Haarlems Dagblad Memorie België ziet voorlopig af van de bezetting van Duitse grensenclaves 63e Jaargang No. 19221 O Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Zaterdag 16 Xpril 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <&preti?te 'tjaaclcmsrbc Courant (2lnno t6^6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HET VOORLOPIG VERSLAG der Eerste Kamer inzake het wetsontwerp Grens correcties is verschenen en de regering heeft zo:n haast, dat zij binnen vierentwin tig uur met haar Memorie van Antwoord voor den dag is gekomen. Het ligt niet be paald in de traditie van het Plein, in zulk journalistiek tempo te werken en mijn sympathie en begrip gaan dan ook uit naar de betrokken ambtenaar. Niet gewend aan deze werkwijze, moet hij zich als een op gejaagd hert hebben gevoeld. Het is merk baar in het resultaat. De regering beroept er zich op, dat zij door de thans aangeboden grenscorrecties te aanvaarden een realistische politiek voert. Deze politiek, zegt zij, is opgezet en uitgevoerd in het kader van de Westelijke Unie. Daarmee bedoelt zij de vijf mogend heden van het Pact van Brussel. Welnu, in dezelfde Memorie, waarin zij dit verzekert, is zij genoodzaakt te antwoorden op de vraag der Eerste Kamer, welke houding België en Luxemburg hebben aangenomen. De Luxemburgse regering heeft besloten, de correcties te beperken tot gebieden zon der inwoners. De Belgische regering heeft besloten, enkele correcties niet ten uitvoer te leggen (De Memorie noemt dit „enkele correcties", maar het is zo ongeveer negen tig procent van het geheel en in het res- tantje wonen maar vijfhonderd Duitsers). Wel handhaven de Luxemburgse en Bel gische regeringen him recht op de betrok ken gebieden. Maar dat is theorie, want zij bezetten ze niet. Nu men met deze houding der partners-in-Benelux te maken heeft ware het tactischer geweest maar te zwij gen over een politiek, die wordt uitgevoerd in het kader der Westelijke Unie. De Luxemburgers willen helemaal geen Duit sers en bijna geen grondgebied meer annexeren, de Belgen hebben hun vorde ring doen zakken tot 500 Duitsers en een heel klein stukje terrein. Op welke grond zou het nu eigenlijk realiteitspolitiek dei- Westelijke Unie zijn, als Nederland aan alle correcties met een bevolking van tiendui zend vasthield? tiet is geen sterk betoog, deze Memorie. Zij beroept zich op de vooroorlogse jaren. Ge zult u herinneren dat dit Hitleriaanse jaren waren. Voor de oorlog zijn alle pogingen, om in overleg met Duitsland tot een regeling te komen van de moeilijk heden, die aan het verloop van de Neder lands-Duitse grens-verbonden zijn, steeds gestuit op onwil tot medewerking van Duitse zijde. Ongetwijfeld. Maar moeten wij daaruit afleiden dat die onwil tot mede werking ook nu bestaat. Dat valt een beetje al te moeilijk. Wie zich op een realiteits- politieke stoel zet moet wel tot de over tuiging komen dat men met minister-presi dent Karl Arnold heel gemakkelijk overleg zal kunnen plegen. Deze gedachte heeft dan ook bij de Belgische en Luxemburgse regeringen blijkbaar reeds postgevat, al Zou het verheugender zijn als 'die geen restant je van hun aanspraken hadden over gelaten en het principieel standpunt inge nomen: wij nemen helemaal niets in beslag; wij zullen over practische correcties eerst eens overleg met de overkant plegen, want het moet mogelijk zijn deze dingen in over eenstemming te regelen. De regering zegt dat de thans geprojec teerde grenscorrecties geheel los staan van de gedachte van annexatie. Dat is al eerder betoogd. Maar verderop in de Memorie