Bloembollenexport naar Engeland Güépin van der Vlugt De Haarlemmers eten nu aan de rijstebrijberg lepwe Uitgaven RCH krijgt bezoek van DFC HAARLEMS DAGBLAD 4 Het contingent groeit, het aantal exporteurs eveneens Engeland is steeds een belangrijke af nemer van bloembollen geweest, en nu het afzetgebied ten Oosten van onze grenzen nog vrijwel gesloten is, is de levering naar Engeland van meer belang dan ooit. Uiteraard moet hier echter met be leid te werk worden gegaan, want hoe graag men in Engeland ook onze bollen wil kopen, men moet terdege rekening houden met de belangen van de eigen mensen. In Engeland toch wordt al sinds meer dan een halve eeuw de teelt van bloem bollen uitgeoefend, vooral in het district van Spalding, Lincolnshire. Was die cul tuur tot voor ongeveer 25 jaar vrijwel uit sluitend gericht op het telen van bloemen, later legde men zich ook toe op het kwe ken van bollen voor de zogenaamde „dro ge" handel. Men kreeg er in Engeland de slag van beet, door wetenschappelijk onderzoek en voorlichting vorderde men steeds verder, en toen in 1939 de oorlog uitbrak, werd de beteelde oppervlakte op ruim 3000 bunder geschat, waarvan het grootste deel beplant met tulpen en narcis sen. De teelt van hyacinten beoefent men daar vrijwel niet. Toen in Nederland door de „sanerings maatregelen" het vet van de ketel ging, hebben verschillende Hollandse kwekers hun bedrijven daarheen verplaatst. In de Engelse vakbladen treft men onder de advertenties dan ook goed Hollandse na men aan. Na 1939 werd de teelt drastisch inge krompen, en naar officiële gegevens waren in 1946 nog slechts 840 bunder met bloem bollen beplant. Men wil echter in Engeland de eigen teelt wel uitbreiden, vooral omdat daar, evenals hier, de deviezen zeer worden be geerd. De Engelse regering staat dan ook meermalen aan niet malse critiek van de vakorganisaties bloot, wanneer zij naar de mening van deze belanghebbenden te veel Hollandse land- en tuinbouwproducten in het land toelaat. En ook betreffende de import van bloembollen is men zeer ge voelig. De door de Regering vastgestelde lage prijzen maken de Engelsen kopschuw. Zij vrezen hiervan dumping en een zeer on- pretttige vorm van concurrentie, vooral van de zijde dier importeurs, die gelieerd zijn aan Hollandse exportfirma's. Daarbij komt, dat er steeds meer Hol landse exporteurs het land binnenkomen in vergelijking met het_ waarlijk nog niet opzienbarende kwantum dat wordt geëx porteerd. Voor de oorlog schommelde het aantal handelaren dat Engeland bereisde zo tussen de 250 en 300, thans Zijn er al meer dan 400, ondanks een kleinere omzet! Verblijfsvergunning geweigerd Op het Kanaaleiland Guernsey heeft meji daar op een heel originele manier een stok je voor gestoken. Wanneer men daar van oordeel is dat er té veel Hollanders aan komen (er reisden er niet minder dan dertig rond om een kwantum van 250 ton aan de man te brengen!) sluit men een voudig de deur en weigert een verblijfs vergunning. Verschillende handelaren kwamen dan ook onverrichter zake terug! Zo wil en kan men het in Engeland niet doen, maar toen de Nederlandse delegatie onlangs onderhandelde over het contingent 1949-1950, gaf men toch niet onduidelijk te verstaan dat hier aan eens paal en perk diende te worden gesteld. Men werd het er tenslotte over eens, dat de uitbreiding van het aantal tot het noodzakelijke en toelaat bare zou worden beperkt. Feu andere voorwaarde, die vooral de Hollandse kwekers ten goede komt, was da het contingent, dat met 1500 ton is ver hoogd, terwijl het bedrag 2.3 millioen en £10.000 voor „nieuwigheden") hetzelfde bleef, wat gewicht betreft geheel moet wor- de-' uitgeput. Over het vorig