Heemsteedse begroting goedgekeurd Vredesmonument in Bioemendaal - bBBZ mm Burgemeester van Bioemendaal opent het nieuwe wandelpark Het huis aan de baai vrijdag 1 april 1949 HAARLEMS DAGBLAD In de Donderdagmiddag voortgezette vergadering van de gemeenteraad van Heemstede, die bijeen gekomen was voor de behandeling van de gemeente-begro ting 1949 was eerst het woord aan wethou der mr. Bakhuizen van den Brink (V.V.D.). Deze dankte voor de woorden van waardering tot het gemeentebestuur en het personeel gericht. B. en W. onder schrijven de mening van de leden, die over de opzet van de begroting hebben ge sproken. Er is inderdaad een onzêkerheid over de financiële bijdragen. Het is im mers niet bekend hoe de situatie zich ont wikkelt. Het college zal met. de omstandig heden rekening houden en de financiën zo zuinig mogelijk beheren. Het is ook niet bekend welke vergoeding voor oor logsschade uitgekeerd zal worden. Het plan is een efficiency-onderzoek naar de bedrijven in te stellen. Gevraagd is op en kele posten, zoals de politie en openbare werken, te bezuinigen. Alleen die gelden, welke nodig zijn, zullen besteed worden. Aan de heer Brongersma deelde, spreker mee, dat er een lijst van openbare werken bestaat. Over de bouw-spaarkassen hebben B. en W. wel eens gesproken en zij zullen daaraan ook in de toekomst aandacht be steden. De sportuitwisseling zal met an dere landen uitgebreid worden, als de mo gelijkheid bestaat. Gaarne zouden B. en W. ook zien, dat bezoeken aan andere centra van Engeland gebracht kunnen worden. Er is weliswaar een nadelig slot op de begroting van de Heemsteedse Sportpar ken, doch vergeten mag niet, dat er veel goed werk verricht wordt. De heer Zeg waard deelde spreker mee dat het punt van medezeggenschap aan de „voet" voor het gemeentepersoneel de aandacht heeft. Wethouder Van Lent (K.V.P.) zeide dat het vraagstuk van sociale zorg met vertegenwoordigers van verenigingen be sproken is. Het was niet nodig maatregelen- te treffen. B. en W. blijven diligent. De post „plantsoenen" moet verhoogd worden door de aankoop van „Meer en Berg" en de Vrijheidsdreef moet verbeterd worden omdat er vele jaren niets aan gedaan is. De huisvesting van ouden van dagen is een moeilijk probleem, echter ook dat van de huisvesting van jonge mensen, die wil len trouwen. Mogelijk kunnen in de toe komst kleine woningen voor ouden van dagen gebouwd worden. Voor verbetering van de riolering moet een grote machine aangekocht worden, waarvoor een aanzienlijk bedrag nodig is. De noodzakelijkheid zag spreker in. Aan de wensen van mevrouw Van Nispen-Van Wely, wat betreft het vormen van centra, zal in het binnenkort uit te brengen uit breidingsplan worden voldaan. Wethouder Dissel koen (Arbeid) deelde mee, dat B. en W. voorstanders zijn van gelijkstelling van openbaar en bijzon der middelbaai- onderwijs. Rekening moet worden gehouden met rijksregelingen. Binnenkort komen er nieuwe bepalingen. Zijn die bekend, dan zal het punt aan de orde worden gesteld. De suggestie een boekje voor de schooljeugd over het ver leden en heden uit te geven heeft de aan dacht van het college. De heer S. H. Boot, hoofd van de Crayenesterschool, is met het schrijven ervan bezig. Hij heeft zich belangeloos hiervoor beschikbaar gesteld. In de loop van het jaar kan het boekje ge reed komen. Bij het zoeken naar huisves ting voor de jeugdbeweging zullen B. en W. medewerking blijven verlenen. Het zal niet meer. mogelijk zijn in „Méér en Berg" te kamperen. B. en W. zullen een beroep doen op een eigenaar van een landgoed om het kamperen mogelijk te maken. Naar GROOIE HOUTSTRAAT 108 TEUJOfó HAARLcM NIEUWE PLATEN!! Victor Sylvester speelt de