Zandvoort maakt zich gereed voor internationale motorraces op 8 Mei Sportprogramma's .Jiavaüei Voor de negende maal Nederland-Frankrijk Schumacher sprak „dictatoriale taal" Hoe de Haarlemse politie wordt opgeleid VRIJDAG 22 APRIL 1949 Verbeteringen van het circuit op het programma Onder leiding van de heer M. Deutekom, directeur van Publieke Werken te Zand voort, wordt aldaar hard gewerkt, om bij de komende sportgebeurtenissen op het autocircuit vele duizenden te ontvangen. Het is echter niet mogelijk vóór 8 Mei, als internationale motorraces gehouden wor den. aUes gereed te hebben. Wel zal een deel van het parkeerterrein langs de Bou- levard over een lengte van 700 meter ge bruikt kunnen worden, waardoor het moge lijk wordt zeshonderd autos te parkeren. De totale lengte bedraagt twee en halve kilometer, doch het zal nog enige tijd duren voor men hiermee gereed is. Gelijktijdig "wordt gewerkt aan de aanleg van een rij wielpad en een voetpad aan de zijde van het strand. Fietsers en wandelaars krijgen daardoor een beter overzicht over het strand en de zee. Als op 8 Mei de motoren over het circuit rijden kan de tribune, welke vorig jaar plaats bood aan 1288 personen weer ge bruikt worden. Ook worden noodtribunes gebouwd voor ruim 2000 bezoekers. Zodra het rijk toestemming verleent, wordt be gonnen aan de bouw van een vaste tribune voor tweeduizend toeschouwers. Zij is van een betonconstructie en onder de tribune kan een groot buffet worden ingericht. Vorig jaar is gebleken, dat als bezoekers het middenterrein bereikt hadden, zij tevreden waren met een plaats, dicht bij de ingang. Over een lengte van 6270 meter zullen voetpaden worden aangelegd, waar door het publiek van het binnenterrein zich gemakkelijk kan verplaatsen. De ruimte achter de pits wordt vergroot, kleine par keerplaatsen op het circuit worden ver beterd en toegangswegen zullen van een betere laag worden voorzien. Nieuwe laag op het circuit. Ir. C. Krijn, hoofdingenieur van de Pro vinciale Waterstaat, die adviezen heeft ver strekt bij de aanleg, deelde-ons mede, dat door de zachte winter de weg van het cir cuit ook deze zomer nog te gebruiken is. Het vorig jaar was er niet voldoende geld beschikbaar voor een stevige toplaag. Ge lukkig is de onderlaag van Zandvoorts puin van goede, kwaliteit, waardoor veel bereikt is geworden. De laag aan de bovenkant is te dim voor een lange levensduur en indien het in de afgelopen winter meer gesneeuwd had, gevolgd door vorst, dan zou de weg hier en daar stuk gegaan zijn. Natuurlijk heeft de weg op enkele plaatsen geleden, doch slecht is hij niet. Inmiddels is overleg gepleegd met een fabrikant van teerproducten voor de ver betering. Op toegangswegen naar het cir cuit zullen proeven worden genomen mete een nieuwe laag en dan zal beslist worden, waarmee het circuit verbeterd zal worden. Voorkomen moet worden, dat de weg glad wordt. Hij is op het ogenblik stroef en voor berijders betrouwbaar. Naar aanleiding van de ongevallen, welke zich tijdens de oefeningen op het circuit hebben voorgedaan, verzekerde ons de heer Bruinsma, voorzitter van de Sportcommis- sie van de Koninklijke Nederlandse motor- rijdersvereniging, dat het circuit veilig is. Het eerste ongeval is te wijten aan het feit, dat de renner te veel risico genomen heeft en de afgelopen Zaterdag is de motor van L. Simons vastgelopen. Hij gebruikte een nieuwe machine en kende haar nog niet voldoende. Als er wedstrijden zijn zullen er ten overvloede ook strobalen geplaatst worden hoewel de brede zandstrook reeds een goede veiligheidsmaatregel is. Verkeersregeling. Met de heer G.