Haarlems Dagblad Regering forceert goedkeuring van de grenscorrectiewet Mis Felle critiek uit alle Eerste Kamerfracties. Chinese regering wijkt uit van Nanking naar Kanton 63e Jaargang No. 19225 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713. 10132. Vrijdag 22 Xpril 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en ©pretbte Uaaclcmacbc Courant (Hitno t6*6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem A LLEEN DOOR DE kabin ets-kwestie te rjL stellen heeft de regering Donderdag de verwerping van het wetsontwerp betreffen de de grenscorrecties in de Eerste Kamer kunnen voorkomen. Het debat had duide lijk aangetoond dat er een meerderheid tegen was. Teen paste de regering men had dat 's ochtends nog niet verwacht het grove geschut toe. Zij kon liet met zekerheid van welslagen doen, omdat haar werk-meerderheid haar niet zou durven laten vallen in dit stadium van de Indone sische crisis. Dat bleek dan ook zo te zijn. Maar de reactie van de Kamer op het dwang-middel was toornig. Dat bleek wel het duidelijkst uit de woorden van het Eerste Kamerlid Woudenberg (P. v. d. A.), die namens de tegenstanders in de socialis tische groep sprak. Hij zei dat in zijn fractie over inconstitutioneel en onbehoor lijk optreden der regering was gesproken en dat zijn medestanders nu contre eoeur voor het ontwerp zouden stemmen. On danks het regerings-dreigement werd het nog maar met 2517 stemmen aange komen. Verscheidene leden bleven bij hun besluit en stemden tegen. Is het oirbaar dat een regering in een parlementair-democratisch land tot zulk beleid haar toevlucht neemt? De letter van de wet verbiedt het niet, de geest wel. Er was geen reden voor de regering om de portefeuille-kwestie te stellen, omdat van wantrouwen jegens haar beleid bij de haar gewoonlijk steunende partijen niets ge bleken was. Anderzijds had haar woord voerder, de minister van Buitenlandse Zaken mr. Stikker, de Kamer niet kunnen overtuigen van enig verstrekkend lands belang, dat volgens hem bij de uitvoering van grenscorrecties gemoeid zou zijn. De Kamer was bovendien niet ingenomen met Irie voorbereiding van het ontwerp en zeer Itevecht ontstemd over het feit dat het pro tocol van Parijs betreffende de grenscor recties in het Westen, door de regering aan- jvaard zonder het parlement erin te kennen, ;elfs niet ter kennis van de Kamer was ge tracht. Voor het overige waren veel leden iepaald tegen annexatie. Ér is in de laatste tijd meermalen ge- :laagd over de neiging der regering orn de Jtaten-Generaal buiten de zaken te houden. iet optreden in deze zaak geeft blijk van zo grote geringschatting van de bezwaren Ier Eerste Kamer, dat de minister zelfs een -oorstel tot aanhouding van het ontwerp 'door prof. Beaufort namens de K.V.P.- ractie gedaan) onaannemelijk verklaarde. )it is een houding, die geen enkele regering nngestraft kan blijven aannemen. De term 'yrrhus-overwinning zal op de aanneming ïan het ontwerp wel toepasselijk blijken. ;ulk „succes" wreekt zich altijd op den luur. Over de nadelen van de grenscorrecties op deze plaats al bij herhaling geschre den. Minister Stikker heeft vlak voor de stemming nog gevraagd of dit nu zo'n ern stige zaak was (ofschoon hij zelf de kabi- iets-kwestie ex-bij had gesteld, maar hij :on maar niet begrijpen wat anderen voor mstigs in die correcties konden zien). Het en blijft, dat zij recht ingaan tegen en nieuw, groot Europees beleid. Dat eist uim inzicht, begrip van anderen, besef van ',e afkeer die de openbare mening overal - ook in ons land ten aanzien van het luderwetse, noodlottige geannexeer is gaan soesteren. Het vergt een brede "blik en de isie van