De vergoeding van oorlogsschade aan particulieren Stroper het haasje Q Kort en Bondig Amsterdamse Beurs VRIJDAG 1 APRIL 1949 HAARLEMS DAGBLAD 5 Strekking van de mildere regeling die thans door de regering wordt voorgesteld Aanvankelijk was geraamd dat voor de vergoedingen aan particulieren een bedrag van 5.000.000.000 gulden nodig zou zijn. Die uitkeringen waren (de kleinere scha deposten uitgezonderd, omdat die geba seerd werden op de vervangingswaarde) gegrond op de geschatte waarden van de bezittingen op 5 Mei 1940. Tegen dit systeem rezen in de loop der jaren ernstige bezwaren bij de getroffenen, omdat er sinds 1940 een belangrijke prijsstijging heeft plaats gehad. Het gevolg daarvan is, dat huizen, meubelen, kleding en vele an dere voorwerpen, thans twee of driemaal zoveel kosten dan in 1940. Nu wil cle regering, om aan die bezwa- Iren zoveel mogelijk tegemoet te kómen, |nog 2.000.000.000 gulden voor dit doel be schikbaar stellen, zodat het totale bedrag dan 7.000.000.000 gulden wordt. In het desbetreffende wetsontwerp is een nadere regeling voor de schadevergoeding opge nomen. De afdelingen der Tweede Kamer hebben daarover al vergaderd en ook de jnemorie van antwoord der regering is reeds verschenen. Het is nog niet bekend wanneer het ontwerp in openbare behan deling komt, alleen is bepaald dat het na ;1 Mei zal zijn. Voor de nieuwe schaderegeling bestaat veel belangstelling omdat het aantal be langhebbenden zeer groot is. Alleen bij de vergoeding voor huisraadschade zijn 650.000 mensen betrokken. De nu voorgestelde schaderegeling kan ook nog niet alle belanghebbenden vol komen bevredigen. Dit zou immers slechts bereikt worden indien het voor de regering mogelijk zou zijn alle schade volledig te vergoeden. Indien evenwel voor alles wat verloren ging de vervangingswaarde werd aange nomen, zou zo vernamen wij van onze deskundige zegsman op het departement van Financiën niet 7.000.000.000 maar 9.000.000.000 nodig zijn. In de memorie van antwoord heeft de legering zeer duidelijk gezegd, dat zij niet Verder kan gaan dan het nu gedane voor hiel. De toestand van de financiën laat niet beer toe. Daarom is aldus onze zegsman ge tracht de schaderegeling zo billijk te ma ken. Er is rekening gehouden met de draagkracht der getroffenen. Allereerst wat de huizen betreft. Voor elk huis dat verwoest werd, wordt de waarde op 5 Mei 1940 uitbetaald. Voor de huizen tot 500 m3. inhoud (de arbeiders- Woningen) wordt evenwel de vervangings waarde vergoed. Als het huizen zijn van 600-600 m3. geldt, moet de eigenaar 5 pet. van de niet-rendabele top voor zijn reke ning nemen, bij 600—800 m3. 10 pet. en bij 6001000 m3. 15 pet. Huizen die groter waren vallen buiten deze regeling, daar voor wordt dus alleen de geschatte waarde van 5 Mei 1940 als vergoeding gegeven. .Tot de groep 500—1000 m3. behoren alle ïniddenstandswoningen. I Deze regeling is, naar de regering meent, piet ongunstig, want bijna alle huizen val len daaronder. Er werden in ons land 70.000 huizen verwoest, daarvan waren er 60.000 tinder de 500 m3., 5000 tot 550 m3.. 4000 lot 700 m3. en 100 tot 900 m3. Het aantal huizen boven de 1000 m3. is zo klein, dat Éie in de indertijd samengestelde statistiek telfs verwaarloosd zijn. Gemeend wordt dat het, gelet op de al gemene belangen, onverantwoord moet Worden geacht zeer grote huizen die ver woest werden te herbouwen. Uit de rijks kas kunnen daarvoor althans geen gelden beschikbaar gesteld worden. Wil zo'n eige naar zijn huis weer laten herrijzen dan zal hij wat het meer kost dan de waarde van 5 Mei 1940 uit eigen middelen beschikbaar moeten stellen. i Wat huisraad betreft wordt nu voor een Heel der meubelen (het noodzakelijke) de vervangingswaarde aangenomen, evenwel met de beperking dat voor huisraad ten hoogste een vergoeding 11.250 wordt uit betaald (plus een kleine toeslag voor in wonende kinderen). Er is een schaal voor de nieuwe vergoeding ontworpen die ge koppeld is aan de huurwaarde der wonin gen. Van de 650.000 gevallen van liuisraad- tchade is al bijna 90 pet. verrekend op de oude basis. Een zeer groot deel der mensen krijgen nu (als de Kamer althans de voor gestelde regeling aanneemt) een aanvul lende uitkering. De voorgestelde regeling is te ingewik keld om hier in détails te vermelden. O.a. krijgen mensen die hun gehele inboedel Verloren hebben in verhouding meer dan kij die slechts een deel vernield zag«i. Er wordt alleen rekening gehouden met He vervanging van noodzakelijke dingen. Kunstschatten worden o.a. niet vergoed. Al verloor iemand