c 3 Qostwald Economen in de Sovjet-zone deden compromis-voorstel aan het Westen De nieuwe bonnen Niemeijers KOFFIE Wereldnieuws DONDERDAG 21 APRIL 1949 De heer Tilanus opende jaarvergadering der C.H.U. Geen wantrouwen tegen het kabinet De voorzitter van de Christelijk Histori sche Unie, de heer H. W. Tilanus, heeft gisteren te Amsterdam de algemene verga dering der C.H.U. geopend met een rede, waarin hij herinnerde aan het standpunt dat hij in de vorige algemene vergadering ten aanzien van de herziening van de Grondwet had aangenomen. Thans, een jaar later, was hij dankbaar, dat meer dan tweederde meerderheid in de beide Kamers de bepalingen hebben aanvaard, welke bij de herziening waren voorgesteld. In de Grondwet is thans neergelegd, wat Neder land constructief, in positief opbouwende zin, wil. Ten aanzien van de kabinetsfor matie zeide hij, dat het hem aangenaam geweest zou zijn, wanneer ook de Anti- Revolutionnairen in het overleg en de con structie van het nieuwe kabinet hadden kunnen worden betrokken. Hun houding tegenover de Grondwetsherziening maakte dit wel uiterst moeilijk. Het is moeilijk voor een politieke partij om mede-verantwoordelijkheid te aanvaar den en te dragen. De C.H.U. is zich die verantwoordelijkheid in deze moeilijke tijden zeer wel bewust. Zij zal die verant woordelijkheid dragen, zolang haar dat staatkundig mogelijk is. de C.H.U. is dit kabinet, dat geen parlementair kabinet is, vrijblijvend en met vertrouwen tegemoet getreden. Spreker deed niet mee aan het zaaien van wantrouwen tegen dit kabinet, zolang hij op principiële en zakelijke gron den daarvoor geen reden ziet. Sprekende over het onlangs opgeheven dagblad „De Nederlander" zeide de heer Tilanus, dat dit steeds een zelfstandig en onafhankelijk blad is geweest. In October steeg het aantal abonné's van negenduizend op twaalfduizend, te weinig echter om het bestaan te verzekeren. Het aantal adver tenties was te gering. Het hoofdbestuur der C.H.U. heeft gedaan wat het mogelijk en nuttig oordeelde. Directe financiële steun kon en mocht het hoofdbestuur niet toezeggen. De C.H.U. betreurt het, dat het blad niet meer verschijnt. Spreker dankte allen, die door zware financiële offers het bestaan van „De Nederlander" hebben mogelijk gemaakt. De heer Tilanus sprak hierna over de algemene politieke toestand. Hij zeide, vol komen de strijd te begrijpen in eigen kring over het Indonesische probleem, vooral wanneer men niet precies kan weten, hoe de feiten liggen. De Nederlandse staatkun de wordt mede beïnvloed door internatio nale gebeurtenissen. Beslissingen, zéér be langrijke beslissingen soms, onttrekken zich in eerste instantie aan het overleg tussen regering .en Staten-Generaal. Dit is niet alleen een gevolg van de huidige interna tionale ontwikkeling, het is mede een ge volg van de zeer ingewikkelde vragen en van de moeilijke materie waarbij het voor de Staten-Generaal soms- uitermate be zwaarlijk, zo niet ondoenlijk is, de daden van de regering geheel te doorzien. Ook hiervoor is vertrouwen in de regering nodig. Ingaande op economische en financiële aangelegenheden zeide de heer Tilanus, dat er in ons volksleven vooruitgang is te be speuren. De zware belastingen nopen tot soberheid. Soberheid echter verlamt de kracht van een volk niet. Tenslotte behandelde de heer Tilanus de Indonesische kwestie. Men vergete niet, zo zeide hij, datgene dat men in 1945 kon doen en had moeten doen, in 1949, na alles wat zich heeft afgespeeld, niet meer kan doen. Daarbij