De achtergrond van een tientje boete Sxuwüet" Wandelbos „Meer en Berg" opengesteld Opening van het museum „Het Huis Van Looy" SLOT DEFECT? Sport in het kort WOENSDAG 13 APRIL 1949 HAARLEMS DAGBLAD 3 Standaardisatiebedrijven in de knel „Het gaat er naar uitzien, dat het stelsel een ander product naast de melk voeren, der in zwang zijnde economische bepalingen Het grote gevaar bestaat, dat de fabri- in het bijzonder ontworpen is om de melk- kanten, die enerzijds extra lasten op zich handelaren wegens de onschuldigst lijkende handelingen in aanraking met de rechter te brengen", schreven we onlangs als aanhef van een verslag van een zitting van de Haarlemse economische rechter, tijdens welke zeven Haarlemse melkslijters op het matje moesten komen, omdat zij genoegen hadden genomen met een melkprijs, die be neden de door het Bedrijfschap vastgestelde lag. Het ging er toen om, dat deze detaillisten met een standaardisatiebedrijf in Vijfhui zen waren overeengekomen, dat zij de melk dagelijks zouden afhalen bij een proviso risch uitgiftestation in Haarlem-Oost. Hier door spaarden zij zestig cent per honderd liter aan bezorgloon uit. In de praktijk ech ter kregen zij de melk toch thuis bezorgd door de melkrijder, die vlugger klaar was met zijn werk door zelf de klanten langs te gaan dan wanneer hij moest wachten tot deze allemaal bij het uitgïftestation waren geweest. Bepalingen zijn er evenwel niet voor niets gemaakt en de zaak kwam dan ook voor de Tuchtrechter, die de melkslijters veroor deelde tot een boete ter hoogte van het voordeel dat zij zouden hebben genoten. In hoger beroep verving de Economische rech ter deze straf door een principiële boete van tien gulden, omdat hij overtuigd bleek van de goede trouw van de verdachten ook van de melkfabrikant, die niet in beroep was gegaan en ook omdat het tijdelijke uitgiftestation inmiddels was opgeheven,- zodat kans op herhaling uitgesloten geacht kon worden. Intussen was de zaak zelf intex-essant ge noeg om eens met de heren van de Cen trale Controledienst te gaan praten over de aanleiding tot deze vervolging. Het is in deze tijd, nu iedere tendens tot prijsverla ging toegejuicht dient te worden, niet zo voor de hand liggend, dat men strafrech- telijk vervolgd wordt als men prijzen be rekent die beneden de officieel toegestane liggen. Maar, zo zei men ons bij de C.C.D., er is hier alleen sprake van een groepsbelang: de consument merkt niets van het voor deeltje, dat de slijters door de service, die het standaardisatiebedrijf hun gratis biedt, genieten. Scherpe concurrentie. De melkslijters maken handig gebruik van de scherpe concurrentie, die er in de standaardisatie- en zuivelindustrie heerst. Wanneer één bedrijf de kleinhandelaar een bepaald, al is het nog zo gei-ïng, extraatje biedt, dan zijn de anderen genoodzaakt mee te doen. Het spreekt vanzelf, dat dit de onderneming op extra kosten en lasten brengt. Het Haarlemse geval staat niet al leen. De C.C.D. heeft in het Westen nog drie gevallen van een soortgelijke overtreding van de prijsoyereenkomst geconstateerd: overtredingen, die deze bedrijven, om hun klanten aan zich te binden, op zes tot veer tienduizend gulden per jaar komen te staan. Omgekeerd waren er melkhandelaren, die per jaar een zoet winstje van duizend gul den incasseerden door gebruik te maken van een extra-dienst door de melkfabriek, die hun eigenlijk niet toekwam. Wanneer nu de winstmarge op de melk zo gering was, dat een kleinbedrijf eigenlijk niet ren dabel zou zijn te maken, zo oordeelt men in de kring van het controle-apparaat, dan kon men er nog vrede mee hebben. Doch op de losse melk wordt reeds ruim 30 pro cent