tafelzilver dat een waar- He van duizenden had, hij krijgt daarvoor loch slechts ten hoogste 400 vergoed. Teleurgestelden Te verwachten is dat in de Tweede Camer getracht zal worden nog wijziging n de voorstellen der regering te verkru ien. Zaterdag 2 April wordt in 's-Herto- enbosch een congres gehouden van cle -andelijke Federatie van Stichtingen voor lorlogsgetroffenen om deze aangelegenheid e bespreken. Wij ontvingen ook een nota van zwaar- ietroffenen in de omgeving van Arnhem -sarin berekend wordt dat zij die het r.eeste in de oorlog verloren hebben, in mandeel opzicht de grootste schade heb- en. Iemand die (om een voorbeeld te telleneen huis had dat hun 60.000 '.eeft gekost, maar dat op 5 Mei 1940 een iourante waarde had van 52.000, onder- 'ïndt dat het rijk slechts een waarde aan- iam van 40.000. Op de uitkering van de ijksbijdrage worden door allerlei formu- es nog kortingen toegepast, zodat de be- rokkene niet meer dail 25.000 a 30.000 ulden krijgt. Voor dat geld is op dit ogen- ilik slechts een middenstandshuis te zet- en. Indien hij tot herbouw mocht over- Expositie voor kleuteronderwijs De Haarlemse wethouder van Onderwijs, ie heer D. J. A. Geluk, zal Woensdagavond 5 April in het gebouw van de Vereniging toor Vrijzinnig Hervormden aan de Jacobs- rraat een tentoonstelling openen voor het kleuteronderwijs, die wordt georganiseerd ioor de V.O.-groep van de Nederlandse On derwijzersvereniging Mevrouw B. van den MuyzenbergWillemse zal een inleiding houden over „Waarom goed kleuter- Miderwijs?" gaan komen de bouwkosten zeker op het driedubbele. Voor het verloren gegane meubilair, dat een waarde had van 40.000 krijgt hij hoogstens 11.250, waarvoor hij meubels kan kopen die in 1940 een waarde hadden van 4000. Er zijn zo werd ons van die zijde mede gedeeld getroffenen die nog grotere huizen verloren hebben en nog kostbaarder in boedels. Het wordt door deze groep getroffenen onbillijk geacht, dat zij op twee manieren het slachtoffer zijn. Door de schade-rege ling lijden zij al veel verlies en bovendien moeten zij als belastingbetalers extra zware offers brengen om de financiering van die regeling mogelijk te maken. De schaderegeling is differentiërend in hun nadeel en de belastingheffing progressief. Billijk zouden zij het vinden als bij de Heffïng-in-eens rekening werd gehouden met hun geleden verlies. Onze zegsman in Den Haag ontkende niet dat de groep mensen die grote bezit tingen in de oorlog verloren hebben, in verhouding zwaar getroffen worden, maar dit is niet te voorkomen. Het is onmogelijk toe te staan hun verlies te vereffenen met de Heffing-in-eens, want dan zou daardoor het beginsel dat aangenomen is bij de schaderegeling, immers teniet ge daan worden. De Molest-verzekeringen Het is bekend dat de Molestverzekerings- maatschappijen voorlopig geen uitkeringen mogen doen. Het ligt in de bedoeling der regering als eenmaal de rijksuitkeringen voor schade definitief zijn, te berekenen welke toeslagen de maatschappijen daarop aan verzekerden kunnen geven. Op dit ogenblik is nog niet bekend hoeveel de maatschappijen daarvoor hebben, omdat de premie-inning (de na-vorderingen) nog niet is afgelopen. De ene maatschappij zal in verhouding tot de andere een hoger percentage als toeslag kunnen betalen, om dat er nog al verschil is in hun positie. Die wordt sterk beïnvloed door de vraag of zij veel verzekerde panden in de zwaarst- getroffen gebieden hadden. Ex-directeur van G.A.B. voor het Bijzonder Hof Vier jaar geëist Voor de Utrechtse Kamer van het Am sterdamse Bijzondere Gerechtshof stond gisteren de 48-jarige F. Fr. K. uit Haarlem terecht. Hem werd ten laste gelegd te Haar lem en te Utrecht van 1 October 1941 tot het najaar van 1944 als leider van het Ge westelijk Arbeidsbureau zijn medewerking te hebben verleend bij de uitvoering van de door of vanwege de vijand genomen maatregelen een groot deel der Nederlandse bevolking in te schakelen in het Duitse transport- en productie-apparaat. Het getuigenverhoor bepaalde zich deze keer tot de persoon van I-I. W. v. d. Linden die de verdachte destijds van nabij had meegemaakt en als getuige a décharge op trad. Deze gaf toe, dat er voor het Gewes telijk Arbeidsbureau een zekere speling mogelijk tvas in de uitvoering der voor schriften van de bezetting. In hoeverre verdachte zich strikt aan deze voorschrif ten hield, kon getuige „moeilijk zeggen". Vrijstelling op grond van geneeskundige verklaring was niet zo gemakkelijk te ver krijgen. N.S.B.'ers hadden daar geen last van omdat zij niet voor uitzending