c op su hoort s 3 8. 11. conservatieven loven de dag niet voor de avond LOS**8 25 90 Hef Vrouwen Hulpkorps werd vijf jaar geleden in Londen opgericht De gevolgen van het ontstane evenwicht op de arbeidsmarkt fa Panda en de Meester^Ontdekkingsreiziger Wereldnieuws j DINSDAG 12 APRIL 1949 2 Resultaat der graafschapsraadverkiezingen brengt beroering op het politieke toneel (Van onze correspondent te Londen) Over het resultaat der Engelse graaf- schapsraad-verkiezingen schrijft onze Lon- dense correspondent nader: Toen Labour van de eerste schrik be komen was, besefte het, dat er nog een technische mogelijkheid bestond om de verloren gegane meerderheid in het graaf schap Londen te herwinnen, namelijk door middel van de wethoudersbenoemingen. Dit geschiedt hier door een ingewikkeld systeem. Van de 21 wethouders, die men in een parallel met onze verhoudingen ook Gedeputeerden zou kunnen noemen, wordt een deel steeds voor zes jaar benoemd. Der halve zullen tien zittende socialistische wethouders tot 1952 aanblijven; er moeten elf nieuwe worden benoemd. De tien aan blijvende wethouders zijn uitgesloten van de stemming voor de overige zetels, maar zij mogen meehelpen een voorzitter te be noemen, die op zijn beurt twee stemmen mag uitbrengen bij de wethoudersverkie zing, namelijk een gewone stem en een extra-stem, wanneer, zoals te verwachten is, de stemming onbeslist is. Op die manier zou de benoeming van elf nieuwe socialis tische wethouders verzekerd zijn en zou Labour in de nieuwe raad dus een over wicht van minstens 20 stemmen be schikken. Volgens de letter van het reglement is er tegen een dergelijke procedure niets in te brengen. De Conservatieven noemen dit plan echter ronduit een schandaal. Het is in strijd met de ongeschreven traditie, dat het college van wethouders een weerspie geling dient te vormen van de politieke samenstelling van de raad. Daarom eisen de Tories nu minstens tien van de elf nieuwe wethouderszetels op. Labour schijnt eventueel bereid te zijn hen er vijf te geven, waardoor haar meer derheid onaangetast blijft. De Conserva tieven menen voorts recht te hebben op een voorzitter van hun kleur, omdat de kiezers zich positief anti-Labour hebben uitge sproken. Het staat in elk geval vast, dat de voorzitter van buitenaf in de raad zal wor den gebracht om 'n tussentijdse verkiezing over een anders vacant wordende raads- zetel te vermijden. Woensdag zal de grote veldslag over dit alles plaats vinden. Labour geeft toe, dat het verkiezings resultaat een zware slag voor de partij be tekent. In de verschillende plaatselijke ver kiezingen kwam slechts de helft van de Laboür-supporters .op. Men beschouwt daarom apathie als de hoofdschuldige. Over het algemeen maakt het publiek zich over locale verkiezingen niet druk. In 194.5 nam slechts een kwart de moeite naar de stem bus te gaan, tegen 73 procent bij de alge mene verkiezingen in hetzelfde jaar. Thans verschenen er 39 procent van de kiezers. De Conservatieven blijven zeer voor zichtig in de beoordeling van de algemene politieke toestand, al weten ze dat ze de wind mee hebben. De ervaring heeft name- Wollen dubbele BOUCLÉ LOPER aan weerszijden legbaar 50 c.rr breed 70 c.m. breed p.M. p.M. KRUISSTRAAT 11 HAARLEM lijk geleerd, dat men op plaatselijke ver kiezingen geen peil kan trekken. Vlak voor de Laboursuccessen van 1929 voor het parlement wonnen de Tories de raadsverkiezingen. In 1934 verloren zij in Londen, maar behaalden een jaar later de zege bij de algemene verkiezingen. Labour kan nog revanche nemen bij de begin Mei te houden gemeenteraadsverkiezingen. De opkomst daarvoor is altijd veel groter dan voor de provinciale raden. Er wordt dan gestemd voor de zg. „Borough Councils", ook in Londen, dat uit een aantal „Bo roughs" of gemeenten bestaat. Men is echter nog niet vergeten dat La bour in 1947 bij de gemeenten, die toen aan de beurt waren, meer dan 600 zetels ver loor. Men is het