c 3 Nederland moet belangrijker rol op politieke wereldtoneel gaan spelen Vrees voor massa-werkloosheid en laagconjunctuur nog ongegrond Panda en de Meester «-Ontdekkingsreiziger Q Wereldnieuws VRIJDAG 22 APRIL 1949 Senatoren menen: Aan het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer over de begroting van buitenlandse zaken 1949 ontlenen wij: Vele leden betreuren het geenszins, dat de vroegere neutraliteits- of zelfstandig heidspoli tiek is prijsgegeven. Zij zijn van gevoelen, dat die politiek in het stadium waarin de samenleving der volken komen te verkeren, geen veiligheid meer zou waarborgen. België lichtend voorbeeld Ettelijke leden hebben de indruk, dat de invloed van België in de internationale politiek aanmerkelijk die van ons koninkrijk overtreft. Moge, zo verklaren zij, de laatste binnen afzienbare tijd zodanig zijn her steld, dat op dit stuk een evenwicht zal zijn bereikt. Wereldfederalisme en UNO Vele leden verklaren het standpunt door de minister ten aanzien van het wereldfederalisme ingenomen, te delen. Ook zij achten de verwezenlijking daar van vooralsnog onmogelijk. Enige leden zijn van oordeel,, dat de regering steun verleent aan die in.de sa menleving der volken werkzame krachten, welke er op zijn gericht de organisatie der UNO te ondermijnen. Zo heeft zij o.a. reso luties aangenomen naar aanleiding van onze politiek ten opzichte van Indonesië, naast zich neergelegd. Afkeuring vindt bij deze leden voorts het beleid der regering met betrekking tot het Noord-Atlantische Verdrag. Vele leden betwisten de juistheid van de hierboven weergegeven beschouwingen. Verscheidene leden zijn van oordeel, dat er, zolang niet alle volken zekere graad van beschaving hébben bereikt en boven dien hun idealen in min of meer dezelfde richting zoeken, van een organisatie als die der UNO weinig la-acht zal kunnen uitgaan. Benelux en Westelijke Unie Enkele leden zouden gaarne vernemen, wanneer naar de mening der regering de economische unie met België en Luxem burg in werking zal kunnen treden, aan gezien hieromtrent tegenstijdige berichten in de pers zijn verschenen. Vele leden hebben met grote instemming kennis genomen van 's ministers mede delingen over de Westelijke Unie. Zij deel den de opvatting, dat, al spreekt de mili taire samenwerking het meeste tot de ver beelding, toch de economische, sociale en culturele coöperatie een begerenswaardiger doel is om na te streven. Zeer vele leden hebben met grote in stemming kennis genomen van 's ministers kloeke verklaring, „dat de regering zich met hand en tand zou verzetten tegen iedere onnatuurlijke constructie ter be voordeling van de Duitse havens". Noch tans duchten zij, dat deze aangelegenheid moeilijkheden zou blijven baren, weshalve zij in overweging geven, het denkbeeld van de stichting van een internationaal haven schap (Antwerpen, Gent, Amsterdam, Rotterdam, Bremen en Hamburg) in studie te nemen. Aangedrongen wordt op onverwijlde er kenning de jure van de staat Israel. Verscheidene leden spreken de hoop uit, dat de minister spoedig uitvoering zou kunnen geven aan de reeds vroeger door hem voorgestane denkbeelden omtrent „democratisering" van de buitenlandse dienst. Deze leden bepleiten de benoeming van een groter aantal sociale attachés bij de belangrijkste ambassades en gezant schappen. De affaire GoedhartPalar Sommige leden hebben met bevreemding kennis genomen van het in de Tweede Kamer ter sprake gebrachte contact tus sen de heren F. J. Goedhart en Palar te Parijs. Het had hen verheugd, dat dit con tact 'Siiet was tot stand gekomen volgens opdracht van de minister-president of van BEHANGT U ZELF? WIJ HELPEN U! Voor slechts 5 cents per rol snijden wij de zelfkanten voor U af. Behang vanaf 60 cent per rol. Desgewenst vakkundige behangers beschikbaar.' BAKKER S BEHANG Gen. Cronjcstraat 135, Telefoon 11657 (Adv.) De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 18.00, 20.00 en 23,00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 en 8.15 Platen, 9.00 Werken van Mendelssohn en Brahms. 