Expedities gaan op zoek naar resten van Noachs ark De Partij van de Arbeid houdt driedaags congres in Amsterdam Het huis aan de baai VRIJDAG 8 APRIL 1949 4 Ook een jeugdige Nederlander de berg Ararat beklimmen za De heer Egerton Sykes, een gepension- neerde Britse ambtenaar uit de diploma tieke dienst, zal in Juni naar Tui'kije ver trekken om op de berg Ararat naar over blijfselen van Noach's ark te speuren. De heer Sykes hoopt daar een Amerikaan en een Nederlander te ontmoeten, die daar met hetzelfde doel gekomen zijn. De Nederlander is de 17-jarige gymna siast Hans Roozen. Ongeveer twee jaar ge leden kreeg hij op een boekenmarkt een in 1681 verschenen boekje van Jan Struys in handen, getiteld: „Reizen door Moscovië, Tartarije en Indië". Hij kocht het boekje en las daarin onder andere, dat de schrijver in 1670 de omgeving van de berg Ararat had bezocht. Hij verpleegde enige tijd een monnik, die een been gebroken had en ont ving als beloning een kruis, dat naar de monnik verklaarde, gemaakt was van hout afkomstig van Noach's ark. De monnik vertelde zelfs, dat hij in de ark was ge weest. Van dit ogenblik af interesseerde deze aangelegenheid onze jeugdige landgenoot zo zeer, dat hij de litteratuur begon te ver zamelen, die over dit onderwerp versche nen was. Hierbij bleek hem dat een Turkse expeditie in 1883 de resten van een zeer oud schip ontdekte. Later vond ook een geestelijke het schip. Er werden toen plan nen gemaakt om het schip te demonteren en het te exposeren op de Wereldtentoon stelling in Chicago in 1893. Bij een verkenningsvlucht, die twee Rus sische piloten in 1917 over de Ararat maak ten, zagen zij een schip en maakten daar melding van. De Czaar zond een expeditie naar de Ararat, die vele bijzonderheden ontdekte. Men twijfelde er niet aan, dat het gevonden schip de ark van Noach was. Muziekavond in Haarlem-Nrd. De leden van de Evangelisch Lutherse Gemeente, die te Haarlem-Noord wonen, hetfben zich tot doel gesteld binnen afzien bare tijd te komen tot de bouw van eigen kerk in het Noordelijk deel van onze stad. Daartoe is nodig een samenvoeging van krachten en om deze samenvoeging te sti muleren werd ongeveer een jaar geleden de Contact-commissie Haarlem-Noord ge vormd. In de korte tijd van haar bestaan heeft deze commissie x'eeds veel kunnen bereiken en gisteren zag zij haar streven beloond met de grote belangstelling, die getoond werd voor een door haar georga niseerde muziekavond in het gebouw van* de Ned. Protestantenbond in de Berken straat. Vocale en instrumentale muziek vormden het programma, dat met de voor lezing van „De Zweetdoek van de Heilige Veronica" uit de Christuslegenden van Selma Lagerlöf door mevrouw F. Dal- meijer-van Bachum de Boer, omvangrijk werd. Na een inleidend woord van welkom begon Overveen's Dameskoor onder leiding van Cor Igesz de avond met de vertolking van drie gedeelten uit cantates van J. S. Bach. Allereerst „Den Tod niemand zwin gen könnt", somber van uitdrukking, maar met een Halleluja! van het „en toch" als ontspanning brengend slot. Dan „Herr Gott Vater", als zovele van Bach's vocale wer ken, een wonderlijke synthese van het woord en de als instrument gedachte men selijke stem, waarvan het derde gezongen cantate-fragment „Wir eilen mit schwachen doch emsigen Schritten", wederom een verrukkelijk voorbeeld was. Aanvankelijk zette het zoeken naar de juiste klankverhouding voor de stroeve acoustiek van het gebouw een stempel op het zingen, maar de ervaren dirigente had spoedig de klankvolume-aanpassing ge vonden en daarbij de gewenste timbre assimilatie der samenstellende stemmen. Een tweede optreden van het koor bracht de klankenweelde van drie werken van Henri Zagwijn, die de sfeer van Bou- tens gedichten „Vrede", „Sterrenhemel" en „Nacht-stilte" heeft trachten te bena deren. Overveen's Dameskoor besloqt het con cert met het motet „Surrexit pastor bo nus", met levendige rhythmiek en door zichtige sprankelende klank, maar ook met verstilde, ingetogen expressie, die het „Tulerunt Domini in meum" tot een aan grijpend alternatief maakte. De begeleidingen door Bets Nederkoorn op het beperkte, maar toch/ goed klinkende orgel waren in technische en artistieke zin van veel belang voor de koorzang. Instrumentale muziek, gevormd door het Strijkkwartet in c kl. terts op. 18 No. 4 van L. v. Beethoven en het Kwartet in F gr. terts op. 96 van Ant. Dvorsjak, werd op deze avond uitgevoerd door een kwartet, gevormd door de heren ir. R. J. Legger (lste viool), J. v. d. Andel (2e viool), dr. J. A. v. d. Andel (altviool) en L. Bunge (violoncel). Het optreden van dit ensemble van amateurs was zeker verantwoord, een deels om de vrij behoorlijke technische vaardigheid, die getoond werd, anderdeels om de muzikaliteit, waarmede het de wer ken interpreteerde en die zich het best korf» laten gelden voor het kwartet van Dvorsjak. De gevoelige voorlezing door mevrouw Dalmeijer als litterair intermezzo paste zich treffend aan bij de stemming van de Passie-tijd. P. ZWAANSWIJK. SPECIAALZAAK BABY. EN KLEUTERKLEDING WAGENWEG 9 (HOUTPLEIN) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 7 April 1949. GEHUWD: 7 April. P. C. Leendertse en A. M. W. Stiijbis; C. Letter en A. F. E. Wagner; L. J. Weijdt en G. C. Eelman; H. Prass en J. M van den Berg; T. Magré en M. Elles. BEVALLEN 'Aan een zoon: 6 April, A. Moerkerk—van de Wouwer; N. E. Tunzi— Bakker. n BEVALLEN van een dochter: 6 April, G. Schaap—Dijkstra; W. Oosterhoek—Wiedijk; 7 April, F, C. van WijkOosthoek; M. H. van BreukelenProost; J. C. E. Rijbroek S'oVERLEDEN: 5 April, J. Ots. 72 j., Klever parkweg: D. Couwenhoven. 68 j„ Jansstraat; A. van Eerden. 58 j„ Zaanenlaan; L. J. Dijkstra. 86 j„ Linnaeuslaan; 6 April, L. L. Spanjaard, 19 m., Paviljoenslaan; 7 April, H. B- F. Machgielsen, 3 d., Hagestraat. Na de Russische revolutie bleek het ver slag verloren te zijn gegaan. Een Turkse boer heeft vorig jaar nog overblijfselen van een zeer oud vaartuig gevonden. Roozen vernam dat dr. A. J. Smith uit Greensboro (V.S.) zich eveneens interes seerde voor de ark van Noach en van plan was een tocht naar de berg Ararat te on dernemen. Onmiddellijk stelde hij zich met deze Amerikaan in verbinding en er ont stond een drukke correspondentie en een uitwisseling van gegevens. Dr. Smith vroeg tenslotte aan Roozen zich aan te sluiten bij zijn expeditie. Hans Roozen vertrekt in Juni naar Pa rijs. Vandaar gaat hij met de Óriënt-express naar Istanboel, waar hij de Amerikaanse expeditie ontmoeten zal, die uit twaalf man bestaat. Gezamenlijk vertrekt men dan naar het Noord-Oosten van Turkije. De berg wordt per muilezel beklommen. De overblijfselen van de ark zouden dicht bij de top liggen. Met de leider van de En- .gelse, uit zes man bestaande expeditie, Egerton Sykes, hoopt Roozen in de Paas- vacantie in Londen te gaan kennismaken. Een nieuwe attractiein Londen is dit eenmans-órkest dat op de hoek van Wilton Place en Knightsbridge opereert en welks répertoire „van Bach tot Be-bop" varieert. Het meeste succes schijnen nochtans de orkestpauzes te oogsten. Geen filmstudio in hotel „Den Hout" Naar wij vernemen zijn de onder handelingen, die tussen de eigenaar van Hotel „Den Hout" en de directie van de Marten J. Toonder-studio's te Amsterdam werden gevoerd, afge sprongen. De kans, dat dit tekenfilm en reclamebedrijf in Haarlem geves tigd zal worden, is hiermee verkeken. Over de bestemming, die hotel „Den Hout" thans zal krijgen, is nog niets bekend. Nog twee dagen bonnen afhalen voor laatkomers In de bonnenlijst