er vrijwel over eens, dat Cripps' begroting op de uitslag weinig invloed heeft geha'd, omdat verkiezingen, welke enkele dagen ervoor gehouden wer den, reeds hetzelfde beeld opleverden. De tientallen Labourleden in het Lagerhuis, die tegen Cripps opkomen, beschouwen hem echter als de zondebok. Uit de vakbeweging zijn reeds dreige menten over stakingen geuit. Het betrek kelijk vredige tafereel van de Britse poli tiek is in enkele dagen tijds veranderd in een toneel van de grootste beroering. Op merkelijk is, dat de twee communisten in de Londense raad hun zetels aan sociaal democraten hebben moeten afstaan. Amerikaanse militairen komen de bollenvelden zien Ongeveer 140 man van het Amerikaanse bezettingsleger in Duitsland komen op Goede Vrijdag naai- Nederland voor een vier-daags bezoek, waarvan het hoogte punt een trip door de bollenvelden zal zijn. Met autobussen wordt voorts een tocht ge maakt over de afsluitdijk. Ook worden het Vredespaleis in Den Haag en de glas industrie in Gouda bezocht. Tijdens de bollenperiode worden voorts nog honderden Amerikanen verwacht, die een reis maken door Europa. Invoer in Februari werd voor 61 pet. door uitvoer gedekt Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat de waarde van de in- en uitvoer in Februari 1949 aanzienlijk lager was dan in Januari. De voornaamste oor zaak van de lagere invoercijfers waren de sterk verminderde importen van tarwe en mais. Ook verschillende andere categorieën zoals hout, oliehoudende zaden, minerale oliën, garens en weefsels lieten lagere cij fers zien. De invoer van zuidvruchten was deze maand belangrijk. Ook de importen van plantaardige oliën en vetten en van ruwe wol en katoen waren hoger. Het percentage van de invoer dat in Februari door uitvoer werd gedekt bedroeg 61.0 tegen 68.4 in Januari 1949. NIEUWE RANTSOENBONNEN VOOR TEXTIEL. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede dat nieuwe rantsoenbonnen voor tex tiel in gebruik zijn genomen. Deze nieuwe bonnen dragen het kenmerk „G 81". De oude bonnen met de opdruk „E 81" blijven tot nader order geldig. Het hielp de bevolking na de bevrijding Het Vrouwen Hulp Korps viert binnen kort zijn eerste lustrum. Op 24 April zal het vijf jaar geleden zijn, dat de eerste V.H.K.'sters uit Nederland in werkelijke dienst werden opgeroepen en dit korps als onderdeel van de Nederlandse landmacht in het bevrijde gebied aan zijn taak begon. Gedurende de oorlog werden in Londen de eerste plannen ontworpen voor de op richting van een Nederlands Vrouwen Korps, dat zich tot taak stelde direct na de bevrijding van het vaderland de nood lijdende bevolking op alle mogelijke gebied te gaan helpen, door het oprichten van centrale keukens, het uitdelen van kleding, het ontvangen van de repatriërenden uit Duitsland en klinieken op te richten. Tien tallen Nederlandse vrouwen meldden zich aan, niet alleen uit Engeland, maar ook uit Suriname en Curacao en Zuid- en Noord-Amerika. De Britse autoriteiten erkenden het jonge korps als onderdeel van de Nederlandse landmacht en verstrekten het alle mogelijke en ook noodzakelijke faciliteiten, zodat in November 1944 Zui delijk Nederland "achter de bevrijdende le gers de primeur kreeg van vrouwen in uniform. Direct achter de vuurlinies, in Nijmegen en op Walcheren, in Zeeuwsch Vlaanderen en het deerlijk gehavende Zuid-Limburg kon dit korps hulp brengen aan de bevol king. Stond men aanvankelijk wat scep tisch tegenover dit nieuwe onderdeel der krijgsmacht, het enthousiasme waarmede tientallen meisjes en vrouwten uit de be- Alleen Duyvis maakt Salata speciaal over Sombere klanken over de jeug de vrouwelijke jeugd De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301,5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.15 Platen. 3.50 Voor de vrouw. 9.00 Symphoni- sche dansen. Grieg. 10.00 „Kinderen". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Kookpraatje. 