Herziening onderwijzerssalarissen Commissie voor Stadsontwikkeling is met haar taak begonnen ,Jan Gijzen" verschafte meer dan vijfduizend trekkers onderdak HEROPENING H. W. BRAKEL Het huis aan de baai Kort en Bondig j DINSDAG 5 APRIL 1949 HAARLEMS DAGBLAD Ontbreken van barrières gecompenseerd door onvolledige „ontknikking" Geen achterstelling bij de ambtenaren De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft thans geantwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid de heer Peters (K.V.P.) over de onderwijzers salarissen. Na een uitvoerige uiteenzetting over de technische herziening van het Be zoldigingsbesluit Rijksambtenaren ver klaart de minister, dat de regeringsdelega tie in de Commissie-Wesseling bij het ple gen van overleg getracht heeft, de vertegen woordigers der onderwijzers-vakorganisa ties de principes der herziening van het Bezoldigingsbesluit Rijksambtenaren dui delijk ie maken. Drie vergaderingen hebben echter niet tot het noodzakelijke inzicht in deze mate rie bij de vertegenwoordigers der vakorga nisaties geleid. De consequentie daarvan is geweest, dat deze vertegenwoordigers voor stellen hebben ingediend, die met het ge heel der grondlijnen va1* de technische herziening geen rekening loeiden en in dat opzicht een irreëel karakter droegen. De regering heeft toen gemeend de herziening van de salarisregeling zelf ter hand te moeten nemen, rekening houdend met de denkbeelden, welke de vertegenwoordigers der vakorganisaties by het overleg hebben kenbaar gemaakt. In plaats van het „door knippen" der salarisschaal en het oprichten van barrières heeft de regering na ampel beraad gemeend, dat het ontbreken van barrières het beste zou kunnen worden ge compenseerd door voor de onderwijzers de „ontknikking" niet ten volle toe te passen. De schaal voor de bezitters der hoofdakte loopt thans van 240390, te bereiken in 20 jaren. Naar haar mening worden de onderwijzers evenredig met de burgerlijke rijksambtenaren behandeld, indien het maximum der schaal tot 400 wordt ver hoogd, hetwelk 5.lager is dan bij vol ledige „ontknikking". De totale kosten van deze maatregel belopen 2,2 millioen gulden per jaar. Hij heeft betrekking op ongeveer 30.600 onderwijzers. Per leerkracht per maand zullen de kosten gemiddeld 5.75 bedragen. De minister vestigt voorts de aandacht op de hogere aanvangswedde van de on derwijzer in vergelijking tot die van de ad junct-commies en de adjunct-technisch- ambtenaar. De aanvangswedde bedraagt voor de laatsten, in dienst genomen op arbeidscontract, na een psychotechnisch on derzoek en pas in vaste dienst aangesteld na het met goed gevolg afleggen van een examen, respectievelijk 160 (op 21-jarige leeftijd) en 200 per maand (op 23-jarige leeftijd). De wedde voor de onderwijzer zonder en met de hoofdakte, die zonder het ver vullen van de zo-even gestelde eisen ter stond in vaste dienst wordt aangesteld, bedraagt respectievelijk op 21-jarige leef tijd f 210 en f 240 per maand. Zonder enige barrière lopen de wedden van de laatst genoemden in 20 jaar door tot respectieve lijk f 340 en f 400 per maand, waartegen over staat dat de adjunct-commies onder de gunstigste omstandigheden in 16 jaar, indien hij elke barrière tijdig heeft over wonnen, als commies kan komen tot maxi mum f 380. De technisch-ambtenaar heeft, indien hij er in slaagt elke barrière tijdig te overwinnen, tenminste 15 jaar nodig om het maximum van f 450 te bereiken. Barrières De barrières, welke voor de onderwij zers bestaan, zijn slechts die, welke zich ook voor de ambtenaar bij elke sollicitatie voordoen. De onderwijzer, in het bezit der lagere akte, krijgt bij het behalen van de hoofdakte automatisch met ingang van de Nederlandse Reisvereniging De heer J. Panman uit Den Haag, die dezer dagen voor de leden van de afde ling Haarlem van de Nederlandse Reis vereniging in de Tuinzaal van het Concert gebouw over Frankrijk sprak, zeide, dat het beleven van de Franse geest tijdens een vacantie in Frankrijk het prettigste is. Daarvoor moet men, voor de reis aanvaard wordt, nog even de geschiedenisboeken opzoeken om het geheugen wat op te fris