De politie en de verkeerszondaars SLOT DEFECT? van Es- KOELKASTEN f 375.- Brielse Maas wordt zoetwaterbassin CKort en Bondig Het huis aan de baai WOENSDAG 6 APRIL 1949 HAARLEMS DAGBLAD Liever minder processenverbaalmaar in ruil een betere naleving; der voorschriften 'Wij hebben onlangs uit de statistiek be rekend dat 70.3 van de processenverbaal die de Haarlemse politie in 1948 opmaakte betrekking had op overtredingen der ver schillende verkeersvoorschriften. Het wa ren er niet minder dan 11.293. Het is zo zeide de Hoofdcommissaris, d° heer J. Fontijne inderdaad een groot aantal, maar daaruit mag zeker niet ge concludeerd worden, dat mijn mensen te gauw hun boekje uit de zak halen. Ik kan u verzekeren dat er nog heel wat meer overtredingen gezien worden! Daaruit blijkt dus dat in verscheidene gevallen met een waarschuwing volstaan wordt. Dit is even wel een zeer moeilijke kwestie. In het al gemeen rust op een politieman de verplich ting van elke overtreding van een wet of een verordening die hij ziet proces-verbaal op te maken. Doet hij dat niet. dan moet hij. natuurlijk de overtuiging hebben dat een straf niet nodig is om toch het beoogde doel: te bewerken, dat de overtreder in het Vervolg de voorschriften wèl zal nakomen bereikt wordt. Men moet bedenken dat bij overtreding van een verordening een schuld of opzet in het geding behoeft te komen, zoals dit wel het geval is bij misdaden. Een verkeers- zondaar is er dus niet mee af door te zeg gen „ik dacht er niet om dat dit of dat niet mocht", want als de politiemannen altijd met zo'n excuus genoegen namen, zou er gauw van de hele verkeersregeling niets meer terecht komen. De Nederlander is in het algemeen wat eigenzinnig aangelegd en niet geneigd zich te voegen naar bestaande voorschriften. Dit maakt nu eenmaal dat aan de regelingen, die toch enkel beogen de orde in en de veiligheid van het verkeer te bevorderen, de hand gehouden moet wor den. Meermalen komt het voor dat mensen, die er in geslaagd waren er met' een waar schuwing af te komen, meteen weer dezelf de overtreding begingen toen zij uit het ge zicht van de agent waren. Zo'n feit werkt natuurlijk uit, dat die agent een volgende keer niet zo geneigd is een excuus te ge loven. Er zijn mensen die er blijkbaar op uit zijn om zich van voorschriften niets aan te trekken als zij geen agent in de nabijheid zien. Daarom is het in Haarlem zowel als in andere gemeenten, gewenst gebleken dat af en toe (het gebeurt slechts bij uit zondering) agenten in burger letten op de naleving van de verkeersregelen. Dan wor den als regel heel wat bekeuringen ge maakt. Van het opzetten van „vallen" is evenwel geen sprake. Van dat systeem zijn wij geen bewonderaars, daarom worden er ook geen „vallen" uitgezet om autobestuur ders te bekeyren voor het te snel rijden. Tegenover mensen die uit een ander deel van het land komen, wordt in het algemeen soepel opgetreden. Het is immerfe aan te nemen dat zij met verschillende plaatselijke voorschriften niet bekend zijn. De politie mag evenwel van de veronderstelling uit gaan dat de bewoners van Haarlem en om geving op de hoogte zijn van hetgeen hier mag en niet mag. De politie streeft er naar een goede sa menwerking met het publiek te verkrijgen. Men moet niet denken dat" een agent met welgenoegen een verkeerszondaar een „bon" geeft. Integendeel, het zou de politie zeer aangenaam zijn, als er veel minder processen-verbaal behoefden opgemaakt te worden en dat het publiek meer geneigd heid toonde om zich aan te passen bij de bestaande verkeersregelingen. Haarlem heeft eenmaal een binnenstad met verscheidene nauwe straten. Daarom is het wel nodig dat er voorschriften wor den gemaakt en die komen pas volledig tot hun recht indien iedereen er zich aan houdt. De bevordering van de verkeersveilig heid is een voortdurende zorg van de poli tie. Niet alleen in Haarlem, maar in vrij wel elke gemeente. Trouwens ook van de regering. Er is meermalen over geklaagd dat automobilisten, doordat de veiligheid van het verkeer op dat ogenblik eist dat zij al hun aandacht hebben bij hetgeen zich op de weg afspeelt, de hooggeplaatste bor den met bepaalde aanwijzingen die langs de weg staan, niet opn^erken. Die gevallen zijn inderdaad in te denken, maar waar