van deze week zijn reeds bonnen aangewezen van de nieuwe levensmiddelenkaarten. Het merkwaardige feit doet zich echter voor dat er in de distributiekring Haarlem nog ongeveer 15000 personen zijn', die deze nieuwe kaar ten nog niet hebben afgehaald! De Distributiedienst geeft hun daartoe nog twee dagen gelegenheid: morgen Za terdag voor de letters A tot en met G en Maandag voor de letters H tot en met Z. Deze na-uitreiking geschiedt in de Vlees hal op de Grote Markt te Haarlem. U 'T HOI5) cSEZ.Fi i-ic. MAKEN EN ZÉLF CW MEN MAtCELfM 7 DAARDOOR. HEfei- WAT BESPazejn R.EE ME-R. 5 H6EFV Rer (SoE D e <3 ARKEN, KZU15STRAAT 35" Volgende week beginnen de asphalteringswerkzaamheden Maandag 11 April wordt met de asph al tering van de Gierstraat begonnen. Dit zal ongeveer twee dagen in beslag nemen, zo dat de Gierstraat op 13 April weer voor hèt verkeer zal worden opengesteld. Op 13 April begint de asphaltering van de Kruisweg" tussen Stationsplein en Nieu we Gracht. Hoogstwaarschijnlijk zal het gedeelte tussen Stationsplein en Parklaan reeds op 16 April gereed zijn. In de week van 18 tot en met 23 April zullen de Kruis straat en Barteljorisstraat worden geas- phalteerd. Verwacht wordt, dat de Grote Markt (het gedeelte voor het Stadhuis) en het begin van de Zijlstraat op 26 April 1949 gereed is. Daarna volgt de Koningstraat. De opbrekingswerkzaamheden zullen in de Koningstraat op 11 April geëindigd zijn. Daarna zal een begin worden ge maakt met de opbreking van een gedeelte van het Plein en de Grote Houtstraat tus sen Grote Houtbrug en Gierstraat. Het ge deelte van de Grote Houtstraat tussen Pro veniershuis en Grote Markt zal gedurende de eerst volgende twee maanden niet kun nen worden geasphalteerd, wegens de werkzaamheden van het Gas- en Water bedrijf aldaar. Hoogstwaarschijnlijk zal met de opbreking van de tramrails in dit gedeelte van de Grote Houtstraat dus 1 Juni worden begonnen. Door dezewerkzaamheden moet ver wacht worden, dat zeer binnenkort het gedeelte van de Grote Houtstraat tussen Verwulft en Grote Markt voor het verkeer afgesloten zal worden. JAARVERSLAG N.V. DE SPAARNESTAD Blijkens het verslag over 1948 van de ^T.V. Drukkerij De Spaarnestad te Haarlem kon den de tijdschriften gedurende het verslag jaar slechts in beperkte omvang verschij nen. In begin 1949 kon aan de tijdschriften uitbreiding gegeven worden. Hoge papier- prijzen blijven echter een ongewenste rol spelen. De Belgische dochteronderneming laat in Nederland drukken. Het totaalbedrag der levei'ingen beliep meer dan 10.000.000 Bel gische francs. De schooluitgaven werden verder uitgebreid. Bij het uitgeven van romans en andere werken moest men zich wegens verzadiging van de markt beper kingen opleggen. Het bereikte nettoresul taat geeft echter alle reden tot tevreden heid. Het bedrijf van de N.V. Internationale Clichéfabrieken Pax-Holland is thans zo danig geregeld, dat aan een onbevredigende periode een einde is gekomen. Het couran- tenbedrijf te Amsterdam had zijn gewone moeilijkheden. Het winstsaldo bedraagt f 309.200 318.232), waaruit na 10 procent statutair gereserveerd te hebben een divi dend van 7 procent (onv.) op de preferente en TVs procent (onv.) op de gewone aan delen kan worden uitgekeerd. De N.V. Ver enigd Bezit van Aandelen N.V. Drukkerij De Spaarnestad keei't eveneens op de ge wone aandelen 7% procent, op de prefe rente aandelen 7 procent en op de priori teitsaandelen 5 procent uit (alle onv.) (Adv.) Prof. mr. R. Kranenburg heeft Donder dag het tweede partijcongres van de Partij van de Arbeid in Bellevue te Amsterdam geopend. Het congres, dat dx'ie dagen in beslag zal nemen, wordt onder meer bijgewoond door vele ministers en oud-ministers, allen leden van de partij, alsmede door afgevaar digden van