Haarlems Dagblad Doorbraak Sir Stafford Cripps biedt het Lagerhuis zijn begroting aan Ik ben geheel en al klaar met de Palestijnsche kwestie, aldus Bunche (ue Jaargang No. 19213 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713. 10132. Donderdag 7 Xprïï 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en Oprechte 'tlaarlemacfje Courant (frato i6?6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HET ATLANTISCH PACT is onder tekend, generaal de Gaulle heeft ge zegd dat men nu nog maar moet afwachten wat het in de militaire practijk zal beteke nen en generaal Omar Bradley, die de Amerikaanse chef van de generale staf is, heeft aangedrongen op versterkingen van de „borstweringen" van West-Europa. Dit om te voorkomen, dat een aanvaller het onder de voet zou kunnen lopen. Want zijn mening is, dat als oorlog zou uitbreken Rusland belet zou kunnen worden West- Europa te veroveren. „Het moet de Ameri kanen volkomen duidelijk zijn", heeft hij gezegd „dat zij niet op vrienden in West- Europa kunnen rekenen als onze strategie in geval van oorlog bepaalt, dat wij hen aan de vijand zullen overlaten met de be lofte, hen later te bevrijden." Menig lezer zal overwogen hebben dat het vooruitzicht, in het strijdgebied te vertoeven, ook niet veelbelovend is. Daar heeft hij gelijk in, maar zo zijn oorlogen, vooral moderne oorlogen. Zij laten slechts de keus tussen kwaden. Overigens zou menig lezer zich kunnen herinneren dat generaals zich ge woonlijk geen al te duidelijke voorstelling kunnen maken van de wijze, waarop een volgende oorlog zal worden gevoerd en van het verloop dat hij zal hebben. Dat is in de eerste wereldoorlog gebleken en in de tweede opnieuw. Slechts staat vast dat een nieuwe oorlog nooit zo verloopt als de vorige. Intussen blijft de hoop, dat de volgende vermeden zal worden. Dat kan niet bereikt worden doordat het Westen zich militair versterkt en een gewapend evenwicht ge schapen wordt. Want daarmee bereikt men niet meer dan uitstel. Een militair defensie pact, hoeveel leden het ook telt en hoe grote gebieden het ook omvat, is tenslotte niet meer dan een herhaling van oude metho den, die telkens zijn mislukt. En het zou dwaasheid zijn te ontkennen dat tegenover de sterke aaneensluiting onder dictato riale dwang en de gehoorzaam-werken- de organisatie van het Oosten, dat zijn on rust-wekkende voorposten in alle Weste lijke landen bezit, het Westen nog steeds een verbrokkeld en niet zeer zelfbewust geheel vormt. Het zal zijn eenheid pas kunnen ver zekeren en de „koude oorlog", die zonder wapens nog steeds gevoerd wordt, alleen kunnen winnen als het zijn eigen democra tie versterktals het tot daden in staat blijkt die de parlementaii'e democratie een grote stap verder brengen en haar nieuw leven en bezieling schenken. Bezieling is noodzaak. Geen der twaalf ministers van Buitenlandse Zaken, die te Washington redevoeringen hebben afgestoken bij de ondertekening van het Atlantisch Pact, kan in zijn hart geloofd hebben dat dit Pact zulk gevolg zou kunnen hebben. Dat was misschien een halve eeuw geleden mogelijk geweest. Nu heft het zelfs de vrees voor oorlog niet op, hetgeen het toen zeker ge daan zoui hebben. In deze zaken althans heeft de mens met schade en schande iets geleerd. Wil men verder komen dan dit Atlantisch Pact, dan zal men de Westerse democratie door waarlijk grote daden op hoger plan moeten brengen. Dit zou wel het aller grootste voordeel zijn, dat in verwezen lijking van Verenigde Staten van Europa zóu liggen. Men zou eindelijk de gevaar lijke weg, die in de negentiende eeuw be treden is de weg van het opgedreven nationalisme verlaten. Men zou boven de in dé meeste landen vastgelopen partij politiek uitstijgen door het scheppen van een parlementair beleid in