c 3 De regering is teleurgesteld over de grenscorrecties Verliezen in Indonesië Ouders overschatten maar al te vaak de capaciteiten van hun kinderen Wapenstilstand in het bollen vak? C. DE WEERS Q Wereldnieuws ZATERDAG 2 APRIL 1949 HAARLEMS DAGBLAD ISiet al haar ivensen in dit opzicht zijn verwezenlijkt Andere aanspraken gehandhaafd De regering lieeft begrip voor de ern stige teleurstelling, welke in het Voor lopig Verslag van verschillende zijden is geuit over de gehele gang van zaken met betrekking tot het vraagstuk van ■wijziging van de grens tussen Neder land en Duitsland. Zij wenst buiten twijfel te stellen, dat deze teleurstelling door haar wordt gedeeld. Aldus ver klaart de regering in haar Memorie van Antwoord, welke reeds één dag na het Voorlopig Verslag is verschenen! Het heeft geen zin de ogen te sluiten voor de factoren van politieke aard, welke m feite reeds terstond na de Duitse capitulatie het gehele Duitse probleem zijn gaan be heersen. Ten tijde van de conferentie van Potsdam zagen de Westelijke geallieerden, die het standpunt hadden ingenomen, dat over alle aan Duitsland op te leggen maat regelen overeenstemming moest bestaan, zich ten aanzien van de Oostelijke grens van Duitsland voor een voldongen feit ge steld Dit werd door hen niet aanvaard en hieruit vloeide voort, dat moest worden ai- gezien van de voorlopige verwezenlijking van punten, die de eigen positie zouden kunnen verzwakken. Pas toen na eiu° jaren bleek, dat een vier mogendheden- overeenkomst over Duitsland niet mogely was. zijn de Westelijke geallieerden bereid gevonden om een voorlopige verwezen lijking van bepaalde grenscorrecties m overweging te nemen. Naar aanleiding van de bezorgdheid, welke wordt geuit met betrekking tot de betekenis van het woord „voorlopig" moge dienen, dat definitieve gebiedsafstand moei lijk kan worden losgemaakt van de overige vredesvoorwaarden, welke uiteraard bij een verdrag geregeld zullen moeten worden. Geen annexatie. Met betrekking tot een vredesverdrag met Duitsland is binnen afzienbare tijd geen overeenstemming te verwachten. Deze overweging heeft de regering in belangrijke mate beïnvloed bij haar besluit om het thans bereikbare te aanvaarden. Een juist begrip voor het karakter en de betekenis van de thans geprojecteerde -grenscorrecties kan alleen worden verkre gen door zich geheel los te maken van het idee van schadevergoeding, dat ten grond slag lag aan de oorspronkelijke Nederland se plannen Iedere annexatiegedachte is'aan deze grenscorrecties vreemd. De regering verklaart, dat zij door de aanvaarding van de grenscorrecties geen afstand heeft gedaan van haar territoriale eisen, voor zover deze een verdere strekking hebben dan correcties van technische aard. Het annexatieprobleem is echter thans niet aan de orde. Bij de bespre kingen. welke aan het sluiten van een - vredesverdrag zullen voorafgaan, zul len de Nederlandse territoriale deside- De radio geeft Zondag HILVERSUM J, 301,5 M. 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur. Nieuws. 8.15 Engelse volksliederen. 8.30 Landbouw ën Benelux. 8.40 Platen. 9.12 Sport. 9.15 Ge vraagde muziek- 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Het meester-trio. 10.30 Briefgeheim. 10.50 De Flierefluiters. 11.15 Kleinkunst. 12.00 Musi- corda. 12.30 Zondagclub. 12.40 Zigeunermu- ziek. 13.15 Platen. 13.20 Lichte muziek en zang. 13.50 „Even afrekenen, heren!" 14.00 Grieg. 14.05 Boekbespreking „Strijd zonder einde" van M. Mook. 14.30 Toneel met toe- 1 lichting. 15.45 Filmpraatje. 16 00 Dansorkest. 16.30 Sportrevue. 17.00 Meisjeskoor. 17.20 Pianoduo (Chopin). 17.30 Ome Keesje. 17.50 Wereldkampioenschap biljarten. 18.15 Boek bespreking („Zwart en Wit" van Walschap) - 19.00 Bijzondere kinderdienst. 