naar Duitsland in aanmerking kwamen. Overi gens zouden de bewuste maatregelen slechts bedoeld zijn tegen a-sociale elementen. Ver dachte zou, aldus de getuige, tegenstander zijn geweest van het voor straf opsturen naar Amersfoort en wanneer dit gebeurde, geschiedde het tegen zijn zin. Trouwens de reeds genoemde speelruimte bij het naleven der desbetreffende orders zou slechts zeer gering zijn geweest, zo verklaarde getuige. De advocaat-fiscaal wees er op dat ran cuneuze personen zich vaak van het Gewes telijk Arbeidsbux-eau bedienden om iemand weg te werken. Hier had zijns inziens het Gewestelijk Arbeidsbureau wel degelijk de nodige vrijheid van handelen en spreker bleef bij zijn overtuiging, dat verdachte K. op slaafse wijze de voorschriften heeft uit- gevoerd. Réquisitoir houdende eiste de advocaat fiscaal tegen deze verdachte een gevange nisstraf voor de tijd van vier jaar met af trek van voorarrest en ontzetting van ver schillende rechten voor de duur van het leven. In zijn pleidooi schetste mr. Hellema de verdachte als een passieve natuur, een typi sche ondergeschikte, doch volgens het ge tuigenis van enige zijner mede-ambtenaren had een niet-N.S.B.'er op zijn post moeilijk meer voor de zaak kunnen doen. Het ge hele Gewestelijke Arbeidsbureau-personeel oordeelde volgens de verdediger gunstig over deze man. De raadsman distilleerde uit diverse getuigenverklaringen dat ver dachte meer om de capaciteiten dan om de politieke gezindheid van sollicitanten gaf en hij zou ook geen enkele anti-N.S.B.'er op het Gewestelijk Arbeidsbureau ontslagen hebben. Van de „slaafse medewerking" bleef dus volgens pleiter niet veel over. K. bleek niet slap te zijn geweest als het er op aan kwam goede Nederlanders te helpen, zo zei mr. Hellema. Zowel in Utrecht als in Haarlem lag K. met de Duitsers overhoop. Pleiter besloot met voor zijn cliënt bij ge brek aan overtuigend bewijs vrijspraak te vragen. De advocaat-fiscaal citeerde in zijn re pliek enige brieven van verdachte, waarin o.a. sprake is van het wegwerken van een anti-nationaal-socialistische ambtenares en van inlichtingen verstrekt aan de S.D. Spre ker wijst op het uitstoten van anti-N.S. B.'ers en het aanstellen van nationaal-socia- listen en persisteerde bij de term „slaafse meddewerking". Na dupliek van mr. Helle ma bepaalde de president de uitspraak van het Hof op Donderdag 14 April. Succes voor schermende politie-mannen De Haarlemse politie sabel-équipe, be staande uit de heer G. J. Endlich (aanvoer der), C. van Rijswijk, E. Holtslag en G. J. Rouwendal. hebben in de schermzaal van de Haarlemse politie hun laatste drie wedstrij den gewonnen van de tweede afdeling van het district Noordholland van de K.N.A.S.B. Hierdoor kwamen zij in het bezit van de kampioenstitel. Inspecteur Endlich had hier in een belangrijk aandeel door in totaal van zijn 30 te trekken partijen te winnen. Sociëteit „Vereniging" In het Sociëteitsgebouw aan de Zijlweg is de jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden. Het jaarverslag gaf een gunstig beeld van het huidige sociteitsleven. Het aan tal leden neemt steeds toe. Een statutenwijziging en een nieuw huis houdelijk reglement werden goedgekeurd. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: dr A. J. van Rnvenswaay, voorzitter; T. C. R. Smit, secretaris; N. Fèlix, penningmeester; J. W. van Santé Jr.. E. C. Diets, W. v. d. Voort, ir. D. Kruijf, commissarissen. Een Deense vertelt over haar land Denemarken is een land, waar men over het algemeen nog weinig van weet. Om de kennis van land en volk te vergroten is na de oorlog het Deense Instituut (Det danske Selskab) in tal van landen met zijn voorlichtende taak begonnen. De vertegenwoordigster in Nederland, mejuffrouw Tove Galatius Jensen, was Donderdagavond de gast van de streekaf- deling Zuid-Kennemerland der Stichting World Friendship Association „Nederland" in restaurant Brinkmann, waar zij een viertal films over Denemarken van een toelichting voorzag. De Denen hebben een plezierige levens stijl en een sterk ontwikkelde gemeen schapszin. Zij bezitten als volk een grote homogeniteit, waartoe de godsdienstige eenheid zeer veel heeft bijgedragen. De sociale voorzieningen kunnen andere landen ten voorbeeld strekken. De ouder- domsverzekering dateert reeds van 1891. De zorg voor de ouden van dagen beperkt zich niet tot ruime financiële regelingen. Een groot aantal zonnige flatgebouwen is speciaal voor hen opgetrokken. Kenmer kend voor dit gemeenschtipsbesef is ook het wijd vertakte coöperatiewezen. In het Deense