Haarlems Dagblad De Amerikanen en- Senator Beaufort (K.V.P.) adviseert grenscorrecties-ontwerp aan te houden Chinese communisten staken hedennacht de Yangtse over Conferentie voor Europa's economische eenheid in Londen begonnen De regering en de grenscorrecties West-Duitse socialisten verzetten zich tegen geallieerde verlangens 63e Jaargang No. 19224 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admïn. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred, 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Donder'Jag 21 April 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <Dprectjtc 'tijaacicmectje Courant (3tano 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem EEN ENGELSE GELEERDE, psycholoog en anthropoloog, heeft een boek ge schreven over het Amerikaanse volks karakter. Hij heeft jaren in de Verenigde Staten vertoefd en ze grotendeels bereisd, voortdurend contact zoekend met zoveel mogelijk mensen, om met behulp van zijn wetenschappelijke kennis deze studie van een zeer ingewikkelde en uitgebreide mo derne volksgemeenschap te volbrengen. Daarbij heeft deze man der practisch tóe- gepaste wetenschap Geoffrey Gorer heet hij en zijn boek, bij The Cresset Press te Londen verschenen, draagt de eenvoudige titel „The Americans" nog noodzakelijk voorbehoud moeten maken. Hij heeft zijn kenschets van algemene Amerikaanse ka raktertrekken moeten beperken tot „de meerderheid" en de enkele uithoeken van het grote land die hij niet bezocht heeft enkele dun-bevolkte staten onder de acht- en-veertig met nadruk uitgezonderd. Het resultaat van zijn onderzoek is geen critische beschouwing met het al dan niet uitgesproken doel, aan te tonen dat zijn eigen volk toch eigenlijk beter en verstan diger zou zijn, maar een onpartijdige be schouwing en verklaring van verschijnse len. Misschien heeft juist daarom het boek 70 .sterk de aandacht in Engeland getrok ken. De schrijver heeft zich trouwens ten doel gesteld, de betrekkingen tussen En gelsen en Amerikanen te verbeterendoor zijn landgenoten opheldering te geven. De Engelsman is geneigd de Amerikanen te zien als mensen die ongeveer dezelfde levensopvattingen als hijzelf huldigen, on geveer dezelfde taal spreken en er ongeveer dezelfde dagelijkse gewoonten op na hou den. Als hij voor. het eerst naar „the Sta tes" gaat verwacht hij dus dat hij zich heel gemakkelijk bij de Amerikanen zal aan sluiten en met hen omgaan. Dat valt hem gewoonlijk tegen. Geoffrey Gorer is de bronnen van veelvuldig misverstand gaan onderzoeken; dat het hem jarenlange studie heeft gekost zou die talrijke mensen be scheiden. kunnen stemmen, die menen dat zij in een paar goedkope algemeenheden een volkskarakter kunnen weergeven. Als regel zijn die algemeenheden nog onjuist ook en verdienen zij alleen de benaming: Vooroordelen. Uit Geoffrey Gorer's werk, dat tot een reeks beschouwingen aanleiding zou kun nen geven, doe ik vandaag een enkele greep, die voor ons Nederlanders in deze tijd belangrijk is. Die geldt het Ameri kaanse wantrouwen tegen al wat koloniaal bewind is en de ingewortelde Amerikaanse afkeer van het begrip autoriteit. Dat wil zeggen: autoriteit over anderen, over men- De Amerikaanse onafhankelijkheid is joor de kolonisten der achttiende eeuw ïeroverd doordat zij zich ontworsteld heb ben aan het Britse koloniale gezag. Ge noet dat feit niet gering achten. Onze Nederlandse vrijheidszin vindt- zijn oor- iprong in zo hoge mate in de ontworsteling aan het Spaanse gezag, die de Tachtigjarige Dorlog' was, dat die gebeurtenis van eeuwen ïer, met Willem de Zwijger als de hoog- fereerde nationale figuur, steeds ons gevoel ■an eigenwaarde en ons zelfvertrouwen alijft beïnvloeden. Het is bij de Amerika- ien niet anders ten aanzien van gebeur tenissen, die pas een goede anderhalve Eeuw geleden zijn. Uit hun vrijwording Mitstond eerst een Confederatie van sta- die er door te losse onderlinge betrek kingen en gebrek aan bestuurs-ervaring weinig van terecht bracht. Toen het een warwinkel geworden was kwam men in 1787 te