OP SLA HOORT SA1ATA Oude*fuck 5.80 Uitbreidingsplan „Eindenhout" Het huis aan de baai Kort en Bondig J mse Beurs WOENSDAG 13 APRIL 1949 HAARLEMS DAGBLAD 4 Moeilijk opvoedbare kinderen Stichting van een school te Haarlem B. en W. van Haarlem stellen thans aan de raad voor over te gaan tot oprichting van een school voor moeilijk opvoedbare kinderen en deze te huisvesten in het ge bouw Hoofmanstraat 17, met dien verstan de, dat twee tot de school behorende obser vatiewassen zullen worden ondergebracht in het gebouw van de Montessorischool, Bakkerstraat 11. Voor dit doel vragen B. en W. een bedrag beschikbaar te stellen van 70.000 op de kapitaaldienst. Daarvan is 52.900 bestemd voor de kosten van verbouw en inrichting van het gebouw in de Hoofmanstraat en 17.100 voor aankoop van meubilair. Verder vragen' B. en W. 13.100 op de kapitaaldienst voor de inrichting van vijf vertrekken van het gebouw Zijlstraat 70 (distributiedienst) ten behoeve van een in te stellen schoolpsychologisch bureau als onderafdeling van de Geneeskundige Dienst. 12.000 is bovendien voor het jaar 1949 benodigd voor de kosten van de exploitatie van dit bureau. De jaarlijkse kosten van dit bureau worden geraamd op 30.000, maar het bureau zal in 1949 nog slechts een deel van het jaar werken. De huisvesting van de school voor moei lijk opvoedbare kinderen in de Hoofman straat is slechts tijdelijk. Er is hier geen voldoende ruimte voor spel en werk, als bijv. het aanleggen van tuintjes en het houden van pluimvee. In dit opzicht is het gebouw waarin, nu het Coornhertlyceum gehuisvest is, veel gunstiger. Zodra dit lyceum een ander gebouw krijgt (naar schatting over zes jaar) zou de school voor de moeilijk opvoedbare kinderen naar de Oosterhoutlaan kunnen worden overge plaatst. Het bureau voor Beroepskeuze, dat nu in de Hoofmanstraat is gevestigd, wordt ook overgebracht naar het gebouw in de Zijlstraat. In hun toelichting wijzen B. en W. breed voerig op het nut dat de op bescheiden schaal genomen proef met individueel on derwijs aan kinderen met leer- en gedach- tenstoornissen heeft afgeworpen. De proef werd aangevangen met de cursus 1946-'47. Van de 35 leerlingen die in de klassen (ge huisvest in de Montessorischool in de Bak kerstraat) werden opgenomen, konden in de loop van die twee jaren 23 in het gewone schoolverband terugkeren. De oorzaak van hun moeilijkheden kon worden opgespoord, waardoor het mogelijk was voor hen een psychologisch verantwoorde opvoedings methode aan te wenden. Hun vorderingen en/of gedragingen verbeterden daarop dus danig, dat verwacht mocht worden, dat deze kinderen zich op de gewone school kunnen handhaven. De twee klassen voorzien slechts in ge ringe mate in de behoefte. Er werd een lijst opgesteld van 69 candidaatjes, terwijl er slechts 18 geplaatst konden worden. Van de onderwijzeressen werd zeer veel werk vereist, waarvan een deel buiten de school uren viel, vooral voor het buitenschoolse werk. Dit laatste zal nu worden overgeno men door het schoolpsychologisch bureau, waaraan verbonden zullen worden een psy choloog, een jeugdpsychiater, een maat schappelijk werkster en enig administratief personeel. Dit bureau zal nauw samenwer ken met het bureau voor beroepskeuze, waardoor het paedagogisch-psychologisch aspect van de voorlichting op laatstbedoeld gebied meer en beter tot zijn recht zal komen dan tot dusver het geval is. Het bureau zal in sterkere mate kunnen wor den ingeschakeld bij het adviseren omtrent de keuze van voortgezet onderwijs. De helft van het salaris van de jeugd psychiater kan gebracht worden ten laste van de Geneeskundige Dienst, omdat hij ook kan werken voor de Psychiatrische Voor- en Nazorgdienst, omdat ,de psychiater van deze dienst overbelast is met werk. B. en W. erkennen dat de uitvoering van deze voorstellen van de gemeente belang rijke financiële offers eisen, maar zij me nen dat het belang van het onderwijs dit rechtvaardigt. Opheffing Stads-Apotheek wordt voorgesteld B. en W. van Haarlem stellen de gemeente raad voor tot opheffing van de Stads apotheek te besluiten, de verordening op de geneeskundige verzorging van on- en min vermogenden te Haarlem te wijzigen, daar bij aari de stadspatiënten vrije keuze van apotheker toe te staan en hun te machtigen, de levering van genees- en verbandmidde len aan gemeentelijke diensten en