komt het hinderlijk en ver storend optreden van Veiligheidsraad en Verenigde Volken, aldus spreker. Dat er in Indonesië verliezen worden geleden vervult ook de C.H.U. met smart en medelijden. Dat er nu en dan verkeerde dingen gebeuren kunnen wij, aldus de heer Tilanus, bevestigen noch ontkennen. Hij betreurde het, dat soms lichtvaardig en schromelijk overdreven over deze dingen wordt geschreven en daardoor een klad Een pak vol1 D-Dt5 VOLVET ~p! De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.15 Operettemuziek. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Slavische orkestwerken. 10.00 Mej. mr. M. A. Klomp: „Thuis". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Uit 's lands vergaderzaal. 10.45 Moderne pianomuziek. 11.20 Voordracht „De bezoeker". 11.30 Orgel en zang. 12.00 Prome nade-orkest. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Sport- prognose. 12.45 Zigeunermuziek. 13.15 Bing Crosby. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Kookkunst. 14.40 Franse platen. 15.00 Boekenschouw. 15.20 Werken van Engelse componisten. 16.00 Orkest (Mozart, Cimarosa). 16.30 Tussen 12 en 16. 17.00 Uit filmland. 17.20 Muziekcauserie over Bartók. 18.05 Felicitaties. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19 00 Denk om de bocht. 19.15 Accordeola. 19.30 Het godsdienstig leven in Noordholland. 20.05 Annie Woud zingt. 20.30 Gedachten over leven en toekomst. 20.55 Pas verschenen boeken. 21.00 Gevraagde platen. 21.30 Luisterspol „Emmy". 22.00 Buitenlands overzicht 22.15 Swing and Sweet". 22.40 Mej. dr. N. A. Bruining. 22.45 Avondwijding. 23.15 Huwelijk en gezin. 23.30 Balletmuziek van De Falla. HILVERSUM n, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Platen. 9.00 Piano (Chopin). 9.15 Voor zieken. 9.35 Competitie voor zieken. 10.05 Italiaanse symphonie van Mendelssohn. 10.30 Morgendienst. 11,00 Symphonie concer tante van'Havdn. 11.20 Geestelijke liederen. 11.50 Kon. Militaire Kapel. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Orgel (Bach, Franck). 13.15 Lichte muziek. 13.45 Symphonische muziek. 14,00 Oud-Nederlandse geestelijke liederen. 14.30 Platen. 14.40 „Is een noodwoning voor ons geschikt?". 15.00 Operettemuziek. 15.40 Voor lezing uit „Het oude formulier". 16.00 Sextet van Brahms. 16.35 Platen. 16.40 Poëzie over muziek. 17.00 Muziek van Johann Strauss. 17.30 De Zeparaka's. 17,45 Orkestwerken. 18.30 De komende gemeenteraadsverkiezin gen. 18.45 Geestelijke liederen. 19.15 Inter nationale economische en sociale samenwer king. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Lezing over bedrijfsorganisatie. 20.15 Opwekkingssamen komst uit'de Westerkerk te Amsterdam. 21.30 Lichte muziek. 21.50 Symphonische muziek van Krenek. 22.30 Geestelijke liederen. 22.45 Overdenking. 23.15 Platen. KRUISSTRAAT 11 (Adv.) op onze mannen wordt geworpen. Grote voorzichtigheid is ten aanzien van deze klachten geboden. Sommigen onder ons volk doen helaas niets anders dan critiseren. Sommige stuur lui aan de wal menen, dat ook in geeste lijk en maatschappelijk opzicht de situatie hopeloos is. Zo kan de heer Tilanus het niet zien en zo heeft hij het in Indonesië niet aangetroffen. In godsdienstig geestelijk op zicht is geen verstoring te constateren. In maatschappelijk opzicht geven de cijfers van import en export verblijdende resul taten te zien. Men heeft getracht, ook in onze gelede ren tweespalt te zaaien, zo besloot de heer Tilanus verder. Het zou onverantwoordelijk zijn in deze tijd te breken. Onze taak is binden. Portugees smokkelschip verkocht voor f2800.