10.30 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Platen. 12.00 Accordeola. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Cor Steyn, orgel. 13.15 Ka lender. 13.20 Orkest o. L v. W. Lohoff. 14.00' Gesproken portretten. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor kleuters. 15.15 Mensen, dieren, dingen in de muziek. 15.30 Voor zieken. 16.00 Kinderkoor. 16.15 Het stond in de krant. 16.45 Vragen staat vrij. 17.15 Metropole orkest. 17.40 Het feest der bevrijding. Joods programma. 18.15 Varia. 18.20 Het Brocksi kwartet. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Lezing „een nieuwe tijd, een nieuwe taak". 19.15 Derde Sonate voor fluit en piano, Philippe Gaubert. 19.30 VPRO-cursus. 20.05 Dingen van de dag. 20,15 Socialistisch nieuws. 20.20 Tango-Rumba-orkest. 20.50 De triomf van het recht, luisterspel. 22.05 Jan Corduwener. 22.25 Volksliederen III, Vlaams-Nederlands. 22.45 Van boek tot boek. 23.15 De Hit-Kit. 23.45 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Te Deum Laudamus. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9 30 Waterstanden. 9.35 Voor zieken. 9.45 Symphonisch concert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Suite „Merchant of Venice", Rosse. 11.15 „Uyt minne bevolen", luisterspel. 12.00 Romancen van Brahms. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Orgelconcert. 13.15 Promenade-orkest. 14.00 Rawicz en Landauer, piano-duo. 14.40 Franse chansons. 14.40 „Bloemen en potten en vazen". 15.00 Jeugdconcert. 16.00 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Curagaose mu ziek. 18.00 Koren en korpsen. 18.30 Wil Strie- der cello. 19.15 Nieuws uit Indonesië. 19.30 Actueel geluid. 19.45 Engelse les. 20.05 Pro loog. 20.15 Johannes Passion. 23.15 Piet Nij- land, viool. 23.45 Platen, In het jaarverslag van de heer A. P. M. van Riel, de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem, vinden wij nog belangrijke opmerkingen. Zoals te verwachten is bij het bestaan van een evenwicht tussen de vraag naar en het aanbod van arbeidskrachten leverde de personeelsvoorziening in 1948 geen bij zondere moeilijkheden op. Zelfs in de bouwvakken en de landbouw, de bedrijfs takken die anders in het seizoen zeer hoge eisen stelden aan de vindingrijkheid en de organisatorische kwaliteiten van de amb tenaren van het arbeidsbureau, verliep de personeelsvoorziening zonder grote strub belingen. 13.245 werkzoekenden geplaatst 10.600 mannelijken en 2.645 vrouwelijke arbeidskrachten konden in 1948 door tus senkomst van het arbeidsbureau aan werk worden géholpen. Hoewel het overgrote deel van deze tewerkstellingen werd tot stand gebracht in het eigen gewest, kon toch nog aan 732 mannen en 99 vrouwen in een ander deel van het land een betrek king worden bezorgd. De positie van de jeugd Het aanbod van jeugdigen bleef, al was het veel groter dan in 1947, toch nog achter bij de vraag. Het peil van de jeugdige werkzoekenden was eveneens beter, doch bleef zorgelijk. De overtuiging dat het nodig is een behoorlijke arbeidsprestatie te leveren om een behoorlijke werkkring te krijgen, is tot een deel van de jeugd nog steeds niet doorgedrongen. De noodzaak een vak te leren, en de wenselijkheid om ook buiten de kantooruren iets te doen ter op voering van de vakbekwaamheid, wordt door tallozen nog niet ingezien. Dit inzicht meer algemeen baan te doen breken, is een taak waaraan vakorganisaties en onder wijzers speciale aandacht zouden kunnen besteden. De voorkeur van de jeugd blijft het meest uitgaan naar zeevaart., binnenvaart, het monteursberoep en de banketbakkerij. Speciaal in het automonteursberoep was 't dikwijls moeilijk een plaatsje voor gegadig den te vinden. Voor de textiel-, leer- en papierindustrie bestond geen belangstel ling, ondanks het feit, dat de vooruitzich- len in die bedrijfstakken zeker niet slecht zijn te noemen. Vrouwelijke arbeidskrachten Het tekort aan- vrouwelijke arbeids krachten vermindert, doch blijft