c 3 Moeilijke zaak voor Moskou Joodse intellectuelen heten „dakloze cosmopolieten" Schath Tweede Kamer, hoewel niet enthousiast, gaat accoorcl met de grenscorrecties Panda en de Meester* gsreiziger Sproeten Wereldnieuws DONDERDAG 7 APRIL 1949 2 IN DE WERELDPOLITIEK De officiële uitlatingen van regerings personen te Belgrado worden steeds meer onverbloemde verwijten en beschuldigin gen aan het adres van de Cominform-lan- den, de Sovjet-Unie niet uitgezonderd, en aan de andere kant worden de vijandige opmerkingen van de Cominform-partners aan het adres van Tito en zijn regering steeds veelvuldiger en openlijker, zodat men in de situatie van het ogenblik gerust kan spreken van een regelrecht conflict, inplaats van deze kwestie te beschrijven als een „misverstand" of een „wrijving", zoals dat aanvankelijk gebeurde. In feil e is her koude oorlog russen Tito en dë Cominform, en het is misschien al leen te wijten aan het feit dat .Comin form' nu eenmaal niet in alle opzichten hetzelfde betekent als „Sovjet-Russische legering"', dat die koude oorlog geen war me, of zelfs ixeie is geworden. Wanneer de Sovjet-Russische regering zonder schroom en volledig achter de Co- minform stond, zou het lot van Tito waar schijnlijk op een ol andere wijze reeds bezegeld zijn gewerden. Thans bepalen de pogingen om Tito s regiem afbreuk te doen en Joegoslavië weer geheel en al in de armen van de Oost-Europese poliep-coali tie te drijven, zich tot verdeelde en vaak mislukkende sabotage- en guerilladaden, bedreven door ager.ten van de volksrepu blieken die volkomen aan de Cominform zitten geketend. Telkens weer duiken uit Joegoslavië berichten op over processen tegen spionnen en saboteurs, anti-Titopro- pagandisten en verspreiders van opstandige lectuur. Tito heeft blijkbaar een goede ge- heime dienst, die volkomen betrouwbaar is en de rechtspleging in Joegoslavië is naar alle waarschijnlijkheid ook nog vrij van Gominform-smetten, want de beschul digden worden meestal zeer hardhandig veroordeeld en in.de motivering der von nissen worden geen doekjes gewonden om het feit waar het om gaat: Daar wordt op de toon die tegenwoordig de communisti- sche rechters plegen te voeren, zeer scherp gereageerd tegen de Cominformlanden en de Sovjet-Unie. Een ander verschijnsel dat wijst op de wijde kloof die'Joegoslavië van de Comin formlanden en Rusland scheidt, is de open lijke propaganda die Tito door middel van zijn geknechte pers en radio voert om Sov jet-satellieten achterdochtig te maken te gen de politiek van Moskou en de Comin form. Die pers en radio weiden met merk bare voldoening uit over onenigheden in de verschillende communistische partijen en over de tekenen die in andere volksre publieken zouden kunnen wijzen op een splitsingsprocedure. Enkele dagen geleden nog publiceerde Tandjug, het Joegoslavi sche nationale persbureau, een verhaal over de arrestatie van vooraanstaande Bulgaarse partijfunctionarissen, die „gepoogd hadden door nationalistische 'kuiperijen de band van Biflgarije met de andere Comin formlanden en de Sovjet-Unie te ver breken". Onder de gearresteerden be vond zich volgens Tandjug de Bulgaarse oud-minister Kostof, voorzitter van de nationale commissie voor economische aan gelegenheden, die ooknog een grote rol in het bestuur der Bulgaarse communisti sche partij speelt. Deze laatste arrestatie iW.erd door Bulgaarse mededelingen toege geven, doch later kwam.er een tegenspraak. -■ Dat-wil.'dus zeggen dat Kostof wel gear resteerd is, doch dat dit feit niet voor publicatie geschikt was. Tito zal deze te genspraak met grote voldoening vernomen hebben en er uit concluderen dat de situa tie in Bulgarije inderdaad onzuiver is. Overigens zijn ook in Polen en Hongarije enige tijd geleden reeds „Tito-achtige" verschijnselen opgetreden, die