socialistische zusterpartijen uit het buitenland. Onder de laatsten bevinden zich vertegenwoordigers van de Duitse socialisten en ook van de buiten het vader land opererende Spaanse socialistische partij. In zijn openingsrede stelde prof. Kranen burg het congres voor telegrafisch de beste wensen over te brengen aan partijvoorzit ter Koos Vorrink, die nog steeds in Nykö- pir.g wordt verpleegd. Prof. Kranenburg sprak voorts over de gevaren, die de democratie bedreigen. Hij zeide dat geestverwante socialisten in Oost- Europa het slachtoffer zijn 'geworden van de daar ingestelde volksdemocratie. Spre kende over het Atlantisch Pact zeide de congresvoorzitter, dat de Verenigde Volleen niet kunnen volstaan met zuiver militaire middelen, maar dat het voeren van een progressieve democratische socialistische politiek op sociaal-economisch en finan cieel gebied noodzakelijk is. Na de openingsrede volgden begroetings toespraken van de buitenlandse vertegen woordigers. Inleiding ir. H. Vos. Oud-minister ir. H. Vos hield een inlei ding over „Benelux, Vijflandenpact en Marshallplan". Hij zeide onder andere dat in 1946 de productie 74 procent bedroeg van die over 1938, in 1947 94 procent en in 1948 113 procent. In de herfst van dit jaar zal het cijfer misschien tot 130 procent stijgen. De volle winst van deze verhoogde productie zal in de eex-stvolgende jaren echter niet aan de arbeiders kunnen wor den uitgekeerd, want een aanzienlijk deel er van zal moeten worden gebruikt voor Nog ruim 1900 politieke delinquenten in de kampen De liquidatie van de bijzondere rechts pleging vindt gestadig voortgang. Eén bij zonder gerechtshof is reeds opgeheven, de opheffing van de overige is aanstaande. Alleen de Bijzondere Raad van Cassatie zal zijn taak nog moeten voortzetten, aldus deelt de minister van Justitie aan de Eer ste Kamer mede. Op 28 Februari 1949 bedroèg het aantal nog in bewaring zijnde politieke delin quenten 1969. Dit getal geeft geen volledig beeld van de stand der berechting, aange zien daarin zijn begrepen enkele honderden gedetineerden, die reeds hebben terecht gestaan voor een bijzonder gerechtshof, doch wier zaak nog moet worden behan deld door de Bijzondere Raad van Cassatie. Voorts zijn daarbij begrepen de gedetineer den aan wie internering werd opgelegd, doch op wier uitspraak het fiat-executie nog niet is verleend. Sinds 1 September 1948 werden door de bijzondere gerechtshoven 732 straffen opgelegd van zes jaren gevangenisstraf en minder. Het aantal dossiers van niet in bewaring gestelde of inmiddels vrijgelaten personen, die nog op afdoening wachten aan de on derscheidene parketten, bedi'oeg in het be gin van Maart 1949 1537. Voor het parket te Amsterdam, tot welles competentie ook behoox-t de vervolging van buiten het rijk in Europa gepleegde misdrijven, b,edroeg dit aantal 754. In deze cijfers zijn niet begrepen clR zaken, waarin het ondei'zoek door de pohtie nog niet is afgesloten. In vele van deze zaken zijn de verdachten nog voortvluchtig of onvindbaar. Vele andere zaken blijken bij onderzoek van weinig belang te zijn. Dezelfde ervaring zal ook wel worden op gedaan met betrekking tot de bij de Am sterdamse politie nog onafgedane zaken, zodat wel te verwachten is, dat een groot deel daarvan zal kunnen worden gesepo neerd. In 7 gevallen is door H. M. de Koningin gratie verleend. Het aantal te beoordelen jeugdige poli tieke delinquenten kan nog niet met juist heid worden opgegeven. Het aantal jeug dige wapendragers wordt geschat op 800. Het aantal onberechte politieke delin quenten dat zich op 31 Januari in het kamp Crailoo te Laren heeft bevonden, bedroeg 621. Het aantal op last van de procureur- fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam in bewaring gestelden bedroeg