Keiler Macdonald c 3 ELEVOX ELECTRIC CALL Senatoren hebben ten aanzien van justitie tal van klachten en wensen Majoor de Graaf over het England Spiel Nederlandse verliezen in Indonesië SCHUDT UW LEVER WAKKER f Wereldnieuws WOENSDAG 13 APRIL 1949 2 EERSTE KAMER Optreden tegen extremistische elementen gevraagd (Van onze parlementaire redacteur) Herstel van de rechtsstaat is hard nodig. Aldus de kern van mr. W i 11 e m a (KVP) uiteenzetting bij de bespreking van de begroting van Justitie. Het Beheersin stituut moet zo spoedig mogelijk worden opgeheven. Na het uitzitten van hun straf tijd dienen voormalige politieke delinquen ten op gelijke wijze behandeld te worden als de overige burgers: dus geen onthou ding van jachtacten noch van paspoorten. Deze laatste kunnen zij alleen krijgen als ze „economisch belangrijk" zijn. Hier treedt men dus niet op zonder aanzien des persoons. Tenslotte stipte deze senator nog aan dat rechtbanken bij het opmaken van voordrachten ter voorziening in vacatures bovenal naar de bekwaamheid en niet in de eerste plaats naar de politieke of gods dienstige richting van de sollicitanten heb ben te kijken. Prof. Molenaar (WD), die er op aan drong dat het Beheersinstituut bij afwij zende beschikkingen meteen de gronden daarvoor zal aangeven, meende ten aan zien van politieke delinquenten een be denkelijke verslapping te zien optreden, al was hij het anderzijds met de vorige spre ker eens, dat het zaak is de beginselen van de rechtsstaat ook te hunnen opzichte hoog te houden. Zo klaagde hij over het op treden in een geval van zogenaamde voor waardelijke buiten-vervolging-stelling, dat wel op iets van chantage gaat lijken. Tegen het gratiebeleid had prof. Molenaar het bezwaar, flat te dikwijls de Kroon beslis singen van het hoogste rechterlijk orgaan (de Bijzondere Raad van Cassatie) ter zijde schuift. Klaarheid moet er komen over be weerde misstanden die zich in de kampen van politieke delinquenten in 1945'46 zou den hebben voorgedaan. Een politiek-pikant punt voerde prof. Molenaar aan, toen hij een spoedige wette lijke regeling ter bestrijding van gevaren van de kant van extremistische elementen bepleitte. Tegen geestelijke strijd van be paalde denkbeelden had deze senator geen bezwaar, maar dit moet geschieden met open vizier en zonder terreur-methoden. Het tempo van de regering is na de in dit opzicht reeds herhaaldelijk gevraagde maatregelen te langzaam. Welke middelen bijvoorbeeld de communisten aanwenden heeft een rapport van een commissie over hun optreden in Canada laten zien. Prof. Molenaar's fractie wilde om deze reden in elk geval niet meer meewerken aan natu ralisaties van oud-Spanje-strijders. Gaarne zoudeze senator van de minister een over zicht krijgen van hetgeen hij van plan is tegen de gevaren van ondermijnende actie van extremisten te gaan doen. Mr. Kol ff (C.H.) was, in tegenstelling tot prof. Molenaar, voor het plan om nota rissen op 70-jarige leeftijd te pensionneren. Na een lofzang op de wijze waarop in het algemeen procureurs-fiscaal en advocaten- fiscaal hun taak hebben verricht, volgde onder meer de opmerking, dat het ogenblik nog niet aangebroken is om over de gehele lijn politieke delinquenten te herstellen in de hun bij de uitspraken ontnomen kies rechten. Minister Wijers kreeg van mr. Rip (A.R.) een goed cijfer voor zijn ijver, onder meer voor de aan de Staten-Generaal overge legde „proefwerken", te weten de voorstel len inzake tuchtrecht voor journalisten en die betreffende het gevangeniswezen. De Anti-Revolutionnaire woordvoerder drong er intussen op aan, het in de gevangenissen niet te genoegelijk te maken, want de ver geldingsgedachte moet zijns inziens toch niet te loor gaan. Spoed met herziening van het binnenscheepvaart-recht, een uiteen zetting over het gratiebeleid aansluitend aan het betoog van prof. Molenaar en een waarschuwing tegen een te veel aan com missies, die allerlei wettelijke regelingen moeten voorbereiden, waren enige in dit betoog behandelde punten. In de avondvergadering uitte mej. mri Tjeenk Willink (Arbeid) haar onge- Elke dag kan men het horen en lezen, TIP VAN BOOTZ' is gewoon onvolprezen We probeerden een fles. En leerden deez' les, Er moet nooit meer iets anders wezen. 