contingent is nogal wat te doen geweest, doordat de handelaren wel het geldsbedrag hadden uitgeput, maar niet het gewichlscontingent, waardoor de kwekers een groot surplus hadden. Deze mogelijkheid is thans uitgesloten, doordat is bepaald, dat de exporteur die z'n kwan tum niet uitput, daarmee volgend jaar z'n quotum verminderd ziet. Een en ander is natuurlijk wel van invloed op som mige prijzen, die een beetje zullen moeten zakken, maar deze maatregel komt. Britten zowel als Hollanders ten goede. Bevredigende resultaat der onderhandelingen. Tenslotte kwam men overeen, dat de minimum-exportprijzen en de contingents verdeling voortaan zouden worden vast gesteld in onderling overleg tussen de Na tional Farmers Union en de Bulb Distribu tors Association enerzijds en het Bedrijf schap voor Sierteeltproducten en de Bond van Bloembollenhandelaren anderzijds. Zo gaan er dit jaar dus weer 18.750 ton Nederlandse bloembollen naar Engeland; de onderhandelingen hebben een alleszins bevredigend resultaat gehad niet alleen, maar de onderlinge goede verstandhouding bleef bewaard. Het contingent voor Guernsey werd van 250 tot 300 ton ver hoogd. Weliswaar kon men kortgeleden in Engelse vakbladen ingezonden stukken lezen vol scherpe critiek op de Hollander, maar de officiële vertegenwoordigers der organisaties deelden mede, dat gegronde critiek onderzocht zou worden door een Joint Committeedat niet eens behoefde te worden ingesteld, omdat er geen klachten waren! De voorwaarde betreffende de minimum prijzen is niet in overeenstemming met de door minister Mansholt tot nog toe gevolgde lage prijzen-politiek. De verwachting is echter niet geheel zonder grond dat de mi nister het percentage der verhoging zal „afromen" ten behoeve van het Surplus- fonds.iets waartegen de kwekers min der bezwaar hebben dan de exporteurs! Esperantocongres te Haarlem Veel deelnemers verwacht Op 16, 17 en 18 April zal de Nederlandse Esperantisten Vereniging „La Estonto Es- tas Nia", haar jaarlijkse congres te Haar lem houden. De belangstelling voor dit congres be paalt zich niet alleen tot de kringen van de Esperantisten. Een aantal personen uit het openbare leven, onderwijskringen en handel, heeft zich bereid verklaard zitting te nemen in het Ere-comité. Behalve de vele Nederlandse Esperantis ten, zullen ook tientallen buitenlandse geestverwanten deelnemen. Belgen, Denen en Engelsen hebben zich reeds aangemeld Naast werkzittingen zullen verschillen de ontspanningen worden georganiseerd. Tevens zal op Zaterdag 16 April des mid dags een orgelconcert worden gegeven in de Grote Kerk. Organist is Ge Michels, ter wijl verder medewerkt Annie Schoen, zang. Dit concert is alleen toegankelijk voor de congressistert en genodigden. Op 18 April zal een excursie worden ge houden door de bollenstreek. Volledigheidshalve delen wij nog mede, dat de organisatoren van het congres (de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Esperantisten Vereniging) volle medewer king ondervinden van de stichting „Haar lem's Bloei", onder andere door het be schikbaar stellen van een Esperanto-folder over de bezienswaardigheden in Haarlem en het in bruikleen afstaan van clichés voor de binnen- en buitenlandse Esperan- to-bladen. HAARLEMMER TOT DRIE JAAR VEROORDEELD. De rechtbank te Assen heeft de 29-jarige chauffeur W de T-I. uit Haarlem en de 24- jarige monteur J. Z. uit Naarden ieder tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zij hadden in Zuidlaren (Dr.) twee auto's een geldkistje van een winkelier en een grote partij levensmiddelen gestolen. Bij een poging om een der auto's in Amster dam te verkopen werden zij gearresteerd. GedenkpEaat voor