H.O.V.-bestuur en b!oc afgetreden Onderzeeër „Zeehond" (met „snuiver") bleef veertien dagen onder water Amsterdamse Beurs Mecola IJschocolade 20 cent J. H. BAKKER TE KOOP Een voorproefje voor Pasen v.d. Graaf's Bakkerijen Ontharing VRIJDAG 8 APRIL 1949 HAARLEMS DAGBLAD f de raad verried gebrek „Toon der discussies aan waardering" Naar wij vernemen heeft het bestuur van je Haarlemse Orkest Vereniging: in zijn longste vergadering besloten in zijn geheel lf te treden. Dit besluit is vandaag ter ken- iis gebracht van het Dagelijks Bestuur der [emeente Haarlem en aan de leden van de jemeenteraad. Het bestuur, dat zicli niet icrkiesbaar stelt, blijft tot de algemene ledenvergadering der H.O.V., die op 27 ipril in „Brinkmann" wordt gehouden, in junctie. Het heeft deze stap in een brief ian het College van B. en VV. en de raads- eden uitvoerig gemotiveerd. De tekst van leze motivering hopen wij morgen te kun- icn publiceren. Uit gesprekken, die wij hedenmorgen net enkele bestuursleden voerden, is ons luidelijk geworden, dat het niet de tijdens |e begrotingsdebatten door de Haarlemse aad aanvaarde voorstellen van de Muziek- Bmmissie op zichzelf zijn geweest, die het jcstuur tot aftreden hebben genoopt, jfoch de dirigentenkwestie, noch de gro- ere invloed van de gemeente hebben bij nze overwegingen een rol gespeeld", zo ei men ons. Veeleer moet men de oorzaak oeken in de wijze, waarop de Muziekcom- oissie heeft gemeend deze zaak te moeten iehandelen en de toon, die er tijdens de (jscussïe in de raad heeft geheerst. De be- juursleden die wij naar hun mening li'oegen, waren van oordeel dat over het jgemeen in het gesprokene een gebrek gn waardering over de prestaties van het festuur had doorgeklonken. Dit nu achten zij ten aanzien van enkè- en hunner, die steeds blijk gaven al hun rije tijd en moeite voor het welzijn van iet orkest over te hebben, bepaald on- tchlvaardig. Het bestuur is niet dan na (mpele discussies en met een bloedend jart tot zijn besluit gekomen, omdat het [el en wee van de H.O.V. het zeer ter [arte gaat. Dat zal ook in de toekomst iet geval blijven. Wij herinneren er aan, dat ongeveer een [ar geleden de Nederlandse Toonkunste- garsbond de aandacht van het gemeente- tstuur op de moeilijkheden bij de H.O.V. estigde. De Muziekcommissie heeft zich >n diepgaand met de verscheidene kwes- bezig gehouden, waarbij zij tot de inclusie kwam, dat, in afwachting van >n reorganisatie, het subsidie voor 1949 ichts zou mogen worden verleend tder de voorwaarden, dat de lei van het orkest in handen van dirigent zou worden gelegd, dat Verkoping van huizen De uitslag van de verkoping van Donder- in het Notarishuis luidt als volgt: jridsevaart 230 f7750, S. L. Mok qq.: :densstraat 19 f 6555, S. L. Mok qq.; Karei 1 Manderstraat 40 i'3060, P. H. v. d. Bos Borneostraat 3 f3830, P. H. v. d. Bos qq.; litonstraat 14 f opgehouden) f4000; Lom- kstraat 2 f 3530. P. H. v. d. Bos qq.; Banka- aat 38 f3310, P. H. v. d. Bos qq.; Marais- aat 14 f3615, T. Schaap: Goetzeestraat 15 150, N. N.; Krilzingerstr. 14 (opgeh.) f3250; igemakerslaan 5 f1550. C. J. J. Jacques; oruitgangstraat 86 f3060, P. J. Bonke qq.; onsteeweg 90, Heemstede f 13.600, D. H. lede; Hagelingerweg' 151, Santpoort f 5375. Janus qq.; Binnenweg 71, Heemstede Q.500, J. Steenman c.s.; Brederodestraat 40, ndvoort f5100, J. Bavelaar qq.; grond en ter nabij Pres. Steijnstraat f 6050. J. W. G. schütz qq.; Borneostraat 7 (opgehouden) 500: Muiderslotweg 136 f 6000, P. H. Meyer; rstergraeht 55 zw. en rd. (oDgehouden) Korte Poellaan 8 f 2175, J. W. G. ischütz qq. Esperanto-congres In het ere-comité voor het Esperanto- es dat op 16, 17 'en 18 April zal irden gehouden, hebben zitting genomen: J. E. baron