Haarlems Dagblad Duitse socialisten verzetten zich tegen decentralisatie der macht Aanbod van Duits materiaal en werkkrachten voor Zuiderzeewerken Enthousiaste ontvangst van Prinses Josephine Charlotte in België Frankrijk slikt een bittere pii 63e Jaargang No. 19217 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. D!ns3a« 12 April 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4.25. Franco per post /4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom fa «tëprrcbte tjaarlcmactje Courant (3Uino 1656) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Vertraging in de verwezenlijking van een West-Duitse grondwet BONN, 11 April (United Press) De plannen der Westelijke be2ettingsmogend- heden om aan een op te richten West- Duitse" staat zelfbestuur te geven op grond van een nieuw bezettingsstatuut, zijn van daag op moeilijkheden gestuit door de wei gering der Duitse socialisten om de ge allieerde aanbevelingen betreffende de organisatie van West-Duitsland goed te keuren. Fritz Heine, een lid van het sociaal democratisch hoofdkwartier te Bonn maak te vandaag bekend dat de socialisten vast houden aan hun eisen betreffende een krachtig gecentraliseerd belastingwezen. Herhaaldelijk hebben de bezettingsmogend- heden verklaard dat deze plannen onaan vaardbaar zijn. Heine verklaarde dat de socialistische fractie in de constituërende yergadering besloten heeft geen verdere concessies te doen. Deze houding wordt door het hoofd kwartier van de partij gesteund. De socia listen zijn van mening dat zij tot het uiter ste zijn gegaan door de compromis-voor- stellen van de christelijk-democraten, met uitzondering van de kwestie van het be lastingstelsel, te accepteren. De Westelijke politieke adviseurs.hadden verwacht, dat na de publicatie van het be- zettïngsstatuut de wekenlange impasse be treffende de centralisatie-kwestie door broken zou worden. Heine merkte op dat de volgende stap door de christelijk-democraten gedaan moet Worden. De socialisten hebben getracht om de christelijk-democraten betreffende de cen tralisatie tegen de bezetting aan hun zijde te krijgen, doch Konrad Adenauer de chris- telijk-democratische leider en voorzitter Spoedig deblokkering van Berlijn? Volgens de Berlijnse correspondent van de „Daily Mail" bestuderen hoge geallieerde functionarissen in Duitsland thans berich ten, „die op de mogelijkheid wijzen van een spoedige opheffing van de Sovjet-Russische blokkade van Berlijn". Uit gewoonlijk welingelichtebron teLonden verluidt dat de Westelijke militaire gouver neurs in Duitsland voorbereidingen treffen voor het opstellen van speciale verorde ningen voor Berlijn in verband met de toe komstige burgerlijke bestuurscommissie voor West-Duitsland. Het nieuwe bezet tingsstatuut, dat Zondag werd gepubliceerd, geldt alleen voor de elf „lander" van West- Duitsland, die onder een burgerlijk drie- mogendhedenbestuur zullen komen wan- I neer een West-Duitse regering in de herfst zal worden samengesteld. De drie Weste- I lijke mogendheden hebben reeds verklaard gekant te zijn tegen de invoeging van Ber- I lijn als twaalfde land in de toekomstige federale West-Duitse republiek. Men acht het evenwel waarschijnlijk, dat Berlijn, in het kader van de speciale regelingen die thans worden ontworpen", een soort status als land zal moeten worden toegekend, hoe wel niet in het kader van de republiek. Het militaire bestuursorgaan der drie Westelijke mogendheden voor de Weste- 1 lijke sectoren zal vermoedelijk opgeheven worden, doch het is nog niet duidelijk, wat voor controle-apparaat er voor in de plaats zal komen, ofschoon het zeker is, dat dit apparaat ondergeschikt zal zijn aan de bur gerlijke bestuurs-commissie der drie Wes telijke mogendheden. Atlantisch