™ De Portugese schoener „Rainha Santa Izabel", die na de ontdekking van een smokkelzaak in de Waalhaven te Rotter dam aan de ketting werd gelegd en de bij naam kreeg van „het spookschip" is op verzoek van Hammerstein's Rederijbedrijf N.V., die agente van het schip was gewor den voor de zich eigenaar noemende Anto nio de Ameide Gil te Lissabon, in het open baar verkocht op grond van een vonnis van de Rotterdamse rechtbank. De firma Ham- merstein had allerlei herstellingen laten verrichten, liggelden en gages betaald tot een som van ongeveer 10.000, welk be drag zij van haar opdrachtgever niet los kon krijgen. Door de executoriale verkoop is de driemaster in handen gekomen van een combinatie van kopers, die nog niet weet wat zij met de schoener gaat doen. Er was veel belangstelling voor deze ver koop. De firma Hammersteun zette voor duizend gulden in. Er moest met 200 op geboden worden, 2000 moesten ineens worden gestort en de rest van de koopsom binnen acht dagen na toewijzing. Een deurwaarder fungeerde als afslager en toen niemand boven de inzet bood legde hij er zelf 50.000 boven op en begon daar op af te mijnen. Op de som van 1800 riep de heer Eerland, optredend voor de com binatie „mijn", hetgeen er op neerkomt, dat er 1800 boven de inzetsom van 1000 moet worden betaald, plus nog f 2000 aan kosten van vonnis en verkoop. Met dat al blijft de firma Hammerstein, die niets met de smokkelzaak had uit te staan, belangrijk beneden het bedrag, dat zy te vorderen heeft. Intussen leidt de Portugees, die het schip gescharterd.had en in Rotterdam aan wal ging, hier tWlande naar ingewijden ver zekerden nog altijd een leven zonder zorgen. Met het schip werden 200 kisten cognac en portwijn, grote hoeveelheden textiel en herencostuums en winterjassen, voorts ondergoederen, overhemden en de kens, meer dan 50 paar schoenen en bijna twee millioen Amerikaanse sigaretten naar Nederland gesmokkeld. Dit alles is door de douane-recherche achterhaald. De onbekende Nederlandse kopers had den reeds betaald, voordat de goederen van boord gingen. Zij zouden dus de schade dragen. Bloemencorso in de bollenstreek Enige stoptreinen Ten gerieve van de bezoekers aan de bollenvelden en van het bloemencorso in de bollenstreek zullen de Nederlandse Spoorwegen Zaterdag 23 April een aantal extra-treinen laten rijden ,die in Heem stede, Vogelenzang-Bennebroek, Hillegom, Lisse, Noordwijkerhout, Voorhout en War mond zullen stoppen. Op het baanvak Haarlem-Leiden-Den Haag rijden er van 12.54 tot 17.56 niet minder dan 12. Op het baanvak Den Haag-Leiden-Haarlem ko men er 10, de eerste vertrekt 13.12 uit Lei den, de laatste 16.51 uit Den Haag. Deli-tabak onderhands verkocht voor 1,3 millioen De belangengemeenschap der Deli Maat schappij en Deli Batavia Maatschappij heeft onderhands van de nieuwe tabaks oogst 450 pakken verkocht aan Engelse kopers voor totaal 1,3 millioen gulden. Van de oogst 1948, die nu verkocht wordt, zijn 831 tabaksvelden beplant en van de oogst 1949, die nu te velde staat, 4040 velden. Gratie voor Willemsen Bij Koninklijk Besluit is gratie verleend aan W. M. Willemsen, tot de doodstraf ver oordeeld bij sententie van het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam. De doodstraf is veranderd in levenslange gevangenis straf. De gewezen rechercheur van de Haar lemse Inlichtingendienst Willem Meindert Willemsen stond op 8 September 1947 voor het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam terecht, dat hem veertien dagen later con form de eis van de advocaat-fiscaal mr. Besier tot de doodstraf veroordeelde. Op 15 Januari 1948 vloog Willemsen de toenmalige president van het Hof, dat dit vonnis had geveld, mr. M. van Vugt, naar de keel toen hij in een andere zaak als getuige moest optreden. De Bijzondere Raad van Cassatie be krachtigde op 13 October van het vorige jaar het doodvonnis. Willemsen waren elf arrestaties met 84 slachtoffers, vooral Joodse landgenoten, ten laste gelegd. Een 44-jarige vroegere schrijver-incas seerder bij de NV. Intercommunale Water leiding te Leeuwarden is wegens verduiste ring van f 9700 tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. Engelse critiek loofi Eduard van Beinum Om zijn „Mattheus"-opvatting (Van onze correspondent te Londen) De uitvoering van de Matthaus Passion door het Londens Philharmonisch Orkest en het 'gelijknamige koor, onder leiding van Eduard van Beinum, heeft een diepe indruk nagelaten. Het was de eerste keer dat in Londen dit werk onverkort werd gegeven. Koor, orkest en solisten vormden een gaaf geheel. De muziekcritici loven Van Beinum om deze prachtige eenheid. Zijn behandeling van de passie-koraal deed deze nog winnen in emotionele kracht. Van Beinum brak in veel opzichten met geijkte opvattingen, maar dit werd door de muziekkenners juist hogelijk gewaardeerd. Het vrij snelle tempo van de uitvoering was geheel in overeen stemming met het dramatische karakter van het werk. Van Beinum heeft een krachttoer ge leverd, door vlak na elkaar de uitvoeringen te Amsterdam en Londen te leiden, waarbij hij zich bovendien moest inleven in de Engelse tekst, welke in vele opzichten slechts een surrogaat is voor de oorspron kelijke bewoordingen. Peter Pears, die als de Evangelist zowel in het Concertgebouw als in de Albert Hall optrad, heeft echter in de verouderde -Engelse tekst een aantal belangrijke verbeteringen aangebracht, waardoor woord en muziek een grotere homogeniteit vertoonden dan voorheen. Joodse ongerustheid over Duitsland Het Joodse wereldcongres te Parijs heeft een resolutie gepubliceerd waarin gezegd wordt dat „de alarmerende wederopkomst van antisemitische elementen en propa ganda in Duitsland een ernstige waar schuwing inhoudt tegen het toekennen van souvereiniteit aan Duitsland in zijn huidige toestand". Het congres drukt zijn ernstige bezorgd heid erover uit, dat „de zuivering in Duits land praetisch gestaakt is en ineffectief ge maakt door de bezettingsautoriteiten". Daarom doet het Joodse wereldcongres een beroep op de geallieerde autoriteiten om de zuivering te voltooien, te verhinde ren dat vroegere nazi's tot belangrijke amb ten worden toegelaten, het onderwijzen van rassentheorieën onwettig te verklaren en de bezetting te laten voortduren tot het Duitse volk volledig gedemocratiseerd is, Toekomstige hoge commissaris sen voor Duitsland Uit New York bericht Reuter, dat de volgende personen waarschijnlijk tot ge allieerd hoge commissaris van Duitsland zullen worden benoemd: John McCloy (V. S.), zwager van Lewis Douglas, de Ameri kaanse ambassadeur te Londen, en presi dent van de wereldbank, generaal sir Brian Robertson (Engeland), thans militair gou verneur .van Duitsland, André Frangois Pdncet (Frankrijk), speciaal adviseur van generaal Pierre König, Frans militair gou verneur van Duitsland. De commissarissen zullen de militaire gouverneurs vervangen, nadat de West- Duitse regering is gevormd. Kirk Amerikaans ambassadeur te