Jaarverslag van de Haarlemse Bestuurdersbond Korstjens Zware straffen geëist terzake taxi-overval in Zaandam Mevrouw A. Noordewier-Reddingius overleden Het huis aan de baai leonard, Amsterdamse Beurs DONDERDAG 7 APRIL 1949 HAARLEMS DAGBLAD Het verslag over 1948 van de Haarlemse Bestuurdersbond kenschetsthet afgelopen jaar als volgt: „Het jaar 1948 is wat betreft de invoe ring van belangrijke sociale verbeteringen voor de arbeidersklasse, niet zo ruim be deeld als het voorgaande jaar. Konden wij over 1947 melding maken van uitbreiding en verbetering van sociale voorzieningen, een complex verbeteringen, die door de stuwkracht van de socialistische arbeiders beweging grotendeels tot stand zijn ge komen .gedurende het jaar 1948 is hierin een stilstand gekomen. Ook zijn onze ver wachtingen, dat de wet op de bedrijfsorga nisatie haar beslag zou krijgen, niet in ver vulling gekomen, terwijl de verhouding tus sen lonen en prijzen eerder verscherpt dan vei'beterd is, ondanks de toegekende tijde lijke duurtetoeslag." Het ledental van de Haarlemse Bestuur dersbond steeg met 831 tot 8717. Hiermede werd niet alleen het ledental van 1940 be reikt, doch ook met enkele tientallen over schreden. Het bestuur geeft voorts uiting aan zijn ongerustheid, dat de werkgelegenheid in sommige bedrijven, aan het teruglopen is. Het aantal werkloze leden loopt regelmatig op en is reeds tot ongeveer 60 gestegen, waarvan reeds een tiental langer dan 3 maanden de gesel van werkloosheid ervaart, met als gevolg, een lagere ondersteuning. Dit vraagstuk heeft reeds de aandacht van de bevoegde instanties. Uit het overzicht van het ledental der aangesloten vakbonden blijkt voorts, dat de Metaalbewerkers niet alleen met 1373 leden de grootste organisatie vormen, doch dat daar ook de stijging het aanzienlijkst was, namelijk 280 leden meer dan in 1947. Dan komen de Haarlemse ambtenaren met 1234 leden en de Grafische bond met 1168 aange slotenen. De kleinste vakhond is die van de siga renmakers met negen leden. In de loop van 1948 zijn de vakvereni ging van het huïshoudpersoneel met die van de kappers en die van de bakkers met die van slagers gefuseerd. De Bond van personeel werkzaam m Bad- en Zweminrichtingen sloot zich bij de Haarlemse Bestuurdersbond aan. Ten einde de leden ook op cultureel ge bied iets te brengen, werd besloten, enige toneelavonden te organiseren. Uit de grote belangstelling die hierbij ondervonden mocht worden, is gebleken, dat hieraan grote behoefte bestaat. In April werd onder de Haarlemse Be volking een manifest verspreid, uitgegeven door het NW over de bekende stakingen aan de meelfabrieken „Holland" en „Ceres te Amsterdam. Het bestuur besloot een subsidie te ver strekken aan de Centrale Commissie voor Kindervacantiezorg te Haarlem, ten einde een aantal kinderen van niet-draagkrach- tigen met vacantie te ,doen gaan. In November werd wederom een manifest verspreid, inzake de gedeeltelijke afschaf fing van de Regeringssubsidies op ver- bruiksgoederen en de loontoeslag van j 1, Op initiatief van enkele Troelstra-Oord-j cursisten, werd een landelijke commissie gevormd met het doel, bij het afscheid van E. Kupers, als voorzitter van het NW, het welk in 1949 zal plaats hebben, een vacan- Ballon-opstijging op het Zandvoortse circuit Als troost voor het gemis van de race voor kleine renwagens die 28 Mei op het Zandvoortse circuit zou worden gehouden, maar door de K.N.A.C. is uitgesteld, zal op die dag waarschijnlijk een ballon-opstijging plaats vinden. De heer Hugenholtz tech nisch adviseur voor het circuit, voert thans besprekingen met de Haagse ballonclub en het is de bedoeling, een grote ballon, de Henri Dunant, voor dit evenement te ge bruiken. De heer Hugenholtz deelde ons voorts mede, dat de sportwagenrace die door de K N A C. is geprojecteerd voor 18 Juni, de dag van de juniores-motorraces van de K. N.M.V., waarschijnlijk wel doorgang zal vinden, mits er zal blijken dat er in ons land voldoende materiaal voor zon race aanwezig is. inder Boxen vanaf f 12.50 inderstoelen vanaf f 16.50 inderledikanten vanaf f 42.50 GEN. CRONJéSTRAAT 82 - TEL. 13053 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 6 April 1949 ONDERTROUWD: 6 April, W. A. P. van der Pol en L. van Leeuwen; C. D. Hoekstra en E. M. M. Kockmann; J. van der Wiel en C. Meijer: T. S. Dijt