter zichzelf lief te hebben, ervan te houden zich mooier of intelligenter, beter, rijker of machtiger te maken, dan van niets te houden. Onver schilligheid en lusteloosheid vormen het ergste kwaad." Dit brengt hem op de Engelsen, die het woord spleen hebben uitgevonden. Enge land lijkt hem het land waar men het be grip in die tijd (1906) het minst ervaart. „De Engelsen zijn grote kinderen, alles vermaakt hen: hun tennis, hun teas en wat liedjes vullen hun dag en maken hen vol maakt gelukkig. Het is opvallend zoals de Volken veranderen. Tegenwoordig zijn de Fransen, in wezen, veel droeviger dan de Engelsen (en dan de Duitsers). Verschei dene Engelsen hebben mij dat gezegd en ik heb het zelf waargenomen. (Natuurlijk spreek ik niet over de Parijse feestvierders, die voor het merendeel geen Fransen zijn en die, in elk geval, in geen enkel opzicht de ware Franse geest vertegenwoordigen)." Ik kan niet verder citeren. Dit blad heeft er nog minder ruimte voor dan l'Age Nou veau. Het. is jammei-, want als het uitvoe riger kon zijn zoudt ge er beter uit ervaren dat niet alleen de brillante causeur, maar ook de stemming van die tijd eruit tot ons spreekt.... die tijd, waarin een toevallige Vriendschap er nog toe leiden kon dat een domain Rolland zijn geest wijdde aan zulke lange, rustig-beschouwende, hoffelijk raad gevende brieven aan een jeugdige vreem delinge die hij nauwelijks kende en zelden ontmoet heeft. In contrast tot het wereldrumoer van ;andaag die oude brieven te lezen.het doet goed. Het is een van de dingen om van te houden. Mme Adrienne Lautère heeft er goed aan gedaan ze te publiceren. B. R GEHEEL AMERIKA LUISTERDE NAAR CHURCHILL „Men moet geduld en hoop niet laten varen'' Hij acht oorlog niet onvermijdelijk BOSTON, 31 Maart (Reuter). Winston Churchill heeft in zijn rede te Boston ver klaard, dat Europa reeds enige tijd com munistisch zou zijn geweest en Londen onder een bombardement zou liggen, in dien Amerika de atoombom niet zou be zitten. Hij beschuldigde „de veertien man nen in het Kremlin" ervan millioenen mensen te onderdrukken en naar wereldheerschappij te streven. „Over Europa hangt de schaduw van de vrees. Op de vraag of wij, de koude oorlog win nen, moeten wij zowel naar Azië als Europa zien. I11 Europa", zo zeide Churchill, „is de positie met succes gehandhaafd en duur betaalde tijd streed aan de zijde van de vrede door de wonderbare inspanning van de luchtbrug". Het ineenstorten van China noemde hij de ernstigste ramp sinds de overwinning in de tweede wereldoorlog. Zij was ver oorzaakt door de „communistische aanval en intrigue". Het absorberen van China en India in een door het Kremlin beheerst communistisch imperium zou onnoemelijk leed en bloedvergieten over acht a negen honderd millioen mensen brengen. De een heid der Engels sprekende wereld is onze huidige redding, nu wij tegenover proble men staan, die de gruwelijkste zijn van alle tegenover welke het christendom zich ooit geplaatst zag".' „Wij zien ons thans geplaatst tegenover iets, dat even slecht is als Hitier, doch in sommige opzichten machtiger", aldus Churchill. „Achter het Kremlin", zo ver volgde hij. „met zijn zendelingen in ieder land als vijfde colonne, staat het grootste leger van de wereld, in de handen van een regering die imperialistische expansie na streeft, zoals geen tsaar of keizer ooit ge daan heeft". Churchill zeide te geloven, dat oorlog niet onvermijdelijk is. „Men behoort niet tot gewelddadige of overhaaste actie over te gaan en men moet hoop en geduld niet laten varen. Er ontwikkelen zich verschil lende gunstige processen. Onder de bedrei ging van het communisme sloten alle vrije landen zich hechter aaneen dan zij ooit te voren deden of konden doen. Wij koesteren geen vijandschap jegens de Russen en wij wensen hun niet hun wettige rechten en hun wettige veiligheid te ontzeggen. Het doel moest blijven de