de Vos van Steenwijk, Com- issaris der Koningin in de provincie joraholland, voorzitter: leden (alfabeti- he volgorde): H. P. Baard, directeur ans Hals Museum, mr. R. C. Bakhuizen n den Brink, deken der Orde van Advo- ten; mr. P. O. F. M. Cremers, burge rester; J. Fontijne, hoofdcommissaris van litie; D. J. A. Geluk, wethouder van \derwijs; J. J. Jurrissen, directeur N. Z. V. M.: A. Korff, directeur van het Tele- ondistrïct Haarlem; B. W. Lasschuit, lorzitter Haarlemse Handelsvereniging; Neher, directeur-generaal der P.T.T.; W. P. Peereboom, directeur-hoofdredac- iir van Haarlems Dagblad; J. J. Swens, orzitter van de Kamer van Koophandel. W. J. A. Manders, leraar oude talen n het Gymnasium te Venlo, zal Zondag n inleiding in het Esperanto houden. Het iderwerp zal een zuiver taalkundig ka- kter hebben. Haarlemmer veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf 'et Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam oordeelde heden de 42-jarige H. J. v. d. uit Haarlem tot levenslange gevange- itraf en ontzetting uit de rechten voor leven. d. B. werd in 1943 bij de „Kolonne ■nneicke" en de „Zentrallstelle für Jüdi- Auswanderung" gedetacheerd. Hij "esteerde verscheidene Joodse landgeno- van wie velen nimmer terugkeerden. Veertien dagen geleden was de doodstraf len hem geëist. Joh. Ots overleden Ia de ouderdom van 72 jaar is overleden heer Joh. Ots, die een groot aantal jaren janist-directeur van de Parochiekerk a het H. Hart van Jezus in het Klever- ik is geweest. Voorts was hij leraar mu- konderwijs aan de Rijkskweekschool or onderwijzers(essen) aan de Leidse- art. Zaterdagmorgen zullen in de Parochie- 'k de uitvaartdiensten worden gehouden, larna om kwart vóór elf de begrafenis Khieat op het R.K. kerkhof „Sint Bar- De Rallye des Tulipes Voor de Rallye des Tulipes zijn momenteel inschrijvingen geaccepteerd; 75 daarvan keffen Nederlandse équipes. Van de 61 ilenlandse équipes komen er 18 uit Enge- '•d, 15 uit België. 10 uit Frankrijk. Voorts er équipes uit Zwitserland. Tsjecho- *akije, U.S.A.. Zweden, Canada, Monaco, Remarken en Turkije. Vat de verdere buitenlandse deelname saat moet nog worden afgewacht of de Rezen-moeilijkheden kunnen worden op- «t. Zou dit niet mogelijk zijn dan kan de Jnlijk niet helemaal bevredigende buiten ge deelname nog worden aangevuld met •aantal Nederlandse équipes waarvan er nu toe 125 moesten worden teleurgesteld. Jo deelnemers zullen Haarlem op 28 April 13.22 uur eu 19.49 uur passeren, in het bestuur enige vertegenwoordigers van de gemeente zouden worden opgeno men en dat het bestuur meer dan tot nu toe ook in artistieke aangelegenheden re kening zou houden met de mening van de dirigent en de leden van het orkest. Tij dens de besprekingen in de raad die met de wensen van de Muziekcommissie ac- coord ging is door sommige sprekers naar voren gebracht, dat het bestuur naar hun opvatting niet altijd toegankelijk bleek voor frisse ideeën. Het bestuur van de H.O.V. bestaat uit; mr. A. Beets, voorzitter; dr. Th. de Crauw, secretaris; D. J. Sanders, penningmeester; jhr. P. J. Boogaert, C. L. Alphenaar, C. H. Vrugt, dr. J. R. H. de Smidt en J. K. Tadema als gedelegeerde van de minister van Onderwijs, Kunsten en "Wetenschap pen. SCHOORSTEENBRAND. Donderdagmorgen bij twaalven werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in de Potgieterstraat no. 40. Politie en brand weer rukten onmiddellijk uit, doch behoef den niet op te treden, daar het begin van brand, die in de schoorsteen bleek te woe den. door de bewoners zelf reeds was ge doofd. Er ontstond in de woonkamer slechts geringe schade. t 9 RAD 10-en GKAMOFOONSPECIA LIST GR00TE HOUTSTRAAT 100 TEt.l3O<0 HAtóttfl Een keur van nieuwe platen! CONCERTEN Piano Concert Op 16 - Grieg. Piano Concert no. 2 - Chopin. Viool Concert C. maj. - Haydn. Viool Concert op. 64 - Mendelssohn. Viool Concert A. kl. - Glazounow. ORKESTWERKEN 2e Symphonie - Beethoven. 