bestaan. Een principieel verschil met voorgaande jaren is alleen dat het tekort zich thans nog slechts openbaart bij jongere vrou welijke arbeidskrachten. Voor iéts oudere vrouwen is het dikwijls zelfs moeilijk een passende werkkring te vinden. Speciaal is dit merkbaar bij winkel- en kantoorper soneel. De dienstbodennood niet op te vangen De dienstbodennood blijft groot. De vraag rijst echter, of deze een gevolg is van de stand van de arbeidsmarkt. De indruk bestaat, dat het tekort aan huishoudelijk personeel meer als een structureel probleem moet worden beschouwd, als een gevolg van de tegenzin van vele meisjes in het verrichten van huishoudelijke arbeid als beroep. De oplossing van het probleem zal dan ook meer gezocht moeten worden in een verder gaande mechanisering en rationali sering van de huishoudelijke.arbeid dan in het aannemen van meer nieuwe dienst boden. Gehuwde vrouwen Het aantal werkende gehuwde vrouwen bleef ongeveer gelijk. Voor zover zij zich voor de gehele werktijd beschikbaar kun nen stellen, levert haar plaatsing in het algemeen geen moeilijkheden op. Kunnen zij in verband met de gezinsomstandig heden, echter slechts halve dagen werker dan is het aanbod vaak groter dan de vraaj Geconstateerd kan worden, dat bij ver I schillende ondernemingen een zekere weer I stand bestaat tegen het aannemen van ge I huwde vrouwen, èn uit ideële motieven, èn op, of Nederland zich de luxe van het uit schakelen van de gehuwde vrouw in 't pro ductieproces onder de tegenwoordige om standigheden kan permitteren, zonder de volkswelvaart sterk aan te tasten. Wat hiervoor werd opgemerkt omtrent de mentaliteit van de jeugdigen in het alge meen, geldt in zeer bijzondere mate voor de jeugdige vrouwelijke arbeidskrachten. Ar- beidslust en arbeidsdiscipline zijn vaak volkomen afwezig. De enige doorslaggeven de factor bij het zoeken naar een werkkring is dikwijls voor een minimale arbeidspres tatie een maximale beloning te verkrijgen. Het zonder enig redelijk motief verlaten van een betrekking, om een andere te aan vaarden-, met als enige drijfveer de gril van het ogenblik, kon nog regelmatig worden gesignaleerd. Verhouding werkgever en werknemer Na de sombere klanken over de jeugd, zeer speciaal over de vrouwelijke jeugd, schenkt het bijzondere bevrediging, dat de geest in de bedrijven en bij het werk in het algemeen, reden tot grote tevredenheid geeft. De verhouding tussen werkgever en werknemer, het wederzijds begrip voor elkanders moeilijkheden en problemen, zijn aanleiding tot vertrouwen in de toekomst. De perioden in onze geschiedenis, waarin onophoudelijk moeilijkheden voorkwamen, door da of de werkgevers te veel eisten of de werknemers te weinig gaven, roepen nog zulke onaangename herinneringen op, dat de tegenwoordige toestand van betrek kelijke arbeidsrust en arbeidsvree, al mag er dan nog wel het een en ander te wensen overblijven, toch een verademing is. De bijdrage die de drie grote vakorganisaties tot het bereiken van deze toestand hebben geleverd, kan moeilijk hoog genoeg worden FRANSE ONDERSCHEIDING VOOR MEVROUW G. WIJSMULLER. De Franse consul te Amsterdam heeft in opdracht van de Franse minister van Bui tenlandse Zaken aan mevrouw G. Wijs muller de onderscheiding „Reconnaissance Frangaise" uitgereikt, als bewijs van er kentelijkheid voor het vele goede werk, dat zij heeft verricht ten behoeve van Franse vluchtelingen en krijgsgevangenen. Op 10 Mei 1940 bevond mevrouw Wijs muller zich in Parijs, doch op de dag van de Nederlandse capitulatie gelukte het haar 150 Joodse kinderen per schip van IJmuiden naar Engeland te doen evacue ren. Sindsdien is mevrouw Wijsmuller on ophoudelijk bezig geweest met het in vei ligheid brengen van kinderen in Zuid- Frankrijk en met de hulpverlening aan Fransen, die uit krijgsgevangenschap ont snapt waren en die via ons land en België trachtten naar Frankrijk terug te keren. KLOOSTERBOER VEROORDEELD TOT 21/3 