sen. Tijdens het bezoek aan Fontainebleau en aan Versailles krijgt de vacantieganger een veel betere indruk. De Place de la Concorda en de Champs Elysées spreken meer, als men de geschiedenis kent. De heer Panman zeide voorts, dat het van belang is vooraf ook wat te lezen over bouwkunst en over de beeldende kunst, alvorens de kerken van Parijs, de kastelen langs de Loire of het Louvre te bezoeken. Spreker deed interessante mededelingen over Parijs en over enige streken van Frankrijk. Uiteraard kon hij niet uitvoerig ingaan op het vele schone, dat het land biedt, doch de bezoekers kregen toch een goede indruk. Een film over Montmartre en een aantal gekleurde beelden verduide lijkten het gesprokene. De Franse geest konden de leden zich deze avond wel indenken door de zang van de Franse chansonnière Sonia Nerval. Vro lijk klonken haar liederen over Parijs, wel ke zij op zo'n bijzonder goede wijze ten gehore bracht. Haar optreden was een groot succes en vormde een hoogtepunt van deze zo goed geslaagde avond over Frankrijk. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 4 April 1949 GEHUWD: 4 Aprif, K. Anthoni en H. D. Hollander. BEVALLEN van een zoon: 2 April, S. Wil schut—'Huges J. F. Uit den Boogaard—Som berg: A. P. Kamminga—Nieuwkoop: A, de Redelijkheid—van Asselt; 3 April, G. van SchravendijkBekker; A, M. BoerKruijfi'; T. G. C. KleinhoutChristiaans; H. H. van der Ham—Konings; T. G. Nederstigt—Uiter- mark; A. C. M. van Schie—Voordouw; G. van der Galiën—de Haan; 4 April, P. C Lammers —van der Werf; M. F. Machgielsen-Devi.es. BEVALLEN van een dochter: 31 Mrt, W. de Vita—Roesink; 1 April, C. T. Faas—Bos; 2 April, L. MooijSarolea; H. Hoogkamer Dedding: 3 April, W. Wereldsma—van der Sluis: A. M. Kuijten—Schoorl; M. Wassenaar Erdtsieck; F. A. L. E. Woerdeman—Grüm- ming; C. A. W. LipsKoster; J. W. M. Boks Rouwenliorst; L. M. van Hemert—van Mou- rik; C. M. Vabaro—Reemst; 4 April, L. E. DriessenMössner. OVERLEDEN: 31 Mrt, N. Driessen—Griek- spoor, 26 j., Gasthuisvest: C. C. Chen, 44 j„ M. v. Heemskerkstraat: 1 April, A. M. Greij- mans, 11 m„ Ben Viljoenstraat; M. G. Vee- ninga—van Nunen, 41 j., van Dortstraat; 2 April, G. Horeman, 69 j., Leidsevaart; P. Giebels, 81 j.. Leidsevaart; 3 April, J. H. Evers, 61 j., Herensingel. eerste dag van de maand, waarin hij deze akte behaalt, de hogere wedde. Eveneens krijgt de bezitter der hoofdakte, werkzaam aan een U.L.O.-school, automatisch de hogere U.L.O.-marge of een extra-verho ging van zijn wedde, indien hij de U.L.O.- marge reeds ten volle geniet. Geen van de vier barrières, ten aanzien van taak, for matie, bekwaamheid en dienstijver en ge schiktheid, behoeft door de onderwijzer, in tegenstelling tot de ambtenaar,-te worden overwonnen. De regering betreurt het zeer dat het niet is gelukt de vertegenwoordi gers der onderwijzers-vakorganisatie te overtuigen van het verschil in karakter tussen deze en de normale „sollicitatie barrières". Met betrekking tot de promotiekansen van de onderwijzer verklaart de minister, dat er op 1 Januari 1946, de hoofden der school hierin niet begrepen, 11.206 onder wijzers, in het bezit van de hoofdakte, bij het gewoon lager onderwijs werkzaam wa ren. Tegenover dit aantal stonden 12.414 plaatsen voor bevordering, n.l. tot hoofd der school 7733, tot U.L.O.-onderwijzer (hetgeen zonder bezit van enige bij-akte een verhoging van salaris meebrengt van f 20) 3601, tot onderwijzer van een bijzon der lager-onderwijs-school (hetgeen een salarisverhoging inhoud van f 37.50) 1080 plaatsen. Bovendien konden deze onder wijzers worden benoèmd tot onderwijzer aan een school voor voorbereidend lager onderwijs, hetgeen, mits in het bezit van één bij-akte, tot verhoging van f 20 aan salaris leid, en tot leraar aan een kweek school. De kansen op promotie zijn daar door voor de onderwijzers, in het bezit der hoofdakte, uitermate gunstig, zeker aan zienlijk gunstiger dan voor de ambtenaren. De regering is van oordeel, dat bij vast stelling van deze salarisschaal de salaris sen der onderwijzers op de juiste plaats in het nieuwe bezoldigingsbesluit komen te liggen en dat volledig aan de gedachte