moet men die borden anders zetten? In een stad met smalle straten zouden laaggeplaatste borden een belemmering van het verkeer betekenen. De verkeersdeskundigen van de grote gemeenten, die geregeld over ver- keersvraagstukken vergaderen, hebben de vraag in studie genomen hoe $an de be zwaren tegemoet gekomen kan worden, maar het zal met gemakkelijk zijn daarvoor een oplossing te vinden. Te snel rijden op de Schoterweg De Hoofdcommissaris wees er op, dat er op de Schoterweg door sommige automobi listen te snel gereden wordt. Donderdag kreeg er nog een die 90 km reed, een pro cesverbaal. Dit snel rijden is wel verklaar baar, vooral door de autobestuurders die uit Velsen komen, maar zij moeten er aan denken dat zij in onze bebouwde kom hun vaart moeten verminderen. Die Schoterweg zal voor ons steeds een object van zorg blij ven in het bijzonder als de tramrails ver wijderd zijn en de weg over de gehele breedte geasfalteerd zal zijn. In het alge meen heeft de politie geen reden om te kla gen over te snel rijdende autobestuurders, uitgezonderd dan op die Schoterweg houden zij zich algemeen aan de voorgeschreven maximumsnelheden van 35 en 40 kilometer. Niet meer verkeerslichten Er is zo vervolgde de Hoofdcommissa ris wel eens aangedrongen op het plaat sen van meer verkeerslichten. Daarvan zie „SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 5 April 1949 ONDERTROUWD: 5 April, B. J. Sudmeier en E. Wijkhuizen. GEHUWD: 5 April, P. W. Hensen en T. BEVALLEN van een zoon: 2 April, J. E. van Doorm—Janssens; 4 April. H. de Jongh —Brouwers: M. A. van der Beek—van Del den- 5 April. E. M. J. Tromp—Hazenberg. BEVALLEN van een dochter: 4 April, J. A. J. van Veelen—Heijnis; J.. C. Röben—van de Goorberg; 5 April, J. C. Niemann—Ver- nooij: O. E. H. van Zeelandde Laater. OVERLEDEN: 3 Apïil: M. J. Leloux, 64 j„ Kamperlaan; W. Faber, 72 j., Drossestraat; J. H, C. Sluijter, 83 j.. Kloppersingel; 4 April, V. M. Bloem—Leijen, 65 j.. Zijlweg: M. M. Borrenberg—Janssen van der Voort, 58 j., Karolingenstraat. ik de noodzakelijkheid niet in. Mijn over tuiging is, dat er in een stad alleen ver keerslichten moeten zijn op plaatsen waar het verkeer het absoluut eist, want de er varing is, dat zulke lichten ook nadelen hebben. De parkeergelegenheden Tenslotte merkte de Hoofdcommissaris op dat Haarlem gelukkig geen parkeer- moeilijkheden heeft. Andere steden (Den Haag en Amsterdam) hebben daarmee veel te kampen. In Haarlem zijn voldoende plaatsen waar auto's kunnen worden gepar keerd. ook al was hel nodig voor verschil lende hoofdstraten een verkeersverbod uit te vaardigen. Wij hebben de Grote Markt, de Botermarkt, de Ged. Oude Gracht, de Raaks, de Nassaulaan, de Wilhelminastraat, de Oude en de Nieuwe Gracht. THEO VAN AMERONGEN De Radio-specialist van Heemstede RAADHUISSTRAAT 35 - TELEFOON 29449 (Adv.) Mi'ddenstandsbank boekte een winst van f 982.521 De directie van de Nederlandse Midden- standsbank deelt in het jaarverslag mee, dat het algemene beeld van het midden- standsbedriifsleven in verschillende op zichten duidelijker geworden is. In onder scheidene branches is de goederenvoorzie ning zodanig verbeterd, dat van schaarste niet'of nauwelijks meer kon worden ge sproken. Weinig gunstig is de situatie voor die detail- en ambachtsbedrijven, welke in hoofdzaak luxe goederen verkopen en ver vaardigen, omdat hier de omzetten sterk zijn achteruitgegaan door de grotere beste dingsmogelijkheden en mede tengevolge, van de vermogenshel'fingen en de zware fiscale lasten op de hoge inkomens. Het zelfde verschijnsel doet zich voor in de z.g. horeca- en amusementsbedrijven, waai de ontvangsten, in het bijzonder in die ge legenheden welke overwegend op het Ne derlandse publiek zijn aangewezen, be langrijk zijn gedaald. Evenals de detailhandel heeft op dit ogenblik ook het ambacht behoefte aan krachtige organisaties. Diegenen, die zich bezighouden met het onderhouden en her stellen van huizen, ondervinden, dat de eigenaren tengevolge van het lage rende ment hun reparatie-opdrachten tot het hoog nodige beperken of zelfs geheel ach terwege laten; dat de maximumprijzen, welke voor deze werkzaamheden zijn toe gestaan veelal niet eens in rekening kun nen worden gebracht en dat de betalingen traag binnen komen. Als