Philadelphia bijeen en schiep een geheel nieuwe Unie, op federale grondslag. De Grondwet dier Unie, the Constitution, in wezen nog steeds onveranderd. Zij is de loop der tijden aangevuld met een twintigtal amendementen, maar er is niets uit geschrapt: haar leem en geest zijn vol komen gehandhaafd. Welnu, de scheppers oer Amerikaanse Grondwet werden be heerst door de gedachte: autoriteit ovér medemensen is in wezen slecht en gevaar lijk. Het voortbestaan en de groei van de itaat maken het onvermijdelijk dat een Jantal personen autoriteit moet uitoefe nen, maar men dient die zo nauwkeurig te naschrijven en beperken als wettelijke vindingrijkheid dat maar mogelijk maakt, 'n de bekleders van deze functies moeten rader voortdurend scherp toezicht staan. Achterdocht jegens autoriteit-over-mede- nensen doet zich in de levenshouding van ie Amerikaan voortdurend gelden, zegt Geoffrey Gorer. De meest verdachte beroe pen zijn daarbij de politiek en in vredes- ijd de militaire dienst. Men verdenkt politici niet als men aanneemt dat zij dit vak voor hun persoonlijk voordeel geko- !en hebben: om er een goed inkomen te «reiken of er hun maatschappelijke po- itie in te. verbeteren. Dat vindt men be grijpelijk. Het is niet lofwaardig of bijzon- ier" respectabel, maar verklaarbaar. Als Iemand evenwel de indruk maakt dat hij indere motieven heeft, dat hij wellicht in het geheim haalct naar gezagsuitoefening over medemensen, is hij verdacht. De grootste waakzaamheid moet toegepast EERSTE KAMER Geen eenstemmigheid in de fracties der K.V.P. P.v.d.A. en C.H.U, AAïnister Stikker zai heden antwoorden (Van onze parlementaire redacteur) Voor het debat over de grenscorrecties in de Eerste Kamer bestond zowel op de ge reserveerde als op de publieke tribune veel belangstelling. De eerste spreker was dr. Brongersma (Arbeid) die opmerkte, dat de regering reeds in 1946 haar verlan gens inzake annexatie kenbaar heeft ge maakt, doch daartegen nooit van het par lement uit met enige aandrang was inge gaan. Intussen wenste spreker toch wel te vernemen welke voordelen de ontworpen wel zeer beperkte grenswijzigingen zouden opleveren. Hoe zal het met het on derwijs in de toe te voegen gebieden gaan? Als de Staten-Generaal de gevraagde machtiging voor de voorlopige regelingen in de gebieden in kwestie niet geven, loopt men enerzijds de kans, dat we dan straks niets meer zullen krijgen. Anderzijds zou den er volgens de regering alleen in geval van aanneming van het wetsontwerp nog enige verdere kansen voor de toekomst blijven bestaan. Van het grootste belang is, hoe we onze positie het sterkst maken ten aanzien van de Eems-Dollard-kwestie. Na deze opmeikingen beweerde spreker dat het nu voorgestelde geen annexatie is, want daaraan ligt de gedachte van schadever goeding ten grondslag en hierom gaat het thans niet, maar louter om technische grensverbeteringen. Naïef is.het te menen dat onze verstandhouding met Duitsland al dan niet afhankelijk zal zijn van wat we in dit geval zullen doen. Tegen heug en meug hebben de Duitsers steeds aan de onredelijke grenzen willen vasthouden. Dat is een onbehoorlijk gedrag en nu handelt de sterkste rechtmatig door aan dit onbe hoorlijk gedrag een einde te maken. Dr Brongersma was in de gegeven omstandig heden wel bereid aan de regering de ge vraagde machtiging te verlenen. Hij meen de dat zij zich nog eens tien maal moet bedenken alvorens daarvan gebruik te maken, zich spiegelend aan het Belgische en Luxemburgse voorbeeld. Prof. Beaufort (K.V.P.) achtte het verklaarbaar dat door velen verband wordt gelegd tussen de voorgestelde grens verbeteringen en de destijds kenbaar ge maakte eisen inzake schadeloosstelling. Daardoor is enig rumoer ontstaan. Maar wellicht is vooral de grootste deining ont staan tengevolge van de aan de dag gelegde ontstemming in Duitsland, waar men ech ter nodeloos groot misbaar maakt en aller minst van een betere geestesgesteldheid blijk geeft. Voor spreker was deze onsym pathieke luidruchtigheid echter geen aan leiding daarvoor te