Haarlems Dagblad Een Besiuit Landen der Westelijke Alliantie vragen formeel om Amerika's hulp Overzicht van de toestand op Java en Sumatra President Salazar van Portugal meent dat Franco moet worden geaccepteerd Weerbericht Ö3e Jaargang No. 1921.4 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soenaaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Vrijdag 8 Xpril 1949 Versohijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom rn <8prcxt)tc Uaaclcmsriic Courant (3Umo 1656) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem -r\E TWEEDE KAMER heeft de z.g. grenscorrecties met 54 tegen 24 stem men aangenomen. Wij hadden dat ver wacht, maar betreuren het daarom niet j minder. Dat het debat geen enthousiasme tot uiting bracht vergt nog de toelichting, dat geestdrift bij velen ontbrak omdat zij meer hadden willen hebben. Andéren evenwel voelden voor het gehele gean- nexeer niets. Al eerder is hier opgemerkt dat ook dit annexatie is. Bemachtiging van een klein stuk grond is dat evenzeer als ;van een groot. Vervanging van de term door het woord grenscorrectie kan dus al leen als een spelen met woorden gelden: er is geen qualitatief verschil, alleen een quantitatief. Theoretisch bestaat nu nog' de mogelijk heid. dat de Eerste Kamer het ontwerp zal afwijzen. Maar tot dusver is niet gebleken dat daar werkelijk kans op bestaat, al is bij de stemming in de Tweede Kamer ver deeldheid in een der grootste fracties aan de dag getreden: zes leden van de P. v. d. A. hebben tegen gestemd. Dat Moskou zich tegen de grenscorrecties in het Westen 1 heeft uitgesproken en dat zijn aanhangers in het Westen dit braaf hebben overge- I nomen is natuurlijk waardeloos. Het valt |te begrijpen dat de minister-president boos werd over het betoog van de communist Haken, dat hij ongelofelijk noemde, nadat deze van „machtswellust" had gesproken. „Hoe durft men te spreken van een machts wellustige daad, nadat Rusland millioenen 1 mensen van huis en hof heeft verdreven bij de annexatie van Polen?" vroeg minis ter Drees. Neen, machtswellust zit er in onze grens correcties zeker niet en het zou alleen komisch- zijn dat die ons, in ons kleine i landje, namens een reusachtig gebied met tweehonderd millioen inwoners en gewel dige hulpbronnen verweten wordt, als er niet tevens uit bleek hoever men gaat in het speculeren op onwetendheid en vooral {op gebrek-aan-nadenken bij het grote pu bliek. Men beweert maar wat, met grote woorden en veel beslistheid, en rekent er dan op dat er altijd wel een aantal lieden zal wezen, die dom genoeg zijn om het te 'geloven en glad vergeten wat de Russen hebben uitgehaald. Vergelijkingen met hen baten ons overi gens weinig. Vergelijking met het feit dat de geallieerden ons na de eerste wereld oorlog andere grenscorrecties aan de Duit se zijde aanboden, die wij toen geweigerd hebben en die zij nu niet aan Nederland wilden geven, helpt ook niet veel. Het lijkt mij alleen te betreuren dat onze re gering van nu niet zo verstandig gehandeld heeft als haar voorgangster van dertig jaar geleden en opnieuw alle grenscorrecties geweigerd. Ge kunt zeggen: onze weigering van 1919 heeft de Duitsers er niet van weerhouden ons in 1940 aan te vallen. Neen, dat is altijd weer droevig: de braaf heid wordt in deze wereld lang niet altijd beloond. Ook niet in het verkeer tussen staten, waarin zij zelfs bizonder weinig in tel schijnt te zijn. Maar hier geldt niet zozeer de braafheids-overweging als wél de gedachte, dat het onverstandig is grens correcties toe te passen. Annexatie, in grote of kleine mate, behoort tot die oude metho- jden, waarvan men nooit anders dan dis- iplezier heeft gehad en kwade gevolgen ge zien. Wij zijn een klein volk. Wij kunnen met ons behoorlijke peil van volksontwik keling, de aanwezigheid van een aantal knappe mensen in ons midden, veel ar beidskracht en de- eigenschap der stugge volharding vrij wat invloed bij de schep ping van nieuwe eenheid in Europa doen gelden. Anderzijds rijn wij. als klein volk, kwetsbaar. Hetgeen