Moskou President Truman heeft admiraal Alan G. Kirk, thans ambassadeur in België, be noemd tot ambassadeur der Verenigde Staten te Moskou. Kirk volgt in deze functie generaal Walter Bedell Smith op, die onlangs benoemd werd tot commandant van het eerste Amerikaanse leger. De nieuw benoemde ambassadeur in de Sovjet-Unie, die thans zestig jaar oud is, en gepensionneerd is als admiraal, werd in 1946 benoemd tot ambassadeur in België en gezant in Luxembuurg. Het Witte Huis wilde geen commentaar geven op het gerucht dat generaal Mark Clark op 1 Mei luitenant-generaal Lucius D. Clay zal opvolgen als Amerikaans com mandant in Duitsland. De perschef van president Truman Charles Ross weigerde op alle vragen ten aanzien van deze kwestie in te gaan. (United Press) Incidenten in Palestina Enkele Israëlische militairen werden gedood en een aantal andere gewond toen zij bij Beit Djibrin, op eigen grondgebied, in een hinderlaag vielen, zo heeft een offi ciële Joodse woordvoerder te Tel Aviv ver klaard. De woordvoerder zei dat zijn regering het incident „zeer ernstig opneemt". Beit Djibrin ligt dicht bij het gebied dat in handen van het Arabische legioen is. Israëlische legereenheden zoeken in de om trek naar de aanvallers. Gisteravond werd officieel meegedeeld, dat Israëlische troepen ten Zuiden van de Dode Zee zochten naar mensen, die „als Bedoeinen gekleed" waren en twaalf Isra ëlische burgers uit een hinderlaag hadden overvallen, waarbij zes mensen gedood en vijf gewond werden. Principiële overeenstemming over vorming deelstaat Borneo BATAVIA, 20 April (Aneta). Van officiële zijde wordt vernomen, dat bij de besprekingen te Batavia over de vorming van de negara Kalimantan (deelstaat Bor neo) bleek, dat alle afgevaardigden het principieel eens waren over de vorming van de deelstaat Borneo, waarvan de tot standkoming binnen zeer korte tijd ver wacht kan worden. De eerste besprekingen zijn weliswaar nog informeel, doch nog deze week zullen alle delegaties van Borneo worden uitgenodigd de conferentie formeel voort te zetten. STREMMING VAN HET VERKEER. Tijdens het bloemencorso op Zaterdag 23 April zal de Rijksstraatweg te Bennebroek van de Viersprong, dus bij „De Oude Ge leerde Man" voor alle verkeer afgesloten zyn. Ook de Schoollaan die op de Rijks straatweg uitkomt, is van die tijd af voor het doorgaand verkeer gesloten Het ver keer zal worden omgelegd over de Leidse- vaart en door de Haarlemmermeer. BOLLENTOCHT KANO VERENIGING „SPAARNEVOGELS". De bollentocht van de Kano Vereniging „Spaarnevogels" wordt gehouden op Zondag 24 April. Vele kano vaarders uit ons land nemen deel. De start is des morgens bij het botenhuis aan de Kano haven, Schalkwijkerweg. Hervatting van de handel na opheffing der blokkades geopperd BERLIJN, 20 April (United Press) Autoriteiten van de economische raad van de Russische zóne hebben een schrijven aan de economische raad voor West-Duits- land gezonden, waarin wordt voorgesteld de handel te hervatten door opheffing van de Berlijnse blokkade en de Westelijke tegenblokkade, zo werd vandaag verklaard door de Amerikaanse economische chef in Duitsland, Lawrence Wilkinson. Hij ver telde dat de brief ongeveer twee weken geleden werd verstuurd. In berichten die hoge Amerikaanse krin gen in Berlijn bereikt hebben wordt gezegd dat de brief door de Russen was goedge keurd. Dit is het eerste concrete feit waaruit blijkt dat de Russen werkelijk streven naar een compromis tussen Oost en West om de impasse van Berlijn te doorbreken. Talloze