Russen overal te ontvangen als broeders in de mensenfamilie. Van de Sovjet-Unie wordt niets anders gevraagd, dan goede wil en eerlijk spel. Indien er echter een zenuwenoorlog is, laat ons dan zorgen dat onze zenuwen sterk zijn en nog versterkt worden door de diepste overtuiging van ons hart. Indien wij standvastig bij elkaar blijven en in geen enkele vorm aan de ty- rannie en het slechte toegeven, zou het wel eens kunnen zijn, dat niet onze zenuwen of ons cultuurstelsel ineen storten. Dan zou de vrede alsnog gehandhaafd kunnen blijven". Sprekende over unies en verbintenissen, welke met een snelheid en een werkelijk heidszin tot stand komen, die onder an- deré omstandigheden misschien een gene ratie nodig zouden hebben gehad, noemde Churchill „de broederlijke verbintenis tus sen het Britse gemenebest en de Verenigde Staten voor mij het meest waardevolle". Hij zeide de kracht van Engeland niet te onderschatten, doch van oordeel te zijn, dat er een wereldapparaat moet komen, dat alle verbondenen zou vrijwaren van aggressie. „De Verenigde Volken zijn tot nu toe verscheurd en verward door het Sovjet- Russische antagonisme en door de funda mentele scheuring, welke zich tussen het communisme en de rest van de mensheid heeft voorgedaan". „De zekerheid dat de zaak van de vrij heid door alle hulpmiddelen van overleg en door toepassen van hoge wetenschap verdedigd wordt, geeft de beste hoop dat een derde wereldoorlog voorkomen zal worden. Dit zal het zekerste middel zijn om niet geknecht of vernietigd te worden", aldus Churchill, die besloot: „Laat ons dus voorwaarts gaan bij het vervullen van onze opdracht en onze plicht, God vrezend en niets anders". De rede van Churchill te Boston heeft in het algemeen een goede ontvangst ge kregen in de Britse pers. Volgens de „Manchester Guardian" ademt de rede het „liberale humanisme" van de dagen voor 1914 en is zij geen „in wanhoop gegeven raad". De „Daily Mail" schrijft, dat Churchill dezelfde waarschu wende toon liet horen als drie jaar gele den te Fulton, doch dat de waarschuwing thans bijzondere nadruk kreeg, daar het gevaar nader is. Volgens de „Daily Tele- Briljante ontvangst te Boston Winston Churchill, die voor korte tijd in de Verenigde Staten verblijft, heeft te Boston gisteren een grote rede gehou- den over de internationale toestand, die i men kan beschouwen als een herhaling van zijn opzienbarende rede van Fulton. Churchill sprak zijn rede uit te Boston, waar hij een gehoor vond van ongeveer 14.000 mensen. Geheel Amerika luister- de echter naar hem aan de radio, want zijn rede werd door alle Amerikaanse radiostations uitgezonden. Bovendien verscheen Churchill op de televisie schermen. „Boston Garden", waar de bijeenkomst plaats haddreunde reeds voor de rede van de toejuichingen die de Britse oppositieleider verwelkomden. Na zijn toespraak brak een minutenlang applaus los. Toen Churchill in Boston arriveerde j was de belangstelling overweldigend. Het gelukte Churchill nauwelijks van de trein in -zijn auto te komen, aange zien de menigte de politieafzetting had verbroken en zich om de Britse oud premier verdrong. Churchill ontketende stormen van enthousiasme door zijn V- teken met de opgestoken vingers, het bekende overwinningsgebaar uit de j oorlogstijd. graph" hoopt Churchill op vrede door kracht. Het blad juicht zijn verklaring tegen „gewelddadige of overhaaste actie" toe. De diplomatieke medewerker van de „Daily Worker" noemt de rede daaren tegen „de wildste en onverantwoordelijk- ste aanval, die Churchill tot nog toe op de Sovjet-Unie heeft gedaan". Kroonprins Olav van Noorwegen en zijn gemalin Kroonprinses Martha zijn Don derdagmiddag per KA..M.