met grote strengheid zijn onderdrukt. In Joegoslavië zelf is de toestand nog steeds rustig en niets duidt erop dat er een opstandige be weging van enige betekenis is ontstaan tegen Tito's regiem. Dat regiem, op en top communistisch en in de omstandigheden van vandaag natuurlijk nog dan gewoonlijk, kan bogen op een betrouw baar en goed uitgerust leger, dat zijn trai ning kreeg in de harde oorlogsjaren en zelfs in die tijd op geen enkele wijze ónder Russische invloed stond, al werd het na tuurlijk als een welkome strijdmacht voor Russische (en geallieerde) belangen be schouwd. Het leger van Tito heeft vorige maand in al zijn geledingen trouw aan Tito betuigd en zelfs in die boodschap openlijk gesproken over het „negeren van laster campagnes, uitgaande van (onder andere) de Sovjet-Unie". Het klaarblijkende verschil van mening dat in de boezem der Russische regering bestaat over de politiek der Cominform komt Tito prachtig van pas. Hij krijgt thans een gerekte adempauze om zijn greep op alle Joegoslavische gemeenschaps organen onwrikbaar te maken en het land te zuiveren van tegenstanders die zich door het ontbreken van vaste richtlijnen en Moskouse leiding natuurlijk steeds on zekerder gaan voelen. Het is te begrijpen dat men in Moskou tot nu toe huiverig is geweest om Tito's bewind, dat zo openlijk vijandig is aan de „bindingspolitiek" van het Kremlin, te vernietigen. De versplintering van Joego slavië en het verzwakken van deze com munistische wal aan de Adriatische zee zijn er risico's van. Nu de economische en politièke, dwang geen resultaten hebben gehad en zelfs Tito's positie door het op roepen van een eensgezinde reactie heb ben versterkt, blijft alleen de militaire be slissing over. Dat is voor Moskou een moei lijke zaak. De verwarring op de Balkan is toch al groeiend, niet het minst door de drang naar een vrij Macedonië, waarvan de vorming gepaard zou moeten gaan met De Griekse gueril la's hebben zich in een oorlogskabinet verbonden met dt strijders voor een 1 onafhankelijk Ma- rigoureuzer zedonië.-waarmede de Joegoslavische sympathie voor de Griekse opstande lingen wel volko men zal zijn ver dwenen. Een vrij Macedonië zou im mers betekenen dat Tito een niet onbelangrijk deel van zijn grondge bied zou moeten missenevenals Bulgarije en Griekenland. De streng-nationalistische inslag van Tito's regiem kan onmogelijk in overeenstemming worden gebracht met een tolereren van gebiedsautonomie. De Griekse regering heeft 'reeds een sterke vermindering van buitenlandse steun aan de opstandelingen kunnen constateren. gebiedsafstand door Bulgarije, Joegoslavië en Griekenland. De Griekse guerilla's heb ben zich dezer dagen met de strijders voor een vrij Macedonië verbonden in een „voorlopig kabinet" en het is lang niet zeker dat Moskou deze stunt volledig kan toejuichen, aangezien deze kwestie onge twijfeld een nieuw geschilpunt tussen de Balkanlanden oproept. Bovendien vermindert het feit, dat Joegoslavië en Bulgarije dat streven naar een autonoom Macedonië ongaarne steunen en dus ook de Griekse guerilla's niet langer meer de helpende hand zullen wensen te bieden, de kans dat Moskou zijn „koud offensief" tegen het Westelijk georiënteerd Griekenland met enig resultaat bekroond zal zien. Dit alles overwegend is het geen ver bazingwekkend verschijnsel dat in het Kremlin langzamerhand getwijfeld wordt over de doeltreffendheid van de Comin- formpolitiek. J. L. Vliegtuigmotor maakt uitlaatgassen nuttig De Curtiss Wright Corporation heeft be kend gemaakt een vliegtuigmotor te heb ben geconstrueerd, die zijn eigen uitlaat gassen weer productief maakt. Het is een combinatie van een normale zuigermotor en een turbine-Systeem. De uitlaatgassen van de motor worden door drie turbines geleid, die de paardekrachten die zij ont