van een „gelijktijdige en evenredige" behande ling van de onderwijzers met de overige ambtenaren is voldaan. De onderwijzers zijn volgens de regering in vergelijking met dezen zeker niet achtergesteld. Generaal-majoor Harberts gerehabiliteerd Het Hoog Militair Gerechtshof heeft heden generaal-majoor b. d. J. Harberts vrijgesproken. Generaal Harberts was in de Meidagen van 1940 commandant van 't tweede leger korps. Hij was er van beschuldigd een be langrijk bevel van zijn superieuren eigen dunkelijk overschreden te hebben. Boven dien zou hij zijn post verlaten en de terug tocht van zijn troepen niet geleid hebben. Het Hof is van oordeel, dat generaal Harberts het bevel van de Commandant Veldleger op redelijke gronden onuitvoer baar heeft geacht. Dientengevolge was hij niet alleen bevoegd, doch ook verplicht de door hem noodzakelijk geachte wijziging in dat bevel aan te brengen. Het Hof was van oordeel, dat de generaal zijn commando post te Doorn niet opzettelijk en zonder noodzaak heeft verlaten, doch dat hij deze commandopost heeft overgeplaatst op een onder de gegeven omstandigheden als juist te beschouwen tijdstip. Wat de leiding van de terugtocht betreft was het Hof van oor deel, dat generaal Harberts alle bevelen en aanwijzingen heeft gegeven, die hij in de gegeven omstandigheden had moeten geven en dat hij op zijn nieuwe comma'ndopost te Jaarsveld voortdurend persoonlijk die lei ding heeft gegeven, die hij als legerkorps commandant behoorde te geven. Belgische stem over het Atlantisch pact Henri Rolin, de voorzitter van de Bel gische senaat, wijdt in het socialistische blad „Le Peuple" in een hoofdartikel een beschouwing aan het Atlantisch pact. Hij spreekt als zijn oordeel uit, dat het pact noodzakelijk tot een bewapeningswedloop tussen het Westen en het Oosten moet leiden en dat in het bijzonder een grote wedijver zal ontstaan met betrekking tot de vervolmaking der geheime atoomwapens. Het is te vrezen, aldus Rolin, dat na ver loop van enkele jaren, aan het einde van deze tot de top gevoerde bewapening, de landen zich in 'n geestestoestand zullen be vinden die de oorlog als onafwendbaar doet beschouwen en hem als een noodlot doet zien. „Persoonlijk twijfel ik er ernstig aan of het mogelijk zal zijn gedurende de 20 jaar die in het Atlantisch pact zijn voor zien, een vrede te bewaren die gekarakte riseerd wordt door een zo duidelijk antago nisme als tussen beide blokken bestaat. Volgens mij zijn er in deze periode slechts twee mogelijkheden: Of er zal een nieuwe oorlog uitbreken, of het zal tot een betere verstandhouding tussen het Oosten en Wes ten moeten komen. Televisie in kleuren Binnen iwee jaar in Engeland (Van onze correspondent te Londen) Het gaat hard met de televisie in Enge land, dat op het ogenblik reeds een half millioen „radiokijkers" telt. Volgend jaar zal het grootste televisiecentrum ter wereld in Londen in werking zijn. Deskundigen verwachten dat Engeland binnen twee jaar over televisie in natuurlijke kleuren zal beschikken. Een ander experiment dat dezer dagen zal beginnen, is dat der tele-bioscopen, waarvan Londen er voorlopig zes zal krij gen. Films zullen op één plaats worden ge projecteerd en per televisie naar de diverse cinema's worden overgebracht. Bovendien zullen televisieopnamen van actuele ge- beurtenissen, welke de BBC op het ogen®- blik, dat de gebeurtenissen zich afspelen, uitzendt, tegelijkertijd in een aantal bios copen op het doek worden geprojecteerd. Tunnel door de Mont Blanc Een internationaal congres tot bevorde ring van het boren van een tunnel onder de Mont Blanc is vandaag te Aosta begonnen. Verscheidene Franse, Zwitserse en Italiaan se persoonlijkheden nemen er aan deel. Op deze eerste vergadering is bepaald, dat de drie landen, die belang hebben bij de ver wezenlijking van dit plan, de verbintenis hebben aangegaan elk 1/6 der kosten, dat is 6 millioen Zwitserse frank te dragen. De werken, die binnenkort zullen beginnen, zullen 3.000 Franse en Italiaanse arbeiders werk verschaffen. „Haarlem mag onder geen beding een steenwoestijn worden" In Augustus van het vorige jaar besloot de Haarlemse