-J. W. Vreman, corpschef van de Zandvoortse politie, hadden wij een gesprek over de verkeersregeling. „Het is eenvoudig", zei hij. „De bezoekende auto bestuurders of motorrijders dienen slechts de spandoeken en de pijlen te volgen en zij komen op de plaats van bestemming." Er zijn weer twee aanvoerwegen, namelijk de Zandvoortselaan en de Zeeweg- Bezoekers uit Zuidholland worden bij Hillegom geleid via Vogelenzang naar de Zandvoortselaan. Op de hoek van de Zandvoortselaan en de Van Haemstedeweg in Zandvoort worden pevsonenautos links de Van Haemstedeweg en autobussen en motoren rechtuit geleid. Voor Zondag luidt volgens de Sportkro niek het programma van de KNVB: kam pioenschap van Nederland: AGOW—VSV; promotiewedstrijden eerste klas, district I: DWV- ZFC: Sparta—Stormvogels; district II: DHC-HW; DFCRCH. Promotiewed strijden, tweede klas, district I: SDWScho ten: BaarnDe Kennemers: district II Vel- scn—Scheven ingen; De Hollandiaan—ONA. Promotie derde klas: Terrasvogels—TDO; ZRC—Swift; TIW-SLTO: DVAV—DIO, Bekerwedstrijd: VVBWE. Om het hockey kampioenschap van Nederland, heren: VenloLHC; dames: Am sterdamGroningen. Het programma van de Koninklijke Lawntennisbond luidt: eerste klas: Ensche- dese LTCHaarlemse LTC; Groen Wit— DDV II. Overgangsklas: Haarlemse LTC 2 Metselaars: Groenendaal—Leimonias VI; Shot—Westrust. Tweede klas: Groenendaal 3_Beverwijk; De Meent—Eindenhout; Heem stedeHilversum IV; Bloemendaal—AMVJ; WOC II—Groenendaal II; WGA II—Groe nendaal IV: Groen Wit 3—Brederode; Leidse LTC II—WOC. Het KNKB-programma vermeldt: Kam pioenschap v. Nederland: 'RigtersbleekHet Zuiden; Vitesse—Blauw Wit. Reserve tweede klasse: ZKV 2—Sport Vereent 2. Zilveren korf: Oosterkwarticr—Luto; Rohda—ZKV. Z. N. v. d. Dagbal: Amim I—Roda 2; Amum 2—Animo Ready; Archipel 2—Roda 3; A'dam Zuid 2—Aurora I; Victoria—Togo, 10 uur; Oosterkwarticr 2—Westerkwartier 3; DED 2 —Zwaluwen. Het programma van de Haarlemse Korf- balbond luidt: Stads-Editie: Haarlem 1— Aurora 3. Tweede klasse: Aurora 4—Oost hoek 2: Oosterkwartier 4Onder Ons. Derde klasse: THB 3—SV 4. Zwemmen Geertje Wielema derde op de wereldrecordlijst Woensdagavond heeft Geertje Wielema de 100 meter rugslag afgelegd, tijdens wedstrij den te Turnhout, in 1 min. 13 sec., waarmede zij niet alleen haar persoonlijk record van 1 min. 15.4 sec. gemaakt te Hilversum, met niet minder dan 2.4 sec. verbeterde, maar de snelste tijd na de oorlog op deze afstand noteerde en tevens tot de derde plaats op de wereldranglijst opklom, want alleen de we reldrecordhoudster Cor Kint staat met 1.10.9 (1939) nog boven haar en ook Iet van Feg- gelen is met 1.12.9 (1938) nog juist 0.1 sec. sneller. Op dc hoek van de Kostverlorenstraat wor den motoren rechtsaf deze straat ingeleid en autobussen en vrachtautos rechtuit en bij de Koninginneweg rechtsaf. Het verkeer uit de richting Velsen en Zandvoort gaat over de Zeeweg. Programma voor 8 Mei. Dank zij een voorstel van de KNMV is een race op een 125 cc motor op de lijst van wereldkampioenschappen geplaatst. De Nederlandse industrie vervaardigt vele kleine motoren en daarom willen de organi satoren der wedstrijden aandacht op een nummer met 125 cc vestigen. In Zandvoort wordt een voorronde gehouden, waaraan de Italianen Bertoni, Matucci en Ubbiali, de Engelsman Maso en de Belg De la Bare (wereldrecordhouder) zullen deelnemen en mogelijk komen ook de Zwitser Werner Gerbc-r en een Oostenrijker uit. Nederland heeft goede krachten in deze klasse, die uitstekend partij zullen geven. De wedstrijden in de overige klassen, waaronder ook zijspan, zijn nationaal. De inschrijvingen zijn nog niet binnen, doch aangenomen mag worden, dat alle senioren aan dè start zullen verschijnen. Eerst even kijken bij t» BARTELJORISSTRAAT 27 Gebloemd Vistra f 1.93 Foulard zijde f 2.98 in 5 modelinten Georgette f 11.68 voor mantels ook zwart en marine 140 cm breed Lawntennis Nederlandse Daviscupploeg Als Nederlandse Daviscupploeg voor de wedstrijd tegen Zuid-Afrika op 30 April, 1 en 2 Mei. zijn opgegeven de heren Van Mee geren, Rinkel. Van Swol en