een staatsman. Dit daarentegen is dein gedoe, gesjacher om een gewin, dat iet geloof in groot beleid'schaadt en be ërft en als vanouds achterdocht voedt. Gepeuter aan de grens" heeft de N.R.C. iet onlangs genoemd. En het is verkeerd nensen tegen hun wil bij ons volk in te ijven. Grondig verkeerd. Wij zijn hoopvol 'estemd geweest over de nieuwe minister 'an Buitenlandse Zaken, toen hij bij de «handeling van de begroting belangstel- ing voor de Europese beweging toonde. iVij zijn het geweest. Zijn lichtgeraaktheid iver de verschijning van Karl Arnold, de ninister-president van Noord-Rijnland- Veslfalen, zonder dat hij eerst aan mr. Stikker gevraagd had of hij wel komen nocht, maakte nu ook een peuterige indruk. )ie Duitser had, behalve met de minister, net journalisten en met een paar Kamer eden gepraat. Is dat zo erg? De man ijver- le voor zijn landgenoten. Wij leven toch liet meer in de dagen der ouderwetse on-t enaakbaarheid! Het zou veel verstandiger" eweest zijn, met het oog op de toekomst, ils de regering hem indertijd al een onder- loud had toegestaan, toen hij er telegra- isch om vroeg en geen antwoord kreeg, lis hij toen ontvangen was en men met lem had gepraat zou gebleken zijn, tot ielk overleg de Duitsers bereid waren. Dat rist men nu niet eens; men beriep zich op ooroorlogse Duitse regeringen, alsof een Iraold daarmee vergelijkbaar is: de mi- ister-president van een klein deel van luitsland tijdens een geallieerde bezetting! Er is gisteren nog een motie van het amerlid Algra aangenomen, die voortzet- ng van regerings-bemoeiingen inzake luitsland beoogt. Men heeft nog niets be- eikt inzake de Dollard en de Eems. Minis- sr-president Arnold had te dien aanzien al ereidwilligheid tot overleg getoond. Wat el daar xxu van over zijn? Ik heb wel eens hoop geuit dat Nederlandsen aanzien Europese Federale Unie initiatief- snend zou kunnen optreden. Dat is niet sbeurd. Deze grenscorrecties-historie toont et tegendeel. Wij hebben het Benelux- :mpo niet kunnen bijhouden en gebrek inzicht in het ruimer beleid van -uxemburg en België getoond. Peuterig en >uder vooruitziende blik. R. P. Politie bracht aubade aan de Koningin Hedenochtend hebben 500 zangers van politie-zangkorcn uit Amsterdam, Den tag, Rotterdam, Utrecht, Groningen, En- ■nedé en Apeldoorn onder leiding van de ier F. J. Sicking, directeur van het Am- tadamse politiekoor Euterpe, in de aarze lde lentezon het Wilhelmus en het „Do- ~ue salvam fac" voor de vorstin gezongen. De hoofdcommissaris van de Amster- 3nse politie, kolonel H. A. J. G. Kaas- ?cr, bood voordien de Koningin, die in lichtgrijze voorjaarsmantel op het bor- s stond met de drie prinsesjes, bloemen 3i en betuigde haar de trouw en aanhan- dijkheid van de gehele Nederlandse ®tie, Na de zanghulde was er een défilé van politiemuziekcorpsen uit alle delen van land. Het stellen der kabinetskwestie bracht Senaat in dwangpositie Van onze parlementaire redacteur) Toen het Eerste Kamerdebat over het wetsontwerp inzake de grenscorrecties gisteren was afgelopen, bleven er in hoofdzaak twee indrukken over. In de eerste plaats, dat het uiteindelijk eigenlijk helemaal niet meer over het wetsontwerp zelf was gegaan, maar dat men geheel en al op het gebied van een politieke strijd tussen Kabinet en Kamer was gekomen. En wel op het gebied van een machtsstrijd, doordat het ministerie door de Kabinetskwestie te stellen tenslotte zijn zin had doorgedreven. En de tweede indruk was, dat het Kabinet tengevolge van deze geenszins gegrond gebleken gedrags lijn zich zelf een slag in het gelaat had gegeven. Sinds jaren is er niet zulk eep geduchte kritiek op de houding van