Gebrs. H. F. Kimman Tapijthuis H. INEKE Karpetten Beverwijks glorie als „aardbeienstad" is nog slechts een herinnering Delfts aardewerk voor Italiaans museum Amsterdamse Beurs Groentjes Woningruil Opei-Blïtz f 4455.- koopjes!! WOENSDAG 6 APRIL' 1949 HAARLEMS DAGBLAD 5 Tuinen werden fabriekscomplexen, inmakerijen liggen stil Het voorjaar en de naam de Betuwe wekken gedachtenassociaties aan bloeien de kersenbongerds, het Westland is van ouds de streek waai- de druiventeelt wordt beoefend en als aardbeiencentrum bij uit stek geniet Beverwijk vermaardheid. De dagbladen hebben inmiddels reeds het bericht gebracht, dat de eerste aardbei is aangevoerd en binnen afzienbare tijd zal dit wel worden gevolgd door berichtjes van de volgende strekking: Beverwijk maakt zich op voor het aardbeienseizoen - aardbeienpluk te Beverwijk begonnen en dergelijke en de Beverwijkse tuinder die dit leest zal met weemoed terugdenken aan de jaren toen Beverwijk nog werkelijk het aardbeiencentrum van Nederland was. De tijd dat van deze plaats in Midden- Kennemerland duizenden tonnen aard beien, hetzij vers, hetzij in ingepulpte toestand, naar elders werden vervoerd, behoort reeds lang tot het verleden. De bewering dat de aardbeienpluk hier niets meer te betekenen heeft, is wellicht wat te sterk uitgedrukt, maar een feit is dat als plukcentra de Bommelerwaard er Breda belangrijker zijn geworden. De snel om zich heen grijpende uitbrei ding van Bevei'wijk en haar industrieën hebben vele tuinen opgeslokt en het feit, dat de aardbeisoort, die zich het best voor verwerking door de industrie leent, de zo genaamde „Amazone", op de gronden van Midden-Kennemerland sinds geruime tijd niet meer wil groeien, deed dè rest. Voor de eerste wereldoorlog was Duits land de belangrijkste koper op de -Bever wijkse en de overige aardbeienveilingen. De vroegere exporteurs denken nog dik wijls met verlangen terug aan de gouden jaren toen per spoor tonnen en tonnen naar de grote steden en de jamfabrieken in Duitsland werden uitgevoerd. De goede prijzen die de tuinders voor hun product kregen, deden de omvang van de teelt sterk stijgen. In 1913 is het zelfs voorgekomen dat in één seizoen duizend wagons aard beien werden verzonden. Nog voor 1918 kwam er een kentering. Onze Oostelijke buren konden, vooral later in de jaren 1930-1940 goedkoper terecht in Bulga rije. Engeland werd hierdoor heer ei meester op de markt en kon de prijzen dicteren. De inpnlperijen Door de inkrimping van de buitenlandse inkopen bleek het noodzakelijk de vruch ten ter plaatse te verduurzamen. Verschil lende toen in opkomst zijnde Nederlandse jamf abrieken vestigden dan ook op vrij primitieve voet ingerichte inpulperijen, waar de aardbeien in vaten werden inge maakt. Op deze wijze kon de overvloed op afdoende wijze worden opgevangen. De zomer van 1929 bracht voor deze inpul- pers overigens nog een paar moeilijke maanden, want onverwacht verscheen Rus land op de markt in Engeland (dat de be langrijkste afnemer was geworden) met ingepulpte aardbeien voor 0.60 per kilo, terwijl de Nederlandse industrie niet goedkoper kon leveren dan voor 0.80 0.90 per kilogram. Enige jaren latei- werd de cultuur belangrijk ingekrompen. Er was veel meer geld te verdienen in het kweken van bloembollen, zodat vele tuin ders er toe overgingen hele akkers met aardbeienplanten radicaal af te schoffe len. Iets dergelijks gebeurde in de jaren voor de anders zo begeerde rode vruchten 1936, 1937 en 1938. De prijzen, die destijds betaald werden, zakten met een angstwek kende snelheid tot 0.08 per kg (veiling- prijs). Dit vond ook de regering al te bar, I maar ondanks het feit, dat er een mini mumprijs van 0.12 per kg of 0.36 per mandje werd vastgesteld, werden vele tuinen omgespit en gingen de kwekers zich toeleggen op het telen van groenten. Met de verschillende soorten, die in de plantkunde onder de verzamelnaam fra- garia's worden aangeduid, liep het ook al tegen. Voor de industrie was het van be- j lang, dat de aardbeien zonder „dop", dat wil zeggen zonder bladeren, werden aan- I gevoerd. Hiertoe lenen zich alleen de soor ten Amazone en Dutch Everne. Eerstge- - noemde variëteit wil te Beverwijk en om- I geving bijna niet meer groeien en de tweede soort groeit thans voornamelijk in de nabijheid van Zaltbommel. Rond de oude Zandvoort