4 PHILIPS HQOGTEZON 3- 9*. Amsterdamse Beurs Het huis aan de baai CjKort eri Bondig DINSDAG 12 APRIL 1949 HAARLEMS DAGBLAD Twaalf jaar geëist tegen gewezen journalist Voor het Bijzondere Gerechtshof te 's Gravenhage heeft terechtgestaan de 59- jarige ex-journalist P. J. van M. te 's Gra venhage. Hij werd er van beschuldigd, dat hij vrijwel onmiddellijk na de bezetting van ons land de betrekking van hoofd redacteur van het A.N.P. heeft aanvaard, medewerkers heeft ontslagen op grond van hun naar zijn inzicht niet loyale hou ding tegenover de bezettingsautoriteiten en in het algemeen de berichtgeving in de in bexet Nederland verschijnende pers over eenkomstig de wensen van en in overleg met de bezeltingsautoriteiten in pro-Duitse zin heeft bevorderd. Verder was hem ten laste gelegd, dat hij omstreeks Juni 1940 met enige anderen de z.g. „Raad van Voorlichting voor de Pers" heeft opgericht en daarin zitting heeft ge nomen. Deze raad had ten doel de Neder landse pers voor te lichten in de geest, der „nieuwe orde" in Europa. De tenlastelegging vermeldde voorts de medewerking aan de oprichting van.het z.g. „Verbond van Nederlandse Journalisten", waarvan verdachte tot aan het einde der bezetting het voorzitterschap heeft bekleed. Hem was voorts ten laste gelegd, dat hij in deze functie de door de vijand voorgestane discriminatie van het Joodse volksdeel heeft bevorderd en druk heeft uitgeoefend op de leden van het verbond om hun af wijzende houding tegenover de vijand en de „nieuwe orde" te herzien, dat hij een journalist uit het beroepsregister heeft ge schrapt „gelet op het oordeel van de pers chef van de rijkscommissaris" en dat hij in een door hem geschreven en in de „Ne derlandse Journalist" gepubliceerd artikel de journalisten, leden van het verbond, heeft opgewekt tot vrijwillige arbeid in Duitsland. Verdachte gaf toe, dat het ontslag van enkele journalisten van het AN.P. het ge volg was van zijn bij de Duitsers ingedien de klachten. Hij verklaarde, dat hij in 1944 lid van de N.S.B. was geworden. Het depar tement van Volksvoorlichting en Kunsten wilde namelijk een N.S.B.'er aan het hoofd hebben van het A.N.P. Om zijn post niet te verliezen was hij toegetreden. „Wie in de bezettingstijd de functie van hoofdredacteur van het A.N.P. ambieerde, is een motor geweest in de propag'anda- dienst voor de Duitsers", verklaarde de advocaat-fiseaal. Als hoofdredacteur van het A.N.P. heeft verdachte het Nederlandse volk willen beïnvloeden, als voorzitter van het Verbond van Nederlandse Journalisten heeft hij pressie uitgeoefend op de goede journalisten. Zij, die geen „begrip" toonden voor de z.g. nieuwe orde. werden door hem geschrapt van de beroepslij st cn brodeloos gemaakt. Verdachte heeft de vijand jaren lang terzijde gestaan in een tweetal sleutel posities. De advocaat-fiscaal eiste een gevangenis straf van 12 jaar met aftrek, ontzetting uit de beide kiesrechten en uit het recht om ambten te bekleden. De raadsman, mr. Hungering, verklaar de, dat verdachte steeds het Nederlandse belang voor ogen had gehouden. Toen hij later de Duitsers beter had leren kennen en tot andere gedachten was gekomen, is hij, volgens de verdediger, op zijn post gebleven om de Nederlandse zaak te beschermen. Verdachte had als voorzitter van- het Journalistenverbond geen collega's aange bracht, van wie hij wist, dat zij illegaal werkten. De raadsman vroeg een detentie op tc leggen gelijk aan het voorarrest. Verdachte zei, dat hij altijd geweten had dat het recht van vrije critiek onontbeer lijk was voor de ontwikkeling van het vrije geestesleven. Dat hij zich anders gedragen had was, zo zei hij, slechts tactiek geweest in het-belang van de Nederlandse zaak. Uitspraak 25 April. èchool voor ULO (letter a) naar het balmasqué De Oudercommissie van de school voor U.L.O. letter A organiseerde als besluit van het seizoen een balmasqué voor de leerlin gen in de Gemeentelijke Concertzaal. De deelneming zowel van de leerlingen als van de ouders was zo groot dat de zaal geheel gevuld was met danslustigen, terwijl ruim 170 gecostumeerde leerlingen aan het ge heel een