c Engeland's culturele betekenis, gevat in een lijst van feestelijke evenementen Dameskappers in Boston zien zich bedreigd door „Toni's toverdoos" Sport in het kort Meerderheid van het publiek vraagt evenals vorig jaar: meer textiel DINSDAG 12 APRIL 1949 FESTIVAL OF BRITAIN" (Van onze correspondent te Londen) Nog twee jaar en dan zal Engeland brui sen van activiteit. De regering heeft name lijk besloten in 1951 een „Festival of Bri tain" te organiseren ter herdenking van het feit, dat het honderd jaar geleden zal zijn dat de beroemde wereldtentoonstel ling van 1851 gehouden werd. Het is geen jubileum-woede, die ten grondslag ligt aan het grootse plan. Men heeft deze aanleiding dankbaar aangegre pen om de wereld te tonen dat Engeland nog meetelt. De Britse bijdrage tot de be schaving en cultuur op het gebied van kunsten, wetenschappen en industrie is het thema van dit zomerfestijn, dat van Mei tot en met September zal duren. Het centrum van dit aUes zal worden gevormd door een grote tentoonstelling op de Zuidelijke oever van de Theems. Het is echter geenszins de bedoeling de tentoon stelling van 1851 op enigerlei wijze te imiteren. Daarvoor zijn de tijden nog te moeilijk. De tentoonsteUing zal een natio naal karakter dragen en slechts die dingen laten èien, die-werkelijk representatief zijn voor Engeland. Handelsfirma's als zodanig zullen er niet aan deelnemen. Wel kunnen hun producten worden uitgestald, voor zo ver deze een kunstzinnig karakter dragen. In tientallen steden zullen kleinere ten- toonsteUingen van dezelfde aard worden ingericht, die mobiel zullen zijn-en düs van plaats tot plaats zullen trekken. Tweede hoofdonderdeel van het pro gramma vormt een zeer originele architec tuur-tentoonstelling, niet door middel van tekeningen en maquettes, maar door een reeks moderne woonhuizen en andere ge bouwen, welke in Oost-Londen zullen wor den neergezet en zelfs gedeeltelijk in ge bruik genomen. Er komt verder een reeks manifestaties, gewijd aan de kunst, ter wijl ook de universiteiten hun aandeel in het geheel zullen leveren. Alles zal worden omlijst door versieringen, historische op tochten, illuminaties en vuurwerk. De reeds vele jaren verwaarloosde en door de oorlog grotendeels vernietigde Zuidelijke oever van Londens rivier zal geheel worden vernieuwd. Er komt een schitterende promenade, vanwaar men kan genieten van een ongekend uitzicht op het groene Embankment, met zijn monumen tale gebouwen. De bedoeling is van het nieuw aan te leggen terrein, waaraan men reeds druk bezig is, een nieuw cultureel centrum te maken. Tegelijk met de ten toonstelling zal een nieuwe concertzaal ge opend worden, waarnaar Eduard van Bei- num en het Londens philharmonisch orkest reeds verlangend uitzien. Later komt er ook nog een nationaal theater, dat met regeringssteun zal 'gebouwd worden. Als de tijdelijke tentoonstellingsgebouwen ver dwenen zullen zijn, zal een aantal rege- ringsbureaux voor 10.000 ambtenaren er een plaats krijgen. Het wordt dus een filiaal van Whitehall. Ruimte voor dit alles wordt verkregen door demping van een strook tussen het trotse paleis, dat de zetel vormt van Londens gemeentebestuur en de nieuwe Waterloo-brug. Uiteraard verwacht Engeland in het „feestjaar" een stroom van bezoekers. Vol gens schatting zullen dagelijks 50.000 men sen de tentoonstelling gaan zien of zich op het terrein vermaken. Het festival zal niet iets zijn, dat hele maal van bovenaf wordt georganiseerd, maar juist een stimulans voor allen om hun ideeën en energie in te schakelen, zo dat een keten van evenementen zal ont staan, die alles wat waardevol en typisch is voor de Britse levenswijze, tot uiting zullen brengen. Een overzicht van het terrein aan de Zuidelijke Theemsoeverdat ontruimd zal worden voor de tentoonstelling. Het strekt zich uit van boven de County Hall (rechts) tot de Waterloobrug. Op de voorgrond