een ministerie uitgeoefend als thans gebeurde. Men kan zeggen, dat de regering in schijn een overwinning heeft behaald, maar in werkelijkheid een morele nederlaag heeft geleden. Te betreuren valt, dat een man met zulk een parlementaire ervaring als de premier dr. Drees een dergelijke gang van zaken niet heeft voorkomen en dat ook hij blijkbaar om der wille van een misplaatst prestige gevoel zijn steun aan dit optreden heeft verleend. Alles te samen genomen heeft het Kabinet door heel dit gebeuren in bedenkelijke mate aan gezag ingeboet. Ontstemming over zeker Duits verzet en over het optreden "van Dr. Arnold» alsmede andere gevoeligheden hebben de regering in dit geval kennelijk parten gespeeld. Maar doordat zij zich naar het schijnt te zeer door gevoelselementen heeft laten leiden, beging zij, verstandelijk bezien, een ernstige fout. De noodzaak om de grensverbeterin- gen er door te krijgen en deswege de Kabinetskwestie te stellen, heeft de regering allerminst aangetoond. En dit verklaarde de scherpe kritiek die haar in tweede instantie van de zijde van alle sprekers ten deel viel. Van een juist begrip omtrent de goede verhoudingen tussen Kabinet en parlement heeft de regering gisteren niet bepaald blijk gegeven. Zedelijke nederlaag voor de regering Minister Stikker, die namens de regering het woord voerde, begon met te constateren dat het pad van de minister van Buiten landse Zaken nu eenmaal niet over rozen gaal De eerste keer dat hij ïn de Senaat het v/oord moest voeren, had hij liever een zonniger onderwerp dan dat der grenscor recties behandeld. Het gaat er thans om, zo zeide hij, of men bereid is accoord te gaan met enige kleine aan onze Oostgrens aan te brengen grens- verbeteringen. In antwoord op het door de heer Schal- ker (communist) ontwikkelde bezwaar, dat de Sovjet-Unie niet in deze kwestie gekend was, wees hij er op, dat deze inzake Duits land helemaal eigenmachtig optreedt. On juist was dat men in dit geval Amerika als stokebrand noemde. De 10.000 Duitsers. De spoed hij de behandeling van het wetsontwerp was volgens de minister een gevolg van de korte termijn tussen de vast stelling van het protocol van 26 Maart van Parijs en het ogenblik waarop de grenscor- recties moeten ingaan-. Ongetwijfeld viel te betreuren, dat wij er ongeveer 10.000 Duit sers bij krijgen. Aanvankelijk zal de aan wezigheid van deze vreemde elementen ongetwijfeld zekere moeilijkheden op leveren, maar dit mag geen reaen zijn om van deze grensverbeteringen af te zien. Overigens vertonen verschillende dier be woners een zekere verwantschap met hun Nederlandse buren. Dat we aldus in strijd zouden komen met het beginsel van het Atlantisch Handvest, volgens hetwelk bij overdracht van grondgebied de betref fende bewoners hiermee dienen in te stemmen, kan spreker niet inzien. Het be treft hier immers een bevolking van een vijandelijk land en daarop is bedoelde be paling van het Atlantisch Handvest, naar ook elders de praktijk reeds heeft aange toond, niet van toepassing. Vervolgens bracht de minister in her innering, hoe onze regering te Londen reeds in de oorlog een aanspraak op eventuele annexatie wegens schadeloosstelling ken baar had gemaakt. Plaatselijke misstanden, zo bijvooi-beeld van waterstaatkundige aard, waren alleen door overgang van ge bied op te heffen, gezien ook het feit dat men van Duitse zijde nimmer enige bereid heid aan de dag had gelegd om door ge meen overleg verbeteringen te bewerk stelligen. In het Dollard-Eemsgebied was v/el het allerduidelijkst de Duitse onwil ge bleken. Gesteund door de onder meer door de Staten-Generaal aan de dag gelegde be langstelling heeft de