-vliegtuig uit Oslo op Schiphol gearriveerd. Kroonprinses Martha zal Zaterdag de doop verrichten van het in Amsterdam gebouwde Noorse vlaggeschip „Oslofjord" van welk schip wij gisteren een foto plaatsten. Op Schip hol werden de vorstelijke personen begroet door Prins Bernhard. Opklaring in betrekkingen tussen Rusland en Perzië Het Perzische ministerie van buiten landse zaken deelt mede, dat de Russische ambassadeur in Perzië, Ivan Sadjiskof, met de minister van buitenlandse zaken, Iiek- matt, besprekingen heeft gevoerd over het Perzisch-Russische grensincident, dat het leven heeft gekost aan een Perzische sol daat. Door het ministerie is medegedeeld dat het hier een misverstand betrof. De Russische handelsattaché in Perzië, Denisov, heeft weer contact opgenomen met de minister van economische zaken met het oog op een hervatting van de Per zisch-Russische handelsbetrekkingen, die sedert de zomer verleden jaar onderbro ken zijn. Nog geen Sovjet-nota ontvangen in Den Haag „Zeer ongebruikelijke procedure" 's-Gravenhage, 1 April. In verband met de door radio Moskou bekend gemaakte Russische nota aan de landen van het At lantisch Pact verklaarde men vandaag in Den Haag, dat een nota van de Sovjet-Unie hier niet ontvangen is. Het bericht wekte daarom enige verbazing omdat het geheel ongebruikelijk is, de inhoud van een diplo matieke nota te publiceren voordat zij is aangeboden. De Sovjet-Unie hekelt het Atlantisch pact „Het is allen bekend dat Rusland niet voornemens is iemand aan te vallen MOSKOU, 1 April. (Reuter). Tass, het officiële Sovjet-Russische nieuwsbu reau, heeft Vrijdagmorgen vroeg een me morandum van de regering der Sovjet-Unie over het Atlantisch verdrag gepubliceerd. De tekst van het memorandum, die is toegezonden aan de regeringen van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk. België, Nederland. Luxemburg en Canada, luidt in het kort: „Op 18 Maart publiceerde het ministerie van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten de tekst van het Atlantisch ver drag, dat de regeringen van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, België, Ne derland, Luxemburg en Canada over en kele dagen voornemens zijn te onderte kenen. De verklaringen, vervat in het Atlan tisch verdrag, dat het voor de defensie bestemd is en de beginselen van de orga nisatie der UNO erkent, dienen doelein den die niets gemeen hebben met de taak van zelfverdediging der verdragpartijen of met werkelijke erkenning van de doelein den en beginselen van de organisatie der •U. N. O. Van de grote mogendheden is alleen de Sovjet-Unie uitgesloten van de deelnemers aan dit verdrag, Hetgeen alleen verklaard kan worden door het feit dat dit verdrag tegen de Sovjet-Unie is .gericht. „Om het sluiten van het Atlantisch verdrag te rechtvaardigen verwijst men naar het feit, dat de Sovjet-Unie defen- De „Willem Barendsz" op de thuisreis Met 4500 ton traan meer dan vorig jaar Op 26 Maart eindigde de walvisvangst in de Zuidpoolwateren, hetgeen voor de ..Wil lem Barendsz" van de Nederlandse Maat schappij voor de Walvisvaart te Amsterdam het afsluiten van een gunstig vangstseizoen betekende.. Dat de vangstcapaciteit door de beschikking over tien jagers in plaats van acht in het vorig seizoen inderdaad vergroot is, blijkt uit de productiecijfers. De totale productie bedroeg 105.040 vaten (17.507 ton) traan, 4.168 vaten (694 ton) spermolie en ongeveer 100 ton aan bijproducten. De cijfers over 1947-'48 geven voor traan, spermolie en bijproducten respectievelijk 13.033 ton. 1176 ton en 130 ton aan. Voor het seizoen 1948-'49 is de traanopbrengst bijna 4500 ton hoger. De Nederlandse regering heeft de traan- productie reeds aangekocht voor 1015 per „long ton" van 1016 kg tegen f 990 per „long ton" in het vorig seizoen. Kapitein K. Visser, die evenals in vorige jaren de leiding van de expeditie had, hoopt 4 April in Kaapstad te zijn. Onvoorziene omstan digheden voorbehouden kan de „Willem Barendsz" begin Mei in Nederland ver wacht worden. Generaal Clay doet genade gelden vóór recht Generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, heeft