de groten niet wordt verweten wordt de kleinen wel aange rekend. Dat is natuurlijk onrechtvaardig en men kan zich er telkens over veront waardigen, maar dat baat niets. Het is ver standiger er rekening mee te houden, met jiet oog op de dingen die komen zullen. Dat de Duitsers geen spektakel hebben ge- I maakt tegen de Fransen, die het hele Saar- igebied hebben ingerekend en wel tegen ons, die met dat onnozele beetje grenscor recties aankomen ter grootte van één vijfde van de oppervlakte der gemeente Apeldoorn, heb ik ergens als vergelijking gelezen heeft een eenvoudige oorzaak. Frankrijk is een groot land en Nederland een klein. De enige manier om van dit na deel bevrijd te worden is, mede te werken tot de vorming van een federale Unie die ons ten aanzien van die buitenlandse ver houdingen in een geheel andere positie zal brengen. Dat ouwe gedoe van andere landen,waar wij ons vroeger wijselijk buiten hielden dat annexalie-gedoe ligt ons.ook in deze tijd niet. Wij kunnen het ons niet veroor loven. Als het besluit van de Tweede Kamer door de Eerste Kamer bekrachtigd Wordt hetgeen te verwachten is zul len wij een nietig materieel voordeeltje (hebben behaald en een grote tactische fout R. P. Verzoek om geid en goederen ter versterking der gezamenlijke defensie Irak niet accoord met „vrede van Rhodos" De Iraakse regering heeft, volgens een bekendmaking van de Iraakse gezant bij de Transjordaanse regering, dr. Ralph Bunche heden medegedeeld, dat de Transjordaanse delegatie, die Zondag de wapenstilstands overeenkomst met de Israëlische delegatie heeft getekend, nietevoegd was te onder handelen voor de Iraakse strijdkrachten, die zich in de Nabloesjenin-Toelkarin „drie hoek" bevinden. De gezant verklaarde, dat de Iraakse regering dit heeft medegedeeld aan dr. Bunche, die heden uit Beiroet naar Rhodos zou 'vertrekken, alvorens naar de Verenigde Staten terug te keren. Zoals ge meld, werd in de p Rhodes getekende Iraellsch-Transjordaanse wapenstilstands overeenkomst bepaald, dat de zogenaamde „Arabische driehoek" aan Transjordanië zou worden toegewezen, iriet uitzondering van kleine gebieden, welke aan Israel wer den toegekend. In het door de Iraakse minister van Bui tenlandse Zaken aan dr. Bunche verzonden jram wordt verklaard dat „alle onder handelingen betreffende de door Iraakse hoepen bezette sector van Palestina moeten worden gevoerd namens het Hasjemïet- Jordaanse koninkrijk en niet namens Irak. Zoals gemeld, is in de Israelisch-Trans- lordaanse wapenstilstandsovereenkomst Transjordanië het «Hasj emiet-Jordaanse koninkrijk" genoemd. Ook is in de over eenkomst verklaard, dat de Transjordaanse •utoriteiten de verantwoordelijkheid aan vaardden voor alle Iraakse troepen in Pa lestina, totdat deze zouden zijn terugge trokken. WASHINGTON, 7 April. (Reuter). De landen van de Westelijke Alliantie, België, Engeland, Frankrijk, Luxem burg en Nederland, hebben collectief een formeel verzoek tot de Verenigde Staten gericht om militair materiaal onder de termen van het Atlantische pact, zo verneemt Reuters diplomatieke correspondent. Een formeel Ameri kaans antwoord wordt spoedig ver wacht. De militaire deskundigen van de Wester- lijke Alliantie hebben reeds ter informatie van Washington een ruime schatting op gesteld van hun militaire hulpbronnen en van de gezamenlijke verdedigingsmaatre gelen, die zij onder de verdedigingsclau sules van het pact van Brussel hebben be raamd. Men verwacht, dat de Verenigde Staten de landen van het Atlantische pact zullen vragen om gedetailleerde schattingen van hun behoeften aan militaire hulp, teneinde het Congres om toewijzingen voor het lo pende jaar te kunnen verzoeken. De vijf landen van het verdrag van Brussel zullen blijven handelen als een groep. Naar verluidt, voert het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken reeds onderhandelingen met Noorwegen en De nemarken voor een schatting van hun ver dedigingsbehoeften. Zolang de ramingen van deze twee landen niet zijn ontvangen en