Kleuteronderwijs vraagt aandacht GALAT»"* De nieuwe bonnen Een kijkje in bet Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse Sportprogramma's DONDERDAG 7 APRIL 1949 J Wethouder Geluk kondigt nog moeilijke jaren aan In een der lokalen van de Ulo A aan de Jacobsstraat te Haarlem is gisteravond door de wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, een alleraardigste tentoonstelling geopend, die een overzicht geeft van de prestaties van leerlingen van de Haarlemse en Heemsteedse kleuterscholen werk stukken, die variëren van eenvoudige teke ningen tot kunstig houtsnijwerk, of van koddige geboetseerde figuurtjes tot mach tige bouwwerken met de blokkendozen, die al even zeer tot de uitrusting der kleuter scholen behoren als de wasteiltjes en wasborden waarop de meiskes hun drif ten kunnen uitleven. Er was heel wat belangstelling voor deze manifestatie, niet alleen in de kringen van het onderwijs en van de ouders, maar ook van de zijde van het gemeente bestuur van Velsen, waarvoor wethou der A. J. van Leusen aanwezig was. De expositie, georganiseerd door de Haarlemse voorbereidend onderwijsgroep van de Ne derlandse Onderwijzers Vereniging, is van avond, morgenavond en Zaterdagmiddag nog te bezichtigen. Wethouder Geluk gaf in zijn openings rede een overzicht van de vele factoren, die een uitbreiding van het openbaar kleuter onderwijs in de weg hadden gestaan. Aller eerst de bezuinigingspolitiek van voor de oorlog, waardoor de capaciteit van de zeven openbare kleuterschooltjes nooit de zeven honderd leerlingen had overschreden. Het Bijzonder Onderwijs, dat op eigen kosten scholen kon oprichten, kon daarentegen drieduizend leerlingen opnemen. Door ge brek aan schoolruimte moesten voor de openbare kleuterscholen lange wachtlijsten worden aangelegd, des te erger nu, door de woningnood, de behoefte aan kleuter onderwijs niet alleen een paedagogisch, maar ook een sociaal probleem is gewor den. Het gemeentebestuur heeft na de bevrij ding enkele noodmaatregelen getroffen- reeds werden zeven kleuterklassen in be staande lagere scholen in gebruik genomen en twee andere volgen binnenkort. Boven dien staat de inrichting van nog negen lo kalen op het programma, terwijl enkele speellokalen als klasselokalen zullen wor den gebruikt. Bovendien zal het aantal leerlingen per klasse in Haarlem 30 a 33, een ideale toe stand bij andere steden vergeleken, tot 36 a 40 worden opgevoerd. Dan zal de relatieve pariteit met het Bijzonder Onderwijs bereikt zijn en zal dus ook weer aandacht aan uitbreiding van dit onderwijs worden geschoken. Sombere cijfers. De wethouder kon slechts pessimistisch zijn over cle kansen op een spoedige nieuw bouw van kleuterscholen. Met het oog op de leerplicht is het in de eerste plaats nood zakelijk, dat er lagere scholen worden ge bouwd. Einde 1945 was er hiervoor reeds een tekort van 6700 lokalen. Sedertdien zijn er 2280 lokalen bijgebouwd. Tot 1952 zal er dertig millioen gulden per jaar nodig zijn om de nieuwbouw van lagere scholen te financieren; globaal gerekend is een zelfde bedrag noodzakelijk voor het mid delbaar- en andere vormen van voortgezet onderwijs. Bij deze sommen is geen reke ning gehouden met het kleuteronderwijs. Van 1952 tot 1956 zal evenwel nog liet extra-geboorteoverschot der na-oorlogse jaren moeten worden opgevangen. Voor lopige berekeningen tonen aan, dat er dan voor 233.000 Nederlandse kinderen geen lokalen zullen zijn. Wethouder Geluk praatte dan nog maar niet eens over het gebrek aan leerkrachten. Maar, zo besloot hij, wanneer wij mo gen rekenen op de toewijding van de onder wijzers en op de steun der ouders, dan zul len wij er ongetwijfeld in slagen deze moeilijkheden in de toekomst het hoofd te bieden en door