lezen wij, dat de economische cómpensatie,- die niet gemakkelijk te krijgen is althans gedeeltelijk door middel van- annexatie zou kunnen worden verwezenlijkt! Dit punt blijft voor nadere besprekingen open staan. Dat kan niet anders betekenen dan dat de grenscorrecties, die volgens de regering geen annexatie zijn beneden een zeker aantal vierkante kilometers heet het geen annexatie meer tenslotte toch wellicht de weg naar annexatie zouden openhouden. En dit argument is ongetwijfeld bestemd voor diegenen, die zich tegen de correcties hebben verklaard omdat zij meer wilden. Welnu, welke kans er op nieuwe onderhan delingen over annexatie zou bestaan is ons onduidelijk. Dit blad voelt er niets voor, heeft er nooit iets voor gevoeld, noch in de meest beperkte zin noch in ruime omvang en dat tevens op gronden van realiteits-' politiek maar bovendien geloven wij niet dat de grote bondgenoten ook maar de geringste neiging tonen om het oude annexatie-chapiter nog eens te hei-openen. Men zou ten slotte met die kleine correcties, zonder enig overleg met het tegenwoordige Duitse bestuur uitgevoerd, blijven zitten en de grote ontwikkeling van zaken terwille van die kleine wijzigingen ongunstig heb ben beïnvloed. Zal de Eerste Kamer het wetsontwerp grenscorrecties volgende week aanvaarden? Er is. zoals wij al hebben gemeld, enige twijfel aan gerezen. Bij de behandeling in de afdelingen is meer verzet ertegen ge rezen dan in de Tweede Kamer en het uitte zich in verscheidene fracties. Ik hoop dat het beklijven zal en tot verwerping van het ontwerp voeren. Uit het Voorlopig Verslag, in dit nummer geciteerd, blijkt dat bezwaren zijn aangevoerd die vol komen overeenstemmen met hetgeen eerder op deze plaats te berde is-gebracht. Zij zouden de doorslag kunnen geven. .Nedex-land zal niet uit het oog mogen verliezen, dat het meer nog dan de Ver enigde Staten of Groot Brittannië belang heeft bij de herleving van Duitsland, omdat de bloei van ons land in zeer hoge mate afhankelijk is van de toestand, waarin zijn achterland verkeert en omdat voor een krachtig West-Europa de medewerking van West-Duitsland van grote betekenis is". Kan dat niet gelden als een overweging van realiteits-politiek? R. P. Marshall-hulp aan Nederland Men verwacht niet dat de voorzieningen van de wet tot verlenging van de Marshall hulp, welke thans definitief door het Amerikaanse Congres is aanvaard, van in vloed zullen zijn op de hulp aan Neder land, ondanks de pogingen die bij het de bat zijn gedaan om deze hulp afhankelijk 'e stellen van nakoming door Nederland van de terzake de Indonesische kwestie èoor de UNO gegeven aanwijzingen. Volgens de tekst van de compromis-wet, v?elke aan Truman is toegezonden, zou Marshall-hulp ontzegd worden aan elk land „waartegen de UNO preventieve of dwangmaatregelen neemt" en in de geval len. waarin voortzetting van de Ameri kaanse hulpverlening „niet in overeen stemming te brengen zou zijn met de ver plichtingen van de Verenigde Staten ten ppzichte van de UNO". Grenscorrecties zullen slechts 20 km2 en 500 mensen betreffen BRUSSEL, 15 April (Reuter). België heeft vandaag besloten voorlopig niet tot bezetting over te gaan van een deel der Duitse gebieden langs de grens, die door de Westelijke bezettende mogendheden aan België zijn toegewezen. Volgens een officieel communiqué, dat hedenavond te Brussel is uitgegeven, zullen de grenswijzigingen die op grond van de in Maart bereikte overeenkomst op 23 April zullen worden uitgevoerd, wat België aan gaat slechts een gebied met een totale op pervlakte van ongeveer 