Zes jubilarissen bij „Zan'dvoorts Mannenkoor" Op de repetitie van Zandvoorts Mannen koor, Dinsdagavond in ..Ons Huis" gehouden, verscheen de ere-voorzitter, burgemeester Van Fenema. vergezeld van de beschermheer vari het koor, de heer G. E. A. Swildens en de Zandvoortse toonkunstenaar Jac Bonset, om aan zes leden van het koor een oorkonde liit te reiken, wegens hun 25-jarig onafgebro ken lidmaatschap van Zandvoorts Mannen koor. De oorkonde werd uitgereikt namens het Koninklijk Nederlands Zangersverbond. Burgemeester Van Fenema, die welkom was geheten door de voorzitter, de heer T. Koper, herinnerde er aan, dat het buiten gewoon lofwaardig mag worden genoemd, dat gedurende 25 jaren mensen hun krachten en gaven besteden aan de culturele opbouw. Daaruit blijkt tevens de liefde, die zij voor hun vereniging gevoelen. Het is maar niet iets gewoons, zei spreker, 25 jaar lid van een koor te zijn. Dat deze uitreiking geschiedt zonder ophef maakt de zaa' —>g aantrekke lijker. Spreker reikte daarna aan de jubilarissen de oorkonde uit. namelijk aan de heren J. Van der Werff, C. Kop. A. Paap, S. Paap, A. Bol en H. P. H. Habig. De heer J. de Roode, die door ziekte verhinderd was aan wezig te zijn, zal de oorkonde worden toe gezonden. aardbeienstad is de laatste jaren bijna uit sluitend de „Moulin Rouge" te vinden. Deze is niet zonder dop te plukken, want bij het verwijderen van het ongewenste kransje kransje groen, wordt de vrucht ge heel uit elkaar getrokken. Het neemt bo vendien veel te veel tijd in beslag. De be langrijkste inmakerijen hebben ingezien, dat er te Beverwijk niets meer te ver dienen valt, want de meeste fabrieken lig gen al seizoenen achtereen stil. De fabriek van Bos en Co. is een meel- pakhuis, de inmakerij van de Hero is in andere handen overgegaan, de loods waar de firma Van den Vijver inpulpte is niet veel meer dan een bouwval, de fabriek van de Betuwe is nog wel voor het inpul- pen gereedgehouden, maar is verleden jaar ook niet in bedrijf geweest. Heel veel van de oogst is nu bestemd voor de directe binnenlandse consumptie of wordt ver voerd naar de plaatsen waar bovenge noemde bedrijven hun grote fabrieken heb ben gevestigd, om verwerkt te worden. De tribunes in de veilinghallen te Beverwijk zullen ook dit jaar wel weer voornamelijk worden bevolkt door inkopers uit de grote steden. De laatste jaren is ook Den Haag te Beverwijk aan de markt, omdat de plaatsen die vroeger de residentie voor zagen (Barendrecht en Zwijndrecht) ook al lang over hun hoogtepunt heen zijn. De aangevoerde aardbeien op de Beverwijkse veilingen komen voornamelijk van buiten de gemeente, b.v. gecombineerde vrachten uit Castricum, Heiloo, Limmen en Egmond- Binnen, benevens enkele van bezuiden het Noordzeekanaal. Heemstede De nieuwe zwemvijvers Men is thans bezig het terrein van de vroe gere wielerbaan en van de R.K. speeltuin vereniging aan de Sportparklaan op te hogen, met de bedoeling, daar over enige weken een flink aantal jonge bomen te- planten. Wanneer deze bomen zijn uitgegroeid zullen de nieuwe zwemvijvers gebouwd worden. Er wordt op gerekend dat dit nog wel een jaar of vijf zal duren. Dan echter zijn de bomen een alleszins voldoende afscherming. Lisse CHRIST. GER. JEUGDVERENIGING In de Christelijk Gereformeerde Kerk sprak Dinsdagavond dr. Oosterhoff van Utrecht voor de jeugd over het onderwerp: „Het gebed". Spreker lichtte het atheïsme, pantheïsme en het deïsme toe en vervolgens besprak hij de verhouding in het gebed tot God. Het gebed behoort in schuldbewustzijn opgedragen te worden. UNIE VAN LANDARBEIDERS De commissie van de Unie van landarbei ders heeft in samenwerking met de afdeling Lisse van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur een proeftuin met160 verschillende soorten hyacinten, tulpen en narcissen bpgeplant op de tuin aan de Here- weg 278. Met ingang van Zaterdag 9 April wordt de proeftuin opengesteld. Het ligt in de bedoeling elke Zaterdagmiddag van 3 tot 6 uur zo lang de bloemen bloeien de vak genoten en belangstellenden in de gelegen heid te stellen aan de wedstrijd deel te nemen. CHRISTELIJK GEMENGDE ZANG VERENIGING „EXCELSIOR" Vrijdag geeft bovengenoemde zangvereni ging in gebouw „Rehoboth" haar jaarlijkse uitvoering. Bekende solisten verlenen mede werking. PERSONALIA Voor het examen, acte van bekwaamheid, slaagde als maatschappelijke werkster mej. E. M. Rusman, die verbonden is aan het Arbeïds-Bureau te Lisse. ZANGAVOND VAN CHRISTELIJKE KOREN Uitgaande van de Koninklijke Bond van Christelijke Zang- en Oratoriumverenigingen (Ring Rijnstreek) wordt op Dinsdag 19 April een zangavond gehouden in het H. B. G.