Linck. Sport in 't kort De Engelse league. De uitslagen van de Donderdag gespeelde wedstrijden voor de Engelse league luiden: Manchester United- Sunderland 1-2. Tweede divisie: Leicester City-Blackburn Rovers 3-1. Voetbal Voor de Zaterdagmiddag in het Stadion Feijenoord te Rotterdam te spelen voetbal wedstrijd NederlandFrankrijk is de vraag naar toegangsbewijzen bijna even groot als enkele weken geleden voor de ontmoeting tegen de Belgen. Trokken toen velen naar het Olympisch Stadion om een wedstrijd, met enige sensatie te volgen, morgen kan een strijd tegemoet gezien worden, waarin de technische kwaliteiten der Fransen de bo ventoon voeren. Er is een tijd geweest, dat de Nederlanders sterker waren dan de Fransen en in de eerste vier ontmoetingen tussen 1908 en 1931 behaalde de Oranjeploeg overwinningen. Daarna kwamen de ploegen nog vier maal tegenover elkaar en de Fren- sen boekten de overwinningen. Sedert de bevrijding spelen de Nederlanders en Fran sen voor de tweede keer tegen elkaar. In Mei 1947 won Frankrijk met 4—0 in Parijs. Het spel der Fransen is sedertdien op het zelfde peil gebleven; zij zijn technisch beter dan dc Nederlanders. Hiertegenover zullen de Nederlanders morgen hun geestdrift stel len. Hoop op een Nederlandse zege hebben wij niet, doch van de spelers kan verwacht wor den, dat zij zich extra zullen inspannen, om een zo goed mogelijk resultaat te boeken. Twee spelers debuteren. De Munck krijgt eindelijk zijn kans en Timmermans is naast zijn clubgenoot Clavan opgesteld. Hoe de Fransen zullen verschijnen is nog niet bekend. Uit de volgende voorwaartsen wordt een keuze gedaan: Senibaldi, Flamion, Batteux, Baillot, Favre, Barette en Gabet. Voor een plaats in de middenlihie komen in aanmerking Prouff, Hon, Cuissard, Mindon- net en Jonquet. Achterspelers zijn Salva en March en doelman Vignal. Nederland verschijnt als volgt: doel: De Munck; achter: Van Bun en Schijvenaar; midden: Van Schijndel. Terlouw en De Vroet; voor: Lenstra. Wilkes, Brandes, Tim mermans en Clavan. Franse ploeg gearriveerd De veertien geselecteerde Franse voetbal lers, hun officials en enkele Parijse journa listen zijn Donderdagmiddag in het Kurhaus te Scheveningen aangekomen, waar de heer K. J. J. Lotsy, voorzitter van de K.N.V.B., het gezelschap verwelkomde. Op Schiphol was de secretaris van de voetbalbond, de heer A. J. Staal, ter begroeting aanwezig geweest. Men weet intussen nog niet hoe de defini tieve samenstelling van het Franse elftal zijn zal. Dc heer Gaston Barreau liet niets los en wilde zelfs de vermoedelijke formatie niet aanduiden. Zeker is dus eigenlijk alleen dat Vignal in het doel Zal staan, om de sim pele reden dat geen reserve-doelman is mee genomen. In de ploeg zijn twee of drie spe lers voor wie de kunst van het keepen geen geheimen heeft, speciaal Barattc moet ook als doelman zijn sporen verdiend hebben. Aanvoerder van de ploeg wordt Prouff of Cuissard. Er is overeengekomen, dat gedurende de eerste helft van de wedstrijd één speler ver- vangen kan worden en de doelverdedïger gedurende de hele wedstrijd. Het Franse gezelschap, waartoe vier be roemde oud-internationals behoren, o.a. Paul Nicolas, de beste midvoor, die de Fransen ooit gehad hebben, is des avonds tegenwoordig geweest bij de wedstrijd tus sen de jeugdploegen van Nederland en Frankrijk. Vrijdag wordt er getraind, waar bij de eenmans-keuzecommissie gelegenheid krijgt zich een oordcel te vormen over de conditie van* enkele spelers, die in recente wedstrijden gewond werden. Misschien krij gen we dan Vrijdagavond de samenstelling, de voorlopige althans, van het elftal te- ho- Tafeltennis Namen op bezoek bij Heemstede Zaterdagavond wordt in restaurant Groe nendaal te Heemstede een tafeltenniswed strijd gespeeld tussen de vereniging „Heem stede" en een ploeg uit Namen. In Juli of Augustus brengen