en M. C. van Zon; D. van der List en W. M. Kaagman; M. C. Albers en M. Verkruissen; H. J. de Ridder en E. J. M. Ruijsenaars; B. M. J. Hamraads en M. N. van Marie; A. W. van Tol en M. T. P. Westra; A. Bijster en M. E. Lucas; H, Oomkes en A. H. Aarts; C. Cozijnsen en A. Brons; T. Sipma en M. E. van Elk; E. Voogt en W. Bosgraaf; H. Lagerwaard en S. P. Siertsema; A. M. Koldenhof en R. L. Meijer; K. J. Brink en E. G. Hameetman; B. J. van Dijk en J. M. van den Berg; R. Otto en M. H. Proper; W. G. van Dalen en C. S. van Zijtveld; J- Bijlsma en R. Damstra; C. C. van Breemen en M. M. G. van Breemen; F. van der Meulen en J. Verkade J. M. A. Nelissen en M. T. van Schoot; F. Huisman en R. Marree; K. Groot en C. E. Stijnman; H. H. Kolkmeijer en B. van den Boogert; H. van Blokland en A. C. Out: J. Graaff eiv H. Ophuijsen; H. N. L. Ste vens en W. van Hamburg; H. de Heer Kloots en L. F. Keizer. GEHUWD: 6 April, F. C. Kornelissen en W. Courbois; A Bloem en J. van den Broek; H. Bosgraaf en M. Huijsmans; H. Willemse en H. V, Hartendorp; B. van Beek en W. J. Breuring; D. L. P Maertens en G. M. Prins: K. Kreule en H. Jungeblodt; H. de Zaaijer en A. Snoek; A.. Feenstra en G. van Berloo; L. Broens en A. P. Thomassen. BEVALLEN van een zoon: 5 April, C. H. NijdamBouterse; A. LustHumpert; C. A. Flink—Reemer; M. J. Koekkoek—Koele- meije'r; C. J. M. Bosman—Broeken; T. Ver- zijlberg-van Dalfsen, "BEVALLEN van een dochter: 4 April, A. Schenk—Boumans; H. Munk—de Groot; 5 April, H. M. de Witvan Kleeff; C. B. Meier—Redeker; G. W. Bussing—Roskam; M. ZuiderduijnHartendorp; 6 April, J. M. van den Boschvan der Heiden. OVERLEDEN: 4 April. T. de Vries. 5 m.. Jasmijnstraat: C. Schaap—Timmermans. 75 j„ Coornhertstraat; 5 April, J. F. van Emme rik, 84 j.. Lange Annastraat; R. P. Uit den Boogaard, 3 d., Orionweg; C. A. Hardebil, 78 j., Lange Annastraat; S. C. Koelemeijer— Haak, 66 j-, Kamperlaan, Ledental tot 8717 gestegen tie- en studie-oord te stichten, te noemen het „Kupers-Oord." Het kantoor Haarlem van het regionaal bureau voor Arbeidsrecht nam 560 nieuwe zaken in behandeling. Voor de leden werd een bedrag van 6.910,62 geïncasseerd. Spaart de kinderen van Flora! In de Haarlemmerhout bloeien weer de anemonen, een typische voorjaarsplant, die bet oude bos in dit jaargetijde een fleurige toets geeft. Maardan is het ook nodig, dat de planten blijven waar ze zijn, opdat de wandelaars zich in hun warme tinten kunnen verlustigen. Daar mankeert nog wel eens wat aan omdat een deel van de jeugd het op deze tere bloemen voorzien schijnt te hebben. Niet alleen worden ze geplukt, doch vaak ook met wortel en al uit de grond getrokken. Daarom richten wij een verzoek tot de ouders en opvoeders van de Haarlemse jeugd hun kinderen en pupillen op het hart te drukken, dat zij de flora in de Hout zo goed als in alle andere stadsparken en plantsoenen dienen te respecteren. Dalton op Lorentzlyceum Enkele verduidelijkingen In de inleiding van het artikel in ons blad van gisteren over de proefneming met het Daltonsysteem op het Lorentz lyceum wordt de indruk gewekt, dat dit systeem is ingevoerd op de gehele onder bouw en op de derde klassé van deze school. De verslaggever schreef en be doelde echter „de drie eerste klassen" (parallelklassen dus), zoals ook uit het vervolg duidelijk wordt. Door een zetfout is tevens gesuggereerd, dat „alle" leerlingen gebruik moeten maken van één tafeltje en één stoel om afzonderlijk de opgegeven taak te kunnen maken: men zal begrepen hebben, dat er in het Lorentzlyceum meer dan één exemplaar aanwezig is. Wanneer dr. Thie het Dalton-systeem zo aantrekke lijk vindt, omdat „de gehele school" dan aan de goede zorgen van de leerlingen wordt overgelaten, dan slaat dit natuurlijk terug op de volledige toepassing van deze methode: op het Lorentzlyceum zal men zoals uit het artikel ook blijkt daar pas na vijf jaar aan toe zijn. Wie tenslotte ge dacht mocht hebben dat de lyceïsten van het Santpoorterplein zeven lesuren zonder pauze worden afgebeuld, zij gerustgesteld: dit is het totaal aantal lesuren op één dag: voor vele kinderen overigens met vrij kwartier en middagpauze al inspannend genoeg. BLOEMBOLLENNÜMMER VAN „ZUID-KENNEMERLAND" De vierde aflevering van het Mededelin genblad van de Gewestelijke Bond voor Vreemdelingenverkeer voor Zuid-Kenne- merland staat geheel