Haarlems Dagblad Emigratie Conferentie te Londen voor Europa's economische eenheid Gewezen beheerders van Beatrixkliniek door de politie gearresteerd Weerbericht 63e Jaargang No. 19218 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Woensdag 13 ïpril 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom. m <öprKl)tc 'tlaarirmertje Courant (3ütno 1656) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE ANIMO VOOR EMIGRATIE is wat dalende, zoals uit een opinie-onderzoek van het N.I.P.O. blijkt. Zij blijft groot bijna dertig procent. De oorzaak van deze daling is ongetwijfeld, dat een aantal men sen zich hier weer wat veiliger is gaan voelen. De nieuwe blijken van aaneenslui ting en samenwerking in het Westen moe ten daartoe hebben bijgedragen. Ook an dere indrukken. Gevaar voor een nieuwe oorlog wordt nu minder vlot aangenomen dan een jaar geleden. Het is niet onaardig dat bewezen te zien, maar er valt ook uit af te leiden dat een deel der land-verhuis- lustigen zich vooral door vrees laat beïn vloeden. Men zou dus, als binnenkort de Russen weer eens een alarmerende houding aannamen, moeten verwachten dat bij het eerstvolgende opinie-onderzoek de animo voor emigratie weer met enige procenten gestegen zou zijn. Nu is vrees nooit een goede leidsman. Bij emigratie wordt be paald een andere vereist, namelijk moed. Als men in het enquête-rapport leest, dat bijna al de aspirant-emigranten hun voor keur op verre landen gesteld hebben, zou men daaruit hoopvolle gevolgtrekkingen over de geweldige persoonlijke moed en ondernemingsgeest in ons volk kunnen ma ken. Bijna dertig procent, zou men kunnen zeggen, is bereid de vanouds vertrouwde omgeving te verlaten, van familie en vrien denkring afscheid te nemen, niet alleen Nederland maar ook Europa achter zioh te laten 'en op duizenden mijlen afstands, over verre zeeën, temidden van anders geaarde volken, in verschillend klimaat en onder hier onbekende arbeidsvoorwaarden een geheel nieuw leven te 'beginnen. Met alle onzekerheden van dien. Zij zetten er vast beraden alles op. Zij zijn man voor man en vrouw voor vrouw bereid, morgen te ver trekken én nimmer meer in dit kikkerland, op „dit doorsijperd stukske grond, vol kille dauw en damp", zoals de Genestet het eens noemde, terug te keren. Welnu, gelooft u het? Ik niet. Er zijn er natuurlijk bij, onder de jonge mensen voor die hun volle krachtreser'ves ter be schikking hebben en nog niet met de ver antwoordelijkheid voor een gezin zijn be last. Maar zelfs lang niet alle jonge men sen onder die bijna dertig procent zullen zo ondernemend zijn. Het percentage, dat aan de optimistische voorstelling van on begrensde ondernemingsgeest werkelijk be antwoordt, moet een heel eind onder de dertig liggen. Er ligt een groot verschil tussen de (bo vendien nog anonieme) verklaring tegen over een opinie-onderzoeker, dat men lie ver naar Canada, de Verenigde Staten of Australië zou gaan en de bereidverklaring eerstdaags de reis te ondernemen. Als ik mij herinner hoe beperkt de aandrang vóór de oorlog was, om een werkkring in Indië te zoeken, wordt dat verschil nog duide lijker. Daar ging men dan nog heen met de zekerheid van een bepaalde werkkring met een tevoren vastgesteld salaris. Men kende de promotie-kansen en ging met de belofte van verlof, in Nederland door te bren gen, om de zoveel jaren. Men had het voor uitzicht, bij goede gezondheid tenslotte te zullen terugkeren en wist dat men daar onder Nederlands bewind zou leven en in de meeste gevallen dagelijks met landgenoten zou samenwerken. Toch kwam het toen herhaaldelijk voor dat bij oproepen voor een aantal beschikbare plaatsen zich niet eens het gevraagde aan tal aanmeldde. Wie naar Canada, de Ver enigde Staten, Australië, Zuid-Afrika of een der andere verre landen wil verhuizen, die de bijna dertig procent zo vlotweg tegenover de opinie-onderzoekers hebben genoemd, zal bijna alle zekerheden