-gebouw te Lisse. Medewerking verlenen twaalf koren met 600 zangers (essen) en het Christelijk fan farecorps „Crescendo" van Sassenheim. Haagse ballonvaarders krijgen drukke zomer Vele opstijgingen in het bui tenland op het programma In een jubileumvergadering ter gelegen heid, van het 12y2 jarig bestaan van de Haagse Ballonclub heeft de voorzitter, de bekende ballonvaarder J. Boesman, giste ren in Den Haag de plannen voor 1949 ontvouwd. In Mei gaat het nieuwe ballon seizoen beginnen. Men beschikt thans over drie ballons. Naast de gebruikelijke bal lonvaarten in het binnenland staan ook enkele vaarten in het buitenland op het programma. Zo is er een uitnodiging ont vangen van het Zweedse Rode Kruis en van een liefdadigheidsinstelling uit Oslo. De stoutmoedige Haagse ballonvaarders hebben zelfs plannen gereed om een tocht over de Noordzee te organiseren, waarbij na een landing in Engeland weer wordt overgestoken naar Ierland. Ook uit Brussel, Parijs en Bern zijn uitnodigingen binnen gekomen. Italië heeft ook belangstellend geïnformeerd naar de mogelijkheden van een ballonopstijging in dit land en moge lijk zal nu, ter gelegenheid van het Heilig Jaar, ook een opstijging worden gemaakt van het Sint Pietersplein te Rome. Surina me en Curasao worden op het ogenblik druk bewerkt en zelfs uit Mexico zijn in formaties binnengekomen voor een even tuele ballonopstijging door Nederlanders. Het enthousiasme, het geld en de ballons zijn aanwezig. Een factor echter is er, die steeds moeilijkheden oplevert en dat is de gasvoorziening. In de meeste gevallen moet dat gas namelijk uit Limburg in cylinders worden aangevoerd. Maar ook dit probleem vindt zijn oplossing, aldus beloofde de heer Boesman. N.C.R.V. viert haar zilveren feest in Arnhem Op Tweede Pinksterdag De Nederlandse Christelijke Radio Ver eniging werd 25 jaar geleden opgericht. Thans telt deze organisatie ruim 100.000 leden. Het zilveren feest zal op 6 Juni, Tweede Pinksterdag, in Sonsbeek te Arnhem wor den gevierd. Het programma begint met een samen komst op de Dalweide. Vijfduizend zangers en zangeressen, geassisteerd door evenveel muzikanten, zullen om een podium ge schaard het „Lof zij den Heer" aanheffen. Er worden korte toespraken gehouden na dat de voorzitter zijn feestrede heeft uit gesproken. Ter gelegenheid van het jubi leum is een grote ledenwerfactie gevoerd Passie-avond Te midden van de talrijke uitvoeringen van bekende passie-muzïek gedurende de Lijdensweken, in het bijzonder de vele ver tolkingen van de Mattheus Passie van J S. Bach, kan men soms de klanken beluis teren van een passie-nuiziek, die slechts in beperkte kring bekend is geworden. Mu ziek, wellicht met minder nadrukkelijke dramatische kracht, met minder subjec tief karakter dan die men in een werk als Bachs Mattheus Passie aantreft, maar toch in al haar eenvoud aangrijpend door de volmaaktheid, waarmede zij in hechte een heid met de tekst de religieuze gedachte tot uitdrukking brengt. Op de passie-avond, die Aerdenhouts Vrouwenkoor, onder leiding van Albert de Klerk, gisteren in de Nieuwe Kerk gege ven heeft, kon men deze muziek horen. Het koor zong van de Italiaanse compo nist Andrea Gabrieli (15101586) een Cru- cifixus, van de omstreeks het jaar 1600 in Rome werkende Spanjaard T. L. da Vit- toria „O vos omnes" en van de Italiaan Paolo Agostini (1593—1627) het „Adora- mus te, Christe", a cappella met strakke, klare klank en ongerepte harmonische schoonheid bij het samentreffen van zelfstandige stemmen. Met deze klanken werd een expressiviteit verenigd, die door haar eenvoud elke overwoekering van de betekenis van het woord door persoonlijk sentiment voorkwam. In dezelfde geest leidde Albert de Klerk de uitvoering van een „Stabat Mater", we derom van een Italiaan, de componist G. B. Pergolesi (17101736). Met het Aerdenhouts Vrouwenkoor werkte hiervoor het orkest van „Haer- lems Musyckkamer" samen, alsmede de organist Jan Althof, die het spelen van de orgel-continuo-partij op zich genomen had. Evenals bij