in het teken van de komende bollentijd. De burgemeester van Hillegom, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, getuigt met een kort inleidend woord van zijn belangstelling voor het vreemdelingenverkeer en verder zijn tal rijke gegevens over al het moois, dat er deze maand tussen Spaarne- en Sleutelstad valt te genieten, opgenomen. Bovendien is aan het blad een veelkleurig vouwblad als waardige voorbode van de' kleurenmozaïeken der bloeiende velden toegevoegd. RECHTBANK Vijf en vier jaar gevangenisstraf eiste de officier van Justitie, mr. B. v. d. Burg. hedenmorgen respectievelijk tegen de Eindhovense meubelmaker F. H. C. en de Utrechtse film-operateur A. J. v. B., die er van beschuldigd wor den de laffe taxi-overval op 22 Sep tember van het vorig jaar in Zaandam te hebben bedreven. De beide verdachten gaven het tenlaste- gelegde vanochtend voor de Haarlemse arrondissementsrechtbank volmondig toe. Op de bewuste avond bevonden zij zich in Amsterdam en aangezien zij zonder geld zaten, besloten zij een taxi-chauffeur te beroven. Zij namen een taxi bij het Cen traal Station en droegen de chauffeur op naar Zaandam te rijden. Onderweg zou zo was het plan v. B., die naast de chauffeur was gaan zitten, door met het hoofd te knikken een seintje geven, waar op C. die achterin zat, de bestuurder met een meegebrachte hamer bewusteloos zou slaan. De operatie verliep inderdaad volgens plan, al durfde C. aanvankelijk bij de eer ste keren dat hij een teken kreeg, nog niet te slaan. In Zaandam aangeland, vatte hij echter „moed" en toen de chauffeur voor een wegkruising afremde, sloeg hij toe. De chauffeur raakte echter niet bewusteloos, al was hij even versuft, maar greep het contactsleuteltje en sprong uit de wagen. De film-operateur werd daardoor zo bang, dat hij prompt de auto uit sprong Uitspraken rechtbank De Haarlemse rechtbank heeft vanmorgen een Zaanse ijsfabrikant, verdacht van mein eed vrijgesproken. Hij was als getuige opge treden in een zaak tegen een autobuschauf feur uit Zaandam, die voor een verkeers overtreding in hoger beroep terecht heeft gestaan. Ter terechtzitting had de ijsfabri kant een andere verklaring afgelegd dan voor de politie en hij werd verdacht van meineed. S. H. V. een zeven én veertigjarige ambtenaar van Publieke Werken te Am sterdam, die vroeger voor de gemeente Am sterdam werkzaamheden had verricht op Schiphol, had zich veertien dagen geleden voor de Haarlemse rechtbank te verant woorden, verdacht van verduistering van goederen, welke bij de vlieghaven waren opgeslagen. Vandaag werd hij veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden. De vier en dertigjarige in genieur bij dezelfde dienst F. S„ die aan een aannemer verzocht had een kwitantie te schrijven voor werk, dat niet verricht was, om de kosten van een feestje op Schiphol te dekken en aan wie valsheid in geschrifte ten laste was gelegd, omdat hij de kwitan tie voor accoord had verklaard, werd vrij gesproken. en de benen nam. C. treuzelde echter nog en dat werd hem noodlottig. Onder het roe pen van „Moord, moord!" zette de chauf feur hem na en slaagde er in hem te pak ken te .krijgen. Er ontstond een handge meen, waarbij de chauffeur, die lang niet bang bleek te zijn, nog een paar klappen met de hamer op hoofd en armen kreeg. Hij kreeg de boosdoener echter op de grond en zette hem zijn hak op de keel. De man slaagde er nogmaals in weg te komen, doch werd tenslotte gegrepen door enige Zaan- damse taxi-chauffeurs die ter assistentie waren gekomen. V. B. ontkwam en liftte naar Amsterdam, maar werd later in Utrecht gearresteerd. De chauffeur die als getuige optrad, ver klaarde dat hij zwaar gewond was door de hamerslagen. Hij mag twee jaar niet rijden van de dokter en bovendien heeft zijn auto een paaltje geraakt bij het incident en is later door de politie afgekeurd. Bïdten-passagiers Hij voegde eraan toe, dat hij altijd op zijn hoede is bij ritten buiten de stad en in iedere „buiten-passagier" een misdadi ger ziet. Daarom heeft hij altijd een gum miknuppel bij zich en rijdt zo hard moge lijk op de buitenwegen. Keren doet hij bij voorkeur achteruit, omdat eventuele aan vallers dan het eerst de klap krijgen. Hij verklaarde voorts dat hij na de klap in de taxi een hand in de binnenzak van zijn jekker heeft gevoeld, en dat zijn porte feuille