landschap worden de sporen en overblijfselen van de oudste tijden zorgvuldig intact gehouden. Het onderwijs in Denemarken en het gehele culturele leven is sterk beïnvloed door het werk der volkshogescholen, waar van er thans 56 zijn. De oudste werd in 1844 gesticht. De cursussen worden voor namelijk bezocht door jonge boerenzoons, die er hun blik tot voordeel van hen zelf en Denemarken verruimen. Denemarken besteedt grote zorg aan het instandhouden van zijn cultuurwaarden en ook hier bi'engt het diepgaande sociaal be sef veel tot stand. Zo worden de winsten van een grote bierbrouwerij twee tot drie millioen Kronen jaarlijks ge stort in het Karlsberg-fonds, waarvan musea worden gesubsidieerd en onderzoe kingen (research) worden gefinancierd. De Denen zijn niet een uitsluitend agrarisch volk. In feite vindt slechts 25 procent der bevolking zijn bestaan in de landbouw. Industrie-arbeiders vormen een derde deel. De export bestaat niet alleen uit zuivelproducten en vis maar ook uit industriële producten zoals Dieselmotoren, schepen, machinerieën en voortbrengselen der kunstnijvex'heid, (Kopenhaags porce- lein). De vier films waarmee de interessante causerie geïllustreerd werd waren van zeer recente datum en uitstekende kwaliteit, waarbij vooral opviel de van veel humor getuigende behandeling van de stof en de suggestieve muzikale omlijsting. De voorzitter der streekafdeling, de heer G. Comello, vertolkte de dank der aanwe zigen met enige welgekozen woorden en een fleurig bouquet uit de Bloemenstad. SCHEEPVAART Aldabi, 31 Mrt van Santos naar Rio de Janeiro. Alderamin. 31 Mrt van Montevideo naar Rotterdam. Almdijk. 31 Mrt van Vera Cruz te Coatzacoalcos. Ahvaki, 31 Mrt van Antwerpen te New York. Amsteldijk. 31 Mrt van New York naar Galveston. Axeldijk, 31 Mrt van New York naar Antwerpen. Drente, JavaRotterdam 30 Mrt te Djeddah. Delfs- haven, 31 Mrt van Lome naar Cotonou. Kamerlingh Onnes, JavaRotterdam pass. 30 Mrt Vk graads kanaal. Larenberg, 31 Mrt van Puerto Cabello naar Aruba. Lieve Vrou- wekerk, CalcuttaBoulogne pass. 31 Mrt Ouessant. Loenerkerk, BombayRotterdam 30 Mrt te Djibouti. Mataram, Rotterdam Java pass. 31 Mrt Algiers. Muiderkerk. 1 April van Port Gentil te Pointe Noire. Over- ijsel, 31 Mrt van Birkenhead naar Rottex-dam. Salatiga, New York—Java 1 April te Penang. Slamat. RotterdamJava pass. 31 Mrt Kaap Guardafui. Sloterdijk, 31 Mrt -van New Orleans naar New York. Stad Leiden, Mom- bassaAmstedam 1 April te Genua. Water land, Amstei;damBuenos Aires 1 April van Rio de Janeiro te Santos. Mijdrecht, Rotter damNew York pass. 31 Mrt Scilly. Nieuw Holland, 30 Mrt van Melbourne naar Sydney. Nijkerk, 31 Mrt van Port Amelia te Mozam bique. Ophir, 31 Mrt van Batavia naar Sema- rang, Poelau Laut. 1 April van Amsterdam te Antwerpen. Ternate. 1 April van Cheribon te Semarang. Van Riemsdijk, 31 Mrt van Port Swettenham naar Singapore. Waterman, JavaRotterdam 1 April te Suez. Westland, AmsterdamBeunos Aires pass. 31 Mrt Las Palmas. Zuiderkruis, RotterdamJava 31 Mx-t te Port Said. Aardijk, JavaMontreal pass. 1 April Gibraltar. Arnedijk, 31 Mrt van Rotterdam te New York. Axeldijk. 30 Mrt v. New York naar Antwerpen en Rotterdam. Andijk, 31 Mrt van Gravesend naar Ant werpen. Blommersdijk, 31 Mrt van Newport News naar New York. Boskoop, Amsterdam Chili 1 April te Guayaquil. Leerdam, New York—Rotterdam pass. 1 April Bishop Rock. Nieuw Amsterdam, New YorkRotterdam 1 April voorgaats Nieuwe Waterweg. Politierechter Veehandelaren zijn meestal niet beschei den bij het aanprijzen van hun waar, maar de twintigjarige Aalsmeerse vertegenwoor diger van het edele gilde, die vanmorgen voor de pol it ie-rechter moest verschijnen wegens overtreding van het artikel 133 W. v. S., sloeg alle records met een advertentie die hij in een Aalsmeers blad liet afdruk ken. Daarin stond: LIEFHEBBERS VAN STROPEN! Prima hazewind te koop. Vangt gega randeerd iedere haas, groot of klein, dik of dun. Naar ter zitting bleek had hij deze aan prijzing nog vergezeld willen doen gaan van een plaatje van een lange hond met een haas in de bek, maar het blad in kwes tie bleek niet over zulke bloederige clichés te beschikken. De délinquent had volstrekt niet begre pen dat zoiets bij de wet verboden zou we zen en verklaarde het gedaan te hebben, omdat die krant altijd vol stond met „stuk kies tege strope". Toen de officier verklaar de dat tegen der-gelijke litteratuur althans uit het oogpunt van algemeen belang hele maal geen bezwaar kon bestaan, vex-klaarde verdachte dat hij de hond helemaal niet wilde