19.30 Bijbel- vertelling voor "jongeren. 20.05 Lezing over het Atlantisch Pact. 20.15 Walsen. 20.45 Her sengymnastiek. 21.15 Variété. 21.55 Fie Ca- relsen telefoneert. 22.30 Bijnamen in de Kamermuziek (Dvorak); 23.15 Miliza Korjus en Peter Anders zingen. HILVERSUM H, 414.5 M. 8.00. 9.30. 12.45, 19.30 en 23.00 uur Nieuws. 8.15 Viool. 8.25 Hoogmis. 9.45 Bach. 10.00 Ge- rèf. kerkdienst. 11.30 Gewijde muziek, 12.15 Apologie. 12.35 Werken voor fluit en viool, 13.00 Mattheus Passie (met Ned. tekst van Jan Engelman). 17.00 Begroetingsdienst uit Palmkazerne te Bussum. 18.00 Oecumenische Studiodienst. 18.30 Russisch kerkkoor,, 18.45 Piano (Mozart). 18.55 Passieliederen. 19.15 Kent gij uw Bijbel. 19.45 Platen. 19.50 Boek bespreking „Adriaan Brouwer" van Felix Timmermans. 20.05 De gewone man. 20.12 „Uit en thuis". 21.52 Luisterspel „Jerusalem". 22.37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.15 Sym- phonische muziek van Saint Saens. Maandag HILVERSUM I, 301,5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur iNeuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Orgel en piano.. 8.15 Platen. 9.00 Werken van Haydn en Dvorak. 10.00 Voor ouden van dagen. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Orkest Marek Weber. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Voor zieken. 11.20 Liederen van Fauré en Brahms. 11.40 De ver dwenen papegaai. 12.00 Tango-rumba-orkest. 32.30 Weerpraatje. 12.33 Voor 't platteland. 12.38 Piano-duo. 13.15 Kalender. 13.20 Dans orkest. 13.50 Piano. 14.00 Sini van de Brom, piano (Ravel, Franck). 14.30 Zons- en maans verduistering. 14.45 Oratorium „De kruisi ging" van Joh. Stainer. 15.35 Luisterspel „George en Margaret". 16.40 Accordeola. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Accordeola. 17.45 Overzeese kroniek. 18.20 Dinah Shore. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Klankbeeld over de Marshallhulp. 19.30 Viool en piano. 19.45 Rassenlijst voor voedergewassen en grassen. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 „Pennies from Haeven". 20.50 De Ducdalf. 21.10 Philharmo- nisch Orkest en EJlabelle Davis, sopraan, (Jupiter-symphonie van Mozart en Hooglied en Bijbelse cantate van Lukas Foss). 22.10 Lezing over het Atlantisch pact. 22.25 Caba ret. 23.15 Platen. HILVERSUM H, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00. 19.20 en 23,00 uur Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Operettemuziek. 8.40 Kwartet van Mo zart. 9.15 Ziekenbezoek. 9.35 Platen. 10.00 Werken van Bizet, 10.30 Morgendienst. 11.00 Fluit en piano. 11.20 Voorlezing. 11.40 Kinder koor. 12.00 Metropole-orkest. 12.30 Weer praatje. 12.33 Werken van Buxtehude. 13.15 Mandolinata. 13.45 Paul Robeson. 14.00 Schoolradio. 14.35 Liederen van Schubert. 14.45 Muzikaal maandblad. 15.15 Viool en piano (Franck, Debussy). 16.00 Bijbellezing. 16 45 Celloconcert van Bach. 17.00 Voor kleu ters 17 15 Symphonische muziek. 17.45 Orgel 18.15 Sport 18.30 Band en plaat. 19.15 Boek bespreking. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Luiste: spel „Prikkebeen". 20.05 Jubileum N.C.RA 20.15 Kerkkoor. 20.45 Een onaangenaam mei- in cie Haarlemmerhout. 21.15 Blaaskwinu 21.45 Pianoi Mozart. Beethoven) 22.00 Strijk orakest. 22.45 Overdenking. 23.15 Pianocon cert van Liszt. 