missen die ten aanzien van Indië konden worden gegeven. Hij zal terechtkomen temidden van een volk, dat hem als een vreemdeling beschouwt, een vreemde eend in de bijt, en dat volstrekt niet naar zijn komst heeft Uitgezien. Hij zal er andere levensopvattin gen en dagelijkse gewoonten vinden en ge noopt zijn zich aan te passen. Hij zal sociale toestanden leren kennen die anders zijn dan de onze en in de meeste gevallen min der ver ontwikkeld. Bijna niemand zal zijn taal verstaan en er ook maar de geringste belangstelling voor hebben; hij zal de taal van het land moeten leren beheersen. Haar zo'n beetje te spreken is nog lang niet: haar beheersen. Dat alleen kost enige jaren. Enfin, de man komt in zo'n geval als een leerling in een geheel nieuwe omgeving te staan; zijn karakter en zijn aanpassings vermogen zullen niet minder beslissend voor zijn welslagen zijn dan zijn werk kracht en vakbekwaamheid en hij zal van het verleden eigenlijk volkomen afscheid moeten nemen. Hij zal werkelijk in de meeste opzichten een nieuw leven moeten beginnen. Voor zo'n verandering is meer nodig dan een beetje mopperen tegen een meneer van een opinie-onderzoek. Er zullen nooit dertig of zelfs twintig procent van het volk naar die verre landen verhuizen. Wel wordt emigratie, door onze overbevolking die nu al de 300 inwoners per vierkante kilometer bereikt heeft, een steeds belangrijker noodzaak en zal de toe komst veel daadkracht op dit gebied ver eisen. Als de Verenigde Staten van Europa tot stand komen en daardoor de mogelijk heid geopend wordt tot belangrijke emi- [ratie binnen die staten, met al de nieuwe kansen die Federale Unie brengen moet Jan de mensen met durf en ondernemings geest zullen de aantallen der werkelijke 'aanmeldingen veel belangrijker zijn dan de resultaten van het opinie-onderzoek nu. Het ral alles veel dichterbij zijn. Met meer rekerheid en veel groter kans om naar Nederland te kunnen terugkeren. Maar ik geloof niet dat zelfs dan gesteld voor de daad zich bijna dertig procent zullen aanmelden. R- P- londense havenstaking omvat Ihans ruim 14.000 man De staking der Londense bootwerkers heeft zich gisteren uitgebreid, als gevolg van het feit dat ongeveer 3.000 andere le den van het algemene vakverbond van transportarbeiders zich bij de stakers heb- 5en aangesloten, wier aantal daardoor op 14.238 is gebracht. Op dertig in de haven liggende schepen waaronder er vele zijn, die levensmid- celen aan boord hebben wordt in het geheel niet gewerkt en op andere gedeel telijk. Men verwacht dat de regering spoedig te het parlement een verklaring over de «taking zal afleggen. Tolunie, industriële centralisatie en landbouwcoördinatie LONDEN, 12 April (United Press). Tweehonderd vooraanstaande economen en financiële deskundigen die, met uitzonde ring van Spanje en Portugal, de federalis tische beweging der West-Europese landen vertegenwoordigen, zullen volgende week te Londen de volgende stappen in de rich ting van een Europese economische unie bespreken, aldus werd op een persconfe rentie medegedeeld door sir Harold Butler, de voorzitter van de economische afdeling der beweging van Europese federalisten. De Londense conferentie voor Europese economische eenheid, die van 20 tot 25 April gehouden zal worden, zal worden bijgewoond door vijftig Franse, vijftig Brit se, twee en dertig Italiaanse, twintig Duit se, twaalf Nederlandse en twaalf Belgische gedelegeerden en door kleinere delegaties van Scandinavië, Griekenland en Turkije. Er komen twaalf waarnemers van Oost- Europese landen, onder wie dr. Ladislav Feierabend. een vroegere Tsjechische mi- ;er van Landbouw. Er zullen ook Ame rikaanse waarnemers zijn. De conferentie zal drie groepen van pro blemen bestuderen, namelijk: 1. De mogelijkheid van een verenigd eco nomisch systeem in Europa, omvattend verwijdering van de tariefmuren, unifica tie der Europese valuta, organisatie van een doeltreffend multilateraal clearing- systeem als een mijlpaal naar die unifica tie en sociale problemen die met de Euro pese samenwerking verband houden. De conferentie zal zich tevens bezighouden met Britse voorstellen betreffende de oprich ting van een „industrieel parlement" voor Europa en Italiaanse voorstellen betref fende een oplossing van het probleem der arbeidskrachten. 