pact bij het Congres I Naar officieel is medegedeeld, wordt ver wacht, dat het Atlantisch Pact heden aan het Congres zal worden voorgelegd. Char les Ross, Trumans perssecretaris, zeide, dat de boodschap van de president, die bij de indiening zou worden voorgelezen, slechts betrekking zou hebben op het ver drag en niet op het bewapeningsprogram Voor West-Europa. Von Weiszacker schuldig bevonden Baron Ernst von Weiszacker, de vroegere Duitse ambassadeur bij het Vaticaan en vier andere vroegere nazi-autoriteiten wer den Maandag door een tribunaal voor oor logsmisdaden schuldig bevonden aan hulp aan Hitier bij het ontwerpen en uitvoeren van zijn aggressie-oorlogen. Donderdag zal de Amerikaanse recht bank het vonnis bekend maken. van de constituante, waarschuwde de socialisten Zaterdag dat hun „hardnekkige houding wel eens op een ramp kan uit lopen". Indien de socialisten geen impasse in de constituante hadden veroorzaakt, aldus Adenauer, dan zouden de Duitsers reeds met een nieuwe bladzijde in him ge schiedenis begonnen zijn. Heine merkte nog op dat de bekendma king van het bezettingsstatuut op geen enkele wijze een nieuwe situatie te Bonn heeft geschapen. Hij hoopte dat de gedele geerden van de Duitse assemblee in staat zouden zijn een eensgezind front te vormen wanneer zij Donderdag te Frankfort een conferentie hebben met de drie militaire gouverneurs. Communistische aanvallen op 100 kilometer van Nanking Meer dan 50.000 Chinese communisten hebben Maandag in drie legers onder ge neraal Tsjen Ji hun aanvallen tegen rege ringsposities op de Noordelijke Jangtse- oever tegenover Woehoe voortgezet. Het toneel van de strijd ligt op 100 km. van Nanking, waar men, volgens het officiële blad Central Daily News, het gebulder der kanonnen kan noren. Het Chinese communistische persbureau „Nieuw China" verklaarde heden, dat de centrale Chinese laagvlakte spoedig „geheel bevrijd" zou worden. Volgens een officiële regeringsbron heb ben de vredesonderhandelaars te Peiping hun moeilijkheden tot een punt van het grootste belang gereduceerd, namelijk tot de vraag of aan de communisten zal wor den toegestaan de Jangtse over te steken om op de reorganisatie van de regerings troepen toe te zien. De aarzelingen van de regeling ten aan zien van dit punt vertragen tevens de ten uitvoer legging van het ..staakt het vuren" langs de Jangtse-linie, waartoe beide par tijen op 3 April zouden hebben besloten. In ruil voor ongedaan maken der grenscorrecties I11 een rede tot het parlement van Noord- rïjn-Westfalen heeft minister-president Karl Arnold Duitse werkkrachten en ma teriaal aangeboden voor de drooglegging van het IJselmeer, in ruil voor de gebieden, die Duitsland bij de grenscorrecties zal moeten afstaan. Indien Duitslands buurstaten geen min nelijke schikking inzake de grenscorrecties wilden treffen, zei Arnold, eisen wij dat de bewoners van de onder tie grenscorrecties vallende gebieden in een stemming zullen uitmaken onder wier souvereiniteit hun landstreek zal komen. Arnold formuleerde zijn voorstellen aan Nederland en België aldus: „Wij zijn be reid een directe verbinding tussen Zuid en Noord-Limburg aan te leggen, en ik kan mij zeer goed voorsteUen, dat een toekom stige Duitse volksregering bereid zal zijn deze verbindingsweg bijzondere voorrech ten te geven ten gunste van onze Neder landse buren. Nog in Mei 1939 is een verdrag tussen Dujtsland en Nederland gesloten over de vaststelling van een bedrijfsgrens voor de aan beide zijden der grens aan de Wurm gelegen mijnen. Naar onze overtuiging moet het mogelijk zijn zulke overeenkom sten daar te treffen waar de bedrijfsgrens in de bodem de landsgrens snijdt. Wij kunnen met Duitse arbeidskrachten en Duits materiaal op Belgisch gebied