regering in 1946 en in 1947 de Nederlandse verlangens bij' de „Grote Vier" kenbaar gemaakt: die ver langens kwamen neer op grondverwerving bij wijze van schadeloosstelling en op grensverbeteringen, aldus 's ministers be wering. „Geen afzien van verder gaande eisen" Inmiddels, zo ging hij^ voort, bleken de Britse en Amerikaanse regeringen niet be reid to zijn aan de Nederlandse compen satie-wensen tegemoet te komen, maar wel om het vraagstuk van technische grens- verbeteringen nader te laten bekijken. De Nederlandse regering meende op dit laat ste wel te moeten ingaan, onder voorbe houd ten opzichte van haar overige eisen. Uitdrukkelijk is overigens door de Bene- lux-regeringen verklaard dat verder strek kende eisen hiermee niet van de baan zijn. Toen minister Stikker zich beriep op wat er in October 1946 in een geheime verga dering van de Eerste Kamer over de an nexatiewensen van de regering was ken- De beroemde Amerikaanse neger-zanger Paul Robeson vertoefde Donderdag voor korte tijd op Nederlandse bodem. Op door reis 'van Parijs naar Scandinavië bracht hij enige uren door in het restaurant van Schiphol, baar gemaakt en hoe daarop toen was ge reageerd, tikte vooi'zitter Kranenburg hem terecht op de vingers, aangezien het ver boden is mededelingen uit een comité- generaal te doen. Dat België geen uitvoering aan een deel der voorgenomen grensverbeteringeix had gegeven lag aan de daar op komst zijnde verkiezingen. De minister critiseerde vooi'ts hei dezer dagen door dr. Arnold, minister president van Noord-Rijnland en Westfalcn ongenode bezoek aan Nederland gebracht en diens bemoeiingen hier te lande. Insge lijks nam de minister het Duitse verzet tegen de grensverbeteringen onder handen. De kabinetskwestie gesteld. Tegen uitstel van behandeling en aan neming van dit wetsontwerp moet de re- gerixxg ernstige bezwaren maken. Het be roep op België's en Luxemburg's houding gaat niet op, zo vernemen wij. Want wij hebben van nature meer grensverbeterin- gen nodig. Bovendien brengt België slechts een van de acht ontworpen verbeteringen, en dat nog om bijzondex'e technische rede nen, voorlopig niet tot uitvoering. Overi gens willen de bezettende machten vóórdat een West-Duitse regering met zekere macht tot stand wordt gebracht, de grensregelin gen voor elkaar gebracht zien. Van uitstel wilde onze regering niet weten, aangezien dit volgens haar afwijzing zou betekenen. De te verkrijgen correcties zijn weliswaar van bescheiden aard. maar toch geen 'oaga tel. Uit de houding van Duitse politici blijkt dat men geen andere afdoende oplossing verwachten kan. Onze verhouding tot West Duitsland zal er niet blijvend door ge schaad worden. De andere Benelux-part ners staan niet principieel afwijzend tegen over de grenscorrecties. Door een afwijzend votum van deze Ka mer, ook door uitstel van aanneming van het ontwerp zou de regering zich in haar internatioxxaal beleid verlamd zien. Zo ern stig zou onze positie ook ten aanzien van het verder te voeren internationaal beleid worden verzwakt, dat het kabinet daar voor de verantwoordelijkheid niet zou kun nen dragen. Aldus stelde minister Stikker ngmens zijn ambtgenoten de kabinetskwestie, wat zicht- en hoorbaar enige opschudding in de Kamer verwekte. Hierop volgde een knap juridisch betoog van minister van Maai'se- veen, waarna de fracties gedurende een half uur pauze gelegeixheid kregen, zich over hun thans aan te nemen houding te beraden. De resultaten daai-van kreeg men na de schorsing te horen. „Ongewenst, ongehoord en onbehoorlijk". Mx*. Wendelaar (V.V.D.) verklaarde aanvankelijk de indruk gekregen te hebben dat het een mooie vergadering