wikkelen weer op de motor terugbrengen. De actie-radius van een vliegtuig dat met zo'n motor Js uitgerust, wordt hierdoor met 20 verhoogd en zou v.oor een verken ningsvliegtuig ongeveer 21.600 kilometer bedragen. Curtiss Wright heeft twee-en-een-half jaar naar dit systeem gezocht. De eerste orders va^ de Amerikaanse marine zullen dit jaar nog uitgevoerd worden. In totaal zijn er reeds bestellingen ter waarde van ruim 30 millioen dollar geplaatst. ANTI-SEMITISME IN RUSLAND 47 GROTE HOUTSTRAAT HAARLEM TELEFOON 18036 WANDELSTOKKEN PARAPLUIES OVERTREKKEN REPAREREN De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.15 Fragmenten uit „Mireille" van Gounod. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Balletmuziek. 10.00 „Thuis". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Schubert. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Cellosonate van Bosnians. 11.10 Voordracht. 11.30 Orgel. 12.00 Muziek uit Mexico. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Sportreportage. 12.45 Balalaika-muziek. 13.15 Platen. 13.20 Musette-orkest. 13.50 Richard Crooks zingt. 14.00 Kookkunst. 14.20 Orkest en Trudi Atema, sopraan, (Mozart, Cimarosa, Franck). 16.00 Dansorkest. 16.30 Tussen 12 en 16. 17.00 Filmland, 17.20 Causerie over Johann Strauss Jr. 18.15 Felicitaties. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Reportage congres P. v. d. A. 19.30 Dr. C. D. Saai: Land, bevolking en cultuur van Noordholland. 20.05 Jaar vergadering van de V.V.D. 21.00 Reportage P. v. d. A. 22.40 Mej. dr. N. A. Bruining. 22.45 Avondwijding. 23.15 Reportage P. v. d. A. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Schumann, 8.30 Platen. 9.15 Ziekenbezoek. 9.35 Familiecompetitie voor zieken, 10.05 „The faithful Sherpherd" van Handel. 10.30 Morgendienst. 11,00 Strijk orkest. 11.15 Piano (Beethoven, Chopin, Ra- vel en Roest Crollius), 11,45 Liederen van Beethoven. 12.00 Harmonieorkest. 12.30 Weer praatje, 12.33 Koor en orgel. 13.15 Gewijde liederen. 14.00 Oud-Nederlandse geestelijke volksliederen. 14.30 Suite d'après Corrette, Milhaud. 14.40 „Kamers voor schoolgaande kinderen". 15.00 Werken van Strauss en Ravel. 15.40 „De mens van Nazareth". 16.00 Symphonie no. 5 van Shostakovich. 16.40 Voordracht. 17.00 Sextet van Dvorak. 17.30 Melodie uit een grote stad. 18.00 Pianoduo. -18.15 Meisjeskoor. 18.30 Evangelie in Espe ranto. 18.45 Geestelijke liederen. 19.15 De internationale handelsorganisatie. 19.30 Actualiteiten. 19.45 „In de branding". 20.15 Zuid-Afrikaans programma. 20.55 Platen. 21.00 Ptyilliarmonisch Orkest en George van Reriesse, piano, (painoconcert van Brahms en symphonie no. 4 van Schumann). 20.55 Platen. 21.00 Vervolg Philharmonisch Orkest. 22.15 Onderwijsvernieuwing. 22.30 Geestelijke liederen.- 22.45 Overdenking. 23.15 „Vrij en blij". 23.'45 BBC-symphonie-orkest. Scheldpartijen in de bladen en arrestaties zijn hun deel Een uitgebreide anti-semitisehe campagne is vorige week aan het licht gekomen als een van de redenen voor het huidige „cul turele" offensief van Sovjet-Rusland tegen de Westelijke „decadentie" en het daarbij behorende „cosmopolitisme", schrijft het Amerikaanse blad Newsweek van 4 April. Edward Weintal, een van de corresponden ten van dit blad, heeft daarover het vol gende materiaal verzameld: „Er is in de Sovjet-Uhie een campagne op touw gezet om Joodse intellectuelen uit het culturele leven te elimineren. Officieel heet deze campagne gericht te zijn tegen „dakloze cosmopolieten", maar van de 50 intellectuelen die het in de laatste twee maanden publiekelijk te verduren kregen, waren er 49 Joden. Wanneer het Joodse origine van de beschuldigde schuil gaat achter een aangenomen Russische naam, wordt de oorspronkelijke naam tussen haak jes in de krant vermeldt. Zo gaat de Literaire Gazet tekeer tegen „een boosaardig, rot verhaal van de dakloze cosmopoliet Melnikoff (Mehlman)" en tegen „de cynisch onbeschofte activiteiten van B. Yakovleff (Holtzman)". In de Pravda Ukrainy worden de literaire critici I. Stebun, Ya Burlachenko en L. Sanoff, ontmaskerd als de dakloze cosmopolieten Katzenellenbogen, Berdichevsky en Schmulson. „Paspoortloze zwervers". Om redenen die alleen aan het brein van de Sovjet-propaganda bekend zijn, zijn Joodse sportjournalisten geen dakloze cos mopolieten, maar „paspoortloze zwervers". Komsomolskaya Pravda trekt 'van leer te gen G. Yasny (Finkelstein), V. Victoroff (Zlochevslcy) en A. Svetoff (Sheidlin). Hun collectieve zonden worden als volgt ge catalogiseerd: Zij hebben beweerd dat een Sovjet-wor stelaar voor een internationale wedstrijd meer inspiratie haalde uit een boek van Jack London dan uit zijn liefde voor het Sovjet-moederland. Zij hebben gezegd dat de employés van de Indo-European Cable Co. het voetbalspel in Rusland hebben ge bracht. Zij hebben Russische sportlui afge schilderd als kinderachtige strevers naar glorie. De Joodse uitgeversfirma „Emes" is ge sloten en het enige blad in de Joodse taal „Eenheid" mag niet meer verschijnen. Een aantal Joodse intellectuelen is gearresteerd waaronder naar men aanneemt de Joodse criticus Johann Altman, die in het blad „Sovjet-kunst" wordt beschreven als „een bedrieger, een man met de donkere ziel van een verrader en een dienaar van het imperialistische Westen". Nog een slachtoffer van deze zuivering is M. Boro din (Cruzenberg), de hoofdredacteur van „The Moscow News". Volgens de schrijver Safronoff, hebben de dakloze cosmopolie ten zelfs de „ervaring van de Anti-Sovjet- ondergrondse" gebruikt. Er zijn nog meer voorbeelden. De ver eniging van Oekrainse schx'ijvers veroor deelde de „ernstige manifestaties van Joods bourgeois nationalisme in het blad „De Ster" (dat dan ook prompt verboden werd). N. I. Gussarof, de secretaris van de Byelo- Russische communistische partij, verklaar de onlangs: „Slechts één theater in de Bye- lo-Russische republiek een Joods theater speelt onpatriotische stukken, waarin het leven in Amerika wordt geprezen." De achtergrond. Rusland was berucht om de felheid van zijn prog'roms in de, 19e eeuw. De Czaristi- sclie regeringen namen vele anti-Joodse maatregelen en zelfs in die tijd werden Joodse' schrijvers al .cosmopolieten" ge noemd. De communisten stelden anti semitisme strafbaar, maar roeiden voor zichtig en met veel succes het Zionisme uit onder de 3.000.000 Russische Joden. Er is echter nog steeds een latent anti-semitisme in Rusland. Stalin zelf schijnt af en toe anti-semiet te zijn. Westelijke waarnemers in Moskou aarze len nog te veronderstellen, dat de huidige campagne er op gericht zou zijn, dit latente anti-semitisme te doen ontwaken. Maar zij menen dat de campagne een ernstige waar schuwing is, dat alleen door strikte opvol ging van de ideologie van de Sovjet-staat het Joodse volksdeel kan hopen voort te bestaan. Twintig jaar geëist tegen S.D.-er Klünner „Lang heb ik geaarzeld, maar ik heb tenslotte toch gemeend niet de zwaarste straf tegen deze Duitser te moeten eisen, omdat Nederlanders, die zich aan dezelfde bandietenstreken hebben schuldig ge maakt, niet een dergelijke zware straf heb ben gekregen", aldus de advocaat-fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof te Middel burg, jhr. mr. H. H. G. Verspijck, in de be handeling van de zaak tegen de 45-jarige Duitser K. W. F. Klünner uit Hamburg. De eis luidde 20 jaar. Klünner was in de oorlog Kriminal-Sekretar en Untersturm- führer van de Sicherheitspolizei en de S.D. Samen met zekere Karl Lamm kreeg hij in de herfst van 1944 in verband met ille gaal optreden in Zeeland opdracht om twee arrestanten van Middelburg te komen op halen en buiten de provincie te brengen, "herdachte had aan de „Beauftragte" al daar voorgesteld, het tweetal in de stad te liquideren, maar deze wilde daar niet van horen. Per auto.werden de twee mensen toen. weggevoerd, doch bij Bergen op Zoom ontdekten de S.D.