winst gemaakt en dit percentage is voor flessenmelk, yoghurt en dergelijke nog hoger. In die plaatsen, waar een behoorlijke wijkverdeling is ingevoerd, behoeft de melkslijter ook niet een overmatig lange werkdag te maken om zoveel klanten te kunnen bedienen, dat hij .eenbehoorlijk bestaan heeft. Tussen twee vuren. Bij de standaardisatiebedrijven ligt de situatie heel anders. Aan de ene kant heb ben zij de georganiseerde afnemers tot vriend en tot klant te houden vooral bij het kleinbedrijf kan het uitvallen van een cliënt tot een verlies van een goede hon derdduizend liter omzet per aar en daar mee tot onderbezetting leiden aan de andere zijde hebben zij al evenzeer reke ning te houden met hun leveranciers: de veehouders. Ook deze trachten een zo hoog mogelijke prijs voor hun producten te krij gen, hetgeen tot overbieding aanleiding geeft. Het standaardisatiebedrijf wordt door de huidige prijsregelingen net in even wicht gehouden, vandaar ook. dat de direc teuren iedere vervolging van bedrijfsgeno- ten en melkslijters die zich daaraan niet houden, toejuichen. Deskundigen verzekerden ons, dat vooral de economische toestand van kleine bedrij ven die thans voor de vernieuwing van hun machinepark staan vaak précair is. Iedere last, die zij extra te verwerken krijgen, hoe klein die het publiek ook moge toeschijnen, kan funest worden voor het voortbestaan van de fabriek. Trouwens, de grote onder nemingen staan er wat dat betreft niet veel beter voor. Er zijn er, wier gunstige resul taten alleen te danken zijn aan het feit, dat zij eigenlijk een gemengd bedrijf zijn en Eerst even kijken bij BARTELJORISSTRAAT 27 Vistra gebloemd f 1.93 kleur en wasecht per Meter Foulardzijde f 2.98 gebloemd, kreukherstellend p. Meter f 4.88 per Meter Effen linnen wasecht ook in WIT Agenda voor Haarlem WOENSDAG 13 APRIL Stadsschouwburg: AVADIA „School voor charme", 8 uur. Luxor: „Monsieur Vincent", 14 j„ 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. City: ..De vrouw met het geschonden gelaat". 18 j.. 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaame: „May Wong", 14 j.. 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Frans Hals: „Van mens tot mens". 14 j2.30. 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Noodlot". 18 j.. 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Haar laatste liefde". 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. DONDERDAG 14 APRIL Gemeentelijk Concertgebouw: Christelijke Oratoriumvereniging „Matthaus Passion", 7 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen. moeten nemen om hun afnemers te behou den, anderzijds hun toevlucht gaan nemen tot knoeierijen om hun budget weer slui tend te maken. De C.C.D. heeft daarvan elders reeds voorbeelden bij de hand gehad. Men zou natuurlijk de vraag kunnen stellen of het economisch verantwoord is zwakke bedrijven door middel van allerlei maatregelen in het leven te houden. Men moet evenwel bedenken dat het publiek evenmin gebaat is met een te grote concen tratie. Vaak is de afwerking van het pro duct op het kleinbedrijf vaak een vrucht van hard ploeteren van vader op zoon veel beter dan op de grote industrieën en tenslotte is het voor een gezond bedrijfs leven van belang, dat de zelfwerkzaamheid der bevolking geprikkeld en gestimuleerd wordt. Kunstuitwisseling tussen Haarlem en Gent Naar wij vernemen worden voorberei dingen getroffen voor een kunstuitwisse ling tussen Haarlem en Gent. In Haarlem zou dan een expositie ge houden worden van belangrijke schilder- stukken die in het bezit van Gent zijn: Haarlem daarentegen zou stukken afstaan voor een tentoonstelling in Gent. Het betreft hier oude kunst. Symphonie-orkest „Haerlem" Het symphonieorkest „Haerlem" geeft een concert op Vrijdag 22 April in de grote zaal van het Concertgebouw. Als solist zal optreden de bekende Haar lemse violist Gijs Beths, die de dag na deze uitvoering voor een tournee met het Hol lands strijkkwartet naar Italië vertrekt. Mieke Melchcr en Nettie Rosenveld, om- roepsters van de A.V.R.O.. zijn hedenoch tend per K.L.M.