2. De consoliatie van fundamentele Euro pese industrieën: kolen, staal, transport, electrische stroom. Hierbij zal de conferen tie eerst trachten een Europees plan voor kolen en staal uit te werken en zich ver moedelijk voorstander vei-klaren van de oprichting van een „West-Europese kolen- en staalcentrale". 3. Landbouw-problemen. Weinig voor- bereidingswerk is verricht voor deze laat ste groep van onderwerpen, doch men hoopt dat de conferentie deze problemen met Jrizonië" op stapel Doorslaggevende stem voor de Verenigde Staten WASHINGTON, 12 April (Reuter). Thans zijn inlichtingen verkregen over de bepalingen van de overeenkomst inzake de vereniging van de drie Westelijke zones van Duitsland, welke Vrijdag door de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië en Frank rijk is bereikt. Practïsch zal door de over eenkomst geen verandering komen in de huidige bestuursregeling, daar in elk der zones een afzonderlijk bestuur gehandhaafd zal worden en het driezijdig element in het bestuur van Trizonië grotendeels zijn uit drukking zal vinden in de functie van waarnemers. De vertegenwoordigers van de drie bezettende mogendheden zullen de nodige voorbereidingen treffen voor het in werking treden van een driezijdig controle apparaat wanneer de voorlopige West- Duitse federale regering wordt ingesteld. Te Washington is men van mening, dat door de overeenkomst aan de Verenigde Staten een doorslaggevende stem wordt verleend inzake de handel van Duitsland met het buitenland. Zulk een stem had Amerika reeds in het gemeenschappelijk bureau voor in- en uitvoer van Duitsland en in het gemeenschappelijk clearing- bureau. Stanley wordt in Israel toegelaten De Israëlische regering heeft bekend ge maakt, dat zij heeft besloten Sydney Stan ley in Palestina toe te laten. Deze beslis sing is ter kennis gebracht van de advo caat van Stanley, Max Seligman. Stanley was de man die een voorname rol speelde in het geruchtmakende onderzoek naar corruptie in Engelse regeringskringen, de zogenaamde „zaak-Belcher". succes zal kunnen afdoen, in verband mel de komst van vooraanstaande deskundigen van Engeland, Frankrijk, Denemarken, Nederland, België en Duitsland. Vermoedelijk zal de Duitse delegatie, waai-van verscheidene ministers en parle mentsleden der „lander" deel uitmaken, aandringen op grotere vrijheid van hande len voor de Duitse industrie. Griekse regering afgetreden De Griekse regering is Dinsdag afge treden. Koning Paul verzocht de aftredende premier Themistocles Sophoulis een nieuw kabinet te vormen. De regeringscrisis was reeds enige dagen te voorzien. De aanleiding vormde het ge drag van minister Markezinis, die nauw bij een smokkel-affaire zou zijn betrokken. Sophoulis verzocht hem om af te treden maar hij weigerde. Hierop ging Sophoulis over tot het be kend maken van het aftreden van het hele kabinet. (United Press). OPSTANDELINGENLEIDER IN GUATEMALA GEDOOD De leider der opstandige beweging in Guatemala, Trangay, is bij een gevecht met een mobiele patrouille door de burger wacht gedood. Prinses te Basfogne Een enthousiaste menig te bracht ovaties aan de Belgische prinses José- phine Charlotte, die na vijf jaar afwezigheid een bezoek aan haar va derland bracht. De prin ses werd overal met geestdrift ontvangen, doch vooral bij haar be zoek aan Bastogne, de stad die door haar rol in de tweede wereldoorlog grote bekendheid ver wierf doordat zij tot het uiterste werd verdedigd door de Amerikanen tij dens het Kerst-offensief van Von Rundstedt in 1944. Op het balkon van het