-ers, dat er Gealli eerden in de buurt waren en na overleg besloten zij hun gevangenen ter plaatse neer te schieten, wat dan ook gebeurde. Later hebben Klünner en Lamm geza menlijk in Hoogeveen een ondergedoken Jood doodgeschoten. Klünner zou zich ook in talrijke gevallen schuldig hebben ge maakt aan ernstige mishandelingen van Nederlanders, die hij bekentenissen wilde afdwingen. Uitspraak over veertien dagen. Een groep Franse industriëlen is op be zoek in Nederland. Woensdag bezocht het gezelschap de Utrechtse Jaarbeurs. Ook Am sterdam, "Den Haag en Delft staan op het programma der bezoekers. (Adv.) Enschedéër roofde grafstenen van oud kerkhof Toen dezer dagen een oud-inwoner van Enschedé zich naar de oude R.K. begraaf plaats aldaar begaf om het graf van zijn vrouw te bezoeken, die dertig jaar geleden was gestorven, kwam hij tot de ofxtdekking dat de grafzerk was ontdaan van de zoge naamde kantstenen. De politie onderzocht de zaak en daarbij bleek, dat zich bij een steenhouwerij in Enschedé een aantal graf stenen bevond welke afkomstig waren van deze niet meer in gebruik zijnde begraaf plaats. De eigenaar van dit bedrijf vertelde dat hij deze stenen had gekocht van zekere F., die enige tijd geleden de grafstenen van zijn grootmoeder had verkocht en die daarna ook de zerken van andere over ledenen was gaan verkopen. F. zeide aan de steenhouwer, die volkomen te goeder trouw was, dat hij van de familie toestem ming had gekregen om de grafstenen te verkopen. Een tiental grafstenen was reeds naar de steenhouwerij verhuisd; op het kerkhof stonden nog vijftien andere voor transport gereed. F. schijnt nauwkeurig geobserveerd te hebben welke graven van tijd tot tijd nog vei'zorgd werden en zulke liet hij dan natuurlijk met rust. De politie heeft de man, die reeds duizend gulden met deze oplichting heeft „ver diend", gearresteerd. Te Wassenaar is overleden in de leeftijd van 72 jaar ds. F. S. de Vries, emeritus-zen- dingspredikant. Mr. Roosjen (A.R.) zal interpelleren over de onderwijzerssalarissen (Van onze parlementaire redacteur) De gedachtenwisseling over de door de regering beoogde gx'enscoi'recties gaf alles behalve reden tot bevrediging. Want al moge de Kamer zich met 5424 stemmen verenigd hebben met, of misschien juister uitgedrukt, neergelegd bij het wetsontwerp, dat de Kroon machtigt ten opzichte van de voorlopig bij Nederland te voegen gebieds delen van Duitsland, besluiten te nemen, die kx-acht van wet zullen bezitten, men kan niet beweren, dat ons Lagerhuis inder daad met de gebiedsuitbreiding in kwestie ingenomen is. Een vrij belangrijk deel van de leden stemde voor, zichzelf wijs maken de, dat anders hun veel verder strekkende vei'langens helemaal geen kans meer zou den hebben. Dit waren dus afgevaardigden, die eigenlijk datgene wat er nu bijkomt, veel te weinig vinden. Dat zij zich, met op deze manier te stemmen, iets wijs maakten, was voor de goede verstaander heel dui delijk. Want minister Drees mocht dan wel verklaard hebben, dat ingeval van verwer ping van dit onderwerp te verwachten viel, dat de bereidheid van de geallieerden om straks eventueel besprekingen te voeren over wensen van principieel geheel andere en aanmerkelijk uitgebreidere aard, nog geringer zal worden. Tevens maakte de bewindsman kenbaar, dat de kansen op in williging van nog andere grensverbeterin- gen, alsook op toevoeging van Duits ge bied aan Nederland bij wijze van schade loosstelling inmiddels een stuk gedaald zijn. Het getij heeft zich in dit opzicht meer en meer tegen ons gekeerd. Engelsen