open in de wagen is teruggevonden. Er ontbrak geen geld. De officier van Justitie zeide op de ernst van dit feit nauwelijks te hoeven wijzen. Hij achtte een poging tot diefstal met ge weldpleging bewezen en eiste tegen C., die al een flink strafregister heeft, maar door een psychiater als verminderd toereke ningsvatbaar is verklaard, 5 jaar gevange nisstraf en ter beschikking stelling van de regering. Tegen de 22-jarige v. B. die ook al eens wegens diefstal veroordeeld is, eiste hij 4 jaar. De raadsman van C., mr. H. J. Pot vroeg om een lichtere straf voor de terbeschik kingstelling. De verdediger van v. B., mr. J. H. Junge, wees op het slappe karakter, het beperkt verstand en de mislukte op voeding van zijn cliënt. Hij verzocht de rechtbank verdachte zijn straf in een jeugdgevangenis te laten ondergaan. Insluipers aan het werk Toen de bewoners van een perceel aan de Meester Cornelisstraat 'Woensdagavond om twaalf uur uit de bioscoop thuis kwa men bemerkten zij dat insluipers zich toe gang tot de woning hadden verschaft. Kas ten waren overhoop gehaald. Uit een geld- trommeltje wordt een bedrag van ongeveer f 450 vermist. Verder is een regenjas mee genomen. Een grote zangeres ging heen Gistermorgen is in haar woning te Hilver sum overleden mevrouw A. Noordewier Reddingius. Het stoffelijk overschot zal wor den overgebracht naar de rouwkamer aan het Melkpad, waar Zaterdagmiddag een muzikale rouwdienst wordt gehouden waar aan medewerken dr. Anton van der Horst, Dora Lindeman, Carel van Leeuwen Boom kamp en Miep Klasen. Daarna volgt op de nieuwe algemene begraafplaats de teraarde bestelling. De overleden zangeres Aaltje Noordewier Reddingius werd 1 September 1868 in de Nederlands Hervormde pastorie te Deurne in Noord-Brabant geboren. Zij volgde de H.B.S. en kreeg tegelijkertijd muzieklessen. Aanvankelijk studeerde zij piano. Vervolgens werd zij ingeschreven aan het Amsterdams Conservatorium, waar zij onder leiding kwam van Johan Messchaert. In 1890 behaalde zij haar einddiploma en was van 1903 tot 1097 als hoofdlerares voor zang aan deze instelling verbonden. Na haar eindexamen trad zij als eerste sopraan op van het vocale keurcorps van Daniel de Lange, dat ons land in 1892 ver tegenwoordigde op de internationale muziek- tentoonstelling te Wenen. Van toen af be haalde zij succes op succes en begon zij zicb een wereldreputatie te veroveren. In het gehele klassieke oratoriumrepertoire, in de Mattheus-passie, in de werken van Handel en Haydn, in de Missa Solemnis van Van Beethoven, ^betoonde zij zich een ver tolkster der sopraanpartijen, die niet alleen voor Nederland een openbaring was, maar ook grote indruk maakte in de muzikale centra van Frankrijk, België, Engeland, Zwitserland en Duitsland. Met Pauline, de HaanManifarges, Johannes Rogmans (later Jacques Urlus) en Johannes Messchaert voi-mde zij een vocaal kwartet, dat zich een internationale reputatie verwierf. De zangeres sloeg een aanbod om aan he Wagner-festspiel te Bayreuth mee te werken af, omdat zij gevoelde, dat haar talenten niet op muziek-dramatisch terrein lagen. Mevrouw Noordewier beoefende ook gaar ne de liedkunst, waarbij zij de erkende jongere tijdgenoten een plaats gaf. Zij prote geerde de kunst van Bernard Zweers en Alphons Diepenbrock, die een van zijn „Hymnen aan de nacht" aan haar opdroeg. Groot is de invloed, die van haar zang- paedagogische arbeid is uitgegaan. Op haar zestigste verjaardag, toen zij tevens haar veertigjarige loopbaan als zangeres vierde, werd mevrouw Noordewier op grootse wijze gehuldigd. Vrienden boden toen het Con certgebouw een portret van de zangeres aan, geschilderd door George Rueter. In 1935 werd zij wegens haar verdiensten voor de Nederlandse muziekwereld benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Toen zij 70 jaar was geworden, bood het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevorde ring der toonkunst, haar de grote legpenning van Toonkunst, die door de voorzitter dezer maatschappij ter gelegenheid van het eeuw feest in 1929 was ingesteld, aan. Dit was de eerste maal, dat deze onderscheiding op het gebied der zangkunst toegekend werd. Ter harer ere is indertijd ook een gedenk steen in de gevel van haar geboortehuis aan gebracht. Onze medewerker de heer Jos de Klerk schrijft: Het bericht van het overlijden van