stadhuis te Bastogne moest de thans 22-jarige prinses, wier uiterlijkde Belgen sterk aan de ge liefde vorstin Astrid her innert, eindeloze ovaties in ontvangst nemen. Duitsers saboteren onderzoek van militair tribunaal Het Amerikaanse tribunaal voor oorlogs misdaden te Neurenberg heeft 14 van de 19 voornaamste diplomaten van Hitier schul dig bevonden aan misdaden legen de men selijkheid. De overige vijf werden vrijge sproken. De 14 personen, die aan dit onder deel van de aanklacht schuldig werden be vonden, zijn Ernst von Weiszacker, voor malig staatssecretaris bij het ministerie van Buitenlandse Zaken en ambassadeur bij het Vaticaan; Gustav Steengracht von Moyland, voormalig staatssecretaris aan het ministerie van Buitenlandse Zaken; Wil helm Keppler, speciaal economisch advi seur van Hitier, en 11 anderen. Het tribunaal verklaarde dat het onder zoek bemoeilijkt werd door een toenemende propaganda-actie in Duitsland, die beoogt de Duitsers af te houden van getuigen tegen mede-Duitsers, die beschuldigd worden van misdaden tegen het internationale recht. West-Duitse premiers juichen De elf West-Duitse premiers juichten in een communiqué het bezettingsstatuut toe als „een aanzienlijke voortgang van het Duitse volle op de weg naar herstel van de souvereiniteit". Zij betreui-en echter, dat „belangrijke Duitse wensen onvervuld zijn gebleven". De waarde van het statuut zal afhangen van de geest, waarin het wordt uitgevoerd. In het communiqué wordt niet gezegd of er amendementen op het statuut zullen worden ingediend wanneer de premiers Donderdag vergaderen met de Westelijke militaire gouverneurs. NEDERLANDSE WAARNEMERS BIJ AMERIKAANSE LEGEROEFENINGEN. Een aantal Nederlandse officieren zal als waarnemers de Amerikaanse legeroefe- ningen in West-Duitsland bijwonen. De officieren vertrekken Eerste Paasdag uit Nederland en blijven tot 26 April in Duitsland. Petitie aan Truman Een 3y2-jarig meisje uit San Marino (Califomië) viel aldaar vorige week al spelend in een veertig meier diepe wel van slechts 35 cm. doorsnede. Om haar te redden wilde men eerst een ..slangenmens" in de put doen afdalen maar dit plan werd opgegeven uit vrees dat door diens lichaam misschien luchttoevoer naar de putbodem geheel zou worden afgesneden. Tenslotte werd besloten het kind uit te graven maar de adders kwamen te laat; het meisje bleek reeds te zijn overleden. Onder het licht van schijn werpers doen de graafmachines hun reddingspogingen. Republikeinse Congresleden eisen actie tegen Nederland Een groep republikeinse leden van het Amerikaanse Congres, onder aanvoering van Senator Brewster uit Maine heeft een petitie naar president Truman gezonden, waarin er op aangedrongen wordt dat de regering zich zal uitspreken voor een actie van de UNO tegen Nederland. Er zij hierbij aan herinnerd, aat Brewster enige dagen geleden openlijk gedreigd heeft de ratifi catie van liet Atlantisch pact te vertragen, wanneer de Verenigde Staten geen stelling zouden nemen tegen Nederland, van welk land hij verklaarde dat het de Amerikaanse hulp en materialen gebruikt „bij de politii actie tegen de Indonesische republikeinen". Brewster gaf te verstaan dat het Neder landse optreden in Indonesië gelijk stond met een „inbreuk op het Atlantisch pact'" en dat er toe zou leiden dat het vertrou wen van de Senaat in het pact onder mijnd zou worden. Daarom stelde hij zich op het standpunt dat de regering der Ver enigde Staten in actie moest komen om de mogelijkheid te verhinderen, dat Ameri kaanse hulp gebruikt zou worden tegen de Indonesiërs voor de Senaat het pact „in goed vertrouwen" had geratificeerd. Sjanghai zou zijn „vrijgekocht' SJANGHAI, 12 April (Reuter) Bankiers te Sjanghai zijn bereid de communisten een bedrag van 6.250.000 pond sterling te betalen als deze de stad niet bezetten, zo wordt in onbeves tigde berichten gezegd. In gewoonlijk welingelichte kringen werd verklaard, dat de