'n TIP'VAN BOOTZ Inz. L. K. te Göuda ontv. 1 fl. TIP (Adv.) De radio geeft Donderdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00. 8.00, 13.00. 18.00. 20.00 en 23,00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gedicht van de dag. 7.35 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Tafelmusik, Tele- mann en Airs de Ballet, Remeau. 9.30 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.45 Uit de wereldpers. 12.00 Orgel. 12.30 Weerpraat- je. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Piano en orgel. 13.15 Platen. 12.30 Bandi Balogh. 13.50 Peter Dawson. 14.00 „Witte Donderdag, Goede Vrijdag en Pasen in de. folklore". 14,45 Solis tenconcert, zang, viool en cello met piano. 15.00 Voor zieken. 16.00 Programma in note- dop. 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 Welk dier?. 17.30 „The Dutch Swing College", 17.50 S. Torch, orgel. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Strijd krachten. 19.00 „Pepi", radiostrip. 19.10 „Film en jeugd". 19.20 Les Gars de Paris. 19.45 Rege- .ringsvoprlichtingsdidnst. 20.05 Radiozoeklicht. 20.15 Belgisch Omroep Symphonie orkest. 21.30 „Pasen", luisterspel. 22.10 Orgel met dameskoor, bas. bariton eh cello. 23.15 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Sinfonia Concertante, Mozart. 7.45 Ge bed. 8.00 Inleiding. 8,30 Hoogmis. 9.45 Water standen. 9.50 Nieuw Londens Strijkorkest. 10.00 Concerto Grosso Handel. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Kerkkoor Russisch Orthodox Theolog. School. 11.00 Voor zieken. 11.40 Trio no. 4, v. Beethoven. 12.00 Hans Gruys, Mezzo sopraan. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Sympho- nette Orkest. 12,55 Zonnewijzer. 13.20 Sym- phonette Orkest (vervolg). 13.45 „Roeromme". 14.00 Platen. 14.20 Orgel, 14.40 Een Ned. verpleegster in Zuid-Afrika. 15.00 Piano. 15.15 Kamerorkest. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Jeugdjournaal. 17.30 Mannen koor. 17.50 Kinderhoorspel. 18.00 Leger des Heils. 18.15 Land- en tuinbouw. 18.30 Zigeu nerorkest. 19.15 Bernard Renooij. orgel. 19.30 Actueel geluid. 19.45 Platen. 19.55 „Een goed woord voor een goede zaak". 20.05 Proloog. 20.15 Ein Deutsch Requiem, Brahms. 22,05 Vaart der volken. 22.25 George van Renesse, Felix de Nobel, piano-duo. 22.45 Overden king. 23.15 Concert in E. Bach, Jehudi Me- nuhin. 23.35 Stuyvesant Strijkkwartet, noegen over het nog steeds in ons burger lijk recht gelijk stellen van de gehuwde vrouw met kinderen en onder curatele ge stelden. Zij vroeg niet te lang te wachten met het herstellen in de kiesrechten van politieke delinquenten en besprak voorts een reeks van kwesties ten aanzien van het vraagstuk der naturalisatie. Een lofrede op de secretaris-generaal van het departe ment van Justitie ging gepaard met kritiek op de verstarrende eigenschappen van dat departement zelf. Hierna keerde mej. Tjeenk Willink zich met klem tegen de voorstanders van wederinvoering van de doodstraf, wier „oorlogswinst" zij aller minst op prijs kon stellen. De heer Reyers (C.H.) vroeg zich af, waarom de behandelende geneesheren niet gerapporteerd hebben over hetgeen er in de kampen ten opzichte van de politieke delinquenten gebeurd zou zijn, waarna mr. Ruys de Beerenbrouck (KVP) zich verzette tegen verbeurdverklaring van particulier vermogen van vijandelijke on derdanen, die persoonlijk niets misdreven hadden. Dit noemde hij strijdig met het volkenrecht en met de beginselen van de rechtsstaat. In dit verband haalde spreker de door prof. Meyers gebezigde uitdrukking „barbaarse instelling" aan. Hoogst onbillijk noemde hij ook de behandeling van Neder landse vrouwen, die vóór de oorlog met Duitsers getrouwd waren, in Duitsland wonen en die volledig trouw waren ge bleven aan het volk, waaruit ze waren voortgekomen. Een tegemoetkomende hou ding van de regering achtte hij in deze aan gelegenheid noodzakelijk. DE 111.111de EVACUé UIT INDONESIë ARRIVEERT MET DE NIEUWE „DRENTE" Het nieuwe voor de Koninklijke Rotter damse Lloyd in Amerika gebouwde s.s. „Drente", een zusterschip van de „Fries land" wordt hedenavond laat in Rotterdam verwacht. De ontscheping zal Donderdag morgen om acht uur beginnen. De „Drente" is het tweehonderdste eva cuatieschip uit Indonesië. Aan boord be vindt zich de 111.111de evacué, die door „Nederland helpt Indië" feestelijk zal worden ontvangen. Autoweg door de Wieringermeer Onvoorziene omstan^jgheden voorbehou den zal in Augustus van dit jaar een snelle verbinding AmsterdamWieringermeer Den OeverLeeuwarden tot stand geko men zijn, doordat dan ook het gedeelte der rijksweg no. 7: WieringerweffDe Hulk voltooid zal zijn. Deze weg is op snel verkeer berekend doordat de krommingen in de weg z.g. „lemniscaat-bochten" zijn, welke zonder gevaar met een snelheid van 150 km per uur „genomen" kunnen worden. De hellingen zijn zodanig geprojecteerd, dat het ook bij bruggen mogelijk is 300 meter vooruit te zien. Het lag oorspron kelijk in de bedoeling twee gescheiden rijbanen aan te leggen. Wegens de hoge kosten is besloten voorlopig met één baan te volstaan. Voorlopig zullen, eveneens om financiële redenen, geen viaducten gebouwd worden bij de kruisingen bij Wieringerwerf. De totale afstand AmsterdamDen Oever langs deze weg zal 64 km bedragen. Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Comité Benelux vraagt afschaffing van paspoorten Het Comité Benelux heeft de minister van Buitenlandse Zaken verzocht thans over te gaan tot afschaffing van het ge- bruik der paspoorten in het onderling ver keer tussen de drie Beneluxlanden en deze te laten vervangen door de goedkope be wijzen van Nederlanderschap. Het zakenleven ondervindt volgens het comité ernstige belemmeringen door de langdurige procedure, welke gevolgd moet worden bij het aanvragen der paspoorten. Het uitreiken van bewijzen van Nederlan derschap zou een aanzienlijke besparing voor het bedrijfsleven zowel als voor de toeristen betekenen. I De voorlopige Federale regering maakte op Hr. Ms. torpedobootjager „Evertsen" een tocht in de baai van Batavia. Vice-admiraal Pinke onderhoudt zich met zijn gasten. Geheel links Raden Achmad Koesono Negoro, wali negara van Oost-Java, daarnaast (met rug naar camera) de heer Hilman Djajadiningrat, gouverneur van Batavia en verder naar rechts admiraal Pinkeprofessor Hocsein Djajadiningrat, procureur- generaal mr. H. W. Felderhof, de heer A. Pangeran Kartanegara, en de directeur van het kabinet van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr. P. J. Koets. In verschillende publicaties is gesugge reerd dat het verraad, tengevolge waarvan vele Nederlandse geheime agentên gedu rende het England Spiel in Duitse handen vielen, slechts door één man gepleegd kon zijn en die suggesties wezen alle min of meer openlijk naar majoor Seymour Bing ham, die in de tweede wereldoorlog aan het hoofd gestaan heet te hebben van de on derafdeling der Britse Intelligence Service welke de agenten uit Engeland naar hét bezette Nederlandse gebied