nieuwste Foxtrots - Eng. Walsen Samba - Rumba o.a. Near You. Golden Earrings. Heartbreaker. La Vie en Rose. It. always rairns on Sunday. Harry James Trumpet Blues You made me love you. I cried for you. This is always. And then it's heaven. Xavier Cugat Tico Tica - Samba Take it away. Joe Daniels Star Dust. Broken Hearted Blues. Felix Mendelsohn his Hawaiiaris Samoan Farewell Song. Hawaiian Sang Me to Sleep. Reginald Dixon Cin. Orgel Cin. Orgel Melody Moments no. 2 3 Tango Medley. Dinah Shore I'm Yours Little White Lies. Charles Trenet La Mer. Coeur de Palmiers. Le Dernier Troubadour Ediih Piaf La Vie en Rose. Les Trois Cloches (Adv.) Diefstal van koper berecht Voor de Haarlemse rechtbank stond gister morgen de zestigjarige arbeider C. J. J. te recht wegens diefstal van koper. J. zou in de kopergieterij waar hij werkte, sinds de bevrijding ongeveer 135 kilo koper gestolen en dit aan een opkoper verkocht hebben. Voorts zou hij voor een mede-arbeider die zich ongeveer 200 kilo blokmétaal had toe geëigend, als tussenpersoon bij de verkoop daarvan hebben gefungeerd. De Officier van Justitie eiste wegens de vrij grote omvang van de diefstal, die door verdachte eerlijk werd bekend, vijf maan-, den gevangenisstraf De raadsman, mr. Simons, vroeg de recht bank rekening te houden met verdachtes hoge leeftijd en verzocht de rechtbank een reclasseringsrapport in te laten winnen. Tegen de mede-arbeider S. Z., die het blokmelaal had gestolen en dat eveneens volmondig toegaf, vroeg de officier twee maanden gevangenisstraf. Hij voegde er aan toe. dal waar deze verdachte nog een blanco-strafregister heeft, hij ei geen be zwaar tegen zou hebben wanneer de recht bank een reclasseringsrapport laat inwin nen. Uitspraak in deze zaken volgt over vcertien dagen. de stichting van centrale washuizen zal een onderzoek worden ingesteld. De voorzitter, burgemeester jhr. J. P. W. van D o p r n, zeide dat het bevor deren van de burgerzin in studie is. Het vraagstuk is niet gemakkelijk. Het politie corps is volgens spreker niet te groot. Vroeger bestond het personeel uit 52 man en thans uit 40. Prijzenverordening gas, duinwater, electriciteit Naar aanleiding van een voorstel van B. en W„ om de prijzen, van gas, duinwa ter en electriciteit te wijzigen, merkte de heer Be el en (K.V.P.) op, dat de prijzen voor grote industrieën in Heemstede hoger zijn dan die voor de industrieën in Haar lem. Wethouder Disselkoen betoogde daarentegen, dat Heemstede minder vraagt voor stroom, gas en water dan Haarlem, zowel voor grote industrieën, voor kleine industrieën en voor winkelstand als voor huishoudelijk gebruik, ondanks het feit, dat de stroom in Haarlem wordt opgewekt en dat daar gas gefabriceerd wordt. Het voorstel werd goedgekeurd. Nadat de begrotingen van de bedrijven waren vastgesteld, volgde de behandeling van de begroting voor de gewone dienst. Groenendaal en Meer en Berg Bij de post onderhoud van Groenendaal en Meer en Berg werden vragen gesteld over het rpaken van een zandbak, over het karakter van het bos en de kosten voor aankoop van dieren.. Wethouder Van Lent zei, dat het ge meentebestuur afgaat op adviezen van des kundigen, die zich een voorstelling kun nen maken hoe het bos er in de toekomst zal uitzien als gedeelten van het bos uit- gedund worden. Plannen zijn er ook een zandbak bij de speeltuin te plaatsen. In Meer en Berg zal een eizenbos ontstaan, j Aankoop van dieren is noodzakelijk, doch de prijzen zijn hoog. De heer De Ronde (Comm.) was van mening, dat de bijdrage aan de vereniging" „Koninginnedag" te hoog is, waarna wet- hotel je schelp" ZANDVOORT Zaterdags en Zondags Soirée Dansante Zondags van 4—6 uur MATINéE Orkest LORENZO