groter verhou dingen en groter lijnen, op hoger plan. Men zou een nieuwe weg, vol nieuwe mogelijk heden. betreden en een doorbraak van de oude grenzen en begrippen tot stand bren gen. Dat zou de jeugd der Europese landen nieuwe moed geven, omdat haar horizon zich eindelijk verruimen zou en zij een nieuwe taak voor zich zou zien. Want dat vele jongeren zich lusteloos tonen vindt niet zijn oorzaak in bangheid voor een nieuwe oorlog, maar in gebrek aan moge lijkheden. Het moet voor jonge mensen, vier jaar na de tweede wereldoorlog, wel een treurige en domme vertoning zijn. al die gesloten grenzen, die opsluiting in na tionale kooien, waaruit men zich alleen met veel beleid, tal van paperassen en een moeizaam-verworven, zo karig mogelijk toegemeten beetje buitenlands geld eens voor enkele dagen naar buiten mag bege ven De ondernemenden maken daar ge bruik van als het maar enigszins kan en pogen er zoveel mogelijk bij op te steken. Daar zijn gelukkig genoeg ondernemende jonge mensen. Is het u niet opgevallen dat b.v. tijdens het jongste weekend een groep Frans^ studenten hier kwam en dat Maan dag een groep jonge Engelsen volgde? Wij kennen die drang sinds de oorlog, ook bij onze eigen jongens. En die drang is een kenmerkend symptoom van het grote tijds verschijnsel: men wil bevrijding, weg int al die 'beknelling en die verouderde be grippen en versleten binnenlandse tegen stellingen. De jeugd wil ruimte, wil kan sen, wil voor nieuwe problemen gesteld Worden. Zij is er natuurlijk van overtuigd dat zij die aan kan. En daar heeft zij ge lijk in. In ons land is onmiddellijk na de oorlog een doorbraak van de oude politieke ver houdingen, die verouderd bleken, beproefd. Die doorbraak is mislukt. Waarom? Niet omdat de poging verkeerd was, maar om dat zij op te klein terrein ondernomen werd. Ons kleine terrein en de andere kleine terreinen België, Frankrijk, Dene marken, Italië en hoe zij meer heten schieten daartoe tekort en bieden de kans biet. Groter doorbraak, Europese door braak, wordt vereist, Daax* is het de tijd voor. Laat de jeugd daar actie voor voeren! Met volhouden zal zij slagen. R. P. Minister Wijers over misstanden in kampen In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Justi tie verklaart minister Wijers, dat het hem bekend is, dat geruchten over mishandelin gen in de kampen van politieke delinquen ten gepleegd, de ronde doen. Zijn bepaalde klachten bij zijn ministerie ingediend, dan ïs steeds een diepgaand onderzoek inge steld. Erkend moet worden, dat daarbij zeer betreurenswaardige voorvallen aan het licht zijn getreden. Anderzijds bleek ook, dat diverse klachten wel sterk overdreven Waren. Het is dan ook gevaarlijk in deze ten generaliserend oordeel uit te spreken. Handhaving der hoge belastingen, prijsverhoging van levensmiddelen LONDEN. 6 April (Reuter). De Britse minister van Financiën en Economische Zaken, sir Stafford Cripps, heeft Woensdag in het Lagerhuis zijn rede gehouden over de nationale begroting. Hij betoogde, dat het resultaat van de maatregelen ter stabi lisatie van prijzen en lonen „hoogst bevre digend" is en wees op vermindering van inflatiedruk. Beperking in particuliere uit gaven blijft echter nodig. Cripps schatte de nationale schuld thans op ruim 25 milliard pond sterling, hetgeen een vermindering betekent van 453 millioen in vergelijking met vorig jaar. In het afgelopen jaar be droegen de totale inkomsten ruim vier mil liard pond sterling. Dit is 242 millioen meer dan geraamd was. Het is echter onmoge lijk cl ebelastingdruk te verminderen bij handhaving van defensie en sociale dien sten. Handhaving van het huidige belas tingniveau zou een begrotingsoverschot op leveren van „slechts 408 millioen pond" Voor het nieuwe begrotingsjaar worden de uitgaven