-lijntoestel naar Indonesië vertrokken met de tenor Henk Viskil en de pianist Wim de Vries. Zij zullen voor ver scheidene ondex'delen der troepen optreden. Raadsverkiezingen fe Haarlem De groslijststemming bij de K.V.P. Binnenkort zal, om te komen tot de defi nitieve candidaatstellïng voor de a.s. raads verkiezingen te Haarlem, door de K.V.P. een groslijststemming gehouden worden. Het volgende politieke advies is daar voor uitgebracht: Voor de verkiesbare plaatsen: Th. S. J. Hooij. A. J. M. Angenent, mej. A. W. H. M. Bolsius. A. v. d. Veldt, mr. dr. A. F. H, Schreurs. H. Loerakker, J. A. Schippers (allen aftredend), J. M. F. van Velsen, G. W. Straathof, Th. A. J. M. van Eyck, H. van Turnhout en F. Knape. Plaatsvervangers: P. G. Ottolïni, A. Rood, mn Jac. A. Geukers, S. W. Balm Jr., B. Huiskens, J. M. Smit, C. v. Wegen en G. D. Alders. Wereldeenheid - Wereldvrede Een belangrijk feit voor het culturele leven in Haarlem Toen mevrouw Van DoornSlaghekke. echtgenote van jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede Dinsdagmid dag een lint in Heemsteedse kleuren, dat de afscheiding vormde tussen het wandel bos „Groenendaal" en „Meer en Bei'g", had doorgeknipt, betekende dat de officiële openstelling van „Meer en Berg". In de toekomst zullen honderden in de gelegen heid zijn grotere wandelingen te maken en nog meer te genieten van het natuurschoon, dat Heemstede biedt. Het weer werkte niet mee, om een flinke wandeling te maken, maar er was een zo danig „parcours" uitgezet, dat de genodig den een goede indruk kregen van het ver grote wandelbos. Meisjes met bloemen kransen in het haar van de drie Heem- steedse voorbereidende lagere scholen hadden nog voor een aardige verrassing gezorgd. Zij zongen een welkomstliedje en enkele dames boden bloemen aan. In het Vei'versingshuis waren de gasten bijeengekomen. De burgemeester richtte zich met woorden van welkom tot de heren A. B. J. Prakken, lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland en waarnemend commissaris der Koningin, mr. M. C. Bloe- mei's, namens het ministerie van Onder-wijs, Kunsten en Wetenschappen, burgemeesters en wethouders van omliggende gemeenten leden van de Provinciale Staten van Nóordholland. De burgemeester herinnerde er aan, dat er in de loop der eeuwen veel aan het natuurschoon van Zuid-Kennemer- land „geknaagd" is door economische om standigheden of door uitbreiding van de woonwijken. In boeken vindt men afbeel dingen van buitenplaatsen en lusthoven. „Meer en Berg" is behouden gebleven en het is te begrijpen, dat het gemeentebestuur deze dag als een bijzonder grote feestdag beschouwt. Een wens, welke reeds vele jaren gekoesterd werd, is in vervulling ge gaan. Een gedeelte van het landgoed „Meer en Berg" is aangekocht, dank zij de steun van het rijk en de provincie. Spreker was zeer erkentelijk voor de wijze, waarop me juffrouw mr. A. E. Ribbius Peletier het voorstel tot "het verlenen van een sub sidie verdedigd heeft. Twintig hectaren bos grond zijn behouden gebleven en worden gevoegd bij het in 1913 opengestelde „Groe- De U.V.V. in 1948 Het dezer dagen verschenen jaarverslag over 1948 van de afd. Haarlem, Heemstede en Bloemendaal van de Unie voor Vrouwe lijke Vrijwilligers releveert in de eerste plaats twee