verkopen, maar alleen maar wilde zien „ofter nou werkelijk stropers benne". De rechter kwam echter met de medede ling dat deze nieuwsgierigheid naar zondige lieden hem vi-eemd voorkwam, omdat ver dachte al een veroordeling wegens stroperij nota bene met dezelfde hond op zijn straf register had. „Dat fonnis deugt niet", zei verdachte verongelijkt, „ik liettum-uit". Een wachtmeester van de rijkspolitie kwam vertellen, dat verdachte als erg on verschillig bekend stond, een qualificatie die ter plaatse werd geïllustreerd door de gelaten wijze waarop verdachte zijn leren jas aan het herkauwen was. Nadat de officier van leer was getrokken tegen het blad dat zulke advertenties op nam in het algemeen en tegen de getuige die zichzelf had voorgesteld als „de jour naliste met de advertenties" in het bijzon der, eiste hij vijf-en-zeventig gulden boete. Hij zat een beetje in zijn maag met de jui'isprudentie, zei hij, omdat de laatste keer dat een krant zo'n domme fout had gemaakt, een jaar of zestig geleden was geweest. „U heeft het laatste woord", zei de rech ter, „vindt u het teveel of te weinig, ver dachte?" „Ik find 'et feel foor een doordeweekse dag", zei vex-dachte somber en kreeg er vijftien gulden af. In de rui. De volgende verdachte was een smid uit Haarlemmerliede die zijn zwager had af getuigd, omdat deze zijn zuster mishandeld zou hebben. De zwager, die een nietig man was, had tegenover de politie echter ver- klaard, dat hij juist door zijn vrouw werd geslagen. In ieder geval voer de huwelijks boot in ruw weer en de smid was van me ning dat het voer maar eens krachtig moest worden omgeduwd. Hij smeet daartoe zijn zwager op de grond en rukte hem een bosje haar uit het reeds gedeeltelijk kale hoofd. „Da's toch wel kras", vond de rechter, „om iemand het haar uit zijn .hoofd te trekken". „Hij was in de rui Edelachtbare", zei ver dachte ter opheldering. „Dertig gulden", eiste de officier en de smid begon al weer dreigend naar het hoofd i van zijn zwager te kijken. Zijn blik werd pas milder toen de rechter er vijf gulden af deed. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 31 Maart 1949 GEHUWD: 31 Mrt, J. de Ruiter en A. P. Luttik; M. van der Meer en M. de Jong; P. Bakker en J. J. van Daalen; T. M. van dei- Maat en A. E. Roest; A. H. van der Giezen en A. Pirovano. BEVALLEN van een zoon: 29 Mrt, A. de WijsWever; K. van ArumDekker; 30 Mrt, J. M. NiemeijerKlaubou; J. G. van den OeverMol; H. A. van der Plasvan Vlij men; H. van der LindenDoing; 31 Mrt, H. van der LetAndrea. BEVALLEN van een dochter: 30 Mrt, P. A. AertsDubbelman; 31 Mrt, R. Ketellap pervan der Kar; T. D. RondeWoitashek. OVERLEDEN: 23 Mrt. J. A. van Tperen. 60 j., Spaarnwouderstraat; 29 Mrt, P. J. Joosten. 82 j„ Ripperdapark: J. var. Maas, 82 j., Mo- lukkenstraat; G. DraijerMolenaar, 74 j„ Ha- zepaterslaan; 30 IVLrt, A. J. Bortink, 71 j„ Lange Raamstraat; A. A. Antonisse, 73 j., van Oorschotstraat; T. FischerKoning, 83 j., Berkenrodestraat. D. Menten veroordeeld door Belgische krijgsraad De Belgische Krijgsraad heeft de tijdens de oorlog te Parijs wonende Nederlander D. Menten wegens collaboratie met de vijand bij verstek tot 20 jaar dwangarbeid en een boete van 30 millioen Belgische francs veroordeeld. D. Menten is een broer van P. N. Menten uit Aerdenhout. in wiens zaak gistei*en voor het Bijzonder Hof te Amsterdam de laatste pleidooien werden gehouden. Verkeersongevallen Donderdagmorgen reed een personen- auto op de Kleine Houtweg in de richting van de stad. Tegenover perceel 47 sprong de rechtervoorband, waardoor de bestuur der de macht over het stuur kwijt raakte en met zijn auto tegen een gaslantaarnpaal reed. De lantaarnpaal werd ontzet en de kap beschadigd. De auto moest worden weggesleept. Toen gistermiddag een wielrijdster op de Kinderhuissingel een stilstaande bak fiets voorbij reed, werd zij ingehaald door een vrachtauto met aanixangwagen. Zij kreeg daarbij een duw van de aanhang wagen, viel en brak haar neusbeen. Zij is op eigen gelegenheid naar de Deo gegaan om zich te laten verbinden. Getuigen van dit ongeval worden ver zocht zich met de Afdeling Verkeerspolitie in de Smedestraat in verbinding te stellen. Gisteravond om zeven uur reed op de Rijksstraatweg een personenauto in de richting van Santpoort. Ter hoogte van de Sillemstraat speelden enige jongens op h^t rechtertrottoir. Een van hen, de zeven jarige R. C. uit de Minahassastraat stak de rijweg over. De autobestuurder remde en haalde naar links uit, doch kon niet voor komen, dat de jongen tegen de rechterkop- lamp