6e Symphonie - Beethoven. 7e Symphonie - Brückner. Hong. Rhapsodie - Liszt. Valse Serenade - Tchaikowskï. Kaïserwalzer - Strauss. YEHUDI MENUHIN speelt Ave Maria - Schubert. Scherzo Tarantella - Wieniawski. KOREN f Nonnenkoor uit Casanova, weer de originele v. Anni Frind! Laudate Domino - Mozart. Ave Maria - Mendelssohn. Slotkoor uit Mattheus Passion. Schlafe mein Prinzchen v. Wiener Sangerknaben. BEND. GiGU - tenor Ave Maria - Gounod. Moederlied uit Film Moederlied. Addiö bel Sogno. Vergeet mij niet - Film. Duet uit Parelvissers v. Bïzet. LUIGI INFANTINO - tenor Agnus Dei - Bizet. Ingemisco uit Mis van Verdi. RICHARD CROOKS - tenor Beautiful Isle of Somewhere. All throught the Night. JOS LOCKE - tenor The Rosary. Ave Maria - Gounod. GUSTAV TORRESTAD - bas Ol' man River uit Show Boat. Night and Day. FRANK SANiTRA Nature Boy - eden ahbez. That Old Feeling. PETR. LESCENCO - Russ. Zigeuner zang Zigeunerleben. Tschto mne Gore. JOSEF SCHMIDT - tenor Sancta Lucia. Mattinata. (Adv.) Het sexuele vraagstuk en de Christelijke moraal De Christelijke vereniging Zedenopbouw, welke een samensmelting is van de Neder landse Vrouwenbond tot Verhoging van het Zedelijk Bewustzijn en de Nederlandse Middernachtzending Vereniging hield gis teren in de kerk der Broedergemeente aan de Parklaan een samenkomst, in welke De heer Bouman betoogde dat dit vraag- bestuur, sprak over het sexuele vraagstuk. De heer Bouwman betoogde dat dit vraag stuk altijd bestaan heeft, maar thans dringender dan ooit een oplossing behoeft omdat de sexuele nood in de laatste decen nia enorm gestegen is. Velen zoeken de ver klaring daarvoor in de geestelijke ontwrich ting tengevolge van de oorlog, maar dit is niet de enige oorzaak. Er werken ook nog oude factoren door zoals de nog steeds ver bijsterende onwetendheid van velen op sexueel gebied en de overdreven gêne om zich over alles wat met het sexuele leven verband houdt uit te spreken. Deze al te grote bevangenheid leidt bij velen tot een onoverkomelijke angst zich over hun moei lijkheden ten deze uit te spreken; men wil zulke zaken liefst doodzwijgen, poogt ze te „verdringen". Zulk een „verdringing" demonstreert zich vaak in een soort aggres- sief zedelijkheids-apostolaat, dat eigenlijk farizeïsme is. Daarom poneerde de Neo- Malthusiaanse Bond, tegenwoordig Neder landse Vereniging voor Sexuele Hervor ming geheten, een zich uitleven van de mens ongeacht zijn leeftijd, staat en om standigheden. Met zulk een oplossing kan men zich als Christen natuurlijk niet ver enigen, maar nochtans blijkt dat het adviesbureau van de genoemde vereniging ook veelvuldig door Protestanten van alle richtingen en door katholieken bezocht wordt. „Zedenopbouw" nu wil niet slechts der gelijk gevaarlijk streven bestrijden, het tracht ook, er iets beters voor in de plaats te stellen. Al te lang heeft de misvatting bestaan dat het sexueel leven van de mens iets is waarover men zich zou hebben te schamen, doch de-Bijbel bewijst het tegen deel. Er dient een gezonde sexuele moraal te komen die alle recht doet wedervaren aan de menselijke natuur en zich grondt op de Bijbel, die de sexualiteit aanvaardt als iets heel natuurlijks en als een gave van God. Die overgang van het verdrongen sexuele leven naar het aanvaarden daarvan in de zin van Gods liefde en de Schrift zal moeilijk zijn omdat dit bijna altijd be tekenen zal ongelijk bekennen tegenover ons zelf, maar wij moeten toch daarheen. Daarnaar streeft ook Zedenopbouw; om in gehoorzaamheid aan Christus