fleurig aanzien gaven. Aan de costumes was bijzonder veel werk besteed, zo zelfs, dat de vijf-leden van de jury heel wat moesten wikken en wegen om de prij zen aan te wijzen. Het balmasqué werd gedurendè een half uur onderbroken döor de bekende volks- dansleider de heer H. v. d. Wateren, die met 15 volksdansers een keurig verzorgde demonstratie gaf. Deze demonstratie stond in verband met het feit dat in het pro gramma van het buitenschoolse werk van de U.L.O. (A) het volksdansen is opgeno men. waaraan reeds door 60 leerlingen wordt deelgenomen. Het muzikale gedeelte van de avond werd op keurige wijze verzorgd door „De Melodisten". een band bestaande uit leer lingen en oud-leerlingen van de school, af gewisseld door de muziek van een „piere ment". De avond, die mede werd bijgewoond door een delegatie van de Centrale Haar lemse Ouderraad, was voor de school een succes. Verhuur per maand THEO VAN AMERONGEN DE RADIO-SPECIALIST VAN HEEMSTEDE RAADHUISSTRAAT 35 - TELEFOON 29449 (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 11 April 1949 GEHUWD: 11 April: W. G. ter Beke en H. M. van Veen. H. I. A. Groothuis en A. C. J» van den Berg. BEVALLEN van een zoon: 7 April: H. J. van der Horst—Verbeek. 8 April: H, C. van de Reep—Lammers. 9 April: G. E. Lexmond— van der Meer. A. IC. Graaff—Göken. J. J. van Haatten—de Jong. M. de Jager—Mikmak. F. Laadstravan Es. 10 April C. W. A. van Hoof—van Iioeckel. D. M. Bouman—Ketting. C. M. E. J. Hogervorstvan Ulden. C. J. GoossensKors. 11 April: T. S. de Hey MeijerB. K. Veen—Milde. C. M. Fompe— van Engelen. A. M. Vreenegoor—Evers. BEVALLEN van een dochter: 7 April: N. van Splunter—Leijen. 8 April: E. M. Bötzel— van Calveen. 10 April: A. van Soest—Wilde- boer. J. W. Brummer—Hendriks. A. van den Hul—Spieker. C. E. Brink—Dams, 2d. J. M, van Buuren—Horsten. C. M. E. J. Hoger- vorst—van Ulden. 11 April: N. Baartse— Scholman OVERLEDEN T April M A. Seuter—van Tienhoven. SO j. Parklaan. A. C. Kaffka ge naamd Dengier, 87 j.t Zocherstraat. 8 April: J. Bos. 60 j., Twijnderslaan. A. M. Jansen, 71 j. Raamvest. A. P. Seijlhouwer—Govaarts, 29 i., Kamerlaan. H. C. Timmer, 55 j., Kenne- merplem. L, H; Bogaard, 23 j., Dolfijnstraat. Verbond van Haarlemse Speeltuinverenigingen Zaterdag hield het Verbond van Speel tuinverenigingen zijn jaarvergadering in restaurant Brinkmann. Onder de aanwezi gen was de heer J. Fontijne, hoofdcommis saris van politie. De waarnemend voorzit ter, de heer W. A. van der Kamp sprak een inleidend woord, waarna de heer J. Blauw als voorzitter herkozen werd. De heer Van der Kamp sprak de wens uit, dat de voorzitter vele jaren zijn krachten zal geven aan de jeugd. De jaarverslagen van de secretaris en penningmeester wer den goedgekeurd, waarna de functionna- rissen dank werd gebracht voor hun ar beid. De periodiek aftredende secretaris en tweede voorzitter werden herkozen. Het voorstel van cte vereniging „Te Zaanen", om het aantal bestuursleden te verminde ren werd ingetrokken. Het Verbondsbe- stuur zal een onderzoek instellen naar de mogelijkheid een uniforme regeling te tref fen voor beloning van leraren en van leden van het personeel. Het voorstel, om een keer in de vijf jaar een centrale tentoonstelling te houden, werd aanvaard. Aan de besturen van verenigingen zal worden overgelaten welke kinderen aan het Sint Nicolaasfeest of aan het midwinterfeest zullen deelne men. Het voorstel om de herdenking van oorlogsslachtoffers voortaan te bepalen op 5 Mei werd ter afdoening opgedragen aan. het verbondsbestuur. Verder werden tien leden benoemd voor het congres van de NUSO en mededelingen werden gedaan over de Huis-aan-huiscollecte, welke van 6 tot 11 Juni gehouden zal worden. Rondleidingen Frans Halsmuseum De rondleidingen' in het Frans Hals museum hebben morgen, Woensdagmiddag plaats om 2, 2.30 en 3 uur. De bezoekers betalen alleen de gewone toegangsprijs van 0.25. Het amusementsbedrijf te Haarlem Op initiatief van de werknemersorgani saties in het amusementsbedrijf te Haar lem werd een vergadering gehouden, waar in aanwezig waren vertegenwoordigers van de politie, de arbeidsinspectie, het