werd, waar- in op democratische wijze in gemeen over leg in 's lands belang een aangelegenheid van betekenis zou worden opgelost. Ten zeerste betreurde spreker dat het Kabinet echter zijn lot aan dit wetsontwerp had verbonden. Dit had de regering niet mogen doen, te minder nu zij in gebi-eke was ge bleven aan te tonen waarom zij zulks deed. Thans is het door die houding op een trieste dag uitgelopen, want het parlement is thans niet meer vrij. Sprekers fractie ziet zich in de dwangpositie gebracht, om politieke re denen het wetsontwerp te aaixvaarden, on danks haar zakelijke bezwaren. Ook de fractie van de Partij van de Ar beid was door deze houding van het mini sterie onaangenaam getroffen. De fractip vond de druk door de regering uitgeoefeiv. „ongewenst, ongehoox-d en uit een consti tutioneel oogpunt onbehoorlijk". Waarom deze zaak zo hoog door de regering wordt opgenomen is onbegrijpelijk. Hier hebben we te doen met een nodeloos te hoog opgevoerde prestige kwestie. Een kleine meerderheid van de fractie wenst zelfs voor deze druk niet te wijken. De regering moge overigens met het oog op de toekomst wel besef fen, dat de kruik zo lang te water gaat tot hij barst. Aldus de heer Wouden berg. De heer Algra (A.R.) wijzigde zijn motie inzake de Eems- en Dollardkwestie ongeveer aldus dat de Kamer hierin ken baar maakt te betreuren dat er in dat op zicht zelfs in beginsel nog zo weinig is bereikt, verder de hoop uitsprekende dat de regering ten spoedigste zal trachten op dit gebied een bevredigende regeling tot stand te doen brengen. Ook deze spreker betreurde dat het kabinet het parlement in een dwangpositie had geplaatst in ver band met een kwestie, welke hiervoor niet belangrijk genoeg was. „Bewijs van innerlijke zwakte". Met alle waardering voor de in het al gemeen knappe rede van minister Stikker noemde prof. Beaufort (K.V.P.) het stellen van de kabinetskwestie betreurens waardig. Dit was, gegeven de aai'd van dit wetsontwerp, staatkundig niet verant woord: het komt eigenlijk neer op een zich wapenen tegen prestigeverlies op interna tionaal gebied. Meent de regering dat zij zulk een prestigeverlies niet lijdt door het bezigen van het uiterste middel, waarmee zij haar zin doordrijft? Tevens boet zij. zo heette het verder, nationaal ook aan gèzag in. Dit schijnbaar krachtig optreden is een bewijs van de innerlijke zwakte van de regering. Bij deze woorden trachtte de minister president het figuur van het kabinet te redden door een beetje te lachen als een boer die kiespijn heeft. Ook mr. K o 1 f f (C.H.) betreurde met de Christelijk-Histo- rische groep dat de regering het zware ge schut van de kabinetskwestie in stelling had gebracht. Minister antwoordt. De regering, aldus minister Stikker, acht te de verstoordheid over de door het kabi net kenbaar gemaakte houding ingeval van nïet-aanneming van het wetsontwerp niet gexrechtvaardigd. Men had namelijk uit de Kamer uitdrukkelijk gevraagd wat er bij verwerping zou gebeuren. De regering had hierop nu in eerste aanleg antwoord ge geven. Als de regering nu zou moeten mede- Duitse douane verlaat grenscorrectie - gebied FRANKFORT, 21 Aprii (A.N.P.). Aan de Duitse grensbeambten in de grenscor- rectiegebieden is aangezegd, dat zij in de loop van Vrijdagnamiddag hun bureaux zullen moeten verhuizen naar de nieuwe douaneposten. Het besluit van de Eerste Kamer heeft in West-Duitsland een zekere verslagenheid gewekt, daar in de laatste tijd de hoop ge voed was, dat de Nedei-landse Senaat in laatste instantie de correcties niet zou goed keuren. De minister-president van Noord- Rijnland-Westfalen, dr. Arnold, heeft Don derdagavond