gemeenteraad tot de instel ling van een commissie voor de stadsont wikkeling. Deze commissie, waarvan de j burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers voorzitter is en de wethouder van Open bare Werken en Volkshuisvesting de heer A. J. M. Angenent het onder-voorzitter schap bekleedt, bestaat uit de heren mr. F. van Blerkom, J. J. P. Hut, H. Korringa, M. H- W. J. van Ooijen, P. G. M. Ottolini, W. Schoenmakers, ir L. Schoorl, jhr F. Te- ding van Berkhout als vertegenwoordigers j van belanghebbende groepen der burgerij (respectievelijk verkeerswezen, sport, ere dienst, handel en middenstand, onderwijs, industrie en kunstkringen) en bovendien de heren ir M. H. Haas, directeur van Open bare Werken en ir J. A. Kuiper, architect en stedebouwkundige te Rotterdam. Deze commissie, waaraan als secretaris is toegevoegd de referendaris ter gemeen tesecretarie N. C. A. Oekhuyften, werd in de oude raadszaal van het stadhuis door de burgemeester geïnstalleerd. Nadat mr Cremers een uiteenzetting had gegeven van het ontstaan van deze com missie merkte hij onder andere op, dat de commissieleden een bijzonder aantrekke lijke en gevarieerde arbeid wacht. Wij zullen, zo zei spreker, ons bezig hou den met het ontwerpen en - zo nodig - Gistermiddag heeft de Rijkskweekschool in Haarlem bezoek gehad van een gezelschap van 39 paedagcgen en studenten ïtic 14 verschillende landen, die gedurende een week met de Hollandse onderwijsinstellingen komen kennismaken. Alle deelnemers aan deze trip studeren aan de Londense universiteit die deze excursie heeft georganiseerd. Vooral de kledij van de deelnemers uit India, Ceylon en Nieuw-Zeeland trok de aandacht. Maart en April zijn de maanden waarin de jaarverslagen binnendruppelen. Van daag ligt dat van de Jeugdherberg „Jan Giizen" op onze tafel en daarin staat gere gistreerd, dat in 1948 het aantal overnach tingen 8340 bedroeg, verdeeld over 4834 jongens en 3506 meisjes. Van deze 8340 overnachtingen werden er 3966 door schooljeugd in klasseverband, 1523 door groepen en 2851 door individuele trekkers gebruikt. In totaal .werd de jeugdherberg door 5562 bezoekers van buiten Haarlem be zocht. Niet minder dan 3203 overnachtin gen komen voor rekening van buitenlan ders waarvan het leeuwendeel door En gelsen (1639) wordt gevormd. De andere helft komt voor rekening van veertien nationaliteiten tezamen, de Bel gen met 950 overnachtingen voorop, een heel stuk later de Denen (339), de Fran sen (151), de Zweden en de-Zwitsers (ieder 35). Tot de „curiositeiten" behoor den de Argentijn, de Syriër en de Pers, die om nachtverblijf aanklopten. Het jaarverslag gaat dan voort: „Het is wel duidelijk, dat er binnen de muren van de „Jan Gijzen" heel wat talen worden gesproken, dat het contact wordt gezocht, dat dit een verrijking betekent in het leven der jongeren en het elkaar be grijpen bevordert". Voor de jeugdherbergouders ligt hier de extra moeilijke taak om de regels van het huis te handhaven en begrijpelijk te ma ken, hetgeen hun overigens volkomen is toevertrouwd. Aan consumpties werden in 1948 klaar ge maakt en uitgereikt: 4894 warme maaltij den; 8863 broodmaaltijden; 14715 koppen thee en 590 koppen koffie deze laatste het meest voor leiders en wat oudere trekkers. Het gebouw. Uit de aard der zaak is door het bestuur aan het gebouw en zijn inventaris alle mogelijke aandacht besteed. Met de steeds bescheiden financiën bleef echter sober heid noodzakelijk. Het is een oud gebouw, in de oorlogstijd zeer verwaarloosd en nooit goed onderhanden genomen, omdat het toch gedoemd is weer te verdwijnen door de stadsuitbreiding ter plaatse. De hulp van het gemeentebestuur en Openbare Werken moet nog al eens wor den ingeroepen en wordt ook steeds naar mate van de mogelijkheden gegeven. Toch is dit oude gebouw niet het tehuis voor jongeren, de stad Haarlem waardig. De ligging wordt door de bouw van de nieuwe brug over de Jan Gijzenvaart in het verlengde van de Delftlaan, ongunstig. Als dan het plaatselijk bestuur ziet welke faciliteiten de gemeenten Amster dam en Den Haag het plaatselijk Jeugd- herbergbestuur verlenen, dan mag de ver