de a cappella gezongen werken was ook hier een rijkdom van me- lodiek, die bij alle onmiskenbare ontwik keling, toch een hoofdkenmerk van de mu ziek gebleven is. Albert de Klerk liet de fragmenten, die gewoonlijk door solo-stemmen worden ge zongen, ook door het koor zingen. Een waagstuk, dat met dit koor evenwel on dernomen kon worden. De geschoolde stemmen konden zich in belangrijke mate bij elkaar aanpassen, waarvoor de subli merende invloed van de acoustiek van be tekenis werd. Van de vele momenten van prachtige koorzang zij afzonderlijk het „O quam triste" vermeld om de voortref felijke koorstem-registratie, die mede een van de uitnemend geslaagde uitvoerings factoren werd. Het orkest werd over het algemeen tot een uitstekende steun bij deze indruk wekkende vertolking. Een woord van bij zondere waardering voor de organist Jan Althof mag hierbij niet achterwege blijven Een chaconne van Henry Purcell, met en de resultaten daarvan worden op fees- gevoe]ige dynamiek onder" leiding van AI- TPmlrP W117P part npt npctmir aattoartrtripn .- n-J telijke wijze aan het bestuur aangeboden. De Koninklijke Militaire Kapel en de Marinekapel musiceren in de pauze. Bo vendien houdt de Bond van Chr. Harmonie- en Fanfarekorpsen in het park een mu ziekconcours. Er komen versierde gondels op de grote vijver en op het eiland speelt het radio-ensemble „Vrij en Blij". Langs de Zijpencaalse weg en de Sons- beekweg worden tribunes gebouwd, waar op 20.000 personen plaats kunnen nemen. Zij overzien dan de glooiende weide met op de achtergrond het natuurlijke décor van een beukenbos. Op deze weide houdt de jeugd haar intocht: 6000 leden van het Nederlands Christ. Gymnastiekverbond, voorafgegaan door meer dan 1000 vlagge- dragers en begeleid door muziekcorpsen. De turners geven een demonstratie. Daarna wordt het ODenluchtspel „Groter dan Koningen" opgevoerd geschreven «Jsp"t"in Engeland een haüsse-periode tege- te regisseren door Dirk Verel. Het voert L£oet gaat Speciaal de baanwedstrijden na tnpcpnnnworc -naai- nAccrrpiö iron 1. bert de Klerk uitgevoerd werd op deze passie-avond een treffend orchestraal in termezzo. P. ZWAANSWIJK. Fusie Coöperaties „Eendracht" en „Vooruitgang" Nadat de ledenvergadering van de Coöpe ratieve Verbruiksvereniging „De Eendracht" vorige week besloten had een fusie aan te gaan met de Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiksvereniging „Vooruitgang" U. A., heeft de ledenraad van deze vereniging Dinsdagavond besloten een fusie aan te gaan. Belangstelling voor wielrennen neemt in Engeland toe Er zijn tal van aanwijzingen dat de wieler- de toeschouwers naar het Assyrië van Koning Sargon II. Voor het décor var» een klassieke tempel voltrekt zich de handeling. Twintig strijdwagens, speciaal voor dit doel gebouwd, zullen achter driespannen over de grasmat rollen. Des avonds wordt Arnhem feestelijk ge- illumineerd. De Koninklijke Militaire Ka pel musiceert op het Velperplein en blaast worden hoe langer hoe meer populair en het program voor het komend seizoen vermeldt er meer dan driehonderd. Gezien het feit. dat Engeland te weinig banen heeft die aan internationale voorwaarden voldoen, maakt men, speciaal wat de training betreft, gebruik van grasbanen, welke op sportvelden worden aangelegd. Er komen er steeds meer bij. De meeste internationale wedstrijden zullen gehouden worden te Heme Hill, verder op tenslotte op Sonsbeek de taptoe. De N. C.de nieuwe baan van Fallow Field te Man- R. V. biedt tenslotte een groot vuurwerk Chester en op het circuit van Coventry. Tal aan. De volgende dag zal' het bestuur van de omroep recipieren in Musis Sacrum. DUITSE FILMS Twee nieuwe Duitse films, „Die Mörder sind unter uns" en „Die Ehe im Schatten", zullen binnenkort in de Nederlandse biosco pen worden vertoond. Fraai overzicht van Nederlandse potfenbakkerskunsf Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie. Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Biliton Mij. II Slotkoers- Openings gisteren koersen 292% 294% 239 240 224% 225K 161% 163% 151 2701/2 268 110% 159 158% 162 14614 147% 160% 160 >2 147% 147% 156 112 $4 112% 350 (Van onze correspondent te Rome) In 1933 schonk een groep Nederlandse musea op initiatief van dr. J. A. N. Patijn, destijds Nederlands gezant te Rome, een fraaie verzameling Delfts aardewerk aan liet „Internationaal museum voor ceramiek" te Faenza, de Italiaanse stad, die haar naam gaf aan het „Fayence". Helaas is dat museum, het rijkste museum van aarde werk en porcelein in Europa, tijdens de oorlog gebombardeerd en van het Neder landse aardewerk heeft men niets kunnen redden. Maar de directeur van het museum, prof. G. Ballardini, is ijverig in de weer om de verzameling weer op een behoorlijk peil te brengen en hij vindt daarbij ook in het buitenland steun. Onze tegenwoordige ge zant te Rome, W. graaf van Bylandt, daarin bijgestaan door dr. Patijn, heeft een beroep gedaan op de Nederlandse musea en wederom heeft men een verzameling bijeen gebracht, welke kleiner is dan die van 1933 maar meer gevarieerd en dus beter in staat is een overzicht te geven van de productie der pottenbakkers in ons land in de loop der eeuwen. Het Rijksmuseum, Het Rotter damse museum Boymans en het Haagse gemeentemuseum hebben in vrijwel gelijke mate tot het geschenk bijgedragen. Er is goed Delfts, zowel blauw als gekleurd. Er zijn stukken met originele decoratie en andere, geïnspireerd op Chinese voorbeel den. Bijzonder belangwekkend is de collec tie scherven, die het museum Boymans zond en die afkomstig zijn uit het puin van de Rotterdamse binnenstad. Zij doen de samenhang zien van de oude Nederlandse aardewerk-industrie (dus vóór het' Delfts ontstond) met Italië en Spanje. In enkele zalen van het Palazzo Venezia is de verzameling, aangevuld met Neder lands porcelein uit het bezit van andere musea in Italië (Napels en Rome) en met de collectie van markiezin Malaspina ten toongesteld. Het is een aardig geheel ge worden, doordat men wat antieke Neder landse meubelen en enige schilderijen uit de 16e en 17e eeuw heeft toegevoegd en aldus de zalen een volkomen Nederlands karakter heeft weten te geven. De verdienste daar van komt toe aan dr. G. J. Hoogewerff, di recteur van het Nederlands Historisch Instituut te Rome, die beter dan iemand anders weet waar hij in Italië moet aan kloppen om kunstvoorwerpen van Neder landse oorsprong te vinden. van bekende amateur-sprinters neemt Goede Vrijdag deel aan de wedstrijd om de kam- pioens-trophce te Heme Hill. Jan Hijselen- doorn, houder van de trophee, zal niet van de partij kunnen zijn, omdat hij nog steeds sukkelt aan de gevolgen van de valpartij, tijdens de Olympische Spelen van 1948, in zijn serie tegen de Uruguees Rocca. Wel hebben nog ingeschreven de Fransman Bel langer, de Belg E. v. d. Velde, de Zwitser Kamber, de Nederlander Centelaar, de Ame rikaan Heid en de Brit Bannister. Een zeer druk seizoen heeft de ex-wereld kampioen bij de amateurs Reg Harris voor de boeg. Men zal hem in zijn eigen land voor het eerst als beroepsrenner in actie kunnen zien met Pasen, als hij te Heme Hill o.m. Van Vliet en Gosselin ontmoet. Harris heeft zoveel Britse contracten, dat hij zijn hoofd kwartier wellicht van Parijs naar Man chester zal verplaatsen. Voorts zullen vele wegwedstrijden op geslo- enigszins ten circuits worden gehouden, hoofdzakelijk De opening droeg een A ,T L - plechtig karakter, daar zij gepaard ging-le Gateshead, Nottingham Forest, Birming- met de overdracht van het geschenk en op et eiIand Man- der Nederlandse musea aan het museum te j tr j Faenza en dus aan de Italiaanse staat. Onze voetöal gezant releveerde in een korte toespraak de betekenis der aardewerknijverheid in ons land. De directeur-generaal van oudheden en schone kunsten, prof. de Angelis d'Ossat, dankte de Nederlandse regering en de di recties der musea voor het waardevolle geschenk. Daarna sprak de bijna tachtig jarige superintendant der musea van La- tium. dr. Bertini Calotto, die met zelfs in Italië ongewone welsprekendheid en op werkelijk roerende wijze wees op de morele betekenis van dit geschenk: een door de oorlog diepbedroefd land geeft uit culturele overwegingen aan een ander land, dat niet geringer schade leed. In dit opzicht noemde hij vooral de uit de Rotterdamse puin op gegraven scherven, die in Faenza. een andere vrijwel verwoeste stad, gaan dienen als leerrijke voorbeelden voor de studenten der ceramiekschool. HFC speelt Zaterdagmiddag Van de vier door HFC in zijn groep te spelen, bekerwedstrijden, heeft het elftal er drie gewonnen. De vierde zal Zaterdagmid dag om vijf uur op het terrein aan de Span jaardslaan tegen