een lichtpunt voor de middenstand beschouwt de directie het feit, dat door de invloed van de Vestigingswet Kleinbedrijf, het voorlichtend werk van de organisaties en andere oorzaken, het peil van de mid denstandsondernemers in de laatste jaren gestegen is en dat de administratieve ken nis en het commerciëel inzicht toenemen. De ruime liquiditeitspositie, welke de laatste oorlogsjaren en de periode na de bevrijding kenmerkte, behoort voor een groot deel tot het verleden. De aan de bank toevertrouwde gelden daalden opnieuw, thans van 171 millioen tot 150 iiiillioen gulden. De teruggang is veroorzaakt door het wegvloeien van ge blokkeerd geld, het vrije tegoed vertoonde enige stijging. Het tegoed op geblok keerde, optie- eri beleggingsrekeningen bedroeg per balansdatum ongeveer 24 mil lioen gulden. Het uitstaande erediet steeg van 41.7 millioen tot 45.8 millioen gulden ondanks een belangrijke daling van de voor reke ning van de Staat verleende voorschotten op te verwachten uitkeringen wegens oor logsschade. De verdere stijging van salarissen en al gemene onkosten, alsmede de geleidelijke afwikkeling van verschillende overheids opdrachten, waren oorzaak, dat het be drijfsresultaat belangrijk- is gedaald. De winst, na aftrek van salarissen, on kosten en de storiing in het pensioenfonds, bedraagt f 932.521, waarvan f 500.000 moet worden gereserveerd voor belastingen. Commissarissen hebben besloten voorts f 100.000 te bestemmen voor versterking der onder crediteuren opgenomen reserve tegen bedrijfsrisico's, een gelijk bedrag toe te voegen aan de algemene reserve en de bouwreserve te verhogen met f 200.000, waarna resteert f 82.521. Hieruit kan wor den uitgekeerd: 5 pet. dividend op de pre ferente aandelen en 41/2 pet dividend op het gestorte gewone aandelenkapitaal, voor welke uitkeringen nodig is f 76.450. Op de nieuwe rekening wordt overgeboekt f 6.071. De oboï d'amore Zoals wij enige tijd geleden meldden, heeft zich in Haarlem een comité gevormd van kunstenaars en muziekminnaars, dat zich ten doel heeft gesteld drieduizend gul den bijeen te bren- gen om twee oboï J&"' d'amore voor de H. O..V. te kopen. Men hoopt dit bedrag ■;ï!;||K|i voor 1950,'t „Bach- jaar" bijeen te heb ben, omdat voor de uitvoering van Bachs werken deze instrumenten onmis baar zijn. Er komen op het ogenblik re gelmatig giften bin nen, maar het be drag is nog lang niet bereikt en om allen laSl die er wat voor kwijt willen, te doen weten waar zij hun geld voor schenken, geven wij hier .een afbeelding van een oboe d'amore en een beschrijving er van. êDe oboe d'amore behoort tot de groep van houten blaasin strumenten, die, als nakomelingen van Een oboe d'amore. de schalmeien wier partij aan het einde van de 19de eeuw door de verbeterde instrumenten-techniek uitgespeeld raakte een zeer belangrijke plaats in het orkest innemen. Daar de fagot als bas-instrum£ht reeds aanwezig was, ontwikkelde zich geen vol ledig oboï-koor. Aan de sopraan (oboe) werd een alt toegevoegd, de zogenaamde oboe da caccia (jaclit-oboe. of Engelse hoorn) en tussen deze beide plaatste zich de oboe d'amore de liefdes-oboe die door haar gesluierde timbre een opmerke lijk contrast met de beide andere teweeg bracht. De oboï worden door een dubbelriet aan geblazen. Van groot belang voor het toon- gehalte zijn de vorm en het materiaal van het instrument. Speciaal de vorm van de klankbeker is van beslissende invloed op het toonkarakter. Als materiaal wordt buksboomhout gebruikt, de montering ge schiedt veelal met elfenbeen en de klep pen zijn meestal van geel-koper. Zij die voor dit kunstzinnig doel wat willen offeren kunnen dit doen door hun bijdrage te storten op het giro-nummer 91881 van de heer George Robert of op zijn rekening bij de Twentse Bank met ver melding „Oboï d'amore-fonds H.O.V.". De orgelbespelingen B. en W. van Haarlem hebben voor het jaar 1949 de uren, waarop de kosteloos toeganke lijke orgelconcerten in de Grote Kerk of St. Bavokerk gedurende de maanden April tot en met October op Donderdag worden gege ven, vastgesteld op 1516 uur. Omtrent de orgelbespelingen op Dinsdag avond, te beginnen op 3 Mei a.s., volgt nog nader bericht. Rangeerder verdacht van diefstal uit spoorwegwagons In samenwerking met de spoorweg-recher