wijken. Het Hitier- bewind heeft een grote schuld op zich ge laden door het aan ons volk aangedane onrecht. Maar wij, dat eist het Christelijk beginsel, moeten vergeven en ons besluit dus los van die gevoeligheden in Duits land nemen. De meerderheid van de K.V.P. fractie is bereid vóór het ontwerp te stem men omdat de grenscorrecties bescheiden en redelijk zijn. Bovendien is schade te duchten voor onze internationale positie bij verwerping. Intussen ligt ons de overgang van 10.000 Duitse inwoners zwaar op de maag. Zonder gebleken instemming hun nerzijds zullen zij worden overgeheveld. Dat is ook eigenlijk strijdig met het mede door ons in 1941 aanvaarde Atlantisch Charter. En nu is er iets nieuws ontstaan door het Belgische besluit. Vandaar dat spreker namens de hele fractie van de K.V.P. aan beveelt om de behandeling van het wets ontwerp te schorsen en het hele vraagstuk opnieuw te bezien, zodanig dat er geen samenhangende groepen van personen overgaan, maar slechts zeer verspreid wo nende individuen. De heer Al gr a (A.R.) meende dat dr. Arnold's komst op de dag voordat de Eer ste Kamer te beslissen had, op zijn Duits „eine Frechheit" genoemd moest wórden en vooral ook, dat hij het oorbaar had ge acht zich tot de voorzitter van een der fracties dezer Kamer te wenden. Over'dit bezoek zou hij gaarne nog iets naders van de regering horen. Dit optreden bewees naar zijn mening de juistheid van de ten opzichte der Duitsers wel verkondigde stel ling „zij leren het nooit". Intussen noemde spreker, die zich van deze gevoelens los wenste te maken, elke annexatie bij wijze van schadeloosstelling ongeoorloofd. Bovendien is volgens hem datgene wat van wezenlijk belang was, na gelaten, te weten de oplossing van de on houdbare toestand inzake de Eems-Dollard. Breedvoerig schetste hij welke „vervalsin gen" er in de loop van de geschiedenis in dit opzicht waren gepleegd en hoe Duits land tot nu toe nooit getoond had met be trekking tot deze kwestie tot een voor ons bevredigende oplossing bereid te zijn. Kort om, voor Nederland achtte hij het een be lang van de allereerste orde deze zaak te regelen. Dit kan gebeuren zonder dat hier bij overgang van personen in het gedinf ktfmt. Het enige dat de regering in dit op zicht heeft bereikt, is erkenning door de geallieerden dat de Duitse grensaanspra- ken in dit gebied een juridische en histo rische basis ontberen. Ook de heer Algra achtte het gewenst het aanhangige ontwerp aan te houden. Hij bepleitte voorts de aan neming van een motie, waarin de Kamer als haar mening kenbaar maakt dat onver wijld de regeling van de Eemskwestie en de handhaving van de Nederlands-Duitse grens in de Dollard aan de orde worden gesteld. Hierna verklaarde mr. Wendelaar (V.V.D.) niets te voelen voor annexaties en van zins te zijn tegen dit wetsontwerp te stemmen. Hiermee bedoelde hij aller minst enige afkeuring van het beleid van dit kabinet. Nu België en Luxemburg op het ogenblik hun grenswijzigingen groten deels niet zullen doorzetten voelde spreker met prof. Beaufort er het meest voor het ontwerp aan te houden. Mi*. Pollem-a (C.H.) vond dat de re gering het paard achter de wagen spant door pas later te willen komen met een nota over het hele Duitse vraagstuk. De Staten-Generaal zijn al voor een feit ge plaatst door het te Parijs gesloten protocol van 26 Maart inzake de grenscorrecties. De inhoud van dat stuk kennen zij niet eens. Die had toch volgens de Grondwet zo spoe dig mogelijk aan de Staten-Generaal moe ten worden meegedeeld. De grenscorrecties zijn, zonder de Staten-Generaal, bij het protocol van 26 Maart aanvaard. Wat ons nu wordt gevraagd is een machtiging om onze wetgeving op de gebieden in kwestie van toepassing te verklaren. Zij die deze grenscorrecties niet wensen hebben niet voldoende aan verwerping van dit wets ontwerp, want dat loopt alleen over het zoeven omschreven punt. Spreker maakte bezwaar tegen de status der over te nemen bewoners. Zij zullen Duitsers blijven, maar als Nederlanders behandeld worden. Verwerp het