20 vierkante kilo meter en een bevolking van ongeveer 500 zielen betreffen. De ongeveer 4000 Duitsers, die in de zes enclaven wonen ten Westen van de spoor lijn RaerenKalterherberg (in dit gebied liggen de dorpen Röntgen, Mützenich en vier andere plaatsen), zullen tijdelijk onder Duits bestuur blijven als deel van de Britse zone van Duitsland. De Belgische regering behoudt zich ech ter het recht voor, aldus het communiqué, deze gebieden op elk gewenst ogenblik onder Belgisch bestuur te plaatsen. Het communiqué geeft als reden voor het feit, dat België tijdelijk afziet van zijn recht de betrokken zes enclaves, die teza men een oppervlakte van ongeveer zeven vierkante kilometer beslaan, te bezetten de huidige reisbesprekingen, monetaire pro blemen en de omslachtige controle-maat regelen die nodig zouden zijn. De Belgische consul-generaal te Düssel- dorf heeft hedenavond de minister-presi dent van Rijnland-Westfalen. dr. Karl Ar nold, ervan in kennis gesteld, dat de Belgi sche regering heeft besloten een gedeelte van de België toegewezen Duitse gebieden thans nog niet bij de Belgische staat in te lijven. Naar aanleiding hiervan heeft dr. Arnold de Belgische consul-generaal verzocht de grote erkentelijkheid van de Russen sneden telefoonkabels in Berlijn af BERLIJN, 15 April (Reuter) De Rus sische autoriteiten hebben Donderdag en Vrijdag alle 89 telefoonkabels die de Ber- lijnse telefooncentrale met de Oostelijke zóne verbinden, afgesloten. De telefoon centrale bevindt zich in de Amerikaanse sector. Twaalf April deelden de Russische autoriteiten mede, dat in de Russische sec tor een centrale was ingesteld voor de telefonische verbinding met de omrin gende zone. Verzoeken om gesprekken tus sen Berlijn en de Russische zöne moesten aan de nieuwe centrale gericht worden. Het Berlijnse telefoonnet is thans defini tief in tweeën verdeeld. Tot 12 April werkte dit nog voor geheel Berlijn. De 51 kabels, dié de oude centrale verbinden met de Westelijke zones, zijn tot nu toe niet aan getast. Er zijn echter maatregelen getrof fen om de verbinding- in stand te houden voor het geval ook deze kabels afgesloten worden, zo delen functionarissen van de telefoondienst mede. Voorjaarsmanoeuvres in Beieren Generaal Clarence Hübner, stafchef van de Amerikaanse troepen in Europa, heeft Donderdag te Heidelberg verklaard, dat Amerikaanse troepen in Duitsland bij de voorjaarsmanoeuvres, die vandaag begin nen, een „denkbeeldige aggressor uit het Oosten", bijvoorbeeld Tsjechoslowakije, zullen bestrijden. Militaire waarnemers uit Engeland, Frankrijk, Nederland, België en Noorwegen zullen de oefeningen bijwonen. Russische waarnemers zijn niet uitgeno digd. Nieuw Grieks kabinet beëdigd Het nieuwe Griekse coalitie-kabinet, onder leiding van de liberale premier Themistocles Sofoelis, is Donderdag door koning Paul beëdigd. Het verschilt weinig van het vorige ka binet. De ministeries van Arbeid en Natio nale Economie, waarvan de portefeuilles in handen waren van leden van de „nieuwe partij", zijn tijdelijk overgenomen door Sofocles van Venizelos, minister zonder portefeuille, en George Melas, minister van Justitie beiden liberalen. AARDBEVING IN AMERIKA EISTE ACHT DODEN. Volgens een officiële raming is tengevolge van de aardbeving in Noord-West-Amerika een schade van 15.000.000 dollar aange richt. Acht personen werden gedood en meer dan 60 gewond. staat Rijnland-Westfalen en van het Duitse volk aan zijn regering te willen betuigen. Voorts verklaarde dr. Arnold tegenover de correspondent van AFP nog: „Ik prijs mij gelukkig met