wachting leven, dat met de belangstelling die toch ook de Haarlemse overheid steeds voor dit werk toont, ook in onze stad bin nen afzienbare tijd een fraaie oplossing gevonden wordt voor de huisvesting van de trekkers. herzien van uitbreidingsplannen, alsmede met een algemeen structuurplan voor de bebouwde kom. Behalve aan woningen heeft Haarlem ook behoefte aan openbare gebouwen, scholen, kerken, ontspanningsgebouwen en vergaderlokalen. De commissie zal zich misschien gesteld zien voor de vraag, of .de onderlinge band van de burgers in be paalde wijken door stedebouwkundige maatregelen moet worden bevorderd en zo ja, door welke maatregelen. Van groot be lang is, dat Haarlem zijn aantrekkelijkheid als woonstad behoudt. Het mag onder geen beding een steenwoestijn worden, waarin de kinderen in hun vrije uren met hun energie geen raad weten en asfaltjeugd gaan heten. Parken, plantsoenen en speel tuinen moeten er zijn in de woonwijken. Dat de man met de kleine beurs zich te vreden moet stellen met een kleinere en minder gerieflijke woning dan zijn rijkere stadgenoot is onvermijdelijk, aldus de bur gemeester. „Maar als ik zie, zo vervolgde hij, dat in het verleden de gemeenschap deze rijkere man in de bloemen zette, doch soms geen grassprietje in de arbeiderswij ken liet groeien, juist in die wijken, waar men er op mooie dagen zo veel meer be hoefte aan heeft zich buiten te verpozen, dan stemt mij dat tot bitterheid." Groen en bloemen in de stad, maar groen ook daarbuiten. Sportvelden in de periferie. In dit opzicht is Haarlem niet overbedeeld. De dienst van openbare wer ken heeft hiervoor een open oog. De aan dacht van de commissie zal ook hiervoor worden gevraagd. Ook de bebouwde kom zal onze aan dacht vragen. Onze goede stad Haarlem bevat helaas maar al te veel min of meer ordelijke verzamelingen van krotwo ningen. Hoe moeten deze buurten gesa neerd worden? En tenslotte zal de drei gende verkeerscongestie in de binnenstad onze aandacht vragen. De commissie zal zich niet alleen bezig houden met woon- en werkproblemen, maar zich ook moeten beraden over de vraag, waar wij onze zieken zullen verple gen en onze doden willen begraven. De niet-stedebouwkundige leden meende spreker te mogen wijzen op het prachtige werk dat zij gaan verrichten en op het geweldige belang dat zij gaan dienen. Gaarne bracht de burgemeester hulde aan de burgerzin, die hen deze taak heeft doen aanvaarden. Al dadelijk na de installatie werden de voorbereidende werkzaamheden door de commissie onder het oog gezien en bespro ken. Stormschade in Haarlem Vannacht constateerde een agent van de Haarlemse politie, dat een vrachtauto om gekeerd in het water van de Bakenesser- gracht dreef. Een onderzoek wees uit, dat de wagen door een hevige rukwind van de wal was geslagen. Van een perceel aan de Riviervismarkt op de hoek van de Jansstraat werden door de storm twee grote zinken platen van het dak gerukt, die enige huizen verder neer kwamen. Op de Lorentzkade waaide Maandagmid dag een dame van haar fiets. Zij kreeg vermoedelijk een lichte hersenschudding en is per ziekenauto naar huis gebracht. De brandweer moest in actie komen om een stuk zink, dat in de Haarlemmerliede- straat op een gevaarlijke manier aan de restanten van een omgewaaide scho.orsteen bengelde, te verwijderen. Collecte Weldadigheid naar Vermogen Op Zaterdag 16 April aanstaande zal Weldadigheid naar Vermogen weder een straatcollecte houden in Haarlem, Heem stede en Bloem endaal, Het bureau der ver eniging, Jansweg 39 vraagt daarvoor nog met aandrang collectanten, ook als deze zich bijvoorbeeld slechts voor een paar uur beschikbaar kunnen stellen. GENERAAL GUY SIMMONDS BEZOEKT ONS LAND. Generaal Guy Simmonds, die na het staken der vijandelijkheden het bevel voerde over het Canadese leger in Nederland, brengt van 7 tot 10 April een bezoek aan ons land, A.s. Donderdag half drie Bloemenmagazijn GROTE HOUTSTRAAT 185 - TEL. 11290 (Adv.) FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE, vertaald uit het Engels. V Brannigan moest mijn pogingen, om mijn geeuwen te verbergen, gezien hebben, want hij stond op om weg