geruchten en onbevestigde berichten deden in de afgelopen week in Berlijn, Londen en Washington de ronde, volgens welke een schikking op handen was. Wilkinson zegt dat in het schrijven van de Duitse economische commissie der Sov jet-zone wordt voorgesteld de handel tussen Oost en West te hervatten „tot wederzijds voordeel van allen" Intussen wist het Berlijnse blad Sozial Demokraten vandaag te melden dat Hein- rich Rau, voorz. van de economische com missie van de Russische zóne, zijn staf heeft medegedeeld dat de blokkade misschien spoedig zal worden opgeheven. „Ondanks onze. pogingen stagneert de economie van de Russische bezettingszone. Deze toestand kan alleen worden verbeterd door hervatting van de handel met de Wes telijke zones", zou Rau verklaard hebben. Ook van de zijde der Engelse bezettings autoriteiten is bevestigd dat een brief van de economische raad der Sovjet-zöne de autoriteiten van de Westelijke economische raad bereikt heeft. DRIE HONDERDJARIGEN IN DORDT Dordrecht telt niet minder dan drie honderjarigen nu deze week mevrouw M. van HeesKoppe deze respectabele leeftijd bereikt heeft. Het oudje, dat nog zeer kras is en een goede gezondheid ge niet, heeft veel belangstelling op haar eeuwdag ondervonden. Zij kreeg een sere nade van twee muziekkorpsen en veel bloe men en cadeaux. De twee andere eeuwoude Dordtenareh, de heer P. Stokrom en me vrouw J. A. van Bilderbeek-Lamaison, hadden ook een bloemetje gestuurd. Panda en de Meester*Ontdekkingsreiziger 45. Panda en Joris Goedbloed renden dus over het knollenveld, met Geofridus Goud bakker en Dop achter hen aan. Het is dui delijk wie die wedstrijd winnen moest; Joris werd gehinderd door de slippen van zijn nachtjapon en Panda heeft nu eenmaal maar korte beentjes. Maar het geluk was hun dienstig, want vlak achter dat knollen veld lag een ander veld, namelijk een vliegveld, en op dat vliegveld stond een groot vliegtuig juist gereed voor vertrek. De motoren draaiden al, en een paar man nen waren net bezig, om het trapje weg te halen. „Geen schoner kans in heel mijn leven!" juichte Joris hijgend. „Snel, man neke, het vrije luchtruim in!" Panda be greep wat hij bedoelde en rende met hem mee naar dat vliegtuig toe. Achter hen klonken woedende kreten van Geofridus en Dop, want die zagen hun bedoeling maar konden er niets meer aan doen. ...Zo sto ven de achtervolgden één-twee-hop het laddertje op. Omdat het al een eindje weg geschoven was, vergde het een hele sprong om het vliegtuig in te komen, maar onder de kreet: „Dart liever de luchi in!" waagde zelfs Joris in zijn nachtjapon die.... „Te laat, heren!" sprak de beambte tot Geofri dus en Dop. Wachten op de volgende aan sluiting!" En de deur plofte dicht en het vliegtuig vertrok. De vraag is natuurlijk; waarheen?. Hockey Nederlands dameselftal Het Nederlands dameselftal, dat Zondag 1 Mei te Brussel tegen België in het veld komt, is als volgt samengesteld: Doel: J. Jurrissen (Pinoké). Achter: E. Loeb van Zuylenburg (Rood Wit) en I. Piel (HHIJC). Midden: N. Buissant (Hilversum), H. Smit- huysen (Amsterdam) en G. Wijnstroom (BDHC). Voor: E. Blekemolen (Be Fair), F. Brou wer (HHIJC), C. Nagel (Leiden), M Francken (BDHC) en L. Nypels (A'dam). Reserve is: H. Vreede (Rood Wit). Waterpolowedstrijden In Stoop werd gisteravond voor afdeling I dames van de kringcompetitie gespeeld de wedstrijd HaarlemDWT en gewonnen door DWT met 4—5. In het Sportfondsenbad worden Zaterdag avond de laatste wedstrijden gespeeld van de