speelsters en spelers uit Heemstede een bezoek aan Namen. Getracht wordt het volgend jaar meer dames- en herenploegen uit verschillende klassen tegen elkaar te laten uitkomen en zo mogelijk een stad uit Luxemburg in te schakelen. Donderdagochtend arriveerden veertien voetballers, waaruit de Franse ploeg zal worden samengesteld, met de president en de secretaris van de Franse voetbalbond op Schiphol. Zaterdag halve eindstrijden in de schoolontmoetingen Dank zij het mooie weer zijn de school- wedstrijden tot nu toe uitermate goed ver lopen en de finales komen al in zicht. De heel zwakke clubs zijn nu toch wel nagenoeg uitgeschakeld en in afd. D en E is het ver schil tussen winnaars- en verliezersafdeling toch wel duidelijk te zien. Donderdag werd gespeeld in afdeling B, C en E. In afdeling B kon ULO B niet van een onvoltallig Kennemer Lyceum winnen en liet zich bij het strafschoppen nemen voor de halve finale uitschakelen. Kon. Wilhelminaschool liet zich door Har- tenlustschool niet verrassen en plaatste zich Groeiende tegenstelling tussen de twee grootste partijen in West-Duitsland De Duitse sociaal-democratische partij leider, dr. Kurt Schumacher, is door een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken beschuldigd van het gebruik van „dictatoriale taal" jegens de Westelijke geallieerden. Zulks had be trekking op de verklaring van Schumacher, volgens welke men slechts tot een com promis inzake de West-Duitse ontwerp- constitutie kon komen „indien geen verdere geallieerde interventie plaats vindt". De woordvoerder zeide, dat het.niet de fout van de geallieerden was dat de ver schillende Duitse partijen onderling niet tot overeenstemming konden komen. De Duitse partijen hadden de oorspronkelijke geallieerde aanbeveling om een constitutie in werkelijk federale zin op te stellen ver onachtzaamd. Het vasthouden aan het fede rale beginsel door de Westelijke geallieer den had evenveel voordeel voor Duitsland zelf als voor de veiligheid der geallieerden. In een federaal Duitsland zou een teveel aan centralisatie, dat tussen de twee we reldoorlogen tot een dictatuur leidde, voorkomen worden. „Laten wij hopen", zo vbesloot de woordvoerder, „dat Schumachers dictatoriale taal de deur voor een overeen komst open laat. De sociaal-democraten behoren zich te realiseren wiens spel zij spelen, indien zij de plannen der Westelijke geallieerden om Duitsland van een eigen Franse jeugdploeg won het F.I.F.A.-tournooi Het Europese jeugdtournooi van de FIFA is door Frankrijk gewonnen. De ploeg ver sloeg het Nederlandse jeugdelftal met 4-1, na bij de rust reeds een voorsprong van 3-0 te hebben verkregen. Het eerste Franse doel punt werd reeds na een minuut spelen ge maakt door de rechtsbuiten Bonifaci. De als voorzet bedoelde bal ging via de schoen van de Nederlandse linksachter Joling in het net. Een half uur later werd het 2-0. toen de Nederlandse doelman Gerberink een hoge bal van de Franse rechtsachter Flament verkeerd beoordeelde. Een bijzonder fraai doelpunt was dat van de linksbinnen Meano, vlak voor de rust. Met een harde knal van verre afstand verraste hij Gerberink. (3-0). Eerst na 37 minuten spelen in de tweede helft scoorde Nederland tegen door de als linksbuiten opgestelde Louwe, die na de rust linksbinnen was gaan spelen. Hij was naar rechts gezwenkt en kopte een hoge voorzet van de nu linksbuiten staande Da- kema over de handen van doelman Viger heen (3-1). Twee minuten voor het eind signaal maakte de Franse rechtsbinnen Bou- let er 4-1 van. De Franse overwinning was volkomen ver diend. Door beter positiespel, betere lichaamsbeheersing, zuiverder balcontróle en hoger tempo waren zij een klasse beter dan hun tegenstanders, die voor de rust weinig in te brengen hadden. In de tweede helft kwamen de Nederlanders door geestdriftig spel dikwijls gevaarlijk