dit besluit van de Belgi sche regering, daar ik van mening ben dat het in sterke mate zal bijdragen tot de ont wikkeling van de Europese gedachte". Wereldburgers-pact Garry Davis, „wereldburger no. één" heeft een oproep gedaan om zijn „wereldburgers pact", een tegenhanger van het Atlantisch pact, te ondertekenen. Reeds de eerste mi nuten na zijn oproep hadden honderden personen him handtekening onder het „pact" gezet, met nu en dan een aanmoe digende boodschap in het Engels of Frans erbij. Davis verklaarde, dat men niet van zijn nationaliteit af hoefde te zien wanneer men wilde tekenen. De mensen verzamel den zich om Davis op een terras van een café te Parijs. In het „pact" wordt de oprichting van een wetgevende vergadering van de volken der wereld voorgesteld, die de vraagstuk ken der voedselvoorzening, veiligheid en voorlichting moet oplossen. Aan de eerste vertegenwoordigers van het „parlement" wordt opdracht gegeven .een dertigjarig bestand te bewerkstelligen tussen de twee blokken in de wereld. Met wat minder geluk was ook dit tweetal roemloos als Paaseieren op de een of andere ontbijttafel gesneuveld, nu krijgen zij inplaats daarvan een ereplaatsje in de krant. Debar over het veto-recht De Britse gedelegeerde Hector McNeil heeft Donderdag in de Algemene Vergade ring, bij de voortzetting van het debat over de voorstellen tot beperking van het recht van veto der grote mogendheden in de Vei ligheidsraad verklaard, dat het Atlantisch Het Amerikaans Congres en het Indonesisch geschil De diplomatieke correspondent te Wash ington van de New York Times schrijft in dat blad dat er een kloof blijkt te bestaan verdrag zo uitgesproken defensief van aard *n zienswijze van de Verenigde Staten en bedoeling was, dat slechts degenen, die aggressie beogen, enige reden hebben om het pact te betreuren." De Algemene Vergadering legde tenslotte, na een uitgebreid debat over allerlei onder werpen, met grote meerderheid van stem men vast, dat de grote mogendheden het gebruik van het vetorecht behoorden te beperken tot zekere onderwerpen van het hoogste belang. Hierna ging de vergadering op Paasreces. De betreffende resolutie werd met 43 tegen zes stemmen aanvaard. Alle tegen stemmen kwamen van Oost-Europese lan den. India 'en Birma onthielden zich van stemming. In de resolutie wordt de grote mogendheden verder verzocht bij belang rijke beslissingen door de Veiligheidsraad van te voren besprekingen te voeren. NIEUWE PAUSELIJKE ENCYCLIEK. VATICAAN, 15 April (Reuter). In zijn encycliek „Redemptoris Nostri", ge richt aan het R.K. episcopaat, dringt de Paus aan op internationalisatie van Jeru zalem en de bescherming der rechten van Pelgrims naar de heilige plaatsen in Pa lestina. In deze encycliek wordt een inter nationaal bestuur voor de stad en haar om geving bescherming der heilige plaatsen in Palestina en vrije toegang voor alle pel grims verzocht, alsmede vrijheid voor alle Rooms-Katholieke culturele instellingen in het land en bescherming van de daar door de Rooms-Katholieken verworven rechten, Telegrammen van minister Stikker Minister Stikker heeft ter gelegenheid van de verjaardag der ondertekening van de conventie tot economische sa menwerking der zestien Marshall-lan den, die 16 April 194S te Parijs plaats hadtelegrammen gezonden aan de Bel gische minister-president Spaak, de secretaris-generaal der O.E.E.C. de heer Marjolin en de heer Harriman, speciale ambassadeur van het Marshall-plan in Europa. In deze telegrammen brengt de Nederlandse minister het verlangen der Nederlandse regering tot uiting tot j