en Ame rikanen zijn zich steeds meer gaan voelen als de dragers van Duitsland's verliespos ten. Deze overweging zit ons tegen, wan neer wij ons verder nog zouden willen be roepen op een zedelijke aanspraak op Duits grondgebied wegens ons door de Duitsers toegebrachte schade. Bovendien zeide de minister dat zelfs reeds grensverbeteringen, die voor Duitsland economisch niet of nau welijks bezwaarlijk zijn en waarbij vrijwel geen bewoners betrokken zijn, thans niet te verwezenlijken vielen. Met name bleken de Engelsen alleen bereid hierin toe te stemmen indien wij daartegenover Neder lands gebied ixx ruil zouden afstaan, .het geen onze regering van de hand wees. Ty perend was ook, dat men geweigerd heeft de sinds lang gekoesterde wens inzake het Eems-Dollardprobleem te bevredigen. In het licht van deze verklaringen is het on begrijpelijk hoe men dan nog werkelijk enig uitzicht op latere aanvaarding van Nederlandse verlangens kon verwachten als wij nu maar „het klontje suiker, dat het kind in de mond wordt gestopt" een beeld door de heer Bruins Slot (A.R.) ge- bruikt zouden aannemen. De Anti- Revolutionnaïre woordvoerder had mijns inziens gelijk, toen hij van zijn standpunt uit betoogde, dat door accoord te gaan met wat de geallieerden xxu bereid bleken toe te staan, het welslagen op werkelijke scha deloosstelling helemaal in de waagschaal werd gesteld. Eveneens had hij het bij het rechte eind met zijn stelling, dat, hoe men het nu ook keert of wendt, er in dit geval wel degelijk.,ïspr.ake^ is van annexatie en van iets, dat ongetwijfeld \vèl samenhangt met de indertijd van Nederlandse,'Jcant ge stelde aanspraken" op schadevergoeding. Van technische grensverbeteringen kan al leen sprake zijn, als het inderdaad louter gaat om het hier en daar verleggen van een grenslijntje, zonder dat er bevolking bij betrokken is. Maar hier gaat het om toe voegingen van gebied, door tienduizend Duitsers bewoond. Minister Drees kon dit laatste natuurlijk niet ontkennen. Ter geruststelling verklaar de hij, dat door de ligging van de verschil lende stroken er geen aaneengesloten min- derheidsgroepexx zullen ontstaan. Boven dien zijn de bewoners met de Nederlandse opvattingen sinds jaar en dag vertrouwd. Het sterkst scheen de minister nog, toen hij de communisten, tegenstanders van de beoogde grensverbeteringen (welke name lijk buiten Rusland om door de overige geallieerden zijn goedgekeurd), voorhield, dat hun Russische vrienden inzake gebieds uitbreiding waarlijk wel heel wat anders en meer te zien gegeven hebben. Voor de boze communistische woorden tegen het geen Nederland nu doet bestond dus geen aanleiding. De premier wees het grote mis baar af, dat er door Duitsland wordt ge maakt. Tegen Frankrijk, dat het hele Saar- gebied er bij heeft gekregen, houden de Duitsers zich stil. Nu het echter bescheiden grensverbeteringen betreft, ten goede ko mend aan een klein land, zetten zij een grote mond op. Aldus een verwijt door de premier geuit. Daarmee kon hij echter het wetsontwerp als zodanig en wat daarmee samenhangt, nog niet goed praten. Even min als dit mogelijk was met zijn afleidings manoeuvre in de vorm van de felle kritiek aan het adres van de communisten. Van hen had mr. Stokvis betoogd, dat het voorstel eigenlijk indruist tegen de geest van de Grondwet en dat het Parlement paal en perk hoorde te stellen aan de wijze, waarop het zich hier weer op zij liet schui ven. Mr. Oud (V.V.D.) trachtte de rege ring een handje te helpen. Hij betoogde dat thans de volksvertegenwoordiging tenmin ste over de grenscorrecties als zodanig vrijelijk kan beslissen. Zou de regering een Ex-koning Umberto maakt propaganda De Italiaanse moxxarchistische afgevaar digde, Alfredo Covelli, heeft tegenover de pex-s verklaard, dat de ex-koning van