ontwerp en laat aldus de Duitsers in de overgangstijd hun eigen recht behouden, adviseerde de heer Pol- lema. Het protocol blijft toch van kracht, wat met het oog op verdere onderhande lingen van nut kan zijn. De inwoners kun nen dan volgens Duits of bezettingsrecht worden behandeld. Mr. Kolff (C.H.) die enige onvrien delijke woorden luchtte over een zekere Duitse geestesgesteldheid, bleek om prak tische redenen voor het regeringsontwerp te zijn. Tegen annexatie om der wille van schade loosstelling had jhr. mr. Ruys de Bee- renbrouck (K.V.P.) geen bezwaar, maar van de beoogde grensverbeteringen Verwachtte hij meer nadelen dan voordelen. Al kon hij lang niet alle Duitse reacties in dit geval juist achten, hij vond ze ten dele Hef woord is aan George Meredith: Enthousiasme is als een van de hemel gezonden renpaard, dat de gewone hindernissen met vliegen de sprong neemt. Het is krachtiger dan ridderlijkheid en heeft de hartstochtelijke eigenschap zijn vurigheid op anderen te doen overgaan. Zesentwintig doden bij beschieting van Britse schepen Volgens A.F.P. is te Nanking officieel medegedeeld, dat de communisten he dennacht bij Tiakang, 130 km ten Zuid- Westen van Nanking, de Yangtse zijn overgestoken. De vredesonderhandelingen te Peiping vorden om te beletten dat hij zijn hanszijn na het verwerpen van het commuuis- lijgt. Gorer verzekert dat een aantal be- tïseli ultimatum definitief geëindigd en de lende en geachte Amerikanen een soort Chinese burgeroorlog is in alle hevigheid ziekelijke haat" heeft gekoesterd tegen weer opgevlamd. De strijd om Nanking is ^resident Roosevelt en zijn familie, omdat begonuen. ij autoriteit uitoefenden en omdat de pre- Ment kennelijk geen hekel aan zijn positie communistische troepen sp in de K De minder aangepaste en minder zelf- rector van Nanking een hevig offensief tezekerde groepen der bevolking zagen begonnen. De Chinese wetgevende Joean ktm daarentegen als een het goede wil- (eerst kamer) is naar gemeld in besloten inde, vaderlijke beschermer. overeengekomen uit Nanking te ver- Regering is voor de meerderheid der j gekken zodra de voorzitter Toeng Kwan taerikanen een noodzakelijk kwaad: ge- H,s'™ z"lks raadzaam aeht. Transport- toonlijk wordt meer nadruk op „kwaad" vliegtuigen worden voor een eventuele in op „noodzakelijk" gelegd. Er is geen overtocht naar Kanton gereed gbhouden. Jtuurlijk respect voor. Het Hoge Gerechts- De voornaamste bestuursorganen en wet- t! en zijn leden ziet men als scheidsrech- gevende lichamen zullen tezamen met poli- I: en het wordt niet verdacht van enige tlckc' leiders beslissen of Nanking a. dan tiging tot onbehoorlijke uiloefening van niet geevacueerd zal worden Inmiddels is utoriteit. Maar dit is de enige uitzonde- Men wil wel macht erkennen over l'-ken, over dingen, maar autoriteit over teonen wordt verwerpelijk geacht. Daar in ook moeten degenen, die deze autori- het kanongebulder duidelijk te Nanking te horen en is een uitgaansverbod uitge vaardigd, Het Britse korvet „Amethyst" is, zoals reeds gemeld werd, op weg naar Nanking te.it bezitten, zich als het ware voortdurend °P Yangtse beschoten. Het incident vond ierontschuldigen over dit feit en bewijzen plaats op een plek waar, naar men ver- <t zij er riïet op gesteld zijn en zich niet wacht de communistische troepen de rivier teer dan anderen voelen, door iedereen jij zijn voornaam aan te spreken en hem Vneraadschappelijk op de schouder te j omgaan en met hen wil samenwerken, wie L:-an, door zich aan elkeen gelijk te tonen j zich door hen wil doen waarderen en be- U hem als Harry of Tom aan te spreken. grijpen, doet goed hun gedachtenleven te Ge kunt hierom glimlachen. Ge kunt het j onderzoeken en zich daarin te verplaatsen. *eemd vinden. Het is niet Europees. Maar Ik zal u meer over de inhoud van deze St verandert niet doordat het onze opvat- I belangwekkende studie te vertellen hebben, óg niet is. Wie met de Amerikanen will E. P. zullen trachten over te steken. Het vaar tuig, dat op weg was om de torpedoboot „Consort" bij te