23.35 Bioscooporgel. rata in het grotere verband van de ge hele door Nederland bij Duitsland in te dienen rekening opnieuw in beschou wing kunnen worden genomen. Het gaat thans uitsluitend om grenswijzi ging van technische aard, nodig bij voorbeeld in verband met waterstaats-, verkeers- en douanebelangen. Naar aanleiding van het feit, dat vele leden van de omvang der in uitzicht gestel de corx-ecties op de hoogte wensen te wor den gesteld, alvorens hun standpunt te be palen, moge nogmaals worden onderstreept, dat bij de beoordeling van de onderhavige grenscorrecties de omvang irrelevant is. De voorgestelde grenswijzigingen vertegen woordigen naar het oordeel der regering even zovele technische verbetei'ingen, die opwegen tegen administratieve moeilijk heden. Zij dienen uitsluitend als zodanig te worden beschouwd. Andere aanspraken blijven gehandhaafd. Nederland doet door het accepteren van deze voorlopige correcties geen afstand van zijn aanspraken op grond gebied, dat wel belangrijke economi sche waarde heeft. Naar aanleiding van de klacht, dat de Kamer over onvoldoende gegevens beschikt om het wetsontwerp te beoordelen, moge worden geconstateerd, dat de regering de Vaste Commissie voor Buitenlandse Zaken zo spoedig zulks mogelijk was uitvoerig heeft ingelicht. Aan alle Nederlandse wensen ten aanzien van grenscorrecties is niet voldaan. Het Ne derlandse voorstel met betrekking tot de Dollard en de Eemsmond is niet ingewilligd. Wel is het belangrijke resultaat bereikt, dat, in tegenstelling tot de Duitse aanspraken, officieel is erkend, dat de grens in deze ge bieden nooit bij verdrag is vastgesteld. Deze erkenning zal bij de besprekingen voor een vredesverdrag een nuttige basis vor men. Bepaald is, dat de Rijkswaterstaat met Britse autoriteiten besprekingen over te nemen maatregelen zal openen. De regering stelt zich voor binnenkort de Staten Generaal nader te documenteren ten aanzien van haar standpunt ten opzichte van het Duitse vraagstuk in zijn geheel en de behandeling van de Nedex-landse wensen met berekking tot Duitsland in het bij' zonder. Sommige leden hebben gevraagd of ten aanzien van deze correcties van onderge schikte aard een fiere afwijzende houding niet beter ware geweest. Het overwegend technische karakter van deze correcties doet de regering deze opvatting niet delen. Ten aanzien van de opvatting van som mige leden, dat deze correcties in strijd zijn met de ovei-eenkomst van Potsdam, zegt de regering, dat zij een direct uitvloeisel zijn van de conferentie in zake Duitsland, welke in het vooi-jaar van 1948' te Londen is gehouden en waaraan de Benelux-landen hebben deelgenomen. Dat deze conferentie zich moest bezighouden met de afzonder lijke behandeling van West-Duitsland was het gevolg van de intransigente houding van de Sovjet-Unie met betrekking tot het gehele Duitse probleem en in het bijzonder tot de Duitse Oostelijke grens. Dat de regering de vorm van een mach tigingswet heeft gekozen in stede van de cox-recties concreet aan de Staten Generaal voor te leggen heeft gewichtige gronden. Al wordt in dit stadium nog niet in over leg met de Staten Generaal vastgelegd, welke gedeelten van het Duitse grondgebied in. concreto ovei-gaan, de Staten Generaal zijn thans in de gelegenheid een beslissing te nemen omtrent de beginselvraag of grenscorrecties van ondergeschikte aard, medebrengende de overgang van omstreeks 10.000 inwoners, moeten worden aanvaard. De regering is overtuigd van haar gebon denheid aan voorafgaande overeenstemming met het parlement in zaken van vitaal be lang. Het was de regering niet mogelijk aan de Kamers te voren inlichtingen te ver schaffen omtrent de aard van de te treffen regelingen. Zij was daartoe op het ogenblik van de indiening van het wetsontwerp niet staat, omdat tussen de betx-okken mo gendheden was overeengekomen, dat pas op een later tijdstip bijzondei-heden zouden worden openbaar gemaakt. Dit is inmiddels geschied door publicatie van het officiële communiqué, op 26 Maart. Het ligt in de bedoeling in het op grond van de machtigingswet uit te vaardigen Koninklijk Besluit in begin sel het Nedex-lands recht in het over gaande gebied van toepassing te ver klaren, waai-bij uiteraard nadere voor schriften zullen worden gegeven, onder meer ten aanzien van onderdelen van burgerlijk recht, de gemeentelijke en provinciale status der gebieden, de nationaliteit der nieuwe inwoners zulks overeenkomstig de bepalingen van het protocol het onderwijs, de sociale wetgeving en de geldzuivering. 