Italië, Umberto, tot de monarchistische Unie te Rome een boodschap heeft gericht, waax-bij de Sardiniërs worden uitgenodigd bij de aanstaande verkiezingen voor de vorming van de x-egionale vergadering van Sardinië r de monarchistische partij te stem-' men. Het feit, dat de ex-koning voor de eerste maal, sedert hij in ballingschap is gegaan, openlijk stelling neemt ten gunste van een Italiaanse politieke partij, geeft in politieke krïngén van de hoofdstad aan leiding tot tal van commentax-en. Men wijst er op, dat in een periode van enkele weken enige onafhankelijke bladen een grote publiciteit hebben verleend aan door ex-koning Umberto vex'leende inter views en andere bladen artikelen bevatten gewijd aan het leven van de koninklijke fa milie in ballingschap. 35. „Ai-mi!" hervatte Joris Goedbloed huilerig. want nu hij in de gevangenis zat begon hij natuurlijk bang te worden. En Panda zei: „Het is allemaal je eigen schuld'. Dan had je maar naar mij moeten luisteren. Ik heb je genoeg gewaarschuwd! En nu zit ik hier ook en ze zeggen dat ik je medeplichtige ben!" „O houd op, makkertje!" snikte Joris handenwringend. een oppassend levenspad weten te volgen. dan liepen wij nu schertsend langs zonnige wegen en vermeiden ons in het lachen der natuur.Maar thans zijn slechts de ste nen muren van de kerker getuige van mijn wroeging.... Wat is dat?" De deur van de cel ging op dat ogenblik open en Joris' wroeging hield op. Daar stond, ih de deur opening niemand minder danBen „Het gelvk is aan uw zijde, Had ik slechts Piep-seh, de Eerste Grootvizier van de échte Bey van Kromostan! En deze sprak met een welwillende glimlach: „Bevalt dit verblijf u niet, o, grootste der bedriegers? Wenst gij de vrijheid toeer te proeven? Zo luister.ik heb een redelijk voorstel!" „Niemand weet een redelijk voorstel beter te waarderen dan ik!" riep Joris verheugd.. want Joris vattte onmiddellijk moed nu hij een kans zag om de gevangenis weer uit te komenl ander systeem hebben toegepast, bijvoor-1 beeld door te wachten totdat in het met Duitsland te sluiten vredesverdrag onder' meer de, grensverbeteringen zouden zijn| opgenomen, dan ware het immers veel las tiger voor het parlement om zulle een trac- taat alleen wegens dat ene onderdeel te' verwerpen. Erkend zij, dat er voor die rede nering wat te zeggen viel. Maar hij kon! toch niet doen vergeten, dat de Kamer zich een voorstel voorgelegd zag,waarin de grens verbeteringen zelf niet waren aangegeven.! Daaromtrent had zij tot eergisteren in het; duister moeten tasten. Toen was namelijk een kaart ter griffie gedeponeerd, ter ver trouwelijke kennisneming door de léden. Minister Drees beriep zich op de nood zaak, met het oog op financiële- en douane-aangelegexxheden, zolang ge heimhouding te betrachten. Thans kwam hij in de vergadex-ing met de kaart op tafel. Aan de hand daarvan 1 deelde hij- mede, dat de belangrijkste verbeteringen waren: de verdubbeling van de „hals" bij Sittard, waardoor een veel kortere verbinding tussen de mijn- J streek exx het Noorden van Limburg zal ontstaan. Verder verdwijnen de inham bij 's-Heerenberg en ook die bij Beek bij Nijmegen. In die drie gbieden woont daxx het gros van de Duitsers, die we er bij krijgen. Met de Communisten, de Staatkundigj Gereformeerden, de Anti-Revolutionnairenj en de heer Weiter die de regering over dit stuk buitenlands beleid ook weer duch tig onder handen nam stemden tenslotte ook zes tot de Partij van de Arbeid be horende afgevaardigden tegen. Dr. Von deling vertolkte hun bezwaren: de een zijdige oplegging aan Duitsland van ge biedsafstand, het feit van het nadeel van tienduizend Duitsers erbij, waardoor het begrip grensverbeteringen verre wordt overschreden iets waarvoor mr. Oud on der meer blijkbaar blind was en ten derde, dat het resultaat bovendien