het vonnis van 20 jaar dwangarbeid wegens spïonnage tegen de 3I-jarige Tsjech Frantisek Klecka een vroegere kellner bij de Oriënt Express met 15 jaar verminderd. Klecka werd 17 Februari door een Amerikaanse militaire rechtbank te München wegens spïonnage veroordeeld. Het proces werd met gesloten deuren gevoerd en is het eer ste van vijf processen tegen een groep, die het vorig jaar werd gearresteerd en welker leden deel zouden uitmaken van een Tsjechoslo waaks spionnage-complot. Generaal Clay kijkt uit naar een opvolger. Van verschillende zijden ts m de afge- De Amerikaanse autoriteiten te ïYank- lopen weken het bericht gepubliceerd, dat Generaal Lucius Clay (links), de Ameri- fort hebben een afschrift van het proces- kaanse militaire gouverneur in Duitsland, op 30 Juni aanstaande het bevel over de Klecka, dat tot op heden als „hoogst ge- Amerikaanse strijdkrachten in Europa zal neerleggen. Als zijn opvolger worden heim" 'werd aangemerkt, vrijgegeven. Het genoemd luitenant-generaal Albert Wedemeyer, vice-stafchef voor planning en bevat de eerste aanwijzing tot dusverre dat operaties en Generaal Mark Clark (rechts), bevelhebber van het Zesde Klecka in dienst was van de NKVD, de Amerikaanse legerRussische geheime politie. De grenscorrecties Er zouden reeds landdrosten zijn aangewezen (Van onze parlementaire redacteur) Hoewel blijkens het Voorlopig Verslag de voorgenomen grenscorrecties weinig bijval vinden in de Tweede Kamer, ver wacht men toch niet dat het wetsontwerp, waarbij de Kroon gemachtigd wordt de voor de grenscorrecties noodzakelijke voor zieningen te treffen, door de volksverte genwoordiging verworpen zal worden. Naar verluidt wil de regering het wets ontwerp met in dit geval bedenkelijke spoed door de Tweede en Eerste Kamer aangenomen zien te krijgen, ópdat de correcties op 23 April hun beslag kunnen krijgen. Er zouden reeds landdrosten zijn aange wezen voor de grensstrookj es die bij Ne derland komen, namelijk de heer H. Dassen, lid der Tweede Kamer en chef van de dienst der arbeidsbemiddeling in Heerlen, «en dr. A. Blauwboer, secretaris van het openbare lichaam De Noord-Oost polder. sieve verdragen heeft met de volksdemo- cratische landen. Deze vergelijking is echter te enen male onhoudbaar. Alle verdragen met de Sovjet-Unie over vriendschap en wederzijdse bijstand met de volksdemocratische landen zijn van bilaterale aard en uitsluitend gericht tegen de mogelijke herhaling van Duitse aggres sie, van welk gevaar geen enkel vredelie vend land onkundig kan zijn. Het is volkomen onmogelijk deze ver dragen uit te leggen als in enige opzicht gericht tegen de bondgenoten van de Sovjet-Unie in de vorige oorlog. Bovendien heeft de Sovjet-Unie soort gelijke verdragen tegen een herhaling van Duitse aggressie niet alleen met de volks democratische landen, doch ook met En geland en Frankrijk. In onderscheid hiermee is het Atlantisch verdrag niet een bilateraal, doch een mul tilateraal verdrag, dat een afgesloten groe pering van staten schept en. hetgeen bij zonder belangrijk is, de mogelijkheid van een herhaling van Duitse aggressie volko men negeert". Het verdrag heeft dienten gevolge niet tot doel het voorkomen van een nieuwe Duitse aggressie. De uitgebreide militaire maatregelen, die de Verenigde Staten in de huidige om standigheden var. vredestijd nemen in sa menwerking met Engeland en Frankrijk, waaronder de uitbreiding van alle soorten gewapende machten, het opstellen van een plan voor de toepassing van het atoom wapen, de voorraadvorming van atoom bommen, die zuiver een aanvallend wapen zijn, het vormen van een net van lucht en vlootbases, etcetera, dragen geenszins een defensief karakter. Het handhaven te Washington van de gecombineerde Engels- Amerikaanse staf, die tijdens öe tweede wereldoorlog ingesteld werd, de jongste vorming van de militaire staf van de zoge naamde Westelijke Unie