J. Schreuder in Mamixschoo! onShuld Vele genodigden woonden Donderdag de plechtige onthulling bij van de door de sierkunstenaar H. de Ru ontworpen glazen gedenkplaat, die in de hal van de Marnix- school aan de Van Egmondstraat in Haar lem-Noord ter nagedachtenis aan de heer J. Schreuder, in leven hoofd van die school van 1929 tot 1945.. De heer Schreuder werd door de bezetter weggevoerd, omdat hij Joodse landgenoten onderdak had ver leend. Hij stierf, zoals eerst in de loop van 1948 bekend werd, op 31 Maart 1945 te Watenstedt m Duitsland. De gedenkplaat werd door een dochter van de overledene onthuld, waarna het tegenwoordige school hoofd, de heer Oosterhagen, die ook het initiatief voor dit eerbetoon had genomen, haar aan het schoolbestuur overdroeg. De voorzitter, ds. W. J. van Elden, legde ver volgens een krans. Verder voerden het woord de heer H. van de Weyer, oud-in specteur bij het L.O. en de heer E. de Groot namens collegas. Allen herdachten de be treurde hoofdonderwijzer, die in benauwde dagen van zo'n rustige moed en ootmoedig Godsvertrouwen had blijk gegeven. Namens de familie dankte de Schoonzoon van de heer Schreuder voor de gebrachte hulde. Anno 1804 Spaarne 56 - Telefoon 11896 Beleggingen - Safe Giroverkeer Hef „Banka-incident" Nader antwoord op vragen van Kamerlid Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van der Goes van Naters naar aan leiding van de beantwoording van reeds eerder gestelde vragen betreffende de in ternering van zes republikeinse leiders op Banka hebben de minister-president, de minister van Buitenlandse Zaken a.i. en de minister van Overzeese Gebiedsdelen a.i. geantwoord, dat de feitelijke toestand der republikeinse leiders op 14 Januari inder daad niet in overeenstemming was met de verklaring van de Nederlandse vertegen woordiger in de Veiligheidsraad, hetgeen een gevolg was van de (onjuiste) mening der autoriteiten op Banka, dat aan een voorwaarde tot het toekennen van bewe gingsvrijheid niet was voldaan. De oorzaak van de van de feitelijke toestand afwijkende verklaring was gelegen in eerst achteraf gebleken onvolledigheid van de ter beschikking der regering staande gege vens, welke tot de bedoelde verklaring door de Nederlandse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad aanleiding gaven. Het vragen van de mondelinge verkla ring inzake het zich onthouden van poli tieke activiteit door de betrokken hoofd ambtenaar aan de republikeinse leiders te Banka geschiedde in opdracht van de Hoge Vertegenwoordiger der Kroon, die echter niet bedoelde het geven van bewegings vrijheid van het afleggen dier verklaring afhankelijk te stellen. Dat de autoriteiten op Banka er wel een voorwarde in hebben gezien, achten de ministers begrijpelijk, hoezeer dit ook tot betreurenswaardige gevolgen heeft geleid. Dat dr. Beel het schriftelijk rapport over de situatie pas enige dagen later, toen de Commissie voor Goede Diensten Banka bezocht, heeft ontvangen, is juist. Het feit, dat die bezoekdag te voren bekend was, toont duidelijk aan, dat aan opzet niet mag worden gedacht. Dat van disciplinaire maatregelen bij de beantwoording in eerste instantie niet wordt gerept, behoeft naar het oordeel van de ministers in zoverre aanvulling, dat uit die beantwoording tevens blijkt, dat opzet niet aanwezig was en van een aanwijsbare schuld van een of meer ambtenaren niet kan worden gesproken. Om deze redenen en omdat terstond na het aan het licht komen der ontstane mis verstanden de bewegingsvrijheid der repu blikeinse leiders over geheel Banka is toe gestaan en verdere faciliteiten aan hen zijn verleend, menen de ministers, dat, al heeft een en ander in het buitenland en