c 3 Algemene eis tot loonsverhoging kan moeilijk meer uitblijven HOOFDP'JNTABLETTEN Dr MEENK'S Bloembollenstreek bereidt zich voor w i.kbti Verlovingsringen De nijverheid in Haarlem en omgeving en de Meester- ger Q Wereldnieuws VRIJDAG 8 APRIL 1949 CRIPPS' BEGROTING.WEKTE ONRUST BIJ LABOUR Onze Londense correspondent telefoneer de ons: Het is begrijpelijk dat reeds lang onrust heerste in de Labourpartij over de stijgen de kosten van het levensonderhoud. Uit de vakbeweging stegen herhaaldelijk nood kreten op, dat Cripps' politiek van bevrie zing van het loonpeil onhoudbaar dreigde te worden. Thans heeft hij met zijn grim mige begroting er nog een schepje bovenop gedaan. De prijzen van kaas, vlees, margarine en boter worden hoger, omdat er geen geld meer is om de voedselsubsidies te ver hogen. Ook lucifers zullen meer gaan kos ten, en de telefoontarieven gaan omhoog. De enige pleister op de wonde is, dat bier en wijn iets goedkoper worden. De fantas- tische prijs der sigaretten blijft gehand haafd. Het is een schrale troost, dat de zeer hoge inkomstenbelasting van 9 shilling per pond gelijk blijft. De eveneens torenhoge omzet belasting, die vooral zo sterk drukt op arti kelen van dagelijks gebruik, blijft eveneens onveranderd. Cripps heeft het duidelijk gemaakt, dat Üe vergaande sociale maatregelen de enige weldaad zijn, die de regering momenteel kan bewijzen. Degenen die nog niet be grepen hadden dat deze tenslotte door de belastingen moeten worden bekostigd, is dit nu nog eens op ondubbelzinnige wijze aan het verstand gebracht. Zelfs is het niet uitgesloten, dat er in de naaste toekomst toch nog een speciale belasting op de natio nale gezondheidsdienst komt. Ook door de stijgende defensiekosten is Cripps aan han den en voeten gebonden. Zijn enige hoop is, dat de wereldprijzen zullen dalen. Dat' Cripps er niet voor terugdeinsde om aan de vooravond van de Londense ge meenteraadsverkiezingen de volle waar heid te vertellen is een moedige daad. Cripps' waarschuwing, dat een verdere her verdeling van het nationale inkomen door middel van belastingen vrijwel onmogelijk is, betekent volgens Conservatieve kringen het einde van Labours sociale revolutie. De periode van consolidatie is begonnen. De stemming onder de socialisten was na CriDps' rede zeer'somber. Er heerste grote opgewondenheid op de achterbanken. Vele Labourleden zag men opspringen om de kanselier van antwoord te dienen. Anderen gingen de Kamer uit en hielden onofficiële protestbïjeenkomsten. De rebellen wilden een motie indienen om de begroting in te trekken. Gisteroch tend kwam de Labourfractie in spoedver gadering bijeen om de situatie onder ogen te zien. "Sommigen vergelijken Cripps' poli- Republikeins luitenant-kolonel gaat over naar federale troepen Aneta meldt uit Batavia: Raden Mas Notoatmodjo, die luitenant- kolonel was in het republikeinse leger, heeft een beroep gedaan op alle oud-offi cieren en onder-officieren-van het legioen zich te laten inschrijven bij het in oprich ting zijnde territoriaal bataljon te Soera- lcarta, dat later deel zal uitmaken van het Ketentaraan Federal Dari Negara Indo nesia Serikat (federale strijdkrachten der VSI). Notoatmodjo behoorde voorheen tot de staf van generaal Soedirman en zal bevel over dit bataljon voeren, omdat hem hier door gelegenheid wordt geboden mee te strijden tegen de terreur, die het land niet met-rust laat. Een en ander betekent feite lijk de herleving van het legioen met de oude vlag „Pare-Anom" (geel-groen), doch met een nieuwe uitrusting. De officieren en onder-officieren blijven in de oude rangen van 1942, terwijl bij de salariëring rekening wordt gehouden met de dienstjaren. De oproep van Notoatmodjo is in duizenden exemplaren te Soerakarta verspreid. cuaNDGRE PVNSN VERDW'JNEN NAGEBRUIKVANONZE BRASKAMP N.V. F ABRI KANTE VAN GENEESMIDDELEN BUISJE VAN 20STUKS 50CENT tiek met die van