de tweede klasser TOG uit Amsterdam worden gespeeld. Wint HFC of eindigt de ontmoeting in een gelijk spel. dan gaat de club over naar een sterkere afdeling, waarin ook een eerste klasser ingedeeld kan worden. VISSERJ.fBERICHT SCHEVENINGEN Notering verse vis: tong f78—f81: tarbot f62.60—f67; kabeljauw f 24,90—f 30,50; wolf f 18.30—f 18; wijting f7;. poon f6: gullen f 19,80; tongschar f 43,50—f 43,80; slips f 17.80, f 19,60; grote schol f 40,80; middelschol f 18.60—f38: kleine schol f 14.40—f 16; schar van f8—f12. Lessen LERAAR IMIDDELB. ON- DERW. Handtekenen. Recht lijnig tekenen. Boetseren, wenst halve dagen produc tief te maken. Offerte G 7256 PIANOLES agb. door on- gedipl. kracht. Bij gunstige dispositie snelle vorderingen. Brieven^G 7296, Huish. Pers. gevraagd NET MEISJE, v. d. en n. te H'stede. liet v. kind. gene gen een maand mee naar zee te gaan. liefst boven de 18 j. huiselijk verkeer. Adres bur, v. d. blad of brieven G 7228 Mevr. Bierens de Haan, Koninginneduinweg 6. Bloe- mendaal, vr. een bekw. HUIS NAAISTER voor nieuw werk Tel. 22201. JONGE WED of ALL. ST. VROUW gevr. voor huish, werk v. d. en n. te H'stede, lief voor kind. fl. kamer ter beschikking. Adres bur. van dit blad of brieven G 7229. BESCH. DAME P.G., m. 1 voor huish. bij Dame all. t. 1 Mei. Prettig tehuis. H. v. r. w. Brieven G 7225. BESCH. MEISJE v. d. e. n. in gez. m. 2 kind. Werk ster aanw. Mevr. Besier, Or. Nassaulaan 164, Overveen. In kl. gezin NET MEISJE v. d. e. n„ v. g. g. v. Hulp v. werkster aanw Goed loon, gezell. zit-slp.k. met c. v. Mevr. Bal. Mauricialaan 4. Overveen. Mevr. Bierens de Haan. Koninginneduinweg 6, Bloe- mendaal vr. weg. huwelijk van haar tegenw. meisje dat 6 j. bij haar was. een KEU RIG MEISJE-ALLEEN, voor d. en n, in gez. van 2 volw. pers. Tel. 22201, NETTE WERKSTER voor Do. en Vr. van 9-5 uur met m, Mevr, Groen, Parklaan 23 HUISH. HULP voor hele of halve dagen in gez. van 3 pers. waarvan 2 gehele dag afw. Hoofmanstr. 15, NET DAGMEISJE v. g. g v. Brinkmann-Huizing, Gr. Markt 9. Sp. NETTE DAGHULP 9-5 v. g. g. v. werkst. aanw. O verboslaan 11 (zijlaan Pauwlaan), Heemstede. NET MEISJE of JONGE WERKSTER v. g. g. v.. 4 ocht. p. w. 9-1 uur, loon f 10. Mevr. v. d. Ziel, Kleverpark weg 61 zw. COSTUUMNAAISTER ge waagd Floraplein 4. Hrl. HUISHOUDSTER. Twee damffi. b. b. h. h. etage be wonend. vragen huishoud ster v. g. g. v. om gedurende 4 middagen p. w. alle voork. werkzaamheden te verrich ten. Brieven G 7262. Bijzondere Protestantse Scholen te Heemstede 'Bos en Hovcnscliool, Adr. Pauwlaan 19. telef. 28531 (Hoofd: J. C. van Westering. Burgem. v. Lennepweg 44, tel. 29865). Nicolaas Bectsschool, Bos boom Toussaintlaan 18. tel. 28690. (Hoofd: Jb. Kijne. Joh. Verhulstlaan 3. tel. 29488). Beide scholen geven aanslui ting uit de 6e klasse bij het U. L, O., V. H. en M. O Aangifte voor de nieuwe cursus, die 1 Sept. aanvangt, bij voorkeur spoedig bij de Hoofden der scholen. Bekendmaking Wegens personeelsomstan. digheden ziet ondergeteken- de zich genoodzaakt de goe deren die bij hem in behan deling zijn gegeven recht streeks aan zijn clientèle af te zenden. Daar hij niet in het bezit is gekomen van de adressen verzoekt hij de ge nummerde ontvangbewijzen aan hem af te zenden, waar na per omgaande verzending volgt HUNENSTIJN's Stoom- en Ververij Vlütseweg 66, Apeldoorn. PHILIPS RADIO de Mooy Speciale reparatie- inrichting. Dus een vlottere en betere service. LEIDSESTRAAT 20 Tel. 19019 Velleman koopt Alle soorten goede meu belen, tapijten, kristal, goud en zilver, etc., voor hoge prijzen. TEL. 14637 ZIJLSTR 62. OVERAL TE ONTBIEDEN Fotocopieën beter, sneller en goedkoper FOÊO fSIHamas GROTE HOUTSTRAAT 102 Telef. 10866. Op de Wagenweg aangeb. 1 prachtige 1ste Etage. ~2 gr. kamers, gr. serre, zijkamer en keuken met ged. gebr. v kelder, schuur en zolder (huurpr. f 40 p. m.) Hiervoor gevr. in Haarlem boven- of benedenhuis m. meer kazners huurpr. pl.m. f 28 p. m. Brie- ven no. 3011 Gevraagd te Haarlem of om. geving voor 2 zusters, 2 kamers met keuken teg. 1 Oct. of eerder. Brieven no, 3016. Gevr. FLINK MEISJE v. d. middaguren. Meijer, Tev- lerstraat 38 A. H.-O. Gevr. net DAGMEISJE v 9-2 uur. v. g. g. v. Lod. v' Deyssellaan 226, Haarlem Aanmelden na 6 uur Gevr. R.