te Fontainebleau, evenzeer als het voornemen onmiddellijk tot oprichting over te gaan van de in het Atlantisch verdrag beoogde verdedigings commissie, wijzen geenszins op de vrede lievende of defensieve doeleinden van de deelnemers aan het verdrag, doch dragen, bij tot het verhogen van ongerustheid en angst en tot het wekken van oorlogs- hysterie, waar alle soorten aanhitsers tot een nieuwe oorlog zo'n belang bij hebben". „Wereldheerschappij leidt tot ineenstorting". „Het Atlantisch verdrag wil de landen angst aanjagen, die niet besluiten te gehoorzamen aan het bevel van de Engels-Amerikaanse groep van mo gendheden, die aanspraak maakt op wereldheerschappij, hoewel de onhoud baarheid van dergelijke aanspraken opnieuw werd bevestigd door de tweede wereldoorlog, die uitliep op de ineenstorting van het fascistisch Duits land, dat ook aanspraak had gemaakt op wereldheerschappij. Tegelijkertijd kan men slechts de onge grondheid der anti-Sovjet-Russische drijf veren van het Atlantisch verdrag inzien, in zoverre als het aan allen bekend is, dat de Sovjet-Unie niet voornemens is iemand aan te vallen". Conclusies Op grond van het bovenstaande komt de Sovjet-regering tot de volgende conclu sies aldus besluit het memorandum. 1. Het Atlantisch verdrag heeft niets te maken met de doeleinden van zelfver dediging der partijen, die door niemand bedreigd worden, die niemand voornemens is aan te vallen. 2. Het Atlantisch verdrag draagt niet alleen niet bij tot het verstevigen van vrede en internationale veiligheid, hetgeen 'de taak is van alle leden van de organisatie der UNO, doch is direct in strijd met de beginselen en doeleinden van het handvest der UNO en leidt tot ondermijning dezer organisatie. 3. Het Atlantisch verdrag is in strijd met het in 1942 door Engeland en de Sov jet-Unie getekende verdrag, waarbij beide staten zich verplichtten, samen te werken in het handhaven van vrede en internatio nale veiligheid en niet verdragen te sluiten of deel te nemen aan coalities, die tegen de andere ondertekenende partij zijn ge richt. 4 Het Atlantisch verdrag is in strijd met het in 1944 door Frankrijk en de Sov jet-Unie getekende verdrag. 5. „Het Atlantisch verdrag is in strijd met de tussen de Sovjet-Unie, de Verenig de Staten en Engeland gesloten overeen komsten op de conferenties te Yalta en Potsdam en op andere conferenties van de vertegenwoordigers dezer mogendheden, gehouden zowel tijdens als na de tweede wereldoorlog, waarbij de Verenigde Staten en Engeland evenals de Sovjet-Unie de verplichting op zich namen samen te wer ken bij het versterken van algemene vrede en internationale veiligheid en bij te dra gen tot het versterken van de organisatie der UNO." Het woord is aan Galsworthy: Arbeid heeft geen waarde, tenzij men er in gelooft. Minister Stikker bij minister Acheson Indonesische ter sprake kwestie Mr. D. U. Stikker, de Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken, en zijn Ame rikaanse ambtsgenoot Dean Acheson heb ben Donderdag tijdens een onderhoud, dat twee uur duurde, van mening gewisseld over doelmatige en snelle methodes om tot een regeling in Indonesië te komen en eveneens het Atlantisch verdrag en alge mene West-Europese kwesties besproken. Volgens een na de bespreking uitgegeven gemeenschappelijk communiqué heeft Acheson doen uitkomen dat de Amerikaan se regering van harte hoopt, dat de instruc ties van de Veiligheidsraad van 23 Maart, zo spoedig mogelijk zullen worden uitge voerd. De minister gaf uitdrukking aan zijn volledig vertrouwen, dat beide partijen snel en te goeder trouw de voorbereidende onderhandelingen zullen openen waar de Veiligheidsraad om verzocht heeft. Mr. Stikker wees er op, dat de voorstellen van de Veiligheidsraad door de Nederlandse regering aanvaard zijn. uitte dezelfde wens als Acheson en gaf nader aan, langs welke wegen naar zijn mening op de meest doel matige en