instellin gen nader te regelen. In hun toelichting schi-ijven B. en W., dat door de ontwikkeling van het ziekenfonds wezen het aantal personen, dat rechtstreeks van de Gemeentelijke Geneeskundige en Ge zondheidsdienst geneeskundige hulp ont vangt, allengs sterk is gedaald. Daardoor zijn ook de werkzaamheden van de Stads-apo- theek verminderd. De vermindering is van die omvang, dat B. en W. menen, dat de taak waarvoor de apotheek is opgericht nog maar van zeer geringe betekenis is. Weliswaar zorgt de Stads-apotheek nog voor leveranties aan enkele gemeentelijke instellingen en het Sint Elisabeths Gasthuis, maar ook deze werkzaamheden, waarin voor het overige zonder bezwaar op andere wijze kan worden voorzien, zijn niet van dien aard of omvang, dat daaruit een reden van bestaan van een eigen apotheek verklaard zou 'kunnen worden. Militaire auto met arbeiders in een sloot Een militaire auto, bestuurd door een militair uit Halfweg, is Dinsdag op de Nauernasedijk in Westzaan in een bocht geslipt en in de langs de weg lopende sloot gereden. Zes arbeiders uit Zaandam en Oostzaan, die in Halfweg werken, liepen slechts enige lichte kwetsuren op. Zij wis ten via het dak van de auto op de wal te komen. De chauffeur kreeg geen letsel Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 12 April 1949 GEHUWD: 12 April, H. Wiedijk en K. Borger. BEVALLEN van een zoon: 8 April. A. M. Lensing—Cousins; 11 April, T. A. J. Murin- gerDelemarre; K. R. LoerakkerBolten; W. C, J. van der Vlugt—Schraal: J. M. Jan sen—van der Erf: M. E. I. Henneman—Witte- veen: 12 April. K. M. E. Poelmann—Ketjen. BEVALLEN van een dochter: 9 April, E. FictoorMaselli; 11 April, B. M. Hentze Veenhuis: F. Muller—van Eek; G. J. Koper Homan; 12 April. J. M. J. C. Cramer—van Boeckel; A. G. M. Weber—van der Veldt. OVERLEDEN: 9 April, C. M. van Eijmeren, 83 j.. Prins Mauritslaan; 10 April, A. J. Koe- lemij. 74 j., Kamperlaan; J. C. van de Weghe, 83 j., Begijnhof: J. Snijders—Agterhof, 67 j„ Hazepaterslaan; A. van de Boer, 4 d., Kam perlaan: 11 April, M. A. M. Langemeijer, 69 j., Kamperlaan: J. A. Fibbe, 84 j., Parklaan; J. Houwink, 16 j., Frans Halsstraat. Weer een ongeluk op de Rijksstraatweg Auto over de kop geslagen en in brand gevlogen Vanmorgen omstreeks tien uur is een uit de richting Santpoort komende per sonenauto op de Rijksstraatweg in Haar lem-Noord over de kop geslagen en in brand gevlogen. Het van alle kanten toegeschoten publiek sloeg de ruiten van de wagen in en trok de bestuurder, de heer J. G. A. Koeman uit Santpoort, die ongedeerd bleek te zijn, uit de cabine. Ook het vuur kon spoedig worden ge doofd, zodat alleen de buitenkant van de auto werd geblakerd. Het ongeval ontstond toen een voor de auto rijdende motorrijder ter hoogte van de Bavostraat plotseling links afsloeg. Om een aanrijding te vermijden zwenkte de heer Koeman met hem mee en kwam daarbij op het linkerwegdek. Ten einde een botsing met het uit Haarlem komende verkeer te vermijden, draaide hij scherp naar rechts met het vermelde gevolg. De Verkeerspolitie verzoekt eventuele getuigen zich op het bureau Smedestraat te melden. EEN NIEUWE jAPON VRAAGT EEN NIEUWE GELUKKIG IS ER WEER -EEN RUIME KEUZE Charmeuse, ronde hals, met pas 3.95 Charmeuse, ronde hals, zware kwaliteit Charmeuse, schouderbandjes, *^^95 kanten pas Een mooie sorte- ring in waszijde met strook Tweedelige garnituren, J|| 25 zeer fijn, vanaf (Kot* JHAARLEN HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT Oprichting van een automarkt op het Leidseplein l. en W. stellen de gemeenteraad voor op het Leidseplein een automarkt te houden op Vrijdag en wel van 1 Maart tot 1 October van 14 uur tot' 19 uur en van 1 October tot 1 Maart van 11 tot 16 uur. Voor elk op de auto markt aangevoerd motorvoertuig op twee wielen zal f 0,75 betaald moeten worden en voor elk motorvoertuig op meer dan twee wielen f 1. Voor de oorlog werd aan het Kennemerplein een automarkt gehouden, welke particulieren in de avonduren exploi teerden. Gevraagd is de oude toestand te herstellen, doch B. en W. hebben zich bera den over de wenselijkheid, om een automarkt van gemeentewege in te stellen. In enige steden bestaat voor gemeentelijke markten grote belangstelling en B. en W, twijfelen er niet aan, dat in Haarlem, het centrum van Kennemerland eenzodanige markt levens vatbaar zal