Philip Snowden, die des tijds een partijcrisis veroorzaakte. Wie Cripps' sterke persoonlijkheid echter kent, mag verwachten dat hij meester van de toestand zal weten te blijven. Het is echter de vraag of de regering' de algemene drang tot loonsverhoging zal kunnen weerstaan. Tijdens de storm zonken twee schepen in de Schelde Nabij de haveningang van Wemeldinge is het ongeveer 280 ton metende Belgi sche schip „Martha", dat met zand onder weg was van Dordrecht naar België, ten gevolge van ae storm gezonken. Het mo- torvisvaartuïg „Beatrix" kon nog juist de vier opvarenden redden. In de Wester schelde bij Baarland is voorts het 986 ton metende Belgische schip S B 277 van de maatschappij „Se- questre Beige" gezonken. De S B 277 werd gesleept door een sleepboot. Deze sleep boot heeft de opvarenden naar Hoede- kenskerke gebracht. VONK WINTERZON KRISTAL BIRD'S EYE VITA Erg veel is er op het ogenblik nog niet te zien op de bollenvelden. Alleen de narcis sen staan in volle bloei en slechts hier en daar geeft een veld hyacinten een afwis selende kleur te zien tussen al dat geel. Over twee a drie weken zullen ook de tul pen bloeien en dan is de bollenstreek op haar mooist. De zeven samenwerkende bloembollen gemeenten Hillegom, Lisse, Sassenheim, Noordwijlc, Noordwijlcerhout, Voorhout en Warmond zijn reeds druk bezig voor bereidingen te treffen voor het komende seizoen. Het hoogtepunt hiervan zal het bloemencorso zijn, georganiseerd door de eerste drie genoemde gemeenten, dat, zo als bekend is, op Zaterdag 23 April wordt gehouden. Verder heeft iedere plaats zo haar eigen attracties. Noordwijk bijvoor beeld houdt weer zijn jaarlijkse bloemen- feesten, ditmaal van 28 tot en met 30 April, en zal de deelnemers aan de internationale tulpenrally ontvangen. In Sassenheim is er van 23 April tot en met 7 Mei een open lucht-middenstandsshow en de jeugd van Voorhout gaat pannekoeken verkopen in een bloemenhuisje van I-lans en Grietje. Er zit echter nog heel wat meer aan vast, eer het seizoen geslaagd kan worden genoemd. Allereerst moet reclame worden gemaakt, zowel in het binnen- als in het buitenland. Hiervoor is jaarlijks anderhalf millioen gulden nodig, waarvan alleen in Amerika en Canada 200.000 dollar wordt besteed. Wat die reclame betreft zijn de Nederlanders gauw geneigd te zeggen: „Laat men nu eindelijk eens ophouden met die plaatjes van molens en Volendammer meisjes tussen de bollenvelden. Hebben we dan niets beters om het buitenland te vertonen?" Men vergeet dan echter, zo deelde men ons van de zijde van het A. N. V. V. mede, dat buitenlanders bijvoorbeeld de Afsluitdijk, sluizen en Hoogovens heel interessant vinden, maar er niet over zul len denken speciaal hiervo '<r naar Neder land te.komen, omdat zij iets dergelijks ook wel in hun eigen land kunnen zien. De klederdrachten, klompen, molens en bol lenvelden, dat zijn de dingen, die hen trek ken en daarmee wordt dus de beste recla me vobr ons land gemaakt. Een tweede punt van belang is de uit- De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00. 18.15, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.15 Platen. 9.00 Mozart-concerl. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Feuilleton „Nie mand begrijpt het". 10.35 Voor arbeiders in continubedrijven. 11.35 Henriëtte Bosmans, piano. 12.00 Accordeola. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Platen. 13.00 Strijdkrachten. 13.30 Jan Corduwener. 14.00 Bonte vogelvlucht. 14.20 Amsterdamse Politiekapel. 14.50 Uit het j Westen van de Veluwe. 15.15 Kamerorkest. 16.00 Komt u binnen. 16.15 Amateurs. 16.45 I Sportpraatje. 17.00 U.S.A.-cabaret. 17.30 Partij j v. d. ArbeidTCongres. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Artistieke Staatlkaart. 19.30 V.P.R.O.- cursus. 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 20.05 Dingen v. d. dag. 20.12 Varia. 20.15 „Vijf minuten", toespraak. 