voor het Franse doel en hun zwoegen werd met het gemelde te- genpunt beloond. Toch behielden de Fran sen het beste van het spel. Uitblinkers in de Franse ploeg waren doelman Viger, de rechtsachter Flament. de spil Guehel en de linksbinnen Meano. Bij de Nederlanders wa ren de rechtsmidden Claassens, de spil Smeet-;, rechtsbuiten Sijbers en de midden voor De Vries de besten. Scheidsrechter Van der Meer leidde goed. Na atloop van de wedstrijd werd de hoofd prijs uitgereikt door de voorzitter van de FIFA, de heer Jules Rimet. De heer Karei Lotsy reikte de tweede prijs uit. In een wedstrijd om de derde en vierde plaats van het internationale jeugdtournooi de halve eindstrijd tegen het Kennemer j j]eef^ België met 5-0 van Noord Ierland ge- Lyceum. In de andere halve eindstrijd kwamen ULO A 1 en Triniteitslyceum 2. De uitslagen in afdeling B waren: 3de ronde: HBS B 2—ULO A 1 0—3; Triniteits lyceum 2St. Henricusschool 1 20; Ken nemer LyceumULO B 1 00, Kennemer Lyceum wint; Kon. WilhelminaschoolHar- tenlustschool 20. Afd. C: 3de ronde: HBS B 6—ULO C 1 09; Bronsteeschool 1HBS B 5 11. HBS B 5 wint; Kon. Wilhelminaschool 3ULO C 2 02; Triniteitslyceum 3St. Henricus school 2 03. Afd. E. Verliezersafd. 2de ronde: Bos- en HovenschoolTetterodeschool 10; Kon. EmmaschoolLinschotenschool 10; Inst. Oranje NassauPrins Hendrikschool 10; Wejjh. WesterveldschoolBeatrixschool 10; JulianaschoolVoorwegschool 14; St. Lam- bertusschoolR.K. Schoolver. 30; St. Wille- brordusschool—St. Aloysiusschool (O.) 0—2. Afd. E. Winnaarsafd. 4de ronde: Juliana v. StolbergschoolBornwaterschool 02; Rijks leerschool—v. Zeggelenschool 1—0; Corn. HoutmanschoolMr. Bruchschool 41; Ja- wonnen. De ruststand was 2-0. cobaschoolSt. Bavoschool 1 (Eemstraat) 2—0. Voor Zaterdag luidt het programma: Afd. C. Halve eindstrijden: ULO C 1 HBS B 5 en ULO C 2—St. Henricusschool 2, terrein Kleverparkweg, 9.15 uur. Afd. E. Verliezersafd. 3de ronde: Bos- en HovenschoolKon. Emmaschool: Inst. Oranje NassauWeth. Westerveldschool en St. LambertusschoolSt. Aloysiusschool (Over- veen) terrein Haarlem, 9.15 urn*. Afd. E. Winnaarsafd. Halve eindstrijden: BornwaterschoolRijksleerschool, 9.15 uur, Noorder Sportpark; Corn. Houtmanschool Jacobaschool, 9.15 uur, EDO. PROMOTIEWEDSTRIJDEN DIO. Het programma van de promotiewedstrij den, waaraan DIO deelneemt, luidt als volgt: Zondag 24 April: DVAV-DIO: TIW-SLTO. 1 Mei: TIW-DIO: SLTO-DVAV. 8 Mei: DIO- SLTO, DVAV-TIW. Jonge Nederlandse boeren in de nieuwe wereld. Twee-en-dertig jonge Nederlandse boeren zijn met de „Edam" naar Amerika gegaan, om gedurende zes maanden op verschillende boerderijen kennis op te doen omtrent de daar toegepaste landbouw methoden. Het waren boeren, die voor deze studiereis zijn uitgekozen op grond van hun geschiktheid tot onderricht, waardoor zij na hun terugkeer in ons land „colleges" kunnen geven-aan bedrijfsleiders en arbeiders in de landbouw. Bij hun aankomst in Amerika werden zij begroet door de Nederlandse consul-generaal, de heer Teixeira de Mattos, die daarbij dank. bracht aan de E.C.A.-organisatie, welke deze studiereis mogelijk heeft gemaakt. De jonge boerengeneraties van de oude en nieuwe wereld stonden spoedig op goede voet met elkaar. Leden van een jonge boeren-organisatie, die krachtige medewerking verleende bij de verwezenlijking van de reis en als gast- vrouwe optreedt, heetten de Nederlanders welkom. De achttienjarige Barbara Hagen namens de Amerikanen en de Nederlander Hilbrand van Veen eten een appeltje, dat nu eens niet als symbool van tweedracht maar als teken van samenwerking werd beschouwd. regering en een eigen parlement te voor zien, in duigen doen vallen". Dr. Konrad Adenauer, de christelijk democratische voorzitter van de Assernblée te Bonn, heeft verklaard dat de resolutie van de socialistische partijraad én de ver klaringen van