gewes telijk arbeidsbureau, gemeentelijke dienst voor sociale zaken, de plaatselijke raad van overleg der vakcentrale. Besproken werd de noodtoestand waarin musici en ar- tisten verkeren, o.a. door het vrijwel on beperkte optreden van dilettanten en zogenaamde semi-profs. Algemeen was men van gevoelen, dat er strengere maatregelen ter beteugeling van de beunhazerij in het amusementsbe drijf moeten worden genomen. Besloten werd er bij de burgemeester op aan te dringen, de indertijd door burgemeester Reinalda gestelde bepalingen door te voe ren, met dien verstande dat zij op be paalde punten nog enigszins dienen 4e worden verscherpt. Door een kleine com missie van de werknemers-organisaties zal een onderhoud met de burgemeester wor den aangevraagd. Officiële ontvangst B. en W. van Haarlem zullen op Dinsdag 14 Juni des morgens 9 uur officieel ten Stadhuize ontvangen de deelnemers aan het op 13, 14 en 15 Juni in deze gemeente te houden congres van de Nederlandse Banketbakkers Vereniging. He tlandgoed „Meer en Berg" is heden door de burgemeester van Heemstede officieel met het wandelbos Groenendaal samengevoegd. Groenendaal is daardoor 20 ha. groter geworden en verrijkt met een mooi stuk bos. De vijver is uitgediept en er omheen zijn zitplaatsen gemaakt waar men in alle rust kan genieten van de schoonheid van de nieuwe aanwinst der gemeente Heemstede. BIJ EEN NIEUW COSTUUM EEN NIEUWE WIJ BIEDEN IETS APARTS 2.60 - 3.15 4.15 4.50 - 4.95 enz. De wollen, z.g. kreuk vrije das f 2.95 FIJNE DESSINS IN ZUIVER ZIJDE HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT (Adv.) De reorganisafie van het gevangeniswezen Toekomstige bestemming der Haarlemse gevangenis Wij hebben reeds meermalen bijzonder heden- medegedeeld over de reorganisatie van het gevangeniswezen in ons land. Een deel daarvan is reeds toegepast, het overige komt in de naaste toekomst aan de orde. Daartoe is 'nodig dat wijzigingen worden gebracht in het Wetboek van Strafrecht en het Wetboek van Strafvordering, waarvoor thans voorstellen aan de Kamer gedaan zijn. Het nieuwe stelsel leidt tot differentiatie der strafgestichten en selectie van gevan genen. In dit opzicht zijn al enige beslis singen genomen. De Bijzondere Strafge vangenis te Leeuwarden blijft bestemd voor de gevangenen die tot langdurige of tot levenslange opsluiting zijn veroordeeld, de Strafgevangenis te Groningen is aange wezen voor de zware recidivisten. De Jeugdgevangenis te Zutphen blijft bestaan. Verder hebben verschillende kampen hun definitieve bestemming gekregen voor de opneming van Politieke Delinquenten, ver oordeelden uit Indonesië, enzovoort. In Avereest blijven de psychiopaten. Er is nog geen beslissing genomen over de andere gevangenissen. Het is evenwel zeer waarschijnlijk dat de gevangenis in Haarlem bestemd zal worden voor gevan genen die korte of middelmatige straffen moeten uitzitten, hoogstens evenwel tot 21/2 a 3 jaar. Bon voor sinaasappelen De aanvoer van sinaasappelen uit Spanje maakt het mogelijk een zesde bon in dit seizoen aan te wijzen. Het publiek dient uiterlijk 16 April de bonnen 083 en 096 Algemeen bij een handelaar in groenten en fruit in te leveren. Bon 088 Algemeen, voorkomende op de A en B-kaarten, geeft recht op 500 gram, bon 096 Algemeen, voorkomende op de D- kaarten, op 1 kilogram sinaasappelen. „Hef Parool" en „Trouw" in moeilijkheden AMSTERDAM, 12 April. Van de zijde der dagbladen „Het Parool" en „Trouw" deelt men aan het A.N.P. mede: „Tengevolge van tegenwerking door het technisch personeel van de onderneming „De Telegraaf", dat in de mening verkeert dat herverschijning van „De Telegraaf" en „De Courant-Het Nieuws van de Dag" door „Het Parool" en „Trouw" wordt belemmerd is het deze laatste dagbladen, die in het gebouw van de voormalige „Telegraaf" worden vervaardigd, onmogelijk heden op normale wijze te verschijnen. De beheerder van de onderneming „De Telegraaf", mr. H. Westermann en de Er ven Holdert zijn deswege door de stichting „Het Parool" en de N.V. Dagblad Trouw in gebreke gesteld en de regering is op de hoogte gebracht van de in deze bedrijven ontstane