het parlementsgebouw met de Big Ben. De noodbrugdie de foto laat zien boven de Westminsterbrugis enige tijd geleden afgebroken. SLEEPBOOT-IJSBREKER VOOR POLEN. Te Sliedrecht is op de scheepsbouw werf „De Klop" de voor Polen bestemde sleep boot en ijsbreker „Miroslaw" te water ge laten. Het schip zal waarschijnlijk over twee maanden zijn tocht naar Stettin op eigen kracht ondernemen. Het heeft een waterverplaatsing van 334 ton. Bij een lengte van 26.50 meter en een breedte van 7.40 meter. Het is uitgerust met een 450 pk stoommachine. Over twee weken zal een zusterschip van de „Miroslaw", eveneens gebouwd op de werf „De Klop" van stapel lopen. De „Mi roslaw" is het eerste schip van dit type dat in Nederland is vervaardigd. POST VOOR DE „GROTE BEER". Het s.s. „Grote Beer" zal morgen Woens dag naar Indonesië vertrekken en op 21 April in Port Said zijn. Post, welke daar aan de opvarenden moet worden uitgereikt, dient uiterlijk 14 April op de bus gedaan te zijn. Voor Batavia is de laatste buslichting op 27 April. Hef Matrozeninstituuf bestaat honderd jaar Opleidingsschip „Pollux" werd door de Duitsers onttuigd Het matrozen-instituut te Amsterdam van de Koninklijke Nederlandse Zeil- en Roei vereniging zal op 16 April 100 jaar bestaan. Dit matrozeninstituuf, dat op de „Pollux" gevestigd is, leidt de jongens op voor de koopvaardij. Zij leren daar alle voorko mende werkzaamheden, die zij, als zij op de koopvaardij tewerk gesteld zijn, moeten kennen, als zeilnaaien, knopen, splitsen navigatie en een goede discipline. Als de jongens, na drie cursussen van elk vier maanden de „Pollux" verlaten, zijn zij ge reed om een taak bij onze koopvaardij op zich te nemen. De rederijen zien het belang van deze opleiding ook in en steunen voor zover dat mogelijk is. Per jaar komen 60 a 70 toekomstige matrozen van de „Pol lux". Zij worden allen direct opgenomen door de rederijen. Plet eerste opleidingsschip was het trans portschip „Dordrecht", daarna volgden nog de brik „Venus", het korvet „Ajax", de brik „Zeehond", de oude brik „Pollux", die in Januari 1941 afgedankt werd om dat hij te klein was en die werd vervangen door de tegenwoordige „Pollux", een als bark ge tuigd schip. Gedurende de oorlog had ook het instituut met moeilijkheden te kampen, die echter overwonnen werden totdat de Duitsers in November 1944 het schip met inventaris in beslag namen. Op de dag der capitulatie van Duitsland lag het schip in de haven van IJmuiden en werd toen overgenomen door de Engelse marine, die het als oorlogsbuit beschouwde. Pas in April 1946. nadat het schip nog dooi de Koninklijke Nederlandse Marine als wachtschip was gebruikt, kon het matro- zeninstituut zijn werkzaamheden hervatten. De „Pollux" was door de Duitsers echter volkomen onttuigd. Dank zij de medewer king van de oorlogsschade-enquêtecommis sie, grote scheepvaartmaatschappijen en Amsterdamse handelshuizen kon het schip in September 1948, weer van masten en tuig voorzien, in gebruik worden genomen. Commandeur A. M. Willemse. die op 1 Mei met pensioen gaat en dan het schip gedurende ruim 13 jaar bestuurd heeft, zal vervangen worden door de heer E. Viëtor. oud-kapitein ter koopvaardij. Op 12 April is er een reünie voor de oud-kwekelingen, waarvan er enkelen zich door harde studie tot kapitein ter koopvaardij hebben opge werkt. Op 13 en 14 April is het feest voor de huidige bewoners van de „Pollux". Veertig millioen Amerikaanse vrouwen permanenten zich thuis gemda voor WOENSDAG 13 APRIL Luxor: „Monsieur Vincent", 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „De vrouw met het geschonden gelaat", 18 j.. 2,15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarae: „May AVong", 14 j.. 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Frans Hals: „Van mens tot mens". 14 j„ 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Rem brandt: „Noodlot". 