staan,-die de bescherming van Britse onderdanen in de hoofdstad tot taak had, is aan de grond gelopen. Ook de „Consort", die te hulp snelde is beschoten en beantwoordde het vuur. In totaal wer den op de Engelse schepen 26 man gedood en 27 gewond. Thans liggen de kruiser „London", het Britse fregat „Black Swan" en de „Consort" bij de „Amethyst" voor anker. Volgens een woordvoerder van de Britse marine is het nog niet officieel uit gemaakt, dat de communisten verantwoor delijk zijn voor het incident. De 1490 ton metende „Amethyst". Tweehonderd afgevaardigden van de Europese landen en van West-Duitsland woonden gisteren in Londen de opening van de Europese Economische conferentie bij, welke conferentie georganiseerd is door de Europese beweging. Een overzicht van de eerste samenkomst in Church House. Achter de bestuurstafel v.l.n.r. André Philip, Paul van Zeeland, Witiston Churchill, de burgemeester van Westminster, sir Harold Butler, viinister Alexander, Léon Jouhaux, de deken uan Westminster, Duncan Sandys en dr. J. H. Retinger, de secretaris-generaal van de Europese Beweging. Engelands positie tussen dominions en Europa het voornaamste probleem Woensdagmorgen is de economische conferentie der Europese Beweging, die bestudering van een economische basis voor een stabiel Europa tot doel heeft, geopend. De Engelse minister van Defensie, Alexan der, heette de afgevaardigden uit lan den welkom. Winston Churchill sprak over „Europa, dat het welvarendste continent van de wereld is geweest, doch door misdaad en dwaasheid in zijn huidige toestand is ge bracht". De hier verenigden, aldus Chur chill, zijn niet van het Europese vasteland alleen afhankelijk. Engeland houdt zich in leven door aanvoer van levensmiddelen uit de dominions van het empire. „Dit empire is opgebouwd in het voordeel van ons zowel als van die landen zelf en wij noch zij kunnen zonder nadeel dit systeem opgeven", aldus Churchill, die dit een van de voornaamste der op de agenda ge plaatste vraagstukken noemde. Het is naai de mening van Churchill voor Engeland niet onmogelijk zich veel nauwer bij Europa aan te sluiten zonder de betrek- (Van onze parlementaire redacteur) In gemeenlijk wel ingelichte kringen in Den Haag gaat men er van uit dat het kabinet vermoedelijk met betrekking tot het wetsontwerp inzake de grenscorrecties zal trachten het been stijf te houden. Zon der dat uitdrukkelijk de kabinetskwestie gesteld zal worden, schijnt het voornemen wel te bestaan om met grote nadruk aan de Eerste Kamer kenbaar te maken, dat aanneming van het voorstel ten zeerste gewenst is. Als bezwaar tegen voorlopig uitstel van de grensverbetermgen hoor ik o.a. aanvoeren dat daardoor de positie van Nederland tegenover de bezettende mo gendheden, die na heel veel moeilijkheden bereid waren geweest in te stemmen met de regelingen vastgelegd in het protocol van 26 Maart j.l.. aanmerkelijk verzwakt zou worden en dat hetzelfde tevens zou gelden wat onze situatie ten opzichte van de Duitsers betreft. De bezettende mogend heden schijnen het standpunt te hebben in genomen dat de aangelegenheid van de grenscorrecties geregeld 'moest zijn voor dat het zal komen tot een West-Duitse re gering met ten dele internationale status. Verder hoorde ik verluiden dat men in de kringen van het kabinet van mening is dat de vergelijking met de Belgische en Luxemburgse aangenomen houding niet aangaat, aangezien daar de zaak anders zou liggen dan bij ons. Hedenochtend had er tussen enige van de ministers die het meest bij het wets ontwerp inzake de grenscorrecties betrok ken zijn nog overleg plaats, dat samenhangt met het vanmiddag in de Kamer te geven antwoord. toch wel verklaarbaar. Nu het grensver beteringen betreft, die uitsluitend de ene partij ten goede komen, kan men daarin slechts annexionisme zien, voortkomende uit een bepaalde machtspositie. Hierna volgde nog een juridische bestrij ding van het aanhangige ontwerp, dat vol gens spreker zelfs strijdig met de Grond wet was. „Beter blijve ieder gepruts aan de bestaande