zijn. Overleg is gepleegd met organisaties en deze stellen voor de ver lening van medewerking de eisen, dat de automarkten uitsluitend bij daglicht zullen worden gehouden en dat als verkopers in hoofdzaak slechts die personen zullen wor den toegelaten, die kunnen aantonen, dat zij lid zijn van een der erkende organisaties in de autohandel. B. en W. menen, dat de kans op minder oirbare praktijken tot een mini mum wordt beperkt. In de Friese gemeente Ooststellingwerf heeft een conflict in de C.P.N. er toe geleid dat twee communistische raadsleden ontslag hebben genomen. Passie-vesper in de Evang. Lutherse Kerk Dinsdagavond werd in de Lutherse Kerk aan de Witte Herenstraat cloor ds. W. Spliethoff hel Passieverhaal naar Mattheus gelezen, afgewisseld door een vijftiental fragmenten uit de M. P. van Bach, die uit gevoerd werden door een klein vocaal en semble onder leiding van Jaap Stroom en - bergh en met begeleiding van orgel door Annie Offenberg en medewerking van de violiste Renate Zwaardemaker en de ho boïst Ben de Vries. Men kan waardering hebben voor de goede bedoeling' iets van Bach's meester lijke Passiemuziek in haar direct dienende functie te herstellen. Indien het enkel een reeks koralen uit het werk betrof zóu die waardering zelfs- groot mogen zijn; doch wanneer een selectie aria's en begeleidende recitatieven mede in het geding komen maakt dit de zaak, aethetisch gezien, wel enigszins bedenkelijk. We zien het mach tige werk van Bacn als een groots geheel in zijn afwisseling van vocale en instru mentale elementen en in zijn specifieke klankkleuren. Daar kan men niet zonder schade aan plukken, zelfs niet met dë beste bedoelingen. De idee om het gelezen Evangelie-verhaal met zang af te wisselen is voorzeker prijsbaar, maar dan zoeke men de stof voor muzikale afwisseling elders dan in Bach's meesterlijke com plexen, tenzij in zijn koralen, de reflecte rende zangen bij uitnemendheid. Evenwel werd door de uitvoerenden veel moois gepresteerd, vooral door de sopraan Hermance Dresden-Haas. De overige voca listen waren Nely de Bock, sopraan, E. Huysinga en L. Kooning-Pool, alten, Jan Huckriede, tenor en Jo Verwey, bariton. De koralen klonken doorgaans zeer fraai; alleen in het geestdriftig gezongen „Was mein Gott will" domineerde de tenor veel te sterk. Beter was deze zanger in zijn aria met hobo-obligaat. In de alt-aria „Erbarme dich" speelde mevrouw Zwaardemaker de mooie viool-solo. De organiste Annie Offenberg toonde voortdurend veel handigheid met haar be geleidingen. Doch een bijzonder mooie beurt maakte zij in 't begin van de avond met Bach's orgelkoraal „O Mensch, bewein dein Sünde gross". In de aanvang zong Nely de Bock ook nog de beknopte aria met hobo-obligaat uit „Ich hatte viel Be- kummernis" alsmede die uit „Wer nur den liében Gott lassl walten", met welke laat ste zij bijzonder veel eer inlegde. Ook de hoboïst, die in de eerste aria nog al last met zijn adem had, was hier op zijn best. Er was voor deze Passie-avond veel be langstelling. JOS. DE KLERK Twee aanrijdingen In de afgelopen nacht heeft op de Leidse- vaart bij de Schouwtjesbrug een aanrijding plaats gehad tussen twee personen-auto's. De ene kwam uit de Van Oosten de Bruyn- straat en moest stoppen voor een tram die in de richting Zuid reed. Toen de bestuurder die naar de politie ons mededeelt onder invloed van sterke drank verkeerde, weg reed zag hij uit de richting Heemstede een taxi naderen. Hij gaf nog gas om een aan rijding te voorkomen, maar zonder succes want de taxi reed hem aan de rechter achterzijde aan. Beide auto's werden lielit beschadigd. Ter hoogte van de Badelochstraat werd gisteren op de Vergierdeweg een 10-jarige jongen door een NZH-bus aangereden. De jongen was achter een juist wegrijdende vrachtauto de rijweg overgestoken zonder naar ander verkeer uit te -kijken. Hij kreeg een zware hersenschudding en is per zieken auto naar de Deo overgebracht. De doodstraf is geëist tegen de gewezen Haagse politie-agent^H. J. V. die van Juli 1943 tot Mei 1945 114 Joodse landgenoten had gearresteerd, waai-van er 38 niet zijn terug gekeerd. SCHEEPVAART Aalsum, 12 April v. Durban naar Lourenzo Marquez. Aldabi. Buenos AiresRotterdam 13 Aril te Las Palmas. Camphuys, 12 April van Singapore te Batavia. Colytto, 12 April van Bona naar Barrow. Delfshaven, -12 April nog te