op 28 Maart 1949 nog 253 (239 mannen (inclusief Duitsex-s) en 14 vrouwen). In totaal zijxi thans omstreeks 130.000 politieke delinquenten ontzet van een of meer rechten. De minister is er zich van bewust, dat de gi'ote omvang van het aantal van rech ten ontzette personen een probleem vormt, dat om een oplossingvraagt. aankoop en px'oductie van nieuwe hulp middelen. Ir. Vos was vex-heugd over de opheffing van vele distributie- en prijsbeheersings- maatregelen. Men dient echter orde te scheppen vóór er overproductie komt. In Frankrijk roepen de boeren om ordening, omdat zij thans gedupeerd worden door het ongeordende bedrijfsleven, dat ze eerst zelf hebben gewild. Gemeten naar het aantal inwoners heeft Nederland volgens ir. Vos relatief het grootste gebrek aan deviezen. De invoer was in 1948 2200 millioen gulden hoger dan de uitvoer, die niet meer bedroeg dan 54 procent van onze invoer. Wij leven thans, aldus ir. Vos, op de 800 millioen van liet Marshallplan en de 300 millioen, die wij 'in 1948 van de Belgen als crediet liebben gekregen. Nu moeten wij trachten de invoer te verminderen door verhoging van onze productie. Bovendien moet onze uitvoer worden vergroot. De industrie klaagt soms over de bureaucratie van het Marshallplan. Maar de Amerika nen klagen er over, dat ze in geen enkel land onder zo'n papierlawine worden be dolven als in Nedex'land, omdat iedere in dustrieel, iedere handelaar nog steeds af- zondei'lijk zaken wil doen. Zij zullen moe ten komen tot veel meer gemeenschappe lijke in- en uitvoer. Als zij dat niet zelf kunnen doen, dan zal de overheid er voor moeten zorgen. Ir. Vos hoopte, dat een goed geleide economie tot stand zal komen, gemeen schappelijk opgezet door de drie Benelux- landen. Candidaten voor de gemeente raad van de A.R. kiesvereniging In de gistel-avond onder leiding van mr. A. Brueh gehouden ledenvergadering van de A^iti Revolutionnaire Kiesvereniging „Nederlaixd en Oranje" werd de candida- tenlijst voor de aanstaande gemeenteraads verkiezingen als volgt vastgesteld: 1. W. C. Bakker; 2. D. A. J. Spek; 3. L. Silvis; 4. mr. K. Heimig; 5. M. bij de Vaate; 6. J. de Haan; 7. P. R. Westhoeve; 8 A. van Driel; 9. W. J. Wiei-sma; 10. E. J. Bos. In behandeling kwam voorts een ont- werp-progx-amma van actie voor de in komende gemeenteraadsperiode te voeren politiek, dat door vergadering werd aan vaard. Wereldfederalistenbeweging Donderdagavond is een ledenvergade'x-ing gehouden van de afdeling Haarlem van de Wex-eldfederalistenbeweging" in gebouw Raamsingel 30. Bij stemming werd de heer F. S. Noord hof f tot voorzitter gekozen. De heer G. J. B. Bontje bleef secretax-is en bij acclamatie werden de heer H. J. Lasschuit tot penning meester, mevrouw LasschuitDe Boer als leidster van de Wijkhoofden en mejuf frouw E. B. Strijbos als tweede secreta resse gekozen. Een buiten gewone aan bieding bij zonder mooie linksgeweven Dameskousen in de nieuwste tinten HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT FEUILLETON 10) door ANDREW MACKENZIE, vertaald uit het Engels. Ik zal hem in het oog houden, be loofde ik. Ik ga morgen met hem mee naar het Huis apn de Baai op bezoek bij de fa milie Simpkins. Misschien kun je zelf één dezer dagen ook eens in de richting van het huis gaan en de tuinman vragen naar de plaatselijke gewassen en dergelijke. Ik zou verbaasd zijn, als die tuinman veel van zijn werk afwist, als hij tenminste net zo is als de rest van het personeel, dat ik daar heb zien rondhangen. Het ziet er naar uit, dat ze er allemaal aangesteld zijn met een zeer speciaal doel. Toen Burton vertrokken was, bleef ik nog wat in het vuur zitten staren en na enige tijd moet ik in slaap gevallen zijn. Ik werd wakker met een schok. Het vuur was bijna uit en een stormachtige