's-GRAVENHAGE, 1 April De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd; Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 17 Maart 1949: sold. A. Ko ning uit Vleuten; gesneuveld 20 Maart 1949: wachtmeester G. C. Ton uit Gorin- chem; gesneuveld 22 Maart 1949: korp. G. J. Kleinherenbx-ink uit Wijhe (O.);, sold. D. van Mourik uit Vianen; gesneuveld 23 Maart 1949: sold. L. van der Leer uit Ba- rendrecht (Z.-H.); sold. J. H. N. te Lintelo uit Enschedé; sold. A. J. Nannes uit War- menhuizen. Overleden tengevolge van oor logsverwonding op 24 Maart 1949: sold. Ie kl. F. J. H. Render uit Enschedé. Koninklijk. Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 6 Maart 1949: Amb. sold. 2e ld. J. Taslatu afkomstig uit Indonesië; ge sneuveld 7 Maart 1949: Tim. korp. inf. P. Delo uit Indonesië; Man. korp. inf. J.- G. Tewu uit Indonesië. Overleden tengevolge van oorlogsverwonding op 7 Maart 1949: Sang. serg. inf. U. F. Rakinaung uit Indo nesië; gesneuveld 8 Maart 1949: sold. Ie kl. J. S. Kaunang uit Indonesië; gesneuveld 9 Maart 1949: res. Ie It. J. Latumahina uit Indonesië; Man. serg. inf. J. Polu uit Indo nesië; gesneuveld 11 Maart 1949: Toradjo sold. 2e kl. inf. Anna uit Indonesië; To radjo sold. 2e kl. inf. Moro uit Indonesië; Man. sold. 2e kl. inf. A. Pelealoe uit In donesië; gesneuveld 12 Maart 1949: Soend. sold. Ie kl. inf. Eje uit Indonesië; Soend. sold. Ie kl. inf. Ene uit Indonesië; Soend. sold. Ie kl. inf. Dandi uit Indonesië; Jav. sold. 2e kl. Kasimo uit Indonesië; overleden tengevolge van oorlogsverwonding op 12 Maart 1949: sold. 2e kl. P. E. Soemampow uit Indonesië. Jaarverslag Haarlems Bureau voor Beroepskeuze „Het blijkt maar al te vaak, dat ouders in him wens hun kinderen voortgezet onderwijs te laten volgens dikwijls te hoog gespannen verwach tingen koesteren over de geschiktheid daartoe van de meisjes en jongens. Men grijpt dan naar het onbereikbare en de nadelige gevolgen voor de kin- deren, zich manifesterende in geeste lijke en dikwijls ook lichamelijke depressie, blijven niet uit." En in het jaarverslag van het Gemeente lijk Bureau voor Beroepskeuze te Haarlem, waarin deze opmei'king te lezen valt, zijn hierover enige veelzeggende cijfers te vin den, al zeggen deze getallen nog niets over de doorstane moeilijkheden in gezin en op school. In de volgende gevallen kwamen de ouders, nadat de aanvankelijk gekozen richting tot teleurstelling had geleid, om advies: Mislukkingen in gekozen beroep 45, waarvan 9 meisjes; Mislukkingen bij het Ulo 50, waarvan 6 meisjes; Mislukkingen bij het M.O. 35, waarvan 7 meisjes; Mislukkixig'en op de Ambachtsschool 7; Afgebroken studie Universiteit of hoger onderwijs 3, waarvan 2 meisjes. Ongeveer 30 procent van het totaal uit gebrachte adviezen betroffen dus candi dates die een of meer jaren hadden door- Het laatste concentratiekamp in Beieren, kamp Langwasser, dat nog in gebruik was als gevangenis voor Duitse oorlogsmisdadigers, is deze week gesloten. Het laatste transport nazi-delinquenten verlaat de poort van het kamp, op weg naar een strafgevangenis. Een jaar respijt voorgesteld Het conflict tussen bloembollenkwekers en -exporteurs, dat een ogenblik scherpe vormen dreigde aan te nemen, schijnt, dank zij het tegemoetkomende initiatief van de Bond van Bloembollenhandelaren, te wor den bijgelegd. Tussen de bloembollenexporteurs, ver enigd in de Bond van Bloembollenhandela ren, en de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur bestond, zoals wij reeds meldden, een ernstig verschil van mening met betrekking tot een onlangs plaats ge had hebbende wijziging van het Handels reglement, zomede over de verschuiving der betaalddta in het bloembollenvak. Deze laatste aangelegenheid is, zoals reeds werd uiteengezet, de pijler waax'op het ge hele, eigenaardige „credietsysteem" in de bloemboilenhandel berust. De exporteurs waren van mening, dat de Algemene Vereniging met hun belangen niet voldoende rekening gehouden had, toen zij de wijzigingen in het Handelsreglement vaststelde. Voorts zagen zij de noodzaak van een langere credietvex-lening aan hun af nemers in het buitenland, en wensten daar door ook langer crediet van hun leveran ciers. In hoeverre dit laatste nog opgaat, nu juist ten aanzien van de handel in Enge land een verkorting van de crediettermijn is vastgesteld, blijft voorlopig een open vraag. Hoewel het Hoofdbestuur van de Bond van Bloembollenhandelaren een tegemoet komende en bezonnen houding aannam, bleek de ledenvergadering strijdlustige/ en zwoer kort en goed de gewraakte bepa lingen af, terwijl zij een besluit nam betref fende verlenging van de betalingstermijn. Besloten werd, dat op de koopcontracten van deze afwijkende bepalingen aanteke ning zou worden gedaan, waardoor dus het Handelsreglement buiten werking werd gesteld. De Algemene Vereniging, van haar kant, verzette zich tegen wat zij noemde „een zijdige behartiging van belangen." De situa tie werd trouwens vrij verward, want er waren reeds daarvóór koopcontracten ge sloten en daarnevens' zijn de verkoops- voorwaarden der veilingen, die voox-al door bun In- en Verkoopbureaux een belang rijke, schakel in de bloemboilenhandel vor men, op de bepalingen van het Handels reglement gebaseerd. Compromis-voorstel. De Bond van Bloembollenhandelaren, blijkbaar inziende dat een strijd van dit karakter zou leiden tot consequenties, waarvan alleen een lachende derde profijt zou hebben, heeft zich thans tot de Alge mene Vereniging voor Bloembollencultuur gericht met een voor-stel, de zaken een jaar te laten zoals ze zijn en een commissie te benoemen, die inmiddels grondig het hele vraagstuk van de ci-edietvex-lening zowel als van het Handelsreglement bestudeert en met uitgewerkte voorstellen komen kan. In die commissie zouden ook regerings-afge- vaardigden zitting moeten hebben. Een voorstel van gelijke stelling was trouwens reeds in de Algemene Vereniging gedaan en door het Hoofdbestuur overgenomen. Wanneer de Algemene Vereniging hierop ingaat, zal er wapenstilstand gesloten zijn tussen kwekers en exporteurs. De vraag stukken, die hier aan de orde zijn, kunnen zeker niet geschikt worden geacht voor be handeling in een woelige, strijdlustige sfeer, waardoor de vergaderingen van het Eloem- 'bollenvak zich de laatste jaren vrijwel regelmatig kenmerken. Rijkseenheid tegen de regering 's-GRAVENHAGE, 1 Aprü. In een te Den Haag gehouden vergadering van het Comité Rijkseenheid heeft het lid van de Tweede Kamer de heer Weiter een rede ge houden, waarin hij de partijen van de tegenwoordige en vroegere oppositie opx-iep front te maken tegen de regering. Met al gemene stemmen werd op voorstel van prof. mr. S. Gerbrandy besloten een mani fest tot het Nederlandse volk te richten, waarin geprotesteerd wordt tegen de poli tiek van de huidige regering. gesukkeld in een richting, die blijkbaar niet overeenstemde met hun capaciteiten; vol ledigheidshalve wordt hier nog medege deeld, dat er onder bovengenoemde ge vallen enkele waren, waar uit het onder zoek bleek, dat de aanleg als zodanig wel de gekozexx schoolrichting rechtvaardigde, doch andere factoren remmend werkten. In het afgelopen jaar nam hetaantal eerste bezoeken ten opzichte van 1947 met 69 toe, waardoor