JAAR. De 54-jarige groentenexporteur J. Kloos terboer uit Sint Pancras, .tegen wie zes jaar was geëist wegens het in begin 1940 ver strekken aan de Duitsers van gegevens over geallieerde schepen, die de neutrale Nederlandse havens aandeden, is door het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof tot 2i/2 jaar gevangenisstraf veroordeeld met aftrek van voorinternering. vrijde gebieden zich aanmeldden om mee te gaan helpen bewees dat het korps niet uit gebrek aan belangstelling behoefde te verdwijnen. Zo trok na de bevrijding van het Noorden een lange file militaire gens van het V.H.K. via Arnhem naar de grote steden, waar de nood nog hoger ge stegen was dan men had durven vermoe den. Toen na enige maanden tijd de chao tische toestanden op hygiënisch gebied in de grote steden verbeterd waren, de kin deren niet meer vochten om een enkele biscuit en er geen strijd meer gevoerd werd om een stuk voor-oorlogse zeep, kwa men repatriërenden uit Indië, die onder meer door het V.H.K. werden ontvangen en ten behoeve van wie een onderdeel werd overgeplaatst naar Egypte. Ook de kinder transporten naar Engeland werden door V.H.K.'sters begeleid. - Na enige maanden namen de burgerlijke sociale diensten vele taken van het korps over en werden de leden van het korps ingeschakeld in andere functies van de Koninklijke Landmacht. De verspreide „units" trokken zich samen in het Juliana- kamp te Kijkduin, waar haar leden, on geveer 225 vrouwen, werkzaamheden ver richten bij diverse militaire instanties. Maar al is het karakter van het korps in de afgelopen vijf jaar veranderd en men gelukkig niet meer van een hulpkorps voor de noodlijdende bevolking kan spreken, de recrutering van nieuwe leden vindt gestaaj voortgang. Een strenge keuring gaat aan het toetreden vooraf. Het centraal selectie orgaan en de psychologische dienst zorgen er voor dat alleen die vrouwen lid kunnen worden die ook geschikt zijn voor het ver eiste werk. De kennismaking met de krijgs tucht en de rechten en plichten van een militair eist van velen dat zij zich geheel omschakelen. De Verbandacte die gete kend woi'dt geldt vóór één jaar, indien men in Nederland zelf wenst te blijven. Voor Indonesië moet voor twee jaar gete kend worden. Daar verblijven thans onge veer 200 leden. De keuze wordt geheel aan de adspirant-recruut overgelaten. Op 25 April zullen de oud-leden uit alle delen van het land samenkomen in het Julianakamp te Kijkduin. Om-nstig, gejaagd? Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. Tegelijk met een belangrijk deel van de binnenstad werd tijdens de bezetting ook het stadhuis van Nijmegen door bommen grotendeels verwoest. De restauratie van het oude stadhuis vordert gestaag, terwijl een nieuw deel reeds is voltooid. Aantal werklozen in Maart verder gedaald Er zijn er echter 23.000 meer dan in Maart 1948 De daling van het aantal werklozen, welke in de loop van Februari begon, zette zich als gevolg van het aflopende winter seizoen voort. Het aantal bij de Geweste lijke Arbeidsbeurzen geregistreerde werk loze mannen nam van 77.439 af tot 63.240, te weten 34.942 geheel werklozen (vorige maand 45.508), 778 wachtgelders (963) en 27.520 bij een DUW-object tewerk- gestelden (30.968). Deze vermindering van het aantal werk lozen kwam voornamelijk tot uiting in de bouwbedrijven (van 11.148 tot 8.499), de veenderijen (van 3.589 tot 1.371), de land bouw (van 20.637 tot 14.344) en in de groep losse ongeschoolde arbeiders (van 11.610 tot 10.197). Het aantal aanvragen voor mannelijk personeel steeg van 25.719 tot 26.449. Vergelijkt men per ultimo Maart 1948 en 1949 de aantallen werklozen dan ziet men een stijging van 40.409 tot 63.240 of van 57 pet.. Vergelijkt men daarentegen de aan vragen dan ziet men een daling van 42.804 tot 26.449 of van 38 pet. Hieronder volgen de cijfers van het aan- CO O 14 Uit de regionale cijfers blijkt dat de werkloosheid in alle provincies afnam. In