volko men onvoldoende was. De mogelij kheid om straks een gunstiger resultaat te bereiken werd nu ook nog aanmerkelijk vex'minderd. West-Duitsland behoort bij het Atlantisch gebied, was zijn stelling. En indien men eenmaal Duitsland in het West-Europees verband zou betrokken hebben, was een betere oplossing van het vraagstuk moge lijk. Aangestipt zij nog, dat niemand, ook de heer Maenen (K.V.P.) niet (wiens be reidheid tot aanvaarding van het ontwerp, na wat hij eerst had gezegd, eigenlijk ook bijkans onverklaarbaar was) waardering kon hebben voor de geestesgesteldheid, die in het hedendaagse Duitsland helaas nog verre de oveiTiand heeft. In het begin van de vex-gadering stemden alleen de drie aanwezige communisten voor het voorstel van de heer Gortzak om de regering uit te nodigen terstond een ver klaring over de ondertekening van het At lantisch Pact af te leggen. Niet nodig, oor deelde voorzitter Kortenhorst, want vrij binnenkort kan men toch een debat ver wachten over het wetsontwerp ter goed keuring' van dat verdrag. Mr. Roosjen (A, R.) kreeg toestemming op een nader te bepalen dag over de kwestie van dé her ziening der onderwijzerssalarissen te mo gen interpelleren. In de Paasvacantie, die voor de openbare vergaderingen van de Kamer op zijn vroegst op 3 Mei eindigt, kan hij zich daarop voorbereiden. komen, vroeg in. het- voorjaar. Koopt tijdig SPRUTOL Nieuwe voorzitter. André Francois Pon- eet, de vice-voorzitter van het Franse Rode Kruis, is gekozen in de plaats van; wijlen graaf Bernadotte als voorzitter, van de permanente commissie van het: internationale Rode Kruis. Europa. Een delegatie van de Europese! beweging heeft aan de conferentie van; de tien ambassadeurs, die aan een con-;' stituante werken voor de Raad van- Europa, een memorandum overhandigd; waarin onder meer wordt aanbevolen; de consultatieve assemblée v. 100 tot 300' leden uit te breiden en behalve door de tien voorgestelde landen ook afgevaar digden te doen zenden door Oostenrijk) Griekenland, IJsland, Portugal, Zwit- seriand, Turkije en de Westelijke zones' van Duitsland. 4 Geen geweld. Het onder Amerikaanse vergunning wex'kende Duitse nieuws agentschap DENA meldt, dat de bis schoppen der Evangelische kerken in de Sovjet-Russische zone een verklaring hebben goedgekeurd, waarin wordt ge zegd: „Geen van ons behoort tot een propaganda-instrument te worden ge maakt". De bisschoppen die een vergadering hadden belegd, waarop het voorzitter schap werd bekleed door de bisschop van Bex'lijn, dr. Otto Dibelius hebben een beroep gedaan opr alle Christenen, om op enex'gieke wijze voor het behoud van de vrede te werken en een politiek van geweldloosheid te volgen, „daar et geeix zegen rust op het gebruik van ge*' weid". Het; kleine laud. Door radio-Stockholffl wordt gemald, dat de Finse minister president Karl Fagerholm te Helsinki heeft verklaard, dat het een jaar ge leden getekende Fins-Sovjet-Russische vriendschapsverdrag „in genen dele wijziging heeft gebracht in het recht van liet, Finse volk om zijn eigen leven te leiden". Premier Fagerholm vèrklaarde verder nog dat Finland zich onder alle omstandigheden buiten „een tegen de Sovjet-Unie gericht blok®van staten zou houden". Weerschip. „Het Dagblad" te Batavia meldt, dat over enige weken het weer schip „Ajer Mas" voor dx-ie maanden zal worden gestationneerd op de Indische Oceaan, 1800 zeemijlen van Batavia si, voor beveiliging van het luchtverkeer op de route van de KLM tussen Mauri tius en Batavia. De „Ajer Mas", een oud Japans tankschip van 2863 ton, is het eerste weerschip op de Indische Oceaan. Het instrumentarium is afkomstig van het meteorologisch observatorium t4 Batavia, maar ook De Bilt heeft enigï instrumenten ter beschikking gesteld*

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2