met name in de Veiligheidsraad een schadelijke indruk gewekt, deze naar in redelijkheid verwacht mag worden daardoor inmid dels zal zijn weggenomen. In elk geval kunnen ambtenaren, als niet van schuld blijkt, niet worden gestraft om de gewekte indruk. Verbond Speeltuinverenigingen De jaarlijkse algemene vergadering van het Verbond van Haarlemse Speeltuinver enigingen wordt Zaterdag 9 April gehouden in restaurant Brinkmann. De secretaris, de heer J. J. C. Ophuysen, schrijft in het jaarverslag, dat het speeltuin werk stap voor stap vooruit gaat. Behalve de vereniging „Frans Hals" beschikken reeds tien verenigingen over een min of meer goed ingerichte tuin. In de omgeving van de Oude Weg. zal binnenkort een tuin in gebruik worden genomen. Aan de jongste Haarlemse brug, de. Zinneveldbrug over de Jan Gijzenkade. wordt hard gewerkt. Vandaag is men reeds met het betonstorten begonnen en ook is een aanvang gemaakt met het in gereedheid brengen van de aansluitende weggedeelten van de Delftlaan, waardoor het Noord-Zuidverkeer om de binnenstad kan worden geleid. De Delftlaan zal tussen Orionweg en Rijksstraatweg dezelfde wegindeling krijgen als tussen Kleverlaan en Orionweg, namelijk een bree.de asfaltbaan die door een groenstrook van een ventweg wordt gescheiden. De ventweg wordt bij de jeugd herberg „Jan Gijzen" ingekrompen, zodat de jeugdherberg nog niet behoeft te ver dwijnen. Men hoopt van de zomer met deze omvangrijke werkzaamheden gereed te komen. Het is echter wel zeker, dat de wielerronde van Haarlem-Noord, die altijd door de Mr. Jan Gerritszlaan en de Delftlaan wordt verreden, dit jaar niet kan worden gehouden. De foto toont de brug in het houten pakje dat zij nog aan heeft. Dagelijkse dienst op lijn Z De werkzaamheden aan de voor het Bloemendaalse strand liggende „C. A. Banck" trekken zoveel bekijks, dat de N. Z. H. besloten heeft haar zomerlijn Haar lem (Station)-Bloemendaalse strand met ingang van heden dagelijks tussen elf en achttien uur te laten rijden. Er wordt een uursdienst uitgevoerd, doch bij drukte zullen extra bussen worden ingelegd. Schaken Persoonlijke schaaktitels Zaterdagmiddag beginnen in het clublokaal van de schaakvereniging „Het Oosten", Re staurant Munnilts, Grote Markt de voorron den van het tournooi om het persoonlijk schaakkampioenschap van Haarlem. Hoofd-, le, 2e en 3e klasse. Het aantal deelnemers is aanmerkelijk kleiner dan vorig jaar, maar juist daardoor hoopt men het verloop van de wedstrijden beter in de hand te kunnen houden, waar door de aantrekkelijkheid van het tournooi ongetwijfeld verhoogd zal worden. In de hoofdklasse zijn dit jaar twaalf deel nemers ingedeeld (vorig jaar 18) in twee groepen van zes. Groep A: J. H. Marwitz, H. Schmitz, J. Bonkenburg, J. Nijman, S. Herfst, C. B. v. d. Velde. Groep B: H. Groeneweg, Mr. G. Snoeck Henkemans, W, Geuzebroelc, S. Bonkenburg, J. de Vries, J. Blokker. Verder telt de eerste klasse achttien, de tweede klasse twaalf en de derde klasse slechts zes deelnemers. Raymond Glendenning, de bekende B.B.C.-sportverslaggever, meet met een liniaal de „vleugelwijdte" van de knevel die de ex-R.A.F.