verdere steunverlening aan het werk j der economische organisatie en' her- i nieuwt hij de verzekering dat Nederland grote waarde aan de samenwerking der j Europese landen hecht. Een dertigtal Hollandse boeren brengt op het ogenblik een bezoek aan Amerika, waar ze gedurende zes maanden de Amerikaanse landbouivmethodes bestuderen gaan. De administrateur van het Europees Herstel Programma, de heer Paul G. Hoffman, ontvangt te Washington drie afgevaardigden. V.l.n.r.: de leider van de excursie ir. C. W. C. van Beekom uit Kruiningen, Paul G. Hoffman, M. Wolleswinkel uit Bennekom en W. D. Jaarsma uit Koudum. de deelgenoten in hét Brusselse pact met betrekking tot de Indonesische kwes tie. Naar hij vernam, hadden de laatstge noemden Engeland, Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg voorgesteld, 'dat de militaire uitrusting, die de Verenigde Staten aan de Westelijke Alliantie zal le veren, aan hen als een groep zal worden verstrekt en door hen onderling zal worden verdeeld in overeenstemming met hun ge zamenlijke defensieplannen. In dit voor stel kon minister Acheson niet treden met het oog op het Amerikaanse Congres, dat uiteraard vrijheid zal moeten hebben om te beslissen, wie wapens zullen krijgen, wat voor wapens en onder welke voorwaar den. Achter deze schijnbaar technische pro cedure-kwestie ligt, zegt de correspondent, de strijdvraag, of de Veren. Staten naar eigen inzicht zullen bepalen, of aan Neder land al dan niet militaire-uitrusting dient te worden geleverd, zulks in het licht van het geschil tussen Nederland en de Indo nesische republiek. In aansluiting hierop seint Aneta nog: In het persoonlijk onderhoud met minister Stikker zou Acheson de Nederlandse nister op de meeste directe wijze hebben geprest om de Indonesische kwestie zo spoedig mogelijk op te lossen. Acheson gaf uiting aan twijfel en critiek van zijn re gering met betrekking tot de Nederlandse politiek in Indonesië en hij besloot, dat de onderhandelingen, die thans in Batavia gevoerd worden, een grote invloed kunnen hebben op de debatten in Amerika over het Atlantisch pact en de wapenleveran ties. Een Europese universiteit Het congres der Universitaire Federalis tische Unie heeft in Parijs een resolutie aangenomen, om een Europese universiteit te stichten in een stad, waar geen nationale universiteit is. De Unie koos Michel Mouskely, lector aan de juridische faculteit van de univer siteit te Straasburg tot voorzitter en besloot de zetel der Unie in Zwitserland te vesti gen en die van het uitvoerend comité in Parijs. De slotrede werd uitgesproken door Ken neth Lindsay, onafhankelijk parlementslid voor de gezamenlijke Engelse universitei ten. Aangezien Europa aldus spreker in geestelijk opzicht de meest dynamische hoek van de wereld blijft, is eenheid nood zakelijk. Ons belang en de Europese ge meenschap eisen eenheid. Lindsay noemde het geloof van de jeugd in de culturele, ecomische en politieke eenheid van Eupropa. de meest waarde volle bijdrage aan de staatslieden. Aan het congres werd deelgenomen door afgevaar digden uit Engeland, Zwitserland, Frank rijk, Nederland, België, Italië, Oostenrijk, Zweden, Tsjechoslowakije, Polen, Joego slavië en Duitsland. Geruchten over aftreden van Paul Hoffman Volgens berichten uit Washington van A.F.P. waaromtrent tot dusver geen offi ciële inlichtingen konden verkregen wor den, zou president Truman zijn ingegaan op het verzoek van de administrateur van de Marshall-administratie, Paul Hoffman, hem van zijn functie te ontheffen. Onder de mogelijke opvolgers noemt men de mi