Nederland zijn er per 1000 mannelijke In woners gemiddeld 14 werklozen. Dit cijfer is het laagste in Utrecht (7), het hoogst in Drente (36). Het aantal werkloze vrouwen daalde van 4551 tot 4084. De vraag naar vrouwe lijk personeel bleef vrijwel gelijk, namelijk 18401 (18436). tal werklozen voor de provincies: - Sü ës 13 2 .S c c w K w Groningen 3035 8062 6474 Friesland 3316 7423 5221 Drente 1201 9112 4931 Overijsel 1405 3888 3128 Gelderland 3658 6492 5917 Utrecht 1797 2161 1887 Noordholland 7692 11537 10020 Zuidholland 9950 13394 1223» Zeeland 1563 2422 1375 Noord-Bx*abant 5296 9947 9343 Limburg 1496 3001 2705 Totaal 40408 77439 63240 kwade mannen van de kant van de weg tfhollen mannen met guvimistokkev m revolvers, die stellig niets goeds van dns waren! Een gewone roof-overval. neen! Want de aanvoerders van die man- op grond van het grotere verzuim, dat vaak I Tien waren.heer Geofridus Goudbak- valt te constateren. De vraag dringt zich /eer en Dop! Ik had toch beloofd, dat wij. 39. Nauwelijks was de mooie auto van I van hen nog nader zouden horen? Nu Ben Piep-seh 1het een klap tegen die boom hier waren ze dan met een troep handlan- aan gereden, of er kwam een hele troep gers, en ze waren vast van plan om zich meester te maken van Joris en van het geheim van de caponiet-mijn. Maar nu hadden ze toch buiten Ben Piep-seh en zijn Oosterlingen gerekend, want ze stormden meteen allemaal de kapotte auto uit en wierpen zich in de strijd, onder de kreet: „Weg met de Westerse Honden!" Dat ging vrolijk toe, gelijk je ziet! En in het vuur van het gevecht bleven Joris en Panda helemaal alleen. .Kom mee. klein baasje!" sprak Joris. „Ik. heb de indruk, dat de heren een klein verschil van mening heb ben, en dat onze aanwezigheid hier verder van geen nut is." Met die woorden nam hij zijn hoed af en verdween, op de voet gevolgd door Pandain de duisternis Politierechter Mallejan gaaf werken „Koopman", zei de dikke man wiens omvangrijke leden door slonzige kleding-, stukken werden omhuld, op de vraag wat' h-ij deed voor de kost. Het bleken echter eenzijdige transacties te zijn, die hij af sloot, want voor de betaling van een dub beltje of een kwartje gaf hij gemeenlijk' niets weerom. „Hij heeft op bedelende! wijze om geld gevraagd", las de officier) uit de dagvaarding voor. De dankbaarheid die hem gepast zouj hebben tegenover de goede liên, die zichl zijn nood aantrokken, was echter bij hem nooit aanwezig. Integendeel, liet een van. zijn weldoeners na hem een gift uit te ke ren, dan schold hij, stampte met de voet; en spuwde door het deurraampje. Zijn. methodes waren aggressief, want hij drong soms de keuken van een huis binnen en eiste daar op luide toon een maal onder' de bedreiging dat hij niet heen zou gaan aleer zijn honger was gestild. Aangezien, de meeste mensen er niet op gesteld waren „Mallejan", zoals hij schertsend werd ge noemd, in huis te houden, gaf men hem, veelal zijn zin. Uiterst onhoffelijk werd hij, wanneer de thee, die hem altoos door de zusters van een R.-K. instelling werd) geserveerd, te slap was naar zijn zin. Hij gaf dan op forse toon zijn mening te kennen over deze dames en het door hen beleden geloof. Als aardige bijzonderheid vermeldde de officier, dat Mallejan bij zijn arrestatie twaalfhonderd gulden op zak had. „Ik ben altijd zuinig geweest", zei verdachte met gepaste trots en verklaarde dat hij sinds de geldsanering negenhonderd gulden op zij had kunnen leggen, een bedrijfsresul taat waarover hij echter nog niet geheel voldaan bleek. ,,'t Is hard werreke, moeddumaarrekene", zei hij ernstig. De officier maakte bij zijn requisitoir melding van de zeer gunstige arbeidsvoor waarden, die de bedelaars in de Verenigde Staten van Noord-Amerika hebben be reikt. Nu blijkt echter zei hij en in zijn stem klonk duidelijk enige nationale voldoening dat de salarisschaal in Ne derland ook niet onbevredigend is. Hij eiste vijf dagen hechtenis en