een spoorweg aanleggen ter verbinding van Malmedy-Eupen en St. Vith. Duitsland kan als tegenwicht voor de Nederlandse gebïedseisen zijn medewer king aan het grote werk der drooglegging van de rest der Zuiderzee aanbieden. Ook deze samenwerking zal Nederland land- aanwinst binnen de eigen grenzen bezor- Ontploffing in raffinaderij te Palembang Aneta meldt dat op het New Yorkse kan toor der Standard Vacuum bericht is ont vangen, dat een ontploffing, gevolgd door brand, ernstige stagnatie heeft veroorzaakt in de raffinaderij van de Standard te Pa lembang. Twaalf employés werden gewond. De ontploffing ontstond door kortsluiting" in een generator. De schade is dermate dat het bedrijf twee weken op halve kracht zal produceren. gen met behulp van Duits materiaal en Duitse arbeidskracht. Nederland zou daar door nieuw vruchtbaar land verkrijgen en in staat worden gesteld van het verwer ven van Duits gebied af te zien. Indien Nederland belang stelt in deze gedachte dan zijn wij bereid voorstellen te doen". Wanneer op deze voorstellen niet wordt ingegaan dan behoudt zich de regering van Noord-Rijnland-Westfalen het recht voor te verlangen, dat de betrokken be woners in een vrije en niet beïnvloede volksstemming zich zouden kunnen uit spreken tot welke nationaliteit zij hun ge boortegrond willen laten behoren, zo zeide Arnold. Hij stelde voor zulk een volksstelling eventueel te doen plaats hebben onder toezicht van neutrale rege ringen zoals bijvoorbeeld de Zwitserse en Zweedse. Na vijf jaar in het vaderland terug Het woord is aan Edward Artin: Nu de man zich sneller dan het geluid kan voortbewegen, is de vrouw wel in het nadeel geraakt. Onze correspondent te Brussel telefo neerde ons heden: Het Waalse land en de Belgische hoofd stad hebben gisteren H.K.H. Prinses Jose phine Charlotte, dochter van Koning Leo pold III, op enthousiaste wijze begroet. Overal stonden duizenden mensen langs de wegen, "waar de koninklijke auto moest passeren.'Te Namen, aan de Maas. aan het konink4ijk paleis te Laken werd het cordon van politie en rijkswacht doorbroken. Om zes uur 's avonds stonden de mensen dicht op elkaar gepakt aan het paleis voor Schone Kunsten, waar de prinses de uitvoering zou bijwonen van de Matthaus Passion van Bach. De zaal, die bij de 3000 zitplaatsen telt, was in een uur tijd uitverkocht. De menigte in de aangrenzende straten zong vaderlandse liederen. Ook daar werd de politiemacht uit elkaar gedreven door jui chende mensenmassa's. Een Brussels poli- tie-agent werd met een gebroken schouder weggedragen. Een aantal vrouwen en kin deren werd gewond. De „Libre Belgique" herinnert eraan, hoe de Prinses in Juni 1944 in een wagen van de Gestapo met de hele koninklijke familie werd weggevoerd. „Eindelijk kan'zij thans, omgeven door de jubel van het volk naar huis komen", zegt het blad. Aan dit bezoek dient natuurlijk geen po litiek belang gehecht te worden, aldus ver klaarde men ons in politieke kringen. De Prinses, die sprekend gelijkt op de betreur de Koningin Astrid, logeert op het Paleis te Laken bij haar grootmoeder koningin Elisabeth. Zij werd er door premier Spaak begroet. Het enthousiaste onthaal van de Waalse provincies, waarvan gezegd werd dat zij lauw waren inzake de koningskwestie, heeft bewezen dat de trouw aan koning Leopold niet is geschokt. De Katholieke partij bevestigde dit in een telegram aan de Prinses. Deze geste stak schril af tegen het weinig elegante gebaar van de socialisten, die gis teravond besloten tegen de verhoging van 6 millioen francs te stemmen van de ko ninklijke dotatie. Een foto van Prinses Josephine Charlotte vorig jaar genomen tijdens haar zomer- vacaptie in Zwitserland. Eenzaam in het Niemandsland tussen Khirbst Jordo en Mishmar