20.20 Omroeporkest met Ellabelle Davis, zang. 21.00 Socialistisch com mentaar. 21.15 De Bonte Bal. 22.00 Stradiva- j sextet. 22.25 „Je moet maar pech hebben", j luisterspel. 22.35 The Ramblers. 23.15 Kwar- tet Sem Nijveen. 23.30 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.30 „Maria ter ere". 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Strijkkwartet no. 1, Schubert. 9.30 Water standen. 9.35 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 V. zieken. 11.45 Schoolradio. 12.15 Piano. 12.30 Weerpr. 12.33 Lichte muz, 12,55 Zonnewijzer. 13.20 Septet Johnny Ombach. 13.50 Film en toneel. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Platen. 14.50 Boekennieuws. 15.00 Platen. 15.10 „Het wonderland der mu ziek" XVII. 15.30 Promenade-orkest. 16.00 „De Vliegende Hollander". 16.10 Accordeon orkest. 16,30 Schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Metropole-orkest. 18.30 Journalistiek weekoverzicht. 18.45 Ver volg Metropole-orkest. 19.15 Actualiteiten. 19.25 Mannenkoor. 19.45 „Kampvuren langs de evenaar". 20.05 De gewone man. 20.12 Symphonische Dans, Grieg. 20.20 Lichtbaken, 20.45 Platen. 21.00 „Negen heit de klok". 21.45 „Om het landskampioenschap in spelregel- kennis", 22.00 Weekend-Serenade, 22.30 Ave Verum, Mozart. 23.15 Maastrichts Stedelijk Orkest. Minister Stikker terug uit Washington Besprekingen over Indonesië en Duitsland Met de D.C. 6, „Prinsés Wilhelmina", van de K.L.M. arriveerde Donderdag minister Stikker uit New York op Schiphol. „Belangrijker misschiën nog dan het tekenen van het Atlantisch Pact was de vriendschappelijke sfeer, die er tussen de ministers van de 16 landen onderling heer ste. Wij hebben een 'massa problemen be sproken, waaronder ook voor Nederland zeer belangrijke. En dit is gebeurd in een geest van onderlinge vriendschap", aldus de minister, die voorts verklaarde dat hij vijf keer op State Department over Indo nesië gesproken had. Ook is het probleem Duitsland uitvoerig behandeld. Op het ogenblik worden in New York, aldus mr. Stikker, vrij beslis sende besprekingen over dit probleem ge voerd. De Béneluxlanden zijn hier niet bij vertegenwoordigd, maar zullen voortdu rend op de hoogte worden gehouden. Ten aanzien van het Indonesische probleem zei de minister: „Aanvankelijk heerste in Amerika weinig vertrouwen in de Neder landse bedoelingen. Ik heb nu wel de over tuiging, dat hierin een kentering is geko men. De minister werd op Schiphol verwel komd door minister J. H. van Maarseveen en door zijn adviseur dr. Blom. Evenals alle andere passagiers ontving hij in de hal een bosje gele narcissen, welke de K.L.M. gedurende de komende veertien dagen aan alle passagiers, aanbiedt. De aankomsthal en de andere lokaliteiten op Schiphol zijn met ongeveer 25.000 oranje en gele narcissen versierd. K.L.M. in de West ontvangt ook voor 1948 de „Safety Award" Het West-Indisch bedrijf der K.L.M. in Curagao zal ook voor het jaar 1948 van de „Inter American SafetyCouncil" de z.g. „Safety AWard" ontvangen. Deze onder scheiding wordt elk jaar aan luchtvaar maatschappijen in Amerika toegekend, wanneer zij gedurende een jaar haar dien sten hebben uitgevoerd zonder dat aan passagiers of bemanning enig letsel wordt toegebracht. Dit is het zesde achtereenvol gende jaar dat de K.L.M. in West-Indië cieze onderscheiding te beurt valt. In 1948 vervoerde de K.L.M. op haar West-Indische luchtnet ruim 100.000 pas sagiers over een afstand van ruim 4.240.000 k.m. in 16.000 vlieguren. Bovendien werd ruim 1.674.000 k.g. vracht vervoerd en 117.000 k.g. post. Gedurende de zes jaren dat de K.L.M. in West-Indië de „Safety Award" ontving, maakten circa 272.000 passagiers van haar vliegtuigen gebruik, die tezamen een af stand van bijna 19 millioen k.m. of ruim 473-maal de aardomtrek aflegden. voer van bollen en bolbloemen. De waarde hiervan bedroeg in 1948 73 millioen gul den. Wanneer