Haarlems Dagblad De UNO nodigt Hongarije en Bulgarije uit tot Mindszenty-debat fe In 1948 kwamen 36.391 woningen gereed Weerbericht <5 Be Jaargang No. 19223 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hootdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Woensclag 20 Spril 1949 Verschynt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «©prctijte IJaaclemettje «Courant (3tnno 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Boliviaans afgevaardigde schilderde martelingen waaraan de kardinaal blootstond De Algemene Vergadering der UNO heeft besloten vertegenwoordigers van Hongarije en Bulgarije uit te nodigen om voor een commissie het standpunt hunner respectie velijke regeringen ten aanzien van de ker kelijke processen toe te lichten. Het voorstel, in een politieke commissie ad hoe door Australië geponeerd, werd aangenomen met zeventien tegen één stem en 31 onthoudingen na een verhit debat tussen Rusland en diverse Latijns-Ameri kaanse staten. Cuba stemde tegen de uitnodiging. De Verenigde Staten en Rusland behoorden tot de landen, die zich van stemming onthiel den. Een resolutie van Bolivia, beogend ook de vertegenwoordigers van het Vati- caan, de protestantse kerken en Israel tot bijwoning van commissiedebat over de pro cessen tegen kardinaal Mindszenty en de Bulgaarse predikanten uit te nodigen, werd voorlopig terzijde gelegd. De Russische gedelegeerde Jakob Malik ging heftig te keer tegen wat hij noemde de lastercampagne die tegen Hongarije en Bulgarije wordt gevoerd door Australië, Bolivia, Cuba en andere niet-communisti- sche staten. Het v/as op dit ogenblik nog niet te zeg gen of Hongarije en Bulgarije zouden in gaan op de uitnodiging vertegenwoordigers naar Lake Success te zenden om een ver klaring af te leggen zonder daf daarbij aan hun stemrecht kan worden toegekend. De uitnodigingen zullen onmiddellijk aan de beide betrokken landen worden gezonden. Het debat werd geopend door Costa Du Reis, de Boliviaanse afgevaardigde, die voorlezing deed van verschillende herder lijke brieven van kardinaal Mindszenty van vóór zijn arrestatie, waarin hij ontkende ooit bij enig complot betrokken te zijn ge weest. Du Reis zeide, dat de kardinaal een bekentenis was afgedwongen met behulp van Middeleeuwse martelingen. De kardi naal was volgens Du Reis eerst in een vochtige, donkere cel gezet, waarin men niet rechtop kon staan. Men had een lucht pompsysteem in werking gesteld, waardoor de kardinaal het gevoel had gekregen alsof hij zou stikken. Daarna had men hem een „derde-graadsverhoor" van 82 uur lang doen ondergaan onder felle belichting en tijdens hetwelk hij niet had mogen zitten; wanneer hij van uitputting instortte, werd hij door dokters weer bijgemaakt. Du Reis zeide, dat de gerechtshoven in „de totalitaire landen achter het ijzeren Communistisch ultimatum door Nanking verworpen Brits korvet beschoten op de Yangtse Van gezaghebbende zijde wordt verno men, dat de Chinese nationalistische rege ring het ultimatum der communistische leiders heeft verworpen dat inhield: Het opgeven van de Yangtse-linie en commu nistische controle op een reorganisatie van de Chinese nationalistische legers, die in Zuidelijke richting zouden moeten worden teruggetrokken. Het verwerpen van het ultimatum is door de regering te Nanking ter kennis gebracht van de Chinese communistische leiders te Peiping. Het ultimatum liep af in de nacht van Dinsdag op Woensdag. De hoogste burgerlijke en militaire auto riteiten van de Chinese nationalistische re gering hebben gisteren de gehele dag ver gaderd, teneinde tegenmaatregelen te be ramen met het oog op een eventuele poging van de communistische troepen om de Yangtse