en gedre ven door Zijn liefde een gezond zedenleven te bevorderen door alles te bestrijden, wat op dit gebied de volksgezondheid bedreigt of in de weg staat en te bevorderen door voorlichting en steun alles wat het hu welijksleven en de voorbereiding daartoe gezonder en harmonischer kan maken. D£. J. A. van Arkel, die voorzitter is van „Zedenopbouw" in Haarlem gaf een over zicht van hetgeen de plaatselijke afdeling in het afgelopen jaar bereikt had: honder den adviezen zijn door het bureau verstrekt en in verschillende gevallen gelukte het. gestrande huwelijken weer in veilig vaar water te brengen. Tot slot beantwoordde de heer Bouman schriftelijke vragen uit de vergadering naar aanleiding van het besprokene. Levenslang voor Langendijk Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam deed heden uitspraak in de zaak tegen J. J. Langendijk uit IJmuiden, lid van de groep van kamer 21 op het hoofdbureau van politie te Velsen. De advocaat-fiscaal bij het Amsterdamse Bijzonder Gerechts hof, mr. B. J. Besier, had reeds driemaal de doodstraf tegen hem geëist. Helen uitspraak doende veroordeelde het Hof Langendijk tot levenslange ge vangenisstraf en ontzetting uit alle rech ten voor de tijd van het leven. Geüniformeerde bende overviel politiepost BATAVIA, 8 April (Aneta) Een bende in de uniform van het K.N.I.L. gekleed heeft Maandagnacht een politiepost te Soe- karadja, ten Oosten van Soekaboemi, over rompeld. De agenten werden zodanig ver rast dat zij geen gelegenheid hadden weer stand te bieden. Veertien agenten van de daerah-politie werden door de bende ont voerd. Drie man, die op vacht stonden, wisten te ontkomen. De echtgenoten van de agenten slaagden er in zeven geweren in een vijver te gooien. De overige bewapening werd door de bende buitgemaakt. De volgende nacht werd het huis van de politiepost in brand gestoken. „Spookschip" te koop Portugese schoener werd gebruikt als smokkelschip Omstreeks Kerstmis 1946 voer een Por tugese schoener de Nieuwe Waterweg op en nam in Rotterdam in de Parkhaven lig plaats. Een oud schip, nog uitgerust met imposante zeilen, maar ook met een krach tige motor. De ..Rhaina Santa Izabel", zoals de schoener heette, behoorde toe aan een reder in Lissabon. Het schip had volgens de connossementen een lading hout in en deze werd ook afgeleverd. De schoener, die door de Rotterdammers „het spookschip" werd genoemd, maakte weinig aanstalten om weer zee te kiezen. Een der Portugese heren verbleef tijdelijk aan de wal en voerde daar iedere dag be sprekingen. Direct na nieuwjaar werd echter de tros losgemaakt en koers gezet naar Dordrecht. Niet de kortste route naar Dordt werd ge kozen. Men ging „buitenom" via de Oude Maas. Bij de Spijkenisserbrug lag een lich ter te wachten, die langszij kwam waarna met bekwame spoed 200 kisten cognac en portwijn, grote hoeveelheden textiel voor herencostuums en winterjassen, voorts ondergoed, overhemden en dekens, meer dan 50 paar schoenen en bijna twee mil- lioen Amerikaanse sigaretten werden over geladen. Daarna vertrok de lichter naar onbekende bestemming. De schoener ging naar Dordrecht en later weer naar Rot terdam. Bemanning heeft de proef uitstekend doorstaan De onderzeeboten „O 24" en de „Zee hond" zijn Donderdag na een reis van zes maanden naar West-Indië op hun basis in de Waalhaven te Rotterdam teruggekeerd. De flottilje-commandant, luitenant ter zee eerste klasse J. F. Drijfhout van Hooff en de commandant van de „Zeehond", lui tenant ter zee eerste klasse J. H. baron Mackay verklaarden, dat de reis zeer vlot is verlopen. Op de heenreis werden de nor male duikoefeningen verricht. Tot half Februari werd in de West-Indische wateren met Hr. Ms. „Van Kinsbergen" en