men dit bedrag vergelijkt met 1930, toen ongeveer' voor 50 millioen werd uitgevoerd, lijkt het veel, maar in werkelijkheid is het minder dan toen, want om hetzelfde kwantum te bereiken men nu voor 90 millioen moeten ex porteren. In de bloembollenstreek werken velen naar vermogen mee om het komende bloembollenseizoen te laten slagen. Maar nog voor dit is begonnen heeft men al plannen voor het volgende jaar. In 1950 wil men namelijk te Lisse in het Keuken- hofbos een permanente voorjaarsbloemen tentoonstelling inrichten. Men zal dan de bloemen ook van nabij kunnen bekijken en dus niet alleen van de verkeerswe gen af. Voor ditzelfde doel zal het Centraal Bloembollencomité een demonstratietuin aanleggen op het terrein van de oude bui tenplaats „Treslong" te Hillegom. Deze tuin zal in Maart 1950 worden geopend. De bollenstreek zal volgend jaar dus weer twee attracties rijker zijn. Directeuren van de A.D.M. veroordeeld Het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de twee directeuren van de Amsterdamse Droogdok Maatschappij, P. R. F. en A. M. V., tegen wie de procureur-fiscaal ander half jaar gevangenisstraf had geëist. Het Hof achtte bewezen, dat de beide directeuren van Mei 1940 tot September 1944 werkzaamheden hebben verricht ten behoeve van de „Kriegsmarine" en Duitse burgerondernemingen Het beroep der verdediging, als zouden de béide directeuren tót hun daden geko-; men zijn onder de dwang dér omstandig heden, werd door het Hof verworpen. In de sententie wordt voorts overwogen, dat ter terechtzitting gebleken- is, dat de verdachten, zelfs direct na de bezetting, geenszins afwijzend hebben gestaan tegen over Duitse opdrachten. Het Hof achtte de daden van de directeuren van zeer ern stige aard, daar zij hun goed geoutilleerd bedrijf gedurende een groot deel van de bezetting voor de vijand dienstbaar hebben gemaakt. Ten aanzien van F. overwoog het Hof, dat van een drager van een Neder landse ridderorde verwacht had mogen worden, een beter begrip te hebben voor zijn taak tijdens de vijandelijke bezetting. Het Hof vond aanleiding hem zijn ridder orde te ontnemen. Beide verdachten wer den veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar, waarvan acht maanden voor waardelijk een een geldboete van 15.000. Aan de rijksuniversiteit te Leiden pro moveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift „preliminaire excepties voor het internationaal gerechtshof", de heer J. Dolleman te Heemstede. A T K A N K A N Wij maken iets bijzonders in Zonder enige verplichting kunt U deze bewonderen Over de nijverheid in Haarlem en om geving wordt in het jaarverslag over 1948 van de directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Haarlem, de heer A. P. M. van Riel, o.a. gezegd: Bouwnijverheid Ruim 1000 woningen kwamen in 1948 in het gewest Haarlem gereed; ongeveer 1250 waren op 1 Januari nog in aanbouw. Flinke aantallen, doch toch nog onvoldoende, in dien het enorme woningtekort in aanmer king wordt genomen. Ofschoon af en toe een zekere schaarste aan geschoolde arbeidskrachten optrad, kon in het algemeen aan de vraag naar bouw- vakarbeiders toch worden voldaan. Van ernstige stagnatie op bouwwerken wegens tekort aan arbeidskrachten is nimmer sprake geweest; integendeel de eerste maanden van het jaar en sterker nog in de laatste maan den was het niet mogelijk voor alle bouw vakarbeiders emplooi' te vinden. De groot ste tekorten deden zich nog gevoelen bij de stucadoors. Aan deze soort arbeidskrachten bestaat een zo groot permanent gebrek, dat maatregelen om hierin te voorzien dringend vereist zijn. Dit te meer omdat de gemid delde leeftijd van de stucadoors vermoede lijk dichter bij de 60 dan bij de 50 jaar ligt. Dat er ondanks de sterk vergrote vraag naar arbeidskrachten geen grote tekorten optraden,, vindt zijn oorzaak in de omstan digheid, dat het aantal in het Zuiden werk zame bouwvakarbeiders