geraamd op 3.308.000.000 pond sterling. De kosten van levensonderhoud zullen stijgen door verhoging van de prijzen tengevolge van beperking der subsidies. Zo zullen vlees, kaas, boter en margarine duurder worden, evenals lucifers en tele- f oor tarieven. Omzet- en tabaksbelasting zullen niet verlaagd worden. Alleen bier en lichte wijnen worden iets goedkoper. De invoerrechten op thee en suiker worden verminderd doch de verkoopsprijs -in het binnenland blijft onveranderd. In een radiorede over de begroting ver klaarde Cripps nader, dat net „gekken werk" zou zijn „in de huidige omstandig heden van politiek te veranderen en het risico te lopen van alle goeds, dat door hard werken en onthouding in de afgelopen jaren tot stand is gebracht, teniet te doen. Wij zullen de economische situatie zeer nauw keurig in het oog moeten .houden, aldus zeide hij verder, en „wanneer zich tekenen van een crisis zouden gaan voordoen welke er op het ogenblik zeker niet zijn zouden wij snel moeten handelen". Sir Stafford Cripps gaf te kennen dat de verlaging van de accijns op bier cn wijn onmiddellijk van kracht zou worden. De verhoging der levensmiddelenprijzen zou in overleg met de minister van Voedsel voorziening „spoedig" ingaan. De meeste andere wijzigingen zouden van kracht wor den zodra de begroting door het parlement is goedgekeurd waarschijnlijk over twee a drie maanden. Sir Stafford Cripps besloot met te zeggen dat Engeland realistisch zijn economische en financiële vraagstukken moest aanvatten en de verwachtingen van welvaart in de toekomst niet in gevaar moest brengen door een te haastig vooruit lopen op de reeds behaalde resultaten. van een „moedige begroting" aaar zij in het geheel geen rekening houdt met politieke overwegingen doch zich houdt aan de lijn van de inflaliepolitiek van de regering. Van andere zijde echter, in zekere La bour kringen, noemt men de begroting „fan tasieloos en psychologisch ongelukkig". Men vreest in die kringen een ongunstige terugslag ter gelegenheid van de verkie zingen voor de Londense „county-council", die binnenkort worden*gehoaden. Arbeiders schopten tegen landmijn: één dode. Woensdag waren arbeiders bezig met werkzaamheden op het voormalige vlieg veld te Schijndel. Daarbij stieten zij op een landmijn. Blijkbaar in de mening, dat het projectiel geen kwaad meer kon doen, heb ben zij tegen de mijn geschopt, welke daar op ontplofte. De 34-jarige ongehuwde B. uit Schijndel werd op slag gedood. Een der andere arbeiders werd gewond. Jan Out in Arnhem benoemd Jan Out, de tweede dirigent van het Residentie-orkest, is met ingang van 1 Sep tember benoemd tot dirigent van de Arn hemse Orkest Vereniging. Jan Out heeft na de bevrijding verschei dene malen als gastdirigent voor het orkest van de H. O. V. gestaan. Geen pretttige verrassingen waren het die de Britse minister van -financiën Sir Stafford Cripps gisteren uit dit befaamde gehavende budget-koffertje in het Lagerhuis ter tafel bracht, want niet alleen bleven de gewenste verlagingen van de inkomsten belasting en tabaksaccijns uit, maar bovendien zullen verschillende levensmiddelen door beperking der Staatssubsidies duurder gaan worden. Chinese communisten stellen ultimatum Overgave voor 12 April door regering afgewezen Officieel wordt uit Nanking gemeld, dat de Chinese communisten de nationalisti sche regering hebben verzocht zich vóór 12 April over te geven. Wanneer aan dit verzoek niet werd voldaan, zouden de com munistische strijdkrachten de Yangtse oversteken. De regeringsdelegatie heeft dit ultima tum afgewezen en doet pogingen om ver zachting der vredesvoorwaarden te krijgen. In officiële kringen te Nanking wordt verklaard, dat het afwijzen van het com munistische ultimatum niet noodzakelijk het verbreken van