met Hr. Ms. „Van der Zaan" geoefend. Daarna ver trok men voor veertien dagen naar Para maribo. Tijdens dit gedeelte van de tocht bevond prof. Vening Meinesz zich aan boord van de „O 24". Gedurende de gehele reis werden aan boord zwaartekracht metingen verricht door de heren G. J. Bruins, civiel-landmeter bij de Rijksdrie hoeksmeting en drs. H. J. A. Vesseur, wetenschappelijk medewerker van het K.N. M.I. in De Bilt. Van Paramaribo uit ging ieder schip zijns weegs. De opdracht van de „Zeehond", die met het zogenaamde „Schnorkel"-apparaat. tegenwoordig in goed Nederlands „snuiver" geheten, is uitgerust, luidde om veertien dagen lang onder water te blijven, hetgeen de eerste maal was dat een Nederlandse onderzeeër deze proef zou wagen. Vijf dagen na het vertrek uit Suriname, buiten het stroomgebied bij de kust van Zuid- Amerika, dook de „Zeehond" onder om 1400 mijl verder, één dag voor de aankomst in Pontadelgada op de Azoren, weer boven water te komen. Het doel hiervan was, be halve een langdurige oefening met de „snuiver", om het uithoudingsvermogen van de bemanning te toetsen. Vóór de proef begon heeft de aan boord aanwezige offi cier van gezondheid de bemanning onder worpen aan dezelfde proeven, die bij de keuring voor vliegers worden genomen. Deze proeven werden herhaald enige dagen voor het schip weer boven kwam. De cij fers bleken toen iets gedaald te zijn, doch de bemanning heeft deze proef uitstekend doorstaan. Op de Azoren kreeg de beman ning twee dagen verlof. De „O 24" had intussen koersgezet naar Casablanca en ontmoette na deze haven bezocht te hebben de „Zeehond" bij het eiland Wight. Gezamenlijk keerde men huiswaarts. De „Zeehond" en de „Dolfijn" zijn tot nu toe de enige schepen, die met de „snuiver" zijn uitgerust. De „Tijgerhaai" en de „Zwaardvis" zullen er binnenkort mee worden uitgerust. Mislukte bankoverval in Amsterdam Donderdagavond heeft een man gepoogd een overval te plegen op de Bank van Tuinders aan de Hoofdweg te Amsterdam. Omstreeks kwart over acht werd aange beld, waarop de directeur de deur opende. Tegenover hem stond een dertigjarige man, die hem met een pistool bedreigde. Op zijn hulpgeroep nam de onbekende man de vlucht. De buurtbewoners zetten onmid dellijk de achtervolging in. De man rende via Hoofdweg, Arubastraat, Paramaribo- plein, Baarsjes naar de Crijnssenstraat. Hier ging hij een garage binnen, welke hij weer aan de achterzijde in de Van Renselaerstraat verliet. Hierdoor slaagde hij erin zijn achtervolgers kwijt te raken Op grond van de haar verstrekte signale menten neemt de politie aan dat de man de 29-jarige A. F. uit Tilburg is, een goede bekende van de politie, die de bijnaam „De Brabander" draagt. De ..Rhaina Santa Izabelin de Waalhaven, wachtend op een nieuwe eigenaar. Eén dag na de overlading hielden contro lerende C.C.D.-ambtenaren bij het Wasse- naarse viaduct in Den Haag twee vracht auto's aan, volgeladen met de sigaretten van het „Spookschip". De nog in Rotterdam vertoevende Por tugees werd opgespoord, maar kon weinig opheldering verstrekken. De schoener was in charter verhuurd aan een Portugees. Een rederijbedri.il' in Rotterdam dat ove rigens geheel buiten de smokkelaffaire stond, was agente van het schip geworden op verzoek van een Antonio de Ameide Gil te Lissabon. Nu ligt de schoener sinds jaar en dag in de Waalhaven. 