onze beroemde zangeres mevrouw Noorde wierReddingius zal velen verrast hebben en zeker wel diegenen die een half jaar ge leden in het Amsterdamse Concertgebouw het jubel-concert bijwoonden ter gelegen heid van haar tachtigste verjaardag en haar die avond zo levendig zagen reageren op de hulde die haar werd gebracht. Die hulde was iets enigs in de geschie denis van ons muziekleven. Hoe licht toch wordt de uitvoerenden kunstenaar ver geten, wanneer eenmaal de tijd van af treden is gekomen. Maar mevrouw Noor dewier was het symbool van de Neder landse zangkunst; haar statige gestalte en houding had iets vorstelijks aan haar wezen als kunstenaresse gegeven. En de herinnering aan dit hoog-edele kon niet tanen, het leek zelfs dat het een mythe kon worden, een mythe van een konink lijke zangeres. Dit moge zo blijven. Mevrouw Noordewier kan een voorbeeld blijven voor wat er, mits bijzondere be gaafdheid, met hardnekkige studie door vocalisten is te bereiken. Toen zij haar opleiding bij Johan Messchaert begon, schijnt zij een heel dun en vlak stemmetje te hebben gehad. Doch wie haar in de beste jaren van haar loopbaan hoorde, kon steeds verbaasd staan over dat weergaloze geluid, dat, rein en helder, een bijzondere klank had, die men bij gebrek aan een Christelijke kantoorbedienden vieren een jubileum De afdeling Haarlem van de Nederlandse vereniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden vierde gisteravond haar 50-jarig bestaan met een zeer geslaagde en goed bezochte feestavond in Brinkmann. Op deze avond werd het gouden CNV-insigne door een lid van het hoofdbestuur uitgereikt aan de leden J. Schuilenburg en L. Silvis. Het programma bevatte onder andere het optreden van het mannan-kwartet Orpheus dat een zeven-tal liederen ten gehore bracht en van het toneelclubje „De Hengelaars" dat een vrolijke schets in 2 bedrijven ten tonele voerde, die getiteld was „Een raar stelletje mensen". De muzikale omlijsting van het programma werd verzorgd door het ensemble Becker. betere uitdrukking, liefst maar hemels moest noemen. Nochtans die gave was ook haar niet zo maar uit de hemel gevallen: het was het resultaat van studie, van een buitengewoon verzorgde techniek, die niets aan het toeval overliet en aldus, dank zij de ernst en de toewijding van de zangeres, de subliemste prestaties mogelijk maakte. Maar het was vooral de verheven geest van haar kunstenaarsschap wat haar zingen de hoogste waarde gaf. Europa heeft haar toegejuicht, maar haar vaderland heeft haar geëerd, zoals mis schien nog nooit een zangeres geëerd is: met de innigheid waarmee men een vorste lijke vrouw, die tevens een nederige diena resse van de kunst was, slechts eren kan. De herinnering aan haar blijve een sym bool van schoonheid en waardigheid! De gestegen belangstelling voor het Frans Halsmuseum Al weer plannen voor het a.s. winterseizoen Voor de rondleidingen op Woensdagmid dag zijn steeds voldoende deelnemers. Ook gister waren er- weer drie groepen. Er blijkt ook veel belangstelling te be staan voor een grondiger kennisneming van de schatten uit ons Frans Halsmuseum. De eerste cursus van vier rondleidingen (op andere middagen) die de directeur, de heer H. P. Baard geleid heeft, is afge lopen. Nu houdt de heer Baard zelf een cursus voor onderwijzers, maar zijn as sistente mej. C. A. van Hees leidt de tweede cursus voor gewone bezoekers. Ook die tweede groep is „volgetekend". In samenwerking met de Volksuniversi teit is nu besloten een cursus te houden op de avonden van 29 September, 6 en 13 October, in de zaal van het Frans Hals museum. Daar zal de heer Baard vertel len van de schilderkunst in het algemeen en de Haarlemse schilderschool in het bijzonder, verduidelijkt door lichtbeelden. Aansluitend daarop bezoeken deze cur sisten dan op Zaterdagmiddag 15 October het museum om de schilderijen te zien. Felle brand in loods aan de Korte Poellaan Woensdagmiddag om ongeveer vier uur is brand uitgebroken in een van hout en plaatijzer opgetrokken loods aan de Korte Poellaan. In deze waren twee leden van het per soneel van een fabriek in technische arti kelen bezig met het wassen van vinnen van ventilatoren in een metalen bak met ben zine. Door het kille weer hadden zij op enige afstand van de plaats waar zij werk ten een groenteblikje met benzine, waar over een benzinetrechter