uitzond. Majoor K. de Graaf, destijds waarnemend hoofd van het Bureau Bijzondere Op drachten te Londen, sprak gisteren in het Haarlemse Concertgebouw voor een vrij talrijk gehoor over deze affaire, maar veel nadere opheldering verschafte zijn causerie niet. De heer De Graaf uitte zich integendeel over deze kwestie in zeer voorzichtige termen. Hij had nooit gezegd wie dit verraad ge pleegd had, maar wel stond het voor hem vast, dat het verraad „aan de goede kant" zetelde en hij had hierover dan ook uit voerig gerapporteerd met overlegging van vele bewijsstukken bij de regering en, voor kort, ook bij de Parlementaire Enquête Commissie, maar hangende het onderzoek door deze commissie wilde hij zich niet uitlaten over de schuldige (n). Hij kon alleen onthullen dat die wellicht „aan onze zijde van de grens" gezocht moesten worden en voorts dat hij „niet van zins was ooit voor enige bewering excuses aan te bieden aan majoor Bingham", zoals door een dagblad gesuggereerd was. De heer De Graaf lichtte echter niet toe, welke be weringen ten aanzien van majoor Bingham hij hierbij op het oog had. Hij was voorts van oordeel dat kolonel dr. Somers, hoofd van het Bureau Inlich tingen te Londen, geen rol in het England- Spiel gespeeld heeft en dat er evenmin be wijzen zijn dat dit spel later door „misda dige nalatigheid" (criminal negligence) van de Britse geheime dienst in de hand gewerkt is. Wel waren er moeilijkheden en onvolkomenheden in de samenwerking met de twee Engelse diensten, de conservatieve Intelligence Service en de Special Opera tions Executive en dit gaf aanleiding tot wrijving. De majoor betreurde het overigens dat sommige outsiders in periodieken en an derszins vaak de meest ongerijmde „eigen visies" op deze zaken en de daarbij betrok ken personen hebben gelucht, waarbij on der meer absurde beschuldigingen geuit zijn jegens vele dappere agenten, die door het England-Spiel in Duitse handen vielen. De omgekomen agenten kunnen zich niet meer verdedigen; de weinigen die ontkwa men zijn nog niet gerehabiliteerd; de Mili taire Willemsorde werd hun onthouden. Spreker hoopte dat de Parlementaire En quête Commissie ook hun recht zal doen wedervaren en de ware schuldigen aan de kaak zal stellen, maar hij vreesde toch, dat het waas van geheimzinnigheid, dat nog steeds over het England Spiel hangt, wel nooit geheel weggevaagd zal worden om dat hierbij ook veel internationale belangen en „top secrets" betrokken zijn. Hij wees er voorts met nadruk op dat zijn tweedelige roman „Carnaval der Desperados" geen documentaire van de Londense spionnage- centra, het agentenwerk en het England Spiel is, maar louter fictie, waarin hij al leen de atmosfeer van die zaken en gebeur tenissen heeft willen schilderen. De wer kelijkheid „was overigens vaak verbijste render dan welke fictie ook" meende de heer De Graaf, hetgeen hij onder meer illustreerde met het voorbeeld van de O.D., NIEUWE STRAAL-MOTOR Naar de Canadese minister van Defensie, Brooke Claxton, Dinsdag heeft verklaard, meent Canada de sterkste straalvliegtuig die naar sprekers mening zeer waardevolle diensten had kunnen bewijzen in het ver zet, maar daaraan op bevel der regering niet mee mocht werken omdat er een an dere opdracht voor deze dienst gereserveerd was. Die opdracht bleek, volgens spreker, later slechts een zeer beperkte te zijn ge weest, zodat hierdoor kostelijke kansen om de vijand afbreuk te doen, ongebruikt ge bleven zijn. Majoor De Graaf, die later nog vele vra gen beantwoordde, doorspekte zijn relaas met talrijke persoonlijke herinneringen.