18 j„ 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Haar laatste liefde", 18 j„ 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. WOENSDAG 18 APRIL Stadsschouwburg: AVADIA „School voor charme", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. (Speciale correspondentie) Het trotse Boston noemt zich de ge boorteplaats van de Amerikaanse repu bliek, omdat in het (niet zo erg) grijze ver leden, de brave Bostonians een aantal kis ten met thee uit een schip haalden, deze in de haven gooiden, het Engelse juk afschud den en de nieuwe tijd inluidden. Dat is echter een kleine 200 jaar geleden en sinds dien zijn de Bostonians niet meer zo revo- lutionnair- Zij gelden thans in het algemeen als uitgesproken stijf. Bepaald ouderwets waren niettemin vorige week meer dan driehonderd dames kappers in Massachusetts, toen zij voor het gerechtshof in Boston eisten, dat er een einde gemaakt moest worden aan de ver koop van de „thuis-permanent". Deze thuis-permanent is de uitvinding van een ondernemende 33-jarige jongeman, die een zaakje, waarin hij 5000 dollars had geïn vesteerd, vorig jaar uitverkocht aan de Gillette Safety Razor Company voor het niet onaardige sommetje van 20 millioen dollars, waarvan 12 millioen in contanten en 8 millioen in termijnen. Ruïneuze uitvinding? „We worden geruïneerd", zo kreten de dameskappers. „Ons bestaan staat op het spel", zo ging het koor verder, „wat moeten wij gaan doen, als alle vrouwen zich voor een paar dollar een „thuis-permanentdoos" aanschaffen en zich zelf gaan permanen ten?" Inderdaad, de brave kappers hebben reden tot bezorgdheid. De thuispermanent is bezig om in snel tempo het hart en de krullebol van de Amerikaanse vrouw te veroveren. Voor circa een dollar aan „grondstoffen een paar flesjes met een geheimzinnig vloeistof kunnen zij zich mét behulp van ingrediënten en machine rieën uit „Toni's toverdoos" een permanent scheppen, waarmee zij iedereen, volgens de advertentie althans, om de tuin kunnen leiden. Op deze wijze besparen zij zich de kosten van een kappers-permanent, fii prijs variërend van 3 dollars voor de aller-arm- zaligslc tot 5 a 15 dollar voor de gemiddel de jen 30 dollars of meer voor de super- geraffineerde. Na de kappers kwamen de winkeliers van Massachusetts aan het woord. In die staat wordt de Toni-toverdoos nu al door meer dan 10.000 winkeliers verkocht en deze lieden hadden ook een argument: „Veertig millioen vrouwen in Amerika ge bruiken nu de thuis-pèrmanent en die veertig millioen kunnen het onmogelijk bij het verkeerde eind hebben". Revolutie der techniek. „Moet", zo uitte zich de woordvoerder der winkeliers, „aan de kappers van Mas sachusetts gevraagd worden, of die vrou wen een Tonidoos mogen kopen? Dit mag zeker niet gebeuren. De hoge kosten van levensonderhoud drijven de vrouw naar de thuis-permanent en het ziet er naar uit, dat de moderne tijd weer gaat zegevieren en de kappers in Massachusetts aan het kortste eind (en dit keer niet aan het kortste eind van een dameslok) zullen trekken, evenals hun collegas, de barbiers, vijfentwintig jaar geleden, toen zij de eis stelden, dat het aan de mannen van Massachusetts verboden moest worden om het veiligheids-scheer mes te gebruiken. Niets vermag de revolutie der techniek te stoppen, zeker niet wanneer veertig millioen goed-gekrulde vrouwen zich vereend daarachter scharen. Welke wetgever durft zulk een schare te trot seren?" Gestrand Grieks schip vlotgesleept De „Agioi Victores", het 7000 ton me tende Griekse schip, dat Vrijdagavond bij Schiermonnikoog strandde is Maandag door de „Holland" van de rederij Doeksen vlot gesleept. De „Holland" heeft op ge ringe afstand van de „Agioi Victores" lig gen wachten tot de wind zou draaien. Slechts een stevige Noordwesterbries kon namelijk het water zo hoog brengen, dat het losslepen mogelijk werd. Toen de wind gisteren uit de gewenste hoek kwam