belangrijke nieuwe werkobjecten, namelijk de opi .a.dienst en het werk voor ouden van dagen, die veel werk eisten, maar ook zeer bevredigende resultaten opleverden. De oppasdienst, die in Juni 1948 zijn werk begon, heeft tot Januari 1949 in 179 gevallen bemiddeld: er staan nu 99 oppasjes inge schreven en 97 gezinnen, die hun hulp vroegen. Zeer veel nuttig werk verrichtte de UVV ook voor talrijke collecten en inzamelingen wij noemen slechts de UNAC. het Prins Bernhardfonds, de Kinderpostzegelactie, de Kankerfondsspeldjesverkoop, de jubileum- en kerstpakkettenactie van de NIWIN en vele andere. De ontspanningsmiddag voor Ouden van Dagen eisten veel tijd, geld en voorberei ding, maar alle moeite werd rijkelijk beloond door de vaak ontroerende dankbaarheid der oudjes. Dit werk wordt ook in 1949 weer met volle kracht voortgezet en uitgebreid. De basiscursus breidde het UVV-„kader" in November met zestien nieuwe medewerksters uit. Een belangrijk aandeel in het werk had ook de naai- en breigroep, die elke maand een overbelaste huisvrouw gelukkig maakt met het in orde brengen van de gezins garderobe 'en -linnenkast terwijl er voorts ook voor instellingen en verenigingen naald werk verricht werd. Aan 50 behoeftige kraamvrouwen werd voorts een uitleenkoffer uitgereikt. De UVV-dames die optraden als inspectri- ces van de 24 DBVO-huizen waar tezamen 100 gezinnen van uit Indonesië gerepatrieer- den wonen.. De dames konden veel goeds doen in het belang zowel van de DBVO als van de betrokken gezinnen. De UW nam verder een werkzaam aandeel in de ontvangst der terugkerende militairen. Een ander facet 'an het „militaire" werk de voorzieningen ran de Cadi-club met surveïllantes-gastvrou- wen moest gestaakt worden omdat deze club om bezuinigingsredenen werd opgehe ven. Ook de „ruilbeurs" werd geliquideerd, omdat er aan dit. instituut wegens de gewij zigde omstandigheden nauwelijks behoefte bestond, Het wijkhoofdenwerk had en houdt de volle aandacht der UW. Mevrouw Van Doorn-Slaghekke knipt het lint door, met welke symbolische handeling het wandelbos „Meer en Berg" voor het publiek wordt opengesteld. nendaal", dat zestig hectaren groot is. Ieder een is welkom, doch spreker rekende op de medewerking van het publiek om het bos niet te vernielen. Na afloop van het bezoek aan „Meer en Berg" kwamen de genodigden weer bijeen. Mr. Bloemers wenste het gemeente bestuur van Heemstede geluk met de open stelling van het wandelbos. De gemeente neemt zware lasten op zich. Spoedig zal echter blijken, dat de belangrijke beslissing, het bos aan te kopen, zeer gewaardeerd zal worden. Velen, vooral uit het Westen van het land, zullen Heemstede dankbaar zijn, dat zij een prachtig recreatie-oord kunnen bezoeken. Mede namens de gemeentebesturen uit de omliggende gemeenten richtte burgemees ter mr. P. O. F. M. C r e m e r s zich met woorden van gelukwens tot B. en W. van Heemstede. De openstelling van het wan delbos betekent ëen vooruitstrevend beleid, een beleid in grote stijl. Het gemeente bestuur heeft zich veel moeite getroost de zaak tot aankoop van „Meer en Bei'g" tot een goed einde te brengen. Niet alleen de gemeenteraad, maar ook de provincie en het Rijk moesten overtuigd worden, dat uit voering van het plan noodzakelijk was. Het gemeentebestuur gaf blijk de zaak met energie aangepakt te hebben. De omliggen de gemeenten hebben er als woongemeeriten belang bij, omdat zij evenals Heemstede aantrekkelijker geworden zijn. Als voorzitter van de Gewestelijke Bond van Verenigingen voor Vreemdelingenver keer in Zuid-Kennemerland sprak de heer D. J. A. Geluk woorden van gelukwens en dank. Om vreemdelingen te trekken zijn