10.00 Dr. A. J. van Leusen, Velsen: „Tijdelijk uit geschakeld". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor dracht „De moordenaar". 10.35 Voor arbei ders in continubedrijven. 11.35 Cello (Bach). 12.00 Accordeon-orkest 12.30 Weerpraatje. 12.33 Operakoor. 13.00 Voor de strijdkrach ten. 13.30 Operakoor. 14.00 Voor de A. J. C. 14.20 Marinierskapel. 14,50 Streekuitzendmg uit de Hoekse Waard. 175.15 Lichte muziek. 15.45 Reportage voetbalwedstrijd Nederland —Frankrijk. 18.15 Roemeense dansen (orkest en panfluit). 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Lezen in de Bijbel. 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Belgisch radio-orkest, het Vlaamse koor en solisten. 21.00 Socialistisch commentaar. 21.15 Tweede deel van relais-concert Belgische radio- omroep. 22.00 Schetsen uit het leven. 22.15 Derde deel relais-concert. 23.15 Operette muziek. HILVERSUM II, 414.5 JVL 7.00, 8.30, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.12 Hoogmis. 8.15 Vlaggenparade. te Purmerend op St. Jorisdag. 8.45 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Strijkkwartetten en vioolsonates. 9.35 Orkestwerken (Rossini). 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Zieken bezoek. 11.45 Symphonische muziek (Korsa koff) 12.00 Angelus. 12.03 Piano (Chopin, Liszt, Rachmaninoff). 12.30 Weerpraatje. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.50 Film en toneel. 14.10 Franse chansons. 14.40 En- <">lse les. 14.40 George Formby, 14.50 Boeken nieuws. 15.00 Bioscooporgel. 15.10 Muziek- cursus, 15.30 Dubbelmannenkwartet „Inter Nos", dir. Nico Hoogerwerf. 16.00 De her opneming van de politieke delinquent in het normale leven. 16.10 Balalaïka-muziek. 16.15. Gregoriaans. 16.45 De Wigwam. 17.45 Hockeywedstrijd Frankrijk—Nederland. 18.00 Promenade-orkest. 18.30 Weekoverzicht. 18.45 Vervolg orkest. 19.15 Rond het St. Joris- kampvuur. 19,30 Platen. 19-45 Kampvuren langs de evenaar. 20.05 De gewone man. 20.12 Platen. 20.20 Lichtbaken. 20.45 Stem van de week. 21.00 Negen heit de klok. 21.45 Spel regelkennis. 22.00 Weekend-serenade. 22.30 Ave Rerum (Mozart). 23.15"Strijkkwartet van Smetana. 23.45 Paasnacht uit Oekraïns priesterseminarie. de Partij van de Arbeid.- Nochtans stemt het huns inziens tot nadenken, dat de mi nister-president wèl een uitvoerig rapport van de heer Goedhart in ontvangst had genomen, waaruit toch onmiskenbaar van zekere voorkennis omtrent de bedoelde be spreking blijkt. De leden, hier aan het woord, stellen de vraag, of de minister van Buitenlandse Zaken van dat contact op de hoogte was geweest. Dezelfde leden verzoeken inlichtingen omtrent de missie van de heer Vorrink naar Noorwegen. Brief van internationale vrou wenbond voor vrede en vrijheid Aan Nederlandse ministers De persverslagen over vragen in de Nederlandse Tweede Kamer, destijds ge steld naar aanleiding van de veroordeling van twee Nederlandse soldaten die gewei gerd hadden in Indonesië het bevel tot het platbranden van een kampong op te vol gen, hebben via een Zwitsers blad Noor wegen en Zweden bereikt, waar de afde lingen van de Internationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid zich - voor deze kwestie zijn gaan interesseren. Dientenge volge heeft het hoofdbestuur van deze bond een actie ondernomen bij de Neder landse regering. Het heeft een brief ge zonden