che heeft de Haarlemse recherche een zeven en vijftigjarige rangeerder van de Neder landse Spoorwegen aangehouden, die ver dacht wordt van diefstal van goederen uit spoorwegwagons. Drie andere Haarlemmers zijn eveneens in arrest gesteld. Eén van hen wordt verdacht van medeplichtigheid en de anderen van opzettelijke heling. Verder wordt een dertigjarige kleermaker verdacht van het kopen van enkele gestolen lappen stof. SCHEEPVAART Algorab, RotterdamPorto Alegre 6 April te Pernambuco. Averdijk, AntwerpenNew York pass. 5 April Lands End. Bali, 5 April van Palembang te Semarang. Borneo, 6 April van Vancouver te Bombay. Bloemfontein, 5 April van Port Elisabeth te Kaapstad. Breda, 5 April van Hamburg naar Amsterdam. Camphuys, 5 April van Palembang te Kohsi- chang. Farmsum, 8 April van Houston te Rotterdam verwacht. Garoet, 5 April van Hamburg naar Antwerpen. Kertosono, 11 April van Java te New York verwacht. Klip- fontein, 5 April van Kaapstad naar Port Elisabeth. Linge, LandanaAntwerpen pass. 5 April Ouessant. Lutterkerk, 6 April van Muscat te Dubay. Mataram, RotterdamBa tavia 5 April van Suez. Mapia, Amsterdam Java pass. 5 April Colombo. Parkhaven, Mon tevideoAntwerpen pass. 5 Apr-il Ouessant. Randkerk, AmsterdamOost Afrika 5 April van Genua. Roepat, 5 April van Colombo n. Port Said. Rossum, 8 April van Cetubal te Rotterdam verwacht. Schiedijk, 5 April van New York naar Alexandrië. Slamat, Rotter damBatavia 5 April van Colombo. Sloter- dijk, 5 April van New Orleans te New York. Soestdijk, 5 April van Penang naar Aden en New York. Tjikampek, PernambucoJapan 6 April te Port Elisabeth Tosari, JavaRot terdam 5 April te Belaw-an. Utrecht, Java New York 5 April te Singtapore. Valerius, 6 April van Kaliangat te Makassar. Volendam, RotterdamBatavia 5 April van Suez. Wain- gapoe, AntwerpenJava 5 April te Port Said. Zuiderkruis, RotterdamBatavia 5 April van Aden. De Haarlemse financiën Bijzondere uitkering definitief vastgesteld Het is al weer bijna een maand geleden dat de Haarlemse gemeenteraad de begro ting voor 1949 heeft goedgekeurd. Op dat moment waren dus al ruim twee maanden van het. jaar verstreken, maar de gemeente was met de begroting voor 1948 nog meer achter. Toen was het namelijk al begin Juni voor de raad haar vaststelde. Het college van B. en W. streeft er naar de achterstand in te lopen, doch dit wordt niet in de hand gewerkt door het feit, dat de gemeente herhaaldelijk moet wachten op beschikkingen uit den Haag. Wanneer zal weer de oude toestand hersteld worden dat de begroting vóór het begin van het jaar door de raad wordt goedgekeurd? En ook door Gedeputeerde Staten? Ook bij Gedeputeerde Staten bestaat achterstand. Thans wacht Haarlem nog op de goedkeuring door dit college van de be groting .voor 1948. Van het begrip begro ting komt natuurlijk op die manier niet veel terecht. Gelukkig geeft die achterstand in de praktijk geen ernstig ongemak, want het wordt ondervangen doordat gemeentebestu ren voor belangrijke zaken, o.a. voor het uitvoeren van kapitaalswerken, van Gede puteerden toestemming vragen om bepaalde besluiten, in de begroting verwerkt, reeds te mogen uitvoeren. Ei> heeft lang onzekerheid bestaan over de bijzondere uitkering uit het Gemeente fonds waarop Haarlem aanspraak kan maken. Men weet dat die op grond van de noodregeling, die de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten regelt voor de jaren 1948'50 moet worden vastgesteld. Haarlem meende aanspraak te kunnen ma ken op een bijzondere uitkering van 1.230.000. Daarover is langdurig onder handeld met Gedeputeerde Staten en den Haag. Het resultaat was dat de bijzondere uitkering voorlopig werd bepaald op 975.000. Maar het gemeentebestuur legde De opening van hef Van Looy-huis Geschiedt Woensdag 13 April door Haarlems burgemeester Het Van Looy-huis zal Woensdagmiddag 13 April te 3 uur door de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, officieel geopend worden. In het museumgebouw worden alle schilderijen en tekeningen die door het comité zijn aangekocht tentoon gesteld. Deze zullen dan officieel aan de gemeente in bruikleen worden aangeboden. Woensdagmiddag zal ook het Van Looy- huis ter bezichtiging worden opengesteld en voor die gelegenheid worden aangekleed. Er