te gaan met de uitbreiding van het kleuteronderwijs. „Waarom goed kleuter onderwijs?" Ook mevrouw B. van den M u y*z e n- b e r gW i 11 e m s e achtte de grote be langstelling voor deze avond zeer verheu gend en bezag vervolgens de vraag „Waarom goed kleuteronderwijs?" vooral van de paedagogische kant, al herinnerde zij eraan, dat de voorloopster van de kleu terschool, de bewaarschool, voortkwam uit de sociale noodzaak van die dagen. Zij wilde echter in het bijzonder aan de paedagogische zijde van het vraagstuk aandacht schenken, omdat de intensiteit der invloeden op de ontwikkeling van het kind in de leeftijd van drie tot zeven jaar moeilijk is te overschatten. Mevrouw van den Muyzenberg betoogde,' dat vaak de ouders, met de beste bedoe lingen overigens, een remmende invloed uitoefenen op de ontplooiing van het jonge kind, dat juist de kans moet krijgen tot zelfopvoeding. „Het is een misvatting te denken, dat wij de kinderen opvoeden: ze voeden zichzelf en elkaar op en wij moeten daartoe de beste omstandigheden schep pen", aldus spreekster. Dat brengt met zich mee, dat de kleuterscholen niet alleen materieel op het jonge kind voorbereid dient te zijn (lage ramen, deurknoppen en fonteinen), doch ook over de leerkrachten Agenda voor Haarlem DONDERDAG 7 APRIL Stadsschouwburg: „De Herbergierster", 8 uur. Gem. Concertgebouw: Volksconcert HOV, 8 uur. Bioscopen: Palace: „Het geheime commando", 18 j„ 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Een affaire in Afrika", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Het zit in de lucht", 14 j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Spionnage in New York", 14 j.. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: ..North West Mounted Police". 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „De rode schoentjes", alle leeft., 1.45. 4.15, 6.45 en 9.15 uur. VRIJDAG 8 APRIL Brinkmann: Genootschap NederlandEn geland en Haarlemse Kunst Gemeenschap, optreden van Vivicnne Bennett, 8 uur. Het Nut, Lange Veerstraat, openbare occulte avond, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. moeten beschikken, die geestelijk op hun taak zijn berekend. De in het gezin opge dane ervaringen der kinderen moeten ge ordend worden en daarin kan de kleuter school hulp en steun bieden. Bovendien werkt ook het samenzijn in een kinder gemeenschap stimulerend en activerend op de ontwikkeling van de kleuter. Daar wordt gebouwd aan de sociale opvoeding, die vooral voor enige kinderen zo belangrijk is. Het gaat er niet to zeer om wat het kind in de kleuterschool leert, maar dat het er leert mens te worden en te beseffen, dat het deel uit maakt van het geheel. Daarom moeten wij hoge eisen stellen aan gebouw, materiaal en leidster van de kleuterschool, zo zei mevrouw Van den Muyzenberg, want het gaat er maar om, dat onze kinderen de beste kansen krijgen om zich zo gaaf en harmonisch mogelijk te ontwikkelen. De goede leidster zal oog dienen te hebben voor de mogelijkheden, die in elk kind schuilen. Het is dus te begrijpen, dat in te grote klassen van een voldoende aandacht voor die mogelijkheden geen sprake kan zijn. Voor het jonge kind is al het werk dat het doet spel, maar spel van diepe ernst en grote betekenis en spreekster spoorde haar gehoor aan de volgende morgen een bezoek te brengen aan die scholen, waar aan deze voorwaarden wordt voldaan. Want het kind is in wezen niet destructief, doch het wordt het in onze maatschappij, die te weinig constructieve taken voor het kind biedt. Juist in deze tijd, zo besloot spreekster, hebben we een grote verant woordelijkheid jegens de jeugd. Wij zullen alle voorwaarden moeten scheppen cm de destructieve sfeer om te zetten in een con structieve. Dan moeten