het getal der nieuwe adviezen die in 1948 werden ingeschreven, steeg tot 468, te weten 374 mannelijke en 94 vrouwelijke. Verdeeld naar de leeftijd ontstaan de volgende cijfers: Jonger dan 15 jaar 15 t/m 17 jaar 18 t/m 20 jaar 21 jaar en ouder jongens 200 108 32 34 meisjes 374 94 Waardering der ouders. De ouders blijken het te waai-deren, dat het Bureau belang blijft stellen in de ver dere ontwikkeling van de beroepskeuze- candidaat. Naast de voor het werk van het Bureau gewenste controle op de uitkomst van het gegeven advies ontstaat vaak een nauwere band tussen het gezin en de wer- kei-s van het Bxu-eau,. hetgeen in de toe neming van de zogenaamde herhaalde be zoeken duidelijk tot .uiting komt. Mets de hoofden der scholen bestond een prettig en nuttig contact. De organisatie der beroepskeuzevoor lichting staat in ons land nog in een begin stadium. Hoe en in welke vorm zij zich zal ontwikkelen is thans nog niet te zeggen. Wel zijn er aanwijzingen, dat de beroeps keuzevoorlichting niet uitsluitend van Rijkswege zal worden georganiseerd, maar dat aan de reeds jaren bestaande vorm van voorlichting door particuliere en gemeente lijke Bureaux en commissies, onder be paalde voorwaarden, ruimte zal worden gelaten. De huisvesting van het bureau is nog niet zoals deze in het belang van een goede werkwijze gewenst wordt. Wij laten tenslotte nog een opgave vol gen van het genoten onderwijs der advies- vragen den over 1948: jongens meisjes Buitengew. lager onderwijs Gewoon lager onderwijs Uitgebreid lager onderwijs Voox-bereidend hoger en middelb. onderw 3 1 200 34 89 15 52 28 24 11 2 4 3 1 Panda en de MeesteivOntdekkingsreiziger 31. Op Joris luid gebel slofte de gedien stige Floortje nader. Argeloos betrad de trouwe werker het vertrek maar daar wachtte hem een zware schrik! Want nau welijks had hij de voeten over de drempel, of Joris greep hem bij de kiel, trok hem 'iaar binnen en duwde hem behendig in een stoel. „Gaat zitten, vlijtige man!" sprak hij intussen. „Gun uw uitgeputte ledematen toch eens wat rust! Gij slooft stellig te veelgij put u te zeer uit. En ontdoe u van die knellende kleding! Ik heb erbar men voor u opgevat en ben beslotenuw taak over te nemen. Ik zal mij hullen in uw vest en kiel om eens een poosje in uw plaats te zwoegen, terwijl gij in weelde in dit vertrek verblijft.En terwijl hij zo allerlei onzin sprak, trok hij Floortje al zijn kleren uit om ze daarna zélf aan te schieten, zodat hij er in korte tijd uitzag als een echte hotelhuisknecht. Floortje was zo verbouwereerd, dat hij zich nauwelijks verzette. „En kom nu mee, manneke!" siste Joris Panda toe, toen hij klaar was. „Nu zullen wij eens zien, of wij de dienders kitnnen bedotten!" Met die woorden ging hij de kamer uit, op de voet gevolgd door Panda, die nog niet helemaal begreep wat er aan de hand was. Toen zij de gang be traden, zagen zij net een hele drom agen ten de trap op komen, en nu zou Panda spoedig alles duidelijk worden. Land- en tuinbouwonderw. Onderwijzersopleiding Hoger onderwijs Ovei-ig en onbekend onderw. Zwarte handel in gestolen goed berecht Voor de Haarlemse economische rechter stond gistermiddag een echtpaar terecht, waarvan de man, G. B., indertijd een vrij groot aantal diefstallen had gepleegd op het goederenstation in Haarlem, waar hij werkzaam was. Voor dat misdrijf had'hij indertijd al anderhalf jaar gekregen en thans stond hij terecht voor de zwarte ver koop van levensmiddelen en de textiel, die hij zich had toegeëigend. Deze zaak is indertijd geschorst om een reclasserings- rapport te laten inwinnen over zijn vrouw, H. R., en dat rapport bleek lang niet on gunstig te zijn. De officier van Justitie, mr. Wiarda, vond de omvang van het feit gx-oot genoeg om er een vrij strenge