te gaan. Ik zie, dat je slaap hebt en naar bed wilt, merkte hij op. Ik zal je morgen of overmorgen een volledige lijst met instruc ties zenden. Wil je nog even voor me uit het raam kijken, om te zien, of alles buiten veilig is. 1 Er wandelt een politieagent heen en weer aan de overkant van de straat, deelde ik hem mede. Verder is het plein leeg. Je wilt me toch niet vertellen, dat je achter volgd wordt? Brannigan knikte met een grimmig ge zicht, terwijl hij zich in zijn jas hees. Dat is een van de redenen, waarom ik van oordeel ben, dat hier een bende aan het werk is, antwoordde hij. Iemand moet uitgevonden hebben, dat ik belang stelling voor deze zaak heb. Sedert kort heb ik ontdekt, dat ik in de gaten word gehouden, wanneer ik uit de gewone uit gangen van de Yard kom. Eén keer was het een man, die lucifers verkocht, een andere keer een werkloze schooier, en een paar keer was het een vrouw. Maar ik ben hen kwijt geraakt door het gebouw uit te gaan door uitgangen, die het publiek niet kent. Ik heb nog nooit persoonlijk een bezoek aan Simpkins' Bureau gebracht, zodat het me een raadsel is, hoe ze te weten zijn gekomen, dat ilc aan het speuren ben. Heb je één van de lijkschouwingen van de slachtoffers bijgewoond? vroeg ik. Slechts twee. Maar mogelijk was dat voldoende om hun een aanwijzing te geven. Zo lang ze er echter niet achter komen, dat ik vanavond hier ben geweest, kan me hun belangstelling niet zo heel veel sche len. Hij vertrok en uit het raam kijkend, zag ik zijn rijzige figuur in de straat verdwij nen. Dan strompelde ik naar de schoor steenmantel om lucifers te krijgen, waar mee ilc mijn pijp aanstak. Voor de eerste keer, sinds ik uit dienst was, kreeg ik weer een gevoel van opwinding, zoals ik altijd had gehad bij grote gebeurtenissen. Gedu rende meer dan een uur zat ik nog voor het open haardvuur en dacht ik na over de zonderlinge geschiedenis, die Brannigan me verteld had. Toen de klok twaalf uur sloeg, werd ik me opeens bewust van het feit, dat het al laat was. Ik sliep die nacht slecht. In mijn dromen zag ik mezelf door verlaten moerasachtig land wandelen, zo als te verwachten was in de streek, waar heen ilc gaan zou, en vaag dreigde op de achtergrond een ondefinieerbare figuur, als een man in een dikke mist. HOOFDSTUK III. Een week later was ik in Rose Cottage geïnstalleerd. Tot mijn verbazing had juf frouw Clitherwood er tenslotte zelfs op aangedrongen om met me mee te gaan. Een zuster van haar, die een iets oudere en nog verwaar loosder uitgave van juf frouw Clitherwood was, had aangeboden voor haar man te zorgen. Het zal m'n ouwe geen kwaad doen om me eens een poosje niet te zien, deelde juffrouw Clitherwood me op de morgen van onze aankomst in het huisje mede. Ze begon onmiddellijk te vegen en te boenen. Toch geloof ik niet, dat ilc veel met de streek hier op zal hebben. Het is zulk open winderig land en verder niets. Juffrouw Clitherwood had gelijk, het land was inderdaad open en de wind kon er vrij over. heen blazen. Het dorpje lag vlakbij de baai. Het bestond uit wat huis jes, een pastorie, een mooie oude kerk, een café, dat de naam droeg „Het Visserswa pen" en een postkantoortje. Rose Cottage had slechts één maand leeg gestaan. Er waren drie kleine kamer tjes in het huis, benevens een keuken. Burton, die oorspronkelijk uit Surfolk kwam en. die volkomen op de hoogte was van de rol, die hij als chauffeur-tuinman moest spelen, logeerde in een aangrenzend huisje. „Het Huis aan de Baai" was niet zicht baar van het dorp uit. Op mijn kaart had ilc gezien, dat het enige honderden meters van een zijweg af lag. Die middag, toen de zon begon onder te gaan, besloot ik mijn eerste kijkje te gaan nemen bij het huis van Kolonel Simpkins. Ik probeerde niet de weg te volgen, die ten opzichte van het huis een omweg be tekende, maar slenterde in plaats daarvan door kleine laantjes, waar een dik tapijt van gevallen bladeren lag, of langs het open veld. Mijn been veroorzaakte me geen last, als ik langzaam liep en een wandelstok gebruikte. In mijn oude tweed pak en met een gezicht, dat nog bruin zag van het buitenleven tijdens mijn