we ook beginnen in de periode van drie tot zeven jaar, omdat die voor de karaktervorming van zo'n groot gewicht is. Dag in, dag uit moet onze levenshouding er een zijn van een oprecht, eerlijk en sociaal voelend mens. Helaas heersen er, wat de huisvesting der kleuterscholen betreft, nog ten hemel schreiende toestanden. Een wettelijke regeling zoals in het rapport van Volksonderwijs en Nederlandse Onderwijzersvereniging ook wordt gepro pageerd zal alleen de basis voor een aan hoge eisen voldoen kleuteronderwijs kunnen leggen. Om die te bereiken is even wel ook de medewerking en de steun dei- onderwijzers onontbeerlijk. 'o pakje Van 10 tot en met 23 April 1949 zijn de volgende bonnen geldig: VOEDINGSMIDDELENKAARTEX 905 081 Vlees (A, B. D) 100 gram vlees 082 Vlees (A, B) 400 gram vlees (183 Vlees (D) 100 gram vlees 085 Algemeen margarine 086 Algemeen margarine 087 Algemeen 250 gram 092 Algemeeu margarine 094 Algemeen margai me 095 Algemeen 125 gram (A, B, D) 250 gram boter, of vet (A, B) 250 gram boter, of vet (A, B) 200 gram kaas of korstloze kaas (B) 500 gram boter, of vet (D) 125 gram boter, of vet (D) 100 gram kaas of korstloze kaas TABAKSKAARTEN 903 73, 74 Tabak (QA) 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak 75 Tabak (QC) 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak BONKAARTEN ZA. ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 905 (bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen, gemerkt met de letter K. (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de betref fende bonnen voorkomen.) Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 8 April a.s. worden gebruikt. De bonnen 069, 070, 071, 073, 076, 077, 078 en 079 van de bonkaarten 903 en de bonnen 62, 65. 68 en 71 van de Tabaks- kaart QA 903 kunnen worden vernietigd. De Nederlandse vertegenwoordiger bij de Veiligheidsraad, dr. J. H. van Royen, is gisteren per K.L.M.-Constellation nit New York op Schiphol aangekomen. Dr. van Royen zal na een kort overleg met de Nederlandse regering aan het einde van de week doorreizen naar Batavia. V.l.n.r.: dr. J. H. van Royen, de heer A. H. J. Lovink (secre taris-generaal van het departement van Buitenlandse Zaken) en professor W. Schermer horn, die met hetzelfde vliegtuig op Schiphol arriveerde. 'Bestuursleden van de Verenigingen voor Vreemdelingenverkeer en vertegenwoor digers van de gemeenten uit de Bloem bollenstreek, die de officiële opening van het bloembollenseizoen op Woensdag had den geannonceerd, moesten hun kracht niet in excursies langs de (nog nauwelijk bloeiende) velden zoeken doch hun gasten in de gelegenheid stellen een indruk te krijgen van de omvang en betekenis van de bloembollenteelt. Een der meest vooraanstaande figuren, die hierover wat kan vertellen, is prof. dr. E. van Slogteren, de directeur van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse, dat uitgaat van de Landbouw hogeschool te Wageningen. Een kijkje in dit laboratorium geeft de bezoeker een in druk van de problemen, waarmee de kweker en de exporteur te kampen hebben. Hij ziet er schoonkleurige, z.g. gebroken tulpen, sprookjesachtig mooi van tekening. Maar het is een zieke schoonheid, want de tulpen zijn aangetast door de virus ziekten, de verwoesters van bollen en bol- bloemen. De bezoeker kan bewonderend door de microscoop gluren en zien hoe ter grootte van een speldeknop in de bol reeds de ganse bloem aanwezig is. Hij ziet in de metalen bakken de partijtjes bollen en bloemen liggen, vergezeld van een rapport, vermeldend de moeilijkheden waarmee de kweker van deze zieke planten te kampen heeft. Prof. Van Slogteren en zijn' assisten ten zoeken naar het antwoord op de vele vragen. Verwonderd haalt hij zijn neus op, als de