komen ook schilderijen van Van Looy te hangen. Het is nog niet beslist welke bestemming het huis in de toekomst zal krijgen. Ver schillende plannen die daarvoor bestaan onder andere wat de costuumverzame- ling van Cruys Voorbergh betreft wor den nog bestudeerd. zich bij die aanvankelijke beslissing niet neer en trachtte den Haag alsnog te be wegen tot een voor Haarlem gunstiger be slissing te komen. Het ging immers om 255.000, een bedrag dat overwegende in vloed heeft op de stand van de Haarlemse financiën. Er is nu eindelijk een definitieve beslis sing uit den Haag gekomen. Daarbij is de bijzondere uitkering voor Haarlem vastge steld op 1.000.000. Daarbij komt voor 1948 een toeslag van tien procent 100.000) en voor 1949 een van twintig procent (ƒ200.000). Voor 1949 wordt het dus 1.200.000. B. en W. hadden op de begroting voor .1949 een bedrag van 1.150.000 uitgetrok ken. Dit wil dits zeggen dat het bedrag met 50.000 verhoogd kan worden. Het is nog niet bekend of ook over 1950 een toeslag door het rijk verleend zal wor den. Dit hangt af van de opbrengst der belastingen die in het Gemeentefonds ge stort worden. BINNENLAND Levenslange gevangenisstraf is geëist tegen de 28-jarige electro-technicus A. A. M. uit 's Gravenhage, die in 1940 op 17-jarige leeftijd dienst nam bij de Waffen SS en als „Polizei-Angesteller" bij het „Judenreferat" .vele Joodse landgenoten heeft gearresteerd en mishandeld. Vele arrestanten kwamen in Duitse kampen om het leven. De verwachting dat de accijns op sui ker binnenkort zal worden verlaagd en dat ook spoedig een verlaging van de suikerprijs zal kunnen worden tegemoet gezien is niet juist. De verlaging van de accijns op suiker zal pas geschieden nadat een daartoe strek kend verdrag met België en Luxemburg (ten aanzien waarvan nog slechts een beginsel- accoord is bereikt) zal zijn tot stand geko men en bij de wet zal zijn goedgekeurd. Spaans-Nederlandse handelsbesprekin gen zijn in Madrid begonnen. De Nederlandse delegatie staat onder leiding van de. heer J. V. M. Töulon van der Koog van het Directo raat-generaal voor de Buitenlandse Economi sche betrekkingen van het ministerie van Economische Zaken. Een extra K.L.M.-Constellation ver trekt Zondag 10 April naar Batavia. Tien passagiers maken de reis mee. Het toestel zal bovendien twee ton post vervoeren. Bij de heden gehouden trekking der Staats loterij is de prijs van f25.000 gevallen op nummer 11012. HAARLEM EN OMGEVING Wegens het plotseling overlijden van da echtgenote van Paul Steenbergen gaat de voorstelling van „Hemlet" heden Woensdag avond in de Stadsschouwburg te Haarlem niet door. De Haarlemse recherche heeft twee acht tienjarige jongemannen aangehouden die verdacht worden van diefstal van vijf en zestig klosjes garen uit een confectiefabriek, waar zij werkten, Een acht en veertigjarige Haarlemmer wordt verdacht van opzettelijke heling. Het Heemsteedse politievoetbalelftal besloot Dinsdagmiddag de competitie met een overwinning van 41 op het tweede elftal van de Haarlemse politie. Tijdens de lesavond van de gymnastiek vereniging „Bato" is het dameslid mejuf frouw H. J. Keur, die 12'/2 jaar aan de vereniging was verbonden gehuldigd. De jubilaresse heeft in de tijd, dat zij lid van Bato is, goede resultaten op turngebied ge boekt. Sinds 1944 maakt zij deel uit van de technische commissie, waarvan de twee laatste jaren als secretaresse. Door het be stuur en de vereniging werd haar een ge schenk en bloemen aangeboden. Op 20 Augustus 1950 zal, wanneer alles volgens de plannen verloopt, de Brielse Maas geen riviermond meer zijn, maar een rustig binnenwater. Geen wilde storm vloeden zullen meer in staat zijn het zoute zeewater hoog op te zwiepen tegen de kost bare binnendijken. Niet langer zullen de eilanden Rozenburg en Voorne-Putten om ringd zijn door zeewater, dat langzaam maar zeker de ondergrond van deze lande rijen doordrenkt en grote schade toebrengt aan land- en tuinbouw en veeteelt. Elk jaar worden er millioenen uitgegeven voor de instandhouding van de binnen dijken; veel bouwland heeft zwaar te lijden van het steeds dieper landinwaarts siepe- lende zoute zeewater. De kwaliteit van het gras gaat steeds achteruit en daarmee na tuurlijk de melkproductie van de koeien. Pas in