van een auto, ge plaatst. Door een brandende lucifer voor de tuit van de trechter te houden, is de benzine in het groenteblikje gaan branden, waardoor de trechter warm werd en aldus een kachel tje werd gevormd voor verwarming van hun handen. Een 18-jarige jongen heeft toen spelenderwijze een pas met benzine gewassen vin genomen en deze voor de tuit van het brandende „kacheltje" gehouden. Door het hevig vlam vatten van de vin heeft de jongen, uit schrik, de brandende vin weggegooid, die in de metalen bak met benzine terechtkwam. Het gevolg was een gedeeltelijk afge brande schuur en het verloren gaan van vier rijwielen, een chassis van een nieuwe volksauto, een fles met vijftien liter benzol en een hoeveelheid lak. Een van de leden van het personeel liep brandwonden aan het gezicht op. Na ter plaatse verbonden te. zijn is hij naar de Mariastichting overgebracht. De toestand liet zich gunstiger aanzien dan aanvankelijk gedacht werd. Daarom is de gewonde later naar zijn huis vervoerd. Een van de brandweerlieden kreeg een brandwonde aan zijn hand. Dr. J. L. Snethlage zal op Zondagmorgen 10 April spreken voor de Vrijdenkersvereni ging, afdeling- Haarlem, in gebouw- „Cultura" over „Tot welk mensentype behoor ik?" FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 9) Ik moet bekennen, dat ik me even ge alarmeerd voelde. Toen ik mijn wandeling begon, was ik er zeker van geweest, dat niemand mij gadesloeg. Ook herinnerde ik me, dat het onmogelijk was, dat iemand meer dan een paar honderd meter in de heiïge lucht van deze kuststreek kon zien. Ik heb begrepen, dat er hier in de buurt een huis van die naam is, zei ik zo nonchalant mogelijk. Ik zag een dik den nenbos, maar kon geen huis ontdekken. Is het bewoond? Kolonel Simpkins en zijn zuster wo nen daar. De arme juffrouw Edith is ge deeltelijk invalide, maar ze is zo'n goed lief mens en draagt haar kruis met grote moed. De kolonel zit in zaken in Londen, maar komt dikwijls hier. Hij is er op het ogenblik ook. Waarom gaat u morgen niet met me mee er een bezoek brengen? De kolonel zal het bijzonder prettig vinden met u, een oud-militair, kennis te maken. Hier was het geluk aan mijn zijde! Maar ik moest mijn bezoeker niet laten merken, dat dit precies datgene was, wat ik wilde. Weet u zeker, dat zé het niet als op dringerig zullen beschouwen, wanneer ik meekom vroeg ik. Komen er veel mensen bij hen? O ja, maar slechts weinige blijven er voor langere tijd. Ik geloof, dat het meestal zakenrelaties van de kolonel zijn er niet het soort mensen, die hij in eigen kring anders zou ontmoeten. Daarom ben ik ervan overtuigd, dat hij zeer aangenaam verrast zal zijn u te leren kennen. Hoe laat denkt u te gaan? Kunt u om drie uur morgenmiddag op de pastorie zijn? Uitstekend. Toen de dominee vertrokken was, ging ik lui op een stoel bij het vuur zitten met een whiskey-soda en mijn pijp. Iedere twijfel, die ik gehad had over de juistheid van Brannigan's gevolgtrekkingen, was verdwenen. Waarom werd er rondom het Huis aan de Baai gepatrouilleerd? Wie waren die zakenrelaties van de kolonel, die nooit lang bleven? Wie was die ex-bokser? In wat voor verband stond Simpkins' zus ter met dit alles? Ik onderbrak mijn ge dachten even. Was Simpkins tenslotte wel schuldig? Mogelijk was het Personeels bureau volkomen echt en gebruikte iemand in dat bedrijf het voor zijn eigen doel einden Daar was die chef de bureau Fel- lowes bijvoorbeeld. Hij had toegang tot alle vertrouwelijke stukken en kon heel ge makkelijk in contact staan met het aan te stellen personeel, zonder dat zijn chef daar iets van wist. Dan was er die wonderlijke dominee. Hij had een meer dan normale belangstelling getooïid in de redenen van mijn verblijf hier. En hij had mij in de richting van het huis zien wandelen. Het was maar goed, dat ik niet ontkend had daar in de buurt te zijn geweest, want hij had mijn bewe gingen gemakkelijk kunnen navragen aan de landarbeiders, die in de buurt van het huis in de velden hadden gewerkt. Maar het was ook mogelijk dat zijn nieuwsgierigheid volkomen onschuldig was. Vele dorpsdominee's leiden een be trekkelijk eenzaam leven, afgesneden van mensen van 'n gelijk intellectueel niveau. Een windvlaag van de zee striemde de regen tegen de ruiten. Het geluid in de keuken kondigde aan, dat juffrouw Clitherwood vis aan het