goedgekeurd kan men weinig voortgang maken met de eigenlijke instelling van de permanente militaire organisatie van de Atlantische Unie. Président Truman heeft op zijn weke lijkse persconferentie verklaard, dat hij het Congres om afzonderlijke aanvullende cre- dieten zal verzoeken voor militaire hulp aan de Noord-Atlantische en andere landen. Volgens eerdere berichten in de Ameri kaanse pers had dr. Edwin G. Nourse, de voornaamste economische adviseur van de president, ér op aangedrongen, de kosten van herbewapening van de Noord-Atlanti sche en andere mogendheden onder te brengen in de defensie-begroting van vijf tien milliard dollar. Truman deed uitkomen, dat de opmer kingen van Nourse geheel voor diens eigen rekening gelaten moesten worden en niet Kwestie-Mindszenty door agendacommissie aanvaard LAKE SUCCESS, 7 April (United Press.) Russische bezwaren ten spijt heeft de agenda-commissie van de Algemene Ver gadering der UNO besloten het proces te gen kardinaal Mindszenty en de processen tegen Bulgaarse predikanten door de UNO te doen behandelen. Elf leden stemden voor, twee tegen, één onthield zich van stemming. De tegenstem mers waren Sovjet-Rusland en Polen; Per- zië onthield zich. Hiermede kwam het einde van een leven dig debat, dat twee dagen heeft geduurd en waarbij de Russen de waarschuwing hadden laten horen, dat zij zich krachtig te weer zullen stellen zodra de zaak voor de Assemblée zou komen. De commissie nam haar besluit, nadat de Russische afgevaardigde Jacob Malik ge durende een vol uur zijn verontwaardiging had gelucht over zaken die de Mindszenty- affaire, het Atlantische pact en Wallstreet betroffen. Hij noemde Chi -chili als een diergenen die het „buskruitvat van een nieuwe wereldoorlog in vlam wilden zet ten". De Amerikaanse gedelegeerde War ren R. Austin bestreed de mening van Ma- lik, dat het behandelen van de zaak- Mindszenty en de Bulgaarse processen een inmenging van binnenlandse aangelegen heden zou zijn. Replicerende op Malik's aanvallen op Wallstreet zeide Austin, dat wanneer er enige juistheid mocht schuilen in de beschuldiging, dat de angstgevoelens in de wereld ongegrond zijn, doch ge kweekt worden door de propagandisten „van deze of gene staat", deze kwestie rijp is om voor de Algemene Vergadering te worden gebracht. De Pool Katz Suchy protesteerde ten tweede male tegen liet plaatsen op de agenda van de kerkelijke processen. De aanbeveling van de commissie komt nu bij de Assemblée in behandeling; wan neer deze haar fiat uitspreekt, zal de kwestie worden verwezen naar de politieke commissie, (United Press.) Reeds maanden zijn duikers te IJmuiden bezig het wrak van de Van Renselaar" op te ruimenwelk schip de Duitsers tussen de pieren lieten zinken. Een deel van de zijwand van het wrak wordt met een drij vende kraan opgevist. beschouwd moesten worden als weerge vende de mening van de regering. In zijn begrotingsboodschap aan het Congres van Januari jl. had Truman geen post opgenomen voor uitgaven terzake mi litaire hulpverlening aan het buitenland. Hij verklaarde toen, later om credieten daarvoor te zullen verzoeken. De schattingen aangaande het bedrag, dat voor militaire hulp aan Europa be steed zal worden Amerikaanse bladen spraken van een a twee milliard dollar zijn door functionarissen te Washington als n" bestempeld. 42 Kinderen verdronken bij wolkbreuk Wolkbreuken die Donderdag de in Noord Perzië gelegen stad Telkief teisterden, heb ben 44 doden en 34 vermisten geëist. De 44 slachtoffers, onder wie 42 :hoolmeisjes, kwamen allen door verdrinking om het leven. De kinderen werden nabij de school in het laag gelegen deel van de stad door de wolkbreuk verrast en door het water verzwolgen, voordat zij het hoger gelegen stadsdeel konden bereiken. Tal van huizen liepen tengevolge van deze ware zondvloed onder. (United Press. Belgische regering verzoekt parlementsontbinding De Belgische regering heeft hedenmor gen besloten de Prins-Regent te verzoeken het Belgische parlement tegen 15 Mei te