in de loop van 1948 sterk is gedaald. Eendeels vloeit dit voort uit een daling van de vraag in de ge teisterde gebieden, anderdeels uit het feit, dat de kosten van het aantrekken van van elders afkomstige arbeiders niet langer ten laste van de Overheid kunnen worden ge bracht, doch door de aannemer zelf moeten worden gedragen. Al nam de arbeidsproductiviteit in de bouwnijverheid in 1948 toe en het euvel van het betalen van zwarte lonen af, toch is een gezonde toestand nog lang niet be reikt. Veelal wordt aangenomen, dat het handhaven van het zogenaamde loonplafond een beletsel is voor het verkrijgen van nor male verhoudingen. De verwachting wordt uitgesproken, dat alle moeilijkheden zullen kunnen worden opgelost, indien de aan nemer slechts de bevoegdheid krijgt de extra-prestatie, zonder in achtneming van de fatale 25 procent, te honoreren. Hierbij wordt echter uit het oog verloren, dat de moeilijkheden meer het gevolg zijn van de onjuiste tarifiëring dan van het bestaan van hei; loonplafond. Indien bij de tarifiëring wordt uitgegaan van het enig juiste begin sel, dat voor Ket grondloon een normale arbeidsprestatie moet worden geleverd, en dat van extra-betaling eerst sprake kan zijn, wanneer extra-prestatie wordt ver richt, zal blijken dat de 25 procent-marge voldoende speling biedt. Overschrijding van de marge immers zou in het algemeen zo hoge eisen aan de arbeidskracht stellen, dat zij zowel physieke als psychische nadelen zou opleveren, en dus zeker sociaal, doch ook economisch niet verantwoord zou zijn. De samenwerking met de wederopbouw- autoriteiten was steeds zeer goed. Het is een behoefte te constateren dat, .in afwij king' van de mening die nog wel eens wordt verkondigd, de voortvarendheid en de ac tiviteit van de wederopbouwfunctionaris- sen de grootst mogelijke lof verdient. Chemische industrie De betekenis van de chemische industrie in het gewest neemt geleidelijk toe. De per soneelsvoorziening levert soms moeilijk heden op door de geringe bei'eidheid van de arbeiders werk in sommige bedrijven in deze bedrijfstak te aanvaarden. Houtbewerking De gang van zaken in meubelindustrie, kistenfabricage en machinale houtbewer- kingsbedrijven ontwikkelde zich in 1948 in verschillende gevallen in ongunstige zin. Enkele bedrijven, en speciaal bedrijfjes, hebben tijdelijk met moeilijkheden te kam pen gehad. Van een tekort aan personeel is onder deze omstandigheden geen sprake geweest; overschotten van enige betekenis zijn echter evenmin voorgekomen. Kleding en reiniging Confectiefabrieken en wasserijen konden in 1948 van het vergrote aanbod van vrou welijk personeel profiteren. Desondanks bleef aan geschoold personeel een tekort bestaan. Goede bont- en witwassers en be kwame confectienaaisters blijven nog steeds schaars. In de confectieindustrie heerste minder onrust in de personeelsbezetting dan de voorgaande jaren het geval was, al kwa men nog regelmatig, conflicten over ontoe laatbaar vertrek of ontoelaatbaar aan nemen van personeel voor. De arbeidsmarkt voor kappers was be slist ongunstig. Merkwaardig was boven dien, dat als er nog vraag was, deze uitging naar leerlingen en 2e bedienden, doch vrij wel nimmer naaj" le bedienden, wel naar ongeschoolden en ongeoefenden, niet naar .vaklieden. Leder en rubber De gang van zaken in deze bedrijfstakken was in 1948 in het algemeen bevredigend te noemen. Voor zover de industrieën zich toelegden op de productie van luxe-arti kelen ondervonden zij moeilijkheden door de afnemende koopkracht als gevolg van de Over moeilijkheden en wensen terugkeer naar meer normale verhoudin gen. In een enkel geval had de rubberin dustrie nog te kampen met een tekort aan grondstoffen, waardoor de productie soms dreigde te stagneren. Metaalindustrie, Kenmerkend voor de ontwikkeling van de personeelsvoorziening in de metaalin dustrie was dat de behoefte aan geoefende