dr. Schumacher „het moei lijk maken aan de indruk te ontkomen, dat de sociaal-democraten eenvoudig geen grondwet en een compromis met de chris- telijk-democraten willen". Leden van de kleine liberale partij, die in de Assernblée te Bonn „op de wip zit", verklaarden gisteravond dat zij accoord gingen met de zes principes, die zijn neer gelegd in de door de socialisten in Han nover aangenomen resolutie. Zij beschouw den de situatie als „uiterst ernstig" van wege de toenemende spanning tussen de twee grote partijen. Terreuracties op Java BATAVIA, 21 April. (Aneta). Er vie len negen doden, toen dezer dagen een fou- ragewagen voor militairen en politie nabij Pekalongan in een hinderlaag reed en van drie zijden met automatisch vuur werd be schoten. Onder de doden waren zes Indo nesiërs, een militair en twee politie-agen- ten: vijf militairen werden zwaar gewond. Enige dagen geleden werd een bus van het Malangse stadsnet even buiten de stad aangehouden door een bende van twaalf man. De passagiers, die moesten uitstap pen, werden van hun geld en alle kleding beroofd waarna de bus in brand werd ge stoken. Een Indonesische keurmeester op de Pasar te Soekoredjo in Oost-Java werd vermoord, waarna zijn hoofd werd afge kapt en op de omheining van de Pasar werd gestoken. Voorts is kort geleden een convooi van Poenvokerto naar Boemiajoe beschoten en aangevallen, waarbij een aantal doden en gewonden te betreuren was. Vredescongres te Parijs Ehrenburg: Het volk schreeuwt om vrede" Zilliacus, Labour-lid van het Britse par lement, heeft heden als eerste spreker in de vergadering van het wereldcongres voor de vrede te Parijs verklaard, dat het At lantisch pact „een nieuw laagtepunt in de betrekkingen tussen Oost en West" mar keert. Zilliacus zei: „Men realiseert zich in het algemeen niet, dat dc wereld de vorige zomer door generaal Clay bijna in een oor log was gestort". Hij citeerde daarop twee versies van een bericht, dat generaal Clay een bewapende trein uit de Amerikaanse sector zond met de order Berlijn te bereiken, „indien nood zakelijk door middel van geweld". Bisschop Albert Bereczky van de Hon gaarse hei-vormde kerk verklaarde dat hij de „oppositie van kardinaal Mindszenty tegen de sociale ontwikkeling van ons zo zwaar beproefde volk" veroordeelde. „Onder dekking van de kerk verdedigde hij een achterlijk ecouomisch en sociaal stelsel, dat reeds lang door de openbare mening in het Westen is veroordeeld. Als lid van de kerk er. als goed vaderlander wens ik de protestantse staten van Noord- Europa mijn oprechte dank te betuigen, omdat zij van het begin af hebben erkend dat deze zaak slechts een kwestie van interne politiek van Hongarijeg was", al dus bisschop Bereczky. Ilja Ehrenburg, de Russische schrijver en politieke commentator deelde op een persconferentie mede, dat hij en zijn Rus sische collega's niets liever zouden doen dan de Amerikanen de hand te schudden in de wetenschap, dat men samen in vrede zou leven. „Het volk schreeuwt om vrede", aldus Ehrenburg. „Wij hebben de vrede zo duur gekocht dat wij hem willen be houden". Mevrouw Eugenie oCtton, Frans geleerde en voorzitster van de internationale fede ratie van democratische vrouwen, ver klaarde dat de vrouwen de meest vastbe sloten verdedigers van de vrede zijn en dat haar gevoelens ten aanzien van een oorlog door een groep van 2.000 vrouwen te Parijs als volgt waren samengevat: „Wij willen geen tanks, maar landbouwmachi nes. Wij willen geen uniformen, maar kleding voor onze kinderen. Wij willen geen oorlogsvoorraden. Geef ons onze zonen terug". Uit Medan wordt tenslotte gemeld, dat 200 personen zijn gearresteerd in verband met de overval in de vorige maand op de onderneming Klambir Lima, nabij Medan, waarbij enige Nederlandse planters werden vermoord. Onder de gearresteerden bevin- den zich verschillende beruchte