ontbinden, teneinde op 12 Juni algemene verkiezingen te kunnen houden. De vijf ministers van oorlog van de landen aangesloten bij het Pact van Brusselzijn in Den Haag bijeen geweest. Rechts met baard Paul Ramadier (Frankrijk)twee plaat sen naar links luitenant-kolonel De Fraiteur (België), weer twee plaatsen naar links (met bril) sir A. V. Alexander (Engeland)tegenover deze minister Dupong (Luxem burg) en twee plaatsen naar rechts minister W. F. Schokking (Nederland). Geruchten over terugkeer van de republiek remmen de medewerking der bevolking Te Batavia is Donderdag het volgende weekoverzicht van officiële zijde gepubli ceerd:, „De langzame, doch geleidelijke ver betering in de toestand blijft aanhouden. Er zijn geen spectaculaire vorderingen te melden, maar de algemene tendens blijft bevredigend. Op Sumatra is de toestand over het algemeen gunstig, met uitzonde ring van betrekkelijk kleine gebieden,waar de druk van de T.N.I. en de benden zich nog aanzienlijk kan doen gevoelen. Ook in deze gebieden wordt de toestand intussen geleidelijk aan gemakkelijker naarmate troepen voor zuiveringsacties kunnen wor den vrijgemaakt. Voor wat Java betreft blijft de toestand in Midden-Java vrijwel stationair, terwijl in Oost-Java de wen ding ten goede zich voortzette en in het aangrenzend gebied van Midden-Java even eens verbetering optrad. In Bantam blijft de gunstige tendens zich onveranderd voortzetten. Midden-Java. In Midden-Java wordt de ontwikkeling van de toestand beïnvloed door berichten over een terugkeer van de republiek, wel ke geruchten een remmende invloed uit oefenen op de medewerking van de be volking. De toestand in en rondom Djokja blijft bevredigend. Oostwaarts bevinden zich in de omgeving van Solo allerlei grotere en kleinere benden, waarvan en kele communistisch georiënteerd zijn. Soms bevechten zij elkander, dan weer Neder landse patrouilles. Zij parasiteren op de bevolking, die zij voedsel en hulp afper sen. In een reeks kleine acties in het ge bied van Klaten-Bojolali-Solo werden tal rijke terroristen onschadelijk gemaakt. Wederom moest nabij Poerwokerto tegen een terroriseerende bende worden opge treden. De gehele bende van 90 man werd geneutraliseerd. De toestand elders in Midden-Java is bevredigend, behalve in de berggebieden, waar benden zich schuil houden, die ook de rust in het Noorden van Midden-Java, vooral in het gebied van Brebes, bedreigen. Een belangrijke stap in de richting van verbetering der verbin dingen, namelijk het tot standbrengen van de voornaamste treinverbinding tussen Se- marang en Djokja, is vertraagd door ver nieling van een belangrijke brug. Inmid dels is 't herstel -'an de spoorwegverbin ding Ambarawa-Moentilan reeds voltooid, waardoor vervoer van 100 ton goederen dagelijks per trein naar Djokja mogelijk is. Van de suikerfabrieken in de omgeving van Djokja zijn reeds vier weer door de eigenaars in beheer genomen: twee onder toezicht van het departement van Econo mische Zaken. In de maanden April en Mei zullen 3000 ton kunstmeststoffen voor de suikerindustrie worden aangevoerd. In Tjepoe worden voorbereidingen getroffen voor de rehabilitatie der olieterreinen. In het gebied van Bodjonegoro waar de toestand snel verbetert getuige een da ling van de rijstprijs van 2.50 tot 0.45 per üter worden maatregelen genomen voor een snel herstel van de tabakscultuur. In de grote plaatsen blijkt de terugkeer tot normale toestanden het duidelijkst uit het wederom functioneren der publieke dien sten, in het bijionder van de P.T.T. en het herstel van het onderwijs. Waar de reha bilitatie vordert, verdwijnt het republi keinse geld meer en meer uit het beta lingsverkeer. Oost-Java. De appreciatie van de verbetering in de toestand in Oost-Java loopt uiteen, maar de verbeteringen worden door alle beoor delaars erkend. In de streek rond Malang, waar het met de veiligheid enige tijd ge leden ongunstig gesteld was, is men over het dieptepunt heen. Een belangrijke fac tor voor het herstel is, dat de voedseltoe stand