-K. MEISJE voor d. en n. huiselijk verkeer. Br G 7317. Gevr. flinke nette WERK STER, ongeh. voor 'n halve J w. v. Egmondstr 30 zw Gevr. nette WERKSTER. Maand.. Woensd. en Vrijdag van 9-12.30 u. Julïanalaan 81, Overveen. Bedrijfspers. gevr. LEERLING of AANK. KAPSTER bij C. H. Leising, v. Oosten de Bruynstr. 209. Tel. 16169. Voor dir. gevr. SCHOON MAAKSTERS voor de och tend- en avonduren. Alleen die van goede getuigen voorzien zijn gelieve aan te melden. Ged. Oude Gracht no. 126. H.H. HERENKAPPERS: Gevr. 2de bediende, goed kunn. knippen en scheren Brieven G 7266. Gevr. prima VERKOOP STER, bek. m, manufacturen Biekmann, Rijksstraatweg 86 KLEERMAKER gevr v. thuiswerk of atelier. B en A klasse. Ook aank kleerma ker of gevorderd leerling. T. Fluitsma. Zaanenlaan 23. Gevr. voor zo spoedig mo gelijk een net flink MEISJE bij de kinderen, Zaterdags en Zondags vrij. Aanm. tot 5 uur Kinderbewaarplaats, As terstraat 1. Gevr. NETTE JONGEN c.a. 16 jaar. voor broodwijk. Na 6 uur. J. D. Voogos, Indi schestraat 95. Huish. Pers. aangeb. - Juffr. z. betrekking als JUFFR. i. d. HUISH. H'stede of omstr. Brieven G 7231 WAS AAN HUIS GEVR. Brieven G 7267. Bedrijfspers. aangeb. Moeder en dochter vra gen THUISWERK. Brieven G 7321. Huizen gevraagd PAKHUIS, v. Dijk, v. Eg- mondstraat 23, H.-N. Kamers gevraagd Heer b. b. h, h. zoekt rus tige KAMERS m. voll, pen- -'"n. Brieven G 7232 Gevr. door bej. echtpaar twee gestoft. KAMERS met pension. Brieven G 7269 Dame all. zoekt zonnige KAMER met vaste wastafel, gasje en stookgel. Brieven G- 7270. VACANTIE. Van 23 Juli— 15 Aug. Vacantieverblijf ge zocht in of bij Zandvoort. Huur of woningruil. Gezellig zonnig huis in Soest-Zuid. 11 km. van de bossen. J. de inch Vries. Braamweg 5. Soest. Tel. 2089. ETAGE of 3 ongem. ka mers m. keuken gevraagd Brieven G 7272. 2 ambt. zoeken 2 KA MERS met voll. pension. Br G 7273. Jong echtp. z. k. zoekt 2 ongem. KAMERS met gebr van keuken. Brieven G 7274 no. 2 A 6 cylinder 2Vi L. Chassis geschikt voor grote Bestelwagen of lichte Truck. Nuttig laadvermogen 1V2 a 2 ton AUTOMOBIELBEDRIJF WAGENWEG 8 TELEFOON 13850 Partij fabrieksrestanten: HUISKAMERKARPETTEN 200 x 300 f 24.90 Lopers, 70 cm breed p. mf 1.98 SaJonkarpetten 140 x 180 f 19.75 Tafelkleden, grote maten f 6.85 Verkoop zo lang de voorraad strekt SCHERMERSTRAAT 26 (b(j de Zghveg) HAARLEM Geopend van 1012 en 25 uur Onderwijzeres zoekt zonn. Goede STOFZUIGER, n o» sleemodel. Brieven G 7239 Z. g. a n. 12 els VLOER KLEED. prijs billijk. Gast huislaan 115. RACKET en pers. z. g. a. ndubb. blauwvos, bruin mantelpak, jurken 44-46. Tel. no. 24135. Zeer solide KLEINE en GROTE KISTEN te koop. Geschikt voor overzee, cn een Diana windbuks 4% m.m. Telef. 29834. Weinig gebruikte KA POK MATRAS. Bevr. Bloe- mendaalseweg 109, BI'daal. Door verh. z. g. a. n. A E. S. electr. 3 pi FORNUIS. W. v. d. Veldekade 6 (halte J. van Goyenstr. 1. 2) H'stede. INVALIDEWAGEN met fiets erachter. Vós, Leliestr. 9 A Haarlem. Uitstekend lopende pr. Sachs BUITENBOORD MOTOR 2: 3 P.K. Roer dompstraat 10. TIMMER- en MEUBEL MAKERSGEREEDSCHAP Brouwersvaart 122. Tuss. 3 en 5 uur. MOTORRIJWIEL 98 c.M 3 ..Sachs" z. g. a. n. Bijz. ge schikt voor dames. Prinses- selaan 19 bij Emmalaan. EYSINK 125 c.c. pr. lo pend. Begijnhof 33. Mod. nieuw GASFOR NUIS, 4 pits. gr. pluche ta felkleed. Preangerstr, 1. Aangeb. wegens sterfgeval KLEREN in zeer goede staat, kl. maat. Te bevr Tel 29171, 's avonds tussen 8-10 uur. DAMESFIETS. Rijksstr.- weg 40. Na 6 uur. Z. g. a. n. MEISJESMAN TEL, 10 j. f 15. Weltevreden plein 35. Z. g. a. n. JAS. VEST en GESTR. BROEK. m. 5S. bil lijke prijs. Brieven G 7221. Pracht PISTON, hoge stemming. Hodsonstr. 36. TE KOOP: op Vrijdag en Woensdag a s. een kinderwa gen, wandelwagen, reiswicg- je en kinderstoel. Adres te vernemen bij Wensing's Adv. Bur. Tempeliersstr. 32. FORD te koop 4 cyl. 1935 Prijs f 1250 en motorrijwiel F.N. 500 c.c. 1936. Prijs f 625 beide in pr. st. Te bevr. Ga rage H. A. v. Velde, Sant poort Station KINDERWAGEN, crème met nieuw bedje f 50. Kle verparkweg 68. Nieuw WILTON KLEED, 12 els. Perzisch dessin. Brie ven G 7288 of Tel. 11407. GASHAARD in prima st. Herenweg 175, Heemstede. Tel. 27669. Wegens vertrek: mooie zwarte BONTJAS. 42-44, lengte 112 cm slechts 1 j. ge dragen f 150. Brieven G 7290 Pr BAKFIETS f 125. gla zen vitrine f 50. markies 2.40 M. f 55. h. costuum f 22.50. Grote Houtstr. 