arbeidskrachten volledig bevredigd kon worden. Tot uitbreiding van de personeels bezetting in de metaalindustrie zal in het algemeen pas overgegaan kunnen worden, als het aanbod van geschoolde arbeids krachten groter wordt. Aangezien opleiding van geschoolde arbeiders geruime tijd in beslag neemt, mogen de verwachtingen te dezen aanzien de eerstkomende tijd echter niet te hoog gesteld worden. Toch zal aan deze opleiding de grootst mogelijke aan dacht moeten worden besteed, want de metaalindustrie zal een belangrijke bijdrage moeten leveren in de vergroting van onze export enerzijds en de beperking van de import anderzijds. Textielindustrie De personeelsmoeilijkheden waarmee de textielindustrie na de oorlog steeds te kam pen heeft gehad, nemen geleidelijk in om vang af, al blijft er een tekort aan geschool de arbeidskrachten bestaan. Zolang bij de Haarlemmer een, overigens ongemotiveer de, weerstand blijft bestaan tegen het gaan werken in textielfabrieken, kan de produc tie minder worden opgevoerd dan gewenst zou zijn. Voedings- en genotmiddelen In deze bedrijven bestaan in het alge meen geen moeilijkheden meer in de per soneelsvoorziening. Alleen in de zomer maanden had een conservenfabriek gedu rende een betrekkelijk korte periode met een groot en acuut tekort te kampen. De moeilijkheid kon worden opgelost door tewerkstelling van gevangenen. De viscon- servenindustrie moest in de laatste maan den van het jaar tot een vrij sterke in krimping van het personeel overgaan. De chocoladefabrieken hadden in het voorjaar moeite voldoende arbeidskrachten te krijgen voor het inpakken van haar tikelen. Tewerkstelling van gehuwde vrou wen voor halve dagen heeft uitkomst ge bracht. Bakkerijen en slagerijen zaten meestal ruim in het personeel. De tewerkstellings mogelijkheid voor banketbakkers bleef het grootste gedeelte van het jaar nog goed, doch bij broodbakkers was eigenlijk het gehele jaar van een overcompleet sprake. Hetzelfde geldt voor de slagers. Geen ogenblik een tekort, vrijwel steeds een over schot aan personeel. Verschillende bakkers en slagers, inziende, dat de teruggang in het bedrijfsleven niet van tijdelijke, doch van blijvende aard was, zagen zich genood zaakt ongeschoolde arbeid te aanvaai'den. De personeelsvoorziening op de suiker fabriek leverde geen moeilijkheden op. De omstandigheid dat de grote bedrijvigheid op deze fabriek in de laatste maanden van het jaar valt, is daarbij een bijzonder gun stige factor. Luchtpostpapier KANTOORBOEKHANDEL DE ROOI] Anegang 14 - Tel. 11963 - Haarlem (Adv.) Militaire lezingen op school Communistische interpellatie in Amsterdamse gemeente raad In de Woensdag gehouden vergadering van de gemeenteraad van Amsterdam hield de heer Luirink (C.P.N.) een interpellatie over het houden van lezingen over militai re onderwerpen op de middelbare scholen. Zijn deze, zo vroeg interpellant, zonder dat de leerlingen dat vooraf bekend was en zonder dat de ouders daarvoor toestem ming hadden gegeven, gehouden? Zo ja, zijn B. en W. dan bereid onmiddellijk maatregelen te treffen om een einde te maken aan deze „vermilitairisering in Prui sische zelfs fascistische geest van de jeugd?" Wethouder De Roos antwoordde dat in derdaad een keer een lezing over de oplei ding tot officier is gehouden, ten dele bui ten de lesuren. Toestemming van de ouders was niet nodig. Er was voldoende gelegenheid ge weest voor de ouders, hun bezwaren ken baar te maken. Van enige opwekking de officiersoplei ding te volgen is geen sprake geweest. De heer Luirink diende hierna een motie in, waarin hij vroeg dergelijke lezingen niet meer op de openbare scholen te doen houden. De discussies duurden tot middernacht. Toen stelde de voorzitter voor de discussies te sluiten. Onder rumoer de C.P.N.