zich bevredigend herstelt. In het Kedirische trad een duidelijke verbetering in. Botsingen vinden hier plaats tussen communistische benden en resten van de strijdkrachten der Masjoemi. Door krachtig militair ingrijpen werd de terreur tot militaire proporties terugge bracht, hetgeen vooral de communistische benden de wind uit de zeilen neemt. In het Kedirische zijn vijf suikerfabrieken in be heer genomen. In de Oosthoek is de toestand opgeklaard hetgeen niet belet, dat de zich thans hoofd zakelijk op verkeersmiddelen richtende sabotagepogingeri der benden een hinder lijk element blijven. Het Lcemadjangse blijft een moeilijk gebied. Men hoopt bin nen 2 maanden voldoende bruggen te heb ben hersteld om geheel het hoofd te kun nen bieden aan het transportprobleem. De aan- en afvoer ondervindt thans moeilijk heden. De treinverbinding Soerabaja— Babat is hersteld; de verbinding Bangil Malang wordt alleen voor vrachtverkeer gebruikt; het is gebleken, dat de aanplan tingen op de bergcultuurondernemingen ten dele nog intact zijn. West-Java. In West-Java is de toestand over het algemeen bevredigend. In de gepacificeerde gebieden in Bantam keert de bevolking zich fel tegen de nog optredende benden. Het leven in de hoofdplaatsen begint meer en meer een normaal karakter aan te ne men. De pasars vertonen een levendig •beeld; de rijstprijs varieert tussen 0.50 en ƒ0.55 per liter. Zes ondernemingen in de omgeving van Rangkas Bitoeng en Loewi Damar en een onderneming in het Zuid- Oosten van Bantam zullen binnenkort in exploitatie komen. De moeilijke gebieden van West-Java blijven: de omgeving van Soekaboemi. Soemedang en Koeningan. Tegen terreur wordt daar krachtig opge treden. In het Soekaboemische zijn com munistisch besmette benden aan het werk. In het Oosten en Zuid-Oosten van de Ne gara Pasoendan blijft de „Daroel Islam" een bedreiging vormen. De bevolking verzet zich echter met toe nemende kracht tegen deze terreur. Sumatra. De algemene toestand op Sumatra ver toont geen opvallende wijzigingen. De ac tieve benden lossen zich op in steeds klei ner wordende groepen. Dit is niet alleen het gevolg van Nederlandse patrouillegang, maar vooral ook van een groeiende afweer der bevolking tegen deze parasiterende benden, die doorlopend voedsel afdwingen of roven. In Noord-Sumatra werden nog enige malen bivaks en convooien bescho ten in de omgeving van Sibolga, zomede op de Karo-Hoogvlakte, ten Westen van het Tobameer. Uit Midden-Sumatra werd al leen activiteit van sluipschutters gemeld. De activiteit van nog rondzwervende ben den richt zich hier meer op kwellingen van de bevolking, die tegen gewapende groepen weerloos is. In Zuid-Sumatra (Djambi en de Lampongs inbegrepen) blijkt de gun stige ontwikkeling bestendigd te zijn. De rijstprijs daalde in de Lampongs in 'korte tijd van 3.20 tot 0.60 per liter. Het economisch herstel in Djambi is duidelijk zichtbaar; de uitvoerrechten stegen van Januari op Februari van 391.000 tot 429.000, ondanks de korte maand. De ex ploitatie van de Oembilin-steenkolenmij- nen in West-Sumatra wordt binnenkort op bescheiden schaal hervat. Accoord te Washington over West-Duits statuut De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten, die zich thans te Washington be vinden, hebben „in beginsel overeenstem ming" over West-Duitse vraagstukken be reikt, aldus hebben de ministers Schuman en Bevin heden meegedeeld. Schuman ver klaarde, dat zij thans werkzaam zijn aan de tekst van hun accoord. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen is men tot overeenstemming gekomen over een nieuw Amerikaans ontwerp van het bezettingsstatuut, dat in de plaats komt van het statuut, dat de drie mogendheden te Londen hebben opgesteld. Het bezettingsstatuut voor West-Duits- land regelt de betrekkingen tussen de be zettende mogendheden en de voorlopige West-Duitse regering en tussen de bezet tende mogendheden onderling. Naar verluidt, is men tot een compromis gekomen over de aanspraak van de Vere nigde Staten op een doorslaggevende stem in zaken, die hel economisch bestuur van West-Duitsland betreffen. Dit recht zal mogelijk worden vastgesteld op basis van de huidige regeling bij het bestuur van de Engels-Amerikaanse bi-zöne. Verkiezingen der Engelse graafschapsraden De Britse Conservatieve partij zou vol gens mededelingen van partij-functiona rissen 75 zetels op andere partijen of on- afhankelijken hebben veroverd in de ver kiezingen voor de graafschapsraden (Coun ty counsils) die deze week in geheel En geland gehouden worden. De Labour-partij zou 42 zetels gewonnen hebben, aldus de Het woord is aan Quintilianus: Hel is gemakkelijker veel tc doen dun lang bezig te olijven. conservatieven, In totaal zouden de Con servatieven tot dusverre 12 zetels en La bour 88 zetels verloren hebben. De Con servatieven verklaren, dat van ue "5 ge wonnen zetels er 49 op de Labourpartij ver overd werden en var de 12 verloren zetels er acht aan Labour kwamen. De verkie zingen eindigen Zaterdag. De stemming voor de 129 zetels van de Londense graaf- schapsraad die reeds 15 jaar door de socialisten wordt beheerst is nog aan de gang. Tegenspraak van Nanking Geen communistische eis tot overgave Een officiële woordvoerder te Nanking heeft de berichten uit Sjanghai tegenge sproken volgens welke de communisten, die te Peiping vredesonderhandelingen voeren met de regeringsdelegatie, een ulti matum hadden overhandigd dat in feite overgave eist. De woordvoerder ontkende eveneens, dat naar aanleiding van het be weerde ultimatum president Li Tsjoeng Jen de Westerse diplomaten zou hebber, me degedeeld, dat de communisten binnen tien dagen zouden beginnen met het overste ken van'de Yangtse. De Amerikaanse ambassade te Nanking sprak communistische berichten tegen, dat de Amerikaanse marine of luchtmacht di rect of indirect betrokken was bij het tot zinken brengen van de kruiser Tsjoeng- king, nadat de bemanning van het schip naar de communisten was overgelopen. Spanje en het Atlantisch pact LONDEN, 7 April. (United Press). De Portugese premier Antonio de Oliveira Salazar heeft vandaag gepleit voor opneming van Spanje 'in het At lantisch pact teneinde die Alliantie te maken tot een zo effectief mogelijk, tegen een eventuele aggressie gericht, verdedigingssysteem. Hij deed dat tij dens een exclusief interview met United Press, cn stelde voor „een zekere mate van verstandhouding" tus sen Franco cn de landen van het At lantisch pact te creëren indien „poli tieke moeilijkheden" opneming van Spanje voorshands nog niet mogelijk maken. Salazar zei dat de mate waarin Portugal zal deelnemen aan het Atlantisch pact zal afhangen van de omstandigheid of Spanje al dan niet in de Westelijke gelederen zal worden opgenomen. Hij achtte het drin gend gewenst dat in geval van een aanval, „een gelijkgerichte verstandhouding" op het Iberisch schiereiland zal bestaan. De baby van Prinses Elizabeth van Enge land, Prins Charles, die nu 19 weken oud is, veertien pond weegt en evenals zijn vader blond is, vermaakt zich blijkbaar best met zijn speelgoedkonijn. Repatriëring Duitse krijsgevangenen uit Rusland De Duitse communistische Leider Paul Mercker deelde Donderdag op een bijeen komst van een hulporganisatie voor krijgs gevangenen te Berlijn mede, dat aan het einde van het jaar alle Duitse krijgsgevan genen uit Rusland naar hun haardsteden zullen zijn teruggekeerd. Volgens schatting bevinden zich nog 200.000 Duitse soldaten in Rusland. Volgens de bepalingen van de in Moskou gesloten vier-mogendheden-overeenkomst hadden zij aan het einde van 1948 allen gerepa trieerd moeten zijn. (United Press.) Vonnissen tegen Krupp- directeuren bevestigd Generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur van Duitsland, heeft vandaag het te Neurenberg over Alfred Krupp von Bohlen und Halbach uitgesproken vonnis van 12 jaar gevangenisstraf en verbeurd verklaring van alle werkelijke en persoon lijke eigendommen bekrachtigd. De enige eigenaar van het Krupp-concern en 10 di recteuren van zijn geweldig wapenbedrijf