verklaard, dat hij ook thans de hoop op een „bevredigende regeling" der grenskwestie nog niet heeft opgegeven. „Wij zullen de strijd om het natuurlijke recht der zelfbeschikking voor-onze land genoten niet opgeven. Pas een Duitse bondsregex-ing zou bij de ondertekening van het vredesverdrag het laatste woord in deze kwestie kunnen spreken." delen aan de mogendheden: „wij kunnen wat we thans bij u bereikt hebben, niet doorzetten, daar ons parlement het niet wil", zou dit aldus de minister onze positie bij onderhandelingen over gans an dere zaken, b.v. de goudkwestie, ernstig verzwakken. Ten aanzien van de door prof. Beaufort gevraagde toezegging over het eventueel houden van een volksstemming, kon de minister geen toezegging doen. Met de anti-revolutionnairen en de communisten stemden tenslotte enige christelijk-historischen, een tweetal leden van de K.VJ5. (prof. Beaufort en prof. Barge) en een paar leden van de P. v. d. A. tegen, zodat het wetsont werp met 2517 stemmen werd'aan genomen. De motie-Algra inzake de Eems-Dollardkwestie ging er met 37 4 stemmen door; alleen de communis ten lieten het „tegen" horen, De Londense politie heeft op Trafalgar Square een betoging van Indiërs en Afrikaanse inboorlingen tegen de rassenpolitiek der Zuid-Afrikaanse regering verspreid. Zij werd gehouden voor het hotel waar dr. Malan met zijn delegatie verblijft tijdens de conferentie van het Britse gemenebest. Britse oorlogsschepen op de Yangfse beschoten door communisten en nationalisten Op een Donderdagmiddag gehouden ver- gadex-ing van de voorzitters van de uitvoe rende, wetgevende en controlerende Joean is besloten tot onmiddellijk vertrek van de leden der Chinese regering en van het parlement naar Kanton per vliegtuig en per trein. (A.F.P.) In vele delen van Zuid-China is van daag de guerilla-activiteit opgelaaid, nu de eerste communistische strijdkrachten de Yangtse zijn overgestoken. Volgens het militaire nieuwsbureau van de regering komen gecombineerde land-, zee- en luchtstrijdkrachten in actie tegen de 3000 communisten, die een bruggehoofd hebben gevestigd bij Woehoe, 100 km ten Westen van Nanking. Verwacht wordt, dat de communisten ook de rivier zullen over steken bij Thivyei, 115 km ten Oosten van Nanking, waar zij 2000 rivierschepen en ongeveer honderd zware kanonnen hebben geconcentreerd. Het militaire persbureau meldt voorts, dn' drie communistische legers artillerie- i Hen hebben geopend van drie eiland- de Yangtse. tegenover Tikiang Tsjen, Woehoe en Tatoeng. treinen met soldaten van de regering Donderdagavond uit Nanking naar Tangpoe gezonden, 50 km van de hoofd stad verwijderd, waar ook een oversteek- poging werd verwacht. Mao Tse-Toeng, de voorzitter van de communistische partij, en zijn opperbeval- hebber, generaal Tsjoe Teh. hebben alle commandanten aan het front opdracht ge geven „moedig voorwaarts te gaan" en Nanking te omsingelen. De laatste twee bruggehoofden van de regering op de Noordelijke Yangtse-oever ten Oosten van Nanking, Loewei en Kwatsjou, zijn in handen van de com munisten gevallen. Ook het eiland j5jo Sjan Tsjou, 20 km ten Noord-Oosten van Tsjin- kiang, is door hen bezet. (Reuter) Delegatie x r Tsjang President Li Tsoeng Jen. generaal Pai Tsjoeng Sji. bevelhebber der regerings troepen in Midden-China en generaal Tsjang Tsjoeng. minister zonder porte feuille, zijn uit Nanking vex-trokken naar Hangtsjow om contact op te nemen met generaal Tsjang Kai Tsjek, de afgetreden president. Voordat de delegatie vertrok, had zij een onderhoud met andere nationalistische leiders en besloot de evacuatie c.