-leden protes teerden heftig, een aantal jeugdige perso nen op de publieke'tribune begon zich te roeren, zodat de voorzitter deze tribune liet ontruimen werd gestemd. Het voorstel werd met 24 tegen 13 (C.P.N.) stemmen aangeiTomen. Met dezelfde stemverhouding werd de motie-Luirink verworpen. 36. „Welnu, luister, o, geëerde aardwurm!" sprak Ben Piep-seh, „Ziehier mijn redelijk voorstel. Ik zal myn aanklacht tegen u intrekken, en gij zult weer een vrij man zijnmaar op één voorwaarde. Gij moet mij nauwkeurig vertellen, wat caponiet eigenlijk voor iets is. hoe men het vinden kan en waar men hei verkopen moet. Mijn oppergrootmachtigste Heer de Bey wenst dat te weten; en zo ge ons het geheim j slechts mededeelt zult ge vrij zijn!" „Beilo! Accoord!" riep Joris verheugd. „Ik zal u zeggen...." maar op dat moment sprong Panda naar voren. Hij begreep, dat Joris weer een van zijn vele leugens zou gaan vertellen, en Panda vond, dat van leugens alleen maar ellende en narigheid kunnen komen (waar hij gelijk aan had). „Luister niet naar hem!" riep Panda. Hijz-z-z.i en meer zei Panda niet, want Joris pakte j hem handig met beide handen om zijn gezicht, zodat hij niet meer praten kon. I „Ik zal u alles zeggen!" sprak Joris intus sen haastig „maar niet hier! Laat ons naar een plaats gaan, waar men gemakke lijk zitten en aangenaam spreken kan!" „Gelijk gij wenst!" stemde Ben Piep-seh toe. En Ben Piep-seh trok zijn aanklacht in, en even later stapten Joris en Panda de cel uit. Houd verder uw mond, klein ventje!" siste Joris. „Of wilt ge in het kot blijven? Kom zwijgend mee!" Nee in de gevangenis blijven wilde Panda niet, en dus ging hij maar zwijgend achter Joris aan, terwijl deze de bewakers vriendelijk ten afscheid toewuifde..... Nederlandse raad der Europese Beweging bijeen De Nederlandse x'aad der Europese Be weging is Donderdagmorgen in Den Haag iix plenaire vergadei'ing bijeen geweest ter i behandeling van de resoluties, zoals die tot stand zijn gekomen op het te Brussel gehouden congres der Europese Beweging en van de daarna ondexmomen stappen. Een internationale delegatie van de Europese Beweging is namelijk Dinsdag te Londen ontvangen door de vergadering van ambassadeurs, welke daar bijeen is I om concrete voorstellen voor de vorming van de Europese Assemblée uit te werken. Bij de bespi'ekingen tijdens de ontvangst van deze delegatie drong deze er op aan i de omvang der Europese Assemblée niet te beperkt te houden, aaxxgezien bij een kleine Assemblée niet de gelegenheid blijft j andere dan parlementaire krachten in de Assemblée zitting te doen nemen. De Europese Beweging hecht er groot belang I aan, dat ook niet-parlementariërs, die krachtens hun functie op economisch cul- tureel en ander gebied uitermate belang rijke terx-einen bestrijken, de gelegenheid krijgen rechtstreeks hun stem in de As- I semblée te doen hox'en. Voorts drong de delegatie er op aan de bevoegdheden van i de Assemblée niet te zeer te bepex'ken en vooral ook de werkzaamheid niet te be- I palen tot enkele plenaire zittingen, maar tussentijds in commissie-verband, bijge staan door een goed geoutilleerd secreta riaat, belangrijk werk te doen verrichten. J Tenslotte bleek, dat als permanente zetel voor de Europese Assemblée Straatsburg bij nader onderzoek nog niet over vol- 1 doende vergaderruimte beschikt, zodat men j thans onder ogen ziet de Europese Assem- bleek er alleen haar openingszitting te doen houden, maar haar verder bij toex-beurt in vex'schillende Europese steden te doen ver gaderen. Nadat de Nederlandse raad deze punten behandeld had, ging hij over tot gedetail- leerde discussie over de Bx'usselse resolu ties. Het uitvoerend comité kreeg opdracht de resolutie aan nader ondex'zoek te on- derwerpen en daarbij in de eerste plaats aandacht te wijden aan het ontbreken in" deze resolutie van positieve uitspraken ten aanzien van het Christendom als een der j elementen die bepalend zijn voor de ge aardheid der Europese beschaving. Dit achtte de raad vooral van