situatie tengevolge van deze actie. „Het Parool" zowel als „Trouw" wenden zich heden elk met een speciale editie, die in eer. ander dagbladbedrijf is vervaardigd, tot hun lezers, teneinde dezen in te lichten over de achtergrond van de moeilijkheden, waarin hun bladen thans door de houding van het personeel van de voormalige „Te legraaf" geraakt zijn. Van morgen af zullen „Trouw" en „Het Parool" met nooduitgaven verschijnen, daartoe door Amsterdamse collega-dagbla den in staat gesteld'S, Haarlemmer wegens verraad veroordeeld Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heeft heden de 43-jarige G. K. uit Haar lem veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest en acht jaar ontzetting uit de burgerlijke rechten. K. had in 1940 samen met de 38-jarige H. M. uit Amsterdam een groep illegale werkers, die van plan was, met de motor reddingboot „Arthur" uit Scheveningen naar Engeland over te steken, aan de Duit sers verraden. M. werd veroordeeld tot vijf jaar en tien jaar ontzetting. Nu ook Deense vinding voor stereoscopische film Zowel Reuter als Agence France Presse halen een artikel in het Deense blad „Ber- linske Tidende" aan^ dat melding maakt van een nieuwe vinding voor toepassing van stereoscopie op het gebied van de film. De uitvinder heet ir. Egon Vendelboe Schriver. Hij zegt de drie-dimensionale film te hebben geperfectioneerd. De pro jectie geeft de indrqk, of men door een venster zit te kijken. Volgens ir. Schriver was zijn vinding een welbewaard geheim, dat eerst grondig onderzocht is, alvorens aan de openbaarheid te worden prijs ge geven. Zij bestaat volgens Reuter uit spe ciale lenzen, die aan de camera's moeten worden bevestigd en een bijzonder pro jectiescherm. Ir. Schriver zegt, dat de waarde er van voornamelijk ligt in de ver andering van projectieschermen. Van ver andering aan apparaturen, zoals bij invoe ring van de sprekende film noodzakelijk is, is geen sprake. Het systeem is zowel voor zwart-witfilm als voor kleuren bruik baar. Zoals men weet, is ongeveer een half jaar geleden een vinding van de Neder landse arts .en geleerde dr. F. H. Reynders uit Schipluiden aangekondigd onder de naam „Veri-Vision" (waar-zien). De re sultaten hiervan voor stereoscopische films hebben in internationale kringen groot op zien en enthousiasme gebaard. De wereld bekende deskundige op stereoscopisch ge bied generaal-majoor b. d. W. J. Albada beschouwt deze vinding' als de „fundamen tele natuurkundige grondregel" voor de natuurgetrouwe stereoscopische film en televisie. Reeds zijn onderhandelingen gaande om het systeem-Reynders op grote schaal te gaan toepassen. Het behoeft geen principiële wijzigingen in bestaande pro- j ectie-apparaten. De technische medewerker van dr. Reyn ders, ir. F. Weber, is uiterst benieuwd naai de vinding van ir. Schriver. „Ik beschouw de natuurkundige grondregel van „Veri- Vision" even onaantastbaar als de wet op de zwaartekracht", zo zeide hij. Uit de be richten blijkt niet of ir. Schriver een op- name-, dan wel een projectievinding heeft gedaan. Wellicht zijn de vindingen samen bruikbaar. Zoals men weet is de Nederlandse „Veri- Vision" in de meeste landen gepatenteerd. Bloemendaal i REPELSTEELTJE De heer Van Beaumont, die Zaterdagavond in hótel Vreeburg met jeugdige dilettantjes de kin'deroperette „Repelsteeltje" opvoerde, is onderwijzer aan de Dr. Bornwaterschool en niet, zoals abusievelijk werd vermeld, aan de Bloemendaalse Schoolvereniging. Tussen het operetteclubje en de school van de heer Van Beaumont bestaat overigens geen enkel verband. Forrestal in een ziekenhuis opgenomen James Forrestal, de voormalige Ameri kaanse minister van Defensie, is in het hospitaal te Washington opgenomen. Forrestal verkeerde volgens de arts in een toestand van oververmoeidheid. De democratische afgevaardigde John Rankin verklaarde Maandag dat „Forres tal zeer ziek en bij tijden waarschijnlijk aan psychische storingen onderhevig was". Rankin critiseerde de radiocommentator Drew Pearson, die volgens hem in een uitzending zich aan „onmenselijke vergui zingen" aan het adres van Forrestal was te buiten