-piloot Alan Gear voor 1949 de wisselbeker van de „Handlebar Club" bezorgde voor de grootste en best verzorgde snor in Engeland. De competitie werd gisteren in Fleet Street gehouden en de win nende knevel van Gear mat van punt tot punt 21 centimeter. Biljarten Wereldrecord 47/2 voor Clement van Hassel Clement van Hassel uit België, die in het biljart-tournooi om het wereldkampioen schap 47/2 te Amsterdam gedurende de eerste drie ronden reeds enkele malen met zeer hoge series verraste, vestigde gisteravond in zijn party tegen De Ruyter een wereld record-moyenne 47/2 door de partij van 400 caramboles in 3 beurten te beëindigen. Dit betekent een gemiddelde van 133.33, hetgeen het hoogste particulier gemiddelde is, dat ooit in een tournooi van het nog zo jeugdige kader 47/2 is gemaakt. In feite is het dus een wereldrecord, dat, indien het eerstdaaags niet wordt verbeterd, na afloop van het tournooi zeker als zodanig zal worden erkend. Het Europese moyenne record 47/2, gevestigd in Scheveningen tijdens de Euro pese kampioenschappen, staat met 100 op naam van Gabriëls en Van de Pol, die beiden een keer een partij in vier beurten eindigden. Van Hassel begon met een snelle serie Van 142, nadat De Ruyter de acquitstoot had ge maakt, maar de volgende miste. De tweede beurt van de Belg leverde hem slechts twee caramboles op, maar met een fraaie en zekere serie van 256 maakte hij in de derde beurt de 400 caramboles vol. De Ruyter scoorde resp. 1, 8 en 0 en bleef dus op 9. met een gemiddelde van 3 staan. De partij duurde niet langer dan 50 minuten. Des middags had Van Hassel een spannen de strijd geleverd met de Fransman Gal- miche. Tot het einde toe is er fel gestreden. Galmiche miste op 398 een eenvoudige stoot, toen de Belg op 312 stond. Deze stond voor een moeilijke opgave, doch door een serie van 88 te maken, werd hij winnaar. Gabriëls tegen De Ruyter en Van de Pol tegen Metz gaven een goede demonstratie! De Belg maakte een moyenne van 80, tegen over De Ruyter van 5.20. Van de Pol maakte zijn partij in twaaalf beurten uit; Metz stond toen op 214. De uitslagen luiden: Galmiche 398 14 119 28.42 Van Hassel400 14 112 28.57 Dufetelle 348 31 60 11.22 Chassereau 400 31 59 12.90 De Ruyter 26 5 14 5.20 Gabriëls 400 5 207 80.00 Van de Pol400 12 159 33.33 Metz 214 12 67 17.83 De Ruyter9 3 8 3.00 Van Hassel 400 3 256 133.33 Metz 400 6 139 66.66 Galmiche 184 6 89 30.66 Chassereau 109 12 37 9.08 Van de Pol400 12 155 33.33 Dufetelle 62 9 39 6.88 Gabriëls 400 9 264 44.44 De stand na de vierde ronde luidt: 1. Gabriëls 8 1600 39 264 41.02 2. Van de Pol.. 8 1600 63 159 25.39 3. Van Hassel 6 1359 37 257 36.72 4. Metz 4 1084 38 139 28.52 5. Galmiche 4 1382 66 119 20.93 6. Chassereau 2 1162 79 106 14.70 7. Dufetelle 0 786 77 60 10.20 8. De Ruyter ..0 339 45 58 7.53 Maar in September komen zij in Luilekkerland De Haarlemmers zuchten thans onder de ongemakken die een gevolg zijn van het grote asfalteringswerk. In tal van straten wordt gewerkt aan het verwijde ren van de overbodig geworden tramrails als voorbereiding voor het leggen van een nieuw asfaltdek. Het verkeer is daardoor natuurlijk in de war. Bovendien hebben de omwonenden veel ongemak van het lawaai der compressors, die „horen en zien doen vergaan". Op plaatsen waar twee of drie van die opbreekmachines gehanteerd worden is, om iets te noemen, het telefo neren practisch onmogelijk. De bewoners van de Gierstraat en van de Kruisweg, die deze proef doorstaan hebben, weten er van mee te praten! Er moet in totaal niet minder dan 30.000 m2. asfalt gelegd worden. Het gehele voorjaar en de gehele zomer zullen met dit werk gemoeid zijn, zodat het September wordt voor alles voltooid is. De Haarlemmers moeten er het ongemak voor over hebben eerst door die rijstebrij berg heen te eten om te komen in Luilek kerland een stad met vrijwel nieuwe asfaltstraten. Maar dat wil gelukkig niet zeggen dat tot die tijd het verkeer in de gehele stad overhoop zal liggen. In de laatste maan den is de gehele binnenstad voltooid. Dan wordt er nog wel elders gewerkt, maar dit geeft voor het verkeer niet zoveel last, daar men op die punten over betere parallel- vegen voor het doorgaande verkeer be- chikt. Juist het gemis aan zulke