over te steken. Er wordt melding gemaakt van verbit terde gevechten tussen nationalistische en communistische Chinese troepen rondom het aan de Noordelijke oever van de Yangt se gelegen Tsjihirwei. Na middernacht het tijdstip, waarop het communistische ultimatum was afgelopen verlieten ge vechtswagens der regeringstroepen Nan king en reden in de richting van het 170 kilometer ten Oosten van de hoofdstad ge legen Tsjinkiang. Van gezaghebbende zijde wordt verno men, dat de Chinese regering gisteravond laat de communistische leiders tegenvoor stellen heeft gedaan, strekkende tot een verlenging van de periode, welke door het ultimatum der communisten werd bestre ken. Het Britse korvet „Amethyst" is gister avond op de Yangtse, op weg van Nanking naar Sjanghai, beschoten, waarbij ver scheidene gewonden vielen. Het is niet bekend van welke zijde het vuur kwam. De „Amethyst" heeft een waterverplaat sing van ongeveer 1500 ton en een beman ning van 192 koppen. De beschieting had plaats halverwege tussen Nanking en Sjanghai. Het schip ge raakte daarna aan de grond. De reis van de „Amethyst" geschiedde met medeweten van de Chinese regering. De gewonden zijn naar Sjanghai ge bracht. Generaal Howiey naar Warschau De Amerikaanse commandant in Berlijn, generaal Frank Howiey, is heden op uit nodiging van de Poolse militaire missie te Berlijn naar Warschau gevlogen. „Zijn bezoek is zuiver persoonlijk en houdt geen verband met politieke ontwik kelingen", aldus een officiële Amerikaanse Woordvoerder. Voor zijn vertrek verklaarde generaal Howiey, dat hij vreesde dat er een ver keerde uitleg aan zijn bezoek zou worden gegeven in verband met de geruchten over •beëindiging van de blokkade", die in Ber lijn de ronde doen. President Truman heeft Dinsdag de door het Congres aangenomen wet, waarbij '430.000.000 dollar is uitgetrokken voor- de voortzetting van de Marshall-hulp tot Juli *»50, bekrachtigd met zijn handtekening. gordijn" niets anders waren dan „duivelse parodieën en politieke organen". De wereld is heden ten dage verdeeld in twee blok ken, aldus Du Reis, doch deze zijn niet al leen maar economisch en politiek, doch vertegenwoordigen tevens twee verschil lende kanten van het menselijk geweten: de „goddelijke" en de „satanische". Stephen S. Wise overleden Rabbijn Stephen S. Wise, bekend voor vechter der Zionisten, is op de leeftijd van 75 jaar. te New York overleden. Dr. Wise overleed Dinsdagavond in het ziekenhuis van Lenox Hill, waar hij eerder deze maand een operatie heeft ondergaan. Stephen Wise werd op 17 Maart 1874 te Boedapest geboren. Als baby van een jaar werd hij door zijn ouders meegenomen naar New York. Zijn vader, grootvader en overgrootvader waren rabbijnen. Hijzelf werd een vurig Zionist. Hij brak echter in Januari 1947 rpet de Amerikaanse Zionis ten-organisatie, naar gezegd werd in ver band met onenigheid met rabbijn Abba Hillel Silver, het hoofd van deze organisa tie. Wise stond aan de kant van de voor standers van een verdeling van Palestina, terwijl Silver de oppositie leidde. Ongeveer 20.000 man van de Amerikaanse marine, die op 30 oorlogsschepen hebben deelgenomen aanvlootmanoeuvres, gaan in New York passagieren. Terwijl het vliegdekschip Saipande metropolis nadert maakt de bemanning zich gereed voor de vreedzame invasie. Voor de Saipan langs vaart een torpedojagereen tweede verschijnt op de achtergrond. In Djokja gevonden documenten Antwoord op vragen van Tweede Kamerlid Mr. Van Maarseveen, minister van Over zeese Gebiedsdelen a.i. heeft ten vervolge op de beantwoording van vragen van het Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters (Arbeid) betreffende te Djokja gevonden