Cotonou. Kamerlingh Onnes. Java Rotterdam 12 April van Port Said. Kota In- ten, JavaRotterdam pass. 11 April Kaap Bonn. Kota Gede, New OrleansJava pass. 11 April Gibraltar. Lissekerk, LondenPerz. Golf pass. 12 April Kreta. Maetsuycker, 12 April van Geraldton te Singapore. Manoeran, 12 April van Colombo te Bahrein. Mapia, Amsterdam—Java 12 April van Belawan. Papendrecht, RotterdamAbadan pass. 12 April Dungeness. Polydorus, JavaAmster-. dam pass. 12 April Kaap Bon. Randkerk, AmsterdamOost Afrika 12 April van Suez. Ruys, 13 April van Durban te Port Elisabeth. Schiedijk, New YorkAlexandrië pass. 12 April Gibraltar. Sinabang, 13 April -van Singapore te Batavia verwacht. Slamat, 13 April van Penang naar Port Swettenham; Tiba, AntwerpenMontevideo 12 April 170 mijl West Kaap St. Vincent. Waingapoe, Ant werpenJava pass. 12 April Perim. Water land, 13 April van Amsterdam te Buenos Aires verwacht. Zuiderkruis, JavaRotter dam 12 April te Sabang. „Trouw" en „Het Parool" zen den telegram aan Eerste Kamer De directies der dagbladen „Parool" en „Trouw" hebben een telegram gezonden aan de Eerste Kamer, waarin medegedeeld wordt, dat de verschijning van deze dagbladen door sabotage-actie in het bedrijf van „De Telegraaf" giste ren onmogelijk gemaald werd en de nieuwsvoorlichting voor ruim 300.000 gezinnen was weggevallen. Tevens wordt gezegd, dat het voortbestaan dezer dagbla den in groot gevaar is en het Beheers instituut en de eigenaren van „De Tele graaf" in gebreke en voor de schade aan sprakelijk worden gesteld. Duitse rechter beschuldigd Dezer dagen is gemeld, dat Wolfgang Kirchberg, voormalig commandant van een Duitse batterij in Nederland en thans rechter te Helmstedt, door de Britse auto riteiten is gearresteerd. Hij wordt ervan beschuldigd bevel te hebben gegeven tot het doodschieten van drie Nederlanders. De slachtoffers waren de 24-jarige melk venter A. van de Merwé uit Dubbeldam en twee inwoners van Ooltgensplaat, die naar Dubbeldam waren geëvacueerd, na melijk de 60-jarige landbouwer P. Troost en de 25-jarige koopman' J. Kanters. Zij hadden, zich op 29 Maart 1945 met een aantal andere mannen te Dubbeldam in het „spergebied" begeven, vermoedelijk met de bedoeling, zich wat brandhout te verschaffen. Duitsers namen de drie mannen en de 17-jarige zoon van Troost mee, omdat zij zagen bij zich hadden. Zij moesten 2% uur met de handen omhoog staan, werden daar na aan elkaar gebonden en moesten ge boeid over de Noorderdijk te Dubbeldam lopen. Een Duitse officier, die de militairen met hun slachtoffers tegenkwam, gaf bevel de drie mannen te doden. Troost Jr. had aan zijn jeugdige leeftijd zijn leven te dan ken. Volgens een brief, die de burgemeester van Dubbeldam in Februari 1947 ontving van de koopman Jozef Rehm, die destijds als „Getreiter" bij de „Marinewehrmacht" te Dubbeldam verbleef, was de officier de „Oberleutnant" Kirchberg en de man die het bevel uitvoerde de „Obermaat" Frank, een slager uit Hamburg. Hij doodde de mannen met een nekschot. De burgemeester van Dubbeldam stelde zich naar aanleiding van deze brief in ver binding met het Bureau Opsporing Oor logsmisdrijven te Amsterdam, dat een on derzoek instelde. Zowel Kirchberg als Frank zijn thans gearresteerd. Persontvangst door Luxemburgs gezant (Van onze parlementaire redacteur) Het was een goede gedachte van de heer Collard, gezant van Luxemburg, om ver tegenwoordigers van de Nederlandse pers in het gezantschapsgebouw in het Zorg vliet park uit te nodigen om aldus eens nader met elkaar kennis te maken. Uit het toespraakje van de gezant zelf viel op te maken dat Luxemburg zich on der meer wat de belangstelling in de Ne derlandse pers betreft, enigermate als Assepoester behandeld ziet. De heer Collard liet niet na er op te wijzen van hoeveel belang het voor de drie tot de Benelux behorende landen is om niet alleen mate riële maar óok 'geestelijke goederen met elkaar' uit te wisselen. In dit verband zij .melding gemaakt van zijn mededeling, dat zeer binnenkort de ondertekening zal plaats vinden van een Nederlands-Luxemburgs cultureel accoord. De perschef Petit zong als een warm propagandist voor een bezoek aan het Groothertogdom de lof van dat schone land, waarbij hij de aanwezigen ook uit voerig omtrent de geschiedenis daarvan doceerde. Na hem vergastte prof. P. Weber, secretaris-generaal van de Luxemburgse