diensttijd, had ik het gevoel niet te detoneren in deze lande lijke omgeving. Ik had niet beseft, dat het huis zó ver borgen lag, voordat ik aan het dichte bos kwam. In plaats van het gewone geboomte in een Engels landschap, waren hier een speciaal soort dennen geplant, die volledig het gezicht op het huis benamen. Een stevig van prikkeldraad voorzien, hek liep rondom deze aanplant. Nadat ik hier helemaal omheen was gelopen, kwam ik tot de conclusie dat de enige manier, om een blik op het huis te kunnen werpen, was het bos binnen te dringen en het een of ander voorwendsel te verzinnen, wan neer ik eventueel aangehouden zou worden. Ilc koos een plaats uit, waar een hoge haag mijn bewegingen dekte. Het bleek gemakkelijk genoeg te zijn om door het hekwerk heen te kruipen. In het dichte dennenbos was het somber en leek het al bijna nacht. Bijne instinctief begon ik langzamer te lopen en bleef ik in de be schutting van de bomen. Uit 1940, toen ik compagniescommandant was en dikwijls op patrouille ging, had ik een zesde zintuig overgehouden, dat me onmiddellijk waarschuwde, als er gevaar was. Dit zesde zintuig had meer dan eens mijn leven gered, in het bijzonder die keer, toen een, naar het scheen, volkomen ver laten boerderij een troep Duitsers bleek te herbergen, en ik het enkel en alleen aan mijn instinct te danken had, dat ik voelde, dat er. iets niet pluis was. Ik was nu gekomen aan een opening tussen de bomen en ik was juist van plan om deze nader te verkennen, toen ik in stinctief voelde, dat iemand naderbij kwam. Ilc verborg me in de beschutting van enige hoogopgeschoten varens en wachtte. (Wordt vervolgd) BINNENLAND Vorig jaar September werd in het Franse kustplaatsje Bayeux een bevrijdings fakkel ontstoken, die via Eindhoven naar Nijmegen werd gebracht. Er zijn toen plan nen gerezen om dezen fakkel in Mei van dit jaar naar Den Haag over te brengen. Wegens de vele organisatorische moeilijkheden die aan de verwezenlijking van dit plan waren verbonden, heeft men hiervan moeten afzien. Het secretariaat van de Raad voor liet Rechtsherstel deelt mede, dat de termijn voor het indienen van verzoekschriften bij de afdeling rechtspraak van de Raad voor het Rechtsherstel te 's Gravenhage is verlengd tot 1 Januari 1950, behalve voor die gevallen waarvoor de termijn reeds was gesloten. Van Zaterdag af zullen de passagiers vliegtuigen van de K.L.M. van Amsterdam naar Batavia en terug Caïro aandoen. De ver binding met Batavia gaat nu via Caïro, Aden en Mauritius. De heer G. L. Tegelberg, directeur van de firma Geveke en Co. te Amsterdam, is toen hij de Rijksstraatweg in Baarn overstak, door een auto aangereden. In het ziekenhuis te Baarn is hij overleden. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoopbond heeft aan zijn leden geadvi seerd de bioscopen op de nationale herden kingsavond op Woensdag 4 Mei van 18 uur af te sluiten. De Amsterdamse kantonrechter voor Tribunaalzaken heeft advies gewezen tegen de voormalige politiepresident van Limburg, Noord-Brabant, Utrecht en Noordholland, de 53-jarige H. A. van H. Het advies luidt: inter nering tot en met 8 November 1949, ontzet ting uit dé beide kiersrechten voor de tijd van 10 jaar en ontzetting uit het* recht tot het bekleden van ambten voor de tijd van het leven. De Bijzondere Raad van Cassatie be handelde de zaak tegen G. W. O. W. uit Am sterdam, die in 1942 als lid van de Amster damse politie dienst deed bij het bureau Joodse zaken aldaar. Wegens vele arresta ties werd hij door het Bijzondere Gerechtshof le Amsterdam veroordeeld tot 20 jaar gevan genisstraf, De procureur-fiscaal requireerde levenslange gevangenisstraf. Op verzoek van het bestuur der Vereni ging voor de Effectenhandel heeft de minister van Financiën bepaald, dat op Goede Vrijdag, 15 April, de beurzen voor de geld- en fond senhandel zullen zijn gesloten. Voor de komende distributieperiode zul len de heren 6 en de dames 2 rantsoenen tabak ontvangen. De helicoptère van de Stichting Hef- schroefvliegtuigen is hersteld en zal na goed keuring door de Rijksluchtvaartdienst weer in gebruik worden.genomen. J. H. B. Niemeyer van de