de vredesonderhande lingen betekent. Inval in Guatemala Met mitrailleurs gewapende troepen heb ben gisteren in de eerste ochtenduren de Westelijke grens van Guatemala overschre den en verscheidene grensplaatsen onder meer El Carmen, Malcatan, San Rafael, Pue de la Ceusta en Candelaria bij ver rassing aangevallen. In de plaats El Carmen maakten zij zich meester van een douanepost en van 35.000 dollar. De opstandelingen, die door huur lingen gesteund worden, bedreigen Ajuta en hebben reeds een brug over de Rio Cabets opgeblazen. De regering heeft aan de autoriteiten van het vierde en van het vijfde militair gewest onmiddellijk instructies gegeven de aanranders terug te dringen. Men denkt dat de beweging in de overige gedeelten van de republiek vertakkingen heeft. De regering beheerst de toestand. In vrijwel het gehele land is het rustig. Amendement op Marshallwet door Amerikaanse Senaat aanvaard De Amerikaanse Senaat heeft gisteren met algemene stemmen het compromis amendement Vandenberg-Brewster aange nomen op de Marshall-hulpwet. Dit amen dement bepaalt, dat Marshall-hulp aan landen, waartegen de Verenigde Volken sancties hebben toegepast, zal worden stopgezet. De tekst van het amendement luidt als volgt: „Het verstrekken van dergelijke steun zou onverenigbaar zijn met de ver plichting van de Verenigde Staten krach tens het handvest van de UNO om zich te onthouden van steunverlening aan elke staat waartegen de UNO preventieve of dwangmaatregelen neemt". Het woord is aan Engels spreekwoord: Hoe eer een mens ook gaat, hij moet van zijn eigen deur uit beginnen. UNO zal Oost-Europese processen bespreken Acht van de veertien leden van de be stuurscommissie van de algemene verga dering der UNO hebben zich uitgesproken voor plaatsing van de kwestie der berech ting van kardinaal Mindszenty en van de Bulgaarse predikanten op de agenda van de algemene vergadering der UNO. Dit ver in kringen van Britse valcverenigings- zekert een meerderheid ten gunste van op leiders wordt voorspeld, dat ue sangekon- j neming der genoemde kwesties op de digde verhoging van de kosten van levens- agenda bij de komende stemming hierover onderhoud eisen om loonsverhoging in de in de commissie. [ehele industrie zal uitlokken, aangezien de regering tegenover dergeli,ke eisen toi nog toe het argument hanteerde van de stabiliteit der prijzen, ïn kringen van economen spreekt men Griekse ambtenaren in staking De Griekse rijksambtenaren zijn in sta king gegaan voor het verkrijgen van loons verhoging. Zij zullen voor een militair ge rechtshof gedaagd worden, indien zij zich heden niet op het werk melden. De mili taire gouverneur van Athene gaf deze waarschuwing gisteravond, toen de politie de leiders van de ambtenarenbond en de voorzitters en secretarissen-generaal van de vakverenigingen, die gisteren in staking gingen, arresteerde. Het aantal gearresteer den bedraagt ongeveer twintig. De staking strekt zich uit over alle ge bieden behalve het Noorden, waar de amb tenaren niet aan de staking deelnemen met het oog op de militaire toestand, hoewel zij hun sympathie met de actie betuigden. Gemeld wordt, dat de staking in het ge bied van Athene en de havenstad Piraeus een succes was. In Piraeus werden enige stakers gearresteerd, doch er deden zich geen ordeverstoringen voor. Behalve voor werk ten behoeve van het leger ligt de post- en telegraafdienst stil. De scholen zijn gesloten. Gisteravond kwam het kabinet bijeen om de toestand te bespreken. Het algemene Griekse vakverbond heeft zijn instemming met de staking betuigd. Het heeft verklaard een beroep te zullen doen op de Britse en Amerikaanse vakorganisaties. Het Griekse ambtenarenverbond heeft verklaard, dat de maatregelen der regering om de staking te breken „onliberaal en