houder Disselkoen antwoordde, dat de vereniging het vorig jaar een programma samengesteld heeft, dat cultureel verant woord was. Dit jaar wordt weer een pro gramma verwacht, dat de bewoners in. de gemeente houdt. De heer De Ronde stemde tegen de post. Voorts gaf de heer De Ronde in over weging de sportuitwisseling uit te breiden, bijvoorbeeld met Tsjechoslowakije en Po len. Bij de post „bijdrage van f 5435 aan het gasbedrijf wegens rente en aflossing voor afschrijving op niet in bouwexploitatie te brengen terreinen van de ruïne „Het Oude Slot", merkte de heer De Ronde op, dat met de opgraving weinig bereikt is. Als spreker de opgegraven potten en pannen thuis gestuurd kreeg, zou hij ze in de vuil nisbak stoppen. Waar men in de gemeente graaft, zal men potten vinden, zeide hij. Wethouder Disselkoen antwoordde dat het de bedoeling is een wandelpark bij het Oude Slot te maken. Daarvoor is het bedrag bestemd. Mr. Zeelenberg V.V.D.) had be zwaren tegen het verlenen van een bijdra ge van 30.000 voor kosten van ziekenver pleging. Binnenkort zijn hierover in het gewijzigde ziekenfondsbesluit bepalingen te verwachten. Wethouder Dissel koen was bereid het vraagstuk opnieuw aan de orde te stel len, als de wijzigingen bekend zijn. De post werd daai-na goedgekeurd. De begroting van de gewone dienst, wel ke sluit met een bedrag van f 1.447.995 en die van de kapitaaldienst, welke sluit met een bedrag van f 2.343.403 werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. "Vj -CJ ttv:** Tm Het nieuwe Bloemendaalse wandelpark is gistermiddag door de burgemeester van Bioemendaaljhr. mr. C. J.'A. den Tex geopend. De burgemeester maakt met de. genodigden een rondgang over het terrein. In de zomermaanden zal in het Wild hoefplantsoen bij de Nederlands Hervorm de Kerk van Bioemendaal een monument geplaatst worden ter nagedachtenis van de Bloemendalers, die in de oorlog overleden zijn. De ontwerper, de heer K. J. Aanstoot te Overveen, deelde ons mee dat de opgave voor het vredesmonument luidde: een ge denkteken tot stand te brengen, dat de „bevrijding" moest uitdrukken en tevens een dodenherdenking van gevallen inwo ners van de gemeente Bioemendaal. De plaats op het Wildhoefplantsoen is door de aanwezigheid van de kerk en het kerkhof bij uitstek geschikt voor de dodenherden king, zomede door de rustige en voorname sfeer van deze omgeving. Terwijl het beeld „bevrijding" uitdrukt in beheerste vorm, is het schild, waarop de dodenherdenking zal plaats hebben, een open omlijsting gegeven ter verkrijging van contact met het kerkhof en de kerk, zodat deze sfeer de toeschouwer tot na denken zal stemmen. Door de aanwezigheid van het kerkhof en de kerk en door de eis van de doden herdenking is de plaats van het monument gebonden en betekenisvol geworden, dus op een hoger plan geplaatst. Staat men voor het schild, met het kerk hof en de kerk (de Godsgedachte) op de achtergrond, dan herdenkt men de doden. Hierna wendt men het gelaat af en neemt men een beeld waar. Het beeld, een'vrou wenfiguur, drukt de bevrijding uit en zal een gelouterde vreugde moeten uitbeelden. Dit is door de beeldhouwster mevrouw C. Limpers-Van Rood uitstekend uitgedrukt in een beheerste en ingetogen stand van het lichaam en door de gelaatsuitdrukking. Op het voetstuk van het beeld komt al leen het jaartal van de bevrijding „1945"; op het schild wordt vermeld: „Ter herin nering aan de ingezetenen van de gemeen te Bioemendaal, tengevolge van de tweede wereldoorlog van 1939 tot 1945 omgeko men". De muur waarin het schild wordt opgenomen wordt van handvormsteen op getrokken; het beeld met voetstuk en het schild worden uitgevoerd in Portlandkalk steen. MEPPEL