straf op te laten volgen en mede met het oog op het feit dat de afnemei-s er lang niet mals waren afgeko men eiste hij zes maanden tegen de man en twee maanden voorwaardelijk tegen de vrouw, die overal van af heeft geweten en niet getracht heeft haar man van deze mis drijven af te houden. De raadsman, mr. J. H. van Wijk, wees erop dat de zwarte handel in dit geval eigenlijk moet worden beschouwd als een onderdeel van de diefstal en pleitte cle mentie. De rechter, mr. Van den Berg, veroordeelde de man tot zes maanden voor waardelijk en de vrouw conform de eis. Wegenwacht rijdt op bollen-Zondagen Op de Zondagen, waarop algemene ont heffing van het Zondagsrijverbod wordt verleend wegens de bloeitijd van bollen velden en boomgaarden, zal de A.N.W.B.- Wegenwacht een beperkte dienst onder houden. Dit geldt echter niet voor eerste Paas dag. Onderzeebootjager als visserij-politievaartuig Hr. Ms. onderzeebootjager „Queen Wil- helmina" is aangewezen om dit seizoen te fungeren als visserij-politievaartuig (toe zicht op de visserij op de Nooi'dzee). Het schip komt als zodanig op 1 Mei in dienst. Hr. Ms. onderzeebootjager „Johan Mau- rits" is in dienst gesteld als artillerie-tender en als oefenschip voor duikbootbestrijding. Beide schepen hebben hun basis te Den Helder. blijft nog steeds voor Herencostuums 20 tot 100 gld. betalen. Heren-Tropenkleding enz. goede prijzen. KAMPERVEST 45 - TEL. 17825 - HAARLEM (Adv.) CULTUREEL CONTACT NEDERLAND- AMERIKA. NEW YORK, 2 April. (ANP.) Naar aanleiding van de mededeling in de tweede helft van Maart, dat de „United Service to Holland" zijn belangrijkste werkzaam heden zou beëindigen, heeft de Nederland se consul-generaal te New York Cnoop Koopmans verklaard, dat er wegen zijn gevonden om bepaalde werkzaamheden voortgang te doen vinden door bemidde ling' van het Nederlandse consulaat-gene raal. Onder meer zullen de plannen voor adoptie van Nederlandse gemeenschappen door Amerikaanse uitgevoerd worden en zullen rechtstreekse culturele uitwisselin gen plaats kunnen hebben. De „Operation Democracy" is wat betreft het laatste reeds enige tijd actief geweest. Deze orga nisatie zal een centraal clearing- en in lichtingencentrum zijn. Vertellers Leest in bed? Leest u vóór het slapen gaan? Wanneer u dat pi'incipieel niet doet, omdat u het principieel fout vindt, dan mag ik alleen maar hopen, dat u het mij niet principieel zult kwalijk nemen dat ik het wèl doe. En wanneer u het óók doet, maar dan hogere litteratuur met zielsconflicten en zo, dan moet u het mij niet kwalijk nemen dat ik nooit met Simon Vestdijk of Simon j van 't Reve onder de dekens ki-uip, maar altijd alleen maar met een vex-teller. Vóór het slapen gaan heb ik behoefte aan een verhaal. Zo ben ik nou. Erg? Ik houd tussen daden en dromen van spannende verhalen. En ik weet dat het een schandaal is. Ik weet dat goede ver tellers, louter vertellers zonder, zielscon flicten, door de Simonieten en de Blaman- j netjes nog met de nek niet worden aan gekeken. Maar weet u wat ik lees in de luiheid van dat laatste uur van de werk dag? Welu moet niet schx-ikken: maar I graag Dickensen graag Thackeray en I Moby Dick en gisteren nog maar dat moogt u volstrekt niet verder vertellen - Robinson Crusoe. Ik zou eerlijk wel eens willen we ten hoevelen van u, mijne litteraten, wel i eens Ferdinand Huyck en de Roos van Dekama hebben gelezen. Ja.van Lennep! Ik ben de vaste mening toegedaan en daarom ben ik dan ook zo'n lachwek kend mannetje en geen lid van de PEN- club. stel je voor, zo'n reactionair, ik ben er stellig van overtuigd dat Ferdi nand Huyck en de Roos van Dekama de laatste grote en groots-geconcipieerde Ne derlandse romans zijn. Zoals ik ook ge- loof, dat Multatuli onze grootste Neder landse verteller