aan de minister-president en de ministers Stikker en Van Maarseveen, waarin het volgende wordt verklaard: Internationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid heeft met grote ontroe ring kennis genomen van de bestraffing van drie Hollandse soldaten, die hadden geweigerd militaire bevelen op te volgen, omdat deze bevelen tot onmenselijke han delingen leidden. Wij bedoelen het plat branden van de kampong Pakisadji in In donesië. Zijn wij wel ingelicht dan zitten de sol daten nog steeds gevangen en wordt er een onderzoek ingesteld. Aangezien kwesties van menselijke betrekkingen en internatio naal belang bij deze zaak betrokken zijn en gedachtig aan de verontwaardiging die het gedrag van Duitse soldaten heeft ge wekt, omdat zij blinde militaire gehoor zaamheid als hun eerste plicht beschouw den en menselijke overwegingen verwier pen, betreuren wij het dat een Nederlands Hof deze grondbeginselen van menselijk heid niet in aanmerking heeft genomen en wij vragen om een spoedige beëindiging van het onderzoek, volledige in vrijheid stelling en eerherstel van de drie soldaten, w.g. Andrée Jouve, Marie L. Mohr, voorzitsters. Voorrang voor bouwvak arbeiders bij woning-toewijzing Rotterdams initiatief B. en W. van Rotterdam- hebbén beslo ten aan bouwvakarbeiders een zekere prior, rïteit te verlenen' -bij het beschikbaar- stellen van woningen teneinde aldus, ar beidskrachten vöor de woningbouw aan te trekken. Dit is volgens het gemeentebestuur stel lig verantwoord, omdat bouwvakarbeiders slechts het eerste jaar de woningmarkt be lasten en daarna jaarlijks de productie met een woning verhogen, uitgaande van de algemeen aanvaardde stelling, dat iedere bouwvakarbeider per jaar één woning pro duceert. Rotterdamse bouwvakarbeiders, die vol gens het oordeel van de dienst Van volks huisvesting onvoldoende gehuisvest zijn en verder aan dezelfde eisen voldoen als degenen, die van elders komen, zullen ook bij deze regeling ingeschakeld worden. Indonesië heeft een schuld van vijf milliard gulden BATAVIA, 21 April. (Aneta). In een interview met het dagblad te Batavia heeft drs. A. Oudt, thesaurier-generaal, mede gedeeld, dat de Indonesische staatsschuld gestegen is tot ongeveer vijf milliard gul den. Het grootste deel van deze schuld is aan het buitenland. Hetgeen voor een ka pitaalarm land als Indonesië naar verhou ding een zwaardere last betekent dan voor kapitaalrijke landen. De heer Oudt ver klaarde, dat drastische bezuinigingen nood zakelijk zijn om te komen tot een sluitende begroting. Dit laatste is nodig voor een ge zonde financiële toestand. Verder deelde drs. Oudt mede, dat de begrotingen van de na-oorlogse jaren belangrijke tekorten ver tonen. In 1947 bedroeg dit tekort bijvoor beeld bijna 1.9 milliard doch inmiddels is gebleken, dat het werkelijke tekort min der is. De binnenlandse schuld bedraagt thans acht tot negen millioen gulden plus 850 millioen aan uitgegeven muntbiljetten. „Wij kunnen niet op dezelfde voet door gaan", aldus de heer Oudt, De begrotings tekorten worden in de hand gewerkt door de politieke situatie en de enorme smok kelhandel op Singapore. Voorts wees de heer Oudt nog op de zich steeds uitbrei dende geldcirculatie, die mede oorzaak is van het sprongsgewijze gestegen prijspeil. Goedkope uitgave van Louis Bromfieids beroemde roman De regen kwam.... 2 Delen in één halflinnen stempelband (573 bladzijden) Prijs slechts f 4.90 In voorraad bij BOEKHANDEL VEKO ZIJLSTRAAT 96-98 - TELEF. 