slaagde de „Holland" er in, het schip vlot te brengen. GEZELSCHAP HERMAN BOUBER NAAR INDONESIë. Met het troepentransportschip „Grote Beer" zal Woensdag vertrekken het toneel gezelschap Herman Bouber. Dit gezelschap zal onder auspiciën van de NIWIN onder de militairen voorstellingen geven van „De Zaak A. D." en „Geef mij maar een schip." EXTRA VERLICHTING OP KONINGINNEDAG De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat op Koninginnedag extra ver lichting zal zijn toegestaan. Het ontsteken van extra verlichting voor of na die datum is niet geoorloofd. De '9 Muzen Succes. De jonge Nederlandse pianiste Fania Chapiro treedt op het ogenblik met veel succes in New York op. Eerbewijs aan Chopin. De Unesco heeft vijftien erkende componisten gevraagd een compositie ter herinnering aan Chopin te schrijven, wiens sterfdag 100 jaar geleden dit jaar wordt herdacht.Vier componisten hebben deze opdracht aanvaard, namelijk: Florent Schmitt uit Frankrijk, Hector Villalobos uit Brazilië, Alexander Tansman uit Frankrijk en Oscar Espla uit Spanje. De Unesco heeft het plan de eerste open bare uitvoering dezer werken te doen geven in de zaal van het Conservatorium te Parijs, waar Chopin zelf heeft gespeeld. Postzegeltentoonstelling. In Juni zal te Brussel ter viering van de honderdste ver jaardag van de uitgifte van de eerste post zegel in België een internationale post zegeltentoonstelling worden gehouden, Hier zal voor de eerste keer het zogenaam de rollende tapijt worden gebruikt, waarop in enkele minuten tijds 30.000 postzegels aan de ogen der toeschouwers voorbij zullen glijden. Onderscheiding. Een Nederlands werk werd aangenomen voor de internationale tentoonstelling van beeldhouwwerken te Philadelphia. Aangezien er slechts vijftien werken wer den aangenomen van kunstenaars buiten de Verenigde Staten van Amerika, is het voor de jeugdige Hans Verhulst uit Steenbergen wel een bijzondere onderscheiding dat zijn werk „Meisje met hoed" op deze tentoon stelling werd geplaatst. Vals. Naar aanleiding van de ontdekking van verscheidene valse Utrillos. die onlangs in Frankrijk werden verkocht heeft de Franse politie ontdekt dat deze in de handel werden gebracht door een gewezen medewer ker van de beroemde schilder. Dammen Om de Oosterkwartierbeker De jaarlijkse kwartet-wedstrijden om de Oosterkwartier-beker zullen binnenkort weer aanvangen. De volgende damclubs zullen met hun sterk ste vier leden uitkomen: Beverwijk. IJmui den. Haarlemse Damclub. Damclub Haar lem. St. Bavo te Heemstede en Oosterkwar tier te Haarlem. Voor de damclub Oosterkwartier is het verheugend te kunnen mededelen dat met ingang van 1 April j.l. de nieuwe wereld kampioen P. Roozenburg aan bord één van Oosterkwartier uitkomt. Met 16 Maart j.l. is de wereldkampioen dammen in dienst getreden bij de Hoogovens te Velsen. Ruitersport H. Paanen met Tentor naar terreinkampioenschap Bij het Nederlands kampioenschap terrein rijden dat op 23 April onder auspiciën van de Nationale Bond voor Ruiterwedstrijden in Bennekom door de Veluwse Jachtvereni- ging wordt gehouden, zal Haarlem worden vertegenwoordigd door H. Paanen van de Haarlemse Rij- en Jachtvereniging met de volbloed Tentor le Grand. De andere vier ruiters die voor het district West deze zware samengestelde wedstrijd zullen rijden, zijn leden van de Zuidhollandse Jachtvereniging. Het zijn mevr. I, Siem met Rhoda, I. baro nesse van Zuylen van Nyevelt met Why Not, de Olympiade-ruiter D. Siem jr. met Flying Cloud en T. Timmer met Bunny. Voetbal Lenstra speelt niet in Zwaluwenelftal Abe Lenstra heeft verzocht niet opge steld te worden in, het Zwaluwen-elftal, waarin hij voor de wedstrijd tegen de Rode Duivels Woensdag 13 April te Rotterdam als midvoor was gekozen. Lenstra voelde zich Zondag in de kampioenswedstrijd te gen A.G.O.V.V. te Apeldoorn niet geheel fit. Hij heeft griep gehad. Er is