KRIJGT EEN CARILLON EN CENTRALE STADSVERWARMING Het carillon in de „gemeentetoren" te Meppel zal op 13 April aanstaande, de dag waarop Meppel vier jaar geleden werd bevrijd, worden ingewijd en door het co mité „Gedenkteken Meppel 19401945" aan de gemeente worden overgedragen. Op de marktdagen Donderdag zal het carillon een uur bespeeld worden. Het is ook voorzien van een inrichting voor auto matische bespeling. Verder besloot de raad gelden te ver- schaffen voor de uitvoering van een cen trale stadsverwarming. De directeur van de gasfabriek, de heer Gerssen, heeft een plan ontworpen om in navolging van de gemeente Utrecht een stadsgedeelte cen traal te verwarmen van de gasfabriek uit. Voorlopig betreft het enkele gemeente gebouwen. Indien deze proef slaagt zal later een begin gemaakt worden met de aansluiting van de talrijke particulieren, die nu reeds een aanvraag indienden. Gistermiddag heeft de burgemeester van Bioemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex in het bijzijn van een klein aantal geno digden het prachtige wandelpark in de duinen achter het Openluchttheater ge opend. Hij deed dat met een korte rede, waarin hij memoreerde dat vijftig jaar ge leden de Bloemendaalse jongens vlak achter het Raadhuis zo de vrije duinen binnenstapten om te wandelen, te spijbelen en vooral om er te vechten met Haarlem mers die daartoe altoos genegen bleken. Nu wordt een stuk duin met complete outillage van hekjes, verharde wandel paden en prullebakken plechtiglijk door het gemeentebestuur geopend en dat con trast achtte hij tekenend voor het probleem van de overbevolking waar onze streek aan is gaan lijden. De enkeling die rust en vrede wil zoe ken in de natuur, zei de burgemeester, komt daar althans in onze naaste omgeving niet meqr aan toe, omdat de eenzaamheid hier met de beste wil van de wereld niet meer te scheppen is. Dit park is er dan ook voor de duizenden mensen die wonen aan de voet van deze duinen. Het is in zekere zin een experiment, want als er teveel kapot gemaakt wordt, zal het onherroepe lijk gesloten moeten worden. Het park is zeer kwetsbaar want de aanplant is nog jong. Weliswaar heeft men de konijnen kunnen uitroeien, maar de natuurvijand op twee benen is er nog steeds en men zal een beroep op hem moeten doen, om dit park le sparen. De kassa van,het openlucht theater fungeert bovendien als zeef, want baldadige lieden zullen er waarschijnlijk' geen geld voor over hebben om hun van dalistische lusten bot te vieren. Wanneer de natuur hier echter met rust gelaten zal worden, zo zei de burgemeester, dan zal zich in de loop der jaren een park kunnen ontwikkelen, dat, zowel door zijn eigen schoonheid als door de onvergelijke- Journalist verongelukt bij motorongeluk Donderdagavond is een redacteur van de Niéuwe Schager Courant, de 26-jarige heer R. Wijnja, als gevolg van een ongeluk met zijn motorrijwiel om het leven gekomen. Enkele dagen geleden had de heer Wijn- ja een motorrijwiel gekocht, dat hij gister avond wilde demonstreren aan een vriend. In de Marktstraat te Schagen is hij tegen een vrachtauto gebotst. Hij was op slag dood. Zijn vriend, die als duopassagier meereed, kreeg geen letsel. De heer Wijnja was gehuwd en had een baby van drie weken. School voor invaliden in Den Haag gaat revalidatiecursussen qeven De Algemene Nederlandse Bond voor Invaliden maakt bekend, dat over enkele weken een loopcursus voor invaliden ge houden zal worden, voorlopig echter alleen voor hen die een been missen. Men hoopt met deze cursus een begin te maken met een algemeen revalidatie-program. Leden en niet-leden van de bond kunnen inschrij ven voor deze onder deskundige leiding en medisch toezicht