11706 Groesbeekse veldwachter werd contra-spion voor de Nazi's Voor het Bijzondere Hof te Arnhem stond terecht de 46-jarige ex-veldwachter van Groesbeek De W. Reeds vóór de inval der Duitsers in Mei 1940 stond deze onder ver denking van spionnage, omdat hij vaak mysterieuze reizen naar Duitsland maakte. In 1942 meldde hij zich vrijwillig voor de S.D. In September 1943 speelde hij een rol in het z.g. „Nordpolspiel". Hij maakte als quasi-illegaal werker een reis naar de Frans-Spaanse grens om in Frankrijk de sluikwegen te leren kennen, waarlangs spionnen en illegalen naar Engeland uit weken. Hij maakte een rapport van deze reis en vermeldde de adressen, waar hij werd geholpen. De politieman Damen, die zich aan het zelfde feit heeft schuldig gemaakt, ver klaarde, dat De W. wist waarom het ging: illegale grensoverschrijdingen in Zuid- Frankrijk door Nederlanders onder con trole te krijgen. De procureur-fiscaal eiste negen jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit het recht een functie bij de politie te bekleden. Uitspraak over 14 dagen. Maar toch beraadt de overheid zich op een complex van afweermaatregelen De secretaris-generaal van het ministerie van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, heeft voor de zender Hilversum I een voor dracht gehouden over economische crisis en massa-werkloosheid, waarin hij onder meer zeide: Economische crisis en massa-werkloosheid waren de grote sociale schrikbeelden van de jaren 19301940. In al die jaren schom melde het aantal ^werklozen om de 3 a 400.000. In Januari 1936 werd het grootste aantal, namelijk 476.000 werklozen, geteld. Wanneer men aanneemt, dat iedere werk loze deel uitmaakt van een gezin van ge middeld 3 of 4 leden, dan werden dus niet minder dan l1^ a 2 millioen Nederlanders door de werkloósheidsramp getroffen op een bevolking van 8a 9 millioen. Gaan wij thans weer een economische crisis met de bedreiging ener massa-werk loosheid tegemoet? Meer werklozen. Er is hieromtrent in het laatste halfjaar enige onrust merkbaar. In het buiten land zijn de prijzen van een groot aantal artikelen op de wereldmarkt gedaald. De vrees bestaat, dat deze daling zich verder zal voortzetten en zodanig om zich heen zal grijpen, dat allerwege een vermindering der vraag ontstaat, met als gevolg een sterke vermindering der productie. Deze vermindering der productie zal op haar beurt een belangrijke stijging der werk loosheid veroorzaken. In de meeste landen is reeds vermeerdering van het aantal Kampen breidt zich uit. Door middel van grote blusleidingen wordt aan de rand van deze oude Hanze-stad een terrein opgespoten, dat zal worden gebruikt voor de-woningbouw. Luchtig perspectief voor vliegende kunstschilders Reeds verleden jaar is door de vakgroep kunstschilders contact gezocht met de KLM over het ondernemen van een belangrijk experiment: n.l. het doen vervaardigen van schilderijen van de panorama's die de pas sagiers der KLM onder zich zien voorbij glijden. De KLM was direct enthousiast over dit plan en er werd met de kunst schilders overeengekomen, dat eerst 'een geheugenproef zou worden gehouden om na te gaan of de schilders in staat waren de uiteraard vluchtige indrukken later 'tot tekeningen of schilderijen te verwerken. Deze proef bestond hieruit dat de deel nemende kunstenaars gedurende vijf mi nuten een luchtfoto werd getoond, die zij zelf uit een door de KLM ter beschikking gestelde collectie mochten uitkiezen. De bedoeling was, dat de schilder daarna uit het hoofd een schets zou maken van het gekozen onderwerp. Thans zijn de resultaten door vertegen woordigers van de vakgroep kunstschilders en de KLM bekeken en deze waren van dien aard, dat besloten werd alle deel nemers, 31 in getal, een heen en terug „schildervlucht" op het binnenlandse KLM- net aan te bieden. De schilderijen die hieruit resulteren zullen te zijner tijd in Amsterdam en later ook in andere grote