gegaan. Een concert Ter gelegenheid van de Bondsdagen van de Koninklijke Bond van Christelijke Zang- en Oratoriumverenigingen op 18 en 19 April 1949 te Haarlem, wordt op Tweede Paasdag 's middags in de Grote Kerk te Haarlem een concert gegeven, waaraan medewerken de organisten Leo Mens en R. Beintema, bene vens het Nederlands Hervormd Kapelkoor te Santpoort. Het korte, doch belangwekkende en aan trekkelijke programma vermeldt o.m. behal ve wei-ken van Bach en Karg Elert ook enkele bewerkingen over bekende melodieeën. Door het koor zal onder meer een bijzonder fraaie compositie van deorganist der N. C. R. V. Meindert Boekei, worden gezongen. Het staat reeds vast, dat velen uit alle delen van ons land dit concert zullen be zoeken. Ongetwijfeld zullen ook velen uit onze stad en omgeving van de gelegenheid dit concert bij te wonen, willen gebruik maken. De raadsverkiezingen te Heemstede A.R. en C.H. kiesverenigingen komen uit met één Protes tants-Christelijke lijst Wij deelden reeds mede welke candidaten voor de komende raadsverkiezingen gesteld zijn door de Anti-Revol'utionnaire en de Christelijk Historische kiesverenigingen in Heemstede. Reeds enige tijd waren onderhandelingen gaande over een vorm van samenwerking bij deze raadsverkiezingen door deze kiesver enigingen. Thans is besloten om de reeds gestelde candidaten te plaatsen op één Pro testants-Christelijke lijst. No. 1 wordt een candidaat der C. H., no. 2 en 3 candidaten der A. R., no. 4 een van de C. H. en no. 5 weer een A. R. Lijstaanvoerder wordt dus mr. dr. J. van Bruggen, no. 2 is mr. O. H. van Wijk (aftre dend), no. 3 ir. J. Kooymans (aftredend), no. 4, mr. K. A. F. J. Pliester, no. 5 A. Lub. In de tegenwoordige raad hebben zitting 2 A. R. en 1 C. H. Jhr. A. van de Poll, die zitting had voor de C. H., heeft zich, zoals wij reeds mededeelden, niet beschikbaar ge steld voor nieuwe candidatuur. VIJF EN TWINTIGJARIG ZAKEN- JUBILEUM. Op 17 April zal het 25 jaar geleden zijn, dat Brink's Wijnhandel door de heer II. Brink te Zandvoort werd opgericht. Na een aantal jaren nam de tegenwoordige firmant, de heer O. A. Brink (een zoon van de op richter) de zaak over. In Augustus 1939 werd een filiaal te Heemstede aan de Zand- voortselaan opgericht, waar de heer O. A. Brink zich vestigde. In de oorlogsjaren ver dween het bedrijf te Zandvoort vanwege de evacuatie en de gehele zaak werd over gebracht naar Heemstede. Na de oorlog stuitte het voornemen ook het bedrijf in Zandvoort opnieuw te vestigen op grote moeilijkheden, waarom, de heer Brink be sloot uitsluitend in Heemstede te blijven en daar aan de zaak uitbreiding te geven, o.a. door de oprichting van een limonade- fabriek. De heer Brink beweegt zich ook in het verenigingsleven. Hij is bestuurslid van de Winkeliersvereniging „Heemstede West" en voorzitter van de gymnastiekvereniging „Heemstede". Ook is de heer Brink lid van de gemeenteraad. Donderdag 14 April zal van 35 uur in hotel „Boekenrode" een receptie gehouden worden. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 299*4 299% 242?4 245/8 22914 229% A. K. U 164% 164*4 Nederlandse Ford 275 Nederlandse Kabel 272 v. Berkel's Patent 1141/2 164% Scheepvaart-Unie. 163*4 Holl.Amerika Lijn 165 Deli Maatschappij 145*4 145-54 H. V. A 158% 159 A'dam Rubber 144% 143% Ned. Handel Mij. 157 N.-I. Handelsbank 112% lll'/z Biliton Mij. II FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 14) De kolonel antwoordde op gedempte toon De oude vrouw, die hier kookt, zweert, dat ze een dergelijke figuur met een punt kap, waarin alleen twee spleten voor de ogen in het bos heeft gezien. Bovendien zag Roberts ook iets, dat hij niet geheel kon plaatsen. Ik was toen wel genoodzaakt mijn maatregelen te nemen. Geruchten over het weer optreden van een dergelijke mysterieuze figuur doen de ronde in het dorp, merkte de dominee nadenkend op. Eén van de dorpelingen, Tom Jenkins, ging vaak met me mee op mijn excursies om het vogelleven te be studeren. Hij keilde tot mijlen in de om trek de broedplaatsen. Maar hij weigert tegenwoordig na schemering in de buurt van het Huis aan de Baai te komen. Ik