liep. Het knaapje dat aan zijn achter hoofd gewond was, bleef op de weg liggen. Een juist passerende dokter heeft de jon gen naar zijn woning gebracht, vanwaar liij per ziekenauto naar de Deo is vervoerd, om ter observatie te worden opgenomen. Heemstede De a.s. raadsverkiezingen Candidaten der Christelijk Historische Unie De Christelijk Historische Kiesvereniging te Heemstede heeft voor de a.s. raadsver- kiezixxgen de volgende candidatenlijst vast gesteld: 1. mr. dr. J. van Bruggen; 2. mr. K. A. F. Pliester; 3. K. J. Dijkstra; 4. J. v. d. Heyden; 5. mevrouw van Noort-van Os; 6. W. F. de Vries; 7. T. J. Luitjes; 8. H. Hoogendijk; 9. C. F. J. de Ridder; 10. G. van Duinen. R.K. Harmonie „Sint Michael" Het 40-jariq bestaan wordt herdacht De R.-K. Harmonie „St. Michaël" hield Donderdagavond een vergadering in het R.-K. Verenigingsgebouw onder voorzit terschap van de heer W. Luiten. Ingekomen was een mededeling van het bestuur van de Katli. Arbeidersbeweging te Heemstede, die 100 beschikbaar stelt voor uitbreiding van het tamboex-corps, een mededeling die een luid applaus uitlokte. Voorts waren er tal van uitnodigingen voor deelname aan concoursen, waarop men echter niet zal ingaan, wegens de feesten bij het veertigjarig jubileum in October. Na een opwekking tot de leden om deel te nemen aan de Palmpasen-optocht welke dit jaar voor het eerst te Heemstede zal worden gehouden, installeerde de voorzit ter niet minder dan 20 nieuwe leden. Uit de j aai-verslagen van de secretaris, de heer P. v. Deursen, en de penning meester, de heer J. Bakker, bleek dat de vei-enïging in 1948 een zeer grote activi teit ontwikkeld heeft. Het komend veertigjarig bestaan vormde, wat betreft de feestelijkheden, een punt van uitgebreide besprekingen. Besloten werd, een commissie samen te stellen van leden en niet-leden, teneinde de feestvie ring zo goed mogelijk voor te bereiden en te doen slagen. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. Een uitgewerkt plan werd overgelegd om het instrumentenfonds aan de nodige middelen te helpen. Zuiver lyrische vertolking van Griekse tragedie Belangwekkende proefneming door Parijse studenten „Les Etudiants du groupe de théatre antique de la Sorbonne" traden gister avond op in de grote zaal van Bellevue te Amsterdam voor een talrijke schare aan belangstellenden. Dit is een gezelschap van studenten aan de vermaarde Parijse hoge school, opgericht in 1937 en naar samen stelling wisselend met de jaren, die zich ten doel stellen de oude Griekse tragedies voor zover mogelijk in strikte overeen stemming met de veronderstelde wijze van vertoning te laten beantwoorden aan de geestelijke instelling van het hedendaagse publiek. Zij proberen vooral minder be kende teksten in hun hevige luister te doen herleven door, getrouw aan het lyri sche karakter daarvan, de dramatische intensiteit met muzikale middelen te ver dichten, dus met streng gerhythmeerde zang en bewegingen. Om deze antieke meesterwerken aan het moderne bewust zijn op te dringen heeft men niet de eigen lijk zinloze moeite gedaan om de men selijke aspecten van de inhoud naar voren- te schuiven, doch gestreefd naar herstel van cle authentieke vorm, nauw aanslui tend bij de dionysische traditie. Dus geen paraphrase, maar een reconstitutie. Na een korte inleiding volgde een op voering van „De Perzen" door Aischylus bijgenaamd de vader der tragedie, omdat deze de activiteit van het koor bepex-kte en een tweede sprekende acteur ten tonele bracht. Het is één van de weinige histo rische spelen, die bewaard zijn gebleven en verhaalt van de ondergang van het machtige leger van koning Xerxes na de slag bij Salamïs, waarin de dichter zelf had meegevochten aan de zijde van de Griekse overwinnaars. Deze bedekte en geenszins chauvinistische verheerlijking der burgers van Athene door een schilde ring van de verslagenheid hunner tegen standers staat geheel in het tot grote be scheidenheid waarschuwende teken van bovenmenselijk lotsbestuur. Men heeft dit in al zijn eenvoud machtige werk wel eens vergeleken met een oratorium. De componist Jacques Chailley en de regisseur Maurice Jacquemont gingen nog een hele stap verder terug. Eerstgenoemde schreef voor de reien van de twaalf ver trouwensmannen een rigoureus aan de metrische bouw van de tekst gebonden muzikale begeleiding, verdeeld in strophen en antistrophen. Voorts maakte hij twee beurtzangen: tussen het oor en de bood- schapper, die de noodlottige tijding komt brengen en tussen het koor en de wan hopige koning, De geest van de antieke muziek