grenzen thans achterwege om onze rechten te reserveren tot het vredes verdrag", aldus sprekers voorlopige con clusie. Namens een aantal fractiegenoten ver klaarde de heer Woudenberg (Ar beid) dat men hier met annexatie te doen had en wegens de eenzijdige oplegging niet bereid te zijn mede te werken aan een machtiging tot datgene wat het wetsont werp beoogt. Elke toevoeging van grond gebied bij wijze van schadevergoeding acht te deze senator in een behoorlijke inter nationale rechtsorde uit den boze. De wijze waarop in West-Duitsland misbaar is ge maakt over deze zaak gaf de heer Wou denberg aanleiding te verklaren, dat hij niet uit vrees voor die agitatie tegen dit ontwerp gekant was. Als het tot besprekingen over het vredesverdrag met Duitsland komt zou men, aannemende dat er met de Duitsers hierover zelf niet te praten valt, de kwestie van de grensverbeteringen aan een internationaal scheidsgerecht moeten voorleggen. Laat de regering duidelijk uitspreken welke consequenties verwerping van het ontwerp zal hebben. In elk geval voelde hij er voor, dat men achter de ministerstafel, zo men per se een verwerping wilde voor komen, dan op het denkbeeld van prof. Beaufort zou ingaan om de behandeling van het wetsontwerp te doen aanhouden. Na dit betoog deelde voorzitter K r a- n e n b u r g mede, dat op verzoek van de regering deze, bij monde van minister Stik ker, pas Donderdagmiddag aan het woord zal komen. Of echter het ministerieel over leg tot toegeven aan de wensen der tegen standers zal leiden staat nog zeer te bezien. kingen met de dominions op te geven. De hangende problemen moeten „stap voor stap" worden opgelost. Sir Harold Butler, voorzitter van de in-' ternationale economische en maatschap pelijke sectie van de beweging, die tot voorzitter van de conferentie is gekozen, zeide in een toespraak op de middagzitting, dat de algemene economische toestand van Europa het gevolg is van een situatie, welke zich gedurende een periode van veer tig jaar heeft ontwikkeld. Hij pleitte voor vrije inwisselbaarheid van de verschillende Europese valuta, zoals voor 1914 het geval was. Volgens Leon Jouhaux. de voorzitter van het algemene Franse vakverbond, was een van de voornaamste taken van de sociale en commerciële commissie het treffen van voorbereidingen voor unificering van de arbeidswetgeving in Europa in nauwe sa menwerking met het internationaal ar beidsbureau. Hij drong aan op collectieve overeenkomsten voor vele industrieën. „Waarom zouden we niet bet tot stand komen van grote collectieve ondernemingen in de hand werken", aldus zeide hij. „Waarom zouden we niet beginnen met de bouw van dammen, tunnels, wegen, atoomenergiestations? Dat zou werk geven aan werklozen en de andere arbeiders niet doen verkommeren". Volgens Jouhaux zal een economische eenwording "Van Europa gevolgd worden door een beperking van de souvereine rechten der staten. De Belgische minister van staat Paul van Zeeland pleitte voor beleving van gemeen schapsgeest en werkelijkheidszin. Hij zeide, dat de Europese beschaving een „uitgeba lanceerde" is, „gegrondvest op vrijheid en edelmoedigheid, en waarop het christen dom zijn stempel heeft gedrukt". Het A.N.P. verneemt, dat de heer P. A. Kerstens benoemd is tot voorzitter van de commissie, die het vraagstuk van het ves tigen van betrekkingen tussen de West- Europese landen en hun koloniale gebieden zal bestuderen. De conferentie gaat heden verder. Vredescongres in Parijs met parallel in Praag Paul Robeson kwam voor een dag over en zong Woensdag is te Parijs, in tegenwoordig heid van 1500 afgevaardigden var. 59 lan den, een congres voor de wereldvrede be gonnen. De opening geschiedde door professor Joliot-Curie, vooraanstaand Frans geleerde op het gebied van de kernenergie en com munist, die de Franse regering criliseerde wegens het weigeren van visa aan 370 af gevaardigden van tien landen. Paul Robeson, de bekende negerzanger, die was uitgenodigd een voorzittersfunctie van het congres te aanvaarden, verklaarde, dat de Amerikaanse