goede parallelwegen in de binnenstad veroor zaakt de last. Openbare Werken heeft voor het ge hele werk een tijdschema opgemaakt. Het heeft evenwel geen zin dat te publiceren, omdat er wel geregeld omstandigheden zullen komen die het noodzakelijk maken daarin enige omzettingen te maken. Toch kunnen wij de Haarlemmers een indruk geven van het verloop der werk zaamheden. De rails zijn verwijderd in de Gierstraat en het gedeelte van de Kruisweg van het Stationsplein tot halverwege de kruising bij de Parklaan. Ook het betonbed is daar hersteld. Op 11 en 12 April wordt in de Gierstraat het asfaltdek gelegd, zodat op 13 April de straat weer voor het verkeer vrijgegeven kan worden. Op het gedeelte Kruisweg tussen het Stationsplein en de Parklaan wordt het asfalteringsdek gelegd op 13, 14 en 15 April. Dat wegvak kan dus weer op 16 April bereden worden. De Grote Houtstraat tussen het Prove niershuis en de Grote Houtbrug wordt in twee gedeelten onder handen genomen, zodat het verkeer uit de Gierstraat dan ongestoord kan blijven voortgaan. Dit is mogelijk omdat de Grote Houtstraat op dat punt nogal breed is. Ook het stuk van de Kruisweg kan, als het klaar is, door het verkeer gebruikt worden, omdat dan immers weer de Park- i laan bereikt kan worden. Daarvoor was het evenwel nodig de kruising Kruisweg Parklaan in twee delen te behandelen. Het verdere asfalteringswerk zal alsvolgt I worden afgewerkt. Nu wordt de rails verwijderd op het ge- J deelte KruiswegKruisstraat van de Park laan tot de Ridderstraat. Wanneer daar asfalt gelegd kan worden is nog niet met zekerheid te zeggen. Vervolgens gaat men geregeld naar het Zuiden. Eerst het verdere deel der Kruisstraat, vervolgens de Bartel- jorisstraat, Grote Markt, Koningstraat, Houtstraat, Houtbrug en Plein. Daarna komt de richting Zuid-Noord aan de orde: Grote Houtstraat, Grote Markt, Jansstraat, Jansweg. Dan resten nog het Jansweg- viaduct, het Staten Bolwerk, het Frans Halsplein, de Frans Halsstraat en de Ken- nemerstraat. De Schoterweg wordt niet door de ge meente uitgevoerd, dit werk komt voor rekening van Rijkswaterstaat. In verschillende straten wordt al voor het opbreken van de tramrails en het as falteren aan de beurt is, de leidingen van gas, water en electriciteit herzien. Het was namelijk nodig verschillende verbeterin gen en vernieuwingen uit te voeren. Dit wordt nu meteen gedaan, wat in de toe komst minder opbreken betekent. Met enige vrees wordt tegemoet gezien het tijdvak waarin het nodig zal zijn de Grote, Houtstraat tussen Proveniershuis en Grote Markt geheel aan het verkeer te onttrekken. Er wordt n®g overlegd tussen Openbare Werken, de Politie en de N. Z. H. V. M. hoe men in die tijd het best het vezkeer zal kunnen leiden, de autobussen natuurlijk inbegrepen. Er bestaan enkele denkbeelden daarover, maar de keuze is nog niet gedaan. In elk geval is wel zeker dat natuurlijk de Kleine Houtstraat een belangrijk deel van het verkeer Noord- Zuid zal moeten opvangen. Misschien wordt ook een deel over de Turfmarkt geleid. Het opbreken van de rails in de straten die nog aan de orde komen zal gauwer gaan dan op de Kruisweg, omdat daar im mers twee banen bestonden. Overal elders ligt slechts één baan. Bovendien is aan te nemen dat het opbreken in de Grote Hout straat vlugger zal gaan dan in de Gier straat. Daar was het beton, waarin de rails verankerd lag, pas enkele jaren oud, zodat het Veel weerstand bood aan de compres sors. In de Grote Houtstraat is het beton- dek evenwel 25 jaar oud, zodat verwacht wordt dat het de strijd gauwer zal opge ven. Daarmee kunnen de Houtstraat-be woners zich troosten. De Grote Houtstraatvereniging viert 25 Juni haar 