Kamer van Koophandel het gehoor op een evengeestige als raise karakteriserende schets van Luxemburgs plaats en bijdrage aan de Benelux-samenwerking. Est te Stockholm veroordeeld Een Est, een zekere Erik Suurvaeli, om wiens vrijlating uit Zweedse hechtenis de Sovjet-Unie tweemaal verzocht in diplo matieke nota's, werd Dinsdag te Stockholm tot vier maanden dwangarbeid veroordeeld wegens het onwettig doorgeven van in lichtingen aan een vreemde mogendheid. Het proces tegen Suurvaeli was grotendeels achter gesloten deuren gevoerd. De Est, die ook een boete van 1850 kronen kreeg op gelegd, werd beschuldigd van het tegen be taling aan de Russische ambassade ver strekken van de namen en adressen van Baltische vluchtelingen te Stockholm, die. visa hadden aangevraagd voor emigratie naar Canada en andere landen. Twee middelbare scholen zijn geprojecteerd B. en W. van Haarlem delen de gemeen teraad mee, dat het wegens de in -voorbe reiding zijnde plannen, onder andere voor de bouw van scholen, noodzakelijk is de uitbreidingsplannen, geldende voor het ge deelte der gemeente, begrensd door de Wagenweg, Herenweg, de grens van "Heem stede, de Leidsevaart en de Eindenhout- straat, te herzien. Vijftien jaar geleden is het plan vastge steld en toen is bepaald, dat het noordelijk terrein nagenoeg onbebouwd moest worden gelaten, teneinde de buitengewoon fraaie aanblik van de Leidsevaart af op de grootse forse beplanting van De Hout te behouden. Het zuidelijk terrein werd grotendeels be stemd voor woningbouw (overwegend vrij staande villa's). Inmiddels zijn de behoef ten van de gemeenschap groter geworden-. Tevens is in de afgelopen jaren, mede door het wereldgebeuren, de maatschappij zich gaan hervormen, waarmee de behoefte aan geprojecteerde villabouw sterk is ver minderd. Een studie betreffende de behoefte aan inrichtingen voor onderwijs gaf een richt snoer voor het aantal te stichten inrichtin gen voor middelbaar onderwijs; een onder zoek naar de behoefte aan „plantsoenen en recreatie" bracht met cijfers aan het licht, dat er een achterstand is. Ontegenzeggelijk is ook het algemeen inzicht in de stedebouw verdiept en is er meer begrip gekomen voor een harmonische ontwikkeling van de stad zowel als van het platteland. In de eerste jaren sinds de annexatie stond de oprichting van specifieke woon gebieden op de voorgrond; die tijd is voor bij, thans is het de algemene structuur, welke meer in het bijzonder de aandacht vraagt. Bij de behandeling van de vraagstukken is het accent komen te liggen op de vorm geving van het stadsdeel. Door dit deel loopt de toekomstige zuidelijke verbindings weg (n.l. het vervolg van de ringweg (Am- sterdamsche Vaart, weg langs de oostkant van de stad, Spaarnelaan, Middenlaan), welke naar het westen aansluiting geeft, via de gemeente Bloemendaal, op de weg noord-zuid in het westen van Haarlem (Bloys van Treslonglaan). Deze weg sluit ten zuiden van De Hout de openheid af, welke door haar afmetingen een fraaie blik Nachten van lijden jaren van leed - door Rheumatische pijnen. En dat, terwijl toch voor velen de afdoende remedie voor 't grijpen ligt: Kruschen Salts! De meeste rheumatische aandoeningen komen voort uit onzuiver bloed. Daar brengt de bloedzuiverende Kruschen-kuur uitkomst. De zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld hebben regelmatig gebruikt een weldadig aansporende werking op lever, nieren en ingewanden. De kleine dage lijkse dosis Kruschen spoort ze aan tot krach tiger werking; onzuiverheden in het bloed worden afgevoerd, in plaats van zich vast te zetten in spieren en gewrichten, waar ze an ders oorzaak zouden worden van die ondra gelijke pijn. Volg het voorbeeld van die talloze Rheumatieklijders over de hele wereld, voor wie het leven weer kleur kreeg, nu ze vrij zijn van die tergende, slopende pijn. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. (Adv.) Alleen Duyvis maakt Salata (Adv.) Levenslang geëist tegen moordenaar van taxichauffeur In de avond van 18 November 1947 werd op de rijksweg Den Haag-Amsterdam, ter hoogte van het viaduct bij Sassenheim, een auto aangetroffen, die over de kop geslagen was. In de wagen vond men het lijk van de 62-jarige taxichauffeur A. G. Globus uit Rotterdam. Bij het onderzoek van de politie bleek, dat Globus door een revolver schot van het leven was beroofd, waar schijnlijk reeds voordat de auto veronge lukte. Tien dagen later werden in Hilversum aangehouden de 25-jarige W. B. en zijn 17-jarige broer H. B. Beiden stonden Dins dag voor de Haagse rechtbank terecht. Zij legden een volledige bekentenis af. Bij de behandeling van deze zaak bleek, dat de oudste verdachte een paar weken tevoren het plan had opgevat, een automo bilist van zijn wagen te beroven, zo nodig met gebruikmaking van een revolver, welke hij, naar hij zeide, de laatste vijf jaar steeds bij zich had gedragen. Op 18 November 1947 was hij met zijn broer naar Rotter dam gegaan. Bij het station namen zij een taxi, waarmee zij via Maassluis naar De Lier reden. Hier had W. B. de chauffeur doodgeschoten. Het lijk werd op de achter bank gelegd. H. B. wilde met de wagen naar Amsterdam rijden, doch bij Sassenheim was de wagen in een opengebroken gedeelte geraakt en over de kop geslagen. De broers waren toen naar Amsterdam „gelift" en per trein naar Hilversum gegaan, waar zij alles aan hun ouders hadden verteld. De officier van justitie eiste tegen W. B. levenslange gevangenisstraf en tegen H. B., wiens zaak afzonderlijk met gesloten deu ren was behandeld, vijf jaar gevangenis straf. Op 27 April zal de rechtbank uitspraak doen. FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 15) We betraden opnieuw de zitkamer. In de stoel, waarin eerst de kolonel had ge zeten, zat nu een meisje met haar gezicht naar het vuur gewend. Ik kon zien, dat ze glanzend goudkleurig haar had. HOOFDSTUK V. Toen het meisje opkeek, moet ik haar aangegaapt hebben als een schooljongen. Ze was nog erg jong, in vergelijking met mijn 41 jaren, maar ze had de zelfverze kerdheid van een vrouw van de wereld. Ik stamelde iets, toen haar oom mij voorstelde, maar mijn ogen bleven geves tigd op haar ovale gezichtje met grote goudbruine ogen. Haar teint was rose zoals dikwijls voorkomt bij blondharige vrou wen, en ze di'oeg een bruine jurk met bij passende bruine schoenen. Ze was iets onder de middelmaat wat lengte betreft ik houd helemaal niet van grote vrouwen en ik veronderstelde, dat ze in het begin van de twintig was. Het waren vooral haar ogen, die mij boeiden. Ik was er op dat ogenblik zeker van, dat het meisje zich om het een of ander zorgen maakte. Maar die thee is koud, zei de kolonel Breng een nieuwe pot thee, Roberts. Arlen, jij een whisky-soda? En u ook een, domi nee, voor u vertrekt? De dominee bedankte met een glimlach. Ilc vpelde, hoe hij opnieuw vervallen was in de rol van toeschouwer. Er was inderdaad wel een en ander te observeren-. In haar stoel zat Edith Simp- kins zonder zich te bewegen, als was ze in slaap verzonken. Toch beheerste ze in haar onbewegelijkheid de gehele kamer. De kolonel was druk met het inschenken van de drank, en deed wanhopig z'n best om zijn zeggenschap in eigen huis aan ons duidelijk te maken. Rustig op de achter grond keek de dominee toe. En dan was er het meisje. Ze heette Judith Taylor. Ze zag er uit, alsof ze zo juist uit de stad kwam, maar ik voelde, dat ze eigenlijk een buitenkind was. Een grote leren actetas stond naast haar stoel. Terwijl ze sprak en op de vragen van haar oom met een enkel kort woord antwoordde, gingen haar ogen aldoor naar de actetas. Het meisje was een geheel nieuwe factor in de situa tie. Brannigan had me niets over haar ver teld. Waarschijnlijk werkte ze met de anderen samen. Maar wat had ik tenslotte over de anderen tot dusverre kunnen ont dekken? Simpkins en zijn zuster woonden in een somber huis en in het terrein erom heen liepen gewapende wachten rond. Maar Simpkins maakte geen misdadige indruk op me. Hij had er eenvoudig de hersens niet voor. Zijn zuster daarentegen was een veel belangrijker persoonlijkheid, maar zij was invalide. Ook al zorgde Simpkins' bureau voor dienstpersoneel bij het groot ste deel van de eerste families van Enge land, die hel zich nog veroorloven konden om personeel te houden, dan kon het toch wel volkomen toevallig zijn, dat de zelf moorden, waarbij een vermoeden van chantage aanwezig was, juist in. die leringen plaats hadden gevonden! Er waren immers ook nog vele huizen, waar tot nu toe niets van die aard gebeurd was. Terwijl ik zo aan het peinzen was, kwam ik met een schok tot een ontstellende vraag. Was het de invloed van het meisje met de ver schrikte ogen, dat ik nu de