documenten, geantwoord, dat slechts één document nader is aangeduid. Door de toenmalige minister van Over zeese Gebiedsdelen is op 20 December in de Tweecle Kamer dit document geciteerd onder vermelding, dat het een decreet be helsde van de minister van Defensie van de republiek Indonesia. Enige tegenspraak van deze mededeling is nimmer van repu blikeinse zijde vernomen. Op 28 Januari 1949 heeft de Nederland se vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad dr. Van Royen, bij een bestrijding van een door de. republikeinse vertegenwoordiger de heer Palar gehouden betoog verklaard, dat dit decreet de aanwijzing bevatte voor republikeinse strijdkrachten, „in samen werking inet onze broeders die reeds in verschillende organisaties geinfiltreerd zijn, vernielingen aan te richten in het door de Nederlanders bezette gebied. Van 1 Juni 1948 moeten eenheden van 500 man zich naar deze gebieden begeven totdat een sterkte van 10.000 man bereikt is." Dr. Van Royen verklaarde verder, ge constateerd te hebben, dat de republikeinse regering vaak in Indonesië iets deed met de linkerhand, dat lijnrecht in strijd was met hetgeen zij in Lake Success met de rechter hand deed. Minister Van Maarseveen zegt tenslotte, dat déze beschuldiging door de heer Palar niet is weersproken. De gestelde v^pag heeft ook op andere, niet nauwkeurig aangedui de, documenten betrekking. Gezien het groot aantal documenten, dat gevonden is, is het niet doenlijk het antwoord tot deze documenten uit te breiden. Verzoek van Evatt aan Tsaldaris De voorzitter van de Algemene Vergade ring der UNO Evatt, heeft de Griekse mir nister van Buitenlandse Zaken, Tsaldaris, in een telegram verzocht een onderzoek in te stellen naar de zaak van twee Griekse vakbondsleiders, die door een militair tri bunaal te Athene ter dood veroordeeld werden. Het zenden van het telegram, waar van de inhoud'niet werd gepubliceerd, viel samen met de hervatting door Evatt van zijn verzoeningsonderhandelïngen met ver tegenwoordigers van Griekenland, Albanië, Bulgarije en Joegoslavië. Naar men ge looft, zou Evatt de Griekse regering mede gedeeld hebben, dat de terechtstelling van de beide vakbondsleiders van invloed zou kunnen zijn op deze onderhandelingen. PLANNEN VOOR OOSTDL'ITSE REGERING Volgens Duitse bronnen, die in nauw contact staan met het Sovjet-Russische mi litair bestuur, hebben de Sovjet-Russische autoriteiten te Berlijn de Duitse politici in de Sovjet-zóne order gegeven plannen klaar te maken voor het instellen van een Oost-Duitse regering voor 1 Juni aan staande. Economische conferentie der Europese Federalisten te Londen Heden zal in Londen een economische conferentie van de Europese federalisti sche beweging worden geopend, waaraan bijna 200 gelelegeerden uit Engeland, Frankrijk, België, Luxemburg, Nederland, Italië, Turkije, Griekenland, West-Duits- land en de Scandinavische landen zullen deelnemen en waarop plannen zullen wor den besproken om de obstakels uit de weg te ruimen, die het betalings-, handels- en vreemdelingenverkeer tussen de landen van Europa belemmeren. In een voltallige bijeenkomst zal gesproken worden door Churchill, Leon Jouhaux, de voorzitter van de Franse Force Ouvrière en Paul van Zee land, voormalig premier van België. De Britse minister van Defensie, Alexander, zal de gedelegeerden welkom heten namens de Britse regering. De economische doelstellingen der be weging, die op de conferentie zulen worden besproken zijn: 1. Vrije onderlinge inwisselbaarheid der Europese geldeenheden; 2. Het recht voor de Europeanen om on beperkt in Europa te reizen; 3. Het recht voor de Europeanen om hun diensten zonder beperkingen in geheel Europa te verkopen en 