staande cursus, die twee maal per week zal worden gehouden en ongeveer drie weken zal duren. Men heeft voor deze oefeningen in de Atjeh- straat in Den Haag een geschikte zaal ge vonden. Het bestuur van de bond heeft aan het gemeentebestuur van Den Haag om subsidie gevraagd, ter ondersteuning van zijn revalidatiewerk. Men hoopt op den duur ook mensen, die verlammingen heb ben of op andere wijze invalide zijn, te kunnerv helpen. Iijke vergezichten die het biedt, een prach tig recreatie-oord zal kunnen worden voor de- duizenden, die, nadat zij de hele week hard gewerkt hebben tussen de stenen en de rook van de grote stad, hier op Zondag althans wat rust en verpozing kunnen vinden. Na de rede van de burgemeester maak ten de genodigden een rondgang over het terrein en zij konden zich met reden ver heugen over deze nieuwe aanwinst van Kennemerland, dat in dit complex van openlucht-theater (waar de tulpen op uit komen staan) met wandelpark een waarde vol bezit heeft gekregen. Plaatsing van gedemobiliseerd leidinggevend personeel De minister van Sociale Zaken heeft on langs ingesteld de commissie voor de plaat sing van gedemobiliseerd leidinggevend personeel waarvan het bureau is gevestigd aan de Koninginnegracht 47 te 's Graven- hage. Deze commissie staat onder voorzit terschap van dr. ir. A. H. W. Hacke, als vertegenwoordiger van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond. Op dit bureau worden de werkzoekende gedemobiliseerden, die ten minste een middelbare opleiding hebben genoten of reeds een leidende positie in de burgermaatschappij hebben bekleed, inge schreven, waarna getracht wordt voor hen een passende betrekking in het particuliere bedrijfsleven of in overheids- of semi- overheidsdienst te vinden. Het plaatsingsbureau zoekt contact met de werkgevers met het doel te vernemen, welke vacatures zij hebben. Het bureau gaat dan na welke ingeschrevenen kunnen worden voorgedragen. De werkgevers die nen te bedenken, dat de tijd, door de ge- demobiliseerden in militaire dienst door gebracht, niet als verloren tijd moet worden beschouwd. Velen van hen hebben zeer verantwoordelijke functies in moeilijke omstandigheden vervuld. Zij zijn gewend zelfstandig op te treden en verantwoorde lijkheid te dragen. Het bureau beschikt over uitvoerige gegevens omtrent de inge schrevenen en staat te allen tijde de werk gevers ten dienste om uitvoerige inlich tingen over hen te geven. Litteratuurprijzen van Amsterdam Voor 1949 stelt de gemeente Amsterdam vijf prijzen voor litteratuur beschikbaar, namelijk: a. een van 2000 voor tussen 5 Mei 1945 en 1 Januari 1949 voor de eerste keer ge publiceerd oorspronkelijk verhalend proza; b. een van 1000 voor een novelle; c. een van f 125 voor een nog niet ge publiceerd gedicht; d. een van 125 voor een in 1948 gepu bliceerd gedicht; e. een van 750 voor een nog niet ge publiceerde bundel gedichten. Voorts stelt de gemeente wederom ter beschikking de prijs voor een essay, welke in 1948 niet is toegekend, ten bedrage van 1000. De beoordelingscommissies zijn als volgt samengesteld: Voor a uit: Emmy van Lokhorst, Adriaan van der Veen en David de Jong; voor b uit: Henriëtte van Eyk, dr. J. van Heugten S. J. en C. J. Kelk; voor c, d en uit: J. C. Bloem, H. W. J. M. Keuls en A. L. Sote- mann; voor de essayprijs 1948 uit: prof. dr. S. Dresden, mr. M. Nijhoff en H. A. Gom- perts. De Maandagmarkt Wegens het toenemend verkeer op de hoek van de Gedempte Oude Gracht en Raaks en dé gevaren hieraan verbonden, wordt een gedeelte van de bloemen-, plan ten- en bomenmarkt op Maandag naar het terrein van de Botermarkt verplaatst. FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 4 Daar