- VLISSINGEN EN DE MARINE. B. en W. van Vlissingen hebben aan de raad medegedeeld, dat er wel op gerekend kan worden, dat de marine naar Vlissingen zal terugkeren. Over het tijdstip, waarop deze terugkeer zal geschieden, staat echter nog niets vast. In marinekringen beschouwt men deze mededeling als zeer voorbarig. De Koninklijke Marine zoekt op het ogenblik naar wegen om de matrozenoplei- ding van Loosdrecht naar de kust te ver plaatsen. Daarbij wordt ook aan Vlissingen ge dacht, maar er is nog niets vastgesteld. T LUIDSPREKENDE TELEFOON INSTALLATIES IHLICHTIHGEH EH PROSPECTUS Bil: JANSWEG 42, HAARLEM TEL. 11828-18G2G Toneel Kruisweg langs de Stad Een Passiespel door Henri Brochet Rechtgeaarde deelnemers aan een leken spel zullen niet streven naar persoonlijk succes. In hen moet slechts zijn de wil om te getuigen, te getuigen van wat hun lief en heilig is. Van dit streven hebben de werkende leden van de Rederijkerskamer „Alber- dingk Thijm" blij'k gegeven met de opvoe ring van Henri Brocket's passiespel „Kruis weg langs de stad", Dinsdag in de Stads schouwburg. Een oude man, vader Delen, vertelt het lange verhaal van zijn lijden door het oorlogsgeweld. Hij heeft z'n enige kleindochter verloren en dwaalt nu als ver dwaasd door de wereld. In een aantal korte taferelen toont een oude vrouw hem een ander, een groter lijden, het lijden van Christus. En het beleven van dit grote leed verzoent de oude man met zijn lot. Dit inderdaad zeer simpele spel wordt in hoofdzaak gedragen door die beide oude mensen, vader Delen en tante Clara. Zij vormen de schakel tussen de verschillende taferelen waarin de Passie wordt uitge beeld. Zonder al te zeer te kort te doen aan de prestaties der anderen, willen wij de knappe vertolking van -het echtpaar Kruy- ver vermelden, die als Vader Delen en tan te Clara het stuk droegen. Daar het in een dergelijk spel hoofdza kelijk aankomt op het gesproken woord, was het vooral de dictie, die hoge eisen stelde aan de spelers. En hoewel niet alles vlekkeloos klonk en sommigen zich wel eens lieten verleiden tot een te theatrale voordracht, kunnen we toch zeggen, dat" hieraan zeker de nodige zorg was besteed. Het verdient aanbeveling niet al te zeer vast te houden aan'de letter van de tekst. De naamvals-n is in modern Nederlands een natuurlijke dood gestorven. Regisseur Jan Icas van Dijk had gezorgd voor een fraaie groepering in de verschil lende Passie-visioenen en de toneelmees ter van de Stadsschouwburg, de heer C. H. Voskuilen had op smaakvolle wijze met eenvoudige middelen een décor gebouwd, dat hij bovendien op fantastische wijze be lichtte. Het was haast te mooi voor een leken spel, dat toch niet in de eerste plaats het oog moet boeien maar veeleer moet spre ken tot het hart. F. HESMERG. 's-GRAVENHAGE, 12 April. De rege ring maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine. Overleden.ten ge volge van oorlogsverwonding op 9 April 1949: mar. 2 z.m. W. G. Govers uit Haarlem. Koninklijke Landmacht. Gesneuveld 17 Maart 1949: sold. W. J. Bink, uit Gilze- Rijen; sold. H. G. Schansert, uit Almelo. Gesneuveld 18 Maart 1949: huzaar C. Slabbekoorn, uit Heienoord (Z.H.) Gesneuveld 19 Maart 1949: korp. J. H. M. Wulms, uit Odiliënberg (L.). Gesneuveld 27 Maart 1949: huzaar le kl. J. G. Bloemsma, uit Hilversum. Gesneuveld 28 Maart 1949: sold, le kl. P. H. Peulen, uit Belfeld (L.). Gesneuveld 30 Maart 1949: sold, le kl. J. Seekles, uit Breskens. Gesneuveld 1 April 1949: majoor H. J. Balfoort, uit Haarlem; sold. P. Dijkhuizen, uit 's Gravenhage. Gesneuveld 1 April 1949: sold, le kl. H. Hulst, uit Staphorst; sold. L. A. van den Oord, uit Kerkdriel (gem. Driel); sold. G. B. Schurink, uit Losser (O.); sold. A. van der Zeeuw, uit Leiden. Overdeden ten gevolge van oorlogsver wonding op 2 April 1949: sold, le kl. J. D. Posthuma, uit Roermond Gesneuveld 4 April 1949: korp. J. van Polanen Petel, uit Driebergen Rijsenburg. Dagorder generaal Spoot van 24 Maarf BATAVIA, 12 April. Naar pas thans blijkt uit het weekblad voor de Neder landse strijdkrachten in Indonesië „Wa penbroeders" heeft de legercommandant, lt.