4. Vrije beschikking voor alle Europeanen over de in Europa geproduceerde goe deren. Gisteren is de internationale economische en sociale afdeling van de beweging reeds in besloten zitting bijeengekomen om een basis voor de besprekingen voor te berei den. Geëmigreerde anti-communistische ver tegenwoordigers van Bulgarije, Tsjecho- slow'akije, Hongarije, Polen. Roemenië en Joegoslavië zijn uitgenodigd de conferentie bij te wonen. De conferentie zal duren tot 25 April. Geen Amerikaanse militaire missies naar Europese landen Zolang het Atlantisch pact nog niet bekrachtigd is Reuter meldt uit Washington, dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heden de juistheid van de persbe richten heeft ontkend, volgens welke Ame rikaanse militaire missies naar de landen van het Atlantisch verdrag zouden worden gezonden, teneinde te komen tot een stan daardisatie van de wapens en voor het uit werken van plannen voor het voeren van een gemeenschappelijke strategie en het doorvoeren van een industriële mobilisatie in geval van oorlog. Een woordvoerder van het ministerie verklaarde, dat dergelijke taken ten uit voer zouden worden gelegd door de mili taire defensiecommissie die zal worden op gericht zodra het verdrag is bekrachtigd. De woordvoerder voegde hieraan nog toe: „Voordat het Atlantisch verdrag is be krachtigd en zolang het programma voor de bewapening nog niet ten uitvoer wordt gelegd, missen wij de bevoegdheid voor de daden, waarvan in de persberichten mel ding is gemaakt". Dr. Arnold bezocht minister Stikker DEN HAAG, 20 April. Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat de minister van Buitenlandse Zaken Dinsdagmiddag dr. K. Arnold, minister-president van Noord-Rij n-Westfalen op diens verzoek heeft ontvangen voor een beleefdheidsbe zoek. Dr. Arnold die zich enige tijd geleden door tussenkomst van de Britse autoritei ten tot de minister-president van België en Nederland gewend heeft met betrekking tot de technische grenscorrecties, heeft het toen door hem gedane verzoek mondeling toegelicht. De bespreking met dr. Arnold was van korte duur en droeg een zuiver informeel karakter. Vandaag begint te Parijs het „vredescongres" Kerkelijke leiders, geleerden en kunste naars behoren tot de afgevaardigden uit 59 landen, die het wereldcongres voor de vrede zullen bijwonen, dat heden te Parijs zal beginnen. Een vertegenwoordiger van Alexis, de patriarch van Moskou, is lid van de Sov jet-delegatie. De negerzanger Paul Robeson is een der Amerikaanse afgevaardigden. Het congres staat onder voorzitterschap van prof. Joliot Curie, vooraanstaand Frans atoomgeleerde en een van Frankrijks bekendste communisten. Koningin-moeder Elisabeth van België en Charlie Chaplin behoren tot degenen, die hebben bekend gemaakt, dat zij het congres steunen. De afgevaardigden, die bijeenkomen in de grote Parijse concertzaal „Salie Pleyel", zullen het Atlantisch pact, het plan- Marshall en president Trumans buiten landse politiek bespreken. De debatten zullen gelijktijdig via kop telefoons in het Engels, Frans, Russisch en Spaans worden vertaald, zoals in de alge- ene vergadering der UNO. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken*heeft het aantal afgevaardigden van elk land, welks onderdanen visa moeten hebben om Frankrijk binnen te komen, tot acht beperkt. De Sovjet-Unie had vijftig afgevaardigden willen zenden. Tot het houden van de conferentie werd in Februari besloten door een gemeen schappelijk comité van twee pro-Sovjet- russische organisaties de internationale van intellectuele voorstanders van de vre de en de wereldfederatie van democratische vrouwen die het vorig jaar respectieve lijk in Wroclaw en Boedapest afzonderlijke conferenties hielden. Het Tsjechoslowaakse nieuwsbureau Cetelca meldt, dat te Praag een parallel- vrèdesconferentie zal worden begonnen voor de afgevaardigden van de landen, die geen visa verkregen hebben voor bijwo ning van de conferentie te Parijs. Birmese regeringstroepen veroverden Maymyo Een woordvoerder van de Birmese re gering heeft heden bevestigd, dat de stad Maymyo door regeringstroepen op de op standelingen heroverd is. Grote voorraden wapens en munitie werden buitgemaakt. De meeste verdedigers van de stad gaven zich over, doch een honderdtal Karens vluchtte het oerwoud in. VERDEDIGINGSVERDRAG VOOR HET MIDDELLANDSE ZEE-GEBIED. Volgens de diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph" zullen na de bespre kingen. die in de loop van de volgende maand tussen de Britse minister van Bui tenlandse Zaken Bevin en zijn Turkse col lega Sadak zullen worden gevoerd, hetzij door de Britse, hetzij door de Amerikaanse regering definitieve voorstellen worden ge daan om tot het sluiten van een verdedi gingsverdrag voor het Middelandse-Zee- gebied te komen. Volgens de medewerker zal dit bondge nootschapsverdrag een aanvulling vormen van het Atlantisch pact en van het Hand vest der UNO. Er zouden reeds inleidende besprekingen op hoog niveau zijn gehou den. Een verdedigingsverdrag voor het Middellandse-Zeegebied zou waarschijnlijk door Engeland, de Verenigde Staten, Frank rijk, Turkije, Griekenland en Italië worden getekend. De mogelijkheid bestaat, dat Spanje zal worden uitgenodigd eveneens aan een ver dedigingsverdrag voor het Middellandse- Zeegebied deel te nemen. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph schrijft hieromtrent dat „men te Washington en vooral in militaire leringen, steeds meer tot de mening overhelt, dat de strategische positie van Spanje belangrijker is dan de vorm van zijn regering. Verdere stap naar een Raad van Europa Londen, 19 April (Reuter). De minis ters van Buitenlandse Zaken der mogend heden, die tezamen de westelijke Alliantie vormen, benevens hun Noorse, Zweedse, Deense en Italiaanse collega's en de leider der buitenlandse politiek van Eire, zijn uitgenodigd om op drie Mei te Londen bijeen te komen, met het doel tot een rege ling te komen van verscheidene vraagstuk ken in verband met de op te richten Raad van Europa, die tijdens de vergadering van de ambassadeurs dezer landen te Lon den nog niet konden worden opgelost. Voorts wordt vernomen, dat de ambassa deurs wel overeenstemming zouden heb ben bereikt over de tekst van een ont- werp-grondwet voor de Raad van Europa. De nog op te lossen problemen zijn: 1. De wijze van stemmen in de ministe riële commissie. 2. Zullen leden van regering der deelne mende landen zitting mogen hebben in de Algemene Vergadering? 3. Mogen leden van de ministeriële com missie het woord voeren in de Algemene Vergadering? 4. De grootte van het bedrag, dat elk land zal bijdragen tot bestrijding van de kosten, verbonden aan de instelling van de Raad van Europa. 5. De aan de organisatie te geven naam. 6. Zal het verzoek van Griekenland en Turkije om toetreding tot de Raad van Europa worden ingewilligd? Tijdens de conferentie der ambassadeurs is overeengekomen, dat de Algemene Ver gadering 87 leden zal tellen. Hiervan zullen Frankrijk, Engeland en Italië er elk 18 aanwijzen, België, Nederland en Zweden zes, Denemarken. Eire en Noorwegen vier en Luxemburg drie. Het woord is aan.... Anonymus: Is dit geen wereld van de vrouw? Als een man geboren is vraagt men: hoe gaat het met de moeder? Als een man gaat trouwen roept men uit: wat een schattig bruidje! En als een man sterft informeert men: hoeveel heeft hij haar nage