Hajarden in het Jordaandal staan een paar tenten, omgeven door mijnenvelden. Hier zou de wapen stilstand tussen Israel en Syrië moeten worden besproken en eventueel getekend onder toezicht van XJNO-vertegenwoordigers. De Syrische delegatie liet echter verstek gaan. Hef heeft weinig vertrouwen in het bezetfingssfatuut voor Duitsland Vincent Auriol, president van de Franse republiek, is de eerste Europese staatsman die de hoogste Mexicaanse onderscheiding, die van de Azteekse Adelaar,, van de Mexicaanse regering ontving. Een foto van de president getooid met het ordeteken. (Van onze correspondent te Parijs) In grote lijnen beschouwt Frankrijk de uitslag der besprekingen inzake Duitsland, die te Washington gehouden zijn, als een beslissende diplomatieke overwinning voor de Amerikanen. In feite hebben namelijk Schuman en Bevin weinig anders gedaan, meent men in Parijse politieke kringen, dan het bekende Amerikaanse memoran dum onderschrijven, dat enkele maanden geleden Frankrijk nog met ontzetting sloeg. Doch aangezien men hier diep overtuigd is van de geringe diplomatieke actiemogelijk heden, die Schuman nog resteerden, komt er opvallend weinig gramschap tot uiting in de commentaren op deze geallieerde be slissing, waarmee de controle der grote drie op het Duitse doen en laten in de toekomst tot enkele principiële punten beperkt wordt. Duitsland heeft een beslissende stap gedaan naar een internationale rehabilita tie en Frankrijk ziet zich genoodzaakt deze pil te slikken. Op te merken valt dan nog, dat het hier hoogstens als een bewijs van wellevendheid wordt gewaardeerd, dat de Amerikanen al thans nog gepoogd hebben die pil nog een beetje te vergulden. De zogenaamde „con cessies" ten aanzien van enkele kwesties betreffende de algemene veilighèid, waar bij Frankrijk evenals Engeland en Amerika een soort veto-recht wordt toegekend, wor den in Parijs namelijk als niet veel anders dan oen wassen neus beschouwd. In zijn persconferentie heeft Dean Acheson erop gewezen, dat bij de uitoefening van dat veto-recht in het algemeen rekening zal moeten worden gehouden met de lasten, die door het betreffende land bij de bezet ting van Duitsland worden gedragen. Een goed verstaander heeft aan een half woord genoeg, want 98 procent dier lasten worden toevallig door de Amerikanen getorst. Geen illusies meer. ■Het tijdperk der illusies wordt dus afge sloten en Europa is de fase der harde wer kelijkheid ingetreden. Die werkelijkheden zijn, dat de Sovjet-Unie met haar satellie ten een machtsblok heeft gevormd, dat de mobilisatie van alle democratische tegen krachten vereist en dat het in de lijn der logische ontwikkeling is gelegen, dat bij die mobilisatie Amerika de leiding neemt. Maar dat inzicht heft de traditionele Franse vrees voor nieuwe Duitse machtsvorming niet op. Men kan zeggen: integendeel. Frankrijk heeft namelijk niet de overtui ging, dat de Amerikanen tot dusver veel hebben gedaan om dat gevaar tot een mi nimum te reduceren, en men verontrust zich hier met name over de vele nazi's er worden hier moeilijk te controleren cij fers van 50 procent genoemd die in Duitsland op lagere en hogere bestuurs- plaatsen zetelen en die nu niet bepaald een factor vormen, die de gerechtvaardigde angst vermag op te heffen. Clay's oordeel. „Een voortreffelijke overeenkomst" heeft generaal Clay niettemin de beslissing van Washington genoemd. De Fransen veroor loven zich op dit punt van mening te ver schillen met de Amerikaanse generaal, die nu spoedig zijn post als bevelhebber in Duitsland verlaten zal. Maar zelfs wanneer met Clay's woorden genoemd besluit wel juist gekenschetst was, zou men er nog van overtuigd willen blijven, dat die voortref felijkheid pas in de praktijk bewezen zal kunnen