zeewind mishandelde de luiken. En opeens was ik me bewust van het gevaar, dat deze op dracht met zich mee kon brengen. HOOFDSTUK IV. De pastorie stond op een heuvel, die een goed gezicht op het dorpje en de baai gaf. Ik hield even stil bij de voordeur om te bekijken, hoe nauwkeurig de dominee de vorige dag mijn bewegingen had kunnen volgen. Hij had een goed uitzicht op mijn huisje en had me een circa 300 meter kun nen gadeslaan, nadat ik mijn huisdeur uit gekomen was. Daarna moest ik, behalve wanneer ik hier en daar door of langs het open veld was gegaan, uit het gezicht zijn geweest. Mijn ogen zijn uitstekend, maar het was mij onmogelijk om verder dan een paar honderd meter voor me uit te zien in dit herfstachtige wazige licht. De dominee opende zelf de deur voor mij. Opnieuw, had ik het gevoel een dood voorwerp aan te pakken, toen ik zijn zachte hand in de mijne drukte. Ik moet u mijn boeken laten zien, voor dat we uit gaan, zei hij. Ik weet niet, of u iets voor de klassieken voelt, maar mijn vrienden maken me altijd een com pliment over mijn collectie. Misschien bent u echter meer geïnteresseerd in de moderne schrijvers. Kijk ook eens door deze verrekijker, beste vriend. Ik heb heel wat aangename uren doox-gebracht met het observeren hierdoor van het vogel leven bij de moex-assen. Een zeer boeiende bezigheid. Ik meende iets van ironie te horen in de stem van mijn gastheer. De verrekij ker was inderdaad van uitstekende kwali teit. Ik kon verschillende zeevogels boven de moerassen gadeslaan en ik kon nu het waas een beetje opgetrokken was, de velden zien, die vlakbij het bos lagen. Van het Huis aan de Baai was niets te zien. Ik vex-beeldde me, dat de ogen van de dominee me van achter zijn brilleglazen met een*argwanende blik gadesloegen, maar ik liet me niet imponeren en gaf hem met een beleefd „dank u zeer, het is een bijzonder goed" kijker" zijn eigen dom terug. De dominee hield niet op me allex-lei amusante verhalen te vertellen, toen we daarna naast elkaar langs de landwegen voortliepen, bijna geheel dezelfde route volgend, die ik de vorige dag had afge legd. Hij wist heel wat van planten en vogels. Ik bekende hem, dat ik van plan ten niet veel vei'stand had. Maar geluk kig kon ik hem van repliek dienen op de vi-agen, die hij mij zo nu en dan stelde betreffende vogels. We waren nu tot vlak bij Het Huis aan de Baai gekomen, dat we ditmaal aan de voorkant naderden. Een roestig hek gaf toegang tot een opi'ijlaan, waar het on kruid overvloedig tussen hot grint groeide. Eéns moest er een prachtig gazon voor het huis geweest zijn, maar het gras was nu onverzox-gd en hoog opgeschoten. En kele ovale bloembedden streden een ho peloze strijd met het onkruid. Het was echter het huis, dat mijn volle belangstelling had. Tijdens mijn eerste speurtocht in het bos had ik al gezien, dat het een massief bouwwerk was, maar van dichtbij bekeken leek het wel een fort. De stenen muren waren klaarblijkelijk ge weldig dik en de ramen waren voorzien van stalen luiken, waai'van de meeste op dit ogenblik dicht zaten. De dominee merkte mijn onderzoeken de blik op. Toen dit huis gebouwd werd, was het één van de diverse perioden dat men bang was voor een invasie, deelde hij mede. De eigenaar moet een zeer angstig mens zijn geweest, want hij maakte het huis sterk genoeg om een beleg te door staan. Naar de verhalen, die hier de ronde doen, was hij ook een bekende smokkelaar. Ik stond op het punt om op de voor deur te kloppen, toen mijn metgezel me hiervan af hield, Voorzichtig, denkt u er aan, zei hij, die deur is van ijzer, al ziet ze er, doordat ze geverfd is, uit als van hout. De dominee trok aan de bel. Gedurende vijf minuten gebeurde er niets. Daarna werd de deur plotseling geopend en be groette