laten? Botsing op de Militaire weg Vannacht om ruim twaalf uur had een taxi-bestuurder enige Overveners vervoerd naar hun woning aan de Militaire weg. Hij had zijn auto aan de linkerkant van de weg geplaatst, om de inzittenden te laten uitstappen. Van de Zeeweg naderde een auto, bestuurd door een Haarlemmer, die meende de stilstaande taxi rechts te moe ten passeren. Eerst botste hij tegen het voertuig op, reed over het trottoir en daarna kwam zijn auto in aanraking met een tuinhek. De politie verscheen spoedig ter plaatse, die de bestuurder mee naar het bureau nam. Hij deelde mee in Zandvoort enige likeurtjes te hebben gedronken. La ter is de Haarlemmer op vrije voeten ge steld. De auto's werden ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Rode Kruis sticht zg. hoornvliesbank Op verzoek van de minister van Sociale Zaken heeft het Nederlandse Rode Kruis de taak op zich genomen in Nederland een zogenaamd hoornvliesbank te stichten. Met I hoornvlies kan in bepaalde gevallen het gezichtsvermogen aan blinden worden teruggegeven. Voor de uitvoering van deze taak heeft het Nederlandse Rode Kruis een 1 commissie van medici gevormd. Er werd voor f2.339.407.- „zwarf" gebouwd Uit een overzicht van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting blijkt dat van 'het bedrag van 111.1 millioen voor in December 1948 goedgekeurde wer ken 52.2 millioen betrekking heeft op de bouw en herbouw van woningen. Voor dit bedrag werden in de maand December 3900 woningen goedgekeurd. In 1948 werden in totaal (dus behalve door de bouwbureaux ook door de andere contingenthouders) goedkeuringen v.erleend voor 37.793 wo ningen. Gereed kwamen van Januari tot en met December 36.391 woningen. De prijs, waarvoor gegund werd bedroeg in December gemiddeld 10.180 per Wo ningwet-woning. Voor het jaar 1948 be draagt deze prijs gemiddeld 10.820 per woning (1947: 10.990). De classificatie-inhoud bedroeg in De cember gemiddeld 261 kubieke meter, voor geheel 1948 269 kubieke meter en voor 1947 282 kubieke meter. In 1948 kwamen in Groningen 1760 wo ningen gereed, in Friesland 1710. In Drente 1690. in Overijssel 2180, in Gelderland 5270. in Utrecht 1100, in Noordholland (zonder Amsterdam) 2950, in Zuidholland (zonder Den Haag en Rotterdam) 2640, in Zeeland 2410, in Noord-Brabant 8330, in Limburg 4720, in Amsterdam 650, in Den Haag 210, in Rotterdam 580 en in de Noord-Oostpol der 190. Het aantal in 1948 gereedgekomen wo ningen is hoger dan dat in de jaren 1936 en 1937, ongeveer gelijk aan dat in het jaar 1939 en hoger dan in de daarna volgende jaren. Een deel van- de in 1948 gereedgekomen of goedgekeurde woningen is of wordt door het aanbrengen van tijdelijke voorzienin- geng eschikt gemaakt voor bewoning door twee gezinnen. In 1948 kwamen 646 duplex woningen gereed. In de periode van 16 Februari tot 1 Januari 1949 werden 903 duplexwoningen goedgekeurd. Door het gereedkomen van 36.391 woningen, door verbouwing en veran dering van bestemming vermeerderde de woningvoorraad met totaal 37.597 woningen. Tengevolge van afbraak verminderde hij met 1758, zodat in 1948 de woningvoorraad vermeerder de met 35.839 woningen. Het aantal in 1948 gereedgekomen montagewoningen is in het aantal van 36.391 gereedgekomen woningen be grepen, evenals het aantal gereedge komen woongedeelten van boerderijen. In 1948 kwamen ruim 1700 montage- woningen gereed. De werkloosheid onder de bouwvakarbei ders was in 1948 gering. Op 1 Januari van dat jaar waren er 0300, op 1 Juli 1900 en Met het vlaggeschïp „Oranje" van de Mij. Nederland arriveerde Dinsdag de echtgenote van generaal Spoor, mevrouw M. Spoor-Dijkema, voor een welverdiende rust in het vaderland. Op de kade te Amsterdam passeert mevrouw Spoor de passencontróle. op 31 December 8400. Deze aantallen zijn niet groot, indien men het seizoen karakter van het bouwbedrijf en het totale aantal bouwvakarbeiders (wellicht 160.000 a 170.000) in aanmerking neemt. „Zwarte" bouwwerken In 1948 werden de volgende clandestien opgerichte bouwwerken achterhaald: 15 woningen. 