%n4ie lege ring naar het Zuiden te bespoedigen. Pre mier Ho Jin Tsjing verklaarde, dat de com munistische overtocht over de Yangtse ten Zuid-Westen van Nanking „zeer ernstig" was. De spoed-vergadering zond een drin gende boodschap naar Peiping met het ver zoek aan de vredesdelegatie der regering, onmiddellijk naar Nanking terug te keren. 42 Britse doden Een hoge Britse functionai'is heeft te Sjanghai onthuld, dat ook nationalistische batterijen op de Britse oorlogsschepen London en Black Swan hebben geschoten toen zij gisteren poogden de Amethyst te bevrijden. Een deel van de schade en de vei'liezen werd door dit vuur veroorzaakt. De functionaris gaf als zijn mening te kennen, dat het vuur van de Zuidelijke Yangtse-oever was afgegeven door „op gewonden eenheden", die elk ogenblik een communistische aanval verwachtten. Hij v/as niet van mening, dat het hier een kwestie van regerïngspolitiek was geweest. Volgens de laatste verliescijfers die te Sjanghai zijn bekendgemaakt, zijn er in totaal 42 doden en 60 gewonden. De Britse admiraliteit heeft medegedeeld, dat op de kruiser London 12 doden en 15 ernstig gewonden zijn gevallen. Edwai d Youde, de 25-jarige eei'ste secre taris van de Britse ambassade te Nanking en voox-malig luitenant-t.er-zee van de Britse marine, heeft Donderdagavond de Yangtse overgestoken. Hij wil trachten verbinding te krijgen met de bevelhebbers der communistiéche troepen in tegenover Nanking gelegen stellingen, teneinde plaat selijk een staken van het vuren te be reiken, waardoor de slachtoffers van de „Amethyst" in veiligheid zouden kunnen worden gebracht. A.F.P. meldt nog, dat de „London" en de „Black Swan" te Sjanghai zijn aange komen. Twee regimenten van het 18e regerings leger zijn naar de communisten overge lopen nadat zij vrij zware vei'liezen hadden geleden. De voornaamste communistische aanval len over de rivier worden gemeld bij Tsjinkiang, 100 km ten Oosten van Nan king. Tikangtsjen, ten Zuid-Westen van Nanking en Siangtsjou, 360 km ten Zuid- Westen van Nanking. Het hoofdkwartier van de regerings troepen te Woeho.e is begonnen de stad te ontruimen. Het woord is aan Plato: Geef mij dat ik innerlijk schoon van ziel mag worden en dat al mijn uiterlijke verworvenheden in ouereeristemminp mogen zijn met de inwendige mens. Moge ik steeds bedenken dat slechts de wijze rijk genaamd mag worden en moge ik enkel zoveel rijkdom bezitten als slechts de man, die zich zelf beheerst, kan verdragen of weerstaan. Ruim een milliard dollar voor Europese defensie WASHINGTON, 22 April (Reuter). Senator Tom Conally (democraat voor Texas), voorzitter van de Senaatscommissie voor Buitenlandse betrekkingen, welke thans het wapenprogram voor steun aau het Atlantische pact bestudeert, heeft ver klaard, dat de ondertekenaars voor 1.130.000.000 dollar aan militaire steun zullen ontvangen. Conally zei, dat in dit bedrag begrepen zijn „de overdracht van uitrusting, surplus- materiaal en grondstoffen". Minister Acheson heeft de Senaatscom missie voor Buitenlande Betrekkingen mee gedeeld, „dat de kosten van het totale pro gram voor militaire hulp over het belas tingjaar 1950 ongeveer 1450 millioen dollar zullen bedragen". Onder dit bedrag valt dus ook de militaire hulp aan landen bui ten het Atlantisch pact, zoals Griekenland en Turkije. De politieke en militaire doeleinden van de militaire hulp aan afzonderlijke landen waren vandaag besproken op een verga dering die werd bijgewoond door Acheson, Louis Johnson (minister van Defensie) en Averell Harriman, de reizende ambassa deur voor het plan-Marshall. Op deze be sloten vergadering had Acheson verklaard, dat „het program voor militaire hulp nood zakelijk was met het oog op de toestand in Europa, of er nu wel of geen Atlantisch pact was". Moeilijke gebieden op Java blijven nog zorgen baren BATAVIA, 22 April (A.N.P.