-generaal Spoor op 24 Maart onderstaan de dagorder aan de troepen in Indonesië uitgevaardigd: „Ondanks de door mij herhaaldelijk rn woord en geschrift gegeven waarschuwin gen en zeer pertinent gestelde opdrachten, dat elk militair van het leger in Indonesië zich onder alle omstandigheden heeft te gedragen als een goed soldaat betaamt in zijn behandeling van gevangenen en in zijn optreden tegen verzetslieden, in zijn omgang met de bevolking en ten opzichte van de eigendommen van anderen, berei ken mij toch nog telkenmale vermeende klachten over door 'militairen gepleegde misdragingen. Ik wéns hier al dadelijk aan toe te voe gen, dat vele van deze klachten bij nader onderzoek blijken te berusten op „geruch ten" en vaak slechts een kern van waar heid bevatten doch schromelijk overdreven zijn, dan wel geheel uit de lucht gegrepen. Bovendien is het duidelijk, dat in verschil lende gevallen de aanbrengers van deze klachten niet gedreven werden door het prijzenswaardige streven om recht te zoe ken waar vermeend werd, dat onrecht was gedaan, doch bedoelde klachten met poli tieke bedoelingen wereldkundig maakten. In stede van zich tot de bevoegde autori teiten te wenden, werd hierdoor de Neder landse zaak en de naam van het leger in binnen- en buitenland vaak ernstige schade berokkend. Doch dit alles neemt nret weg dat rk my niet kan losmaken van de gedachte, dat er toch gevallen zijn, waarin door enkelingen somtijds wordt opgetreden op een wijze, welke ontoelaatbaar moet worden genoemd. Ik heb u steeds voor gehouden, dat de mi litair zich onder alle omstandigheden heeft te gedragen naar de erecode, welke de sol daat siert: Behandel uw gevangenen streng, doen menselijk en rechtvaardig. Bezorg de bevolking geen overlast, waar dit kan worden veripeden. Ontzie andermans eigendommen te allen tijde, tenzij de gevechtsactie te dren aanzien onvermijdelijke maatregelen ver eist- j A Speel nimmer eigen rechter, dat rs niet uw taak, noch uw bevoegdheid. Ik wil hier in dit verband nogmaals aan halen, hetgeen ik in mijn laatste dagorder van 18 December 1948 tot u zeide: „Beseft, dat gij geen krijgsvolk zijt, doch brengers van recht en veiligheid aan een bevolking, die reeds te lang zuchtte onder terreur en onderdrukking. Verlicht haar noden, vermeerdert deze niet. Onthoudt u van elke daad, die niet de toets van een scherpe critiek zou kunnen doorstaan. Zijt beslist doch tevens menslievend en ontziet andermans eigendom." Gij hebt in de afgelopen maanden ge toond uw taak uitnemend te begrijpen en gij hebt deze op bewonderenswaardige wijze uitgevoerd. Zorgt dat op uw presta ties geen smet wordt geworpen als hier voor bedoeld en die de soldaat onwaardig zijn. Gij weet, dat elk geval, dat mij ter ore komt, grondig wordt onder-zocht en dat eventuele schuldigen nimmer hun gerechte straf ontlopen. Zorgt er voor, dat dergelijke onderzoeken overbodig zijn en dat aan tijgingen steeds kunnen worden terugge wezen naar het rijk der fabelen of naar kwaadsprekerij Ik eindigde mijn dagorder van 18 Decem ber 1948 met de woorden: „Ik stel mijn Volle vertrouwen in uw houding." Ik wens deze woorden heden opnieuw en met de meeste nadruk te herhalen. Het is aan u te tonen, dit vertrouwen in elk opzifcht waardig te zijn." PAASBROOD 1PER 800 GRAM Het Directoraat-generaal van de Prijzen vestigt er de aandacht op, dat de maxi mumprijs voor krentenbrood en rozijnen brood onverschillig onder welke be naming, zoals Paasbrood, Paasstollen, dit verkocht wordt ƒ1.per 800 gram bedraagt. Panda en de Meester-Ontdektóngsreïziiger 