nister van binnenlandse zaken Julius Krug. Volgens dezelfde bron zou Hoffman zijn ambt blijven bekleden tot het Congres zich definitief zal hebben uitgesproken over de credieten voor het tweede Marshalljaar. Eerste verklaringen op conferentie te Batavia Na de openingsrede van de heer Cochran als voorzitter der UNO-commissie kwam Donderdag op de eerste bijeenkomst te Batavia van de Nederlandse en republi keinse delegaties dr. Van Royen aan het woord, die onder meer zeide: „Uit de brief van de heer Roem van 1 April aan de voorzitter der commissie memoreren wij in het bijzonder zijn ver klaring, dat hij uitsluitend een mogelijk herstel van de republikeinse regering in Djokja zou bespreken. In dit opzicht willen wij aan de wensen der republikeinse dele gatie tegemoet komen en wij hopen dat dit voorbeeld, namelijk het nemen van een initiatief om de zo vurig verhoopte toe nadering en verzoening tot stand te bren gen, navolging zal vinden. De Nederlandse delegatie is bereid, voorrang te doen ver lenen aan de besprekingen betreffende voorwaarden en tijdstip van een mogelijke terugkeer der republikeinse regering naar Djokja. Ter vermijding van mogelijk mis verstand moet ik hieraan echter terstond toevoegen, dat de voorrang van bespreking, in welke wij bereid zijn te berusten, inge volge de wensen der republikeinse dele gatie, uitsluitend de thans te houden dis cussies betreft, maar dat elke bindende af spraak als resultaat van deze besprekingen zal worden uitgesteld tot het tijdstip, waar op over de twee andere punten der Cana dese „ruling" van 23 Maart overeenstem ming zal zijn bereikt. In dit verband wens ik op de meest for mele en categorische wijze te verklaren, dat het de bedoeling van de Nederlandse rege ring is, dat deze overdracht inderdaad over eenkomstig de beginselen, door partijen op de Renville aanvaard, zowel volkomen als onvoorwaardelijk zal zijn." Vervolgens sprak de voorzitter der repu blikeinse delegatie, Roem, die onder andere het volgende verklaarde: „De militaire actie, door de Nederlanders op 19 December 1948 begonnen, op een tijdstip waarop intense pogingen tot een regeling van het geschil door de commissie der UNO en de republiek werden onder nomen, heeft het vertrouwen van het In donesische volk geschokt. Nu eist de Veiligheidsraad in zijn reso lutie als eerste stap op de weg naar een rechtvaardige oplossing van het geschil, het herstel van de republikeinse regering te Djokjakarta. Door in ons schrijven als ant woord op de uitnodiging van de commissie de aandacht te vestigen op deze feiten, had den wij niet de bedoeling, de uitnodiging voorwaardelijk te aanvaarden. De eerste taak van de commissie zal zijn een sfeer te scheppen, waarin de partijen kunnen onder handelen. "Wij zouden gaarne weten, of de Neder landers de resolutie van de Veiligheidsraad aanvaarden in het licht van de directieven van 23 Maart (de Canadese „ruling") en wij zouden gaarne zekerheid hebben of de verantwoordelijkheid van de Nederlandse regering voor rust en orde, zoals in het Nederlandse schrijven is uiteengezet, niet de uitvoering van de resolutie van 28 Januari verhindert. Als de resolutie en de aanwijzingen van de Veiligheidsraad worden aanvaard in de geest waarin zij werden opgesteld, zijn wij zeker van een oplossing. Het is onze oprechte hoop dat de Neder landers, door van het begin af in te stem men met een herstel der republikeinse regering te Djokja. de weg hebben gebaand voor fundamentele onderhandelingen en dat zij hiermede het onvervalste bewijs hebben gegeven van hun goede wil, die zal bijdragen