communisten het aanbod had den aanvaard en dat een kwart van de som reeds was betaald. Volgens regeringsberiehten uit Nanking zijn de aanvallen van de communisten op de vijf resterende regeringsbruggehoofden aan de Noordelijke oever van de Yangtse tot stilstand gekomen. Te Nanking overleggen regeringsleiders, of zij al of niet zullen voldoen aan de com munistische eis tot het verlenen van over tocht over de Yangtse. Vliegtuigen van de regering hebben com munistische stellingen tegenover Woehoe aan de Noordelijke Yangtse-oever gebom bardeerd. Begroting van Cripps aangenomen Het Britse Lagerhuis heeft Dinsdagavond met 302 tegen 3 stemmen de begroting van sir Stafford Cripps, waarbij de kosten van levensonderhoud hoger worden, goedge keurd. Gewoonlijk wordt er in dit stadium van de behandeling der begroting niet ge stemd, doch de twee communistische leden, Gallacher en Piratin, stonden er op AMERIKAANSE HUIS VAN AFGEVAAR DIGDEN ACCOORD MET MARSHALL HULP Het Huis van Afgevaardigden heeft met 254 tegen 48 stemmen het wetsvoorstel tot verlenging van de Marshallhulp met een jaar goedgekeurd en een bedrag van 5.380.000.000 dollar gevoteerd. Een drietal voorstellen tot verlaging van dit bedrag werd verworpen. In het wetsontwerp wordt het particuliere bedrijfsleven uit genodigd een bedrag van 272 millioen dol lars te investeren in herstelprojecten in Europa. Thans moet de tekst van het goedge keurde wetsontwerp nog in overeenstem ming worden gebracht met die van de Se naat. Deze heeft een bedrag van 5.580.000.000 gevoteerd, terwijl in diens tekst ook niet de bepaling voorkomt om trent een fonds tot garantie van particuliere Amerikaanse investeringen. Donderdag eerste ontmoeting der delegaties te Batavia BATAVIA, 12 April (Aneta). De heel' Cochran, voorzitter van de week van de commissie van de UNO voor Indonesië, zal de openingszitting van de besprekingen tussen de Nederlandse delegatie en de re publikeinse delegatie presideren. De ope ning zal plaats hebben op Donderdag des voormiddags half elf plaatselijke tijd. Bovenstaande werd medegedeeld in een communiqué van de UNO-commissie. Als voorzitters van de delegaties zullen op treden dr. Van Royen en Mohammed Roem. United Press venvacht na de opening een pauze van een week om de gedelegeerden in staat te stellen elkaar informeel te ont moeten en hun zienswijzen te formuleren. Het republikeinse gezelschap te Batavia bestaat uit dr Mohammed Roem. dr Moham med Natsir. minister van Voorlichting, dr. Ali Sastroamidjojo, minister van Onder wijs en dr. J. Leimena, minister van Ge zondheid. Dr. Roem zeide bij zijn aankomst: „Wij zijn bereid om dadelijk met onderhande lingen te beginnen. De besprekingen zullen een snel verloop moeten hebben, willen wij tot resultaten komen. Wij hopen dat de nieuwe onderhandelingen van korte duur zijn met het oog op de huidige critieke situatie". Van gezaghebbende zijde wordt te Bata via vernomen, dat de Nederlandse delega tie naar de preliminaire conferentie als volgt zal zijn samengesteld. Voorzitter: dr. van Royen, leden: de heren Blom, St. Jacob, Van der Velde, Koets, Van Hoogstraten, Gieben, Elink Schuurman en waarschijn lijk kolonel Thomson. Teer punt Welingelichte waarnemers te Washington zijn de mening toegedaan, dat bij de preli minaire besprekingen te Batavia de grootste moeilijkheid zal blijken te liggen in de kwestie, wie 't politietoezicht moet uitoefe nen in Djokja en omgeving, wanneer de republikleinse regering toestemming mocht krijgen naar deze stad terug te keren. Men heeft de indruk, dat de Nederlanders be reid zijn toe te stemmen in de terugkeer van de republikeinse regering naar Djokja, maar aarzelend zullen staan tegenover een overdracht van de militaire controle in dit gebied aan de republikeinen. Men ver wacht evenzeer, dat de republikeinen zullen vasthouden aan het militaire beheer over het bewuste gebied. Men gelooft dat, wan neer dit