11. Tel. 17707 Te k. wegens vertr. naar buitenl. goed onderh. EIKEN MEUBELS v. 2 kamers, eik. slaapk., eenpers. ledik. met bjjbeh. electr. kooktoest. enz. Schoolstr. 18. Nw. Vennep. 40 WECKGLAZEN. Leid- sevaart 236. Na 6 uur. HERENRIJWIEL f 25. J. F. Helmerstraat 27. H.O. 2 p. eik. LEDIKANT met Auping, eik. radiokast, auto ped met 1. b. 2 kinderzitjes voor fiets. Marnixstr. 12. SLAAPKAMER (litsju- meaux) compleet m. bedden f 195. Rijksstraatweg 433 H.N. 2 pers. LEDIKANT met spiraalmatr. en 3 dig. bcd- stel. Brieven G 7315. BROEIKAS MET TAFEL, electr. verwarmd, hoogte to taal 1.45, breedte 1 40. diepte 75 cm. Schotersingel 71. Tel. 15049. Moderne KINDERWA GEN in prima staat pr. f 30. Geweerstraat 22. Van part. a. part.: 6 soor ten, v. elk 6 st. zeer fraaie, gave KRIST. GLAZEN. Voorts enkele grote stukken (schalen, enz.) v. hetz. kristal Brieven G 7304. Grijs H. COSTUUM m. 50- 52, Tetterodestr. 22. SCHOENMAKERS STIK- MACH. Pat. Elast. werkt prima. Reitzstraat 53. Prima KINDERWAGEN, 1 jaar gebruikt f 50, Klever- ZIT- en SLAAPK. m. of zon der pension in Heemstede of omgev. Br. p. a. Verschoor. Rietvinkslr. 35, Badhoeve- dorp. Tel. 527. Kamers aangeboden Zonnige gestoff. BOVEN- VOORKAM. met stookgel. te Overveen. Brieven G 7275. Goede KOST en INWO NING voor 1 of 2 pers. bij part. Lotterstraat 10. Zónnige ZOLDER-SLP.- KAMER met v. w. voor be schaafd heer. b. b. h h. met volledig pension, tel. aanw. bij partic. Brieven G 7277. Voor dir. voordelig gem. zonn. SLAAPKAB., ook zeer geschikt v. werkkamertje. Verspronckweg 1. TE HUUR OF TE KOOP: mooi winkelpand met ruim woonhuis te Vlaardingen in ruil voor huis. geschikt voor samenwoning, omgev. Hrl. Brieven G 7323. NET KOSTHUIS aangeb. kl gez Brieven G 7300 PENSION AGB. voor 2 a 3 pers. badcel aanwezig. Br G 7299 Woningruil MOD. Ie ETAGE A'dam- West, kamer en suite. 2 slp.k. keuken, hall, douche, vrij uitzicht, huur f 33 p. m. voor vrij modern huis Haarlem of omgeving. Brieven G 7233 Aangeb. groot gedeelte v VRIJST. VILLA met tuin, te Apeldoorn. Gevr. woning te Haarlem. Brieven G 7234. Gevr. nUIS op goede st. te Haarlem. Huurpr. f 30 tot f 40 p. m. In ruil aan te bie den huizen in verschillende plaatsen van f 30 tot f 45 p. m. Brieven G 7280. Eind April aangeb. te Arn hem een VRIJ HUIS (nieuw bouw) bev. 6 kamers, enz. Gevr. in Haariem of omg. mod. woning met 6 kamers, huur ong. f 40 a f 45 p. m. Brieven G 7279. Zonnig BOVENHUIS, 2 kamers, 3 slaapk. m. schuur fietsen H.-N. Gevraagd hoekhuis of winkelhuis met garage. Brieven G 7324. Diversen 10.000 le HYPOTHEEK ad 3 1/4 pet. gevr.ter afl. best. op 3 huizen te Heemstede. Ruime overwaarde. Brieven G 7236. ZWART LEREN ACTE TAS tegen pui V, en D. laten staan, inhoud Bijbelstudies, f 10 voor terugbezorger, v*. d. Putten, Sophiastraat 6 rd. f 5.— PERMANENT f 5.— compleet met garantie. Tillemans. Zonnebloemstr. 2 Tel. 21840. WIJ MISSEN ONS KA TERTJE (9 mnd„ wit-grijs). Engel. Vijverweg 39, Bloe- mendaal. Tel. 22807. PIANO TE HUUR vanaf f 10 p. m. Goldschmeding, Gr. Markt 8, Haarlem. HUWELIJK. Wedn. 64 j. eigen woning wenst in kennis te komen m. alleens! vrouw, ook m. kl. ink. Brie ven G 7325 Verzoeke beleefd terug bezorging van WEGGELO PEN HONDJE, Dwerg Pin- chertje. Tegen beloning. C. Junge, Rijksstraatweg 178, Haarlem-N. Reserveer bij ons uw BE- HANGWERK. Reeds vanaf f 12.50 per kamer. Wit- en schilderwerk voeren wij cor rect uit. Brieven G 7326. GEDIPL. COUPEUSE LE RARES vraagt naaiwerk. Leidscstraat 47, H'lem. VERMIST w. postduif no. 601375. Be! sig. en nestkeus. Jan Gijzenkade 248. Te koop gevraagd STUDIEPIANO, pr cn merk. Brieven G 7237 HERENCOSTUUM m. 47 opkl bed met matras. Brie- en G 7238 beklede EETKAMER- STOELEN, in goede staat. Br. Mesdaglaan 3, H'stede. ACCORDEON, pianokla vier. Br. met pr. G 7283. IIARLEY DAVIDSON v. sloop 350 c.c. Wielen 18 banden geen bezw. Salter. Mcerlaan 125. Hille- parkweg 120. Na 7 UUr. KIPPEN. Jonge kippen a. d. leg. Pluimveebedr.N. Tuin- gom. Te koop aangeboden GAZELLE HEREXRIJW. geh. compl. (nieuw) f 125. Gaus. v. Loostraat 9. GILLET MOTORRIJWIEL 125 c.c. '37 gerevis., in prima staat, f 350. Duvenvoordestr. dorplaan 1. Overveen. MAROKKAANS TAPIJT (Rabat), nieuw. 2 x 3 M. met certificaat. Velserstr 107 TROP. AQUARIUM geh. compleet met verlichting en tafel. Te bez. v. Oosten de Bruynstraat 127.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3