vroeg hem de reden en hij mompelde iets van dat het daar niet veilig was voor nor male mensen. Maar bent u zelf helemaal niet bang, dominee? vroeg ik. Nee, meneer, het is nu eenmaal mijn plicht als dominee om dergelijk bijgeloof te negeren en de kop in te drukken. Dat er wonderlijke dingen gebeuren tussen hemel en aarde, die wij, mensen, niet kun nen verklaren, wil ik niet ontkennen. Maar als geen enkele dorpeling in deze buurt wil komen wegens dergelijke dwaze spook- voorstellingen, dan voel ik xny geroepen hun een voorbeeld te stellen. Ik wilde, dat u iets van uw geloof aan mijn personeel kon geven, lachte de kolonel. Dat zou me de kosten van twee bewakers besparen. Maar hoe dan ook, ze houden óók de stropers op een afstand. Het wild is hier zeer overvloedig. Hebben de jachtopzieners zelf die geestverschijning wel eens gezien? vroeg ik. Als dat het geval is, hebben ze het mij in ieder g'eval niet verteld, antwoordde de kolonel. Ik hoorde het geluid van een auto, die aan de voorkant van het huis voorreed. Dit gewone alledaagse geluid bracht mij tot de werkelijkheid terug. Het was in dit sombere huis, dat të midden van de den nenbomen lag, helemaal niet moeilijk om aan bovenaardse verschijnselen te gaan geloven. Ik liep naar het raam, doende alsof ik een van de wapens beter wilde bekijken, maar in werkelijkheid wilde ik zien, wat er buiten gebeurde. De lange jachtopziener, die eruit zag als een ex- bokser, stond op z'n gemak een pijpje te roken op het voorplein. De schemering maakte, dat de dennenbomen er nog som berder dan anders uitzagen. Het geluid van de auto was niet meer te horen. Na een ogenblik zette de jachtopziener zich in be weging, verdween voor een paar seconden en kwam daarna terug met een geweer onder zijn arm. Binnen enkele minuten was hij uit het gezicht verdwenen tussen de bomen van het bos. Het geeft iemand een groot gevoel van veiligheid, een wapen bij zich te dra gen, merkte een stem naasl mij op. Ik keek opzij en zag, dat de kolonel naast me was komen staan bij het raam. Meent u daarmee, dat ze, als ze géén wapens droegen, even bang als de anderen zouden zijn? vroeg ik. Waarschijnlijk wel. Kerels van dat type zijn gewoonlijk als de dood voor din gen, die ze niet normaal kunnen verklaren. Als ik zelf iets waar zou nemen, dat buiten het normale viel, zou ik het als een hallu cinatie beschouwen. Ik herinner me, dat ik eens in India in een herbergje was en. Maar wat de kolonel daór overkwam, kreeg ik niet verder te horen, want Roberts kwam de kamer binnen en draaide het grote licht aan. Juffrouw Judith is aangekomen, me neer, kondigde hij aan. Ik meende goed te doen u hiervan op de hoogte te stellen. Ik heb haar thee geserveerd. Goed zo, mompelde de kolonel, terwijl hij op zijn horloge keek. Zeg haar, dat ik dadelijk bij haar kom. Ik meende, dat dit voor ons het moment was om te vertrekken, maar de dominee scheen nog niet van het onderwerp van de geestverschijning af te kunnen stappen. U hebt ons verteld, kolonel, hoe u zoudt reageren; als u iets zag, dat u niet met uw gewone verstand zoudt kunnen verklaren. Mag ik aannemen, dat u zélf die figuur met de maskerkap niet gezien hebt? Het was duidelijk, dat de kolonel enigs zins verlegen was met deze vraag. Het leek een ogenblik of hij zijn goede humeur zou verliezen en een ontstemd antwoord zou geven, maar dan scheen hij zich te be denken, want hij barstte in lachen uit. Wat stelt u toch een zonderlinge vra gen, eerwaarde. Een ogenblik verkeerde ik in de waan, dat u werkelijk in ernst sprak. Mensen van de wereld, die een goede ontwikkeling hebben genoten, moeten toch niet toegeven aan dergelijke oude-vrouwen verhalen. Als het bekend werd, dat ik iets niet, dat ik iets gezien heb dan zou het hele personeel er vandoor gaan, ongeacht de gewapende wachten. De dominee was klaarblijkelijk nog niet tevreden gesteld met het anwtoord van de kolonel, en het was ook mij duidelijk, dat deze niet geheel openlijk met ons sprak. Maar hoe dan ook, we konden over dit onderwerp niet verder gaan. Ik zou graag juffrouw Edith goeden dag zeggen, merkte de dominee op, we moeten