ons een weldoorvoede man in het zwart, die blijkbaar de butler was. Deze had dik kort-geknipt haar en ofschoon hij middelmatig groot was, was hij ongewoon breed. Zijn ogen vielen dadelijk op. Ze puildden uit en hadden niet de minste uit- drukkeng, doch staérden iemand op een zonderlinge wijze aan. Zijn stem verbrak het stilzwijgen. De koloxxel is thuis, heren. Geeft u mij uw hoeden en jassen maar, zei hij met een diepe stem, waarin ik het accent van Londen's East End meende te ontdekken. We werden in een grote sombere kamer binnen gelaten. Er was geen licht aange stoken en het vuur brandde slechts matig, zodat de kamer er spookachtig uitzag. Ik kon ternauwernood twee figuren onder scheiden, die tegenover elkaar bij de haard zaten. Grote genade, Roberts, het is hier donker als in het graf, blafte een vertoorn de stem. Maak onmiddellijk licht. Ergens achter me hoorde ik een klik en opeens straalde het licht vanuit een grote kroon. De man, die zo toornig gesproken had, was nu duidelijk zichtbaar en bleek een lange, militair-uitziende figuur te zijn, volgens het standaardtype van de doorsnee officier, met een rood-verweerd gezicht en een klein snorretje. Maar mijn blik ging voornamelijk in de richting van de vrouw, die tegenover hem zat. (Wordt vervolgt). BINNENLAND Met het s.s. Groote Beer kan zeepost naar Indonesië worden velzonden. De te ver zenden correspondentie dient uiterlijk Zon dag 10 April gepost te worden. De heer J. Fabius, uitgever-journalist te 's Gravenhage, Jieeft in kort geding de Amsterdamse uitgever G. A. van Ooi-schot en de publicist J. de Kadt te Heemstede, schrijver van de „Indonesische Tragedie" gedagvaard. De heer Fabius vraagt verbod van de verkoop van dit boek, dat naar zijn mening voor hem „uiterst krenkende be schuldigingen" bevat, waardoor hij zich in zijn eer en goede naam acht aangetast. De Christelijk-historischc Unie zal op 19 en 20 April een algemene vergadering houden in Amsterdam. Prins Aschwin, de broer van Prins Bernhard, is Donderdagavond met een KLM- vliegtuig op Schiphol aangekomen. Px'ins Aschwin zal enkele dagen op Soestdijk ver blijven bij de Koninklijke Familie. Maandag reist hij door naar New Yoi'k. Prins Asch win zal in de Verenigde Staten zijn studies voltooien. De Koningin bracht Donderdag een be zoek aan de Volkshogeschool te Bergen. De Koningin stelde zich op de hoogte van de werkmethode van de Volkshogeschool én maakte enige besprekingen mee van ver schillende groepen van cursisten. Het dagelijks bestuur van de Vereni ging voor den Effectenhandel is thans als volgt samengesteld: William Schrikker, voor zitter; L. Proos Hoogendijk, eerste plaats vervangende voorzitter; J. C. van Marken, tweede plaatsvervangende voorzitter; C. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, toe gevoegd lid. Een felle brand heeft gewoed in een ma gazijn van lederwaren en sportartikelen aan de Zuiderhaven te Enschedé. Het magazijn brandde geheel uit. Een aanzienlijke voor raad artikelen ging verloren. Met vliegtuigen van de „Alaska Airlines" worden voor rekening van een Amsterdams reisbureau chartervluchten uitgevoerd van Schiphol naar Lydda. De vluchten worden gemaakt met Skymasters, plaats biedende aan vijftig pex'sonen. De reizende tentoonstelling van de Ne derlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen en Gelijk Staatsburgerschap is van 7 tot en met 10 April ondergebracht in het Walen- weeshuis te Amsterdam. De gemeenteraad van Utrecht heeft tot directeur van het gemeentelijk gas-, electri- citeits- én autobusbedrijf benoemd ir. J. van Dam van Isselt, directeur van de Electrici- teitsvoorziening bij het Directoraat-generaal van de Energievoorziening. Ir. Van Dam van Isselt was door B. en W. uit de 43 gegadig den 'aanbevolen. De