bendelei- j ders. De hoofddader van de aanslag, de 27- jarige Bachtiar, trachtte vlak voor zijn j dat hy David K. Btucc, hoofd van de mis- arrestatie in de vermomming van een sie voor het plan-Marshall in Parijs, be- vruchtenkoopman uit Medan te ontvluch- j noemd heeft tot ambassadeur in Frankrijk, ten naar Atjeh. Hij heeft reeds volledig De benoeming moet nog door de Senaat bekend. worden goedgekeurd. Bruce Amerikaans ambassa deur in Frankrijk President Truman heeft medegedeeld, Voor een vaste aanstelling wordt een behoorlijke dosis kennis vereist Een dezer dagen opgenomen bericht over het bondsexamen voor politiepersoneel in Nederland was voor ons aanleiding te in formeren hoe de opleiding der Haarlemse politie is geregeld. De Hoofdcommissaris, de heer J. Fontyne, vertelde, dat het hogere personeel wordt opgeleid aan het rijksinstituut te Hilversum. Overal in het land bestaan opleidingen voor het lagere personeel dat dan het bonds examen kan afleggen. Een aantal grote ge meenten, ook Haarlem, hebben een eigen opleiding en ook een eigen examen. Als in Haarlem een agent wordt aange nomen geschiedt dit op proef. Voor hij de straat op gaat krijgt hij een voorlopige op leiding en training die drie maanden duurt. In die tijd wordt hij theoretisch voldoende wegwijs gemaakt om zijn taak te vervullen. In het bijzonder wordt hem bijgebracht hoe hij bij surveillance moet optreden. Bij de training wordt aandacht gewijd aan athle- tiek, schieten, excerceren, zwemmen en zelfverdediging. Maar een agent die deze drie maanden achter de rug heeft, is er nog lang niet. Dan moet hij zijn. studie voortzetten om het politie-diploma te halen. Daarvoor is het nodig om lall/z jaar flink te werken. Hij, die een gezond verstand heeft en ook wil aanpakken, kan dit diploma halen Er wordt trouwens verwacht dat hij daar in slaagt, want komt na enige tijd uit, dat het niet gelukt, dan volgt geen vaste aan stelling en wordt de jongeman aangeraden zijn toekomst elders te zoeken. Voor ons liggen de eisen waaraan de examen-candidaat moet voldoen. Die zijn niet licht. Er wordt verlangd dat hij zijn Fietsendieven stonden terecht Een 42-jarige landarbeider uit de Haar lemmermeer, een 32-jarige schipper en een 23-jarige bankwerker, beiden uit Weesp, hadden zich gisteren voor de Haarlemse Arrondissementsrechtbank te verantwoor den wegens een fietsendiefstal, die zij in Maart van het vorige jaar zouden hebben gepleegd. Zij hadden met elkaar afgesproken, dat zij met de laatste bus van Amsterdam naar Schiphol zouden gaan, vanwaar zij nog een paar kilometer moesten lopen naar de ko lenhandelaar, die zij wilden bestelen. Zij zagen tegen de wandeling nogal op, zodat de landarbeider, naar hij voor ae rechtbank toegaf, op de gedachte kwam drie fietsen uit de schuur van een boer te halen. Hij had bij die landbouwer gewerkt en toen woorden gehad over de beloning van zijn prestaties. „Wildé je je op deze wijze schadeloos stellen. omdat je je tekort gedaan voelde" vroeg de president. „Dan had je het in ieder geval beter kunnen uitpraten". De toeleg gelukte en het drietal reed op de tweewielers van de familie K. naai het huis van de kolenhandelaar om wiens bezit het eigenlijk te doen was. Zij troffen het echter niet want de .man bleek nog op te zijn. Zij keerden onverrichterzake naar Amsterdam terug, waar zij de fietsen zou den trachten te verkwanselen. De drie verdachten, die allen reeds meer dan eens waren veroordeeld, gaven de feiten toe. De Officier van Justitie meende, dat men hier wel van het optreden van een bende kon spreken en vorderde wegens diefstal in vereniging tegen de landarbeider en de schipper ieder een jaar met aftrek en tegen de bankwerker wegens heling hij had de fiets niet zelf uit de schuur gehaald tien maanden. De verdedigers zagen nog wel mogelijkheden tot reclassering en be