anti-democratisch" zijn. De vergadering van de commissie werd verdaagd nadat België, Groot-Brittannië, Canada, Frankrijk, Panama en de Ver. enigde Staten zich hadden uitgesproken vóór opneming van beide kwesties. Bolivia verzocht behandeling van de kwestie- Mindszenty en Australië van de kwestie der Bulgaarse predikanten. De Poolse afgevaardigde, Julius Katz Suchy, verklaarde dat de UNO niet com petent is in deze kwesties, daar deze geheel onder de binnenlandse jurisdictie van Hon garije en Bulgarije vallen. Britse houding ten aanzien van Spanje Lord Henderson, parlementair secretaris voor Buitenlandse Zaken, heeft heden in het Hogerhuis medegedeeld dat „het niet slechts strategische overwegingen waren", die het onmogelijk maakten Spanje uit te nodigen toe te treden tot het Atlantisch verdrag. In antwoord op. een hem gestelde vraag verklaarde Lord Henderson dat de Britse regering niet kon overwegen een ambassa deur te Madrid te benoemen, zolang de resolutie, die in December 1946 door de al gemene vergadering dér UNO was aange nomen, nog van kracht is. In deze resolutie werd op de leden-staten der UNO een be roep gedaan de chefs van hun diplomatieke vertegenwoordigingen bij de Spaanse rege ring terug te roepen, zolang generaal Fran co aan de macht zou blijven. Henderson verklaarde verder, dat de Britse regering niet bereid ïs het initiatief te nemen voor het aanknopen van onder handelingen om deze motie te doen intrek ken. Hij wees de door één der leden van het Hogerhuis gegeven voorstelling van zaken, volgens welke de huidige Brits-Spaanse betrekkingen „een element van groot ge vaar inhielden", af. De Russische schrijver Victor Kravclienko (met hoed) verlaat in opgeruimde stemming het Parijse paleis van justitie, nadat president Durklieim „Les Lettres Frangaises had veroordeeld tot 150.000 francs schadever goeding en betaling van de kosten van het procesdat Kravchenkb het weekblad wegens smaadschrift had aangedaan. Arabische aanval eindigde in een serie bestandsverdragen Dr. Ralph Bunche heeft aan de vooravond van zijn vertrek uit het Midden-Oosten in een speciaal interview verklaard, dat hij thans „geheel en al klaar" ïs met de Pale stijnse kwestie. Hij zou onder geen omstan digheden naar Palestina willen terugkeren, noch met de verzoeningscommissie waaraan hij zijn taak als waarnemend be middelaar thans overdraagt noch in een andere kwaliteit. Bunche zou Donderdag uit Beiroet vertrekken om zijn licofdkwar-. tier op Rhodos te liquideren en dan naar Europa te gaan en vandaar naar de Ver enigde Staten. Bunche zeide, dat hij een „lang verlof" ging nemen. „Ik ben moe, erg moe, en ik wil van alles af zijn" voegde hij er aan toe. De gesloten wapenstilstands overeenkomsten beloofden volgens Bunche veel goeds voor een uiteindelijke vrede, sedert partijen klaarblijkelijk hebben in gezien, dat het beter is de zaak uit te pra ten dan uit te schieten". Onder toezicht en met bemiddeling van Bunche zijn in Palestina de volgende resul taten behaald: Wapenstilstand met Egypte, deze is op 24 Februari getekend. Egypte moest zijn belegerde strijdkrachten uit Faluja terug trekken naar de kuststrook bij Gaza, welke door de Egyptenaren bezet mocht blijven. Israel kreeg opnieuw Beersheba in handen en moest zijn basis Asluj demilitariseren, zodat daarmee Beersheba zijn meest nabij de Egyptische grens gelegen basis is. Het belangrijkste knooppunt Auja wordt gede militariseerd en onder toezicht geplaatst van een waarnemer der UNO cn een Egyp tische en een Israëlische officier. Het wapenstilstandsverdrag met Trans- jordanië bevat wel als belangrijkste clau sule. dat de z.g. Arabische driehoek tussen Nabloes, Jenin en Tul Karm (dat door Iraakse troepen was bezet) over zal gaan in handen van Transjordaanse