63 noodwoningen. 97 schuren, 44 werkplaatsen, 17 bergplaatsen, 18 cafés of hótels, 66 loodsen, 16 zomerhuisjes, 30 kip penhokken. 19 wdonwagens of woonsche pen. 5 kantoren, 342 verbouwingen, 8 scholen. 3 hooibergen en 15 garages. Hier voor werden verbruikt 1475 m3 hout, 2% millioen stenen, 500 deuren. 24000 m2 board. 4400 m2 eterniet, 1500 m2 glas. 1.300.000 kg ijzer. 600 ton cement, 175.000 kg kalk, 130.000 dakpannen en 106.000 tegels. In totaal werden 554 processen-verbaal aan de justitie toegezonden. Bovendien werden 198 rapporten door de opsporings dienst opgemaakt. De bouwkosten van deze achterhaalde gevallen beliepen in totaal f 2.339.407. In één geval werd een gevangenisstraf opgelegd van een week. De hoogste geldboete bedroeg f 10.000. In totaal werden geldboeten opgelegd tot een bedrag van f 63.623. Voorwaardelijke gevangenisstraf werd opgelegd in 21 ge vallen. Het college van Algemene Commissaris sen voor de Wederopbouw vaardigde 27 afbraakbeschikkingen uit. Hiervan zijn uitgevoerd 19 beschikkingen, 2 werden na beroep ingetrokken, 6 zijn nog in uitvoe ring. In 55 gevallen werd geen beschikking tot afbraak genomen, in 9 gevallen werd aan het gebouwde een andere beslemming gegeven, 2 bouwwerken werden door de gemeente afgebroken, 1 werd door storm vernield. Amerikaanse Senatoren 'dringen opnieuw aan op actie tegen Nederland WASHINGTON, 20 April (ANP-Aneta). Drie en twintig republikeinse senatoren onder aanvoering van senator Brewster uit Maine hebben vandaag een brief aan pre sident Truman gezonden, die als volgt luidt: „Mijnheer de president. De Senaat heeft de E.C.A.-wet geamendeerd in dier voege, dat geen hulp zal worden verleend aan lan den, waartegen de UNO preventieve of dwangmaatregelen heeft genomen. Bij het debat, dat aan de aanvaarding van het amendement voorafging, bleek, dat de over weldigende meerderheid van de Senaat van mening was, dat de Nederlandse regering onjuist en tegen de belangen van de vrede en veiligheid in de wereld gehandeld heeft door militair geweld in Indonesië te ge bruiken en te weigeren te voldoen aan de resoluties van de Veiligheidsraad, waarin staking der vijandelijkheden en andere maatregelen tot een vredelievende oplos sing van het Indonesische geschil worden bevolen. Met het oog op deze feiten dringen wij, ondertekenaars, er eerbiedig bij u op aan, dat u de minister %'an Buitenlandse Zaken en de Amerikaanse delegatie bij de UNO opdraagt onmiddellijk die stappen te doen, die nodig zijn om de uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad inzake In donesië te verzekeren." Naar Aneta verneemt, had senator Brew ster verleden week, toen hij deze nieuwe actie aankondigde, slechts vier of vijf mede ondertekenaars. De overhandiging van de brief aan president Truman werd uitge steld tot 23 handtekeningen, of bijna een kwart van de Senaat, waren verzameld. TIJDELIJK ENIGE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: (opge maakt te 10 uur) Aanvankelijk toenemende bewolking met vannacht en fn de vroege ochtend tijdelijk enige regen en matige Zuid westelijke wind. Later op de dag op klaringen en vrij krachtige Noord westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 21 April: Zon op 5.32 uur, onder 19.47 uur Maan op 3.54 uur, onder 12.07 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1