vlugge wijze vooruitgang ge boekt zou kunnen worden (in de instructies van 23 Maart verzoekt de Veiligheidsraad om een voorlopige conferentie tussen Ne derland en de republikeinse leiders ten einde de Indonesische regering te herstel len vóór de Rondetafelconferentie in Den Haag). Indonesische kwestie voor UNO-assemblée? Verzoek van India en Australië De secretaris-generaal der UNO, Trygve Liè. ontving heden twee brieven, gedateerd 31 Maart, waarin Australië en India een verzoek indienden om de Indonesische kwestie als aanvullend agendapunt op te nemen bij de door de Algemene Vergade ring der UNO in het tweede gedeelte van haar derde zitting te behandelen onder werpen. De Australische gedelegeerde J. D. L. Hood verklaarde dat dit verzoek is inge diend gezien het in gebreke blijven door Nederland om te voldoen aan de resoluties van dg. Veiligheidsraad. Dal dit verzoek wordt gedaan aan de Assemblee betekent niet, dat de indieners critiek willen uitoefe nen op de Veiligheidsraad. Hun bedoeling is alleen de vrienden van de republiek in de gelegenheid te stellen in de Assemblee hun zienswijze kenbaar te maken. In de Amerikaanse pers te New York wordt deze stap gekenschetst als het resul taat van besprekingen lussen de landen van de New Delhi-conferentie. Hoewel, naar werd vernomen, enige dier landen zich niet met deze stap van India en Australië heb ben willen inlaten. Dat Australië tot de initiatiefnemers behoort, wordt hier van te meer betekenis geacht, omdat dr. Evatt voorzitter is van de Assemblée en een grote invloed heeft in de zaken van de UNO. Palar, de republikeinse vertegenwoordi ger. verklaarde dat deze stap hem welkom is. Een woordvoerder van de delegatie der Verenigde Staten zeide er door te zijn ver rast. Volgens een der bepalingen van het Handvest zal de Assemblée zich onthouden van enigerlei aanbeveling met betrekking tot een geschil of een bepaalde toestand „zolang de Veiligheidsraad met betrekking tot dat geschil of die toestand de hem opge dragen functie uitoefent", tenzij de Veilig heidsraad „daartoe het verzoek doet". Of schoon in het huidige stadium de Indonesi sche kwestie nog voorkomt op de agenda van de Veiligheidsraad, sluit artikel 12 van het Handvest, volgens een van gezagheb bende zijde uit de UNO gegeven interpre tatie. een debat (in tegenstelling tot het doen van aanbevelingen) over een bepaalde aangelegenheid door de Assemblée niet uit, ook al maakt zij nog een onderwerp van behandeling door de Veiligheidsraad uit. Duitse ontmanteling wordt beperkt Officieus is bekend geworden, dat de Britse, Franse en Amerikaanse regeringen zich hebben verplicht het ontmantelen van Duitse fabrieken te beperken. Dit besluit werd genomen tijdens recente onderhan delingen te Londen. Reuter's diplomatieke medewerker schrijft dat de Britse, Franse en Amerikaanse ver tegenwoordigers er aanvankelijk niet in slaagden overeenstemming te bereiken over hetgeen er omtrent de bereikte resultaten der besprekingen zal worden gepubliceerd. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de Franse regering voorne mens was geweest onmiddellijk enkele bij zonderheden van de bereikte overeenkomst te publiceren. De Britse en Amerikaanse regeringen wilden echter slechts een kort communiqué uitgeven, waarin mededeling zou worden gedaan van de bereikte overeenstemming, doch waarin geen nadere bijzonderheden zouden worden gepubliceerd. Dit is dan ook geschied. IETS MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond. (Opge maakt te 10 uur) Droog weer met enkele overdrijvende wolkenbanken en plaatselijk ochtend mist. Matige en later vrij krachtige wind tussen Oost en Zuidoost. Van nacht op verschillended plaatsen lichte nachtvorst. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. 2 April: Zon op 6.14 uur, onder 19.14 uur Maan op 7.21 uur, onder 0.00 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1