een jaar Veenhuizen. Dit verontrustte de verdachte, die van arbeid een rechtlijnige en zeer principiële afschuw bleek te hebben, zeer. „Ken dat niet gesust worde?" vroeg hij bezorgd. „Nee", zei de rechter, „vijf dagen hech tenis en negen maanden Rijkswerkinrich ting". Met een kommervolle blik op het gelaat stommelde Mallejan de trap af. Op weg naar een zware toekomst. PROTEST VAN INDIA OVER „MOORD" IN INDONESIë. NIEUW DELHI, 11 April (A.F.P.) Het Franse persbureau A.F.P. smeldt, dat de regering van India aan de Nederlandse re gering een protest heeft overhandigd over „moord" op drie Indische handelaars, die zou zijn gepleegd door soldaten van de Nederlandse strijdkrachten in Indonesië. In de protestnota wordt er de nadruk op ge legd, dat deze Indiërs „het slachtoffer zijn geworden van de haat", aangezien de Ne derlandse soldaten „hen hebben gedood na er zich vajx te hebben vergewist, dat de betrokkenen Indiërs waren". JUBILEUM NOTARIëLE VERENIGING. Maandag heeft de notariële Vereniging te Amsterdam haar 75-jarig bestaan ge vierd. Deze vereniging, opgericht in 1874 door een aantal candidaat-notarissen met het doel debat-avonden te organiseren en voordrachten te latén houden over speci fiek notariële onderwerpen, is uitgegroeid tot een gezelschap waarvan allen, die zich op juridisch gebied bewegen, lid kunnen zijn en dat zijn aandacht wijdt aan het ganse rechtsgebeuren op burgerrechtelijk gebied. Ook onder de juristen, die buiten Amsterdam wonen, is' menigeen lid dezer vereniging. Prof. mr. M. W. F. Treub was een harer eerste voorzitters. Samenwerking. Middeleeuwse schatten, af komstig uit musea, kerken, kloosters en particuliere verzamelingen in Duits land, zullen in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel tentoongesteld worden. De tentoonstelling wordt ge houden door het ministerie van Open baar Onderwijs in samenwex-king met de autoriteiten van de Westelijke be- zettingszóne in Duitsland. Crisis. Griekenland wordt met een poli tieke ci-isis bedreigd, die. tot een split sing in het 2% maand oude coalitie kabinet zou kunnen leiden, aldus meldt Reuter. Markezinis, minister zonder portefeuille, wordt er namelijk van be schuldigd betrokken te zijn bij een deviezensmokkelarij. Op gi'ond hiei'van heeft Diomedes, plaatsvervangend mi nister-president, hem gisteren verzocht uit het kabinet te treden, totdat het ge recht uitspraak heeft gedaan. Naar ver luidt weigert Max'kezinis echter af te treden. Geen krant. Gisteren zijn 200 leden van het technisch personeel van vier te Washington verschijnende dagbladen wegens een loongeschil in staking ge gaan. Het lijkt zeker, dat de verschijning van dagbladen te Washington hierdoor voor de tweede maal binnen een week onmogelijk wordt gemaakt. Hogerop. Kravchenko's tegenstanders in 't, proces tegen „Les Lettres Frangaises" de redacteuren André Wurmser en Claude Morgan, hebben hoger beroep doen aantekenen tegen de uitspraak, die op 4 April tegen hen is gedaan. Staking. In Londen zijn gisteren 7000 havenax-beiders in staking gegaan uit protest tegen het ontslag van 33 col lega's. Hierdoor kwam het lossen van 46 schepen stil te liggen. Ruim 6000 van de stakers hebben de steun van hun vakvereniging: de nationale bond van havenarbeiders. De anderen behoren tot de transportarbeidersbond, die zijn leden heeft opgewekt aan het werk te blijven. In de namiddag breidde de staking zich' met ruim 500 man uit en werd het werk op nog acht schepen Academisch pact. Een communistisch voor stel in het Britse Lagerhxiis, om de regering met andere ondertekenaars een voorstel te laten indienen om de Sovjet- "Jnie tot toetreding van het Atlantisch xact uit te nodigen, is door de Britse regering verworpen. Mayhew, de on derminister van Buitenlandse Zaken, achtte „met het oog op de Sovjet-Rus sische houding ten opzichte van het pact, het voorstel geheel academisch"?

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2