zeg je iets. En ik kan je ver tellen, dat ik hetzelfde heb gedacht. Zoals alle goede indeeën, berust het op eenvou dige conclusies. Is het niet simpel? Er ligt een oude brief, die vergeeld is van het lange liggen, ergens in een la. De huisbe diende is opgedragen juist naar zulke din gen uit te kijken. De eigenaar van een dergelijke brief merkt waai-schijnlijk niet, dat hij deze kwijt is, voordat hem de eerste chantage-brief bereikt. Brannigan en ik keken elkaar zwijgend aan. Ilc begrijp, in welke richting je ver moedens gaan, zei ik tenslotte. Maar ilc zie niet, wat je kunt ondernemen, behalve dat je misschien een man in Simpkins' bureau neer kunt zetten om te zien, of die iets kan ontdekken. Dat hebben we al geprobeerd, zei Brannigan somber. We hebben het voor elkaar gekregen, dat één van onze mensen aangenomen werd als nachtwaker. Hij is er een maand geweest. Toen ontsloegen ze hem met het excuus, dat één van hun eigen mensen uit dienst terugkwam. We konden daar natuurlijk niets aan doen. En nu kom je dus niet veel verder, concludeerde ik. Precies, gaf Brannigan eerlijk toe. Dit was geen geluid, dat ik van de Bran nigan, die ik in Frankrijk gekend had, gewend was. Toentertijd had hij een op lossing weten te vinden voor iedere moei lijkheid! Maar je bent toch zeker niet hierheen gekomen, om me te vertellen, dat je op dood spoor bent? vroeg ik. Brannigan besefte klaarblijkelijk het logische van mijn vraag, want hij schudde zijn hoofd ontkennend. Nee, natuurlijk ben ik daarvoor niet hier gekomen. Bob, antwoordde hij. Weet je hoe ik reageer, wanneer mijn verstand me zegt, dat ik de oplossing van een be paald vraagstuk niet kan vinden? Nee. Dan ga ik op mijn gevoel werken. En mijn gevoel zegt me, dat we het pro bleem van een geheel andere kant moeten gaan benaderen. Maar ik begrijp nog steeds niet, wat ik daarmee te maken heb, zei ik hulpeloos, ik sympathiseer met je en zie in, hoe je in moeilijkheden zit, maar ik neem aan, dat ik toch niets te maken heb met de nieuwe lijn, die je wilt gaan volgen? Wis en waarachtig heb je daarmee te maken, zei Brannigan met nadruk. Ik zou graag zien, dat je alles, waarmee je je momenteel eventueel bezig houdt, in de steek laat om mij te helpen die chanteurs op te sporen. HOOFDSTUK II. Stomverbaasd staarde ik Brannigan aan. Spreek je in ernst? vroeg ik. Ik kan niet ernstiger zijn dan ik ben. antwoordde hij. Maar het is toch de dwaas, protes teerde ik. Ik ben helemaal geen politieman. Wat zullen je bazen bij de Yard zeggen, als een gewoon mannetje als ik in een dergelijke affaire betrokken wordt. Ilc wil juist jouw hulp hebben, omdat je niet tot de politie behoort, zei Branni gan. Ilc weet, wat je waard bent uit de dagen, toen we samen in Frankrijk waren. Deze bende, die we zoeken, is slim genoeg om de meeste politiemannen en detectives te kennen. Kijk eens goed in de spiegel en zeg me dan of je vindt dat jij er uitziet als een vermonde politieman. Ik bekeek mezelf aandachtig in de spie gel. Wat ilc zag was een gewoon alledaags gezicht met grijze ogen en een klein snor retje. Het bruine haar op mijn hoofd begon grijs te worden, maar toch zag ilc er niet ouder uit dan een man van achter de der tig. Ik zou door kunnen gaan voor een advocaat of een architect (welk beroep ik vóór de oorlog uitoefende) of iets derge lijks, maar voor een politieman, neen, daar zou niemand me voor houden. Ik geloof niet, dat iemand in mij een vermomde politiespeurder zou kunnen ver moeden, gaf ik toe. Maar hée kom je op het idee, dat mijn bescheiden gaven van enig nut in deze kwestie kunnen zijn? Brannigan maakte een gebaar met zijn grote handen. Laat dat maar aan mijn oordeel over, Arlen. Je