troepen. Hiermede schijnt bevestigd te worden, dat Transjordanië tgvens in naam van Irak onderhandelde. Door dit verdrag komen de waardevolle potasfabrieken aan de Dode Zee ïn Joodse handen. In Jeruzalem mogen twee batal jons verblijven plus drie bataljons in de voorsteden. In de sector van Akaba mogen zij aan beide zijden niet sterker zijn dan drie bataljons. Een mondelinge overeen komst stelt de terugtrekking van het Ara bische legioen uit de sector van Latroen in het vooruitzicht, waardoor de watervoor- ;iening van Jeruzalem hersteld zal worden. Amnestie in West-Berlijn De Geallieerde bestuurscommissie voor West-Berlïjn heeft een vérgaande amnestie bevolen voor jeugdige, bedaagde en inva lide personen, alsmede voor bepaalde andere categorieën van personen in de stad, die vroeger betrekkingen met de nazi partij hebben onderhouden. De aankondiging werd gedaan in de vorm van een bevel aan de stadsmagistraat. Onder de amnestie vallen leden van de nazi-partij, die na 1 Mei 1937 lid zijn ge worden, candidaten voor het lidmaatschap, personen jonger dan 30 jaar en ouder dan 65 en zij, die voor 50 procent of meer inva lide zijn. Voorts leden van de „Hitler- Jugend". personen die onvrijwillig naar de SS werden overgeplaatst zonder verhoging in rang, voormalige studenten van instel lingen voor politieke scholing en hun ouders, beroepsofficieren beneden de rang van kolonel en leden van de nazi-vrouwen bond. Tegelijk met het verdrag met Egypte heeft Israel een wapenstilstandsverdrag ge tekend met de Libanon, hetwelk de nor male Palestijnse grens van de Libanon aanvaardt. Daai'mede mocht de Libanon meer dan tevreden zijn, want niet één Li banees soldaat stond op Palestijns grond gebied, terwijl daarentegen talrijke Liba nese dorpen in Joodse handen waren. Zo heeft de Arabische Liga haar aanval op Israel zien eindigen in een serie wapen stilstandsverdragen. Op 4 April begonnen de onderhandelingen tussen Israel en Syrië, de enige staat waarmede nog onderhande lingen gevoerd moesten worden. ONTW'ERP-GRONDWET VOOR WEST- DUITSLAND. Heden komen de leden van de West- Duitse constituerende vergadering te Bonn bijeen om opnieuw te trachten tot overeen stemming te komen over een tekst, die voor de geallieerden aanvaardbaar is. De hoop, gewekt door het gisteren door de liberalen genomen besluit met de chris ten-democraten samen te werken, is de bodem ingeslagen nadat de sociaal-demo craten bekend gemaakt hadden, dat zij de besprekingen voorlopig als „waarnemers" zouden bijwonen. Emmabloem-collecfe Opbrengst was f 10.750 Niettegenstaande het minder gunstige weer is de Emmabloemcollecte Woensdag uitstekend geslaagd. De opbrengst was in Haarlem en Bloemendaal ongeveer 10.750, wat ruim 600 meer is dan verleden jaar. Vrouw vermoord in de hoofdstad In het huis aan de Kometensingel in Tuindorp Oostzaan aan de overzijde van het IJ te Amsterdam is Woensdag het lijk gevonden van de 26-jarige bewoon ster. De vrouw was door messteken ge dood. De vrouw is gehuwd gevyeest. Het hu welijk was reeds geruime tijd ontbonden. De man bezocht zijn gewezen vrouw nog vaak en er was dikwijls onenigheid over het kind, dat de vrouw bij zich wilde houden. De vrouw had de laatste tijd omgang met een 30-jarige bankwerker uit Oost zaan. Deze had haar Dinsdagavond een bezoek gebracht. Om acht uur was hij echter reeds thuis, hetgeen door getuigen is bevestigd. De moeder van de gewezen echtgenoot van de vrouw heeft verklaard dat haar zoon Dinsdagavond om elf uur thuisge komen is. De volgende morgen is hij om zeven uur naar zijn werk gegaan. De politie heeft beide mannen aange houden. Zij kon over de resultaten van het onderzoek nog geen mededelingen doen. Ministers van Oorlog der Vijf Landen in Den Haag De ministers van Oorlog van de bij het