nog niet besloten wie als plaatsvervanger tegen de Belgen zal meespelen. OOSTERKWARTIER—DAMCLUB „HAAR LEM". Damclub „Oosterkwartier" speel de een oefenwedstrijd tegen Damclub „Haar lem". Deze ontmoeting werd door „Ooster- lcwartier" gewonnen met 128. De revanchewedstrijd is bepaald op 20 April. OVERDEKTE ZWEMKAMPIOENSCHAP- PEN'. De zwemcommissie van de kring Haarlem van de KNZB houdt op Maandag 25 April wedstrijden om de „overdekte zwem- kampioenschappen" van de kring Haarlem in het Sportfondsenbad. Het programma vermeldt als nummers: 100 meter borstcrawl dames en heren, 100 meter rugslag dames en heren, 200 meter schoolslag dames en heren en als estafettes: 4 x 100 meter borstcrawl dames en 4 x 200 nieter borstcrawl voor heren. Na afloop zal het Haarlemse heren zevental een wedstrijd spelen tegen het Amsterdamse zevental. TYBB—HOLLANDIAAN. Aanstaande Maandag, Tweede Paasdag, speelt TYBB op het terrein van EDO in het Noorder Sport park de belangrijke wedstrijd voor de pro motiecompetitie tegen de Hollandiaan uit Vlaardingen. Er blijkt niet alleen in Haar lem. maar ook in Vlaardingen grote belang stelling voor deze wedstrijd te bestaan. De boulevard in Zandvoort zal worden voorzien van een grote parkeerplaats die een lengte van niet minder dan 3'/2 km krijgt. Deze parkeerplaats dient om de enorme stroom auto's te verwerkendie bij de races op het nieuwe circuit wordt verwacht. Het werk moet over ongeveer drie maanden zijn voltooid. Bulldozers bezig met het afgraven van duinen op het terrein waar de nieuwe parkeerplaats is geprojecteerd. Ook de vraag naar rookwaar, vlees en kaas is toegenomen Het Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie heeft begin 1948 de vol gende vraag gesteld: „Zoals u weet, heeft ons land ern stig tekort aan deviezen (buitenlands geld) om dingen in het buitenland te kopen. Hiermee rekening houdend en dus bedenkend dat wij zoveel moge lijk moesten exporteren om deviezen te verkrijgen, zijn er dan nog artikelen waarvan u vindt, dat er binnen ons land voor iedereen beslist meer van beschikbaar moet komen? Welke arti kelen?" Aan het begin van dit jaar heeft het N.I.P.O. deze vraag herhaald, zodat de volgende vergelijking tussen de antwoor den van toen en nu mogelijk is: Textiel, kleding Vet, boter, olie Vlees kaas (in 1948 ook eieren) Rookartikelen Zuidvruchten Serviesgoed Aardewerk Rijst Geneesmiddelen Andere artikelen De vergelijking met de cijfers van een blijft de dringendste behoefte. Hoe het jaar geleden is leerzaam. Meer textiel ook met export en deviezen moge staan, meer dan de helft van het publiek vraagt meer textiel! Van boter en vet heeft men thans iets minder dringend méér nodig dan een jaar geleden, maar nu zijn er meer stemmen voor meer vlees en kaas. Veel meer stemmen dan in begin 1948 gaan er op voor tabak, zuidvruchten en rijst. Minder dringende behoeften eigen lijk die, nu er van de dringendste behoef ten meer bevredigd worden dan een jaar geleden, op de voorgrond schijnen te komen. Tot 1% van het publiek is het blijkbaar NU Begin '48 53% 63% 19 23 20 15 9 3 4 3 15 1 19 37 Treinverkeer met België wordt op 15 Mei verbeterd Vijf treinen per dag in beide richtingen, minder oponthoud (Van onze correspondent te Brussel) Een gemakkelijk en vlot treinverkeer tussen België en Nederland zal van 15 Mei af worden ingesteld, waarbij er naar ge streefd zal worden om het oponthoud te Roosendaal tot een minimum te beperken. Van voornoemde datum af zullen vijf trei nen per dag in beide richtingen ingelegd worden. Van Amsterdam uit om 8.50, .10.50 en 17.15 uur en van Den Haag uit om 7.30 en 20.20. De drie uit Amsterdam startende Pullmans rijden door naar Parijs. In de richting van België naar Neder land: 6.30 uur (Brussel-Zuid), 8.10 uur (Noord), 14.12 uur (Zuid). 