pleitten lichtere, zo mogelijk voorwaar delijke straffen. In het geval van de bank werker adviseerde de raadsman tot een jaar jeugdgevangenis. Uitspraken op 5 Mei. gedachten behoorlijk op papier kan zetten, zonder grove taalfouten en ook met ver mijding van erge zonden tegen de stijl. Om dit te bewijzen moet de candidaat een be hoorlijk procesverbaal maken van een over treding en een geval van misdrijf. Maar dat is nog lang niet alles! Ook een inzicht van onze staatsinrichting en de rechterlijke organisatie moet blijken en verder dient de candidaat voldoende op de hoogte te zijn van alle wetten waarmee hij tc maken krijgt; het Wetboek van Strafrecht, van Strafvordering en nog 32 andere wetten en koninklijke besluiten. Natuurlijk niet te vergeten de Haarlemse Politieverordening. Bovendien wordt verwacht dat de candidaat de eerste beginselen van de „opsporings leer" kent en begrip heeft van het juiste optreden van een politieman. Aan de Nederlandse taal wordt in het bijzonder vee! waarde gehecht. Een candi daat zakt als hij voor dat vak niet minstens een 6 haalt, ook al zijn alle andere cijfers hoog. Er bestaat ook nog een politie-diploma met lof. Wie dat wil halen moet gemiddeld voor alle vakken een 8 hebben. Bij de opleiding wordt ook veel aan dacht gegeven aan karaktervorming. De agenten wordt bijgebracht hoe zij met pu bliek moeten omgaan, want er wordt veel prijs gesteld op een goede verstandhouding van publiek eh politie. De agenten die deze opleiding gehad heb ben durf ik zo vervolgde de Hoofdcom missaris met een gerust hart hun be langrijke taak laten vervullen, want dan is alles gedaan wat mogelijk was om hen daarvoor te bekwamen. De Haarlemse politie zorgt ook voor de opleiding van agenten van enkele omlig gende gemeenten. Onder de 24 jongelui die van 1 Januari tot 1 April werden opgeleid waren er zeven uit Zandvoort. Bedrijvers van taxi-overval conform de eis gevonnist De Haarlemse Arrondissementsrecht bank veroordeelde Donderdagmorgen de Eindhovense meubelmaker F. H. C. en de Utrechtse filmoperateur A. J. v. B., die veertien dagen geleden terecht stonden wegens een overval die zij op 22 Septem ber van het vorige jaar op een taxi-chauf feur in Zaandam hadden bedreven, con form de eis tot respectievelijk vijf cn vier jaar gevangenisstraf met aftrek. C. werd bovendien ter beschikking van de regering gesteld. Bloesem en benzine Wegens het feit. dat de bloesempracht in de Betuwe zich aanmerkelijk vroeger ten toon spreidt dan aanvankelijk werd verwacht, hebben burgemeesters van Be- tuwse gemeenten en VVV-besturen zich tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend met het verzoek ook op Zondag 24 April ontheffing van het rijverbod te willen verlenen, daar op die datum behalve de kersen-, peren- ook de appelbloesem te bewonderen zal zijn. Zoals bekend werd reeds voor de Zondagen 1 en 3 Mei ont heffing verleend, doch het laat zich aan zien, dat op 8 Mei maar zeer weinig van de bloesem in de Betuwe meer te zien zal zijn. Ageoda voor Haarlem VRIJDAG 22 APRIL Stadsschouwburg: Ballet Tilly Sylon, 8 u. Frans Hals: „Die Mörder sind untc-r uns", 18 iaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: ..De wraak van een vrouw", 18 jaar, 2. 4.15. 7 en 9 15 uur Palace: „Warschau concerto". 14 iaar, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Oodat recht geschiede". 14 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 u. City: Joe Brown in ..De Zesdaagse", alle leeftijden, 11, 2.15. 4.30, 7 en 9.15 u Spaarne: ..De duivels var. het Wilde Westen". 14 jaar, alle leeftijden. 2.30. 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 23 APRIL Stadsschouwburg: „Hótel 't Gulden Vlies" 8.15 uur. Frans Halsmuseum: Causerie en costuum-show Cruys Voorbergh. 8 uur. Bio scopen: middag- en avondvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5