tot een herstel van het ver trouwen, dat de laatste vier maanden ver loren is gegaan." De besprekingen worden heden voort gezet. Hedenmiddag heeft de UNO-commissie het volgende communiqué uitgegeven: „De hedenmorgen gevoerde besprekingen tussen de delegaties van Nederland en van de republiek onder auspiciën van de UNO- commissie waren gewijd aan de modalitei ten van herstel van de republikeinse rege ring in Djokjakarta. De voorzitter van de republikeinse delegatie. Roem, heeft het standpunt van zijn delegatie met betrekking tot dit onderwerp uiteengezet. Dr. J. H. van Royen heeft verklaard, dat de Nederlandse delegatie het republikeinse standpunt zal bestuderen. Als vervolg op zijn verklaring in de openingszitting van Donderdag j.l. besprak dr. van Royen de Nederlandse grondwet in verband met de Nederlands-Indonesische Unie. De vergade ring werd tenslotte verdaagd tot Dinsdag. Generaal Bedell Smith: Het woord is aan Neli a Gardner White: Sommige mensen schijnen maar niet te begrijpen, als zij klagen dat hun gebeden niet verhoord worden, dat het antwoord „neen" „Oorlog zou vernietigend zijn voor beide partijen' Generaal Bedell Smith, de vorige Ame rikaanse ambassadeur te Moskou, verklaar de gisteravond in een radio-interview niet te geloven, dat de Sovjet-Unie de atoom bom in enige hpeveelheïd produceert, hoe wel zij de principes ervan wel zal kennen. „De Sovjet-Russische wetenschap is even goed als de wetenschap waar ter wereld ook", zo zeide hij. Het Sovjet-Russische leger noemde Bedell Smith „een prachtige oi-ganisatie", doch de moeilijkheden bij het bevoorraden ervan in een lange en snelle opmars achtte hij reusachtig groot. „Het heeft steeds goed gevochten ter verdediging van het Russi sche vaderland, doch het Russische leger is nooit een aggressief leger geweest." Iedere oorlog tussen de tegenstrijdige ideologieën van de Sovjet-Unie en de Wes telijke mogendheden, zou. volgens Bedel! Smith, een „langgerekte, vernietigende oor log zijn, die geen der partijen zou winnen." Tsjechoslowaaks-Hongaars verdrag Tsjechoslowakije en Hongarije hebben heden een twintigjarig vriendschapsverdrag gesloten, dat tevens voorziet in het ver lenen van wederzijdse bijstand tegen „de dreigende herleving van het Duitse impe- rialisme". „KOUDE OORLOG". Op een algemene vergadering van de Moskouse afdeling van de Sovjet-Russische vereniging van geografen is voorgesteld het op de expeditie van 1819 tot 1821 ontdekte Zuidpoolgebied de „Sovjet-Russische sector van het Antarctische continent" te noemen. Bloembollenstreek wacht met Pasen veel bezoek Door het mooie weer van de laatste da gen beginnen de velden te kleuren en de doordringende gexxr der hyacinten vervult de lucht. Vele exporteurs hebben voor hun woning aan de vlaggemast de kleuren ge hesen van het land of de landen waarmee zij zaken doen, zodat vele bezoekers van over de grenzen de vlag van hun land in de Bollenstreek zien wapperen. De schippex-s van de trekschuiten halen de pet met de glimmende klep uit de kast en de restaurants bereiden zich voor op een uitermate druk bezoek tijdens de Paas dagen. De eerste grote bollendag zal vallen op Eerste Paasdag en Tweede Paasdag zal het, naar men veronderstelt, nog veel druk ker zijn. Ook vandaag worden velen die liever de ergste drukte mijden, om op hun gemak het altijd weer bekorende schouw spel der bollenvelden te bezichtigen, ver wacht. Er bestaan nog wel eens misverstanden. Men denkt dat de gelegenheid bestaat, een bollenveld op te wandelen en daar bloemen te kopen. Tot zeer onaangename conse quenties