onmiskenbare konijnenlucht uit een dei- bijgebouwen naar buiten dringt en hij lange rijen hokken ontwaart, waarin de langoren het perpetuum mobile van hun snuffelneuzen demonstreren. Hij begrijpt alras dat het hier geen particuliere lief hebberij van de directeur betreft. In het bloembollenvak is ook de herkenning van ziekten vaak zeer moeilijk. De „ziekzoe- kers" en controleurs van de particuliere Keuringsdiensten, der Kwekersorgan isatïes zijn mensen met zeer scherpe ogen, die na lange training uit een partij te velde het zieke goed weghalen. Men kan ze op zon nige dagen zien lopen onder hun paraplu, daarmee op het bloemenbed een vak pro jecterend, waarbinnen ze de planten con troleren. Niet altijd heeft men echter zekerheid. Dan komen de konijnen te hulp. Nadat ze ingespoten zijn met het planten- virus, ontwikkelen zich in hun bloed antistoffen, die onmiddellijk reageren op de virus-stof. Zo kan men direct contro leren, of een twijfelachtig gewas inderdaad is aangetast. Het heeft lang geduurd voor men wilde inzien de juistheid van wat prof. dr. E. van Slogteren beweerde, namelijk dat de bestrijding van bloembollenziekten nimmer ten volle effectief zou kunnen zijn, zolang ze niet werd tot een onderdeel van het wetenschappelijk onderzoek der ganse bloembollencultuur. Het eerste „wetenschappelijk onderzoek" geschiedde in 1849, via een prijsvraag naar de oorzaken van het ook toen reeds voor komende „bolrot" door de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Maar eerst in 1914 kwam er een voorstel, om een laboratorium onder wetenschappe lijke leiding in de Bollenstreek te vestigen. Het eerste laboratorium werd gevestigd in een leslokaal van de Tuinbouwschool, als wetenschappelijk leider werd op 12 April 1917 benoemd dr. E. v. Slogteren, en hij kon meteen beginnen met de aanpak van de strijd tegen het narcissen-aaltje. De grote moeilijkheid is echter, dat het wetenschappelijk onderzoek voortdurend gevaar loopt te zeer te worden betrokken in de incidentele strijd tegen de bloem bollenziekten. Wanneer een bepaalde drei ging zich manifesteert, verwacht men dik wijls van de wetenschappelijke onderzoe kers, dat ze al het werk laten liggen om zich met man en macht te werpen op de bestrijding van die éne acute plaag. Het spreekt vanzelf, dat dit op de duur slechts schadelijk kan werken. Inmiddels is uit het bescheiden leslokaal in de Tuinbouwschool een laboratorium gegroeid dat zich steeds verder uitbreidt, met grote kassen, mèt geïsoleerde cellen Republikeins gedenkteken te Malang werd neergehaald 's Gravenhage, 5 April. Naar aanlei ding van het verzoek van het lid dei- Tweede Kamer de heer Goedhart bij de mondelinge beraadslaging tot vaststelling van hoofdstluk XIII (departement van Overzeese Gebiedsdelen) der rijksbegro ting voor het dienstjaar 1949 om nadere inlichtingen in zake het neerhalen van het republikeinse gedenkteken te Malang heeft de minister van Overzeese Gebieds delen a. i. in een brief aan de voorzitter der Tweede Kamer het volgende medege deeld: Volgens het oordeel van de betrokken brigadecommandant (commandant X-bri- gade) gaf het republikeinse gedenkteken te Malang aanleiding tot minder gewenste en bezwaarlijk te voorkomen demonstra ties van pro-republikeinse gezindheid, het geen door hem in het tijdvak voor 19 De cember 1948 meermalen was gerappor teerd. Genoemde commandant zag in het verwijderen van het gedenkteken een bij drage tot de handhaving van orde en rust in de stad Malang en is op de 23ste dier maand tot het doen neerhalen van het mo nument overgegaan, menende, dat de ge delegeerd regeringscommissaris voor bin nenlandse aangelegenheden, met wie in zaken als de onderhavige overleg diende te worden gepleegd, hiermede instemde (hetgeen in werkelijkheid niet het geval bleek te zijn). De regering van Indonesië heeft zich na het gebeurde schriftelijk tot de Indonesi sche burgemeester van de stadsgemeente Malang gewend en tot uitdrukking gebracht dat zij het ten zeerste betreurt, dat ten ge volge van een misverstand op last van een ondergeschikte autoriteit de verwijdering van het gedenkteken heeft plaats gevon den en dat door dit voorval in strijd met haar duidelijk streven de gevoelens van de genen, voor wie het monument de objec tieve gedachte van een vrij en onafhanke lijk Indonesië vertolkte, zijn gekrenkt. Vier maanden geëist tegen bibliotheekhoudster Voor de Maastrichtse rechtbank heeft terecht gestaan mej. M. H. L„ exploitante van een leesbibliotheek in Vaals. Haar was ten laste gelegd dat zij een boek had uit geleend, waarvan de inhoud kwetsend voor een normaal ontwikkeld schaamtegevoel en aanstotelijk voor de eerbaarheid zou zijn. Na behandeling der zaak met gesloten deuren eiste het O.M, vier maanden ge vangenisstraf. De Nationale Reserve Er wordt overwogen om naast de te vormen infanterie-onderdelen van de Na tionale Reserve in de naaste toekomst over te gaan tot het formeren van verschillende andere onderdelen. Met name heeft men het oog op luchtdoelartillerie, motordienst. parachutisten, pontonniers, verbindings dienst, spoorwegdienst, luchtwachtdienst, veldpost, pantserdoelartillerie, wielrijders en cavalerie. Scapino-ballet trad op voor Bloemendaalse schooljeugd Op 8 Juni voorstelling in het openlucht-theater In het najaar van 1947 werd door de gemeente Bloemendaal een commissie in gesteld, bestaande uit vijf hoofden van scholen, die tot taak kreeg de wethouder van onderwijs te adviseren omtrent de ma nier waarop enige gelden, bestemd voor verfrissing van het onderwijs, het nuttigst besteed zouden kunnen worden. Deze is op de goede gedachte gekomen om als eerste poging tot de beoogde „verfrissing" de leerlingen een voorstelling door het Scapi no-ballet aan te bieden, die gistermorgen in de Haarlemse concertzaal plaats had. Dit voortvarende ensemble, onder leiding van Hans Snoek en Abr. van der Vies, de monstreert een verrassend goed begrip voor de ontvankelijkheid van de jeugd voor bewegelijke schoonheid, voortvloeiend uit een eenvoudige, maar avontuurlijke ver telling. Bovendien beschikt men over de medewerking van genoeg bekwame dan sers om aan de normen van ter zake die nende artisticiteit te voldoen, al zijn de prestaties zeiden van dien aard, dat zij ook een volwassen smaak geheel bevredigen. Greetje Donker, Ruth Hellmer, Jennifer Roaers, Hans Snoek, Bob Nijhuys en Aart Versteegen mogen als de voornaamste so listen worden genoemd. De kracht van de groep schuilt echter in het gelijkgestemde ensemble. De uitvoering begon met de moraliseren de fabel „De krekel en de mier" in choreo grafische zetting van Hans Snoek ontwor pen als gelegenheidswerk in opdracht van een jubilerende spaarbank en mede als ge volg van de behoefte tot illustratie van het wijze vermaan te zeer in de trant van het moderne prentenboek verzeild geraakt De helaas nog onmisbare explicateur maakte zich schuldig aan het gebruik van meer woorden dan ter verklaring van de samen hang der gebeurtenissen nodig waren, on der meer door het opsommen van allerlei duidelijk zichtbare attributen. Uitmuntend evenwel voldeed het tweede onderdeel van dit programma: „Jan Klaassen op reis" van Ruth Hellmer, met frisse muziek van Wim Franken en richting aan de fantasie geven de décors van Nico Wijnberg vooral door de pakkende opeenvolging van exotische achtergronden (een arena met stieren vechters, een tropisch oerwoud, het paleis van een kalief, enzovoorts) en het gezonde vertrouwen op de logica van het