herinnert je vast en zeker nog wel de eerste keer, dat we elkaar ont moetten en alles wat daarop volgde. Ik herinnerde me inderdaad nog heel goed die eerste keer, dat ik Brannigan tegen het lijf liep. Het was niet lang na D-day. Hij was gekleed als een Franse boerenman bij had een ongewoon talent voor het spreken van vreemde talen en ondanks zijn geweldige grootte en zijn ietwat strijdlustig uiterlijk, twijfelde ik er geen ogenblik aan, dat hij degeen was, die hij voorgaf te zijn, toen hij in mijn bureau voor me stond, zijn pet verlegen in zijn handen ronddraaiend. Mijn mannen had den hem binnengebracht, omdat ze hem uit een door de Duitsers bezet terrein had den zien komen. Hij behoorde voor een Geheime-Dienst-officier gebracht te wor den, maar aangezien men mijn Frans beter vond, droeg men mij op hem onder handen te nemen. Ik was juist begonnen de man te onder vragen, toen hij mij in het Engels toefluis terde: Kan ik u even alleen spreken? Enigszins tegen mijn zin stuurde ik de schrijver en de man, die hem binnenge bracht had, uit het vertrek, doch ik gaf hun opdracht buiten de deur te blijven- wachten, aangezien ik de kracht van de arrestant met enig wantrouwen schatte. Achteruit zijn schoen haalde de man een brief te voorschijn, waarmee hij aantoonde, dat hij een Geheime-Dienst-officier was, afgestaan door Scotland Yard. Ik gaf een en ander door aan de Brigade-comman dant., en ontving binnen het uur bevestiging van deze gegevens. Daarna zag ik Brannigan dikwijls. Hij trok door het land met eigen opdrachten, maar zo nu en dan, wanneer hij militaire hulp nodig had, vroeg hij naar mij. Ik was in staat hem te assisteren bij het grijpen van een plaatselijke grootheid, die met de vijand samenwerkte, terwijl bjj zich uitgaf voor iemand, die de Maquis steunde. (Wordt .vervolgd). Naar Bandoeng De bergen In Als de Dakota eindelijk boven de laatste bergen is uitgeklommen, ligt daar in een soort kom temidden van hoge, grillige berg ruggen een van de mooiste steden van de hele archipel: Bandoeng. Een sterke tegen stelling niet Batavia. In grote delen van de stad zou men zich in Europa wanen. Langs de brede, schone straten (oh, Batavia) staan grote huizen met twee of soms wel drie verdiepingen. Het klimaat, hier zo hoog in de bergen, maakt het trappenlopen niet tot zo'n warme bezigheid als op de weinige trappen in Batavia. Er zijn natuurlijk ook in deze stad de specifiek Indonesische buurten, de kampongs en markten. Maar op de Braga denkt men in een Haagse winkel straat te lopen en de villawijken wekken herinneringen op aan Wassenaar. Het klimaat draagt daar echter in niet geringe mate toe bij. Het is nooit overdadig warm in Bandoeng en 's nachts is het soms hinderlijk fris. Militairen in Bandoeng kla gen, dat zij „niets van Indië zien". Zij voe len zich thuis, in Europa, in deze stad. In een stille buurt ver buiten het centrum staat een hoog, wit gebouw: hier zetelt het parlement van Pasoendan. Vari daar af slingert zich een weg de hoogte in; grillig kronkelend langs ravijnen, zo griezelig als alleen Karl May ze mij vroeger voor kon spiegelen, en rotsen, als die waar in de grijze (mythologische) oudheid zondaren met zware kettingen aan werden vast geklonken, Eerst voert de weg ook nog langs een enkele ver afgelegen villa, later pas seren wij alleen nu en dan een stille, onder de zon blakerende kampong. In de hitte van de middag begint de motor duidelijk naar een kleine rust te verlangen. Honderd meter voor dé top geeft hij het op. Wij laten hem staan om op zijn verhaal te komen en lopen het laatste eindje. Dat loont de moeite. Het uitzicht is overweldigend: in het landschap, dat zich oneindig ver uit