de laatste tientallen jaren is men gaan inzien hoe funest dit zich langzaam ontwikkelende proces is voor het land. Op de Rijkswaterstaat staken knappe mannen de koppen bij elkaar om de moge lijkheden tot afweer van dit gevaar te be spreken. Het resultaat is nu een groot plan, om vattend de afdamming en gedeeltelijke inpoldering van onze grote riviermonden in Zuidholland en Zeeland, waardoor, be halve een effectief wapen tegen de verzil- ting, ook een belangrijke wist aan nieuw vruchtbaar bouwland wordt verkregen. Het afsluiten van de mond van de Maas, welk werk op 22 Maart in Den Haag werd aanbesteed, is een onderdeel van dit grote plan. Men begint dit voorjaar met het leg gen van de grote afsluitdijk tussen het plaatsje Oost-Voorne en de Zuid-West punt van het eiland Rozenburg, terwijl men nu reeds bezig is met het bouwen van een zware schutsluis ten Noorden van Spij- kenisse, welke dan komt te liggen in de nieuw te graven verbinding tussen het toekomstige Brielse Maasbassin en de Oude Maas. Tevoren wordt de Botlek door een 325 meter lange dam afgesloten, waardoor de toevoer van water wordt geblokkeerd. Dit is noodzakelijk, omdat anders door de sterke stroming het dichten van het laatste gat in de grote afsluitdijk onmogelijk zou worden. Zo wordt dan de gehele Brielse Maas één groot zoetwaterbassin. Het „Rozenburgs Kanaal" thans niet veel meer dan een sloot wordt verbreed en uitgediept en zal aan de Noordzijde, dicht bij de Nieuwe Waterweg, eveneens van sluizen voorzien worden en dan in hoofdzaak tot taak heb ben het overtollige water van het Brielse Maasbassin te spuien. Ruim 1400 hectare zogenaamde buiten gronden kunnen dan in cultuur worden gebracht; de boeren en tuinders zullen steeds voldoende zoet inlaatwater tot hun beschikking hebben. Het zoute water zal teruggedrongen kunnen worden en tot ver in het achterland zal men niet meer be vreesd behoeven te zijn voor overstro mingen. Wild-West op de Botermarkt Maandagavond heeft de Botermarkt een realistisch Wild-West-aspect vertoond. De reden was een vechtpartij tussen de 48-jarige P. J: D. en de 40-jarige D. P. in een café. waarbij de eerste een paar klappen opliep. Hij verdween toen, daarbij de bedreiging uitend, dat hij zijn tegenstander nog wel zou krijgen. 's Avonds om 11 uur kwam hij in het café met een hagel-geweer opdagen. Hij zwaaide daarmee in het rond en riep tot de bezoekers „Hands-up" om vervolgens te informeren waar P. D. zat. Het geweer ging daarbij af en de 51-jarige G. A. S. werd door de hagel licht in het gelaat gewond. De bezoekers hebben P. J. D. die bij de politie als stro per bekend staat toen ontwapend. Hij is aangehouden en zal voor de Officier van Justitie worden geleid. G. A. S. kon na in het Grote Gasthuis verbonden te zijn, weer naar huis terugkeren. FEUILLETON 8) door ANDREW lVLACKENZIE, vertaald uil het Engels. Gedurende enkele minuten gebeurde er niets. Ik stond op het punt om weer verder te gaan, toen opeens een lange jongeman zonder een geluid te maken van de andere kant door de opening in het geboomte kwam en om zich heen keek. In een van zijn gespierde handen droeg hij een schop. Ik kreeg de indruk, dat hij een ex-bokser moest zijn. Een van zijn oren was verbrij zeld en zijn neus was klaarblijkelijk wel eens gebroken geweest. Zelfs zijn eenvou dige, wat versleten kleren gaven hem toch niet het uiterlijk van een buitenman. Een merel vloog luid tjilpend op uit de varens, waartussen ik me verborgen hield, doch dit wekte geen argwaan bij de man. Ik was er hierdoor nog meer van overtuigd, dat hij een stedeling moest zijn, want het verschrikte geluid van de vogel zou een buitenman erop gewezen hebben, dat er iemand in de buurt was. Ik was me ervan bewust, dat de man, wanneer hij in mijn richting keek, mij zou kunnen zien. Ik geloof, dat ik wel de een of andere ver klaring voor mijn aanwezigheid daar had kunnen bedenken. Op z'n ergst zou hij mij eruit zetten. Maar de man verdween even rustig als hij gekomen was. Een vaag rookpluimpje boven de bomen duidde op de aanwezigheid van het huis in de nabijheid. Ik nam aan, dat de man in die richting was verdwenen. Ik wachtte nog tien minuten, voordat ik het veilig genoeg oordeelde om me weer te bewegen. Toen sloop ik in de beschut tende