theater. Het werk van.Scapino verdient bewon dering en aanmoediging. De enige critiek met recht van spreken is die uit kinder monden en voor de uitslag van dit oordeel behoeft geen vrees te bestaan. Integendeel: de opgewekte geestdrift, zich uitend in kreten van oprechte verbazing en gloeiend medeleven, moet voor de uitvoerenden een doorlopende bron van vreugde en inspiratie zijn. Misschien komt men nog eens zo ver, voortgaande in deze smaakveredelende koers, dat alle bastaardelementen uit deze dansen geweerd kunnen worden op grond van overdadigheid. Op 8 Juni geeft het Scapino-ballet een openbare voorstelling in het Bloemendaalse openlucht-theater. De sprookjesachtige ta ferelen zullen in deze passende omgeving stellig verrassend gedijen. DAVID KONING. AQUARIUM VEROORZAAKTE EN BLUSTE BRAND Doordat in de verwarmïngs-inrich- ting van een aquarium, toebehorend aan een inwoner van Vlissingen, een defect ontstond, geraakte het kastje, waarop het aquarium stond in brand. De bewoners van het huis waren afwezig. Buren waarschuw den de brandweer, maar deze behoefde niet op te treden: door de hitte was het aquarium gesprongen en het uitstromende water had het vuur gedoofd. De vissen legden echter het loodje. Karens in Insein geven zich morgen over De opstandige Karens in Insein (Birma), die zich bereid hebben verklaard zich aan de regeringstroepen over te geven, zullen dit morgen officieel doen. Zij hielden de stad negen weken bezet. De Birmese regeringstroepen hebben Maymyo, dat 8 Maart door de Karens werd ingenomen, heroverd. Prof. dr. E. van Slogteren, directeur van het Laboratorium voor Bloembollen onderzoek. waar de proeven worden genomen met het vertragen van de groei speciaal voor de export naar het Zuidelijk halfrond, met luizenvrije kassen en een „hospitaal" voor de aangetaste bloemen. Het groeit nog im mer. Het onderzoek breidt zich steeds meer uit. De taak van prol'. Van Slogteren en zijn helpers is schier onbegrensd. De professor is de grootste schrik, maar ook de grootste steun der exporteurs. Voortdurend hamerend op het op de juiste tijd .en op de juiste wijze verzenden van uitsluitend prima gezond goed, stelt hij wel eens eisen, die de neiging tot verzet doen opkomen. Vroeger was dat verzet sterker dan thans. Hij heeft herhaaldelijk gelijk gekregen. Velen zijn door schade wijs geworden, en door dit alles nam het respect voor 's professors adviezen toe. Het Bloembollenvak verleent regelmatig steun via het „twee-cent-per-roe" fonds aan het wetenschappelijk onderzoek. Wanneer de auto's de gasten voeren langs de nog grotendeels groene bloembol- lenvelden, wanneer ze door de grote ramen van „Seinpost" uitzien op de grauwe zee, zitten daar achter de Tuinbouwschool te Lisse witgejaste assistenten alweer gebo gen over de microscopen. Er is geen rust poos in de strijd voor een gezonde bloem bollenteelt, de basis van een groeiende, bloeiende export! Vliegende verkeersagent bij Nederland—Frankrijk Bij de voetbalwedstrijd Nederland- Frankrijk. die op 23 April in het Feyen- oord Stadion gespeeld zal worden, zal een vliegtuig worden gebruikt bij de regeling van het verkeer. Dit vliegtuig zal gedu rende een aantal uren rondcirkelen over de parkeerterreinen en toevoerwegen en ra diografisch inlichtingen over de situatie aan de centrale post van de verkeerspolitie doorgeven. De verkeersregeling geschiedt aan verder van de centrale post uit, die op haar beurt weer radiografisch met diverse posten in verbinding staat. De ervaringen op verkeersgebied bij in ternationale voetbalwedstrijden hebben de politie geleerd van hoeveel belang de tele fonische en radiografische verbindingen daarbij zijn. Het was gebruikelijk, dat radioposten in verschillende delen van de