17.40 uur (Schaarbeek) en 19 uur (Zuid). Zoals reeds werd gemeld, zal de controle te Roosendaal in de stilstaande trein plaats hebben. Aan de Frans-Belgische grens duurt het oponthoud 4 minuten en geschiedt de con trole in de rijdende trein. Waarom dit op de lijn BelgiëNederland niet kan, werd mij voor enkele dagen door een vriende lijke douane-beambte duidelijk gemaakt. Vooreerst dient het oponthoud te Roosen daal voor het verwisselen van locomotief. Nederland beschikt nog niet over een vol doende aantal machines om deze door Bel gië naar Parijs of Bazel te laten doorrijden. Een andere reden is 't gebrek aan douane personeel van Belgische kant. Het zwaarte punt van het Belgische grenspersoneel ligt nog steeds te Esschen voor de goederencon- tröle, die nog niet geünificeerd is in Bene lux-verband. Nederland, dat in dit station goederen en reizigerscontróle heeft, kan in eens veel personeel op de binnenrijdende treinen concentreren. Men zal het volgend systeem proberen: Het Belgisch personeel (dat geen aeviezencontróle meer uitoefent) zal te Roosendaal de reizigers zo snel mogelijk controleren, op de voet gevolgd door de Nederlandse ambtenaren. Deze zullen hun controle in de rijdende trein tot Rotterdam voortzetten. In de uitgaande treinen begint de Nederlandse controle te Rotterdam en wordt voortgezet te Roosendaal. Daardoor zou het oponthoud van 45 op 25 minuten gebracht kunnen worden. Voor de Belgen en Luxemburgers wordt het Nederlandse deviezenformulier afge schaft. Zij mogen zoals gemeld 75 gulden zonder aangifte van herkomst importeren en voor 100 gulden goederen exporteren. Het Nederlandse spoorboekje zal een tabel der aansluitingen naar en een kaart van de andere Benelux-landen bevatten. In Januari zijn 525 personen aan griep overleden Grootste aantal sterfgevallen in Noordholland Uit thans bekend gemaakte cijfers blijkt, dat tengevolge van de influenza(griep)- epidemie in Januari van dit jaar in ons land in die maand 525 mensen zijn over leden. Het grootste aantal sterfgevallen kwam voor in de provincie Noordholland, name lijk 127, daarop volgden Zuidholland met 118 en Noord-Brabant met 60 gevallen met dodelijke afloop. Zeeland, Drente en Groningen hadden respectievelijk 12, 14 en 16 sterfgevallen. Voor de overige provincies waren de cijfers: Friesland 22, Overijsel 25, Gelder land 46, Utrecht 36, Limburg 49. Verdeeld naar leeftijdsgroepen was de sterfte het grootst in de groep van 70 jaar en ouder, namelijk 843 per 100.000, het kleinst in de groep van 5-10 jaar namelijk 1,4. Voor de groep van 40-60 jaar was dit cijfer 48,2 en voor de groep van 60-70 jaar 14,8. Per 100.000 inwoners was de sterfte in Groningen 41,2, in Friesland 56, in Drente 59,5, Overijssel 44,9, Gelderland 51,2, Utrecht 75, Noordholland 82,1, Zuidholland 59,2, Zeeland 53,2, Noord-Brabant 58, Lim burg 81,5. Het totaalcijfer voor Nederland was 62,6. goed doorgedrongen dat wij door de devie- zenpositie, bepaalde geneesmiddelen moe ten ontberen. Aan serviesgoed en aardewerk is het te kort in een jaar tijd blijkbaar grotendeels opgeheven. Op de textiel na worden alle artikelen echter door betrekkelijk kleine groepen genoemd. Van kleding en linnengoed is het voorzieningspeil bijna vier jaar na de be vrijding vér achter gebleven bij alle andere artikelen. Dat blijkt het publiek terdege in te zien en te ondervinden. (Nadruk verboden). Toneel „Je hebt me aangeraakt" Merkwaardig blijspel van Tennessee Williams Comedia schijnt wel een zeer speciale voorkeur te hebben voor de stukken van Tennessee Williams, of zou het misschien de regisseur Johan de Meester zijn? Na „Glazen Speelgoed" en „Tramlijn Begeer te" komt het gezelschap nu met dit merk waardige blijspel „Je hebt me aangeraakt" („You touched me"). Een „romantische comedie" vermeldt het programma. Wie echter dit stuk gaat zien met het doel zich een avond licht amuse ment te verschaffen of gloedvolle roman tiek opgediend te krijgen, komt bedrogen uit. Trouwens de naam