duisternis van de dennebomen naar de opening iri het bos, en op deze betrek kelijk veilige plaats kreeg ik het huis in het oog. „Het Huis aan de Baai" was eén massief gebouw van grijze steen. Het zou, naar ik schatte, ongeveer 200 jaar oud zijn. Ik had het gezicht op de achterkant. De man, die ik in het bos gezien had, stond zijn schop af te spoelen onder een kraan. Een vrouw riep iets met een scherpe stem uit het huis en de man verdween. Ik had zelden een huis gezien, dat er somberder en luguberder uitzag dan dit. De dennebomen groeiden tot vlak bij de muren en namen alle zon weg, zodat 't on mogelijk was een tuin aan te leggen. Tus sen de stenen van het achterplein groeide gras. De stilte, die altijd in dennebossen heerst, scheen het huis in een soort doodse betovering te houden. Ik probeerde niet óók nog een blik op de voorkant van het huis'te werpen, aangezien de bomen daar veel minder dicht op elkaar stonden, waar door ik zeker in de gaten zou lopen. Daar ik binnenkort een officieel bezoek in het huis zou gaan afsteken, wilde ik nu niet betrapt worden op een dergelijke verken ningstocht op eigen houtje. Juist toen ik terug wilde keren, zag ik een klein bruinverbrand mannetje met slobkousen aan en een geweer onder zijn arm om hel huis lopen. Naar zijn uiterlijk te oordelen, was hij een jachtopziener. Hij floot een schril fluitsignaal en de man, die ik het eerst gezien had, verscheen in de achterdeur. Er werden enige woorden gewisseld en daarna verdween de kleine man in het bos, waarbij hij mij op een meter of twin tig afstand passeerde. Ik zag hem verdwij nen in de richting, van waar ik gekomen was. Dit maakte mijn terugtocht niet eenvou diger. Het was duidelijk dat er in de bos sen min of meer gepatrouilleerd werd, en ik moet toegeven, dat dit mij eerder plezier deed dan dat het mij van m'n stuk bracht. Want er scheen in het Huis aan de Baai dus toch wel iets te gebeuren, dat het nodig maakte nieuwsgierige vreemden te weren. Ik gaf de jachtopziener ruimschoots ge legenheid een eind weg te komen, voordat ik me bewoog. De zon was nu volkomen verdwenen en de schemering maakte, dat het nog luguberder was tussen de donkere dennen. Ik bewoog me in de richting van de baai. Toen ik uit het bos weer te voor schijn kwam, was er geen spoor van de jachtopziener te bekennen. Lang voordat ik in het dorp terug kwam, begon ik vermoeidheid te voelen. Een gure wind uit de richting van de zee, maakte het noodzakelijk voor me om stevig door te wandelen om het niet al te koud te krij gen. Ik had me eigenlijk voordien niet ge realiseerd, hoe weinig fit ik geworden was. Met een zucht van verlichting begroette ik dan ook de lichten van Rose Cottage, die in het duister naar buiten straalden. Toen ik de zitkamer binnenstapte, vond ik daar juffrouw Clitherwood bezig een kop thee in te schenken voor een grote minzame dominee. Zijn handdruk voelde wonderlijk slap en week aan. Excuseert u mij, dat ik hier zo maar binnengedrongen ben, zei hij op onder danige toon, maar ik wilde als goede buur man eens komen kijken, of u alles hebt wat nodig is. Ik ben Josiah Barlow en ik ben de dominee van het dorp. De ogen van de dominee straalden van vriendelijkheid" achter zijn brilleglazen. Ik nam een kop thee aan van juffrouw Clitherwood, die zich uitsloofde en ons met een glimlachje aankeek. Ze had zich ken nelijk buitengewoon goed geamuseerd tij- dijs mijn afwezigheid. Ik ben hier gekomen om gedurende een maand of twee een rustkuur te doen, legde ik uit. Londen is saai én onbetaal baar. Als u moet rusten is er geen betere plaats dan deze uit te kiezen, stemde de dominee toe. Maar als ik niet onbescheiden ben, mag ik u dan vragen, hoé u er toe gekomen bent juist dit gehucht uit te zoe ken? Ik vond deze vraag vrij onbetamelijk en ik meende ook een blik van grote nieuws gierigheid in de ogen van de dominee te ontdekken. Ik heb deze plaats eenvoudig op de kaart uitgekozen, antwoordde ik. Ik kan hier bij de moerassen tevens mijn hobby om vogels te bestuderen uitleven. Na de militaire dienst vind ik het leven in de vrije natuur een verademing. De dominee knikte. Dat is zeker waar. Ik ga ook dikwijls de natuur in om afleiding te vinden. Hebt u prettig gewandeld vanmiddag? Ik zag u in de richting van Het Huis aan de Baai gaan. (Wordt vervolgd) De Emmabloem-collecfe Voorlopige indruk is gunstig De collectanten voor de Emmabloem-col- lecte ten bate der t.b.c.