-Aneta). Van officiële zijde wordt het volgende medegedeeld: „De achter ons liggende week bracht weinig verandering in het algemeen aspect, hetgeen betekent dat de gunstige tendens zich handhaafde. De moeilijke gebieden op Java de omgeving van Malang in de eerste plaats bleven zorgen baren, met dien verstande intussen dat ook hier de toestand m het algemeen gesproken niet ongunstiger werd. De activiteit der ben den legt in die gebieden intussen nog een zware druk op de bevolking. Ofschoon het in de.omgeving van Djokja met name in het geb ed tussen Djokjc. cn Solo even eens nog onrustig is verbetert de toestand in Djokja zelf duidelijk. Bantam blijft het deel van Java, waar het herstel het snelsi in zijn werk gaat. Op Sumatra is de ontwikkeling van za ken eveneens over het algemeen gunstig: De economische gegevens van dit gebied tonen telkens weer. dat het tempo van de terugkeer tot de normale toestanden daar snelier is dan op Java. Miriden-Java: de politieke sfeer te Djokja ontwikkelt zich niet ongunstig. Steeds gro ter wordt het aantal dergenen, die de hui dige impasse ontstaan door de non-coöpe- ratïeve houding van de Sultan moe blijken te zijn. De nachtelijke guerilla-activiteit en intimidatie zijn nog niet bedwongen cn dit legt op het leven in Djokja een zekere druk. Oost-Java: In Oost-Java blijft de resi dentie Malang het zorgenkind, al kan een lichte verbetering worden geconstateerd; in het Loemadjangse is de toestand opgeklaard en neemt de terreur, mede dank zij de medewerking van de bevolking zichtbaar af. In Kraksaan blijft de toestand ongun stig. Terreur doet zich in allerlei vorm voor, niet alleen door sabotage en beschietingen van verschillende verkeei'smidaelen, door vernieling onder andere ook van scholen en poliklinieken, maar ook door druk op de bevolking welke de aanvoer naar de Pa sars belemmert. Ten Oosten van Toeloen- gagoeng is een bende van omstreeks 17 man vernietigd. Een gx-oot aantal wapens en een hoeveelheid munitie wei'den in be slag genomen. In het overige deel van Oost-Java is de toestand niet onbevredi gend. West-Java: In Bantam blijft het aantal vrijwillige aanmeldingen, ook van politiek belangrijke figuren,' groot. In West-Java blijft de toestand onbevredigend in het Soekaboemische, Koeninganse en Kra- wangse. De bevolking is daar in de eerste plaats de dupe van het optreden der ben den. Krachtig optreden heeft de activiteit der benden in het Soenxedangse doen afne men. een belangrijke guerilla-leider is ge dood. Bij een actie ten Zuid-Westen van Bandoeng is een bende van 40 man geneu traliseerd. Sumatra: Wat de pas bezette gebieden op Sumatra betreft, is de levendige activiteit der patrouilles der Nederlandse troepen reden, dat de benden meer en meer worden versnipperd en hun greep op de bevolking in bepaalde streken verliezen. In sommige delen van Tapanoeli en van de Padangse bovenlanden laat de veiligheid buiten de grote centra nog veel te wensen over. In Noord- en Oost-Sumatra zijn talloze teke nen van economische opleving. KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: (opge maakt te 10 uur) Meest matige wind tussen West en Zuid. Vannacht en morgenochtend weinig bewolking met «in het binnen land kans op lichte nachtvorst. Morgen overdag weer meer bewolking met later enige regen ten Noorden van 'de grote rivieren- Ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. 23 April: Zon op 5.28 uur, onder 19.50 uur Maan op 4.24 uur. onder 14.35 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1