1-Iet rederijbedrijf liet op verzoek van haar opdrachtgever reparaties en vernieuwingen uitvoeren, betaalde iedere dag lig-, haven- en bewakingsgeld en schoot gages voor. Dit is thans opgelo pen tot ongeveer 10.000 gulden. Toen de Rotterdamse agente haar opdrachtgever in Lissabon in rechten tot betaling wilde dwingen liet deze zich ter terechtzitting niet vertegenwoordigen, zodat de vordering bij verstek werd toegewezen. Het gevolg is nu, dat „het spookschip' krachlens vonnis van de Rotterdamse rechtbank op 20 April zal worden ver kocht. Dr. Plesman terug uit Zuid-Afrika Donderdagavond laat arriveerde op Schiphol uit Johannesburg dr. A. Plesman, president-directeur van de K.L.M., die on geveer tien dagen in Zuid-Afrika heeft vertoefd. De heer Plesman deelde mede, bespre kingen te hebben gevoerd over de valuta beperkingen in Zuid-Afrika, welke bepa lingen het aantal passagiers op de Neder landse lijn nadelig beïnvloeden. De heer Plesman zeide de indruk te hebben, dat de economie in Zuid-Afrika „in de knoop zit" en dat dit ook voor ons land nadelige gevolgen zou kunnen heb ben. De heer Plesman ziet in Zuid-Afrika voor de luchtvaart grote mogelijkheden, doch hij heeft de indruk dat men ten aan zien van buitenlandse maatschappijen veel restricties maakt. De K.L.M. is echter bij het Zuid-Afrikaanse publiek zeer gezien. Er staat voorlopig geen samenwerking tus sen de South African Airways en de K.L. M. voor de deur. EEN HALF JAAR VOORWAARDELIJK VOOR EX-DIRECTEUR C.D.K. De gewezen directeur van het Centraal Distributiekantoor, S. de H. is heden door het Bijzondere Hof te Arnhem veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. Tegen hem was een jaar voorwaardelijk geëist. Opa Kooy (104 jaar) in Hoofddorp overleden Donderdag is te Hoofddorp na een ziekte van enige dagen overleden „Opa" Kooy. de oudste inwoner van Nederland. Opa Kooy, die op 7 Maart de leeftijd van 104 jaar be reikte, had negen kinderen en meer dan 100 klein- en achterkleinkinderen. Hij trad op 27 Januari 1867 in het huwelijk. In 1923 overleed zijn echtgenote. De teraardebestelling zal Maandag om twee uur in Hoofddorp geschieden. Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie. Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Bilitoa Mij. II Slotkoers Openings gisteren koersen 297% 298% 240 241 229% 228)4 164)4 164 14414 278 272 111% 163 163% 162 147% 147% 1601/0 161% 148 147)4 157 112% 358& Ongeveer 60.000 personen verloren Nederlanderschap De minister van Justitie heeft aan de Eerste Kamer medegedeeld, dat geen be trouwbare cijfers beschikbaar zijn over Nederlanders, die vóór of gedurende de oorlogsjaren zich zonder verlof in vreemde krijgs- of staatsdienst hebben begeven. Hun handelingen, waardoor zij het Neder landerschap hebben verloren, zijn niet automatisch geregistreerd. Pas na verkre gen inlichtingen wordt daarvan te bestem der plaatse aantekening gehouden. De ge registreerde gevallen kunnen op ongeveer 40.000 gesteld worden, waarbij dan nog komen de echtgenoten, die ook het Neder landerschap verloren. Hun aantal bedraagt naar ruwe schatting 20.000. Op 1 Februari waren nog in behandeling 403 verzoeken om toelating van een met een Nederlander gehuwde Duitse vrouw. In totaal zijn sinds 17 November 1945 in Nederland toegelaten 4297 vrouwen. Er zijn 91 gevallen afgewezen. Bijna 1000 verzoe ken werden ingetrokken of kwamen om andere redenen niet voor verdere behan deling in aanmerking. Cripps won de eerste ronde Op een vergadering van Labour-parle- mentsleden, die door 400 personen werd bijgewoond onder wie bijna het gehele kabinet, heeft sir Stafford Cripps zijn be grotingsvoorstellen krachtig verdedigd. De vakverenigingsleiders waarschuwden de minister van Financiën er voor, dat zij machteloos zouden kunnen blijken te zijn eisen tot loonsverhoging tegen te houden na de bekendmaking, dat de voedselprijzen zullen stijgen. De vergadering werd geopend in een at mosfeer van smeulende verbolgenheid, maar de uitbarsting, die in sommige krin gen werd voorspeld, is niet gekomen. De gematigde elementen in de partij