na Van Lennep is geweest en dat er nadien nooit meer zo'n verteller is geweest als hij. Het is eigenaardig dat het Nederlandse volk, in tegenstelling tot bijna alle andere volken, zijn klassieken niet kent. En dat Nederlanders het eigenlijk een beetje zon derling, om niet te zeggen belachelijk en in ieder geval uit-de-tijd vinden, wanneer iemand die Nederlandse klassieken wel leest. Wie kent nu eigenlijk werkelijk de charmante, speelse Hooft? Wie Staring? Wie die prachtige Jacob Geel (die soms nog zo „modem" is als Heine in de Duitse litteratuur of Trollope en Lamb in de Britse of Flaubert en Stendhal in de Fran se) en wie dat hoogtepunt der Nederland se journalistiek; de Parijse brieven van Busken Huet? Maar ik had het over de vertellers. Doet u mij eens een plezier en zie eens die Ferdinand Huyck en die Roos van Dekama te pakken te krijgen. En ga daar eens om tien uur mee naar bed, wanneer u daar niet principieel tegen bent. U moet eens zien wat een verrassing die Van Len- nep .voor u bewaart. En hoe meesterlijk die beide romans zijn. ELIAS. Noors kroonprinselijk paar bezocht de Jaarbeurs Geheel onverwacht hebben gistermiddag kroonprins Olaf en kroonprinses Marthe van Noox-wegen een bezoek aan de Jaar beurs gebracht. Het publiek begroette hen spontaan met gejuich en applaus. De hoge gasten begaven zich naar de kamer van de Raad vari Be heer, waar zij hun. handtekeningen in het gastenboek plaatsten. Enkele minuten later waren de laatste bezoekers de Jaarbeurs sluit om vijf uur vertrokken, waarna de prins en prinses een rondgang langs de stands maakten. Om kwart over zes vertrok het gezelschap naar Soestdijk, andermaal toegejuicht door het publiek. PARKET RUBBER KURK EDELTRIP VIOERE1M Vraagt gratis onze brochure „Een praatje over vloerbedekking" EDELHOUT Tel. 30340 - Van 't Hoffstr. 151, Haarlem Dat mag toch niet. Glenn Taylor (democra tisch senator uit Idaho (V.S.) is tot 50 j dollar boete en 180 dagen gevangenis straf veroordeeld, daar hij via een aparte ingang voor kleurlingen een ver- gaderlokaal was binnengekomen. Springstoffen. Gisteren heeft de Italiaanse politie te Livorno meer dan vier ton springstoffen in beslag genomen. Deze waren in het geheim aan de kust gelost. De politie verrichtte twee arrestaties. Achttien maal. In Guatemala is het 18de complot tegen de vier jaar oude rege ring-Ar evalos ontdekt en verijdeld. Een aantal legerofficieren is gearesteerd. Taal. Het Vlaams economisch verbond wijdt in zijn blad „Berichten" van 31 Maart een uitvoex-ige bespreking aan het protocol van de Benelux-conferen- tie, welke van 10 tot en met 13 Maart in Den Haag is gehouden. Daarin wordt gezegd: „De Nederlandse tekst van het protocol is geen officiële vertaling van het in het Frans gestelde stuk, zodat wij niet instaan voor de juistheid der gebruikte termen en uitdrukkingen. Wij betreuren het dat in een volksgemeen schap van 18 millioen mensen, waarvan er 15 millioen Nedei-lands spreken, de Nedex-landse tekst geen prioriteit heeft". Grijsaard en de liefde. Een vergrijsd La gerhuislid gaf gisteren zijn jongere col lega's een lesje in vrijage. Tijdens de tweede lezing van een wetsontwerp om nationale parken in Groot-Brittannië aan te leggen, maakt de heer Harris het Huis erop attent dat alleeen jagen, vis sen. roeien en baden genoemd worden als mogelijkheden tot recreatie in de toekomstige pax-ken. „Ik kan echter geen betere plaats voor de voorbereiding van het huwelijk bedenken, dat een natio naal park", zei hij en weidde vervolgens uit over zijn eigen liefdesavonturen in het begin van deze eeuw. Tijd vooruit. Zondagmorgen om 3 uur gaat in Engeland de zomertijd in. De klok ken zullen dan één uur vooruit gezet worden.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2