er vandoor gaan. De kolonel scheen opgelucht te zijn bij deze wending van het gesprek. Arlen moet nog kennis maken met mijn nichtje, riep hij uit, terwijl hij ons uit het vertek geleidde. Het arme kind ziet zo zelden een nieuw gezicht hier in dit verlaten oord. Misschien een volgende keer, begon ik, als ze aan het theedrinken is, wil ik haar niet storen. Ik wilde niet zeggen, dat ik altijd min of meer verlegen was in gezelschap van vrouwen. Ik had een voorstelling van zijn nicht als zijnde iemand van middelbare leeftijd, van het hartelijke, grove, paard rijdende vrouwentype, zoals men op het land dikwijls tegenkomt. Maar de kolonel ging niet op mijn op merking in. Onzin, beste kerel, ze zal teleurge steld zijn, als ze je niet ziet. Judith treedt op als mijn secretaresse. Ze kwam bij me, nadat ze haar ouders bij een bombarde ment in de eerste oorlogsjaren verloren had. Bij de deur van de zitkamer hield de kolonel even stil. Geen woord over die geestverschij ning, heren, in het bijzijn van de dames, dergelijks gezien had let u wel, ik zeg waarschuwde hij ons. (Wordt vervolgd). BINNENLAND Een groep Nederlandse studenten is onder auspiciën van de Nederlandse Bond voor Buitenlandse Studentenbetrekkingen per vliegtuig voor een veertiendaags bezoek naar Londen vertrokken. Hetzelfde toestel zal op de terugvlucht een groep Engelse, stu denten vervoeren, die eenzelfde tijd in Ne derland zullen doorbrengen. De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Vogels heeft in een druk bezochte feestvergadering te Amsterdam haar gouden jubileum gevierd. De heer J. Drijver, die reeds 35 jaar secretaris is, hield een voordracht over het werk van de vereniging. In Ede zijn bij grondwerkzaamheden voor woningbouw de resten van eeuwenoude kelders ontdekt. In een der kelders vond men enkele munten. Daaronder bevond zich een gouden exemplaar, aan de ene zijde een gekroond wapenschild met klimmende leeuw voerend. In het omschrift het jaartal 1579 en de letters P. H. S. Vermoed wordt dat men hier te doen heeft met een penning, ge slagen onder de regering van Philips II. Het Amsterdamse gerechtshof hééft het oud-lid van de Hoge Raad mr. W. M. A. W. wegens omkoping van ambtenaren veroor deeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Onlangs heeft de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de universiteit te Gro ningen besloten om doctorale examens in de algemene oudheidkunde af te nemen. De faculteiten der letteren en wijsbegeerte te Utrecht en Amsterdam hebben bezwaren te gen een dergelijk' doctoraat geopperd. Op grond hiervan heeft de Kroon thans het besluit der Groningse faculteit vernietigd. De merkwaardige stompe toren van Woensdrecht, die geheel met klimop was be groeid en die verwoest werd bij de gevechten in 1944, zal niet worden herbouwd. Het ge meentebestuur van Woensdrecht heeft nu besloten de ruïnes en de fundamenten te laten slopen. De Maastrichtse recherche heeft een smokkelaffaire achterhaald. Voor ongeveer 100.000 Belgische francs aan vitrage en lakens is uit België naar Nederland gesmokkeld, Drs. L. de Jong, directeur van het Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie en dr. A. E. Cohen, hoofd van de afdeling bronnen publicaties, zijn naar West-Duitsland ver trokken. Zij zullen spreken met Duitsers, die tijdens de oorlog vooraanstaande posities bekleedden bij het rijkscommissariaat en zullen tevens onderzoekingen doen naar Duitse archieven. Overeenkomstig de wens van Prinses Wilhelmina is door de directeur van het Staatsdrukkerij- en Uitgeversbedrijf aan hut bestuur van de Stichting 1940—1945 overge dragen een bedrag van f 3261,73, zijnde de netto-opbrengst van de verkoop der abdi catie-rede, uitgesproken op 12 Mei 1948. In een bij de grens te Groesbeek gelegen boerderij ontdekte de douane een aantal zak ken met 20.000 bloembollen. Deze bollen zouden over de grens gesmokkeld worden. B. en W. van Rotterdam stellen de raad voor 72 tramwagens te bestellen, waarvan 36 motorwagens. De kosten bedragen f8 millioen. Een 25-jarige cassière van een mode magazijn in de hoofdstad is er in October met f 1900 