-bestrijding, trof fen het vandaag niet met het weer. Vooral in de vroege morgenuren moesten zij er een nat pak voor over hebben. Toch was er onder de dames en heren alsook onder de vele jongelieden een goede geest, omdat zij vrijwel overal een geopende beurs vonden. De verkoop ging goed. Er waren 60,000 bloempjes in voorraad genomen, maar de verkoop ging in enkele wijken zó vlot, dat nog 10.000 bloempjes, van verleden jaar overgebleven, van de zolder gehaald moes ten worden om aan de aanvragen te kun* nen voldoen. Er kwamen ruim 300 collectanten op< Daarmee konden de meeste wijken be hoorlijk bezet worden, maar toch betreurde men het op het hoofdbureau te Haarlem dat ook de collecte in Bloemendaal leidde dat het aantal niet groter was. Om 12 uur waren er reeds verscheidene collectanten die hun wijk hadden afge werkt. Er waren busjes bij die niet veel onder de 100 gulden bleven. De verwach ting voor het welslagen der collecte was dus gunstig. Men hoopte de 10.000 van verleden jaar ook nu te halen. Of dit gelukt zullen onze lezers morgen vernemen. De Privé-secrefaresse Gisteravond gaf de geheelonthouders toneelvereniging „Nieuw Leven" in de schouwburg de laatste voorstelling van het blijspel „De privé-secretaresse" door Ary den Hertog. De kunstlievende leden hebben eerder in dit seizoen hun hart kunnen op halen aan een enigszins ernstig stuk da psychologische thriller „Spel met het nood lot" van Evelyn Williams en daarom moest nu weer eens naar oud gebruik de behoefte aan probleemloze ontspanning bevredigd worden. Op zich zelf bestaat daar natuur lijk geen bezwaar tegen. Immers: zoveel hoofden, zoveel zinnen. Zelfs zou men de keuze van deze flauwe, even langdradige als dungesponnen comedie met enige goede wil kunnen verdedigen. Er zaten trouwens genoeg' lachers in de zaal om als recht vaardiging ie dienen. Doch dat de kwaliteit van de opvoering zakte tot ver beneden het respectabele peil, dat deze aardige vereni ging doorgaans bereikt, is. moeilijker te verontschuldigen. Naar in een kort inleidend woord door een bestuurslid werd medegedeeld, wilde men deze keer enkele jongere krachten, die nog weinig aan bod zijn gekomen, een kans gunnen om hun talent te bewijzen. Een ge zond principe. Maar behoefden zij .daarom direct hoofdrollen te vervullen? Sylvia van der Schaaf gaf in twee of drie kleine scènes blijk van begrip voor het sportieve karak ter van het onberekenbare meisje, dat het leven als een speelse krachtmeting opvat. In grote lijnen bleef haar optreden evenwel kleurloos en monotoon, soms pal tegenstrij dig aan de regels van haar tekst. Tegen over haar stond Kick van Aken als de jeugdige fabrieksdirecteur, die zich voor namelijk onderscheidde door gebrek aan zakelijkheid, ook in kleinigheden van hou ding en kleding. De schrijver heeft de ont wikkeling van dit inderdaad heel zwak ver lopende stuk bedoeld als een voortzetting, maar dan met bliksemsnelle woorden, van de partij tennis waarmee het begint. Nu de vertolkers de onverwachte wisselingen van aspect niet konden bijhouden en de toch waarlijk niet hoogvliegende ballen maar nauwelijks en zonder erg veel effect raak ten, bleef het een saaie en doorzichtige be doening, vol onmogelijke situaties, waar voor ook de regisseur geen oplossing vond. Het gebrek aan spanning en temperament dat reeds het eerste tafereel kenmerkte, handhaafde zich onverminderd. Alleen de wel wat zwaar gechargeerde bedrijvigheid van het kantoorpersoneel, geheel in de sfeer van de klucht getrokken, bracht enig leven in deze brouwerij van slaapdranken. Klein Kerkhoff was lang niet slecht als een getrouwe copy van de toneel-boek houder met het nasale stemgeluid en Inge Troost leverde, in een dwaze en soms te overdadige travestie-rol, een nieuw staal van haar veelzijdigheid. Er zat tenminste pit en een schijnbare spontaneïteit in haar spel. Na de goede prestaties van de laatste tijd kon een inzinking bij „Nieuw Leven" haast niet uitblijven. Gelukkig weten wij dat dit amateur-gezelschap tot veel betere dingen in staat is. DAVID KONING.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6