neiging had de zaken in een ander licht te bekijken? Er waren in mijn leven maar weinig vrou wen geweest. Toen ik een jongeman van 26 jaar was, had ik erg veel van iemand gehouden, maar ik bezat toen geen cent en stond aan het begin van mijn carrière. Het meisje, dat ik aanbad, was de dochter van een naburige landeigenaar, die iets van mijn gevoelens vermoed moet hebben, want hij nam zijn dochter mee op een reis rond de wereld. Toen ze zes maanden later terug kwam, was ze verloofd, Hoewel ze me nog wel een keer schreef, zagen we elkaar niet weer. Ik was toentertijd zo gekwetst, dat ik weg wilde om alleen en vér van alles te zijn. Geen enkele andere vrouw had een blij vende rol gespeeld in mijn leven. Zo nu en dan was ik wel eens terloops verliefd geweest: het was van voorbijgaande aard en na een paar weken had ik de vrouwen in kwestie vergeten. Gedurende de oorlogs jaren was er geen vrouw geweest, aan wie ik schreef en die op mijn terugkomst wachtte. Eerst had ik me wel eens een zaam en verdrietig gevoeld, als ik de jonge officieren vol verwachting met verlof naar huis zag gaan, maar langzamerhand gaf ik er niet zoveel meer om. Ik geloof niet, dat ik veel aandacht aan de conversatie schonk. Toen ik opkeek, merkte ik, dat de kolonel me opnieuw een glas whisky inschonk. De siphon met soda water bleek leeg te zijn. De kolonel drukte op de bel voor de butler. Maar Roberts verscheen niet. In zijn plaats kwam een donker, flets uitziend meisje met een zwar te jurk aan, zonder schort of mutsje, de kamer binnen. Roberts is even uitgegaan, meneer, zei ze. Ik hoorde u bellen. Kan ik iets voor u doen? Ze had een diepe, prettige stem. Hoewel ze kennelijk een dienstmeisje was, kreeg ik toch de indruk, dat ze tot een beter slag behoorde. Ja, wil je me een andere siphon soda water brengen! Toen het meisje het vertrek weer ver laten had, wendde de kolonel zich tot zijn nichtje. Je hebt me er iets van gezegd, dat je Mary mee naar hier hebt gebracht. Ilc wilde het u straks vertellen, ant woordde Judith Taylor. Ze is uit haar laat ste betrekking nogal haastig vertrokken. Bij de Carfrews, zoals u zich misschien zult herinneren. Ze zit ergens over in, maar wil het me niet vertellen. Ze zegt, dat u de enige bent, die haar zult kunnen be grijpen. Schei uit met zakenverhalen, Judith. Je verveelt onze bezoekers. Dat meisje en haar dwaasheden zijn geen erg interessant onderwerp van gesprek. Als Edith Simpkins zich verwaardigde iets te zeggen, was het duidelijk, dat ze het laatste woord wilde hebben. Hoewel de opmerking tot Judith gericht was, die bloosde en haar ogen neersloeg, had ik het gevoel, dat deze nog meer bedoeld was voor haar broer, (Wordt vervolgd) op De Hout gunt. Het karakteristieke van het plan „Eindenhout" is o.a., dat deze openheid, even gunstig onderbroken door het boomgewas aan de Wagenweg, zo ver mogelijk wordt voortgezet, n.l. tot de in de toekomst op te hogen spoorbaan, welke een visuele begrenzing vormt. Op „Einden- hout" is dan in de toekomst een even fraaie blik mogelijk als op De Hout thans. In het plan zijn opgenomen twee terrei nen, bestemd voor de bouw van inrichtin gen voor middelbaar onderwijs; bij deze inrichtingen zijn sportterreinen ontworpen. De grootte van de voor de bedoelde inrich tingen benodigde terreinen heeft mede ge leid tot het projecteren daarvan ten noor den en ten zuiden van de buitenplaats. Ten noorden van de buitenplaats is daardoor de openheid verkleind. Teneinde een even wichtige ruimteverdeling te verkrijgen, is, gebruik makende van de omstandigheid, dat tijdens de oorlogsjaren veel houtgewas, grenzende aan de noordkant van de buiten plaats, is gekapt, de zuidgrens van „Ein denhout" ongeveer 40,m „verschoven" in zuidelijke richting. Wanneer het uitbrei dingsplan zal zijn geëffectueerd, zal weel een bebost gedeelte zijn ontstaan, dat een zelfde werking geeft als de bestaande zui delijke begrenzing, n.l. de voortzetting van De Hout. De bestemming van de niet voor bebou wing en sportvelden aangegeven terreinen is aangegeven als plantsoen. Hierdoor is een stelsel van paden geprojecteerd met een dusdanig tracé, dat aangename voetwegen - ontstaan, welke door het wandelend of zich naar zijn arbeid begevende publiek gaarne zullen worden gebruikt. Zij geven aanslui ting over de Leidsevaart naar de wegen van Aerdenhout; zij geven