leidde dit vorig jaar, toen een aantal bezoekers, waarschijnlijk volkomen te goeder trouw, een narcissenveld volko men kaal heeft afgestroopt eix de eigenaar een grote strop bezorgde. Wie bloemen wil kopen, zal dit moeten doen bij een der talloze stands langs de weg. Wel zijn er enkele firma's, die hun tui nen hebben opengesteld voor het publiek, opdat het daar onder deskundige leiding kan worden voorgelicht. In Hillegom zijn enkele kermisvermake lijkheden opgesteld voor bezoekers, die nog iets meer willen dan bloemen bekijken. Het Ontvangstcentrum van V.V.V. heeft zijn poorten geopend. Ook in Lisse en Sassen- heim is men gereed. De politie heeft speciale orde-maatrege len genomen, zodat het verkeer zonder onderbreking kan dborgaan. En voor de rest zijn aller ogen gericht op: De Bilt! Zaak-Schreieder op 25 Mei voor Bijz. Raad van Cassatie De Bijzondere Raad van Cassatie zal op 25 Mei in afwezigheid van de gerequi- reerde de zaak behandelen tegen de ge wezen „SS-Sturmbannführer" en „Krimi- naldirektor" Joseph Schreierier. Het bij zondere gerechtshof te Leeuwarden heeft deze zaak in eerste instantie behandeld, waarbij de procureur-ficaal niet ontvanke lijk werd verklaard betreffende dat deel - der tenlastelegging, waarbij Schreieder diens lidmaatschap van de „Sicherheitspoli- zei" verweten werd. Voorts was S. ten laste gelegd het geven van opdracht tot repré- saillemooi-den te Dronrijp. Hiervan werd hij vrijgesproken. De procureur-fiscaal die tegen S. een ge vangenisstraf van 15 jaar had geëist, tekende cassatie aan tegen de sententie van het Hof. Mr. J. Klazinga te 's Gravenhage zal voor S. optreden. Dimitrof niet meer premier van Bulgarije? In een Vrijdagavond te Londen opgevan gen uitzending in het Bulgaars van x-adio- Sofia die niet werd herhaald in de daar op volgende uitzending in het Engels werd medegedeeld dat „de Bulgaarse mi nister-president en minister van Buiten landse Zaken Kolarof het lid van het Britse parlement Vernon Bartlett heeft ont vangen". Dimitrof, die sinds November 1946 mi nister-president van Bulgarije is, vertoeft in de Sovjet-Unie, waar hij een medische behandeling ondergaat. Kolarof is een van de voox'aanstaande Bulgaarse communisten. In het verleden werd hij altijd vice-premier genoemd. Kortgeleden is een andere vice-premier, namelijk Xostof, als zodanig ontslagen, wegens het begaan van „grove politieke dwalingen, die mede tegen de Bulgaarse communistische partij waren gericht". Eerder op de dag is door het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken de veronderstelling geuit, dat het bezoek van Dimitrof aan de Sovjet-Unie een aan wijzing vormt dat „hij niet langer het be wind voert over Bulgarije". Londense havenarbeiders weer aan het werk Duizenden Londense havenarbeiders, die heden na een staking van vijf dagen weer aan het werk zijn gegaan, zullen morgen, Paas-Zondag, doorwerken om de 94 sche pen die door de staking opgehouden zijn voor vertrek gereed te maken. /QUll.>.y^ccosaTmnrfrmwr/vvyv, IETS MEER BEWOLKING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: (opge maakt te 10 uur) Meest matige wind tussen Zuidoost en Zuidwest. Meer bewolking dan van daag. Nog overwegend droog weer. In de kuststreken van Holland en Zee land later iets lagere temperatuur dan vandaag. 17 April: Zon op 5.40 uur, onder 19.40 uur Maan op 0.56 uur. onder 7.36 uur 18 April: 5.38 uur. onder 19.42 uur 2.05 uur. onder 3.29 uur 19 April: Zon op 5.36 uur. onder 19-43 uur 2.56 uur, onder 9.36 uur Zon op Maan op Maan op

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1