Pact van Brussel aangesloten vijf landen hebben heden in Den Haag vergaderd. De besprekingen waren een voortzetting van het overleg, dat ook reeds in Londen, Brus sel en Parijs heeft plaats gehad. Aan deze besprekingen namen van Ne derlandse zijde deel de minister van Oorlog en Marine a.i., mr. W. F. Schokkïng; gene- raal-majoor M. R. H. Calmeijer, chef van hei kabinet van de minister van Oorlog; dr. P. Schoenmaker Nederlands vertegenwoor diger in de „Supply Board" en generaal- majoor P. Doorman, Nederlands vertegen woordiger in het Permanent Militair Comité te Londen. Frankrijk was bij de besprekingen ver tegenwoordigd door de minister van Oorlog Ramadier en diens chef van het kabinet generaal Cherrières, alsmede de generaal Balland en commandant Ploix. België was vertegenwoordigd door de minister van Oorlog, luitenant-kolonel De Fraitteur, ko lonel De Soomer en prof. Janne. Van Engelse zijde namen aan de bespre kingen deel de minister van Ooi-log A. V. Alexander, Air Vicemarshall E. C. Huddle- ston en Sir Harold Parker. Luxemburg was vertegenwoordigd door de minister van Oorlog P. Dupong en kolonel A. Jacoby. Als waarnemers woonden voor Amerika generaal-majoor Kibler en voor Canada brigade-generaal S. F. Clark de besprekin gen bij. „Voorlopig nog standaard- melk", zegt min. Mansholt Hoger vetgehalte zou de melk te duur maken Op vragen van het Twede Kamerlid de heer Borst (CPN) heeft minister Mansholt geantwoord: Het is juist, dat het vrijgeven van koffie- en slagroom mogelijk is geworden als ge volg van de betere melkpositie. Verhoging van het vetgehalte van de con- sumptiemelk is, gezien de toestand van 's lands financiën, niet mogelijk zonder een aanzienlijke verhoging van de consumptie melkprijs. De minister verwacht dat zulk een prijs verhoging zou leiden tot een vermindering van de melkconsumptie, hetgeen uit een oogpunt van de volksgezondheid onge wenst zou zijn. Daarom meent hij ophef fing van de melkstandaardisatie vooralsnog niet te moeten bevorderen. Onderdirecteur H. Fuchs van de K.L.M. overleden In de afgelopen nacht is in de Boerhaave- kliniek te Amsterdam na een galblaas operatie overleden de heer H. Fuchs, onder directeur „general operations" van de K.L.M. De heer Fuchs bereikte de leeftijd van 41 jaar. Hij werd op 7 Mei 1907 te Enschedé geboren. Na zijn opleiding tot reserve 1ste luitenant-vlieger bij de luchtvaartafdeling te Soesterberg te hebben voltooid, trad hij op 1 Juli 1933 in dienst van de K.L.M. als vlieger. Op 1 Juni 1937 werd hij assis tent-chef van de vliegdienst. Sinds 1 Jan. 1938 was hij tevens gezagvoerder op de Indië-lijn. Na de oorlog keerde hij terug bij de K.L.M. en werd benoemd tot hoofd van het vliegbedrijf, daarna tot hoofd „general operations" en per 1 Januari 1949 werd hij benoemd tot onder-directeur „general ope rations". De heer Fuchs was gehuwd en had een zoon. Hij woonde in Amsterdam. In Amsterdam is \Voensd3g een de- monstratieles van de Academie voor Licha melijke Opvoeding gegeven, die onder meer werd bijgewoond door Prins Bernhard en minister prof. dr. H. Rutten. De deelnemers voerden oefeningen uit die de vorming van houding en beweging, de verbondenheid van het evenwichtsgevoel en het stimuleren van de functies van bloedsomloop en ademhaling ten doel hebben. TAMELIJK KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N-M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: (opge maakt te 10 uur) Wisselende bewolking met enkele buien. Aanvankelijk vooral langs de Hollandse en Zeeuwse kust nog storm achtige. maar later geleidelijk afne mende wind tussen West en Noord- West. Tamelijk koude nacht. Overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 8 April: Zon op Maan op

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1