40 jaar bestaan. Het werkschema van Openbare Werken was aanvankeiyk zo opgemaakt dat men dan juist in het as falteringswerk zou zitten. Daarom is daarin een wijziging gemaakt, zodat nu gemaakt zal worden dat de Gr. Houtstraatvereni ging kan feest vieren In een nieuw geasfal teerde straat. De Dreef Het werk aan de Dreef vordert goed. De aannemer moet over 7 weken klaar zijn. Dan moet Openbare Werken op het puin- bed nog een bestrating leggen. Dit werk zal evenwel al eerder begonnen worden op stukken waar dit mogelijk is. Het is dus wel aan te nemen dat de Dreef over ruim 2 maanden weer voor het verkeer zal kunnen worden opengesteld. „Vooruitgang" vergadert Dinsdag De ledenraad van de Coöperatieve Ver- bruiksvereniging „Vooruitgang" komt Dins dag bijeen, om een beslissing te nemen over het besluit van de ledenvergadering van „De Eendracht", inzake het aangaan van een fusie met de „Vooruitgang". Ds. H. L. Lieve, predikant in algem. dienst voor de Prot. kerk in Indonesië, woon achtig te Zandvoort, stelt zich opnieuw be roepbaar in de Ned. Herv. kerk. Andreas Latzko, Korte verhalen Vertaald door J. F. Ankersmit, Th. van Berkel en R. de Vries We reldbibliotheek N.V., Amsterdam Antwerpen. Andreas Latzko' heeft voor deze verhalen verscheidene vondsten gedaan; met een inval als die van een redenaarskuil komt hij zelfs na aan het vértonen van een zekere geestig heid. Maar die ontbreekt verder in de uit werking overal. Het sarcasme waarmee Latzko hier zijn figuren beschouwt is onvol wassen en zijn belichting van menselijke tekortkomingen geeft, door het gebrek aan psychologisch inzicht en geest, geen verhel dering. De goedkoopte van het werk vindt men nergens beter verklaard dan in het verhaal De Nachtmerrie, waarin het moei zaam opgeblazen woord tromfeert; „Het waren gewone mensen, zag ik; mensen van het soort dat men naast zich moet dulden in overvolle Zondagstreinen en wier gemeen plaatsen dagenlang als een Kaïnsteken ste ken". De schrijver was er wel lelijk aan toe, als hij het Zondagsreizen niet na kon laten; het is duidelijk dat men bij zo'n gebrek aan geestelijke onafhankelijkheid geen zeer waardevolle litteratuur kan produceren. De verhalen afzonderlijk beginnen steeds weer met hoop te wekken, die gestaag afneemt als men gewaar wordt dat ergernis weer de inspiratie heeft gegeven. Het tweede stuk, „De Dsjinni", is het minst aangetast door het sarcasme („vlijmend", zoals het op de omslag heet) dat dit streven probeert te maskeren, maar het heeft talrijke gebreken van het jongenswerk, (wat het ook wel zal zijn; maar waarom deze her uitgave?) „De roman van een liefde" is waarschijnlijk het goedkoopste. Dat het Nederlands van de vertaling onbehouwen is, moet wellicht meer aan de vertalers geweten worden. S. M. H. C. Andersen: De rode schoentjes. Uitgeverij Jacob van Campen, Am sterdam. Van de prachtige fabel door de Deense sprookjesdichter Hans Christian Andersen, die tot uitgangspunt van de thans in circula tie gekomen film „De rode schoentjes" heeft gediend, verscheen een Afzonderlijke editie op royaal formaat, in vloeiend Nederlands vertaald en van een beknopte, doch waarde volle biografie voorzien door mevrouw dr. P. M. Boerden Hoed, met twaalf illustraties (waarom zoveel, als zij bij de beeldende kracht van het eenvoudige proza ten achter blijven?) door Fiep Westendorp. Voetbaloverzicht VSV zet de kampioenscompetitie voort met een wedstrijd tegen NOAD in.Tilburg. Na het minder gelukkige begin verwachten wij, dat morgen,een zege behaald wordt. De IJmuidenaren dienen er echter rekening mee te houden, dat de Tilburgenaren stugge verdedigers zijn. RCH, dat Zondag in Delft zo fraai van start is