recreatie-oorden nodig en aan de uitbrei ding daarvan heeft Heemstede meegewerkt. Bloembollentochten trekken grote belangstelling De Bloembollentochten te Hillegom op Tweede Paasdag beloven een groot succes te worden. De commissie belast met de organi satie deelt mee, dat de animo om aan deze wandeltocht deel te nemen groter is dan ooit te voren. Was de deelname vorig jaar onge veer 5000 wandelaars, nu kan verwacht worden, dat het aantal dit jaar met duizenden zal stijgen. Tweede Paasdag zullen de nar cissen en hyacinten in volle bloei staan, terwijl de vroege tulpen reeds een prachtige aanblik voor de wandelaars zullen bieden. Men kan deelnemen aan de 15 of 25 km tocht. De startplaats is in Gebouw H.O.B.A.H.O., aan de Van Tetsstraat te Hillegom. Bijeenkomst van de Moderne Jeugdraad De Haai'lemse Moderne Jeugdraad besloot tot het beleggen van een grote bijeenkomst voor jongeren van 1425 jaar op Zondag morgen 8 Mei in het Frans Hals Theater onder de titel: „Wereldeenheid Wereld vrede". Na het inleidende programma van zang, muziek en declamatie, spreekt de heer F. S. Noordhoff over de concrete punten van samenwerking der naties. Het programma wordt besloten met een tweetal films, waar van de eei'ste een groot aantal beelden zal laten zien uit het werk van de UNO, en de tweede de armoede, hongersnood en het verrichte en nog te verrichten werk van de Wereld Voedsel Organisatie (FAO) op sug- gestieve wijze zal behandelen. „Kijk niet alleen naar de misverstanden en meningsverschillen in de wereld, maar zie ook de concrete punten van samenwer king en opbouw in deze tijd en wees bereid daaraan je krachten mede te geven" luidt het devies voor deze bijeenkomst. Bloemenronde door de bloeiende bollenvelden Behalve de tulpenrallye voor binnen- en buitenlandse automobilisten en het groots opgezette bloemencorso is er een derde evenement van betekenis georganiseerd in de vorm van een populaire bloemenronde. Het organiserende comité voor sport-, persoonlijke en culturele uitwisseling der Benelux-landen waarin zitting hebben de heer F. A. J. C. baron van Voorst tot Voorst uit België en voor Nederland de heren C. D. Brouwer en E. C. de Jager, beoogt met deze ronde in de-eerste plaats een nauwer contact tot stand te brengen tussen brede bevolkingsgroepen uit België, Nederland en Luxemburg, waartoe een nationale aangelegenheid als het feest der bloeiende bollen een uitstekend aanknopingspunt wordt geacht. Tot ver over onze grenzen is er bekendheid aan de bloemenronde ge geven. Jubileum B. Prijs Dinsdag 19 April is het vijf en twintig jaar geleden,, dat de heer B. Prijs een dames- kapsalon aan dé Generaal Cronjéstraat 54 opende. De zaken breidden zich in de loop der jaren uit en salons werden geopend in de Tempeliersstraat, in Heemstede en in Bloe mendaal. Door de oorlog moesten de zaken in de omliggende gemeenten echter gesloten worden. De heer Prijs is ongeveer twintig jaar bestuurslid van de Generaal Cronjé- straatverenigïng en heeft aandeel in de acties van deze vereniging. Dinsdagmiddöag van twee tot vijf uur zal in restaurant „Bolwerk" een receptie worden gehouden. Jubileum A. L. v. Aggele 16 April zal de heer A. L. v. Aggele 40 jaar in dienst zijn bij de Post-, Telegraaf- en Tele foondienst. Hij is op de afdeling expeditie belast met de controle op couranten, tijd schriften en drukwerken welke als franke ring bij abonnement dagelijks bij grote hoe veelheden worden verzonden. Wegens dienstaangelegenheden heeft de ambtelijke huldiging plaats Dinsdag 19 April op de afdeling pakketpost in het poststations gebouw aan de Baljuwslaan. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: de Naamloze Vennootschap Garage „Het Oosten", gevestigd te Aalsmeer en aldaar kantoorhoudende aan de Pontweg 5. Rechter commissaris: mr. J. H. H. Hülsmann. Cura- trice: mevrouw mr. J. F. M. Scheltens Charbo, advocate en procureur te Aalsmeer. Wegens hel verbindend worden der enige uïtdelingslijst is geëindigd het faillissement van: H. L. van de Schraaf, wonende te Aals- meer, Sportlaan 75. Het is heden een belangrijke dag voor het culturele leven in Haarlem. De opening van het museum „Het Huis Van Looy". Het vele dat verricht moest worden om het museum, het woonhuis en de belang rijke kunstverzameling voor onze stad te behouden, ligt nog vers in het geheugen. Door samenwerking van het comité uit de burgerij en het gemeentebestuur is bereikt kunnen worden dat de voor Haarlem be langrijke kunstverzameling voor een be langrijk deel behouden bleef. Hedenmiddag wordt in het museumge bouw een tentoonstelling van werken van Jacobus van Looy door de burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers geopend. Bij die gelegenheid worden de kunstwerken die het comité, dat omgezet is in de stichting Het Huis Van Looy, „gered" heeft, aan de gemeente in bruikleen gegeven. De tentoonstelling blijft geopend tot en met 8 Mei. Daarna zal het museum nog wat gerestaureerd worden om het geschikt te maken voor het houden van tijdelijke tentoonstellingen. Het is de bedoeling: dut de zaal. die in dertijd bij het Frans Halsmuseum is ge bouwd voor tijdelijke tentoonstelling, niet meer als zodanig gebruikt wordt, maar bij de expositieruimte van het Frans Hals museum getrokken zal worden. Daar zul len dan onder andere twee grote schilder stukken van Frans Hals gehangen worden, waar zij beter tot hun recht zullen komen dan op de plaats die thans daarvoor be schikbaar was. Indirect heeft het Frans Halsmuseum dus door de aankoop van het museum Van Looy een belangrijke uitbreiding van expositieruimte gekregen. In het museum Van Looy wordt in het vervolg elk jaar een tentoonstelling van het werk van Van Looy gehouden. Hoe lang die dan zal duren zal van de belang- Velen zullen in de komende dagen naar de bollenvelden trekken. De K.N.A.C. heeft een kaartje vervaardigd, waarop de be langstellende lezer de belangrijkste wegen vindt aangegeven, welke hem. langs de mooiste velden voeren. „SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Grote ontsteltenis heerste in het K.L.M.-kantoor op het vliegveld Idlewitd bij New York. toen daar een enveloppe met niet minder dan 50.000 dollar verdwenen bleek te zijn. De politie wist de dief, Robert J. Murphy (links), een 25-jarige employé van de K.L.M. echter spoedig op te sporen. Murphy had het geld vlak bij het vliegveld begraven. De dader met de officier van justitie Victor Levin en de gestolen 100-dollar biljetten. Salariëring Hoger Onderwijs wordt onbevredigend geacht Na het Paasreces komt de honorering van hoogleraren ep wetenschappelijke sta ven in de Eerste 'Kamer aan de orde. Het „Interacademiaal Overleg", een organisatie van wetenschappelijke personen die sinds de bevrijding streeft paar de verbetering van de maatschappelijke positie van de leden der wetenschappelijke slaven, is over het te behandelen bezoldigingsbesluit niet erg te spreken. De mening over de door minister Gielen voorbereide en door zijn opvolger minister Rutten aan te bi-engen verbetering in de salariëring is, dat deze niet bevredigt. Voor de groep tijdelijke assistent, tijde lijke hoofdassistent en conservator worden de oude maxima, te weten 300,400, en 550,per maand verhoogd tot 380, 540,en 720.per maand. Pas na zeven dienstjaren kan het maxi mum worden bereikt, doch de tijdelijke kracht zal dit aantal