bakken was voor mijn avondeten. Ik stond op het punt me nog een glas whiskey in te schenken, toen juffrouw Clitherwood haar hoofd om de deur stak en zei, dat Burton me even wil de spreken. Laat hem maar binnen komen. Maar u wilt hem toch niet hier in uw zitkamer ontvangen! riep mijn ont hutste huishoudster uit. De keuken is een betere plaats. Als u het tenminste niet erg vind, dat ik door ga met visbakken. Ik had juffrouw Clitherwood niet op de hoogte gesteld van Button's ware identi teit. Ze beschouwde hem als een vrij saaie, zwijgzame tuinman, die niet veel belang stelling toonde voor haar eindeloze ver halen over haar diverse familieleden. Juffrouw Clitherwood sloeg de keuken deur met een bons achter zich dicht ten bewijze, dat ze het niet eens was met zijn familiaire manieren ten opzichte van mijn tuinman-chauffeur. Dat is me 'n mooie", zei Burton met een grijns en een gebaar in de richting van de keuken. Het leek me 't beste u 's avonds op te zoeken om binnenshuis even te praten, aangezien het in een gat als dit niet aangaat, dat we te vriend schappelijk samen gezien worden. Dat lijkt me goed bekeken. Hoe be valt een en ander je hier? Heel best. Ik geloof, dat er hier niet veel kan voorvallen, of het wordt onmid dellijk bekend, De mensen hier zijn vrien delijk, maar hels nieuwsgierig. Ze hadden me uw levensgeschiedenis laten vertellen, voordat ik hier een goed uur was, en mijn eigen geschiedenis weten ze intussen ook al. Ik veronderstel, dat dat heel normaal is in zo'n klein dorp. Wat het gewone soort mensen betreft, wèl, meneer, maar wat zegt u van zo iemand als die dominee? Hij was de ergste van het hele stel. Hij heeft me een soort kruisverhoor afgenomen. Hij wilde weten, hoe lang ik al bij u was enz. Gelukkig kan ik uitstekend liegen. Wat voor indruk heb je van hem ge kregen, afgezien van zijn nieuwsgierig heid? Een beetje te minzaam en zijig naar mijn smaak. Ik houd niet van dat soort, dat je als maar stralend aankijkt. En die ogen van herjj achter die brilleglazen le ken me pienter. Ik besloot om dominee Josiah Barlow op mijn lijstje van mensen, die ik in het oog moest houden, te zetten. Hij stond op goede voet met de familie Simpkins, hoe wel dat niets bijzonders behoefde te zijn, aangezien hij de plaatselijke dominee was. Als geestelijke zou hij eigenlijk boven iedere verdenking moeten staan. Burton scheen mijn gedachten geraden te hebben. Laat u niet van de wijs brengen door het feit, dat hij dominee is. meneer! Ik heb er gedurende mijn loopbaan bij de politie diverse ingerekend. Ze zijn net zo goed mensen als ieder ander. Denkt u eens aan de mogelijkheden die. zij hebben om de geheimen van mensen te weten te komen. (Wordt vervolgd) Tot voorzitter van de Voorlichtingsraad is benoenjd mr. J. M. Landré, directeur van de Regeringsvoorlichtingsdienst. In voor komende gevallen zal mr. Landré tevens op treden als woordvoerder van de minister* president. B. en W. van 's Gravenhage hebben de raad voorgesteld te besluiten tot de bouw van een nieuwe Koninginnebrug (Witte Brug) over het kanaal naar Scheveningen. De vorige brug werd op last van de bezetter gedeel telijk afgebroken. De nieuwe brug kost f509.000. Daarvan komt f347.000 voor reke ning der gemeente. Ten einde overeenstemming te verkrij gen met het nieuwe bezoldigingspeil wordt het nodig geacht de ambtswedden van de voorzitter en de overige twee leden van de Algemene Rekenkamer te verhogen tot respectievelijk f 1100 en f 950 per maand, met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1948. Een desbetreffend wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend. De heer M. A. Reinalda, voorzitter van de Persraad, die-door de regering werd uit genodigd, een regeling voor te bereiden in zake de kwestie van het gebruik der outillage van het „Telegraaf'-concern, heeft dezer dagen een rapport aan de regering uit* gebracht. In de leeftijd van 63 jaar is in Bussum plotseling overleden ir. J. Gerber, die van 1 September 1924 tot 1 Juli 1945 directeur van gemeentewerken in Bussum is geweest. Ir. Gerber werd in Haa.rlem geboren en had, voor hij naar Bussum kwam, een Indische loopbaan achter de rug. In de studio van Philips te Eindhoven zullen de heren P. van de Pol (wereldkam pioen) en H. Metz (kampioen van Neder land) een biljartdemonstratie voor de televisie geven