steden van Europa- en daarbuiten worden tentoongesteld. Deze expositietournée zal ongeveer een jaar in beslag nemen. Nieuwe bonnen voor werkkleding De bonnen, voor werkkleding H 13 en L 13 zijn tot nader order geldig verklaard voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 13 kan men kopen: een overall of een werkpak, een lange-stofjas of witte jas of een mouwschort, op de bonnen L 13: een werkbroek of werlcjasje, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 1 tot en met '12 en L 1 tot en met .12 en de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. Vaandeluitreiking aan het Regiment Stoottroepen Prins Bernhard zal op Vrijdag 29 April in zijn kwaliteit van inspecteur- generaal der koninklijke landmacht, in naam van de Koningin aan het regiment stoottroèpen het vaandel uitreiken op een parade te 's-Hertogenbosch te 11 uur. De toekenning was reeds vastgesteld bij Koninklijk Besluit van 13 Juni 1946 nr. 36, waarin werd bepaald, dat aan „bet Regi ment Stoottroepen, zijnde een korps dat op eervolle wijze heeft deelgenomen aan de bevrijding van Nederland in 1945", een vaandel zal worden uitgereikt. Het vaandel is het uiterlijk teken van de band die gelegd wordt tussen het vor stenhuis en het regiment. Als zodanig wordt het door of in naam van Hare Majesteit uitgereikt aan het regiment. Aan het vaandel worden vorstelijke eer bewijzen gebracht. Militairen brengen de militaire eregroet, door burgers zal aan het vaandel dezelfde groet worden ge bracht als aan de Koningin. Paul Robeson op Schiphol Tegelijk met het Franse voetbalteam, dat Zaterdag te Rotterdam tegen het oranje-elftal zal spelen arriveerde Don derdagmiddag per K.L.M. Convair uit Pa rijs op Schiphol de beroemde Amerikaanse negerzanger Paul Robeson. Na een opont houd van twee uur vertrok hij met het lijnvliegtuig naar Stockholm. Hij heeft in Parijs de opening van het „vredescongres" bijgewoond en gaat nu in de Scandina vische landen twee weken concerten geven. Hierna zal hij naar de Verenigde Staten terugkeren. In Den Haag is een luchtmachtstafschool geopend. Zij is .te beschouwen als een hogere krijgsschool voor de luchtmacht. Tot dus verre was Nederland voor zijn opleiding van stafofficieren bij' de luchtmacht aangewezen op de stafcolleges van enkele geallieerde mogendheden. De school begint met acht leerlingen. Twintig leraren zullen in de ver schillende vakken doceren. 46. Het vliegtuig, waar Joris Goedblocd en Panda in gesprongen waren, was zo ogenschijnlijk leeg, en zij slaakten dan ook een zucht van verademing vooral, toen de deur achter hen dicht ging en de moto ren begonnen te brullen. „Welk een rust!" sprak Joris, terwijl hij zich van de nacht muts ontdeed en de keurige japon achte loos van zijn schouders liet glijden. „Zet u nedermakkertjeen ontspan u!" Maar ze zaten nog maar nauwelijks of een grote schrik stond hun te wachten! Van achter alle stoelleuningen verrezen plots baardige Oosterlingen, die hen met een grijns aan zagen...'; en natuurlijk was de bekende Ben Piep-seh er ook bij! Ja dat hadden ze niet verwacht! (De lezers trouwens ook niet, hopen wij). Maar je moet weten, dat dit toevallig het vliegtuig was, waarmee Ben Piep-seh naar Kromostan terugkeerde, nadat Joris hem de laatste keer ontkomen was, en hij wreef zich natuurlijk in de handen bij het buitenkansje, dut Joris en Panda precies in zijn vliegtuig deed stap pen! Maar Panda riep: „Daar heb je al die engerds weer!" en Joris schreeuivde: Verkeerd verbonden!" en zo sprongen zij beiden naar de deur, want ze wilden er uit. werklozen op te merken.' In ons eigen land is het aantal werklozen, dat zich voor werk aanbiedt, ongeveer 23.000 hoger dan een jaar geleden. Verder