gegaan, ontvangt in het Heemsteed- se Sportpark DFC uit Dordrecht. Voor de tweede keer gaat de strijd dus tegen een eerste ldasser. Deze club heeft in de com petitie een beter resultaat bereikt dan DHC. Spelen de Haarlemmers in dezelfde vorm als tegen DHC, dan hebben zij een goede kans om te winnen. De belangstelling is bijzonder groot en vanmorgen waren de kaarten bijna uitverkocht. Als scheids rechter fungeert de heer Van Laar uit Al melo. RCH verschijnt in de volgende op stelling: doel Van der Vliet; achter: Van Rheenen en Koppen; midden: Heyerman, De Vos en Biesbrouck; voor: Botter, De Wette, Hanse, Koster en Bleeker, Stormvogels komt met invallers voor Kraak en Schoorl uit tegen DWV. Getracht moet worden de plaats in de eerste klas te behouden. De IJmuidenaren staan voor een zware taak. Een zege echter is niet uitge sloten. De andere wedstrijden voor de pro motie- en degradatiecompetitie eerste klas zijn SpartaZFC (district I) en HW— DHC (district II). Schoten trekt naar De Kennemers in Beverwijk en op 't. terrein van EDO komen ÏYBB en Scheveningen tegenover elkaar. Da Haarlemmers hebben de afgelopen Zon dag verloren, maar verrftoedelijk zullen zij morgen betere resultaten bereiken. De op stelling van TYBB is: doel Bakker; achter: De Wildt en Huneker; midden: Buschman, Smits en Van der Vlught; voor: P. van Berkel, Vessies, Van Riel, Snoeks en C. van Berkel. DIO begint de promotie-competitie met een ontmoeting in Amsterdam tegen SLTO. Voor DCO is de tweede beslissingswedstrijd tegen BDK vastgesteld, gespeeld wordt op het terrein van HFC. JEUGD SPEELT PROEFWED STRIJDEN Voor het samenstellen van een elftal, dat op Zondag 29 Mei te Amsterdam de afdeling Haarlem zal vertegenwoordigen op het vier bonden tournooi voor de jeugd zijn vier elf tallen samengesteld. Zondag 10 April worden op het terrein van RCH twee wedstrijden gespeeld ter voorbereiding. Handbalprogramma Het programma voor Zondag: Districtskamp. competitie dames: Actief, Deventer—Athene, Den Haag; ADA. Amster damEHV, Eindhoven. Heren: HGV. Henge loCWP, Den Haag; Eindhoven. Eindh. Aalsmeer, Aalsmeer. Hoofdklasse, dames: Concordia—Vlugh. en Kracht, 14 uur, Schalkwijkerweg. Heren: NilocVlugh. en Kracht; Olympia, Gron. Blauw Wit. Prom./degr. Distr. le/2e kl., dames: Niloc HOC. Prom. Distr. 2e/Afd. le kl., dames: Nieuwe Niedorp—BGV; Sagitta—WVGV. Heren: UD—HOC. Distr. West-A le kl., heren: Sport Vereent Zeeburg. Distr. West-A 2e kl., dames: HHCBlauw Wit. Afd. Noordholl. 2e klas, dames: Foresters II—Gita III. Junioren meisjes: ConcordiaVlugh. en Kracht, 15 uur, Schalkwijkerweg. Vriendschappelijk, heren: LijndenCon cordia comb. Voor BGV-dames staat thans alles op het spel. Zij hebben in de promotie-competitie twee punten achterstand op Nieuwe Niedorp, die zij Zondag nog in kunnen halen. Hierdoor zou een laatste beslissingswedstrijd noodza kelijk worden. De verwachting is. dat BGV nu het juiste tegenspel zal kunnen vinden voor het weliswaar felle, doch op lager tech nisch peil staande spel der tegenstandster. De ploegen van HOC gaan op bezoek bij de dames van Niloc en de heren van UD tè Utrecht. Voor de heren staan de kansen gunstig, indien zij hun betere wedstrijd routine weten uit te buiten. De dames van Niloc zullen erop gebrand zijn revanche te nemen voor de op het laatste ogenblik toe gebrachte nederlaag. Het zal voor HOC dan ook heel wat, moeilijker gaan een goed resul taat te behalen dan vorige Zondag, toen op eigen terrein werd gespeeld. De verliezer van de wedstrijd Sport Ver eentZeeburg moet degradatiewedstrijden spelen met APGS en Turno, de kampioenen der tweede klassen A en B.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6