werden in Juli 1948 door een militair tri bunaal veroordeeld. De vonnissen tegen de directeuren variërend van 2 jaar en tien maanden tot 12 jaar gevangenisstraf werden eveneens door generaal Clay bevestigd. Krupp en zijn directeuren wer den schuldig bevonden aan roof van privé- eigendommen in Frankrijk en Nederland en deelneming aan het program voor sla venarbeid. Het interview met Salazar heeft plaats gehad door middel van getelegrafeerde vragen. De telegrammenwisseling had plaats op 5 April. Aan het Portugese besluit om aan het pact deel te nemen zijn wekenlange be sprekingen met Spanje voorafgegaan. Ten slotte kwamen beide landen tot de slotsom dat deelneming van Portugal aan het pact niet in strijd is met het Spaans-Portugese niet-aanvals- en vriendschapsverdrag. Hieronder volgen de gestelde vragen en de door premier Salazar verstrekte ant woorden. Eerste vraag: „Is het de mening van Portugal dat Spanje in het Atlantisch pact moet worden opgenomen? Zo ja, waarom?" Antwoord: „Het antwoord moet bevesti gend luiden. Spanje behoort in het pact te worden opgenomen: ten eerste uit hoof de van de geografische en strategisch zwakke plek welke bij ontstentenis van dat land zou ontstaan, ten tweede in verband met het vitale belang, dat eventuele waar devolle Spaanse bijdragen tot het pact zou den betekenen, ten derde aangezien waar de en betekenis van de toetreding van Portugal tot het pact zal afhangen van de vraag of Spanje al dan niet tot de verbon denen zal behoren". Tweede vraag: „Is uw excellentie bereid mede te delen of u gelooft dat het huidige pact van vriendschap tussen Spanje en Portugal geheel in harmonie is met geest en letter van het Atlantisch pact en of Portugal derhalve zal trachten, Spanje in die groepering opgenomen te krijgen?" Antwoord: „Het pact van nonaggressie en vriendschap tussen Portugal en Spanje en het bijbehorende protocol strokon in principe met het Atlantisch pact. Dat is wat wij stellig geloven en dat is ook ons standpunt. Overigens moeten eventueel uit het Atlantisch pact voortvloeiende ver plichtingen en verplichtingen welke ver ondersteld worden daaruit voort te vloeien, in ieder geval in overeenstemming te bren gen zijn met de principes van de met Spanje gesloten overeenkomsten en wel om genoemde redenen". Derde vraag: „Is uwe excellentie van oordeel dat deelneming aan het Atlantisch pact van het gehele Iberische schiereiland absoluut noodzakelijk is voor het doeltref fend functionneren van een Westelijk front tegen een mogelijke aggressie?" Antwoord: „In dergelijke omstandighe den acht Portugal het gewenst dat opne ming van Spanje in het pact wordt over wogen. Mochten politieke moeilijkheden opneming van Spanje in het pact voors hands nog niet mogelijk maken, dan zal de vraag van het volledig functionneren van een Westelijk front in geval van een aggressie afhangen van een politiek van een gelijkgerichte verstandhouding op het Iberisch schiereiland". Reeds geruime tijd werd aangenomen dat Portugal voorstander is van opneming van Spanje in de gelederen van het Atlan tisch pact. Deze verklaringen van premier Salazar zijn echter de eerste officiële pu blieke verzekeringen namens een der on dertekenaren van het pact ten gunste van opneming van Spanje. In West-Europa wordt reeds weken lang heftig gediscussieerd over de vraag of Spanje al dan niet moet worden aanvaard. In Amerikaanse regeringskringen zijn hier over naar verluidt de meningen verdeeld. AFNEMEND BUIIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: (opge maakt te 10 uur) Koude nacht met op sommige tegen de wind beschutte plaatsen lichte nachtvorst. Overdag wis&lend bewolkt c-n slechts enkele verspreide 5uier.- Langs de Waddeneilanden aanvankelijk nog krachtige, overigens meest matige wind tussen Noord en West. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 9 April: Zon op 5,58 uur, onder 19.26 uur Maan op 14.15 uur, onder 4,59 uur yxoccocooco^xoccciccoxoxcowicocoxowo)

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1