dienstjaren vrijwel nooit halen. In het bezoldigingsbesluit zou het de bedoeling zijn het minimum salaris voor de afgestudeerde tijdelijke assistent vast te stellen op 250,per maand, het zelfde bedrag waarop het intussen al is ge komen. Het „Interacademiaal Overleg" verklaart dat het wetenschappelijk onderzoek reeds lang niet meer door de overbelaste hoog leraren geschiedt. De positie van de assi stent is totaal veranderd. De assistent is thans de medewerker aan de wetenschap pelijke staf. De uitvoering van het bezol digingsbesluit 1948 in zijn huidige vorm zal naar de mening van het I.A.O. leiden tot schade van het hoger onderwijs. Voor de Veteriaire Hogeschool zijn vrijwel geen assistenten meer te krijgen. Aan de Tech nische Hogeschool bestonden de vroegere assistenten voor 70 procent uit afgestu deerden, nu nog maar voor 20 procent. Ook de vlucht uit de faculteiten, welke meer op de praktijk gericht zijn, neemt volgens het I.A.O. steeds toe. Afhalen distributiebescheiden Donderdag 14 April is in Heemstede (kan toor Binnenweg) Be tot. en met Bo aan de beurt voor het afhalen van distributiebeschei den en in Zandvoort (Haltestraat) de letters G tot en xnet J. stelling van de zijde van het publiek af hangen. Bij de andere tijdelijke tentoon stellingen die er komen zal steeds een kleine zaal voor een blijvende Van Looy- expositie ingericht blijven. Steeds zal elke bezoeker dus een, zij het dan ook be scheiden, indruk kunnen krijgen van het werk van Van Looy. Zoals men weet, en zoals de nu ge organiseerde tentoonstelling ook bewijst, heeft het comité ook belangrijke dingen in handen gekregen van Van Looy als schrijver. De bezoeker maakt volledig kennis met deze belangrijke Haarlemse kunstenaar, als schilder, tekenaar en schrijver. Het is nog niet bekend wat de gemeente met het woonhuis van Van Looy gaat doen. De verschillende plannen die daarvoor be staan worden nader bestudeerd. Over de thans geopende tentoonstelling schrijft onze medewerker voor beeldende kunst: De figuur Van Looy is in onze schilder kunst een heel bijzondere en bij het terug zien van zijn werk voel ik weer een grote verbazing dat deze zeer belangrijke schil der in zo beperkte kring bekend en popu lair is, ja.zelfs door vele vaklieden miskend wordt. De oorzaak hiervoor moet dunkt mij vooral gezocht worden in zijn gereserveer de natuur als mens en kunstenaar, waar door hij niet naar voren kwam naast na turen als bijvoorbeeld Breitner. Vei-der zal zijn groot succes als schrijver zijn roem als schilder afbreuk hebben gedaan, het pu bliek klassïficeert nu eenmaal graag. Maar ook ligt een en ander, naar het mij voor komt, aan enkele eigenlijk onhollandse eigenschappen van het werk zelf. Ten eer ste is zijn werk, hoewel het aan alle eisen van „belle peinture" voldoet in wezen romantisch en ten tweede heeft het een „grandezza" die in onze schilderkunst een zeer zeldzaam verschijnsel is. Als we in de zijgang bij de tekeningen onze wandeling beginnen valt ten eerste op hoeveel Van Looy al presteerde voor hij op de academie kwam. Solide en heel mooi van toon zijn ook de tekeningen van zijn academietijd en het is de overpeinzing waard, hoe gewoon en hoe zuiver vakkun dig alle werkelijk groten begonnen zijn. Voor liefhebbers liggen en hangen er een schat van tekeningen uit zijn Prix de Rome-tijd, uit Spanje en Noord-Afrika, en een groot bosgezicht van een voetreis door Brabant. Toch vormen voor mij de hoofdschotel de grote schilderijen. Van de vroege wer ken wil ik vooral noemen de spoorweg coupé met de gebochelde jongen in de voor grond (van 1890). Hier is bij een diep men selijk interesse aan alle eisen van een goede schilderkunst