voorts de kort ste verbinding met De Hout en aansluiting met de woonwijken in het noorden (Bos- en Vaartkwartier) en het zuiden "(de woon wijk in Heemstede). In het openbaar plant soen zijn enige speelweiden opgenomen, waaraan dringend behoefte bestaat. Aan het landhuis, behorende tot het bui ten „Eindenhout" is de bestemming voor bijzondere doeleinden gegeven. Het ge bouw (Huis met de beelden) is een fraai specimen van de 19e eeuwse classicistische bouwkunst. Het dient in zijn huidige vorm te worden behouden; in de loop der tijden zal er voor de gemeenschap een passende bestemming aan kunnen worden gegeven. De behoefte aan gronden, niet bestemd voor woningbouw, neemt toe. De daarvoor op te richten gebouwen zijn zeer verschei den van aard. Teneinde in het zuid-westen der gemeente aan de daar reeds gebleken behoefte te kunnen voldoen, zijn in het plan enige gronden aangewezen, bestemd voor „bijzondere doeleinden". ZEEPOST NAAR OOST EN WEST Met het m.s. „Willem Ruys" kan zeepost naar Indonesië worden verzonden, mits zij uiterlijk 28 April gepost is. Naai- de Nederlandse Antillen vertrekt het s.s. „Hera". Laatste buslichting van de zee post 20 April. Wegens moord op de 9-jarige Keesje Vermeulen heeft de Rotterdamse rechtbank de 25-jarige glasblazer M. H. K. veroordeeld .tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, te ondergaan in een bijzondere strafgevangenis, waarna beschikbaarstelling van de regering volgt. De eis luidde tien jaar. De Bijzondere Strafkamer van de Bos sche rechtbank veroordeelde de Duitser En- kelstroth tot vijftien jaar gevangenisstraf, omdat hij als „Kriminal-Sekretar gedurende de bezetting een ware terreur heeft uitge oefend in Gelderland en Noord-Brabant en vier Nederlanders heeft doodgeschoten. HAARLEM EN OMGEVING Op 14 April is het 25 jaar geleden, dat de heer H. J. de Haas, wonende te Sant poort, als administratief ambtenaar bij het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord holland in dienst trad. Als dirigent van het P. W. N.-mannenzangkoor en van het zang koor van de Ned. Hervormde Kapel te Sant poort wordt zijn naam genoemd als een voor treffelijk leider. Het uitbreiden der Koningin Emma Kli niek op de stichting „Meer en Bosch" te Heemstede is door architect H. Korringa opgedragen aan G. J. Broertjes, aannemers te Overveen en Bloemendaal. B. en W. van Haarlem stellen de gemeen teraad voor het tarief van verpleeglcosten voor het Sint Elisabeths of Grote Gasthuis met ingang van 1 April zodanig te wijzigen, dat de verpleegkosten worden verhoogd tot een bedrag, dat toegelaten is bij de Prijzen- beschikking. De aanbeveling van B. en W. tot benoe ming van een onderwijzeres bij het gemeen telijk voorbereidend lager onderwijs met Montessori-methode aan de school aan de Wilgenstraat luidt: 1. mejuffrouw K. Bou- man te Bloemendaal; 2. mejuffrouw J. Prins te Groningen. B. en W. van Haarlem hebben de ge meenteraad ter vaststelling aangeboden een ontwerpverordening regelende de rechts positie en de bezoldiging van het beroeps- personeel bij de brandweer der gemeente. Het British Museum in Engeland be schikt niet meer over de „Keuren en ordonnantiën der stad Haarlem" van het jaar 1755, omdat het exemplaar door oorlogs geweld werd vernietigd. B. en W. van Haar lem stellen de gemeenteraad voor een exemplaar aan het museum te schenken, mede als dank voor de Engelse boeken, welke de Stadsbibliotheek kort na de oorlog uit Engeland mocht ontvangen. In het Diaconessenliuis slaagden voor de „Aantekening Kraamverpleging" de zus ters: M. C. Boelhouwer, G. Bouwmeester, J. J. M. de Bruin, M. Dieleman, S. de Haan, J. V. van Hartingsveld, H. E. Kleinhout, J. Krösschell, S. Marbus, P, C. Otten, A. Sinlie en M. Sitton. De Haarlemse Operette verzorgt op Dinsdag 19 April in de Stadsschouwburg een opvoering van Lehar's operette in drie be drijven „De Czarewitsch". De heer H. A. Hakkesteegt te Haarlem is aan de Technische Hogeschool geslaagd voor het candidaatsexamen vliegtuigbouw kundig ingenieur. Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie. Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Biliton Mij. II Slotkoers Openings gisteren koersen 299% 287% 243% 244% 228ya 228% 164 163)4 271 272 114% 162% 162 16344 145 158)4 157 144 X 140% 157 112% 111 352 <-»

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6