Wereld omroep, die vroeger als James Yoland bij de A.V.R.O. werkzaam was, zal in dienstver band bij de A.V.R.O. terugkeren. De K.N.A.C. maakt er reizigers naar en van België op attent, dat via het Nederlandse grenskantoor Stamproy, in de weg Weert Maeseyk (België) geen deviezen mogen wor den in- en uitgevoerd. Evenmin is doorvoer van deviezen geooi'loofd via Roosteren Maeseyk in de weg Maeseyk— Susteren. HAARLEM EN OMGEVING Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Donderdag 7 April 1949 des namiddags van 15—16 uur door George Robert. Het program ma vermeldt: 1. Fantasie op de manier van een echo, J. P. Sweelinclc; 2. Variaties: „Mein junges Leben hat ein End", J. P. Swge- linck; 3. Pasacalles (le mode), Joh. Cabanil- les; 4. Pasacaglia en dubbelfuga. J. S. Bach; 5. Fantasie c kl. t., J. S. Bach; 6 a. O Lamm Gottes; b. Christe, du Lamm Gottes; c. Da Jesus an dem Kreuze stund, J. S. Bach; 7. Fuga g. lel. t„ J. S. Bach. Zaterdag 9 April geeft de Westfriese vereniging „West-Frisia" een toneeluitvoe ring in „De Leeuwerik". Opgevoerd zal worden „De Liedjeszanger", een luchtig spel in drie bedrijven. Het stuk wordt opgevoerd in het Westfriese dialect. Het comité „Zonnegloren" houdt een, filmavond over het sanatorium op Woens dag 6 April in de Immanuelkerk, Van Eg- mondstraat 2. De hoofdfilm „Door het donker naar het licht" wordt aangevuld met een aantrekkelijk bij-programma. Ten bate van de Contact-Commissie Haarlem-Noord der Evang. Luth. Gemeente geeft het Overveens Dameskoor, onder lei ding van mej. Cor Igesz, op Donderdag 7 April een uitvoering in het gebouw van de Protestantenbond in de Berkenstraat. Me- j dewerking verleney: mevr. F, Dalmeyer van Bachum de Boer, declamatie, mej. Bets Nederkoorn, orgel en een strijkkwartet be- staande uit de heren Ir. R. J. Legger, J. v. d. Andel, dr. J. A. v. d. Andel en L. Bunge. De kerkeraad der Chr. Geref. Kerk te IJmuiden heeft op het tweetal geplaatst de predikanten ds. N. Brandsma te Rijnsburg en ds. D. Henstra te Broek op Langendijk (voorheen te Haarlem-N.). j Een automobilist, die in de smalle Rid- derstraat moest uitwijken voor een uit de tegenovergestelde richting komende vracht- i wagen, reed met de rechterwielen over het trottoir, waarbij hij een dame die voor haar woning stond aanreed. Zij kreeg kneuzingen I aan het rechterbeen en moest door een lid van de Ongevallendienst worden behandeld, Maandagmiddag stak een achtjarig meisje in de Amsterdamstraat spelender- i wijze de weg over en werd door een passé- rende motorfietser omver gereden. Het kind kreeg de motor op het lichaam; brak een. i sleutelbeen en vermoedelijk ook het rechter- been. Het meisje is in de Mariastichting i opgenomen. Door een rechercheur is een 39-jarige Amsterdammer op heterdaad betrapt op het stelen van een damesfiets, die door de eigena resse voor een,boekwinkel was geplaatst. Bloemendaalse politie op zoek naar oorlogstuig In de afgelopen weken heeft de Bloemen daalse politie bezoeken gebracht aan de inwoners, om na te gaan, of dezen nog in. het bezit waren van oorlogstuig. Het resul taat was, dat opgehaald zijn tien luchtaf weer- en mortiergranaten, vijftien granaat hulzen, waarvan de slaghoedjes nog intact waren. Tweeduizend patronen voor een geweer of mitrailleur, twaalf handgrana ten, vijf Duitse karabijnen, een stengun, een zware mitrailleur en. drie dozen licht- patrónen. Indien mocht blijken, dat inwoners nog in het bezit zijn van oorlogstuig, zal proces verbaal worden opgemaakt. Rondleidingen Frans Halsmuseum De rondleidingen in het Frans Hals museum hebben morgen, Woensdagmiddag, plaats bm 2, 2,30 en 3 uur. De bezoekers betalen alleen de gewone toegangsprijs van 0.25. Natuurhistorische Vereniging Blijkens het jaarverslag van de afdeling Haarlem en omstreken van de Ned. Natuur historische Vereniging eindigde het jaar met 201 leden. Het programma voor de komende weken vermeldt: Zondag 10 April: Vogelexcursie naar de duinen. 29 April: Vergadering waarin o.a. dr. A, Meesters een film vertoont. Zaterdagmiddag 7 Mei: bezoek aan Thijsse'S Hof te Bloemendaal.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6