constateren de arbeidsbureaux een daling van het aan tal aanvragen om werkkrachten. Voorlopig geen gevaar. Toch behoeven al deze gegevens er vol gens dr. Van Rhijn nog geenszins op te wijzen, dat wij aan de vooravond van een economische crisis staan. Zolang de prijs daling op de wereldmarkt niet een te scherpe vorm aanneemt, betekent zij alleen een welkome vermindering van de kosten van het levensonderhoud. Ook enige ver ruiming op de arbeidsmarkt kan zeker geen ernstig kwaad worden genoemd. In tal van bedrijfstakken immers was in de laat ste jaren een tekort aan arbeiders en dit tekort kan nu worden opgeheven. Vervolgens ging de heer Van Rhijn na wat de oorzaken zijn van het feit, dat wij telkens weer voor een crisis worden gesteld. Het antwoord luidt,dat ons huidige pro ductieproces zich niet regelmatig, maar met schokken ontwikkelt. Perioden van hoog conjunctuur en laagconjunctuur wisselen elkaar regelmatig af. Op een bepaald ogen blik is een koortsachtige drang naar uit breiding op te merken. Dan worden er be hoorlijke lonen verdiend en er is bijna geen werkloosheid. Maar wanneer deze uitbrei ding is gerealiseerd ontstaat stagnatie. De markt raakt verzadigd en de vraag naar goederen neemt af. Daarmede zet de periode der laagcon junctuur in. De winsten verkeren in ver liezen, de productie wordt ingekrompen, de lonen worden verlaagd en de arbeiders bij grote massa's ontslagen. Voorkomen beter dan genezen. Onze eerste'zorg zal er op moeten zijn gericht om een crisis te voorkomen. Daartde zal de overheid moeten optreden, zodra de vraag stagneert. In de eerste plaats door het treffen van economische maatregelen. Hierbij wordt vooral gedacht aan het uitvoeren van overheidsopdrachten van grote omvang, die,' voorzover dit mogelijk is gedurende een hoogconjunctuur moeten worden uitgesteld om bii het dreigen van een crisis te worden geplaatst. De prijsdaling, die de vraag doet uit blijven, kan voorts worden tegengegaan door het vermeerderen van de in omloop zijnde hoeveelheid geld. Het scheppen en in het verkeer brengen van nieuw geld verhoogt de koopkracht en voorkomt daar door verdere prijsdaling, aldus meende de heer Van Rhijn. Voorts kan vermindering van belasting druk op ondernemer en verbruiker ertoe bijdragen om koopkracht vrij te maken en daardoor de vraag weder te doen toenemen. Minder steun, meer werkverschaffing. Wanneer de normale werkgelegenheid OP deze wijze niet in stand kan worden ge houden en dus het kwaad der massa werkloosheid toch optreedt, zal aan de werkloze als regel geen uitkering, maar werk moeten worden verschaft. Daarvoor zal een grote openbare werken- politiek moeten worden begonnen. Men denke daarbij aan ruilverkavelingen, ontginningen, inpolderingen, waterleidin gen, electriciteitswerken, bruggen, wegen, scholen, woningen, ziekenhuizen, enzo voorts. Het is van groot belang, dat de plannen voor dergelijke werken tijdig door een economische „generale staf" worden voorbereid. Een crisis is geen verschijnsel, dat zich tot één land beperkt, zij doet zich over de gehele wereld gelden. Een afdoende be strijding kan daarom slechts slagen, wan neer alle landen de handen ineenslaan om gezamenlijk de strijd te voeren. Intussen is dit geen reden om niet vast in eigen huis te beginnen. Wat wij nationaal kunnen doen, moet geschieden. Voorlopig heeft de regering een werkgelegenheids- commisise ingesteld, waarvan aan de heer Van Rhijn de leiding is toevertrouwd. In deze commissie zullen de vertegenwoor digers der overheid bij het beramen van hun plannen nauw contact houden met de vertegenwoordigers van het bedrijfsleven. Postpapier Ook bedrukt met Uw naam en adres Kantoorboekhandel de ROOIJ ANEGANG 14 - TEL. 11936 HAARLEM (Adv.) Poëzie-album bracht licht in smaadschrift-zaak Een inwoner van Uithoorn K. R. is bijna het slachtoffer geworden van smaadschrift. R. werkte als baas van de smederij in een teerfabriek te Uithoorn. Eind 1948 ontving de directie van de fabriek een anonieme brief, waarin R. beschuldigd werd van diefstal van lood en koper. Hoewel R. het volledige vertrouwen van zijn directie ge noot, was de brief toch aanleiding tot een nauwkeurige observatie van zijn doen en laten. Op den duur werd de situatie voor R. op de fabriek zeer moeilijk en hij nam dan ook zijn ontslag. Hy vond een andere betrekking, doch vrij spoedig daarna ont ving de rijkspolitie te Uithoorn anonieme brieven, waarin R. van diefstal beschuldigd werd. Ook deze brieven waren aanleiding de handelingen van R. na te gaan. Zelfs stelde de politie een onderzoek in zijn woning in. Er werd echter niets bezwa rends gevonden. Later ontving zijn nieuwe patroon eveneens anonieme brieven met verdachtmakingen tegen R. Min of meer bij toeval heeft de politie thans ontdekt, wie de briefschrijver was en wel met be hulp van een toevallig aangetroffen poëzie album, waarvan het handschrift bijzonder veel leek op dat in de brieven. Het album behoorde aan de dochter van een „goede vriend" van R. Deze vriend bekende na een streng verhoor tenslotte uit jalouzie op R.'s positie de brieven geschreven te hebben. R. is thans volledig gerehabiliteerd maar met de goede vriend zal de justitie nu nog wel een appeltje te schillen hebben. De Amsterdamse politieman Sam Oly, die tijdens de bezetting verscheidene Joodse landgenoten heeft gearresteerd, was door het Bijzondere Hof tot de doodstraf veroordeeld. De prqcureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie heeft thans tot jaar gevan genisstraf geconcludeerd. Dr. Arnold terug van een vergeefse reis „De oorlog veranderde di Nederlandse mentaliteit"! DüSSELDORF, 21 April. (Van de co respondent van het ANP). Dr. Arno heeft heden aan de Duitse pers in een peij conferentie verslag uitgebracht van zij reis naar Nederland en gezegd, dat zij voornaamste indruk van het bezoek w^ dat de oorlog in de mentaliteit van M derland grote veranderingen heeft gebracö die het voor Duitsers moeilijk maken zij gehoor te verschaffen. Het is volgens Aj nold de taak der Duitsers, te trachten de reminiscenties voor een meer positieve i stelling tegenover Duitsland te doen plas maken. Arnold riep in dit verband de Duitj pers op er voor zorg te dragen, in beschoj wingen over de Duitse verhouding tot N derland „de juiste toon aan te slaan". 1) zeide dat zeer vaak de Nederlandse opej bare mening aanstoot heeft genomen a{ „niet tactvol gekozen opmerkingen vj Duitse zijde". Dr. Arnold verklaarde het noodzakelil te achten, ook wanneer het Nederland parlement zijn goedkeuring aan de correj ties zou geven, het contact met Nederlai over de kwestie aan te houden. Hij zeide j Nederland te hebben doen uitkomen, q de Duitse tegenvoorstellen geen afgeslot geheel vormden doch slechts voorbeeld® die desgewenst konden worden uitgébre Zijn reis naar Nederland had niet ten d( gehad de parlementaire besprekingen storen, doch eerder de moeilijkheden J de weg te ruimen, aldus zeide Arnold. De „Deutsche Presse-Dienst" meldt: I „De minister-president van Noordrijl Westfalen, dr. Arnold, heeft onmiddelli na zijn terugkeer uit Nederland te Düsss dorf verklaard, dat hij bij zijn tweedaa bezoek veel goede wil en goede gezin heid ontmoet heeft. „Arnold zeide tevens, dat hij na zijn o derhoud van 20 minuten met de Nede landse minister van Buitenlandse Zak< Stikker, gelegenheid had gehad om uitvo rig met de Nederlandse commissaris Duitse aangelegenheden, dr. Hirschfe