stad een beeld van de verkeerssituatie doorgaven aan het centrale punt. Voor de centrale post is het echter ook van belang te weten of de files auto's, die naar de stad komen of daaruit vertrekken, spoedig voorbij zullen zijn of dat. het nog enige tijd zal duren alvorens het verkeer de gewone omvang zal hebben herkregen. Teneinde deze indruk direct en van vele punten gelijktijdig te verkrijgen, heeft de politie gezocht naar een hoog gelegen waarnemingspunt. In Amsterdam koos men hiervoor indertijd de Marathontoren van het Stadion. In Rotterdam is gedacht aan het gebouw van het G.E.B. doch de af standen tot parkeerterreinen en verkeers knooppunten bleken té groot. Daarna is men op het denkbeeld gekomen een vlieg tuig te gebruiken. Ook bij de in 1947 gehouden T.T.-races in Drente heeft men gebruik gemaakt van een sportvliegtuig met een radio-verbin ding. Het geluid van de motor stoorde echter zodanig, dat deze proef niet slaagde. Het programma van de Koninklijke Neder landse Voetbalbond voor Zondag luidt vol gens de Sportkroniek: kampioenschap van Nederland: AGOWHeerenveen; BW— SVV; VSVNOAD. Promotie eerste klas: DWV—Sparta; ZFC—Stormvogels (district I); RCHHVV: DFCDHC Promotie tweede klas: SchotenBaarn; WADe Kennemers district I): Velsen—TYBB. Zaterdag: Sche- vemngenONA (district II) Promotie derde klas: DVAVSLTO; DIO—TIW. Bekerwed strijden: QSCWE; HFCTOG (Zaterdag); HillegomEnergia: Zgndvoortmeeuwen Kinheim; DEM—ZW; Hillinen—ZSGO; Rip- perdaDSS: VitesseHalfweg: Meteoor Vliegende Vogels; VVDRCZ; VroneTHB; DJKBeverwijk; EHSDe Germaan; Bloe mendaalHBC; OntwaaktOnze Gezellen. In de afdeling Haarlem van de KNVB worden gespeeld: eerste klas A: DIO 2 Haarlem 3a; EDO 3Waterloo; ADO 2 Zandvoorlmeeinven 4; Geel WitRCH 5. Eerste klas B: RCH 4DSK: Beverwijk 2 Nieuw Vennep; Schoten 2Terrasvogels 2; ConcordiaHaarlem 4. Tweede klas A: Rip- perda 2DCO 2. Tweede klas B: WH WE 2 Tweede klas C: ETO 2Spaarne- slad. Tweede klas D: Kinheim 3DIO 3; Stormvogels 4TYBB 3: Haarlem 6Ripper- da 3; Kennemers .5Velsen 3. Zaterdagmid- dagcompetitic, afdeling A: IJmuiden 2Tele- fonia. Afdeling B: RCH—SW 2. Afdeling C: SIZO 4Kennemerland 5; Zandvoortmeeu- wen 2—RCH 2. Het K.N.K.B.-programma luidt: Kam pioenschap van Nederland: Het Zuiden Blauw Wit; VitesseRigtersbleek. Beslissingswedstrijd Se en 9e plaats tweede klasse A: AmumExcelsior (terrein „Olym- pia" te Bussum). Zilveren korf: WesterkwartierAllen Weerbaar; Groen GeelWesterkwartier 2; Swift—Luto; KCN—Oosterkwartier; DED Rohda. Zilveren Nieuws van de Dagbal: Animo Ready IArchipel 2. 2.15 uur; TCNHA'dam Zuid 2; GiraffesAurora 2; Watervliet 2 Groen Geel 2; TOGO—Oosterpark 2; DED 2 Rohda 4. In de Haarlemse Korfbalbond worden gespeeld: Eerste klasse: beslissingswedstrijd 6de en 7de plaats: Animo Ready 2Ooster- kwartier 3 (terrein „Sport Vereent"). Stads- Editie: OosthoekTHB. Tweede klasse: Aurora 4—SV 3; THB 2—N. Flora 2; Water vliet 3O'kwartier 5. Derde klasse: Haarlem 2Watervliet 5. Voetbal Portsmouth boekt een zege op Newcastle Portsmouth moge op verrassende wijze uitgeschakeld zijn voor de beker, in de league laat de club geen steek vallen. Woensdag werd, nog wel te Newcastle, een klinkende zege behaald op de United, de gevaarlijke concurrent voor de eerste plaats en hiermee werd de kampioenstitel bijna een zekerheid want Portsmouth heeft thans, met één wedstrijd minder gespeeld, een voor sprong van vijf punten op nummer twee. De buitenspelers Froggatt en Harris namen de vijf doelpunten voor hun rekening. De andere clubs hebben practisch geen enkele kans meer op de titel. Manchester United zag zijn laatste hoop vervliegen door de nederlaag in de uitwedstrijd tegen Hud- dersfield, dat nu de onderste plaats heeft verlaten. In de