Koningin heeft Donderdag in het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag ontvangen dr. J. H. van Royen, vertegen woordiger van Nederland in de Veiligheids raad. Twee broers uit 's Gravenhage, die geen gevolg hadden gegeven aan de oproep om voor de lichting 1948 medisch gekeurd te worden zijn door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. De officier van justitie had 10 maanden geëist. HAARLEM EN OMGEVING Aan de heer D. de Nobel, Zonnehof 9 te Bloemendaal is uitgereikt de bronzen ere-medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau voor veertig-jarige dienst als tuinbaas op „Midduin", Bentveldsduinweg 8, te Aerdenhout. Bij wijlen de heer en me vrouw van Eeghenvan Marle heeft de heer De Nobel van 1907 tot 1947 gewerkt. Zaterdagavond geeft het Amsterdams Kamerkoor, onder leiding van Jan D. Boeke en met medewex'king van de organist Dolf Hendrikse een concert van 17e en 18e eeuwse muziek in de Nieuwe Kerk. De Kerkeraad der Gereformeerde Kerk van Haarlem heeft tot Evangeliste benoemd mej. van Seymonsbergen, thans werkzaam te Hoogeveen. De benoeming' is voox-lopig voor één jaar. Het declamatorium „Christus Triumfator", zal door de gezamenlijke jeugdverenigingen van Haarlem Noord worden uitgevoerd op Woensdag 13 April in de Noord-Schoterkerk. De Paaswydingsdienst der samenwer kende Prot. kerken te Santpoort wordt ge houden op Dinsdag 12 April in de Ned. Herv. Kapel. Sprekers zijn ds. J. C. Maris en ds. D. G. van Wijngaarden. Er wordt muzikale medewex'king verleend. De afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt Maan dag 11 April in „Dreefzicht" een Paasmiddag. Mevrouw M. Slotboom—Van Royen (decla matie) verleent medewerking. Engelse politiemannen bezoeken Haarlem en Bloemendaal Aan het door de Haarlemse Hockeyclub „H.B.S." te organiseren Paashockeytour- nooi wordt deelgenomen door twee elftal len van de „Metropolitan Police Hockey Club" uit Londen, die vergezeld zullen worden van enige supporters. De spelers worden gehuisvest in het „Centraal Instituut voor Opleiding van Sportleiders" te Bloemendaal en de sup porters logeren in een plaatselijk hotel. Het gezelschap hoopt 14 April te arriveren en 20 April te vertrekken. Op het programma staan, behalve de hockeywedstrijden, een ontvangst van de Engelse politiemannen op het Hoofd bureau van Politie en een tocht per auto bus, waaraan ook enige Haarlemse politie ambtenaren zullen deelnemen. RIJKSDIENSTEN ZULLEN OP GOEDE VRIJDAG GESLOTEN ZIJN. Op Goede'Vrijdag zullen alle rijksdien sten gesloten zijn. Op de Zaterdag tussen Goede Vrijdag en Pasen wordt desgewenst vrijaf gegeven, mits deze vrije uren wor den .ingehaald. Voorts heeft de ministerraad beslist, dat het rijkspersoneel op Koninginnedag, 30 April, de gehele dag vrij zal krijgen. Op de nationale feestdag, 5 Mei, eindigt de werk tijd 's middags om 4 uur. Zéér apart; FANCY" thee 80 cent per ons. CHR. ZANG- EN ORATORIUM VERENIGINGEN. De 63e algemene jaarvex-gadering van de Koninklijke Bond van Christelijke Zang en Oratoriumverenigingen zal 18 en 19 April te Haarlem gehouden worden. De eerste dag is bestemd voor een coneer' in de Grote of St. Bavokerlc, waar de heren R. Beintema, organist der Koepelkerk te Leeuwarden en Leo Mens, ox-ganist der Pieterskerk te Leiden, het orgel zullen bespelen. Daax'na wordt een autotocht door de omstreken gemaakt. Op de Tweede dag wordt de jaarvergadering gehouden, welke door de burgemeester van Haarlem zal worden bijgewoond. Behalve huishou delijke zaken staat op de agenda een voor dracht van de heer Aug. Weiss, inspecteur van het lager onderwijs,, over het onder werp: „Heeft de moderne methodiek van het muziekonderwijs betekenis voor onze verenigingen?"

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6