trachtte hij. merkwaardig genoeg doch met succes, te evenaren door gebruik making van een hypermodern instrument: de zogenaamde Ondes Martenot. Boven dien liet hij de monologen overgaan in gezang, telkens wanneer de emoties voor het gesproken woord te machtig werden. Het belangwekkendste experiment was het tot beteugelde extase opzwepende ri tueel om de geest van de gestorven koning Darius op te roepen, geheel volgens de gewoonte bij de religieuze plechtigheden te Eleusis, de geboorteplaats van Aischy lus. De clioreografie van deze sacramen tele dansen en van de reien werd twaalf jaar geleden, na diepgaande studie van historisch materiaal, ontworpen door de thans in ons land woonachtige ballet meesteres Sonia Gaskel. Het. is jammer dat de px-ecisie der gebaren en bewegingen, naar zij mij vertelde, door de vele veran deringen in de bezetting sterk verminder- de. Doch ook in deze enigszins verwaterde uitvoering bleek de werking fascinerend. Bepaald aangrijpend voltrokken zich de uittocht van Xerxes aan het slot en het ceremoniëel met de stokslagen op de aarde tijdens de phantasmagoric. Deze voorstelling riep allerlei vragen op, die op deze plaats onmogelijk in dis cussie genomen kunnen worden. Ook al niet omdat de nauwelijks geschoolde kwa liteiten van de uitvoerenden een zuivere beoordeling belemmerden. Zo was de boodschapper bijvoorbeeld bijzonder zwak. Men dient aan deze proefneming echter hoge waarde toe te kennen. Al ware het slechts om wille der bepaling van de levensvatbaarheid der verouderde treur spelen. Deze amateurs gedragen zich als niet genoeg te prijzen wegbereiders. Dal hun streven waardering ondervindt, moge blijken uit de vermelding van het feit dat s.ii reeds geheel Europa hebben doorkruist, van Athene tot Londen, met dit liturgi sche toneel. Wat naar mijn mening stellig navolging verdient, als ooit een Nederlands gezel schap zich aan een reprise van een Griekse tragedie mocht wagen, is het laten spelen, zoals ook hier geschiedde, van de vrou wenrollen in travesti. Evenals trouwens het spreken in gebonden taal. Van te ver doóx-gevoerde eenzijdigheid was dit Franse experiment niet vrij te pleiten. Speciaal de pantomimische illustratie van de innerlijke actie van het treurspel liet nog veel te wensen. DAVID KONING BINNENLAND Bewoners van een huis aan de Vughter- straat in rs Hertogenbosch roken Donderdag een sterke gaslucht. Een huisknecht streek een lucifer aan om naar het lek te zoeken. Er volgde een hevige ontploffing waarbij ruiten vernield en muren ontzet werden. Niemand liep evenwel letsel op. Dc Nederlandse Federatie van Sigaren- winkeliers-verenigingen heeft zich beraden over het al of niet samengaan met de Neder landse Bond van Sigarenwinkeliers Besloten werd nog eenmaal een poging te doen met het bestuur van de Nederlandse bond tot overeenstemming te geraken. De stoomvaartmaatschappij „Zeeland" heeft een gereduceerd passagierstarief inge voerd voor blinder, en hun geleiders die naar Engeland reizen. Zowel de blinde als zijn geleider zal slechts de helft van de gewone prijs behoeven te betalen. Deze regeling geldl voor de dag- en voor de nachtboten alsmed* voor het spoortraject naar Londen. In Vlissingen dronk een driejarig jongetje uit een bakje met blcekwater. Hei ventje is enige dagen later overleden. In Den Haag ging eeu 14-jarige jongen achter het stuur van een vrachtauto zitten. Hij sloeg de motor aan en reed weg. Eerst werd een 5-jarig jongetje aangereden, dat een zware hersenschudding opliep, daarna botste de auto tegen een lantaarnpaal, die afknapte. De jeugdige „bestuurder" ging toen aar. de haal, maar werd spoedig door de politie gepakt. Met ingang van 3 April zal Frankfort weer in het KLM-luchtnet worden opgeno men. Wegens de „luchtbrug" naar Berlijn moesten op 31 October dc diensten naar Frankfort gestaakt worden. Er werd sinds dien naar Stuttgart en München gevlogen. Overeenkomstig het vonnis van do Leeuwarder rechtbank is de 21-jarige S. uil Noord-Bergum door het gerechtshof veroor deeld tot zes jaar gevangenisstraf. In d* avond van 9 Januari 1948 heeft hij in de trci* van Leeuwarden naar Groningen een mede passagier met een stuk ijzer neergeslagen met het doel hem te beroven. De Amsterdamse inbreker G. C. B„ die enige malen nadat hij was gearresteerd uit de cel wist te ontsnappen is door het ge rechtshof tot 4 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. HAARLEM EN OMGEVING De heer J. Boogaard spreekt op Donder dag 28 April in de zaal Raamsingel 30 voor de Internationale Vereniging Bellamy, afde ling