worden. Frankrijk hoopt dus maar, dat de toekomstige Duitse regeerders de geallieerde verwachtingen niet zullen be schamen. Het hoopt dat zonder illusies en met de pijnlijke zekerheid, dat in het ver volg Frankrijk de mogelijkheden tot cor rectie nog kariger toegemeten zullen zijn dan in het jongste verleden, toen haar woord in de geallieerde beraadslagingen in dit voor haar zo overheersend belangrijke domein, nimmer erg zwaar gewogen heeft. Zeven personen vielen in dienst der UNO De UNO gerechtigd schade vergoeding te eisen Het Internationale Gerechtshof heeft Maandagmorgen advies uitgebracht over de vraag betreffende genoegdoening voor in dienst der UNO geleden schade. De algemene vergadering der UNO had het Hof op 8 Maart verzocht over deze kwestie advies uit te brengen. In dienst der UNO lieten zeven personen het leven, onder wie graaf Folke Bernadotte. Het Hof is van mening, dat de UNO als organisatie een internationale vordering tegen regeringen kan instellen met het oogmerk vergoeding te verkrijgen van schade toegebracht aan de UNO. Franse activiteit in Indochina Franse regeringstroepen hebben met be hulp van de marine 220 jonken van de Vietmin (Indochinese nationale beweging) bij Rachgia, 120 mijl ten Zuiden van Sai gon. tot zinken gebracht, zo is officeel medegedeeld. De troepen hebben eveneens een aantal fabrieken en raffinaderijen ver nietigd, zo gaat de verklaring verder. In het gebied van Longtan werden wa pens van allerlei type, zeven ton aan gra naten en meer dan 5.000 liter brandstof veroverd. De toestand in Noord-Indochina is „stationair". Dr. Malan naar Nederland PRETORIA, 12 April (ANP) De minister-president van de Unie van Zuid- Afrika, dr. D. F. Malan, heeft het voor nemen, na zijn verblijf te Londen een (niet- officieel) bezoek aan Nederland te brengen, onder andere aan de rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij indertijd zijn theologi sche studies heeft voltooid. Dr. Malan zal, zoals bekend, de confe rentie van premiers van het Britse gemene best bijwonen, die op 21 April te Londen begint en ongeveer een week zal duren. Joegoslavisch Volksfront besluit tot verzet tegen Cominform Het congres van het Joegoslavische volks front heeft Maandag eenstemmig een reso lutie aanvaard, waarin „de lastercampagne tegen Joegoslavië, gevoerd in de volks democratieën en in de Sovjet-Unie," wordt veroordeeld. In de resolutie wordt gezegd dat de „cam pagne, die tien maanden geleden begon, in plaats van afgenomen onlangs in kracht is toegenomen. Zij is ontaard in een serie vijandige daden, die systematisch tegen de verbonden en socialistische staat Joego slavië worden ondernomen". Met algemene stemmen werd een andere resolutie aangenomen, waarin wordt opge roepen tot een „meedogenloze strijd" tegen „elke poging om onze staat te splitsen". De resolutie bepaalt de huidige taak van het volksfront als volgt: Het zal voortgaan zich te wijden aan een zelfs intensievere mobilisatie van de volksmassa's om te strij den voor de vervulling van het socialisme j enom de eenheid van de volken van Joego- j slavië te handhaven en te versterken. Het zal met de meeste energie strijden tegen de lasteringen en vijandige daden, die de volksdemocratieën en de Sovjet-Unie tegen ons socialistisch land richten en het zal het verzet van kapitalistische elementen in stad en land breken". Thorez roept „de geest van het verzet" weer op PARIJS, 11 April (Reuter) Maurice Thorez, de Franse communistische leider, heeft op de nationale vergadering van de communistische partij te Parijs verklaard, dat het Atlantische pact Frankrijk zou maken tot een „atoomstootkussen" en dat de Verenigde Staten Duitsland bewapenen. Hij riep op tot gemeenschappelijke actie door communisten en