en zij vormen een meerderheid zijn naar ver luidt bereid de begroting te aanvaarden als onvermijdelijk in de huidige omstan digheden. Naar vernomen wordt leidde de discussie niet tot een stemming. Ofschoon grond van de meeste verkla ringen de minister de eerste ronde in de strijd voor zijn begrotingsvoorstellen ge wonnen heeft, werd hij gewaarschuwd dat er tijdens het debat in het parlement veel critiek zou komen op verschillende onder delen van de begroting. Stakingen in Griekenland breiden zich uit De ambtenaren in Noord-Griekenland, die zich tot nog toe niet aangesloten had den bij de andere Griekse ambtenaren, die sinds drie dagen in staking zijn, hebben bekend gemaakt dat: zij Maandag het werk zullen neerleggen uit protest tegen de ar restatie van stakingsleiders en andere re geringsmaatregelen tegen de stakers. De bond van spoorweglieden in Noord- Griekenland heeft aangekondigd Woensdag in staking te zullen gaan. Reorganisatie in Syrië Ontwikkelde vrouwen krijgen stemrecht In een radiorede heeft de Syrische dic tator Hoesni Zaim bekend gemaakt dat bij de volgende algemene verkiezingen alle vrouwen die onderwijs hebben genoten stemrecht zullen hebben. Tot dusver had den vrouwen in geen der Arabische landen stemrecht. Hoesni Zaim beloofde een grote vermin dering van het aantal ambtenaren en zei, dat een speciale commissie alle klachten tegen ambtenaren zou bestuderen. Een nieuwe grondwet en kieswetten zijn reeds in voorbereiding. Cominform-agentten in Joegoslavië veroordeeld Alle acht beklaagden in het eerste grote „Cominform spionnage" proces, dal in Joe goslavië is gevoerd, zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen van 7 tot 9 jaar. De be klaagden zijn jeugdige Joegoslaven van Hongaarse afkomst. Zij verklaarden naar Joegoslavië gezonden te zijn als Hongaarse agenten met de opdracht militaire en po litieke inlichtingen in te winnen en pro paganda voor de Cominform te versprei den. Tijdens het proces, dat Maandag be gon, schetste de openbare aanklager de mannen als „gewone zwarthandelaars van het misdadige soort'". Hij schreef de ver antwoordelijkheid voor hun daden voor namelijk toe aan „de Hongaarse leiders, die andere methoden poogden aan te wen den om verwarring in Joegoslavië te slich ten, toen gebleken was dat de resolutie van de Cominform hierin niet geslaagd was". Heemstede Nieuwe groslijst K.V.P. De verkiezingsraad van dc Katholieke Volkspartij, op verzoek van het Krlngbestuur opnieuw bijeengekomen, heeft zijn definitief advies voor de samenstelling van de groslijst voor de aanstaande gemeenteraadsverkie zingen te Heemstede vastgesteld. Deze luidt: E. J. v. Lent; N. J. v. d. Linden; Th Ver hoeven: P. Zegwaart; A. C. Hopstaken: W. J. v. Hees: A. de Wolf; G, J. Willemse: me vrouw MeijerPricke: G. W. Kuiper; N. J. Tummers; mevrouw KubatzBrugman; J. H. v. Spanje; J. Elsenburg; T. Coppens; A. Lijnkamp. Tegen de eerst gepubliceerde groslijst wa ren vooral uit middenstandskringen nogal bezwaren gerezen. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Joseph Henricus Antonius Maria z. van W. H. Levelt en M. A. J. Ber ger: Jozef Andreas Geraraus. z. van P. A. van Kesteren en H. P. Hendriks; Maria Elizabeth, d. van J. Rusman en D. M. Assen delft; Hendrikus Petrus, z. van H. Slobbe en M. J. van Kesteren; Richard, z. van C. J. Kniese en M. E. Eenkhoorn. ONDERTROUWD: E. J. M. W. Smits en A. C. M. Behage; A. R. van Eldik en W. van der Weide: J. C. Mann en J. M. Marsman: A. van Gils en G. M. Wesseling; R. Venekamp en A. Borreman. GEHUWD: J. H. van Westerhoven en I. E. Timmerman; A. Segerius en J. van de Kruisweg. OVERLEDEN: Mej. J. Koster. 