tweede divisie verdrong West Brom- wich de andere promotie candidaat Fulham van de tweede plaats en heeft nu zes punten achterstand op Southampton, doch met twee wedstrijden minder gespeeld. Leicester City, de bekerfinalist, leed ander maal een nederlaag, thans met 31 tegen Barnsley. waardoor het degradatie-gevaar nog wat dichterbij is gekomen. De uitslagen uit de eerste divisie luiden: Huddersfield TownManchester United 21; LiverpoolWolverhampton Wanderers 00; Newcastle UnitedPortsmouth 0—5. Haarlem—Feijenoord 3—1 De belangstelling voor wedstrijden bij kunstlicht op het terrein van Haarlem is steeds groot. Ook Woensdagavond waren velen getuige van de ontmoeting Haarlem Feijenoord. De thuisclub won met 31. Voor rust doelpuntte Boeree met een kopbal uit een voorzet van Pastoor. Na de hervatting maakte rechtsbuiten Hoek gelijk, waarna Roozen en Smit de stand op 33 brachten. In plaats van Meertens speelde Van Strien Canadese soldaten die in het Noordpoolgebied oefeningen op grote schaal hielden moesten daar als onderdeel van deze oefening zelf hun onderkomen bouwen. Met zagen, schoppen en messen hakten zij blpkken sneeuw van één nieter lang en een halve meter dik uit de grond en maakten daarvan sneeuwhutten naar klassiek „igloo"-niodel. Wedstrijden Terrasvogels Het tweede deel van het programma der promotie- en degradatiecompetitie derde klas, waaraan Terrasvogels deelneemt, luidt: 10 April. Terrasvogels—Swift; ZRCTDO. 18 April: TDOSwift; ZRCTerrasvogels. 1 Mei: Terrasvogels—TDO; Swift—ZRC. Hockey Internationaal tournooi van H.B.S. te Bloemendaal Gedurende de Paasdagen houdt de Haar lemse Hockeyclub „Houdt Braef Standt" (H. B. S.) op haar velden aan de Donkerelaan te Bloemendaal (de Vinkenbaan) een inter nationaal hockeytournooi voor haar heren en damesafdeling. Aan dit tournooi nemen deel voor de herenafdeling: Antwerp Hockey Club, Ant werpen; Suffolk Exiles Hockey Club, Ips wich; Metropolitan Police Hockey Club, Londen; A.M.H.C. „Upward", Arnhem; Z H C „Zandvoort" en H B S. Bij de damés treden in het krijt: Antwerp Hockey Club; A.M.H.C. ..Upward"; „Rood- Wit". Heemstede en H.B.S. In totaal worden er voor het tournooi vijftien heren- en zes dameswedstrijden ge speeld: er zal dus veel en goed hockey te genieten zijn. Bovendien speelt het tweede elftal van de Metropolitan Police op Goede Vrijdagmiddag een wedstrijd tegen H.B.S. II en op Eerste Paasdag een wedstrijd tegen Zandvoort II. Ter ere van de gasten wordt op 17 April een feestavond in Hotel „Duin en Daal" te Bloemendaal gehouden, waar ook na afloop van het tournooi op 38 April de prijsuitrei king zal gescheiden. De vereniging H.B.S. die zich in een gezonde bloei mag verheugen, viert haar dertigjarig bestaan in het najaar, waarvoor eveneens een tournooi en andere festiviteiten in voorberei ding zijn. Handbal Tournooi voor scheidsrechters 24 April houdt de handbalscheidsrechters- vereniging ..Haarlem en Omstreken" het eerste handbaltournooi, waar alleen elftallen, samengesteld uit scheidsrechters, voor uit genodigd zijn. Daar men in de handbalsport behalve heren-arbiters ook vrouwelijke scheidsrech ters kent. zullen de laatsten eveneens in dit tournooi uitkomen, zodat er ook dameswed strijden op het programma staan. De deelnemers komen uit verschillende delen van ons land, zoals Den Haag met twee heren- en één dameselftal. Eindhoven met hetzelfde aantal, terwijl Amsterdam en Utrecht ieder een herenploeg zenden. De Haarlemse fluitisten brengen twee heren- en een damesploeg in het veld. Gespeeld wordt op de terreinen aan de van Oosten de Bruynstraat, waar des mor gens de voorronde wordt gehouden. De fina les beginnen om ongeveer 2 uur 's middaff.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5