negers vrede wensten en „geen nieuwe oorlog, die hen terug zou brengen tot de slavernij". Joliot-Curie, sprekend over het mogelijk vreedzaam gebruik van de atoomenergie, zeide, dat de mensheid thans in dezelfde positie verkeert als in praehistorische tij den, toen het vuur werd ontdekt. Het is thans de kwestie, verkeerd gebruik van de atoomwetenschap le verhinderen. Het congres nam eenstemmig een resolu tie aan, waarin tegen het weigeren van visa aan 370 afgevaardigden werd geprotesteerd. Paul Robeson, die slechts voor een dag was overgekomen, zong vier liederen. Het congres werd tot Donderdag ver daagd. Woensdagnamiddag begon te Praag een parallel-congres voor de wereldvrede, waaraan wordt deelgenomen door de af gevaardigden, die geen visum verkregen voor het congres te Parijs, namelijk 64 Tsjechoslowaken, 44 Chinezen, 8 tegen standers van Tito uit Joegoslavië, tien Duitsers uit de Sovjet-zóne, elf Sovjet- Russen, negen Spanjaarden, twee republi keinse Indonesiërs, 29 Roemenen en ande ren. De West-Duitse socialisten hebben Woens dag zonder meer de door de geallieerden voorgestelde wijzigingen in de ontwerp- grondwet voor West-Duitsland van de hand gewezen en hebben in plaats daarvan een verkort en vereenvoudigd nieuw ontwerp aangeboden, aldus meldt United Press uit Hannover. Na de gehele dag te hebben geconfereerd maakten de leiders van de socialistische partij een resolutie openbaar waarin zij zich regelrecht keerden „tegen de geal lieerde pogingen, in te grijpen in de werk zaamheden van de West-Duitse assemblée in Bonn". Dr. Kurt Schumacher, de leider van de West-Duitse socialistische partij, deelde na afloop van de conferentie op een persbij eenkomst mede, dat een West-Duitse grondwet niet gebaseerd kan zijn op ge allieerde orders. Hij stelde in het vooruit zicht dat zijn partij verzet zou aantekenen tegen alle geallieerde pogingen, de werk zaamheden van de Assemblée in Bonn te doorkruisen met de aanbeveling van uit gewerkte wijzigingen. Dr. Schumacher zei verder dat de door zijn partij vandaag voorgelegde verkorte en vereenvoudigde versie de laatste poging van socialistische wijze was tot het vinden van een uitweg uit de huidige impasse. Schumacher wees er op dat de socialis tische ontwerp-grondwet door de geallieer den en de andere partijen onveranderd zal moeten worden aanvaard en dat bij wei gering de socialisten elke verdere samen werking ter voltooiing van een West-Duitse grondwet zouden afwijzen. De resolutie werd door de socialistische leiders aanvaard met 63 tegen 4 stemmen bij 8 onthoudingen. Schumacher bracht naar voren dat de door de geallieerden verlengde „losse" West-Duitse federatie uiteindelijk in Duits land ten voordele van Rusland zou werken. In de resolutie beweren de West-Duitse socialisten dat elke op geallieerde orders gebaseerde grondwet zal moeten falen op het gebied van het voorkomen van aggres- sie. In de resolutie werd verder verlangd dat de vrijheid van Duitsland tot het ne men van politieke beslissingen niet door de bezetters zal worden beperkt, en uit drukkelijk verklaard dat de grondwet zich tot essentiële bepalingen zal moeten be perken. In de resolutie werd verder in het vooruitzicht gesteld dat de socialisten zich zullen verzetten tegen het aanvaarden van elke grondwet welke geen rekening houdt met hun essentiële verlangens. Schumacher zei op de persconferentie verder dat de socialisten hun goedkeuring aan elke grondwet zullen onthouden indien in Bonn hun nieuwe ontwerp niet wordt aanvaard. (United Press). VANNACHT REGEN Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: (opge maakt te 10 uur) Vanavond en vannacht zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Meest matige Zuidelijke wind. Minder koud dan de afgelopen nacht. Morgen overdag wisselende bewolking mei enkele verspreid optredende buien. Matige of vrij krachtige wind tussen West en Noordwest. Kouder 'dan van daag. 22 April: Zon op 5.30 uur, onder 19.48 uur Maan op 4.11 uur, onder 13.22 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1