40. Joris Goedbloed repte zich langs een zijweg door de duisternis en zijn voor- motor ter'wereia gebouwd "tê"1hèbbênl~ilü naamste zorg was daarbij, om zo snel mo- zeide dat de motor in een nieuwe straal jager, met de fabricage waarvan Canada dit jaar zal beginnen, wordt gebouwd. De nieuwe Canadese jager zou de Britse Vam pire vervangen. Intussen zullen er geen nieuwe Vampires meer van Engeland ge kocht worden. Van de 85 Vampires, die Canada had gekocht, zijn er acht neerge stort. Zü zullen niet .vervangen worden, gelijk verwijderd te raken van de vecht partij tussen Ben Piep-seh's trawanten en de handlangers van Geojridus Goudbak ker. En achter Joris aan repte Panda zich. „Hah," zei Panda. „Dat heb je er niL van! Allemaal ruwheid en bedrogWat heb ik er eigenlijk mee te maken?" „Vrij veel, jong vriendje," meende Joris hijgend. „Gij zjjl Wii ook in liet va.usty.igje gezeten en\ zult mede moeten dobberen! Gij hebt er wel eigenlijk niets mee te maken, maar niemand zal u geloven.En dat was natuurlijk waar, en daarom bleef Panda met onverminderde snelheid achter Joris aandraven. Ja na verloop van enige tijd begon hij zelfs sneller te draven, want toen hoorden zij achter zich een luid ge schreeuw van boze stemmen, waaruit viel af te leidendat hun verdwijning was op gemerkt. Zij loerden achtervolgd! Wie het waren die hen achtervolgden Ben Piep- seh en zijn Oosterlingen, of Geofridus Goudbakker en zijn boeven dat was in het donker niet na te gaanmaar on plezierig was het, vooral omdat die achter volgers snel nader kwamen.... Maar nu zagen Panda en Joris een vriendelijk klein huisje voor zich, en Joris merkte op: „Het lijkt mij, mannetje, dat wij er het beste aan doen wanneer wij in dit optrekje een toevlucht zoeken...." En de daad bij het woord voegend, schoof hij het venster een eindiveegs omhoog en glipte naar. binnen In een smeltkroes Batavia (I) Batavia is meer dan een stad; het is een op zichzelf staand facet van het leven in de archipel. Natuurlijk, het is een stad, een wereldstad zelfs mei zijn bijna ander half millioen inwoners. Maar het is eenl zo vreemde smeltkroes van allerlei ver-| schillende rassen en soorten, merken en' stammen, dat het meer is dan een gewone tropen-stad. Het woord smeltkroes kan in tweeërlei betekenis worden opgevat: figuurlijk, om de grote verscheidenheid aan te duiden, maar ook letterlijk, want niet voor niets staat Batavia bekend als een van de warmste plaatsen in dit hele, enorm uitgestrekte gebied. En dat wil wat' zeggen, want wie bij de evenaar woont is op het gebied van warmte heel wat ge-' wend. Het is iets dat wij de voorouders: kunnen verwijten: dat zij twee van de be langrijkste" steden op de allerwarmste plaatsen hebben gesticht: Batavia en Soe- rabaja. Wij zitten er maar mee: al die men-' sen op ministeries en regeringsbureaux,! op hoofdkantoren en in hoofdkwartieren. Want aan die instellingen is in de tweei grootste plaatsen van Indonesië geen ge brek. Wie op het Koningsplein of het Wa-. terlooplein in Batavia gaat kijken zal daar' snel van overtuigd zijn. En deze pleinen' zijn niet van die gezellige kleine pleintjes,, die we in Holland kennen. Neen, dit zijn Pleinen. Zo groot, dat men van het ene eind de andere kant niet kan zien; wie1 het Koningsplein om wil wandelen heeft daar ongeveer een uur voor nodig, het Waterlooplein is iets „kleiner". En rondom deze onafzienbare uitgestrektheden liggen kantoren en hoofdkwartieren, bioscopen en cafés, hotels en kerken en ook het pa leis van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon. Op het middenterrein van het Koningsplein vindt ge voetbalvelden, cricketvelden, tennisbanen, een bioscoop met boksstadion annex, het radio-telefo- nie station van tie PTT, een