73 j.; H. M. A. Ivrieger, 86 j.; F. Sluijter, 71 j.; Mevr. D. van IperenBouw, 70 j. BURGERLIJKE STAND BENNEBROEK. GEBOREN: Agatha Petronella Maria. cL en Hendrikus Anthonius Maria. z. van J. H. Hageman en A. C. v. Roode; Olga Afra Jo hanna, d. van N. J. v. Trigt en M. J. D. Brink. SCHEEPVAART Abbedijk, 7 April van Philadelphia naar New York, Aldabi, Buenos Aires—Rotterdam pass. 8 April St. Paulsrock. Aldebaran, Gal vestonAmsterdam pass. 7 April Lands End. Alphard. 7 April van Buenos Aires naar Montevideo. Bloemfontein. 7 April v. Kaap stad naar Teneriffe Delfland. Buenos Aires Amsterdam 8 April te Bahia Grootekerk. Dar es SalaamLourenzo Marquc2 7 Arn-il Port Amelia. Jacob Cats. 7 April van Narvik naar Antwerpen. Maetsuycker. 7 April van Geraldton naar Singapore. Polydortis. Java- Amsterdam 8 April te Suez. Tabinla. Java Amsterdam pass. 7 April Ouessant. Waigapoe, AntwerpenJava 7 April van Port Said. Waterman, Java—Rotterdam pass. 8 April Finisterre. Drente Semarang—Rotterdam pass. 7 April Kaap Bon. Kamerhngh Onnes. Java—Rotterdam pass. 6 April Perim. Kota Inten. JavaRotterdam 7 April van Suez. Tosari. JavaRotterdam pass. 7 April Sabang. Abbekerk. 8 April van Port Soedan naar Karachi. Bacchus. 8 April van Trinidad te Curacao. Haarlem, 8 April van Curacao naar Punta Cardon. Linge, 8 April van Lan- dana te Antwerpen. Loosdrecht, Gdansk- Rotterdam 8 April te Brunsbuttel. Maas. 8 April van Curacao naar Aruba. Pericles, ValparaisoAmsterdam 6 Apil van Antofa- gasta. Stad Alkmaar, MombassaAmster dam pass. 8 April Kaap Guardafui. Stuvve- sant, 8 April van Trinidad naar Barbados. HEDEN VERKRIJGBAAR: Wettig gedeponeerd. S(l stuk volle melkijs gewikkeld in een huidje* van pure chocolade voor slechts1 Groothandel in Melkproducten Kantoor Prof. v. Vlotenweg 9, Bloemendaal 3 zeer mooie schilderstukken met br. verg. lijsten, 2 eiken tafels en kapstok m. kleed, een parapluiebak, 2-pers. veren bed, peluw, een stel bijz. vazen, matting z. g. als nieuw voor grote kamer, huisk. of slaapk.lamp met perk.kap, een part. kachelpijpen, droogrekje. Zaanenstraat 48*zwart. Reeds morgen geven wij U een voorproefje van hetgeen wij U met Pasen leveren: Vruchtenbrood met volop krenten en banketspijs (als speciale reclame) f 0.80 Groot pankrentenbrood zonder banketspijs f 1 Klein pankrentenbrood zonder banketspijs f 0.50 Krentenbollen f 0.08 Krentenkoekjes per l/2 por.d f 0.63 Onze bekende wafelzandkoekjes p. y2 p. f 0.48 Paas'.aarten, opg. m. vogeltje, nestje en eitje f 1.25 Taarten opgemaakt met slagroom f 1.25 Crème taarten f i Fijn Wener gebak o.85 Onze nieuwste specialiteit Chocolade-bekertjes met slagroom en onze bekende grote sortering crème- en slagroomgebakjes. In onze lunchroom Gr. Houtstraat en Koffiebar Ged. Oude Gracht: Prima koffie 10 ct.; Koffie met slagroom 19 ct. Vette soep 12 cent. Lage prijzen Prima waar. Geen fooien. Ged. Oude Gracht 39. Tel 16459; Grote Houtstraai no. 169, Tel. 11566; Gen. Cronjéstr 35, Tel. 15430 f t Geerts koopt Alle soorten Herencostuums, witte Indische pakken, meu belen, naaimachines, tapijten antiek, goud, zilver, enz. Gratis taxatie. Gevestigd sinds 1913. Tel. 14672. Julianapark 14 hoek Gen. Cronjéstr. Bejaarde Dame, ged. in bezit eigen meubelen, zoekt in Heemstede of omgeving goed PENSION met, zo nodig, lichte verple ging. Br. m. prijsopg. no. 3040 Hoofdmassage tegen haaruit val, Pedicure, H. Haverkamp Begemann MIDDENLAAN D. Tel. 19062. IJsvcrgunning, Cafétaria te Haarlem. Zakenman in het bezit van bovengenoemde vergunnin gen zoekt vakman om voor gezamenlijke rekening be drijf te exploiteren. Enig ka pitaal noodz. Tevens te koop agb. 2c hands vergunning. Brieven no. 3034, mc/tAf 30 April KONINGINNEDAG VLAGGEN STOKKEN HOUDERS VLAGGELIJN

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7