punt op vriendschappelijke wijze geregeld zou kunnen worden, de andere kwesties gemakkelijker een oplossing zullen vinden. (United Press) Amerikaans-Joegoslavische handelsbesprekingen De Joegoslavische ambassadeur te Wash ington, Sava Kosanowitsj heeft Dinsdag avond een uur lang besprekingen gevoerd met de Amerikaanse onder-minister van economische zaken, Willard Thorp, over de handelsbetrekkingen tussen de Verenig de Staten en Joegoslavië. Na afloop van dit onderhoud verklaarde Kosanowitsj aan de journalisten dat zijn land het handels verkeer met de Verenigde Staten en de naties van West-Europa hoopte uit te brei den. Hef woord is aan.. Anonymus: Te velen kijken niet meer tiit naar werk, als zjj eenmaal een baantje hebben. Roosevelt herdacht in de Algemene UNO-vergadering De president van de Algemene Vergade ring van de UNO. Evatt, verzocht Dinsdag tijdens de zitting een minuut stilte ter na gedachtenis van wijlen president Roosevelt die vier jaar geleden overleed. In een kort woord ter nagedachtenis van de president noemde Evatt hem: een van de grote stichters der UNO. een kampioen voor de democratie en een groot staatsman. „De grootste eer die wij hem kunnen bewijzen," aldus Evatt, „is het werk dat hij begon op waardige wijze voort te zet ten." De delegaties van alle 58 vertegenwoor digde landen stonden stilzwijgend op en ook de Russische delegatie onder Gromyko sloot zich bij deze hulde aan. Voorts werd in de zitting van Dinsdag besloten om de Indonesische kwestie weer op de agenda te plaatsen. Een en veertig landen verklaarden zich voor een dergelijk besluit en drie waren er tegen. Dit waren Nederland. België en Zuid-Afrika. Twaalf landen onthielden zich van stemming. De vergadering heeft eveneens besloten (met 30 tegen 7 stemmen en 20 onthoudin gen) om het debat over het proces van kardinaal Mindszenty en dat van andere katholieke en protestantse geestelijken in Hongarije en Bulgarije op de agenda te plaatsen. (United Press.) Denemarken, Noorwegen, IJsland en Zweden hebben heden de algemene verga dering der UNO doen weten, dat zij geen voorstanders zijn van bespreking van de processen tegen kardinaal Mindszenty en tegen de 15 Bulgaarse predikanten. Rasmussen, de Deense minister van Bui tenlandse Zaken, die voor alle vier mogend heden sprak, zeide, dat de processen in de Noordelijke landen „ernstige bezorgdheid" hadden gewekt, evenals elders. „De Noordelijke landen zijn van mening, dat het meer in overeenkomst met het internationale gebruik zou zijn, indien deze zaak in eerste instantie werd behan deld op de manier, die de vredesverdragen aangeven," zo zeide Rasmussen. Brits-Nederlandse bespreking in Arnhem over grenscorrecties Dinsdag kwamen hoge Britse autoriteiten en officieren, belast met het toezicht op de Duitse grensbewaking, naar Arnhem, waar zij besprekingen voerden met vertegen woordigers dei- Nederlandse ministeries. Ook waren daarbij aanwezig de burge meesters van grensgemeenten, ingenieur^ van Waterstaat, gedelegeerden van de Ne derlandse Bank en voorts Nederlandse offi cieren, onder andere van de Koninklijke Marechaussee. Deskundigen bespraken de verschillende technische, monetaire en politiële vraag stukken welke zich voordoen met betrek king tot de grenscorrecties. Van verduistering verdacht De Haarlemse politie heeft gisteren het echtpaar K., dat van 1945 tot 1947 als be windvoerder optrad in de Beatrixkliniek aan de Zijlweg, gearresteerd. Het wordt verdacht van verduistering van aanzien lijke bedragen ten nadele van de directeur eigenaar van de kliniek, de heer Becker. Over de voorgeschiedenis van deze zaak vernamen wij het volgende. De heer Becker die van geboorte Duitser is, werd in Sep tember 1944 in Duitse militaire dienst op geroepen. Daar hij niet met het nationaal- socialistische regime sympathiseerde, be sloot hij met zijn vrouw onder te duiken. De heer en mevrouw Becker kwamen met het echtpaar