strekt, strijden talloze kleurschakeringen om de boventoon; maar geen ervan wint. De sawahs liggen als in een blokkendoos, waar de kinderhand nog geen wanorde in heeft gebracht. In de diepte van de vallei onder ons slaat de zon zware schaduwen in het ravijn, dat de kali zich tot weg heeft gekozen. In de verte, achter de vallei, waar in de mensen volgens het oerinstinct de vruchtbaarheid hebben gezocht, loopt de lijn van het landschap weer omhoog, steeds hoger tot de toppen van de bergrug, die ook daar verheft. De hemel daarboven is heel licht blauw. Later, als wij terugrijden, zakt de zon in een vuurrode bal achter de bergen weg. De rode bal verloopt geleidelijk in zachtere kleuren, die zich dan één maken met de nog steeds lichtblauw gekleurde hemel. Als wij weer thuis zijn, is het donker. De sche mering duurt hier niet lang. Maar helemaal donker wordt het niet, want er staan ontel bare sterren, elk zo helder, dat het lijkt of we er hier dichter bij zijn dan in Europa. Later zitten wij op het terras; het gesprek wordt haast onmogelijk gemaakt door het rumoer, dat enkele millioenen krekels en kikkers maken. Gevoelloze dieren, die kre- kefs en die kikkers. E. P, LIGSTÖELLOPERS Zware kwaliteit' Congres der Lage Landen Bevordering van culturele- en vriendschapsbanden De rector magnificus van de Amster damse universiteit, prof. dr. H. R. Hoetink, heeft Donderdag in de aula van het uni versiteitsgebouw het Congres der Lage Landen, georganiseerd door de Nederlandse Studentenraad, geopend. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J Th. Rutten, woonde de ope ning bij. Het Amsterdamse congres is door de Nederlandse studenten belegd om voort bouwend op de eerste ontmoeting tussen Vlaamse en Nederlandse studenten te Gent de culturele en vriendschappelijke be trekkingen tussen België en Nederland te versterken. Prof. Hoetink, ingeleid door de praeses van de studentenraad, de heer J. Drijber, zette het grote belang uiteen van de eenheid van taal als basis voor samenwerking in alle opzichten. Hij gaf overigens te kennen, dat samenwerking ook zonder deze een heid van taal mogelijk is. De directeur-generaal van het Hoger Onderwijs in België sprak namens de Bel gische minister van Openbaar Onderwijs. Hij zeide, dat de samenwerking tussen beide landen zal slagen, omdat wetenschap, kunst en mensenliefde geen grenzen kennen. Ook Belgische en Nederlandse studenten voerden het woord. Na de openingsbijeenkomst werd het ge zelschap door het gemeentebestuur van Amsterdam ontvangen in het Stedelijk Museum. Heden hield prof. dr. C. J. Bleeker in het Indisch Instituut een lezing over „De be tekenis van de zee voor de mens der Lage Landen". Zaterdagochtend spreekt I prof. Westerlinclt uit Leuven over een lit— I terair onderwerp. Des middags houdt prof. I dr. J. A. A. Ketelaar een lezing over „Uni- 1 versiteit en Maatschappij". Zéér apart. „FANCY" Ihee 80 cent per ons. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 1 APRIL Gemeentelijk Concertgebouw: Piano-recital Theo Bruins, 8 uur. Palace: „Het geheime commando", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: ,,Een affaire in Afrika", 18 j„ 2.00, 1.15. 7.00 en 9.15 uur. City: „Het zit in de lucht", 14 j„ 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Spionnage in New York", 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „North West Mounted Police", 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: ..De rode schoentjes", alle leeft"., 1.45. 4 )5 6,45 en 9.15 uur. ZATERDAG 2 APRIL Stadsschouwburg: „Korporaal Elizabeth". 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voor* stellingen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6