Tennessee Williams en dan nog wel in combinatie met D. H. Lawrence deed iets dergelijks ook geens zins vermoeden. Wel is dit toneelspel aan merkelijk lichter van toon dan de beide andere stukken, doch dit moet in hoofd zaak op rekening geschoven worden van de ingelaste figuur van de oude aan de drank verslaafde ..Captain" oom Cornelius. Tennessee Williams schreef dit stuk in samenwerking met Donald Windham en putte zijn stof uit een gelijknamige novelle van de beroemde Engelse romanschrijver D. H. Lawrence. Alleen de figuur van de oude kapitein is niet bij Lawrence te vin den. Deze drankzuchtige zeeman blaast on danks de bedwelmende alcoholica tezamen met zijn aangenomen zoon Hadrian een frisse wind door het muffe, kille huis, waar in hij met z'n dochter Mathilde en z'n zus ter Emmie woont. Hadrian keert terug uit het leger. Zijn bruisende jonge levenslust dreigt te pletter te slaan op al dat bekrompen, dorre vrou wenfatsoen van tante Emmie, die in hem de indringer ziet, de sluwe vos en die hem haat met alle haat waartoe deze oude ver zuurde vrouw in staat is. Tegen die haat kan hij zich wapenen, zwaarder is zijn strijd tegen Mathilde's preutsheid. „Niet praten, maar doen", houdt de oude zeeman hem voor en dat doet hem tenslotte over winnen. Mimi Boesnach en Jules Verstraete in You touched me" Een stuk met dramatische spanningen en toch verraadt het zijn epische afkomst niet geheel en al. Men zou de beide stuk ken, de novelle van Lawrence en de toneel bewerking van Williams en Windham naast elkaar moeten leggen om een duide lijk beeld te krijgen van het onbevredigen de, dat dit stuk ons geeft. Dat de psycho-analyse ook z'n weg naar het toneel gevonden heeft, heeft juist Wil liams ons wel bewezen met zijn „Glazen Speelgoed", „Tramlijn Begeerte" en mis schien ook, hoewel in mindere mate, met dit stuk. Toch is het gevaar niet denkbeel dig dat het drama hiermee op weg is te verworden tot een kille formele, abstractie van geconstrueerde complex-typen en daarom doet waarschijnlijk zo'n bloed warme figuur als kapitein Cornelius wel dadig aan. Jules Verstraete heeft met zijn vertolking van deze zeeman de hem geboden kansen ten volle benut en deze dankbare rol het volle pond gegeven. Het „open-doekje" na de smadelijke aftocht van dominee Melton bewees, dat ook het publiek hem, ondanks z'n haast walglijke verslaafdheid aan de drank, met warme sympathie door het stuk zag waggelen. De rol van Ellen Vogel, het preutse meisje Mathilde, was ongetwijfeld de moeilijkste, maar zij schijnt voor dit soort rollen een uitzonderlijk talent te bezitten. Haar partner, de jonge Hadrian, vond in Fons Rademakers, die zich met een weinig flatteuze rode pruik had getooid, een nu en dan al te vurige vertolker. ..Uiterlijk kalm en verlegen", zoals regisseur De Meester hem in z'n begeleidend woord in het programma wil typeren, konden we hem niet vinden. Mimi Boesnach speelde de verzuurde oude vrijster met vlijmscherpe strakheid; een sterke speelrol ook, al kwam misschien de zachtheid en tederheid te weinig door dit verstarde masker van haat en minach ting voor de vondeling Hadrian heen. De minst geslaagde figuur in het stuk leek ons die van dominee Melton, Een echte toneeldominee, een caricatuur. zo wegge lopen uit de een of andere klucht en dit was zeker niet de schuld van Ludzer Erin- ga, die deze vrij banale rol moet vertolken. Joekie Broedelet tenslotte had weinig moeite met de uitbeelding van het onge compliceerde dienstmeisje. Al 'met al een stuk waarmee Comedia v.-eer eens bewezen heeft uit zijn krachten een homogeen groepje te kunnen samenstellen, dat onder de voortreffelijke regie van Johan de Mees ter, die ook het bijpassende décor ontwierp, aan de toeschouwers toneelspel biedt dat een bezoek aan de Haarlemse schouwburg ten volle rechtvaardigt. F. HESMERG

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5