op Dinsdagavond 12 April. Het nieuwe spoorboekje zal zoals reeds gemeld omstreeks half Mei verschijnen in „bijna vooroorlogs model". Het boekje telt 192 bladzijden en zal derhalve iets duurder zijn dan zijn magerder voorgangers. HAARLEM EN OMGEVING De Bloemendaalse Kinderoperette geeft op Zaterdagavond 9 April onder leiding van de heer en mevrouw G. W. van Beaumont Sieval in hotel „Vreeburg" te Bloemendaal een opvoering van „Repelsteeltje". coiffeur membre du Syndicat de la Haute Coiffure frangaise membre du Club artistique de Paris WAGENWEG 29 - TéL. 20518 Notre ambition est de mettre en pra tique les dernières nouveautés. En octobre le Grand Congrès de la Coiffure de Paris nous a permis d'avoir beaucoup de succès avec la coupe An tonio, les cheveux courts et la queue de canard. Et maintenant, retour de Sainit-Moritz, nous exécutons les tout diermiers mo- dèles en vogue. Schaken Promotie en degradatie Zowel H.S.G. III, kampioen van de tweede klasse A Noordhollandse Schaak Bond, als Kennemerland, kampioen van de tweede klasse B, werden door Santpoort, hekkeslui- ter in de eerste klasse A, teruggewezen bij hun pogen een plaats in de eerste klasse te veroveren. H.S.G. III werd met 5%—door de Santpoorters verslagen en Kennemerland kwam na een 73 nederlaag tot de erken ning, dat Santpoort sterker was. Het Oosten II heeft zich niet in de tweede klasse kunnen handhaven; tweemaal werd het gedecideerd geslagen door Hoogovens II, kampioen van de derde klasse A: thuis met 3Vj6'/j en uit met 64. Het lot van Bloemendaal II, dat onderaan, eindigde in de tweede klasse B, is nog on zeker, hoewel de kansen van Zaandam III, kampioen van de derde klasse B, gunstig schijnen. De eerste ontmoeting tussen de clubs eindigde in een voorlopig 1%2Va, de tweede wedstrijd in voorlopig 32 voor de Zaandammers. Arbritrage zal het pleit dus beslechten. Uit de derde klasse zal geen degradatie plaats vinden, terwijl uit de vierde klasse de kampioenen automatisch zullen promo veren. Hiervan maakt ook S.S.C.H. I, de kampioen van de vierde klasse A gebruik. SCHEEPVAART Aldebaran. GalvestonAmsterdam 6 April 250 mijl Lands End. Almlcerk, Sydney Rotterdam 6 April van Aden. Amsteldiep, 6 April van Semarang naar Soerabaja. Arends- kerk, RotterdamAustralië 6 April van Bris bane. Bali, 7 April van Semarang te Batavia. Celebes, 7 April van Soerabaja te Makassar. Farmsum, Houston—Rotterdam pass, 6 April Portland, Grootekerlc, 6 April van Dar es Salaam naar Lorenzo Marquez. Jacob Cats, 6 April van Rotterdam te Narvik. Keileha- ven, 6 April van Pointe Noire te Port Gentil. Klipfontein, 7 April van Kaapstad te Port Elisabeth. Kota Inten, JavaRotterdam 6 April te Suez. Leuvekerk, 6 April van Cochin naar Calicut. Lutterkerk, 6 April van Dubay naar Bahrein. Prins Maurits, Rotterdam Montreal 6 April 550 mijl West Scillies. Sala- wati, 7 April van Amsterdam te Casablanca. Stad Leiden, MombassaAmsterdam 7 April te Marseille. Stad Vlaardingen,6 April van Narvik naar Vlaardingen. Tarakan, Halifax Java 7 April te Alxandrië. Tosari, Java Rotterdam 6 April van Belawan. Tjimenteng, 6 April van Hongkong naar Belawan. Tjitja- lengka, 6 April van Cheribon naar Batavia. Waterland, AmsterdamBuenos Ajres 7 April te Montevideo. Zuiderkruis, Rotterdam Java pass. 6 April Kaap Guardafui, Garoet, 7 April van Hamburg te Antwerpen. Marken, 6 April te Semarang. Modjokerto, 6 April van Makassar naar Soerabaja. Salatiga, 6 April van Singapore naar Batavia. Slamat, Rotter dam—Makassar 9 April te Belawan verwacht. Waterman. Java—Rotterdam pass. 6 April Gibraltar. Weltevreden. 5 April van Sema rang naar Soerabaja. Zeeland, 4 April van Bal^papan naar Tarakan. TONEEL „NIEUW LEVEN" Rectificatie. De in het gisteren afgedrukte verslag van „De privé-secreta- resse" genoemde speler heet niet Klein maar Wim Kerkhoff. Ook was de naam van de schrijver van „Spel met het nood lot" in hetzelfde artikel onjuist weergege ven. Deze luidt Emlyn en niet Evelyn Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie. Holl Amerika Lijn Deli Maatschappi) H. V A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Biliton Mij. II Slotkoers gisteren 296% 240% 225% 163% 140 272% 269 110% 159 161% 147% 161H 148 156 112% 355 Openings koersen 296^ 239% 227% 164J4 14731 160?4 147 113

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6