Haarlem, over „Een derde wereldoorlog is niet nodig". Ds. R. D. Bcukema zal Zondagagochtend door ds. F. Beukema bevestigd worden als predikant bij de Gereformeerde Kerk van IJmuiden; des avonds te half acht zal de nieuwe leraar zijn intrede doen. Beide diensten worden gehouden in het kerk gebouw der Ned. Herv. Gem. aan de Kanaal straat. De bekende Engelse actrice Vivienne Bennet zal op Vrijdag 8 April voor het genootschap Nederland—Engeland in Brink mann drie figuren uit Shakespeare's werken ten tonele voeren en wel Titania uit „A mid- summernight's dream", Rosalind uit „As you like it" en Lady Macbeth uit „Macbeth", Dr. A. F. J. Forlielje van Artis zal Zon dag 3 April in het Rembrandt Theater onige films over vogelleven inleiden en toelichten, die opgenomen zijn door de heer H. C Ver- kruysen. Vertoond worden het volledige broedleven in het Ooievaarsnest: aanval en verdediging van de Roerdomp: de broedvcr- zoi'ging bij de Amerikaanse Pampastruis vogel en het leven der Pinguïns met hun jongen. De kerlccraad der Ned. Hcrv. Gemeente van Haarlem heeft besloten de benoeming van de beide voorgangers der Vex-, van Vrij zinnig Hervormden ds. J. Heidinga en ds. J. de Graaf, die verleden jaar voor één jaar is geschied als hulppredikers der Ned Herv. Gem. voor onbepaalde tijd te verlengen. Tevens is besloten deze beide predikanten ook enkele gewone diensten in de kerkge bouwen der Ned. Herv. Gemeente op te dragen. Een gift van f 500 is door de diaconie der Ned. Herv. Gem. van Haarlem ontvangen voor de chronisch zieke oude van dagen in het dr Koenen Rusthuis. Te Aerdenhout wordt in de Kapel der Ned. Herv. Gemeente op Dondex'dag 7 April vertoond de nieuwe geluidsfilm van het Bijbelgenootschap „Geen grenzen meer". Ds. N. Padt, vroeger predikant te Zand- oort, thans te Zutfen. die het beroep als predikant bij de Nea. Herv. Gemeente te Oostzaan heeft aangenomen, zal daar Zon dagmiddag zijn intrede doen. Dc afd, Haarlem van de Chr. Vereniging „Zedenopbouw" houdt een vex-gadering op 7 April in de kerk van de Broedergemeente, waarin als spreker zal optreden de secreta ris van het hoofdbestuur mr. A. Bouman. Verder zal een der predikanten spreken over „Het Sexuelc vraagstuk". Ds. Spliethof zal het slotwoord spreken. „Leven zonder angst" is het onderwerp, waarover ds. E. Frater—Smid voor de ge meenschap Haarlem van het Humanistisch Verbond zal spreken a.s. Zondagmorgen in •estaurant Brinkmann, Grote Markt. OFFICIËLE PUBLICATIE DISTRIBUTIEKRING HAARLEM Aanvragen werkkleding. In verband met het feit. dat verschillende bedrijven of personen verzuimd hebben bin nen de vastgestelde termijn een aanvraag voor werkkleding in te dienen, wordt tot en met 16 April 1949 alsnog de gelegenheid opengesteld tot het indienen van aanvragen. Personen, die ten tijde van de eerste uit reiking der werkkledingbonnen (13 t.m. 26 Februari 1949) werkzaam waren bij een be drijf, waarvoor een collectieve verstrekking heeft plaats gevonden en sindsdien werk- zaam zijn in een zelfstandig beroep of een bedrijf met minder dan 5 personen, kunnen thans eveneens individueel een aanvraag indienen. Bij het indienen der aanvragen dienen de tweede distributiestamkaarten van de be trokkenen te worden overgelegd. Op de collectieve aanvragen dient door de werkgevers op de naamlijst te worden ver meld de codering, voorkomende in de vakjes S/a S/b en/of S/c van de stamkaarten van betrokkenen. Op de individuele aanvragen dient de werkgeversverklaring volledig te worden ingevuld en ondertekend. Indienen der aanvraagformulieren dient te jeschieden: voor Haarlem: kantoor Zijlstraat 70 Heemstede: kantoor Binnenweg 160 Bloemendaal: kantoor Bloemendaalse- weg 188 Zandvoort: kantoor Haltestraat 4 De Directeur, A. VAN DRIEL Reeds maanden is men in de duinen langs de Zeeweg naar het Bloemendaalse strand aan het graven op de plaats waar straks het grote kunstmatige meer zal komen. De totale oppervlakte van dit meer zal onge veer twee hectaren beslaan. Later komt cr ook nog een fraai restaurant. Foto; dui zenden kubieke meters zand zijn al wegge voerd, vele andere zullen nog volgen voor dit recreatieoord zijn definitieve vorm heeft Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie. Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber. Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Bilxton Mij. II Slotkoers Openings gisteren koersen 292% 292% 240 241 2291h 228 «4 164 H 164 X 155 270 270 110 162% 160% 160% !43% 143% 156)4 157 149 146)4 154 110 i Tm 345%

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7