rijtje opslag- plaatscen en garages en een groot wandel park. Van knusheid blijft hier niet veel over. In feite vormen deze beide pleinen het centrum van het nieuwe Batavia. Het centrum van alles wat officieel en „rege- rings" is. Maar er zijn meer centra in deze stad. Oud-Batavia, ofwel de „beneden-stad' het centrum van het zakenleven en boven dien het warmste deel; ver daar vandaan, in het Zuiden van de stad, is de Europese woonwijk en om dan weer in de buurt van het Koningsplein terug te komen: de grootste winkels en magazijnen liggen op Noordwijk, Rijswijk en Molenvliet. Dat zijn vier centra. Maar dwars doorl dat alles heen liggen de kampongs van de| Indonesiërs, de markten en de Chinezen- buurten. Vandaar, dat ik Batavia in het begin van dit stukje een smeltkroes noem de; een hete en stinkende smeltkroes, maar ook een fascinerend oord. Zoals ik iemand hoorde zeggen, die juist van Sumatra was teruggekomen: „Batavia is corrupt en ver rot, heet en overbevolkt, stinkend en onge zond, maar toch ben ik blij, dat ik er weer terug ben". E. P. en u zult 's morgens weer kiplekker nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw in gewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en Uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Vrees. Henry Wallace, leider van de Ame rikaanse progressieve partij, heeft het plan-Marshall en het Atlantisch ver drag symbolen genoemd van de „pa niek", die naar zijn zeggen Washington heeft aangegrepen sinds de dood van president Roosevelt, vier jaar geleden. Volgens Wallace, die herinnerde aan| Roosevelt's woord bij zijn ambtsaan vaarding, dat „het enige, dat wij heb ben te vrezen, vrees zelf is", gaan de V.S. nu „elke nacht slapen met het schrikbeeld van een boeman voor ogen". Zuivering met tranen. Uit Tel Aviv wordt gemeld, dat door gasmaskers bescherm de politie-agenten ruim 100 gewezen politie-mannen, die een „sit-down"-sta- king waren'begonnen in het gebouw van het hoofdbureau van politie ter plaatse, door middel van traangas-bommen uit het gebouw hebben verdreven. De ge wezen politiemannen zijn kortgeleden ontslagen als gevolg van een „zuive- rings"-actie door de Israëlische regering onder ambtenaren, die dienst hebben gedaan in de periode, dat Engeland nog mandaat-mogendheid voor Palestina was. Stalin. De Albanese premier, generaal Enver Hodja, heeft verklaard, dat de Sovjet-Unie Albanië „onmiddellijke hulp" heeft toegezegd, om het land in staat te stellen zijn olieproductie te ontwikkelen en spoorwegen en fabrie ken te bouwen. Ook zal Rusland levens middelen en verbruiksgoederen leveren. Hodja zei: „Ons volk zal trouw tot in de dood blijven aan de grote Sovjet- Unie, aan de roemrijke verdediger van de vrede, aan de beschermer van alle volken aan de grote beschermer van ons volk, Stalin". Koningin Elizabeth van België heeft haar steun aangeboden voor het „wereldcon gres van strijders voor de vrede", dat 20 April in Parijs zal beginnen. Me vrouw Eugénie Cotton, presidente van de democratische wereldfederatie van vrouwen, deelde gisteren mede, dat de koningin (moeder van koning Leopold) een boodschap hacj opgesteld aan de conferentie. De organisatoren van de conferentie hebben gisteren geprotes teerd tegen het besluit van de Franse regering om het aantal afgevaardigden uit de Sovjet-Unie en Oost-Europa te beperken. Nalatenschap. De nalatenschap van Harry Gordon Selfridge, de Amerikaan, die naar Londen kwam en daar warenhuis koning en millionair werd, bedraagt slechts 1544 pond sterling. Selfridge, die in 1947 op 90-jarige leeftijd is gestorven, beheerde eens een kapitaal van tien millioen pond. Hij was bekend om zijn grote uitgaven en luxueuse feesten.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2