K., die zij al vijfiten jaar ken den, overeen, dat dit de leiding van de kraamvrouweninrichting zou waarnemen. Op 8 Mei 1945 wilden de eigenaar en zijn vrouw weer in hun kliniek terugkeren, doch bij hun aankomst werden zij opge wacht door leden van de Binnenlandse Strijdkrachten, die hen,_ op grond van tegen hen, volgens de heer Becker door het echtpaar K., ingebrachte beschuldigingen van onvaderlandslievend gedrag, arresteer den en naar de Koudenhornkazerne over brachten. Daar hebben de heer en mevrouw Becker ruim vier maanden gevangen ge zeten tot zij op vrije voeten werden ge steld, omdat, zoals hen uitdrukkelijk werd meegedeeld, de beschuldigingen ongegrond bleken te zijn geweest. Het Beheersinstituut had inmiddels het echtpaar K. aangesteld tot beheerders van de Beatrix-kliniek en handhaafde deze toe stand tot 1947. Toen pas kon de heer Becker in de inrichting terugkeren. Deze was al spoedig van oordeel, dat er verscheidene onregelmatigheden moesten Opvolger van dr. Valentine WASHINGTON, 13 April (ANP-Aneta) Van gezaghebbende zijde wordt be vestigd, dat binnenkort de benoeming kan worden verwacht van de heer Clarence E. Hunter tot opvolger van dr. Alan Valen tine als hoofd van de Marshall-missie in Nederland. De heer Hunter, die vice-president is van de New York Trust Company (een toonaangevende bankinstelling in de staat New York), zomede vice-president van de bankiersvereniging voor de buitenlandse handel en directeur-penningmeester van de raad voor buitenlandse betrekkingen, zal de volgende maand naar Nederland ver trekken om op 1 Juli de functie van dr. Valentine over te nemen.- PARATYPHUS IN OLDENBURG In de Duitse stad Oldenburg is para- typhus uitgebroken. Er zijn reeds 150 ge vallen geconstateerd. hebben plaats gehad. Hij vroeg het Be heersinstituut een onderzoek in te stellen, dat, evenmin als een later door de Centrale Vermogensopsporingsdienst ingesteld on derzoek, geen resultaten opleverde. Sedert vele weken is de heer Becker, die de moed niet opgaf, wederom met het napluizen van de door het echtpaar K. gevoerde boek houding bezig geweest tot.hij meende vol doende gegevens voor eed aangifte bij de politie verzameld te hebben. Deze heeft daarop het echtpaar aangehouden. Wij vernamen van de politie, dat de ver duisteringen onder meer gepleegd zouden zijn door de verpleeggelden van vele pa tiënten, die in de Beatrix-kliniek werden opgenomen, niet in de boeken te verant woorden, zodat niet vast staat waar dit geld is gebleven. In totaal zou dit een be drag van tenminste twintigduizend gulden betreffen, doch daar het onderzoek nog niet is afgesloten, is het zeer goed moge lijk, dat dit bedrag nog zal stijgen. Wij vernamen voorts, dat de accountant die vóór de bevrijding voor de heer en mevrouw Becker steeds de boekhouding had bijgehouden, door het echtpaar K. niet meer in de gelegenheid werd gesteld, zijn werk voort te zetten. Ook werd nog geen zekerheid verkregen omtrent een bedrag van bijna vijfduizend gulden, waarvan K. in de boeken had vermeld, dat het door diefstal verdwenen was. Zwitserse legerpatrouille vermist Een Zwitserse legerpatrouille, die deel nam aan manoeuvres in een gletsjergebied bij Zermatt en uit drie man bestaat, wordt vermist. Twee hulppatrouilles zijn uitge rukt en legervliegtuigen zoeken het gebied af. De patrouille wordt sinds Zondag ver mist. ."^OMOOCOOCCOCOOOOOCOOXOOOOOOaXXXJCOClOC WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.Ï. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: (opge maakt te 10 uur) Vannacht op enkele plaatsen in het Zuiden van het land vorming van nevel of mist. overigens veel bewol king met plaatselijk enige regen of motregen. In Limburg en Oostelijk Noord-Brabant echter overwegend droog weer Matige, later vrij krachti ge Zuid-Westelijke wind Weinig ver andering van temperatuur. 14 April: Zon op Maan op

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1