over actuele grensproblemen te spreken, „Dr. Hirschfeld had hem meegedee dat de Nederlandse regering zich niet staat acht om zich van de ten uitvoerle ging van de te Parijs besloten grenswij! ging te distanciëren. Niettemin stelt Nederlandse regering er belang in wed met Duitsland tot een vriendschappelij verhouding te komen". Luxemburg ziet voorlopig al van Rot LUXEMB' URG. 21 April. (Belga) In een officieel communiqué wordt ve klaard: „De Luxemburgse regering het 12 April 1949 aan de regeringen van Groc Brittannië, Frankrijk en de Verenig Staten medegedeeld, dat zij, wegens li feit, dat de administratieve voorbereid! gen voor de overneming van de Duitse g meente Rot niet tijdig konden beëindii worden, besloten heeft de in bezitnemii van de gemeente Rot voorlopig uit te stt len onder het uitdrukkelijke voorberhoi van haar rechten, die voortspruiten uit Parijse overeenkomst. Het Kammerveldwoud zal volgens pi: 23 April 1949 door de Luxemburgse reg ring worden overgenomen. Clandestiene slagerij ontdekt Op de Bovenkerkerweg te Amstelvei gaf de bestuurder Van een auto gei gehoor aan het stopsignaal van ambt naren der controle op clandestien ve voer. Er werden verschillende schot op de auto gelost, welke echter geen dc troffen. Ook een motorpolitie slaagde niet in de auto te achterhalen. Plet w echter bekend, dat de auto kwam van 1: huis van een zekere Z., wiens woning g signaleerd stond als clandestiene slachtei Onmiddellijk nadat de auto verdwenen werd bij Z een inval gedaan en men trof: de woning een grote hoeveelheid rum vlees en slagersgereedschap aan. Z. we gearresteerd en op zijn aanwijzingen we ook de bestuurder van de auto een Amste dammer aangehouden, die vlees vervoe had voor Z. Beide mannen zijn in het Hi van Bewaring te Amsterdam opgeslote sterretjes. Dr. Willem Luijte noofd van de astronomische afdelii van de Minnesota Universiteit, het de ontdekking van twee sterren bekei gemaakt, die zich dicht bij de aarde zo den bevinden. Dr. Luijten deelde voor mee, dat in December 1948 op een vi de nieuwe sten-en een geweldige atoon explosie was voorgekomen. Dit k( namelijk alleen de enig juiste verkl; ring zijn voor de flikkeringen die minuten lang werden waargenome Geen andere bron van energie z( zulks kunnen teweeg brengen, aldus sterrekundige. Monte Berlino. Met toestemming van politie is in West-Berlijn een casii met een enkele roulette-tafel geopert Een kwart van de opbrengst komt goede aan de wederopbouw van de Ké zer Wilhelmkerk op de Kurfürstel damm. Nuttig werk. Deskundigen van de geheiir dienst van de Amerikaanse luchtmac! zijn bezig met het samenstellen van et „encyclopedie voor bombardement: doelen"; hierin worden doelen vermei: die in een toekomstige oorlog zoude worden aangevallen, aldus weet Reutf te melden. April. Het met Britse licentie verschijner. de Duitse blad „Sozial Demokrat" bt richt, dat de Sovjet-Russische autori teilen in Duitsland de leidende functie narissen van het spoorwegwezen in c Sovjet-zóne opgedragen hebben, voor bereidingen te treffen voor de ophef fing van de „blokkade" en hervattki van het interzonale spoorwegverkeö met West-Duitsland tegen 30 April. Geschonden. De Verenigde Staten zulk1 overleg plegen met ondertekenaars v?J de vredesverdragen met Roemend Hongarije en Bulgarije om een beslis sing te nemen over de te treffen mast' regelen ten aanzien van de beweerd! schendingen van de clausules betreffen' de de rechten van de mens in genoemd! verdragen. De antwoorden van Hong* rije en Roemenië op de Amerikaans nota's van twee April waren „g onbevredigend". Van Bulgarije was ifl het geheel geen antwoord ontvangen

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2