wintercompetitie kring Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Zwembond. Het programma luidt: Dames, afdeling I: DWTHVGB. Heren, afdeling I: Haarlem—DWR; HVGB a—DWT 1. Afdeling II: HVGB 3—Haarlem 3. Afdeling III: DWT 2—HPC 3. Afdeling IV: HPC 4PSVH 1. Schoolvoetbalwedstrijden in Haarlem In de afdelingen B, C en E zijn Woensdag geen wedstrijden gespeeld. De uitslagen waren: Afd. A: Lorentzlyceum 1Rijkskweek school 31; Chr. Lyceum 1HBS B 1 0—1; MTS 1HBS A 1 23; Triniteitslyceum 1 RHBS (Velsen) 2—5. Afd. D: Verliezersafd. 1ste ronde: Wim Gertenbachschool 2Kon. Wilhelminaschool 4 31; Gymnasium 3Coornhertlyceum 3 11 (Coornhertlyceum 3 wint); St. Canisius- schoolSt. Henrïcusschool 5 34; Triniteits lyceum 5St. Jeroenschool 315. In de verliezersafd. kwamen de Buiten- rustschool en de Chr. Burgerschool 3 uit Hillegom niet op. In de afdeling D vielen in de tweede ronde nogal wat hoge uitslagen, maar deze waren meer te danken aan zwakte van de verliezen de partij, dan aan buitengewone kracht van de winnaars. Deze zullen wel op ernstiger tegenstand stuiten. De resultaten waren: Dr. KuyperschoolLorentzlyceum 6 012; HBS B 8—Coornhertlyceum 2 00, (HBS B 8 wint); 2de Centrale school 1Lorentz lyceum 7 11—0; ULO B 5—ULO A 5 3—1; 2de Centrale school 2HBS B 9 40; Trini teitslyceum 6St. Bavoschool 1 (W. Gr.)) 1—1, (Triniteitslyceum 6 wint); St. Jozef school— R.K. ULO 5 (O. Gr.) 3—3, (R.K. ULO wint). Schoolhandbal De Woensdag gespeelde schoblhandbal- wedstrijden voor de meisjes der middelbare en ulo scholen leverden de volgende uit slagen op: Eerste afd.: HBS A—HBS B 4—2; Gymna sium—ULO A 4—0. Tweede afd.: HBS BBronsteeschool 51; ULO AKennemer Lyc. 2—3; Rijkskweek school—HBS A 2—4. Het programma voor Vrijdag luidt: Eerste afdeling halve eindstrijd: HBS A Kennemer Lyc. Tweede afdeling halve eindstrijd: HBS B Kennemer Lyc. i Van 24 April tot en met 7 Mei zijn de, volgende bonnen geldig: Voeilingsmiddelenkaarten 9051 101 Vlees (A, B, D): 100 gram vlees 102 Vlees (A, B): 300 gram vlees 103 Vlees (D): 100 gram vlees 105 Algemeen (A, B, D): 250 gram boter] margarine of vet 106 Algemeen (A, B): 500 gram boter, mar-j garine of vet 107 Algemeen (A, B): 200 gram kaas of 250] gram korstloze kaas 108 Algemeen (A, B): 125 gram koffie 109 Algemeen (A, B): 500 gram sinaas appelen (inleyeren uiterlijk 30 April) 112 Algemeen (B): 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 114 Algemeen (D): 250 gram boter, mar garine of vet 115 Algemeen (D): 100 gram kaas of 125 gram kostloze kaas 116 Algemeen (D): 1 kg sinaasappelen (inleveren uiterlijk 30 April) Tabakskaarten 903 76 Tabak (QA): 2 rantsoenen sigaretten ofj kerftabak 78 Tabak (QC): 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 905 (Bijz. Arbeid, aanstaande moeders, zieken) Geldig zijn de bonnen, gemerkt met de| ietter L. (De letters achter de bonnummers gevenj de kaarten aan, waarop de betreffende bon-i nen voorkomen). De bonnen 084, 089, 090, 091, 093, 097, 0 en 099 Algemeen der bonkaarten voor voe-i dingsmiddelen kunnen vernietigd worden. PAARSMERK Voetbal Raadgevingen voor bezoekers van Nederland—Frankrijk „Gaat vooral vroegtijdig van huis en stelt u er op in, dat de wedstrijd om drie uur in plaats van om vier uur begint dan zal het toch nog niet eerder dan half vier zijn, dat u in het stadion op uw plaats zit." Dit is wat de Rotterdamse politie, ieder die Zaterdag de wedstrijd NederlandFrankrijk in 't Stadion F'eijenoord wil meemaken, en dan vooral de automobilisten onder hen, op het hart