niet-communisten tegen het Atlantisch pact, dat „Frankrijk tot een bruggehoofd maakt van een coali tie tegen de Sovjet-Unie". „Wij moeten de geest van het verzet weer vaardig maken door een beroep te doen op de socialistische en katholieke arbeiders", zo zeide Thorez. „Laten zij, die zich niet willen laten wegzinken in anti-commu- nisme, ons niet vragen om niet langer com munist te zijn. Wij vragen iets dergelijks ook niet aan hen. Tot hen zeggen wij slechts: Vecht met ons mee tegen een po litiek, waarvan ge weet, dat ze slecht is, vóór de republiek, vóór de vrede". Italië vraagt zijn koloniën terug Carlo Graaf Sforza, de Italiaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft in de politieke commissie van de Algemene Ver gadering der UNO voorgesteld, dat Italië het bestuur over Somaliland, Tripolitanië en Eritrea onder voogdij van de UNO zal mogen uitoefenen. Hij noemde Cyrenaica niet. maar zeide, dat Italië een oplossing voor geheel Lybië voorstaat. „Lybië moet de spil van de samenwerking met de Arabische we reld worden", aldus Sforza. Met betrekking tot het voorstel om een deel van Eritrea aan Ethiopië toe te staan, zeide Sforza, dat annexatie van een deel van dit gebied „de grote voordelen, die het land van de Italiaanse gemeenschap heeft ontvangen, in gevaar zal brengen". Totale maansverduistering begint vannacht halfdrie Een wetenschappelijk medewerker van de Leidse Sterrewacht schrijft ons: In de tweede helft van de nacht van van daag op morgen heeft een totale maansver duistering plaats. De maan, die een bijna cirkelvormige baan om de aarde beschrijft, bevindt zich dan gedurende enkele uren in de schaduwkegel van de aarde. Het zonlicht, waaraan de maan haar schijnsel ontleent, wordt dan gedurende korte tijd door de aarde, die dan precies tussen zon en maan staat, onderschept. De maansverduistering van vannacht be gint om 2.32 uur. Dan treedt de maan in de halfschaduw. Van dat ogenblik af zal steeds minder zonlicht de maan bereiken, totdat om 4.28 uur alleen nog de stralen, die door de aardse dampkring in de richting van de maan afgebogen worden, het maan oppervlak zullen treffen. Deze totale ver duistering, die strikt genomen dus niet zo volkomen is, doordat de maan nog wel zichtbaar blijft, kan gepaard gaan met fraaie kleureneffecten. Deze toestand zal duren tot 5.54 uur. Daarna wordt het maan oppervlak weer meer en meer verlicht; maar dat zal men niet kunnen waarnemen, aangezien de maan enkele minuten voor zessen onder gaat. Dr. Van Royen Ie Batavia Batavia, 12 April (Aneta). „Het zal zeer zeker niet aan Nederland liggen wan neer de besprekingen niet tot een goed resultaat zouden leiden", aldus verklaarde dr. Van Royen aan de pers bij zijn aan komst te Batavia. „Het feit, dat wij aan de- tafel willen zitten, aldus voegde hij er aan toe, is een bewijs van onze hoop en vertrouwen op een goede uitslag. Hiertoe is echter de goede wil van beide zijden nodig". Op een hem gestelde vraag antwoordde dr. Van Royen, dat de duur va« zijn ver blijf te Batavia niet vaststaat daar deze afhangt van de omstandigheden. Op de opmerking, dat de B.F.O. heeft medegedeeld, dat zij niet in de Nederland se delegatie opgenomen wil worden, zeide dr. Van Royen. dat dit hem niet bekend was doch dat hij hoopte, dat de B.F.O. aan de besprekingen zou willen deelne men. „De Nederlandse delegatie te New York is steeds opgekomen voor de rechten van de federalisten", aldus zeide hij. Dr. Van Royen zeide verder, het zeker mogelijk te achten, dat men volgens de uit gestippelde punten van het reglement tot overeenstemming zal geraken. Hij ver klaarde, dat naar zijn mening de drie pun ten van het reglement onderling verbonden zijn hoewel zij afzonderlijk besproken kunnen worden. Hij