belang i met het oog op het culturele congres, dat I in September van dit jaar door de Euro pese Beweging zal worden belegd. Op 7 Mea vuurwerk in Zandvoort Het eerste vuurwerk, dat de Zandvoort- se Vereniging tot viering van nationale feestdagen in dit seizoen op het strand zal doen afsteken, zal op Zaterdag 7 Mei, ter gelegenheid van de bevrijdingsfeesten en de races die de volgende dag op het circuit worden gehouden, de lucht in gaan. De helft van de baten zal ter beschikking wor den gesteld van de Bond zonder Naam, die dit geld gebruikt voor de ondersteuning van noodlijdenden van alle gezindten. Kwakersopstand. Een leger kikvorsen, ten getalevan verscheidene duizenden, heeft .de rand van het Engelse plaatsje Coalville (Leicestershire) bereikt en schijnt het. stadje'té willen bezetten. De tegenaanvallen van de burgers, van Coalville, die op de moerassen vergif hebben verspreid, hebben tot nog toe geen resultaat opgeleverd. De kikkers, die waarschijnlijk over goed geoefende officieren en bekwame strategen be schikken, zetten hun opmars voort. Te Coalville heerst een ware alarmtoe stand. De notabelen van de stx-eek zijn op het stadhuis bijeengekomen; om de vijand uit te roeien worden maatrege len overwogen, die niet minder dan twee duizend pond sterling zullen kosten. Vrij. Melk, boter en kaas zullen van 16 April af zonder bon worden verkocht in Frankrijk. Hiertoe is door de mi nisterraad besloten, nadat de winkeliers het voornemen te kennen hadden gege ven eigenmachtig tot vrije verkoop •over te gaan. Mond vol tanden. Luitenant-generaal Roe- denko, een der Russische getuigen in het proces-Kravchenko is in ongenade gevallen, zo schrijft het Berlijnse blad „Mittags Echo". Generaal Roedenlco zou worden verweten, dat hij niet in staat was geweest tijdens het proces te Parijs te antwoorden op de door Kravcherxko geuite beschuldigingen en dat hij de zaal veidaten had zonder een woord te zeggen. Zijn huis in een Moskouse buitenwijk zou reeds overgedragen zijn aan een andere generaal, zo zegt het blad. Gravenschenders. Nadat leden der Ber lijnse politie nachten lang de wacht hadden gehouden, achter grafstenen in alle vier de Berlijnse sectoren, werd gisteren hun waakzaamheid beloond. Zij arresteerden zeven mannen en een vrouw, die ervan worden beschuldigd de doden van gouden tanden en platina kunstgebitten te hebben beroofd. Vol gens de politie hebben de ax'restanten bekend niet minder dan 350 graven te hebben geopend. Onder de geplunderde graven bevinden zich die van de over leden Duitse keizers "Wilhelm I en Friedrich III. Deze graven bevonden zich in een mausoleum, in de Britse sector van Berlijn. Kosten. „Mijn proces heeft mij 23 a 25 mil lioen Franse francs gekost", aldus ver klaarde Victor Kravchenko op een presconferentie te Parijs. Hij deelde verder mede, dat een werk, gewijd aan het proces tegen „Les lettres frangalse", van zijn hand in Januari of Februari 1950 in 14 vex-schilleride landen tege lijkertijd zal vex-schijnen. Zijn derde werk, dat een vervolg zal zijn op „Ik verkoos de vrijheid", zal later ver schijnen. Schat van een goudzoekex-. In 1937 ontdekte een goudzoeker in het San-Andres-ge- bergte (New Mexico) de ingang van een ondergroxxdse kamer, die met In diaanse tekens was gemerkt. Hij wrong zich door de opening en vond binnen een groot aantal goudstaven van 25 kg elk, die hoog lagen opgestapeld. Voorts vond hij een kroon met diamanten, juwelen en muntstukken. De goudzoe ker kwam later terug en probeerde de nauwe ingang met dynamiet op te blazen. Dit mislukte want de ingang werd volledig geblokkeerd. Er ontstond daarop een twist tussen de vrinden, die de goudzoeker het leven kostte. Eén van de anderen kwam later bij een vliegramp om het leven. De weduwe van de goudzoeker heeft thans vergun ning gekx-egen om naar de schat te gaan 1 zoeken.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2