wil drukken. Van twee tot vier uur zal een vliegtuig van Aero-Holland, waarin de hoofdcommissaris gezeten is, boven de parkeerterreinen en de toevoerw.egen rondcirkelen. Radio-telefonisch staat men in verbinding* met een centrale pöst. Het verkeer, dat uit de richting Den Haag komt zal, wat de personenauto's betreft, worden geleid over de Abraham van Stolk- weg, Aelbrechtskade, Rochussenstraat, Tun neltraverse, Stadionweg. Treedt er een stremming op, dan kunnen onmiddellijk andere routes worden ingeschakeld. De. per sonenauto's moeten de roodgele pijlen volgen, de rest van het verkeer, dat over de Maas bruggen wordt gevoerd, de blauwe pijlen, Voetgangers en wielrijders die de minderheid vormen, zullen geen belemmering onder vinden. De politie zal het ten zeerste op prijs stellen, als de auto's met een HX of HZ nummer zo tijdig mogelijk in de stad zouden kunnen zijn, dat zij op een der parkeer terreinen in het centrum kunnen worden neergezet, waarna de inzittenden hün weg te voet of per tram vervolgen. Dit zou het verkeer belangrijk ontlasten. Als gewoonlijk rijden in de tunnels politie- jeeps mee, voorzien van bussen benzine, reparatiemateriaal en voorzien van geweldige met autobanden beklede bumpers, die de wagens die blijven steken de tunnel uitdu wen. Maatregelen zullen worden getroffen tegen hen, die met wrakke motorrijtuigen trachten door de Maastunnel te rijden, ter wijl overigens streng zal worden opgetreden tegen hen, die door hun schuld door gebrek aan benzine, in de tunnel blijVen steken. Mocht het verkeer de verwachtingen over treffen men schat het aantal auto's, dat zich naar Rotterdam zal begeven op 6 a 7000 in het uiterste geval op 10.000 dan zal de tweede tunnelbuis voor het verkeer naar het Stadion worden opengesteld.' Het normale verkeer uit Dordrecht zal voor een groot deel van de middag ook niet van de tunnel ge bruik kunnen maken en worden omgeleid. Kijkers. De Nederlandse militaire attaché te Parijs, generaal-majoor A. G. J. M. F. van der Kroon, alsmede generaal- majoor A. T. C. Opsomer en verschei den andere Nederlandse officieren zijn op het hoofdkwartier van de Ameri kaan strijdkrachten te Stein (D.) aan gekomen. Zij zullen de manoeuvres in de Amerikaanse zóne als waarnemers bijwonen. Beving. In Centraal Chili heeft zich Woens dag een hevige aardbeving voorgedaan, tengevolge waarvan volgens de laatste schatting 50 personen gedood en meer dan 100 gewond zijn. Te Traiguen zijn 30 personen omgekomen doordat de ge vangenis instortte. Stempel. De burgemeester en de gemeen teraadsleden van Grosseto (Toscane) zijn bij besluit van de prefect dezer pro vincie afgezet, daar in het gemeente huis tijdens een huiszoeking wapens en munitie waren ontdekt. De huiszoeking werd gedaan als gevolg van de ontdek king in een nabijgelegen dorp van hand mitrailleurs en kogels die in papier, dat voorzien was van de stempel van het stadhuis te Grosseto, waren ingepakt. De prèfect heeft een commissaris met het bestuur der stad belast. Vurig. De Londense politie heeft een poging verijdeld om op Trafalgar Square de beeltenis van de Zuid-Afrikaanse pro» mier, Daniel Malan, te verbranden. De betoging, die onder meer was opgezet door Indiërs en Afrikaanse inboorlingen, was gericht tegen de rassenpolitiek der Zuid-Afrikaanse regering. Zij werd ge houden voor het hotel waar dr. Malan met zijn delegatie verblijft. Malan be vindt zich te Londen voor de conferentll van het Gemenebest,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2