deed een beroep op de medewerking van de pers voor het slagen van de besprekingen. Dr. Van Royen werd verwelkomd door vele Nederlandse autoriteiten en de vol tallige UNO-commissie. Opstandverwekkers in Soerabaja veroordeeld SOERABAJA (Aneta). Het bijzondere krijgsgerecht te Soerabaja heeft 26 leden van een geheime terroristenbeweging ver oordeeld, die een opstand in Soerabaja had willen verwekken. Nadat er op 25 Decem ber en 1 Januari niets van gekomen was, werd de uitvoering van het plan op 7 Ja nuari gesteld, doch ook toen liep de zaak op niets uit. Een mijnontploffing zou het sein geven. Kapitein Alimin van de „sabotagediensf* van Pandaan stond te Ketangan. ten Zuid- Oosten van Wonokromo, met zijn mannen gereed om Soerabaja binnen te vallen. Twee sergeanten van het leger zouden met twee kisten handgranaten helpen. Soera baja was volgens het plan verdeeld in vijf sectoren, terwijl een groep speciale aan dacht zou schenken aan het radio-complex op Kajoen: deze groep bestond voorname lijk uit jongeren chauffeurs, gemeente ambtenaren en lieden, werkzaam bij het marine-etablissement. Als tussenpersoon trad een vrouw op. De auditeur-militair, mr. A. G. van der Hoogte, eiste voor zeven der aangeklaagden 15 jaar gevangenisstraf, voor tien 10 jaren en voor negen 6 jaren. De president, overste der mariniers mr. P. Eenhoorn, zeide dat hij, hoewel hij waardering kan hebben voor nationalisme, deze poging tot opstand als misdaad moest beschouwen: Indien de poging was gelukt zouden niet de militairen hebben geleden, doch zou in de eerste plaats het onschul dige volk er de dupe van geworden zijn. In dat geval zou hij niet geaarzeld hebben de doodstraf over allen uit te spreken. De leider, Warwin, die een zeer ruiterlijke houding aannam, werd veroordeeld tot 10 jaren, drie anderen kregen 15 jaren, twee 12, vier 10 jaren en de rest straffen variërend tussen 8 en 3 jaren. Allen hebben het recht gratie te vragen. De voorzitter zeide te hopen dat binnen afzienbare tijd een algemene amnestie voor politieke mis drijven zal afkomen. Aanvallen op ondernemingen op Java BATAVIA, 12 April (Aneta). Zaterdag nacht is in de rubberonderneming Tjondong Estate te Pameungpeuk, ten Zuiden van Garoet, aangevallen door een bende, Twee der employés zijp hierbij om het leven ge komen. Van de ondernemingswacht, die 32 man telde, zijn er 23 met hun wapens en gezinnen verdwenen. De overgebleven 9 mannen beschikten nog slechts over drie wapens. De fabriek en de woningen bleven gespaard omdat de aanvallers de vlucht namen voor het geluid van een naderende auto. De nacht tevoren was de onderneming Goenoeng Satria, ten Oosten van Garoet, aangevallen door een bende, waarbij de zoon van de op dat moment afwezige admi nistrateur werd gedood. De bende wist het emplacement te overmeesteren en stak alle gebouwen in brand. Engelse Conservatieven wonnen 360 zetels, waarvan 225 op Labour Het centraal bureau van de Conserva tieve partij heeft verklaard, dat de defini tieve cijfers van de verkiezingen voor de graafschapsraden in Engeland en Wales een winst voor de Conservatieven te zien geven van 360 zetels tegenover een verlies van 19 zetels. De winst van Labour bedroeg 69 zetels tegenover een verlies van 362 zetels. Volgens de verklaring hebben de Conser vatieven 225 zetels op Labour veroverd en elf zetels aan Labour verloren. AANHOUDEND VRIJ ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: (opge maakt te 10 uur) Over het algemeen vrij veel bewolking en plaatselijk enige regen of motregen. Matige tot krachtige Westelijke wind. Weinig verandering van temperatuur. 13 April: Zon op 5.49 uur, onder 19.33 uur Maan op 20.24 uur. onder 5.55 uur (Volle maan)

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1