voldaan. Nog inniger en dichterlijker vond ik de oude zeeman met de rarekiekkast en de kindei*tjes (van 1891). Prachtig, dat jongetje op de voorgrond, met de grote ogen en het rode dasje. Trouwens alle kinderogen op de schilderijen van Van Looy hebben die eerbied voor het wonder. Een ereplaats in deze collectie komt aan het hoofdwerk uit de Soestertijd toe, het schilderij van Aaltje die een paardebloem kaarsje uitblaast. De leek, maar ook vele vaklieden van deze tijd doen goed zich t.e realiseren hoeveel doordachte voorbereiding in zo'n werk steekt. Practisch alle voor studiën voor dit werk zijn hier ook geëxpo seerd. Daar liggen tekeningen van geitjes, kippen, hekjes, honden, voeten en schou ders. Daar hangen olieverfstudies van pan den. van stukjes klaverveld die meester werkjes op zich zelf zijn. Vooral een grote studie van een klaverveld, waarin alleen een paar klompenbeentjes van Aaltje. Interessant is het te zien hoe vaak zo'n studie nog verder is uitgewerkt dan het schilderij zelf, omdat daar het détail onder geschikt moest worden gemaakt aan licht- verdeling en compositie. Die belichting is 't trouwens ook die mij steeds een paar Bel gische en Spaanse namen te binnen brengt. In dit verband wil ik nog wijzen op het liefdevolle portret van mevrouw Van Looy bij de petroleumlamp en ook op de aanzet van de kat in de open deur. In grote dankbaarheid, dat dit eiland van rust en bezinning voor Haarlem behouden bleef, eindig ik deze korte beschouwing. L. L. H. SCHUTTE. Bankbiljettencirculatie weer beneden f 3 milliard Met 3016,5 millioen gulden heeft de bil— jettenomloop vorige week zijn hoogste stand van de jongste ultimo bereikt, ver geleken met 3045,2 millioen bij de maand- wisseling eind Februari. Volgens de ver korte balans van de Nederlandse Balans per 11 April is nu de circulatie weer beneden de drie milliard gulden gekomen, name lijk op 2995,1 millioen, waarmede dus de ultimo volkomen is uitgewerkt, en, zoals gebruikelijk, het geld weer naar de cen trale credietinstelling is gaan terugvloeien. Engelse compagnie zwaar luchtdoelgeschut naar ons land Er worden voorbereidingen getroffen voor het bezoek van een compagnie zwaar luchtdoelgeschut van het Engelse „Royal Regiment of Artillery" aan Nederland. Een tweede compagnie zal België bezoeken. Deze bezoeken geschieden naar aanleiding van een desbetreffende uitnodiging, welke Nederland en België via de defensieraad van de West-Europese Unie hebben gedaan. De volledig uitgeruste compagnieën wor den in Mei verwacht. RR ANDES VERVANGT LENSTRA. Abe Lenstra, die zich niet fit genoeg voelde om vanmiddag in het Zwaluwen-elftal tegen de Rode Duivels tc spelen, zal worden vervan gen door Brandes van Feijenoord. RUITERSPORT. Op de gisteravond in café-restaurant Boekenrode gehouden alge mene vergadering van de Haarlemse Rij- en Jachtvereniging werd het voorlopig bestuur dat na de weder-geboorte van de vereniging een jaar in functie is geweest, bij acclamatie herkozen. Het bestuur werd uitgebreid' met mej. H. Posthumus als tweede secretaresse en H. Paanen en N. Stegeman als assistent- sportcommissarissen. JEUGDTOURNOOI „OOSTERKWARTIER". De vereniging ..Oosterkwartier" houdt Tweede Paifcsdag een jeugdtournooi op het veld aan de Zomervaart. Er wordt in vier afdelingen gespeeld. De deelnemende ploegen zijn: Afdeling A: Haarlem a; Oosterkwartier a; Sport Vereent a en Zaandam Zuid a; B: Animo Ready a; Aurora a; Nieuw Flora a; Vicus Orienlis-A (Leiden). C: Haarlem b; Oosterkwartier b; Oosthoek a en Zaandam- Zuid b. D: Aurora b; Haarlem c; Oostër» kwartier c; Oosthoek b en Sport Vereent b.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5