vandoor gegaan. Na het geld in Brussel en Parijs te Hebben opgemaakt, is zij naar Amsterdam teruggekeerd en heeft zich bij de politie gemeld. Een 3-jarig jongetje, dat met zijn moe der op de Rozengi-acht te Amsterdam wan delde, rukte zich plotseling los en liep de rijweg op. Het ventje werd door een vracht auto overreden en was op slag dood. Prins Aschwin is Maandagavond naar Amerika vertrokken, waar hij zijn weten schappelijk werk op het gebied van de sino logie en de Oost-Aziatische cultuurgeschie-r denis zal voortzetten. De Koningin en Prins Bernhard deden Prins Aschwin uitgeleide' op het vliegveld Schiphol. Te Utrecht is opgericht een landelijke bond van gediplomeerde kraamverzorgsters. De bond, die alle godsdienstige richtingen omvat, zal de sociale belangen van alle ge diplomeerde kraamverzorgsters behartigén. Te Dronrijp is op de plaats waar vier jaar geleden 13 Nederlanders door de Duit sers werden gefusilleerd, een monument onthuld. Prinses Wilhelmina heeft onverwacht een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van werken van de Arnhemse glazenier Gerard Temme te Utrecht. Roosendaal zal een passage krijgen, welke de z.g. Bloemenmarkt zal verbinden met het Emile van Loonpark. Nice wordt opgenomen in de route AmsterdamRomeAthene. De K.L.M. zal op 26 April een officiële vlucht naar de stad aan .de Middellandse Zee maken. Burge meester d' Ailly van Amsterdam zal als gast deze vlucht meemaken. De 100.000, die Maandag uit de Staats loterijbus is gekomen, is in Apeldoorn geval len. Het nummer is daar verkocht in een half lot en tien twintigjes. HAARLEM EN OMGEVING De burgemeester en de wethouder van Onderwijs der gemeente Bloemendaal zullen op Goede Vrijdag geen spreekuur houden. Op Vrijdag 22 April zal het spreekuur van de burgemeester door mr. Rohling worden waar genomen. Het diploma der Rijkstuinbouwschool voor de Bloembollenteelt te Lisse is toe gekend aan de heren J. Bonkenburg en J. B. M. Roozen, beiden te Heemstede. Ds. A. A. Koolhaas te Amersfoort heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Haarlem (jeugdpredikant) bedankt. Op Zaterdag 23 April zullen in het Sportpark-restaurant te Heemstede voor- wedstrijden voor de E.H.B.O. worden gehou den, die voor het district Noordholland gelden. Ds. P. A. Tichelaar, Ned. Herv. predikant te Santpoort is overspannen en moet op me disch advies minstens zes weken rust houden. De kerkeraad der Geref. kerk van Be verwijk besloot ook deze zomercampagne te Wijk aan Zee Zondagsdiensten te houden. In de maand Mei zullen het alleen morgen diensten zijn van 910 uur, waarin de predi kant die in Beverwijk voorgaat dienst zal doen. Die maand zullen dan de morgendiens ten te Beverwijk om half elf aanvangen. In Juni, Juli en Augustus zijn drie predikanten beschikbaar en die elk een maand 's morgens zowel als 's avonds in Wijk aan Zee zullen voorgaan. Voor September zal de zaak nog nader gekegeld worden. A.s. Zatedagayond zal onze stadgenote Corrie ten Boom, de schrijfster van „Ge vangene en toch...." in de Kloppersingel kerk voor Youth for Christ over het onder-, werp „Nu geen verduistering meer", spreken, Mej. Ten Boom is pas teruggekeerd van een langdurig tournee in Duitsland, waar zij bijna ieder dag twee lezingen hield. De Ned. Chr. Vrouwenbond zal zijn jaarlijkse algemene vergadering ditmaal óp 17 Mei in het Krelagehuis te Haarlem houden. Op de hoek Bloemendaalseweg, Juliana- laan en Militaireweg te Overveen is Maan dagavond om zes uur een aanrijding ontstaan tussen een personen-auto en een autobus. Van de Bloemendaalseweg naderde de auto en de bestuurder dacht, dat hij nog juist de van rechts komende autobus kon voorbij rijden. De auto botste echter tegen de bus op en werd enige meters meegesleurd. Zij liep ernstige schade op. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Afhalen distributiebescheiden Woensdag 13 April is in Heemstede (kan toor Binnenweg) het gedeelte van de letter Ba aan de beurt voor het afhalen van distributiebescheiden en in Zandvoort (Halten straat) de letters C tot en inet UK

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6